Справа № 308/1033/23
Закарпатський апеляційний суд
У Х В А Л А
І м е н е м У к р а ї н и
04.05.2023 м. Ужгород
Закарпатський апеляційний суд у складі :
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
суддів - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
за участю секретарки судових засідань - ОСОБА_4 ,
та учасників судового провадження: прокурора ОСОБА_5 , та
представника власника майна ОСОБА_6 , адвоката ОСОБА_7 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали судового провадження № 11-сс/4806/134/23, за апеляційною скаргою, яку подав адвокат ОСОБА_7 в інтересах ОСОБА_6 ,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 06 березня 2023 року задоволено клопотання прокурора Ужгородської окружної прокуратури ОСОБА_8 у кримінальному провадженні №42023072030000009, внесеному 20.01.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, та накладено арешт на майно, вилучене 31 січня 2023 року, в ході проведення обшуку транспортного засобу марки «Skoda Octavia», номерний знак НОМЕР_1 , яким користується ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: незаповнені фітосанітарні сертифікати (чисті бланки) у кількості 50 (п`ятдесят) одиниць; незаповнені фітосанітарні сертифікати з наявними у нижньому правому куті підписами у кількості 45 (сорок п`ять) одиниць; заповнені фітосанітарні сертифікати зеленого кольору у кількості 3 (три) одиниці; незаповнені фітосанітарні сертифікати; печатка з кодом 07 045; одна флешка сірого кольору; одна флешка темно червоного кольору; складені акти виконання робіт у кількості 20 (двадцять) одиниць; акти про проведення фітосанітарних процедур, у кількості 26 (двадцять шість) одиниць; спец. пакет державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ВР0017960; файл з надписом «ВН Харків» з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 96 арк.; файл з 5 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 91 арк.; файл з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 81 арк.; файл з 4 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 36 арк.; аркуш паперу з записами номерів автомобілів, конверт «Нової пошти» для документів від 24.01.2023; купюри номіналом 1000 грн у кількості 48 шт.; купюри номіналом 500 грн у кількості 8 шт.; купюри номіналом 200 грн у кількості 3 шт.; банківська карта № НОМЕР_2 .
З матеріалів судового провадження вбачається, що 01 лютого 2023 року до слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшло клопотання прокурора Ужгородської окружної прокуратури ОСОБА_10 у кримінальному провадженні №42023072030000009, внесеному 20.01.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, про накладення арешту на майно, вилучене 31 січня 2023 року, в ході проведення обшуку транспортного засобу марки «Skoda Octavia», номерний знак НОМЕР_1 , який на праві власності належить ОСОБА_6 . У клопотанні прокурор посилається на те, що під час проведення обшуку транспортного засобу марки «Skoda Octavia», номерний знак НОМЕР_1 , яким користується ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було виявлено та вилучено таке майно : незаповнені фітосанітарні сертифікати (чисті бланки) у кількості 50 (п`ятдесят) одиниць; незаповнені фітосанітарні сертифікати з наявними у нижньому правому куті підписами у кількості 45 (сорок п`ять) одиниць; заповнені фітосанітарні сертифікати зеленого кольору у кількості 3 (три) одиниці; незаповнені фітосанітарні сертифікати; печатка з кодом 07 045; одна флешка сірого кольору; одна флешка темно червоного кольору; складені акти виконання робіт у кількості 20 (двадцять) одиниць; акти про проведення фітосанітарних процедур, у кількості 26 (двадцять шість) одиниць; спец. пакет державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ВР0017960; файл з надписом «ВН Харків» з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 96 арк.; файл з 5 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 91 арк.; файл з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 81 арк.; файл з 4 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 36 арк.; аркуш паперу з записами номерів автомобілів, конверт «Нової пошти» для документів від 24.01.2023; купюри номіналом 1000 грн у кількості 48 шт.; купюри номіналом 500 грн у кількості 8 шт.; купюри номіналом 200 грн у кількості 3 шт.; банківська карта № НОМЕР_2 . В обґрунтування клопотання про необхідність накладення арешту на майно прокурор посилається на те, що вищевказане майно має значення речових доказів у кримінальному провадженні, відповідає критеріям, передбаченим ст. 98 КПК України. У клопотанні прокурор також зазначає, що постановою слідчого від 31.01.2023 вищевказані вилучені в ході проведення обшуку речі та предмети визнані речовими доказами у кримінальному провадженні, оскільки такі мають значення речових доказів у кримінальному провадженні. З огляду на наведене, прокурор просить накласти на них арешт.
В ухвалі слідчий суддя вказує на те, що клопотання про накладення арешту на майно відповідає вимогам ст. 171 КПК України. Слідчим суддею встановлено, що постановою слідчого від 31.01.2023 вищевказані речі та предмети визнано речовими доказами у кримінальному провадженні, тимчасово вилучене майно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України. На інші підстави для накладення арешту на майно в ухвалі не вказується. Тому клопотання прокурора визнано таким, що підлягає задоволенню.
В апеляційній скарзі адвокат ОСОБА_7 вказує на незаконність та необґрунтованість ухвали слідчого судді, вважає, що така підлягає скасуванню. Стверджує, що при розгляді клопотання про накладення арешту на майно, ні прокурором, ні слідчим суддею не встановлено та не доведено наявність хоч якихось підстав чи розумних підозр вважати, що вилучене у належному ОСОБА_6 транспортному засобі майно є доказом кримінального правопорушення. На переконання апелянта, відсутні будь-які підстави та мета у розумінні ч. 2 ст. 170 КПК України щодо накладення арешту на тимчасово вилучене майно. Жодного доказу, або обставини того, що вилучене у ОСОБА_6 майно відповідає критеріям ст. 98 КПК України, слідчому судді не надано. Водночас, як стверджує апелянт, володільцями майна під час розгляду клопотання, шляхом допиту свідка, залученого до розгляду та шляхом надання слідчому судді документів, що підтверджують правомірність та законність отримання грошових коштів, тобто їх легальність - повністю доведено та встановлено належність цих грошових коштів та їх походження. Так, свідок ОСОБА_11 зазначила, що грошові кошти, на які накладено арешт є власністю ОСОБА_12 і є доходом від здійснення нею підприємницької діяльності, про що остання одразу зазначила під час проведення відповідного обшуку під відеофіксацію. Просить ухвалу слідчого судді скасувати, постановити нову, якою у задоволенні клопотання відмовити і повернути ОСОБА_6 усе майно, на яке накладено арешт, і зокрема грошові кошти вилучені у ОСОБА_6 .
Заслухавши доповідь судді про зміст ухвали, вимоги і доводи, викладені в апеляційній скарзі, пояснення адвоката ОСОБА_7 , який підтримав апеляційну скаргу, прокурора ОСОБА_5 , який заперечив щодо задоволення апеляційної скарги, перевіривши матеріали судового провадження, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши під час розгляду апеляційної скарги докази, на які послалась сторона захисту під час її розгляду, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга адвоката ОСОБА_7 підлягає частковому задоволенню.
Доводи апеляційної скарги про незаконність судового рішення у частині накладення арешту на: незаповнені фітосанітарні сертифікати (чисті бланки) у кількості 50 (п`ятдесят) одиниць; незаповнені фітосанітарні сертифікати з наявними у нижньому правому куті підписами у кількості 45 (сорок п`ять) одиниць; заповнені фітосанітарні сертифікати зеленого кольору у кількості 3 (три) одиниці; незаповнені фітосанітарні сертифікати; печатка з кодом 07 045; одна флешка сірого кольору; одна флешка темно червоного кольору; складені акти виконання робіт у кількості 20 (двадцять) одиниць; акти про проведення фітосанітарних процедур, у кількості 26 (двадцять шість) одиниць; спец. пакет державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ВР0017960; файл з надписом «ВН Харків» з 10 пакетами виданих виданих фітосанітарних сертифікатів на 96 арк.; файл з 5 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 91 арк.; файл з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 81 арк.; файл з 4 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 36 арк.; аркуш паперу з записами номерів автомобілів, конверт «Нової пошти» для документів від 24.01.2023, колегія суддів відхиляє з огляду на таке.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів із метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема, шляхом витребування необхідної інформації в Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.
Частина 3 ст. 170 КПК України передбачає, що у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Відповідно до положень ст. 173 КПК України, у разі задоволення клопотання про арешт майна, слідчий суддя в ухвалі повинен зазначити заборону відчуження, розпорядження або користування та вказівку на таке майно. При цьому заборона використання майна чи заборона розпоряджатися таким майном можуть бути застосовані лише у тих випадках, коли їх незастосування може призвести до зникнення, втрати або інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.
Відповідно до ст. 171 КПК України з клопотанням про арешт майна до слідчого судді, суду має право звернутися прокурор, слідчий за погодженням з прокурором, а з метою забезпечення цивільного позову - також цивільний позивач.
У клопотанні слідчого, прокурора про арешт майна повинно бути зазначено:
1) підстави, у зв`язку з якими потрібно здійснити арешт майна;
2) перелік і види майна, що належить арештувати;
3) документи, що підтверджують право власності на майно, що належить арештувати або конкретні факти і докази, що свідчать про володіння, користування чи розпорядження підозрюваним, обвинуваченим, засудженим, третіми особами таким майном.
До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує доводи клопотання.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 172 КПК України слідчий суддя, суд, встановивши, що клопотання про арешт майна подано без додержання вимог статті 171 цього Кодексу, повертає його прокурору, цивільному позивачу для усунення недоліків, про що постановляє ухвалу.
Стаття 1 Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Колегія суддів вважає, що, накладаючи арешт на: незаповнені фітосанітарні сертифікати (чисті бланки) у кількості 50 (п`ятдесят) одиниць; незаповнені фітосанітарні сертифікати з наявними у нижньому правому куті підписами у кількості 45 (сорок п`ять) одиниць; заповнені фітосанітарні сертифікати зеленого кольору у кількості 3 (три) одиниці; незаповнені фітосанітарні сертифікати; печатка з кодом 07 045; одна флешка сірого кольору; одна флешка темно червоного кольору; складені акти виконання робіт у кількості 20 (двадцять) одиниць; акти про проведення фітосанітарних процедур, у кількості 26 (двадцять шість) одиниць; спец. пакет державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ВР0017960; файл з надписом «ВН Харків» з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 96 арк.; файл з 5 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 91 арк.; файл з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 81 арк.; файл з 4 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 36 арк.; аркуш паперу з записами номерів автомобілів, конверт «Нової пошти» для документів від 24.01.2023, - слідчим суддею були взяті до уваги вимоги Конституції України, дотримані вимоги кримінального процесуального закону та принцип верховенства права, закладений у Європейській Конвенції з захисту прав людини та основоположних свобод та Рішеннях Європейського Суду з прав людини, ретельно перевірені доводи клопотання й постановлено судове рішення, яке з огляду на вказані норми права визнається законним та обґрунтованим.
Як убачається із приєднаних до клопотання матеріалів, СВ Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 20.01.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023072030000009 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, а саме за фактом зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, якщо воно спричинило тяжкі наслідки.
Матеріалами судового провадження встановлено, що 31.01.2023 на підставі ухвали слідчого судді Ужгородського міськрайоного суду Закарпатської області по справі № 308/1033/23 за адресою с. Баранинці, вул. Гагаріна, 60, Ужгородського району, був проведений обшук транспортного засобу марки «Skoda Octavia», д. н. з. НОМЕР_1 , яким користується ОСОБА_6 , в ході проведення якого було виявлено та вилучено: незаповнені фітосанітарні сертифікати (чисті бланки) у кількості 50 (п`ятдесят) одиниць; незаповнені фітосанітарні сертифікати з наявними у нижньому правому куті підписами у кількості 45 (сорок п`ять) одиниць; заповнені фітосанітарні сертифікати зеленого кольору у кількості 3 (три) одиниці; незаповнені фітосанітарні сертифікати; печатка з кодом 07 045; одна флешка сірого кольору; одна флешка темно червоного кольору; складені акти виконання робіт у кількості 20 (двадцять) одиниць; акти про проведення фітосанітарних процедур, у кількості 26 (двадцять шість) одиниць; спец. пакет державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ВР0017960; файл з надписом «ВН Харків» з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 96 арк.; файл з 5 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 91 арк.; файл з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 81 арк.; файл з 4 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 36 арк.; аркуш паперу з записами номерів автомобілів, конверт «Нової пошти» для документів від 24.01.2023; купюри номіналом 1000 грн у кількості 48 шт.; купюри номіналом 500 грн у кількості 8 шт.; купюри номіналом 200 грн у кількості 3 шт.; банківська карта № НОМЕР_2 .
Наведені в клопотанні обставини підтверджуються і доданими до клопотання матеріалами, а саме витягом з ЄРДР від 20.01.2023 (а. с. п. 5-6), копією ухвали від 24.01.2023 (а. с. п. 7-10), протоколом обшуку від 31.01.2023 (а. с. п. 11-15).
Відповідно до постанови слідчого від 31.01.2023 вилучені під час обшуку, проведеного 31.01.2023 за адресою АДРЕСА_1 , речі, у тому числі незаповнені фітосанітарні сертифікати (чисті бланки) у кількості 50 (п`ятдесят) одиниць; незаповнені фітосанітарні сертифікати з наявними у нижньому правому куті підписами у кількості 45 (сорок п`ять) одиниць; заповнені фітосанітарні сертифікати зеленого кольору у кількості 3 (три) одиниці; незаповнені фітосанітарні сертифікати; печатка з кодом 07 045; одна флешка сірого кольору; одна флешка темно червоного кольору; складені акти виконання робіт у кількості 20 (двадцять) одиниць; акти про проведення фітосанітарних процедур, у кількості 26 (двадцять шість) одиниць; спец. пакет державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ВР0017960; файл з надписом «ВН Харків» з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 96 арк.; файл з 5 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 91 арк.; файл з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 81 арк.; файл з 4 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 36 арк.; аркуш паперу з записами номерів автомобілів, конверт «Нової пошти» для документів від 24.01.2023, визнані речовими доказами у кримінальному провадженні № 42023072030000009.
Колегія суддів також вважає, що слідчий суддя обґрунтовано дійшов висновку про необхідність накладення арешту на незаповнені фітосанітарні сертифікати (чисті бланки) у кількості 50 (п`ятдесят) одиниць; незаповнені фітосанітарні сертифікати з наявними у нижньому правому куті підписами у кількості 45 (сорок п`ять) одиниць; заповнені фітосанітарні сертифікати зеленого кольору у кількості 3 (три) одиниці; незаповнені фітосанітарні сертифікати; печатка з кодом 07 045; одна флешка сірого кольору; одна флешка темно червоного кольору; складені акти виконання робіт у кількості 20 (двадцять) одиниць; акти про проведення фітосанітарних процедур, у кількості 26 (двадцять шість) одиниць; спец. пакет державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ВР0017960; файл з надписом «ВН Харків» з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 96 арк.; файл з 5 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 91 арк.; файл з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 81 арк.; файл з 4 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 36 арк.; аркуш паперу з записами номерів автомобілів, конверт «Нової пошти» для документів від 24.01.2023, з метою забезпечення збереження майна, як речових доказів у кримінальному провадженні.
Беручи до уваги вищенаведене, колегія судів також погоджується і з висновком слідчого судді про те, що вказане майно відповідає зазначеним у ст. 98 КПК України критеріям та існує сукупність розумних підстав і підозр вважати, що таке майно є об`єктом кримінально-протиправних дій.
При цьому, колегія суддів бере до уваги і те, що незаповнені фітосанітарні сертифікати (чисті бланки) у кількості 50 (п`ятдесят) одиниць; незаповнені фітосанітарні сертифікати з наявними у нижньому правому куті підписами у кількості 45 (сорок п`ять) одиниць; заповнені фітосанітарні сертифікати зеленого кольору у кількості 3 (три) одиниці; незаповнені фітосанітарні сертифікати; печатка з кодом 07 045; одна флешка сірого кольору; одна флешка темно червоного кольору; складені акти виконання робіт у кількості 20 (двадцять) одиниць; акти про проведення фітосанітарних процедур, у кількості 26 (двадцять шість) одиниць; спец. пакет державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ВР0017960; файл з надписом «ВН Харків» з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 96 арк.; файл з 5 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 91 арк.; файл з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 81 арк.; файл з 4 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 36 арк.; аркуш паперу з записами номерів автомобілів, конверт «Нової пошти» для документів від 24.01.2023, мають істотне значення для повного, об`єктивного та всебічного з`ясування обставин під час досудового розслідування кримінального провадження, у тому числі для забезпечення кримінального провадження у частині збереження речових доказів.
Колегія суддів також вважає, що слідчий суддя обґрунтовано дійшов висновку про накладення арешту на незаповнені фітосанітарні сертифікати (чисті бланки) у кількості 50 (п`ятдесят) одиниць; незаповнені фітосанітарні сертифікати з наявними у нижньому правому куті підписами у кількості 45 (сорок п`ять) одиниць; заповнені фітосанітарні сертифікати зеленого кольору у кількості 3 (три) одиниці; незаповнені фітосанітарні сертифікати; печатка з кодом 07 045; одна флешка сірого кольору; одна флешка темно червоного кольору; складені акти виконання робіт у кількості 20 (двадцять) одиниць; акти про проведення фітосанітарних процедур, у кількості 26 (двадцять шість) одиниць; спец. пакет державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ВР0017960; файл з надписом «ВН Харків» з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 96 арк.; файл з 5 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 91 арк.; файл з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 81 арк.; файл з 4 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 36 арк.; аркуш паперу з записами номерів автомобілів, конверт «Нової пошти» для документів від 24.01.2023, з метою належного забезпечення потреб досудового розслідування, у тому числі й для забезпечення можливості органу досудового розслідування провести всі необхідні слідчі дії із цим майном, а також запобіганню передбачених абз. 2 ч. 1 ст. 170 КПК України ризикам.
При цьому, колегія суддів вважає, що органом досудового розслідування доведено існування передбачених ч. 1 ст. 170 КПК України ризиків та достатність підстав вважати, що такі ризики мають місце.
Також апеляційний суд вважає, що апелянтом не доведено можливості настання надмірно тяжких наслідків арешту майна для інших осіб, і вважає, що слідчим суддею належним чином враховано розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.
При оцінці доводів апеляційної скарги про незаконність накладення арешту на незаповнені фітосанітарні сертифікати (чисті бланки) у кількості 50 (п`ятдесят) одиниць; незаповнені фітосанітарні сертифікати з наявними у нижньому правому куті підписами у кількості 45 (сорок п`ять) одиниць; заповнені фітосанітарні сертифікати зеленого кольору у кількості 3 (три) одиниці; незаповнені фітосанітарні сертифікати; печатка з кодом 07 045; одна флешка сірого кольору; одна флешка темно червоного кольору; складені акти виконання робіт у кількості 20 (двадцять) одиниць; акти про проведення фітосанітарних процедур, у кількості 26 (двадцять шість) одиниць; спец. пакет державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ВР0017960; файл з надписом «ВН Харків» з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 96 арк.; файл з 5 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 91 арк.; файл з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 81 арк.; файл з 4 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 36 арк.; аркуш паперу з записами номерів автомобілів, конверт «Нової пошти» для документів від 24.01.2023, колегія суддів також зазначає, що саме з метою перешкоджання намірам відчужити майно у незаконний спосіб та недопущення інших протиправних дій щодо майна, на таке необхідно накласти арешт, оскільки існування таких ризиків підтверджується матеріалами кримінального провадження.
Приймаючи рішення про законність та обґрунтованість судового рішення у частині накладення арешту на вказане вище майно колегія суддів бере до уваги і пояснення адвоката ОСОБА_7 , дані в апеляційному суді, відповідно до яких стороною захисту визнається законність арешту на це майно і не визнається законність та обґрунтованість судового рішення у частині накладення арешту на грошові кошти та банківську картку.
Крім того, апеляційний суд погоджується із доводами апеляційної скарги про безпідставність накладення арешту на грошові кошти : купюри номіналом 1000 грн у кількості 48 шт.; купюри номіналом 500 грн у кількості 8 шт.; купюри номіналом 200 грн у кількості 3 шт.; та банківська карта № НОМЕР_2 .
При цьому, апеляційний суд обґрунтованими і не спростованими вважає доводи апеляційної скарги про те, що легальність цього майна, у тому числі і грошових коштів - повністю доведено та встановлено належність цих грошових коштів та їх походження.
Такими, що знайшли своє підтвердження, апеляційний суд вважає і доводи апеляційної скарги про те, що грошові кошти, на які накладено арешт є власністю ОСОБА_12 та є доходом від здійснення нею підприємницької діяльності.
Між тим, з ухвали слідчого судді не вбачається на підставі чого слідчий суддя дійшов суджень про достатність підстав вважати, що це майно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 КПК України.
У клопотанні прокурора також не вказується на те, які саме слідчі дії необхідно провести з вищезгаданим майном. Окрім того, у клопотанні не вказується на те, що вилучені під час проведення обшуку грошові кошти здобуті незаконним шляхом і є доходом від злочинної діяльності. Приймаючи рішення колегія суддів також бере до уваги, що у постанові слідчого про визнання майна речовим доказом не вказується на те, що вилучені під час проведення обшуку грошові кошти здобуті незаконним шляхом і є доходом від злочинної діяльності, і на те, що банківській картці можуть знаходитися грошові кошти здобуті незаконним шляхом і є доходом від злочинної діяльності, а також те, що санкція частини другої статті 364 КК України не передбачає призначення додаткового покарання у виді конфіскації майна.
Дослідивши доводи клопотання, колегія суддів доходить висновку про те, що мета арешту майна (купюри номіналом 1000 грн у кількості 48 шт.; купюри номіналом 500 грн у кількості 8 шт.; купюри номіналом 200 грн у кількості 3 шт.; та банківська карта № НОМЕР_2 ) не підтверджена, а подаючи клопотання, прокурор не врахував положення ч. 1 ст. 170 КПК України, відповідно до якої фізична або юридична особа може бути позбавлена права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Формальне посилання на ст. 170 КПК України, без належного підтвердження мети та підстав для арешту майна, колегія суддів вважає таким, що не призводить до висновку про його обґрунтованість та про необхідність його задоволення.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 2 ст. 364 КК України, потреби досудового розслідування не виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи власника майна як арешт купюр номіналом 1000 грн у кількості 48 шт, купюр номіналом 500 грн у кількості 8 шт, купюр номіналом 200 грн у кількості 3 шт, та банківської карти № НОМЕР_2 , і що прокурором поза розумним сумнівом не доведено законності такого арешту.
Вищенаведене свідчить про те, що слідчим суддею були порушені вимоги кримінального процесуального закону при прийнятті рішення про накладення арешту на купюри номіналом 1000 грн у кількості 48 шт.; купюри номіналом 500 грн у кількості 8 шт.; купюри номіналом 200 грн у кількості 3 шт.; та банківська карта № НОМЕР_2 .
Відповідно до ст. ст. 409-410 КПК України неповнота судового розгляду, невідповідність висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження, істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, тягнуть скасування судового рішення, а з огляду на приписи ст. 407 цього Кодексу, зі скасуванням ухвали слідчого судді й постановленням нової ухвали.
На підставі наведеного, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга, яку подав адвокат ОСОБА_7 підлягає частковому задоволенню, оскільки слідчим суддею постановлено судове рішення, яке визнається незаконним та необґрунтованим, у зв`язку з чим, ухвала слідчого судді підлягає скасуванню із постановленням нової, якою клопотання прокурора про накладення арешту на майно - підлягає частковому задоволенню.
Приймаючи рішення колегія суддів бере до уваги вимоги ст. 26 КПК України, зокрема, те, що сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та в спосіб, передбачених цим Кодексом; ст. 404 цього Кодексу в частині перегляду судового рішення в межах апеляційної скарги, що під час розгляду апеляційної скарги стороною захисту було заявлено клопотання про дослідження доказів у підтвердження доводів апеляційної скарги, які були дослідження і те, що з огляду на приписи ст. 22 КПК України суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створив необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.
Керуючись ст. ст. 170-173, 404, 405, 407, 418, 419, 422 КПК України, апеляційний суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу, яку подав адвокат ОСОБА_7 , задовольнити частково.
Ухвалу слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 06 березня 2023 року, якою задоволено клопотання прокурора у кримінальному провадженні №42023072030000009, внесеному 20.01.2023 до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, та накладено арешт на майно вилучене 31.01.2023 в ході проведення обшуку транспортного засобу марки «Skoda Octavia», номерний знак НОМЕР_1 , яким користується ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , скасувати.
Клопотання прокурора Ужгородської окружної прокуратури ОСОБА_8 у кримінальному провадженні №42023072030000009, внесеному 20.01.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, про накладення арешту на майно вилучене 31.01.2023 в ході проведення обшуку транспортного засобу марки «Skoda Octavia», номерний знак НОМЕР_1 , яким користується ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: незаповнені фітосанітарні сертифікати (чисті бланки) у кількості 50 (п`ятдесят) одиниць; незаповнені фітосанітарні сертифікати з наявними у нижньому правому куті підписами у кількості 45 (сорок п`ять) одиниць; заповнені фітосанітарні сертифікати зеленого кольору у кількості 3 (три) одиниці; незаповнені фітосанітарні сертифікати; печатка з кодом 07 045; одна флешка сірого кольору; одна флешка темно червоного кольору; складені акти виконання робіт у кількості 20 (двадцять) одиниць; акти про проведення фітосанітарних процедур, у кількості 26 (двадцять шість) одиниць; спец. пакет державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ВР0017960; файл з надписом «ВН Харків» з 10 пакетами виданих виданих фітосанітарних сертифікатів на 96 арк.; файл з 5 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 91 арк.; файл з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 81 арк.; файл з 4 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 36 арк.; аркуш паперу з записами номерів автомобілів, конверт «Нової пошти» для документів від 24.01.2023; купюри номіналом 1000 грн у кількості 48 шт.; купюри номіналом 500 грн у кількості 8 шт.; купюри номіналом 200 грн у кількості 3 шт.; банківська карта № НОМЕР_2 , задовольнити частково.
Накласти арешт на майно вилучене 31.01.2023 в ході проведення обшуку транспортного засобу марки «Skoda Octavia», номерний знак НОМЕР_1 , яким користується ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: незаповнені фітосанітарні сертифікати (чисті бланки) у кількості 50 (п`ятдесят) одиниць; незаповнені фітосанітарні сертифікати з наявними у нижньому правому куті підписами у кількості 45 (сорок п`ять) одиниць; заповнені фітосанітарні сертифікати зеленого кольору у кількості 3 (три) одиниці; незаповнені фітосанітарні сертифікати; печатка з кодом 07 045; одна флешка сірого кольору; одна флешка темно червоного кольору; складені акти виконання робіт у кількості 20 (двадцять) одиниць; акти про проведення фітосанітарних процедур, у кількості 26 (двадцять шість) одиниць; спец. пакет державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ВР0017960; файл з надписом «ВН Харків» з 10 пакетами виданих виданих фітосанітарних сертифікатів на 96 арк.; файл з 5 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 91 арк.; файл з 10 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 81 арк.; файл з 4 пакетами виданих фітосанітарних сертифікатів на 36 арк.; аркуш паперу з записами номерів автомобілів, конверт «Нової пошти» для документів від 24.01.2023.
У задоволенні клопотання про накладення арешту на майно вилучене 31.01.2023 в ході проведення обшуку транспортного засобу марки «Skoda Octavia», номерний знак НОМЕР_1 , яким користується ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: купюри номіналом 1000 грн у кількості 48 шт.; купюри номіналом 500 грн у кількості 8 шт.; купюри номіналом 200 грн у кількості 3 шт.; та банківська карта № НОМЕР_2 , відмовити.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, оскарженню касаційним порядком не підлягає.
Судді:
Суд | Закарпатський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.05.2023 |
Оприлюднено | 18.05.2023 |
Номер документу | 110867068 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Деметрадзе Т. Р.
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Деметрадзе Т. Р.
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Деметрадзе Т. Р.
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Деметрадзе Т. Р.
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Деметрадзе Т. Р.
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Деметрадзе Т. Р.
Кримінальне
Закарпатський апеляційний суд
Стан І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні