Ухвала
від 17.04.2023 по справі 300/3657/22
КАСАЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

про відкриття касаційного провадження

17 квітня 2023 року

м. Київ

справа № 300/3657/22

адміністративне провадження № К/990/10843/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А, Коваленко Н.В.,

перевірив касаційну скаргу Івано-Франківської міської ради

на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2022 року (суддя Кафарська В.В.) та

постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2023 року (колегія у складі суддів Бруновської Н.В., Хобор Р.Б., Шавеля Р.М.)

у справі № 300/3657/22

за позовом керівника Окружної прокуратури міста Івано-Франківська

до Івано-Франківської міської ради

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.

УСТАНОВИВ:

У вересні 2022 року керівник Окружної прокуратури міста Івано-Франківська в інтересах держави (далі - позивач) звернувся до суду із позовом до Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області (далі - Івано-Франківська міська рада; відповідач), у якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невчинення дій, спрямованих на проведення державної реєстрації права власності на гідротехнічну споруду, а саме: дамбу р. Бистриці Надвірнянської, м. Івано-Франківськ нижче залізничного моста, правий берег с. Микитинці, висотою 3-5 м, довжиною 2,2 км;

- зобов`язати Івано-Франківську міську раду звернутися до органу реєстрації із заявою щодо проведення державної реєстрації права власності на таку гідротехнічну споруду.

Івано-Франківський окружний адміністративний суд рішенням від 14.11.2022, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.02.2023, задовольнив позов.

23.03.2023 Івано-Франківська міська рада подала касаційну скаргу, що 27.03.2023 надійшла до Верховного Суду, у якій, із посиланням на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.11.2022 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.02.2023, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Як на підставу касаційного оскарження покликається на відсутність висновку Верховного Суду щодо реєстрації права власності на гідроспоруду-дамбу. Гідротехнічні споруди не наділені технічними характеристиками, інформація про які підлягає обов`язковому внесенню до Державного реєстру прав. Не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, що дамба р. Бистриці Надвірнянської є об`єктом нерухомого майна, речові права на яку підлягають державній реєстрації, та що Івано-Франківська міська рада є органом, на який покладено обов`язок вживати заходи, спрямовані на оформлення та державну реєстрацію гідротехнічної споруди, що передана на баланс Комунального підприємства «Благоустрій» на праві господарського відання. Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації листом від 04.10.2022 № 399/01-21 на запит Департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики Івано-Франківської міської ради повідомило, що Методикою обстеження і паспортизації гідротехнічних споруд систем гідравлічного вилучення та складування промислових відходів та хвостів, затвердженою наказом Держкоммістобудування і архітектури від 19.12.1995 № 252 (далі - Методика), не передбачено можливості та необхідності проведення реєстрації права власності на гідротехнічні споруди. Пунктом 4 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна, затвердженої наказ Держбуду України від 24.05.2001 № 127, визначено, що ця Інструкція не поширюється на проведення інвентаризації гідротехнічних споруд. Відсутність певних відомостей, неможливість їх отримання, унеможливлює здійснення реєстрації права власності на гідротехнічну споруду. Обраний керівником Окружної прокуратури міста Івано-Франківська спосіб захисту не спрямований на поновлення права; у позові не зазначено, яким чином бездіяльність органу місцевого самоврядування впливає на права та інтереси позивача; зобов`язання Івано-Франківської міської ради вжити заходи щодо реєстрації права власності на гідротехнічну споруду нереально виконати.

Перевіряючи наявність підстав для відкриття касаційного провадження, Суд виходить з такого.

Суди попередніх інстанцій здійснили розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Разом з тим, Суд ураховує підстави, на яких подано касаційну скаргу, предмет спору, вважає, що у цій справі слід здійснити касаційний перегляд рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.11.2022 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.02.2023 для перевірки правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», Методики та Методичних рекомендації стосовно об`єктів нерухомого майна, права на які підлягають державній реєстрації, затверджених протоколом колегії Державної реєстраційної служби України від 11.12.2012 №3 у питаннях віднесення гідротехнічної споруди до нерухомого майна, право власності на яке має бути зареєстровано в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно; можливості зобов`язання органу місцевого самоврядування як органу, що представляє інтереси територіальної громади, на території якої розміщені гідротехнічні споруди, вжити заходи щодо такої реєстрації прав.

Суд раніше не формулював висновку з подібних питань, тому рішення касаційного суду за наслідками розгляду такої скарги може мати значення для формування єдиної правозастосовної практики.

Згідно з ч. 3 ст. 334 КАС України в ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються, з-поміж іншого, підстава (підстави) відкриття касаційного провадження.

Підставою для відкриття касаційного провадження у цій справі є доводи скаржника щодо неправильного застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права й наявність обставин, наведених у п. 3 ч. 4 ст. 328 КАС України, пп. "а" п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Скарга подана у строк, встановлений ч. 1 ст. 328 КАС України, відповідає вимогам ст. 330 КАС України, підстав для залишення касаційної скарги без руху, її повернення чи відмови у відкриті касаційного провадження немає.

Керуючись ст. 328-335, 338, 359 КАС України, Суд,-

УХВАЛИВ:

1. Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Івано-Франківської міської ради на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2023 року.

2. Витребувати із Івано-Франківського окружного адміністративного суду справу № 300/3657/22.

3. Направити особам, які беруть участь у справі, копії ухвали про відкриття касаційного провадження разом з копією касаційної скарги.

4. Установити десятиденний строк з моменту отримання учасниками справи цієї ухвали для подачі відзиву на касаційну скаргу. Роз`яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.

Суддя В.М. Кравчук

Суддя А.А. Єзеров

Суддя Н.В. Коваленко

СудКасаційний адміністративний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення17.04.2023
Оприлюднено18.04.2023
Номер документу110261789
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (у тому числі прав на земельні ділянки)