Вирок
від 10.04.2023 по справі 131/93/23
ІЛЛІНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 131/93/23

Провадження № 1-кп/131/115/2023

В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10.04.2023 року м. Іллінці

Іллінецький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження №12020020120000386, відомості про яке внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 03 грудня 2020 року за обвинуваченням:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Білки Іллінецького району Вінницької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 , українця, громадянина України, з середньою-спеціальною освітою, працюючого комплектувальником «Вако-Тренд-Груп», неодруженого, інваліда ІІІ групи, раніше не судимого,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367 КК України,

сторони та учасники кримінального провадження:

прокурор ОСОБА_4 ,

обвинувачений ОСОБА_3 ,

захисник обвинуваченого адвокат ОСОБА_5 ,

представник потерпілої сторони ОСОБА_6 ,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до наказу директора Державного підприємства «Дашівське досвідне лісомисливське господарство» № 24 від 23.07.2018 ОСОБА_3 призначено на посаду майстра лісу обходу № 15 вказаного підприємства, з повною матеріальною відповідальністю.

Із майстром лісу ОСОБА_3 укладено 23.07.2018 типову угоду про повну матеріальну відповідальність, згідно якої останній, як «працівник», який займає посаду або виконує повну роботу з збереженням та відпуском матеріальних цінностей приймає на себе повну матеріальну відповідальність за забезпечення збереження переданих йому матеріальних цінностей і зобов`язується: а) сумлінно відноситись до переданих йому матеріальних цінностей та приймати міри для збереження таких; в) вести облік, складати та представляти у встановленому порядку товарно-матеріальні та грошові звіти про рух та залишки ввірених матеріальних цінностей.

У подальшому, згідно акту приймання здачі обходу, 24.07.2018 майстер лісу ОСОБА_3 здійснив приймання під охорону обхід №15 ДП «Дашівське ДЛМГ», до якого входять квартали № 126-132 та приступив до виконання службових обов`язків, при цьому в даному складеному акті відомостей про будь-які лісопорушення не зафіксовано.

Відповідно до ст. 89 Лісового кодексу України охорону і захист лісів на території України здійснюють: державна лісова охорона, яка діє у складі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства, підприємств, установ і організацій, що належать до сфери їх управління та лісова охорона інших постійних лісокористувачів і власників лісів.

Відповідно до Положення «Про державну лісову охорону», затвердженого Постановою КМУ № 976 від 16.09.2009, керівник, головний лісничий, інженери відділу (сектору) всіх категорій, лісничий, помічник лісничого, старший майстер лісу, майстер лісу підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагенствами, входять до складу державної лісової охорони.

На підставі вимог п. 4 ч. 1 ст. 93 Лісового кодексу України на майстра лісу ОСОБА_3 , як працівника лісової охорони, покладаються обов`язки щодо запобігання порушенням законодавства у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, своєчасного виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.

При реалізації зазначених вище повноважень, згідно з вимогами ст.19 Конституції України, як службова особа державної лісової охорони, ОСОБА_3 зобов`язаний був діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України, законами України та іншими діючими нормативно-правовими актами, у тому числі й керівними документами Держлісагенства та Положенням «Про державну лісову охорону» щодо припинення, запобігання та не допущення лісопорушень.

Окрім того, майстер лісу ОСОБА_3 , відповідно до «Посадової інструкції майстра лісу», із якою він ознайомлений під особистий підпис, відповідає за приймання, зберігання та видачу лісопродукції, недопущення її порчі (п. 9.8.).

У своїй практичній діяльності майстер лісу здійснює державний контроль за додержанням всіма лісокористувачами, власниками лісів та іншими юридичними і фізичними особами лісового законодавства, тобто наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями та відповідно є службовою особою.

У період перебування ОСОБА_3 на посаді майстра лісу обходу № 15 ДП «Дашівське ДЛМГ», з 23.07.2018 по 02.02.2021, порядок обліку, приймання та реалізації лісопродукції заготовленої в ДП «Дашівське ДЛМГ», регламентувався Тимчасовою інструкцією з електронного обліку продукції лісозаготівель, лісопиляння і деревообробки (далі - Інструкція), затвердженою Наказом Державного агентства лісових ресурсів України №202 від 27.06.2012.

Так, відповідно до п. 1.13 Інструкції працівники, пов`язані із прийманням, зберіганням, переміщенням, переробкою, відпуском і реалізацією лісопродукції в установленому порядку несуть матеріальну відповідальність за заподіяну підприємству шкоду.

Відповідно до п. 1.17 Інструкції, передумовами електронного обліку деревини є введення до електронної бази даних підприємства інформації про лісорубні квитки, квартали, виділи, ділянки, наряди-акти на виконання робіт, договори підряду, структурні підрозділи, договори з контрагентами, діапазони бирок та «завантаження» її до КПК відповідної майстерської дільниці лісництва.

Відповідно до п. 1.18 Інструкції, облік лісопродукції починається з приймання її безпосередньо на місцях виконання робіт.

Згідно аб. 8 п. 3.1 Інструкції, приймання заготовленої деревини за допомогою КПК відбувається із створенням Специфікації поколодного обліку (СПО), яка є додатком до Щоденника приймання лісопродукції від заготівлі (форма ЛГ-4). Для цього матеріально-відповідальна особа вибирає в КПК інформацію щодо місця приймання з зазначенням кварталу, виділу, ділянки (її площі), номеру лісорубного квитка, за яким здійснювалася заготівля, виду рубки, умов приймання (франко-ліс, франко-трель, франко-верхній склад), даних договору підряду чи наряд-акту. Далі за допомогою КПК сканується бирка в торці колоди і вибирається інформація стосовно породи, сортименту, сорту, довжини і діаметру (висоти і ширини для штабелю). Після збереження цикл сканування повторюється із відтворенням (з можливістю змінити) інформації про попередню колоду. Об`єм по кожній колоді (штабелю) і в цілому по СПО розраховується автоматично і СПО містить повний перелік колод та номери бирок, якими вони марковані.

Відповідно до аб. 12 п. 3.1 Інструкції, на роботи по заготівлі деревини власними бригадами (робітниками підприємства) складається Наряд-акт на виконання робіт (форма ЛГ-1). Дані про виконані обсяги робіт в наряд-акті формуються зі Щоденника (СПО). Наряд-акт на виконання робіт складається по закінченню заготівлі лісопродукції на ділянці (виділі), або при настанні строку нарахування заробітної плати, затверджується лісничим. Особа, на яку складений Щоденник, повинна перевірити правильність записаного в наряд- акті обсягу робіт і підписати його. Після цього Наряд-акт разом з першим примірником Щоденника здається в лісництво чи інший структурний підрозділ.

В аб. 17 п. 3.1 Інструкції, вказано, що суворо забороняється відпуск неприйнятої від заготівлі (не маркованої, без бирки), не переданої у підзвіт матеріально-відповідальній особі лісопродукції, а також іншими посадовими особами, які не несуть за неї матеріальної відповідальності.

В аб. 1-2 п. 3.2 Інструкції, вказано, що порядок оформлення первинної документації застосовується при вивезенні лісопродукції від усіх видів рубок і місць зберігання (франко-ліс, франко-трель, франко-проміжний склад) на кінцеві склади свого підприємства. Вивезення лісопродукції на кінцеві склади підприємства (нижні, проміжні склади, цехи переробки та інші підрозділи) власним автотранспортом здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні» №207 від 25.02.2009 р. на підставі спеціалізованої Товарно-транспортної накладної (форма 1-ТТН (ліс), затвердженої наказом Держлісагентства України.

Відповідно до аб. 1 п. 3.9 Інструкції, відпуск лісопродукції відбувається на підставі договорів постачання, інформація про які завантажується з електронної бази даних підприємства до КПК відповідного складу, на підставі Наряду на відпуск лісопродукції (форма ЛГ-11), де вказується назва Покупця, місце реалізації, строк вивозки, порода, сортимент, сорт, довжина, група діаметрів, ціна та кількість лісопродукції (хворост реалізується без нарядів). Зазначений порядок реалізації застосовується незалежно від місця відвантаження (з лісу, проміжних складів, нижніх складів, інших підрозділів) та покупця (юридична чи фізична особа).

Відповідно до аб. 1 п. 4.1.1 Інструкції, матеріально-відповідальна особа по заготовленій, підвезеній на проміжні склади (трелі), вивезеній на кінцеві склади, реалізованій та використаній на власні потреби лісопродукції щомісячно роздруковує з КПК і в установлені строки подає в лісництво (цех) Рапорт про рух лісопродукції (форма ЛГ-6) з доданням до нього всіх документів по надходженню і списанню лісопродукції, а також Реєстр товарно-транспортних накладних (форма ЛГ-9) у розрізі кінцевих складів, або реалізації.

У той же час, майстер лісу обходу № 15 ДП «Дашівське ДЛМГ» ОСОБА_3 , діючи в порушення вище вказаних нормативно-правових актів, будучи зобов`язаним здійснювати контроль за дотриманням правил лісокористування, дотримуватись правил відпуску лісу, нести матеріальну відповідальність за збереження лісопродукції, проявляючи злочинну недбалість, здійснив необлікований відпуск лісопродукції за наступних обставин.

Так, у період з 01.01.2020 по 17.12.2020, під час проведення рубок, на ділянках лісу розташованих в обході № 15 ДП «Дашівське ДЛМГ» заготовлену лісопродукцію належним чином обліковано та передано на відповідальне зберігання майстру лісу обходу № 15 ОСОБА_3 .

У подальшому, у період з 01.01.2020 по 17.12.2020, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, але не пізніше 18.12.2020, майстер лісу обходу № 15 ОСОБА_3 , проявляючи злочинну недбалість, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків, хоча повинен був і міг їх передбачити, допустив неодноразове завантаження невстановленими особами лісопродукції, яка була йому ввірена та перебувала у нього на зберіганні, на невстановлені досудовим розслідуванням вантажні транспортні засоби, безпосередньо у лісовому масиві, без проведення за них відповідної оплати та без документального оформлення документів на її перевезення, після чого дану лісопродукцію вивезено у невідомому напрямку.

До 18.12.2020, відпуск вище вказаної лісопродукції, яка обліковувалася за майстром лісу обходу №15 ОСОБА_3 , через неналежне виконання ним своїх службових обов`язків та несумлінне ставлення до них не оформлявся та грошові кошти від реалізації до ДП «Дашівське ДЛМГ» не надходили.

У подальшому, у період з 18.12.2020 по 21.12.2020 під час проведення повторної інвентаризації лісопродукції, яка обліковується за матеріально-відповідальною особою - майстром лісу обходу №15 ОСОБА_3 , виявлено факт нестачі лісопродукції.

Станом на 18.12.2020 документально підтверджено недостачу лісопродукції, яка була ввірена майстру лісу обходу №15 ОСОБА_3 загальним об`ємом 343,268 м3, а саме встановлено відсутність наступної деревини - порода: граб, сорт: А, діаметр: 35-39, об`ємом 0,355 м3; порода: граб, сорт: В, діаметр: 25-29, об`ємом: 0,730 м3; порода: граб, сорт: В, діаметр: 30-34, об`ємом: 0,979 м3; порода: граб, сорт: В, діаметр: 35-39, об`ємом: 0,574 м3; порода: граб, сорт: В, діаметр: 40-49, об`ємом 0,825 м3; порода: граб, сорт: С, діаметр: 15-19, об`ємом 8,782 м3; порода: граб, сорт: С, діаметр: 20-24, об`ємом 9,921 м3; порода: граб, сорт: С, діаметр: 25-29, об`ємом 5,983 м3; порода: граб, сорт: С, діаметр: 30-34, об`ємом 1,658 м3; порода: граб, сорт: С, діаметр: 35-39, об`ємом: 1,637 м3; порода: граб, сорт: С, діаметр: 40-49, об`ємом: 1,725 м3; порода: граб, сорт: С, діаметр: 60>, об`ємом: 10,928 м3; порода: клен, сорт: С, діаметр: 30-34, об`ємом: 0,422 м3; порода: клен, сорт: D, діаметр: 20-24, об`ємом: 1,943 м3; порода: клен, сорт: D, діаметр: 25-29, об`ємом: 1,409 м3; порода: клен, сорт: D, діаметр: 30-34, об`ємом: 0,268 м3; порода: клен, сорт: D, діаметр: 35-39, об`ємом: 0,003 м3; порода: берест, сорт: С, діаметр: 30-34, об`ємом: 0,479 м3; порода: ясен, сорт: В, діаметр: 40-49, об`ємом: 0,401 м3; порода: ясен, сорт: С, діаметр: 20-24, об`ємом: 0,118 м3; порода: ясен, сорт: С, діаметр: 25-29, об`ємом: 0,185 м3; порода: ясен, сорт: С, діаметр: 30-34, об`ємом: 0,529 м3; порода: ясен, сорт: С, діаметр: 35-39, об`ємом: 0,348 м3; порода: ясен, сорт: С, діаметр: 50-59, об`ємом: 0,319 м3; порода: ясен, сорт: D, діаметр: 15-19, об`ємом: 1,815 м3; порода: ясен, сорт: D, діаметр: 20-24, об`ємом: 1,810 м3; порода: ясен, сорт: D, діаметр: 25-29, об`ємом: 4,146 м3; порода: ясен, сорт: D, діаметр: 30-34, об`ємом: 6,593 м3; порода: ясен, сорт: D, діаметр: 35-39, об`ємом: 4,4 м3; порода: ясен, сорт: D, діаметр: 40-49, об`ємом: 1,526 м3; порода: ясен, сорт: D, діаметр: 50-59, об`ємом: 1,413 м3; порода: дуб, сорт: D, діаметр: 15-19, об`ємом: 1,376 м3; порода: дуб, сорт: D, діаметр: 20-24, об`ємом: 0,644 м3; порода: дуб, сорт: А, діаметр: 30-34, об`ємом: 4,198 м3; порода: дуб, сорт: В, діаметр: 35-39, об`ємом: 19,82 м3; порода: дуб, сорт: В, діаметр: 30-34, об`ємом: 11,822 м3; порода: дуб, сорт: С, діаметр: 40-49, об`ємом: 3,586 м3; порода: клен, сорт: В, діаметр: 25-29, об`ємом: 0,322 м3; порода: клен, сорт: С, діаметр: 40-49, об`ємом: 0,477 м3; порода: клен, сорт: С, діаметр: 20-24, об`ємом: 1,466 м3; порода: клен, сорт: С, діаметр: 25-29, об`ємом: 0,692 м3; порода: клен, сорт: С, діаметр: 50-59, об`ємом: 0,797 м3; порода: явір, сорт: D, діаметр: 20-24, об`ємом: 0,967 м3; порода: явір, сорт: D, діаметр: 30-34, об`ємом: 0,238 м3; порода: явір, сорт: С, діаметр: 40-49, об`ємом: 0,919 м3; порода: явір, сорт: С, діаметр: 35-39, об`ємом: 0,596 м3; порода: явір, сорт: С, діаметр: 25-29, об`ємом: 0,322 м3; порода: явір, сорт: С, діаметр: 20-24, об`ємом: 0,128 м3; порода: черешня, сорт: С, діаметр: 40-49, об`ємом: 0,431 м3; порода: черешня, сорт: С, діаметр: 25-29, об`ємом: 1,437 м3; порода: черешня, сорт: С, діаметр: 35-39, об`ємом: 0,320 м3; порода: черешня, сорт: С, діаметр: 30-34, об`ємом: 2,124 м3; порода: черешня, сорт: D, діаметр: 20-24, об`ємом: 0,716 м3; порода: берест, сорт: D, діаметр: 20- 24, об`ємом: 0,326 м3; порода: ясен, сорт: С, діаметр: 15-19, об`ємом: 0,73 м3; деревина дров`яна І група, об`ємом 212,72 м3; деревина дров`яна III група, об`ємом 3,870 м3.

Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи №6003-6011/22-21 від 20.09.2022 ринкова вартість лісопродукції об`ємом 343,268 куб. м., з урахуванням породи, класів якості, груп діаметрів, асортименту та кількості в метрах кубічних, на умовах франко-проміжного складу по ДП «Дашівське ДЛМГ» станом на 18.12.2020, складала 701 422,85 гривень, що у 667 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян станом на 2020 рік.

Внаслідок неналежного виконання майстром лісу обходу №15 ДП «Дашівське ДЛМГ» ОСОБА_3 своїх службових обов`язків, щодо здійснення якісного і достовірного обліку лісопродукції та здійснення її відпуску споживачам, у зв`язку з порушеннями вище вказаних вимог нормативно-правових актів, здійснено необлікований відпуск із лісових масивів обходу №15 ДП «Дашівське ДЛМГ», лісопродукції загальною об`ємом 343,268 м3, яка перебувала у нього на зберіганні, чим завдано шкоду ДП «Дашівське ДЛМГ» на загальну суму 701 422,85 гривень, що відповідно до примітки 4 ст. 364 КК України, являється тяжкими наслідками.

Таким чином, ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, - службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, якщо воно спричинило тяжкі наслідки.

Окрім того, згідно акту приймання здачі обходу, 24.07.2018 майстер лісу ОСОБА_3 здійснив приймання під охорону обходу № 15 ДП «Дашівське ДЛМГ», до якого входять квартали №№ 126-132 та приступив до виконання службових обов`язків, при цьому в даному складеному акті відомостей про будь-які лісопорушення не зафіксовано.

Майстер лісу обходу № 15 ДП «Дашівське ДЛМГ» ОСОБА_3 , відповідно до «Посадової інструкції майстра лісу», із якою він ознайомлений під особистий підпис, згідно відповідних пунктів, здійснює наступне:

п. 2.2. Забезпечує охорону лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу;

п. 2.3. Запобігає злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового господарства та використання лісових ресурсів;

п. 2.9. Майстер лісу повинен оглядати свій обхід щоденно, приділяючи найбільше уваги місцям небезпечним у відношенні самовільних рубок і інших лісо порушень, а в пожежонебезпечний період також місця, небезпечні в пожежному відношенні;

п. 3.1. Майстер лісу не повинен допускати самовільних рубок, крадіжок лісу і інших самовільних користувань лісу, переробки деревини, сінокосіння і випасання худоби, пошкодження лісу, потрав лісових культур і сінокосів, самовільного розкорчовування, розчистки і оранки лісових площ, самовільного влаштування доріг і місць складування, зведення будов і інших лісопорушень;

п. 3.2. Майстер лісу зобов`язаний при виявлені самовільних рубок лісу і інших лісо порушень затримувати на місці в лісі і по дорозі з лісу незаконно добутий лісо порушником лісоматеріал. Якщо лісо порушник встиг вивезти із лісу незаконно добутий лісоматеріал, то майстер лісу зобов`язаний прослідкувати вивезення його до поселення, або місце використання його і при встановлені за участю представника сільвиконкому крадіжки лісоматеріалу накласти на нього арешт, скласти про це акт і здати матеріал під розписку на зберігання представнику місцевої влади, або лісо порушнику.

п. 3.3. Про всі випадки виявлення майстром лісу самовільних порубок та інших лісо порушень здійснених окремими особами із населення, майстер лісу зобов`язаний скласти в установленій формі протокол про адміністративне правопорушення вимог лісового законодавства і негайно передати його лісничому. У випадку виявлення майстром лісу лісо порушень, які здійснили організації , установи, підприємства, або лісо порушень, по яких лісо порушники не виявлені, він повинен негайно доповісти про це лісничому в письмовій формі для складання ним протоколу;

п. 3.5. Майстер лісу зобов`язаний про кожен виявлений факт в своєму обході лісо порушень зробити відповідний запис в контрольній книзі, в якій вказати час і місце здійснені лісо порушення, його виду і розміри, прізвище, ім`я по батькові лісо порушника і місце йо проживання. Протокол про лісо порушення, складений майстром лісу, негайно передається лісничому або помічнику, а в контрольній книзі вказується дата складання протоколу і дата передачі йо: лісничому з розписом останнього;

п. 9.1. Майстер лісу відповідає за охорону і захист лісу від самовільних рубок та інших порушень лісового законодавства;

п. 9.11. Майстер лісу несе матеріальну відповідальність за збереження біотехнічних споруд, матеріалів і цінностей які знаходяться в обході.

Так, ОСОБА_3 являючись службовою особою державного підприємства - ДП «Дашівське ДЛМГ», являючись матеріально відповідальною особою за ввірені йому лісові ресурси у обході №15 ДП «Дашівське ДЛМГ», неналежно виконуючи покладені на нього службові обов`язки, визначені посадовою інструкцією майстра лісу, щодо охорони лісів і ввіреного йому майна у даному обході №15, внаслідок не здійснення щоденного огляду лісових ділянок розташованих в обході №15 ДП «Дашівське ДЛМГ», у період з 05.03.2020 по 05.12.2020, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, але не пізніше 24.07.2020, допустив незаконну вирубку невстановленими досудовим розслідуванням особами, 2 дерев породи дуб у кварталі 128 виділі 12 ДП «Дашівське ДЛМГ» та 1 дерева породи дуб у кварталі 128 виділі 13 ДП «Дашівське ДЛМГ», які були виявлені у ході позапланової перевірки Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області (акт №472/ВН від 07.08.2020); не пізніше 29.10.2020 допустив незаконну вирубку невстановленими досудовим розслідуванням особами 105 дерев породи дуб та 3 дерев породи ясен у кварталі 131 виділах 9, 12, 14 ДП «Дашівське ДЛМГ», які були виявлені у ході позапланової перевірки Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області (акт №622/ВН від 10.11.2020); не пізніше 05.12.2020, допустив незаконну вирубку невстановленими досудовим розслідуванням особами 162 дерева породи граб, 1 дерева породи дуб, 29 дерев породи ялина та 63 дерев породи ясен у кварталі 126 виділі 4 ДП «Дашівське ДЛМГ», які були виявлені у ході проведення 11.06.2021 співробітниками ДП «Іллінецьке ЛГ» контрольного переліку пнів дерев, взятих у рубку в 2020 році; не пізніше 05.12.2020, допустив незаконну вирубку невстановленими досудовим розслідуванням особами 95 дерев породи граб, 45 дерев породи дуб та 9 дерев породи ясен у кварталі 126 виділ 5, які були виявлені у ході проведення 20.04.2021 огляду даної ділянки лісу.

Після цього, ОСОБА_3 , у період з 05.03.2020 по 18.12.2020, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, але не пізніше 18.12.2020, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, допустив незаконний вивіз невстановленими досудовим розслідуванням особами наступної лісопродукції, отриманої внаслідок незаконної вирубки вище вказаних дерев різних порід та діаметрів, а саме: лісопродукції загальним об`ємом 9,51 м3 із кварталу 128 виділу 12 ДП «Дашівське ДЛМГ», лісопродукції загальним об`ємом 2,97 м3 із кварталу 128 виділу 13 ДП «Дашівське ДЛМГ», лісопродукції загальним об`ємом 66,48 м3 із кварталу 126 виділу 4 ДП «Дашівське ДЛМГ» та лісопродукції загальним об`ємом 188,00 м3 із кварталу 126 виділу 5 ДП «Дашівське ДЛМГ».

У відповідності до висновку експерта за результатами проведення інженерно-екологічної експертизи № 6926/7291-7302/20-21 від 30.10.2020 загальний розмір шкоди, заподіяної лісовому господарству внаслідок незаконної рубки дерев у кварталі № 128 виділі 12 та кварталі 128 виділі 13 ДП «Дашівське ДЛМГ» становить 78194,02 гривень.

Згідно висновку експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи №1261-1282/21-21 від 05.03.2021 ринкова вартість лісопродукції загальним об`ємом 9,51 м3, з урахуванням породи, класів якості, груп діаметрів, асортименту та кількості в метрах кубічних, на умовах франко- проміжного складу по ДП «Дашівське ДЛМГ» (квартал 128 виділ 12) станом на 26.06.2020 складала 106 862,46 гривень, та ринкова вартість лісопродукції загальним об`ємом 2,97 м3, з урахуванням породи, класів якості, груп діаметрів, асортименту та кількості в метрах кубічних, на умовах франко-проміжного складу по ДП «Дашівське ДЛМГ» (квартал 128 виділ 13) станом на 26.06.2020 складала 30 059,55 гривень.

У відповідності до висновку експерта за результатами проведення інженерно-екологічної експертизи №489/21-21 від 14.04.2021 загальний розмір шкоди, заподіяної лісовому господарству внаслідок незаконної рубки дерев у кварталі 131 виділи 9, 12, 14 ДП «Дашівське ДЛМГ» становить 1 898 713,61 гривень.

Згідно висновку експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи №4309/21-21 від 04.08.2021 ринкова вартість лісопродукції загальним об`ємом 454,31 м3, з урахуванням породи, класів якості, груп діаметрів, асортименту та кількості в метрах кубічних, на умовах франко-проміжного складу по ДП «Дашівське ДЛМГ» (квартал 131 виділи 9, 12, 14) станом на 10.11.2020 складала 2 134 159,55 гривень.

У відповідності до висновку експерта за результатами проведення інженерно-екологічної експертизи №4311/21-21 від 01.04.2022 загальний розмір шкоди, заподіяної лісовому господарству внаслідок незаконної вирубки 239 сироростучих дерев та 16 сухостійних дерев у кварталі 126 виділ 4 ДП «Дашівське ДЛМГ» підтверджується в сумі 922 550,15 гривень.

Згідно висновку експерта за результатами проведення судової

товарознавчої експертизи №4309/21-21 від 04.08.2021 ринкова вартість лісопродукції загальним об`ємом 66,48 м3, з урахуванням породи, класів якості, груп діаметрів, асортименту та кількості в метрах кубічних, на умовах франко- проміжного складу по ДП «Дашівське ДЛМГ» (квартал 126 виділ 4) станом на 05.12.2020 складала 50 330,40 гривень.

У відповідності до висновку експерта за результатами проведення інженерно-екологічної експертизи №3229/21-21/1924/1925/22-21 від 06.04.2022 загальний розмір шкоди, заподіяної лісовому господарству внаслідок незаконної рубки 149 дерев у кварталі 126 виділ 5 ДП «Дашівське ДЛМГ» підтверджується в сумі 1 111 715,86 гривень.

Згідно висновку експерта за результатами проведення судової

товарознавчої експертизи №3194/3241-3245/21-21 від 04.06.2021 ринкова вартість лісопродукції загальним об`ємом 188,00 м3, з урахуванням породи, класів якості, груп діаметрів, асортименту та кількості в метрах кубічних, на умовах франко-проміжного складу по ДП «Дашівське ДЛМГ» (квартал 126 виділ 5) станом на 20.04.2020 складала 1 847 976,30 гривень.

З урахування викладеного, внаслідок неналежного виконання майстром лісу обходу №15 ДП «Дашівське ДЛМГ» ОСОБА_3 , як службової особи своїх обов`язків через несумлінне ставлення до них, було допущено незаконну вирубку 515 дерев різних порід та діаметрів, невстановленими досудовим розслідуванням особами (матеріали відносно яких виділено в окреме кримінальне провадження №62023240040000006 від 12.01.2023) у кварталі 126 виділі 4, кварталі 126 виділі 5, кварталі 128 виділі 12, кварталі 128 виділі 13, кварталі 131 виділи 9,12,14 ДП «Дашівське ДЛМГ», які знаходилися в межах Криштопівської сільської ради Іллінецького району Вінницької області, чим заподіяно лісовому господарству шкоду на загальну суму 4 011 173, 64 гривень, що відповідно до примітки 4 ст. 364 КК України, являється тяжкими наслідками.

Окрім того, внаслідок неналежного виконання майстром лісу обходу №15 ДП «Дашівське ДЛМГ» ОСОБА_3 , як службової особи своїх обов`язків через несумлінне ставлення до них, допущено незаконний вивіз із лісового масиву лісопродукції загальним об`ємом 721,27 м3, отриманої внаслідок незаконної вирубки 515 дерев різних порід та діаметрів, невстановленими досудовим розслідуванням особами (матеріали відносно яких виділено в окреме кримінальне провадження №62023240040000006 від 12.01.2023), у кварталі 126 виділі 4, кварталі 126 виділі 5, кварталі 128 виділі 12, кварталі 128 виділі 13, кварталі 131 виділах 9, 12, 14 ДП «Дашівське ДЛМГ», ринкова вартість якої, з урахуванням породи, класів якості, груп діаметрів, асортименту та кількості в метрах кубічних, на умовах франко-проміжного складу по ДП «Дашівське ДЛМГ» складала 4 169 388, 26 гривень.

Таким чином, ОСОБА_3 , обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, - службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, якщо воно спричинило тяжкі наслідки.

10 квітня 2023 між прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_4 та обвинуваченим ОСОБА_3 , за участю захисника, в порядку передбаченому ст.ст. 468-470, 472 КПК України, добровільно, за ініціативою обвинуваченого укладено угоду про визнання винуватості.

Згідно даної угоди, прокурор та обвинувачений ОСОБА_3 дійшли згоди щодо формулювання обвинувачення, всіх істотних для даного кримінального провадження обставин та правової кваліфікації дій обвинуваченого ОСОБА_3 за ч. 2 ст. 367 КК України, обвинувачений ОСОБА_3 у повному обсязі сформульованого обвинувачення беззастережно визнав свою винуватість у вчиненні даного кримінального правопорушення. Також, сторонами угоди визначено узгоджене ними покарання, яке ОСОБА_3 повинен понести за вчинене кримінальне правопорушення, а саме у виді у виді позбавленням волі на строк 5 (п`ять) років з позбавленням права обіймати посади в лісогосподарських підприємствах, пов`язаних з лісовою охороною на строк 3 (три) роки зі звільненням від відбування покарання та згоди сторін на його призначення, роз`яснено щодо наслідків укладення та затвердження угоди, передбачених ст.ст.473,474 КПК України та щодо наслідків невиконання угоди, передбачених ст.476 КПК України та щодо умисного невиконання угоди про визнання винуватості.

Прокурор ОСОБА_4 в підготовчому судовому засіданні вважає, що при укладенні угоди про визнання винуватості дотримані вимоги та правила КПК України та КК України, просив угоду про визнання винуватості затвердити і призначити обвинуваченому узгоджене в угоді покарання.

В підготовчому судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 зазначив, що він цілком розуміє характер обвинувачення, яке йому пред`явлено. Визнав себе винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України в повному обсязі, щиро розкаявся, визнав фактичні обставини кримінального провадження встановлені досудовим розслідуванням. Крім того зазначив, що він розуміє надані йому законом права, розуміє наслідки укладення та затвердження угоди про визнання винуватості, визначені ст. 473 КПК України, наслідки її не виконання, передбачені ст. 476 КПК України, дав згоду на застосування узгодженого виду покарання у разі затвердження угоди та пояснив, що здатний реально виконати взяті на себе відповідно до угоди зобов`язання. Просив угоду про визнання винуватості затвердити та призначити узгоджене покарання.

Захисник обвинуваченого адвокат ОСОБА_5 угоду про визнання винуватості підтримав, просив її затвердити та призначити обвинуваченому узгоджене в угоді покарання.

Представник потерпілої сторони ДП «Дашівське ДЛМГ» ОСОБА_6 в підготовчому судовому засіданні надав згоду на укладення угоди про визнання винуватості укладеною між прокурором та обвинуваченим, не заперечує щодо її затвердження, не заперечує щодо погодженої міри покарання.

Заслухавши доводи сторін кримінального провадження, перевіривши умови укладання угоди про визнання винуватості, відповідність угоди за змістом вимогам процесуального законодавства, роз`яснивши та з`ясувавши в обвинувачуваного про повне розуміння ним його процесуальних прав, добровільності та відсутності будь-яких обставин, які примусили його погодитися на підписання угоди про визнання винуватості, характеру висунутого ОСОБА_3 обвинувачення, виду і розміру покарання та наслідки постановлення вироку на підставі угоди про визнання винуватості, суд дійшов висновку про те, що у даному провадженні можливо затвердити надану угоду про визнання винуватості з наступних підстав.

Згідно п. 1 ч. 3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти рішення про затвердження угоди або відмовити в затвердженні угоди та повернути кримінальне провадження прокурору для продовження досудового розслідування в порядку, передбаченому ст.ст. 468 475 цього Кодексу.

Відповідно до правил ст.ст. 468, 469 КПК України, угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена щодо кримінальних проступків, злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам. Укладення угоди про визнання винуватості у кримінальному провадженні щодо уповноваженої особи юридичної особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, у зв`язку з яким здійснюється провадження щодо юридичної особи, а також у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, внаслідок яких шкода завдана державним чи суспільним інтересам або правам та інтересам окремих осіб, у яких беруть участь потерпілий або потерпілі, не допускається, крім випадків надання всіма потерпілими письмової згоди прокурору на укладення ними угоди.

Аналізуючи та оцінюючи обставини кримінального провадження в їх сукупності, пояснення обвинуваченого суд вважає, що дії обвинуваченого ОСОБА_3 слід кваліфікувати за ч. 2 ст. 367 КК України, - службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, якщо воно спричинило тяжкі наслідки.

Так, відповідно до частини 4 статті 469 КПК України угода про визнання винуватості між прокурором та обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо кримінальних проступків, злочинів невеликої чи середньої тяжкості, тяжких злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам.

Згідно обвинувального акту, обвинуваченому ОСОБА_3 пред`явлено обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, яке враховуючи положення ст.12 КК України відноситься до категорії нетяжких злочинів, тому згідно ч. 4 ст. 469 КПК України в даному кримінальному провадженні може бути укладена угода.

При призначенні покарання, суд на виконання вимог ст. 65 КК України враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, дані про особу обвинуваченого та обставини що пом`якшують та обтяжують покарання.

Обставинами, які пом`якшують покарання обвинуваченого суд вважає повне визнання винуватості, щире каяття та активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення.

Обставин, що обтяжують покарання обвинуваченого судом не встановлено.

Суд вважає, що узгоджене сторонами покарання відповідає тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, обране з урахуванням особи ОСОБА_3 , наявність обставин, що пом`якшують покарання та відсутність обставин, що обтяжують покарання обвинуваченого. Суд, бере до уваги особу обвинуваченого, який визнав свою вину, щиро розкаявся, під час досудового розслідування надав зізнавальні показання, детально описавши обставини скоєного ним правопорушення, добровільно, частково відшкодував завдані збитки. Крім того ОСОБА_3 раніше не судимий, за місцем проживання характеризується позитивно, за місцем роботи в ДП «Дашівське ДЛМГ» характеризується негативно, являється інвалідом ІІІ групи, на обліку у лікаря нарколога та психіатра не перебуває.

Суд в порядку ст.474 КПК України шляхом проведення опитування сторін кримінального провадження переконався, що укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дій будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.

При цьому, судом з`ясовано, що ОСОБА_3 повністю усвідомлює зміст укладеної з прокурором угоди про визнання винуватості, характер обвинувачення, щодо якого визнає себе винуватим, цілком розуміє свої права, визначені ст. 474 КПК України, а також наслідки укладення, затвердження даної угоди, передбачені ст. 473 КПК України, та наслідки її не виконання, передбачені ст. 476 КПК України.

Умови угоди про визнання винуватості відповідають інтересам суспільства та не порушують права, свободи та інтереси сторін та інших осіб.

Судом встановлені обґрунтовані підстави вважати, що взяті обвинуваченим на себе за угодою про визнання винуватості обов`язки, очевидно можливі для виконання.

Враховуючи викладене, вивчивши надані матеріали, перевіривши угоду про визнання винуватості на відповідність вимогам КПК та КК України, суд дійшов до переконання про наявність всіх правових підстав для затвердження угоди про визнання винуватості, укладеної 10 квітня 2023 року в кримінальному провадженні №12020020120000386 від 03 грудня 2020 року між прокурором Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_4 та обвинуваченим ОСОБА_3 .

Відповідно до ч. 1 ст. 475 КПК України, якщо суд переконається, що угода може бути затверджена, він ухвалює вирок, яким затверджує угоду і призначає узгоджену сторонами міру покарання.

За вчинений злочин обвинувачений ОСОБА_3 підлягає покаранню за ч. 2 ст. 367 КК України, узгоджене сторонами в угоді про визнання винуватості, а саме у виді позбавленням волі на строк 5 (п`ять) років з позбавленням права обіймати посади в лісогосподарських підприємствах, пов`язаних з лісовою охороною на строк 3 (три) роки без призначення штрафу зі звільненням від відбування покарання.

Питання щодо речових доказів у кримінальному провадженні суд вирішує відповідно до статті 100 КПК України.

Матеріальна шкода, завдана кримінальними правопорушеннями ДП «Дашівське ДЛМГ» на загальну суму 701 422,85 грн та на загальну суму 4 011 173,64 грн, яка добровільно, частково відшкодована в сумі 337 596,69 грн.

Цивільний позов в кримінальному провадженні не заявлявся.

Відповідно до ст.124 КПК України процесуальні витрати на залучення експертів Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз покласти на обвинуваченого ОСОБА_3 , оскільки проведення експертиз було зумовлено розслідуванням вчиненого ним злочину.

Сукд не обирає відносно обвинуваченого запобіжний захід, оскільки таких клопотань до суду не надходило.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 124, 314, 368, 370, 371, 374, 394, 395, 468, 469, 471, 473, 474, 475 КПК України та ст.ст. 53, 65, 367 КК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Затвердити угоду від 10 квітня 2023 року про визнання винуватості, укладену між прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_4 та обвинуваченим ОСОБА_3 у кримінальному проваджені №12020020120000386 від 03 грудня 2020 року, за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367 КК України.

Визнати винуватим ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367 КК України.

Призначити ОСОБА_3 покарання у виді позбавлення волі на строк 5 (п`ять) років з позбавленням права обіймати посади в лісогосподарських підприємствах, пов`язаних з лісовою охороною на строк 3 (три) роки без призначення штрафу.

На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_3 від відбування призначеного покарання з іспитовим строком 3 (три) роки.

На підставі п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 76 КК України зобов`язати ОСОБА_3 періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи, навчання.

Початок іспитового строку рахувати з дня ухвалення вироку.

Речові докази по кримінальному провадженню №12020020120000386, а саме: блокнот з надписом «Вінницьке обласне управління лісового та мисливського господарства»; блокнот синього кольору із гербом України; блокнот зеленого кольору , які упаковані до сейф пакету ДБР №В1008211 та які передані на зберігання до камери зберігання речових доказів четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м.Вінниця) ТУ ДБР, розташованого у місті Хмельницькому залишити в матеріалах кримінального провадження.

Стягнути із ОСОБА_3 на користь держави процесуальні витрати на залучення експертів Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз в загальній сумі 143 757,08 грн., зокрема:

- на проведення судової товарознавчої експертизи (висновок експерта № 3194/3241-3245/21-21 від 04.06.2021) - 5148 гривні 30 копійок;

- на проведення судової товарознавчої експертизи (висновок експерта № 3193/21-21 від 04.06.2021) - 858 гривні 5 копійок;

- на проведення судової товарознавчої експертизи (висновок експерта № 3192/3246-3254/21-21 від 04.06.2021) - 5148 гривні 30 копійок;

- на проведення судової товарознавчої експертизи (висновок експерта № 4309/21-21 від 04.08.2021) - 1716 гривень 10 копійок;

- на проведення судової товарознавчої експертизи (висновок експерта № 5100-5112/21-21 від 27.08.2021) - 4461 гривні 86 копійок;

- на проведення судової товарознавчої експертизи (висновок експерта № 6003-6011/22-21 від 20.09.2022) - 5096 гривні 79 копійок;

- на проведення судової інженерно-екологічної експертизи (висновок експерта № 3229/21-21/1924/1925/22-21 від 06.04.2022) - 9060 гривні 96 копійок;

- на проведення судової інженерно-екологічної експертизи (висновок експерта № 4311/21-21 від 01.04.2022) - 6040 гривень 64 копійки;

- на проведення судової почеркознавчої експертизи (висновок експерта № 3338/3339/3340/21-21 від 22.06.2021) - 8923 гривні 72 копійки;

- на проведення судової почеркознавчої експертизи (висновок експерта № 5046/5047/21-21 від 20.10.2021) - 6692 гривні 76 копійок;

- на проведення судової технічної та почеркознавчої експертизи (висновок експерта № 2890/2891/2892/3174/22-21 від 27.05.2022) - 16989 гривень 30 копійок;

- на проведення судової почеркознавчої експертизи (висновок експерта № 2889/22-21 від 20.05.2022) - 6606 гривень 95 копійок;

- на проведення судової почеркознавчої експертизи (висновок експерта № 2886/2887/2888/22-21 від 25.05.2022) - 7550 гривні 80 копійок;

- на проведення судової технічної та почеркознавчої експертизи (висновок експерта № 2893/2894/3449/3450/22-21 від 03.06.2022) - 16989 гривень 30 копійок;

- на проведення судової економічної експертизи (висновок експерта № 6123,6632-6639/22-21 від 19.10.2022) - 42473 гривні 25 копійок;

Запобіжний захід відносно обвинуваченого не обирався, підстави для його зміни чи обрання відсутні.

На вирок суду може бути подана апеляційна скарга, з підстав передбачених ст. 394 КПК України, до Вінницького апеляційного суду протягом 30 діб з моменту його проголошення.

Суддя:

СудІллінецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення10.04.2023
Оприлюднено12.04.2023
Номер документу110130085
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Службова недбалість

Судовий реєстр по справі —131/93/23

Ухвала від 14.07.2023

Кримінальне

Вінницький апеляційний суд

Нагорняк Є. П.

Ухвала від 22.06.2023

Кримінальне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Шелюховський М. В.

Вирок від 30.05.2023

Кримінальне

Вінницький апеляційний суд

Нагорняк Є. П.

Ухвала від 15.05.2023

Кримінальне

Вінницький апеляційний суд

Нагорняк Є. П.

Ухвала від 15.05.2023

Кримінальне

Вінницький апеляційний суд

Нагорняк Є. П.

Ухвала від 12.04.2023

Кримінальне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Шелюховський М. В.

Вирок від 10.04.2023

Кримінальне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Шелюховський М. В.

Ухвала від 26.01.2023

Кримінальне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Шелюховський М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні