Ухвала
від 24.04.2023 по справі 314/1647/23
ВІЛЬНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 314/1647/23

Провадження № 1-кс/314/399/2023

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.04.2023 м. Вільнянськ

Слідчий суддя Вільнянського районного суду Запорізької області ОСОБА_1 , розглянувши матеріали за скаргою ОСОБА_2 на бездіяльність Відділення поліції № 2 Запорізького районного управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,

ВСТАНОВИВ:

21.04.2023 до Вільнянського районного суду Запорізької області надійшла скарга ОСОБА_2 на бездіяльність Відділення поліції № 2 Запорізького районного управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. В обгрунтування скарги зазначено, що заявнику відомо про вчинення злочину, передбаченого ст. ст. 358,384 КК України. ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько заявника громадянин ОСОБА_3 . У провадженні Вільнянського районного суду Запорізької області перебували цивільні справи за позовом заявника до ОСОБА_4 , предмет спору яких стосувався оренди земельної ділянки із кадастровим номером 2321582000:03:002:0036. Повідомляє, що ним попередньо надавалися в суд сумнівні документи та просить внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та відкрити кримінальне провадження відносно себе- ОСОБА_2 за ст. ст. 358,384 КК України та розпочати розслідування.

Вивчивши матеріали скарги ОСОБА_2 суд приходить до висновку, що у відкритті провадження за скаргою слід відмовити із таких підстав.

За приписами п. 18 ч. 1 ст. 3 КПК України, слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Внесення відомостей в ЄРДР належить до компетенції слідчого, дізнавача, прокурора, яка реалізується ними дискреційно з правових підстав та у порядку, що визначені процесуальним законом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора: бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами ст. 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.

Відомості, які підлягають внесенню до Єдиного реєстру досудових розслідувань та їх перелік визначені ч. 5 ст. 214 КПК України, відповідно до положень якої до Єдиного реєстру досудових розслідувань підлягають внесенню, серед інших відомостей, короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлені з іншого джерела.

Відтак, суд, вирішуючи питання про наявність або відсутність підстав для внесення даних до ЄРДР, а отже і про наявність або відсутність підстав для задоволення скарги, повинен робити такі висновки саме з дослідження заяви особи про вчинений, на її думку, злочин.

Згідно до ч. 1 ст. 2 КК України, підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно-небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим кодексом. Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про злочин є наявність в таких заявах або повідомленнях об`єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину).

Порядок внесення відомостей до ЄРДР регламентований ст. 214 КПК України, та Положенням про ЄРДР, порядок його формування та ведення (затверджене наказом Офісу Генерального прокурора № 298 від 30.06.2020).

Перш за все, слід зважати на завдання, які вирішуються веденням ЄРДР. Реєстр утворений та ведеться відповідно до вимог КПК України із метою забезпечення: реєстрації кримінальних правопорушень (проваджень) та обліку прийнятих під час досудового розслідування рішень, осіб, які їх учинили, та результатів судового провадження; оперативного контролю за додержанням законів під час проведення досудового розслідування; аналізу стану та структури кримінальних правопорушень, вчинених у державі; інформаційно-аналітичного забезпечення правоохоронних органів (п. 3 розділу 1 Положення про ЄРДР).

Разом із цим слідчий, прокурор після прийняття та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, виходячи з їх змісту, має перевірити достатність даних, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, за наслідками чого ним приймається рішення про початок досудового розслідування шляхом внесення відповідних відомостей до ЄРДР.

Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про злочин є наявність в таких заявах або повідомленнях об`єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину), а якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов`язково внесені до ЄРДР, що кореспондується із правовою позицією викладеною у постанові Верховного суду від 30.09.2021 у справі № 556/450/18.

Слідчий суддя приходить до висновку, що обставини, зазначені у скарзі ОСОБА_2 мають ознаки цивільно-правового характеру, який грунтується на спорі, предметом якого є договір оренди землі із кадастровим номером 2321582000:03:002:0036, носять суто інформативний характер. Зміст скарги ОСОБА_5 не містить жодних об`єктивних даних, які б свідчили про ознаки кримінального правопорушення, адже враховуючи норми КПК України, слідчий суддяне можепереймати насебе функціїслідства.

Відтак слідчий суддя, враховуючи вичерпний перелік випадків оскарження рішень, дій чи бездіяльності, передбачений ч. 1 ст. 303 КПК України, та право на оскарження приходить до приходить до висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження у справі.

Керуючись ст. ст. 303, 304, 309, 369-372, 395 КПК України, слідчий суддя-

ПОСТАНОВИВ:

У відкритті провадження за скаргою ОСОБА_2 на бездіяльність Відділення поліції № 2 Запорізького районного управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, відмовити.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження надіслати особі, яка подала скаргу.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом п`яти діб з дня отримання її копії.

Слідчий суддя ОСОБА_1

24.04.2023

СудВільнянський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення24.04.2023
Оприлюднено27.04.2023
Номер документу110449694
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань

Судовий реєстр по справі —314/1647/23

Ухвала від 31.10.2023

Кримінальне

Запорізький апеляційний суд

Дадашева С. В.

Ухвала від 12.07.2023

Кримінальне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Капітонов Є. М.

Ухвала від 12.07.2023

Кримінальне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Капітонов Є. М.

Ухвала від 27.06.2023

Кримінальне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Капітонов Є. М.

Ухвала від 12.06.2023

Кримінальне

Запорізький апеляційний суд

Рассуждай В. Я.

Ухвала від 24.04.2023

Кримінальне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Свідунович Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні