Рішення
від 26.08.2010 по справі 22ц-9503/10
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ Справа № 22ц-9503/10 Категорія ЦП:31

Головуючий у першій інстан ції: Жуган Л.В.

Доповідач: Парапан В.Ф.

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2010 року м. Одеса

Колегія суддів судо вої палати у цивільних справ ах апеляційного суду Одесько ї області в складі:

Головуюч ого: судді Парапана В.Ф.

Суддів: Панасе нкова В.О., Громіка Р.Д.,

При секре тарі: Поповій Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скарг ою ОСОБА_3 на рішення Мали новського районного суду м. О деси від 08 квітня 2010 року у спра ві за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 про стягнення мате ріальної та моральної шкоди, завданої злочином,-

в с т а н о в и л а:

У жовтні 2008р. ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 про відшкодува ння матеріальної та морально ї шкоди, заподіяної злочином .

Свої вимоги позивачка обґрунтовувала тим, що 17.05.2007р. в 17 год. 00 хв. ОСОБА_3, керуючи н алежним йому на праві власно сті автомобілем марки «BMW-520», д ержавний номер НОМЕР_1, ру хаючись по крайньому лівому ряду по вул. Мельницькій в м. О десі при під' їзді до регулю ючого світлофорними об' єкт ами перехресті, на жовтий сиг нал світлофору не зупинився перед дорожньою розміткою, ч им порушив вимоги п.2.3 «б», п.8.7.3. « г», п.8.10 Правил Дорожнього руху , в' їхав за границі вищевказ аного перехрестя та скоїв на їзд на пішохода ОСОБА_4, як а перехрещувала проїзжу част ину вул. Мельницької на регул ьованому пішохідному перехо ді.

Внаслідок наїзду їй були з авдані тяжкі тілесні ушкодже ння.

За цим фактом вироком Ма линовського районного суду м . Одеси від 7.02.2008р.з урахуванням змін, внесених ухвалою колег ії суддів судової палати з кр имінальних справ Апеляційно го суду Одеської області від 22.07.2008р., ОСОБА_3 засуджено за ч.2 ст. 286 КК України на 4 роки поз бавлення волі і відповідно д о ст. 75 КК України звільнено ві д відбування призначеного по карання з випробуванням з іс питовим строком два роки, а сп рава в частині розгляду циві льного позову направлено на новий розгляд.

Позивачці злочином, вчин еним відповідачем, було запо діяно матеріальну шкоду в ро змірі 30000 грн., яка складається з витрат на лікування, догляд ом, придбанням ліків, втратою заробітку.

Позивачці також було зап одіяно значної моральної шко ди, яка полягає у стражданнях від фізичного болю, втрати зд оров' я, у проведенні операц ійного лікування, позбавленн я її можливості мати дітей, су ттєвій зміні життя та стосун ків з оточуючими, через її тра вмування, тощо.

Розмір моральної шкоди по зивачка визначила у 500000 грн.

Посилаючись на ці обста вини ОСОБА_4 просила про з адоволення позову.

Відповідач та його предс тавник позов визнали частков о.

Рішенням суду від 8 квітн я 2010 року позовні вимоги задов олені частково, стягнуто з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4 19612 грн. 78 коп. на відшкодування матеріальної шкоди та 100000 грн на відшкодування моральної ш коди.

У апеляційній скарзі О СОБА_3 просить рішення суду скасувати та ухвалити нове р ішення, посилаючись на непов не з' ясування судом обстави н, що мають значення для справ и та на неправильне застосув ання судом норм матеріальног о і процесуального права.

Заслухавши доповідь с удді-доповідача, пояснення о сіб, що з' явилися, перевірив ши матеріали справи й обгово ривши доводи апеляційної ска рги, колегія суддів вважає, що апеляція підлягає частковом у задоволенню, а рішення суду на підставі п.п. 1, 4 ч.1 ст. 309 ЦПК Ук раїни - зміні, виходячи з нас тупного.

Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позову , районний суд обґрунтовано в иходив з того, що ДТП, унаслідо к якої 17 травня 2007р. відповідач , керуючи належним йому на пра ві власності автомобілем мар ки «BMW-520», скоїв наїзд на потерп ілу та згідно із ст.ст. 23, 1166, 1167, 1168, 117 7, 1195 ЦК України відповідач пови нен нести відповідальність з а заподіяну шкоду.

Суд правильно встановив обставини вчинення ДТП, внас лідок якої позивачці була за вдана матеріальна й моральна шкода та його висновок про до веденість вини ОСОБА_3 у в чиненні злочину відповідає з ібраним у справі доказам.

У зв' язку з ушкодженням здоров' я ОСОБА_4 було ви трачено 7738 грн. 56 коп. на придбан ня ліків та лікарняних препа ратів.

Ці висновки районного су ду доведені відповідними док азами, наведеними у судовому рішенні.

Частково задовольняючи в имоги ОСОБА_4 й постановля ючи стягнути на ії користь 100000 грн. на відшкодування мораль ної шкоди, суд правильно вихо див з того, що злочинними діям и відповідача та ушкодженням здоров' я, позивачці завдан і фізичні та моральні стражд ання, які призвели до погірше ння ії нормальних життєвих з в' язків, а одержані унаслід ок ДТП тілесні ушкодження - перешкоджають потерпілій як жінці репродуктивного віку вступати у статеві стосунки природним шляхом та, відпові дно, робить неможливим приро дне запліднення, а також фізі ологічні пологи, позбавлення ії стати матір' ю природним шляхом.

Разом з тим, апеляційний суд вважає, що суд першої інст анції безпідставно завищив с уму відшкодування моральної шкоди і вважає за необхідне з меншити її до 60000 грн. враховуюч и вимоги розумності і справе дливості, а також і те, що пози вачка на теперішній час прац ює, не є інвалідом.

Колегія суддів також вваж ає, що місцевий суд дійшов пом илкового висновку, що позива чці була завдана матеріальна шкода у формі втрати заробіт ку на суму 9720 грн., на медичний і сторонній догляд та на побут ове обслуговування в розмірі 2154 грн. 22 коп., тому рішення суду в частині відшкодування роз міру матеріальної та моральн ої шкоди підлягає зміні.

Так, частиною 1 ст. 1195 ЦК Укр аїни встановлено, що фізична або юридична особа, яка завда ла шкоди каліцтвом або іншим ушкодженням здоров' я фізич ній особі, зобов' язана відш кодувати потерпілому заробі ток (дохід), втрачений ним внас лідок втрати чи зменшення пр офесійної або загальної прац ездатності, а також відшкоду вати додаткові витрати, викл икані необхідністю посилено го харчування, санаторно-кур ортного лікування, придбання ліків, протезування, сторонн ього догляду тощо.

Розмір втраченого заробі тку (доходу) потерпілого обов ' язково визначається з урах уванням втрати чи зменшення його професійної або загальн ої працездатності.

Статтею 1202 ЦК України визн ачений порядок відшкодуванн я шкоди та встановлено, що стя гнення додаткових витрат, пе редбачених ч.1 ст. 1195 цього Коде ксу, може бути здійснене напе ред у межах строків, встановл ених на основі висновку відп овідної лікарської експерти зи.

Відповідно до п. 19 постано ви Пленуму Верховного Суду У країни «Про практику розгляд у судами цивільних прав за по зовами про відшкодування шко ди» від 27 березня

1992р. №6 (з наступними змінами та доповненнями) розмір витр ат на необхідний догляд за по терпілим установлюється зал ежно від характеру цього дог ляду і визначається МСЕК.

Тому розглядаючи позов п ро стягнення втраченого заро бітку та витрат на відповідн ий догляд, суди повинні врахо вувати групу інвалідності по терпілого, а також необхідні сть у догляді за ним, що встано влені висновком МСКЕ; у рішен ні навести докази втрати поз ивачем працездатності та пот ребу у догляді за ним і переві рити, чи дозволяють установл ені висновком МСЕК обмеження позивачу працювати за фахом ; чи не позбавлений він у зв' я зку із зазначеним ушкодження м здоров' я можливості працю вати на іншій роботі.

За наданими позивачкою п исьмовими документами убача ється, що вона у січні 2005р. була звільнена з роботи. На а/с. №27 є ксерокопія наказу директора ТОВ «Меркурій» №8 від 14.05.2007р. про призначення ії на посаду бух галтера і вона повинна стати до виконання своїх обов' яз ків з 21 травня 2007р. Проте з поясн ень позивачки у суді апеляці йної інстанції видно, що вона працює реалізатором на ринк у «7 км.».

Ухвалюючи рішення про ст ягнення з відповідача на кор исть позивачки втрачений зар обіток та витрати на ії догля д, суд виходив лише з того, що п озивачці була встановлена 3 г рупа інвалідності, а за анало гією Закону України «Про заг альнообов' язкове державне соціальне страхування від н ещасного випадку на виробниц тві та професійного захворюв ання, які спричинили втрату п рацездатності», потерпіла ма є право на спеціальний медич ний та сторонній догляд і на побутове обслуговування.

Згідно з абз. 1 п.2.3 Інструкц ії про встановлення груп інв алідності, затвердженої нака зом Міністерства охорони здо ров' я від 7 квітня 2004р. № 183 і зар еєстрованої в Міністерстві ю стиції 22 квітня 2004р. за № 516/9115, підс тавою для встановлення треть ої групи інвалідності є стій кі, помірної важкості функці ональні порушення в організм і, зумовлені захворюванням, н аслідками травм або уроджени ми дефектами, що призвели до п омірно вираженого обмеження життєдіяльності, в тому числ і працездатності, які потреб ують соціальної допомоги і с оціального захисту. МСЕК уст ановлює обмеження рівня жит тєдіяльності потерпілого, пр ичину час настання і групу ін валідності у зв' язку з ушко дженням здоров' я, а також ви значає необхідні види медичн ої та соціальної допомоги.

Між тим, у матеріалах спр ави відсутній відповідній ви сновок МСЕК або інші належні докази, які б з достовірністю стверджували, що у період з 17.05 .2007р. по грудень 2008р. позивачка в тратила чи в неї зменшилася п рофесійна або загальна праце здатність та що вона потребу є у догляді.

Таких доказів позивачка не надала і суду апеляційної інстанції. Більш того, з поясн ень позивачки убачається, що на теперішній с час вона пра цює та не є інвалідом.

У відповідності до полож ень ст. 10 ЦПК України кожна сто рона повинна довести ті обст авини, на які вона посилаєтьс я як на підставу своїх вимог а бо заперечень, крім випадків , встановлених цим Кодексом.

Проте позивачка свого об ов' язку не виконала та не до вела цих підстав позову.

Тому з урахуванням зазна чених положень, фактичних об ставин справи, наведених у ап еляційній скарзі доводів, ро змір відшкодування матеріал ьної шкоди, визначений район ним судом щодо ОСОБА_4, так ож підлягає зменшенню.

Інші доводи апеляційної скарги колегія суддів не при ймає до уваги, оскільки вони н е спростовують наведені вище обставини.

На підставі наведено го та керуючись ст. ст. 303, 304, 307 ч .1 п.3 , 309 п. п.1,4, 313 - 314, 316, 317, 319 ЦПК Україн и, колегія суддів,-

В И Р І Ш И Л А :

Апеляційну скаргу ОС ОБА_3 задовольнити частково .

Рішення Малиновського ра йонного суду м.Одеси від 08 кві тня 2010 року змінити, зменшити р озмір відшкодування матеріа льної шкоди до 7738 грн. 56 коп., мор альної шкоди до 60000 грн., які під лягають стягненню з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4.

В іншій частині рішення суд у залишити без змін.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моме нту проголошення, однак може бути оскаржене шляхом подач і касаційної скарги протягом двадцяті днів з дня набрання законної сили до суду касаці йної інстанції.

Судді апеляційного суду Од еської області В.Ф.Парапан

В.О.Панасенков

Р.Д.Громік

СудАпеляційний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення26.08.2010
Оприлюднено10.09.2010
Номер документу11060385
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —22ц-9503/10

Ухвала від 08.11.2010

Цивільне

Апеляційний суд Херсонської області

Майданік В. В.

Ухвала від 23.11.2010

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Лащенко В. Д.

Ухвала від 26.08.2010

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Пікуль В. П.

Ухвала від 22.09.2010

Цивільне

Апеляційний суд Луганської області

Темнікова Валентина Іванівна

Рішення від 26.08.2010

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Парапан Василь Федорович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні