ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 554/4645/22 Номер провадження 11-сс/814/400/23Головуючий у 1-й інстанції ОСОБА_1 Доповідач ап. інст. ОСОБА_2
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2023 року м. Полтава
Колегія судців судової палати з розгляду кримінальних справ Полтавського апеляційного суду у складі:
головуючого - судді: ОСОБА_2 ,
суддів: ОСОБА_3 , ОСОБА_4
з секретарем: ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві матеріали клопотання старшого слідчого відділу розслідувань особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_6 погодженого прокурором Полтавської обласної прокуратури ОСОБА_7 у кримінальному провадженні № 12020170000000603 від 21 грудня 2021 року про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.307, ч.2 ст.306, ч.2 ст.253-1, ч.1 ст.263 КК України
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Комсомольськ Полтавської області, громадянина України, з професійно-технічною освітою, не одруженого, маючого на утриманні неповнолітнього сина, не працюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
за апеляційною скаргою захисника ОСОБА_9 діючого в інтересах підозрюваного ОСОБА_8 на ухвалу слідчого Октябрського районного суду м. Полтави від 11 січня 2023 року
у с т а н о в и л а:
Зміст оскарженого судового рішення і встановлені слідчим суддею суду першої інстанції обставини
Ухвалою слідчого судді Октябрського районного суду м. Полтави від 11 січня 2023 року клопотання слідчого задоволено.
Застосовано щодо ОСОБА_8 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 59 днів, який обчислювати з 16 год. 22 хв. 11 січня 2023 року до 10 березня 2023 року 16 год 22 хв.
Звертаючись до слідчого судді з даним клопотанням, його ініціатор вказував, що в провадженні СУ ГУНП в Полтавській області знаходиться кримінальне провадження № 12020170000000603 від 21 грудня 2021 року, за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.307, ч.2 ст.306, ч.2 ст.253-1, ч.1 ст.263 КК України , у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_8 .
Слідчий у клопотанні вказував, що метою застосування підозрюваному запобіжного заходу, відповідно до ст. 177 КПК України є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків.
Приймаючи таке рішення слідчий суддя урахував наявність ризиків , передбачених ст. 177 КПК України, та те, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не може запобігти вищевказаним ризикам .
Вимоги апеляційної скарги і узагальнені доводи особи , яка її подала
В апеляційній скарзі адвокат ОСОБА_9 в інтересах підозрюваного просить ухвалу слідчого судді скасувати та постановити нову, якою застосувати до підозрюваного ОСОБА_8 запобіжний захід у виді цілодобового домашнього арешту за адресою: АДРЕСА_3 .
Зазначила, що ризики недоведені, а пред`явлена підозра викликає багато питань щодо реальної участі мого підозрюваного у діяльності групи, оскільки він із особами, яким пред`явлено підозру, навіть не знайомий. Належним чином не враховано характеризуючи обставини.
Позиції інших учасників судового провадження
В судове засідання сторони кримінального провадження не з`явились та надали заяви в яких просили розглядати апеляційну скаргу без їх участі.
Мотиви суду
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали провадження, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до таких висновків.
Відповідно до ст. 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні й достатні мотиви та підстави його ухвалення.
Колегія суддів вважає, що слідчий суддя, постановляючи ухвалу щодо ОСОБА_8 в повній мірі дотримався зазначених вимог закону.
Так апеляційним судом встановлено , що в провадженні СУ ГУНП в Полтавській області знаходиться кримінальне провадження № 12020170000000603 від 21 грудня 2021 року, за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.307, ч.2 ст.306, ч.2 ст.253-1, ч.1 ст.263 КК України.
10.01.2023 ОСОБА_8 було повідомлено про підозру у вчиненні злочину передбаченого ч.2 ст.307, ч. 2 ст.306 КК України.
Розглядаючи клопотання про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, слідчий суддя повинен перевірити наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, наявність ризиків передбачених ст.177 КПК України та врахувати обставини передбачені ст.178 КПК України.
Під час апеляційного перегляду ухвали слідчого судді , колегією суддів встановлено, що зазначені вимоги закону при розгляді клопотання були дотримані.
З ухвали слідчого судді та журналу судового засідання вбачається, що наведені у клопотанні слідчого ризики передбачені ст.177 КПК України та обставини передбачені ст. 178 КПК України для обрання відносно підозрюваного ОСОБА_8 запобіжного заходу у виді тримання під вартою, перевірялись слідчим суддею при розгляді клопотання. При цьому був допитаний підозрюваний , вислухана думка захисника, прокурора, з`ясовані інші обставини, які мають значення при вирішенні питання.
Перевіряючи доводи та обставини, на які посилається слідчий у клопотанні , слідчим суддею з`ясовано , що наведені у клопотанні дані свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_8 кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст.307, ч.2 ст. 306 КК України.
Так відповідно до практики Європейського суду з прав людини , вимога розумної підозри передбачає наявність доказів , які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми , щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.
У даному кримінальному провадженні зв`язок підозрюваного ОСОБА_8 з вчиненим кримінальним правопорушенням підтверджується наявними у кримінальному провадженні доказами.
Сукупність цих доказів дають підстави вважати, що причетність ОСОБА_8 до вчинення кримінального правопорушення , передбаченого ч.2 ст. 307, ч.2 ст.306 КК України є обґрунтованою та дає підстави для застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою з метою здійснення подальшого розслідування.
При цьому, слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті , зокрема оцінювати докази з точки зору їх достатності та допустимості для визнання особи винуватою або невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення . Слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів повинен визначити лише чи є причетність особи до вчинення кримінальних правопорушень вірогідною та достатньою для застосування щодо нього обмежувальних заходів.
Дослідивши матеріали клопотання в межах своєї компетенції , слідчий суддя у висновках , які зробив орган досудового розслідування відносно ОСОБА_8 , чогось очевидно необґрунтованого чи недопустимого не встановив. Не виявлено таких обставин і колегією суддів.
Так , під час судового розгляду слідчий суддя з`ясував , що наявні докази в достатній мірі підтверджують існування ризиків , передбачених ст. 177 КПК України у кримінальному провадженні, в межах якого ОСОБА_8 висунуто підозру.
Слідчий суддя дослідив доводи , викладені в клопотанні та з урахуванням ризиків , які дають підстави вважати , що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, вчинити інше кримінальне правопорушення , дійшов висновку , що жоден з більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти зазначеним ризикам та наявність обставин , які виправдовують тримання підозрюваного ОСОБА_8 під вартою.
Колегія суддів врахувавши обґрунтованість підозри ОСОБА_8 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, яка підтверджується доказами, на які посилається у клопотанні слідчий і які є достатніми на цій стадії досудового слідства , наявність існуючих ризиків , передбачених ст.177 КПК України, приходить до висновку, що тільки запобіжний захід у виді тримання під вартою зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного.
Доводи наведені в апеляції адвоката на думку колегії суддів є непереконливими і не спростовують висновків слідчого судді суду першої інстанції та апеляційного суду.
В контексті доводів апеляційної скарги, колегія суддів наголошує, що військовий стан, у якому зараз перебуває держава, має досить серйозний вплив на підвищення ступеню існуючих у кримінальному провадженні ризиків.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що тільки запобіжний захід у виді тримання під вартою, зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного.
Істотних порушень вимог кримінального процесуального законодавства з боку слідчого судді, колегією суддів не встановлено.
Апеляційну скаргу адвоката слід залишити без задоволення, а ухвалу слідчого судді, без змін.
Керуючись ст.ст.376,420,422 КПК України , колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу захисника - адвоката ОСОБА_9 в інтересах підозрюваного ОСОБА_8 залишити без задоволення, а ухвалу Октябрського районного суду м. Полтави від 11 січня 2023 року щодо ОСОБА_8 - без змін.
Ухвала апеляційного суду є остаточною й оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
С У Д Д І :
ОСОБА_2 ОСОБА_4 ОСОБА_3
Суд | Полтавський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2023 |
Оприлюднено | 20.04.2023 |
Номер документу | 110293751 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою |
Кримінальне
Полтавський апеляційний суд
Рябішин А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні