Ухвала
від 12.07.2023 по справі 314/1647/23
ВІЛЬНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 314/1647/23

Провадження № 1-кс/314/675/2023

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.07.2023 м. Вільнянськ

Слідчий суддя Вільнянського районного суду Запорізької області: ОСОБА_1 ,

секретар судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність відповідального співробітника відділення поліції №2 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області, що полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,

за участю скаржника ОСОБА_3 ,

прокурора ОСОБА_4 ,

ВСТАНОВИВ:

До Вільнянського районного суду Запорізької області зі скаргою звернувся ОСОБА_3 , в якій просить зобов`язати відповідального співробітника відділення поліції №2 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області, відповідно до ст.214 КПК України внести до ЄРДР відповідні дані за його заявою від 27.03.2023 року.

В обґрунтування скарги посилається на те, що скаржник не згоден з обставинами встановленими при розгляді цивільної справи №314/1250/18 та цивільної справи №314/1307/19.

Відомості за заявою не внесені до ЄРДР, у зв`язку з чим скаржник звернувся зі скаргою до слідчого судді.

В судовому засіданні захисник скаргу підтримав та надав пояснення аналогічні тим, що викладені у скарзі.

Прокурор в судовому засіданні заперечував відносно задоволення скарги.

Слідчий суддя, заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи встановив наступне:

В силу ст.2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні може бути оскаржена заявником бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Так, згідно з п. 18 ч.1 ст. 3 КПК України до повноважень слідчого судді належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні під час проведення досудового розслідування в кримінальному провадженні.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, права і свободи громадянина України захищаються судом. Суть такого захисту полягає в тому, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади.

Порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора під час досудового розслідування регламентовано Главою 26 КПК України.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.303 КПК України на досудовому провадженні може бути оскаржена бездіяльність слідчого, прокурора, зокрема, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Рішенням Конституційного суду України від 17.06.2020 №4-р (II)/2020 (Справа №3-180/2018(1644/18) визнано неконституційними положення ч.3 ст.307 КПК України щодо заборони оскарження ухвали слідчого судді за результатами розгляду скарги на бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення.

Конституційний суд України, ухвалюючи рішення, вказував, зокрема, що встановлений законодавцем обсяг судового захисту стосовно оцінки бездіяльності уповноважених державних органів має забезпечити ефективність судового контролю, який має бути забезпечено під час розгляду відповідних питань хоча б у двох судових інстанціях: законодавець має запровадити такий обсяг судового контролю за бездіяльністю слідчого чи прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Реєстру після отримання заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення, що дозволяв би здійснити ефективний судовий контроль щодо відповідних питань та за наявності підстав надати особі можливість ініціювати початок кримінального провадження, а отже, надати їй реальний доступ до судового захисту» (п.5).

Відповідно до ч. 1 ст.214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до ЄРДР, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з ЄРДР.

Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до ЄРДР, порядок формування та ведення якого затверджується Генеральною Прокуратурою України.

Внесення відомостей до ЄРДР врегульовано Положенням про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань (затверджене наказом Генеральної прокуратури України від 06.04.2016 № 139). Згідно з п.1 глави 2 розділу I цього Положення, до реєстру вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, що узгоджується з вимогами п.п.4, 5 ч.5 ст.214 КПК України.

При розгляді скарги на бездіяльність слідчого з приводу невнесення відомостей до ЄРДР слідчий суддя має перевірити чи містить заява (повідомлення) достатні відомості про кримінальне правопорушення та чи можуть об`єктивно свідчити про вчинення особою такого кримінального правопорушення, що буде достатньою гарантією для кожної особи від необґрунтованого обвинувачення та процесуального примусу.

При цьому, суд звертає увагу на те, що розглядаючи скаргу оцінка поданого ним повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення на предмет наявності ознак конкретного складу кримінального правопорушення не надається, а лише перевіряється чи містить таке повідомлення виклад обставин, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.

Безумовно, обов`язок реагувати на порушення прав людини, проводити ефективне розслідування входить до обов`язків, що покладаються на державу позитивними зобов`язаннями за Європейською конвенцією з прав людини, однак зазначене зобов`язання не є необмеженим.

Так, Європейський суд з прав людини визначає, що обов`язок реагувати на порушення прав людини, проводити ефективне розслідування стосується «гідних довіри» (тобто обґрунтованих) скарг щодо серйозних порушень прав, гарантованих Конвенцією (справи «Айдін проти Туреччини», «Кая проти Туреччини», «Пол і Одрі Едвардс проти Сполученого Королівства»).

Зазначена позиція повністю узгоджується з висновками слідчого судді про необхідність перевірки заяви про кримінальне правопорушення відповідності критеріям «гідних довіри» (тобто обґрунтованих) перед внесенням до ЄРДР.

Слідчий суддя зауважує, що з боку ОСОБА_3 вже були звернення до органу поліції відносно внесення відомостей щодо перевірки обставин встановлених за наслідками розгляду цивільної справи.

Так, слідчим суддею Вільнянського районного суду Запорізької області 23.02.2023 року (справа № 314/3410/22; провадження № 1-кс/314/13/2023) винесено ухвалу про залишення скарги без задоволення, яка за наслідками апеляційного перегляду залишена без змін.

Повторні звернення з аналогічних обставин, на переконання слідчого судді, є ознаками зловживання процесуальним правом, що є неприпустимим, в реалізації ст.6 Європейської конвенції в частині кримінального процесуального аспекту.

Слідчим суддею встановлено, що рішенням Вільнянського районного суду Запорізької області від 13 вересня 2018 року (Справа №314/1250/18) в задоволені позову ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промінь» про стягнення орендної плати та розірвання договору оренди землі, відмовлено.

Постановою Запорізького апеляційного суду від 18 лютого 2019 року рішення Вільнянського районного суду Запорізької області від 13 вересня 2018 року у цій справі залишено без змін.

Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного цивільного суду від 21 березня 2019 року у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Вільнянського районного суду Запорізької області від 13 вересня 2018 року та постанову Запорізького апеляційного суду від 18 лютого 2019 року у справі за позовом ОСОБА_3 до товариства з обмеженою відповідальністю «Промінь» про стягнення орендної плати та розірвання договору оренди землі відмовлено.

Крім того, рішенням Вільнянського районного суду Запорізької області від 15 жовтня 2020 року (Справа №314/1307/19.), у задоволенні позову ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промінь», місцезнаходження: 70026 Запорізька область, Вільнянський район, с.Семененкове, вул.Нова, буд.21, код ЄДРПОУ 31880398, про розірвання договору оренди землі відмовлено.

За наслідками апеляційного перегляду, постановою Запорізького апеляційного суду від 29 грудня 2020 року, рішення Вільнянського районного суду Запорізької області від 15 жовтня 2020 року залишено без змін.

Ухвалою Верховного Суду у складі постійної колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 23 квітня 2021 року (справа № 314/1307/19) відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_3 .

Слідчий суддя зазначає, що реалізація процесуальних прав учасником кримінального провадження має здійснюватися з певним рівнем добросовісності.

Повторне звернення до органу досудового розслідування відносно тих же питань, які були предметом розгляду, може містити ознаки зловживання процесуальним правом, а отже не може створювати перед органом досудового розслідування обов`язку внести відомості до ЄРДР (виконання позитивного обов`язку держави відносно проведення розслідування за кримінальним процесуальним аспектом за ст.6 Європейської конвенції з прав людини).

За наслідками аналізу матеріалів скарги, слідчий суддя приходить до висновку, що скаржник звернувся до органу поліції, зокрема й з приводу цивільних правових відносин щодо користування та володіння земельною ділянкою, незгодою в обставинами встановленими за наслідками розгляду цивільних справ.

Обсяг та зміст завдання кримінального провадження визначені у ст.2 КПК України, не передбачають втручання в цивільно-правові відносини, втручання в обставини встановленні за наслідками розгляду цивільних справ за судовими рішеннями, які набрали законної сили (набули статусу остаточного res judicata).

Ініціювання початку досудового розслідування та внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань не може мати ознаки механізму направленого на реалізацію прав скаржника, що виникають з цивільно-правових відносин та пов`язаних з незгодою з обставинами встановленими судом та ухваленим рішенням за наслідками розгляду цивільної справи.

Застосування іншого може мати ознаки свавілля та відсутності забезпечення гарантії для кожної особи від необґрунтованого обвинувачення та процесуального примусу.

З урахуванням викладеного, слідчий суддя приходить до висновку, що вимоги скарги щодо не внесення в ЄРДР відомостей про кримінальне правопорушення задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 214, 303-307, 309, 372 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Скаргу залишити без задоволення.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

12.07.2023

СудВільнянський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення12.07.2023
Оприлюднено13.07.2023
Номер документу112129801
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань

Судовий реєстр по справі —314/1647/23

Ухвала від 31.10.2023

Кримінальне

Запорізький апеляційний суд

Дадашева С. В.

Ухвала від 12.07.2023

Кримінальне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Капітонов Є. М.

Ухвала від 12.07.2023

Кримінальне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Капітонов Є. М.

Ухвала від 27.06.2023

Кримінальне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Капітонов Є. М.

Ухвала від 12.06.2023

Кримінальне

Запорізький апеляційний суд

Рассуждай В. Я.

Ухвала від 24.04.2023

Кримінальне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Свідунович Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні