СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
УХВАЛА
16 травня 2023 року м. Харків Справа № 922/1181/22
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Фоміна В.О., суддя Крестьянінов О.О., суддя Шевель О.В.
за участю секретаря судового засідання Дзюби А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду в режимі відеоконференції за допомогою системи відеоконференцзв`язку апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна група "СТАНДАРТБУД" (вх. № 309 Х/2) на рішення Господарського суду Харківської області від 11.01.2023 у справі №922/1181/22, ухвалене суддею Прохоровим С.А. у приміщенні Господарського суду Харківської області, повний текст складено 23.01.2023,
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВФС Україна", м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна група "СТАНДАРТБУД", м. Харків
про стягнення коштів
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Харківської області від 11.01.2023 у справі №922/1181/22 задоволено позов повністю; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна група "СТАНДАРТБУД" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ВФС Україна" 3209756,00 грн збитків та 48146,34 грн судового збору.
Вказане рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що між сторонами було укладено договір від 22.06.2020 №UKR43-0620F, згідно умов якого позивач передав відповідачу в лізинг автомобілі. З матеріалів справи вбачається, що в лютому та травні 2022 року позивач сплатив 39 штрафів, які були накладені за вчинені водіями відповідача адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті на загальну суму 3209756,00 грн, що включає в себе суми штрафів, виконавчий збір та витрати виконавчого провадження. Суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідно до п. 10.6 Загальних вимог договорів фінансового лізингу, що є частиною Договору фінансового лізингу, п. 5 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про фінансовий лізинг", ст. 1191 Цивільного кодексу України, штрафи сплачені позивачем, підлягають компенсації в повному обсязі - саме в тій сумі, яку сплатив позивач.
Не погодившись з вказаним судовим рішенням місцевого господарського суду, Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна група "СТАНДАРТБУД" звернулось до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Харківської області від 11.01.2023 у справі №922/1181/22 скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ВФС Україна" в повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції неправильно застосовано положення ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження", ст. 224 Господарського кодексу України та ст.1191 Цивільного кодексу України, не з`ясовано всіх обставин спірних правовідносин, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими. Апелянт, зокрема, вказав, що внаслідок непоінформованості відповідача про прийняття постанов про адміністративне правопорушення, ТОВ "БГ "СТАНДАРТБУД" було позбавлене права на оскарження таких постанов та доведення відсутності в діях водіїв відповідача складу адміністративного правопорушення. Посилаючись на ч. 2 статті 14-3 КУпАП та ст. 279-7 КУпАП апелянт зазначив, що судом першої інстанції безпідставно не враховано факту відсутності доказів звернення ТОВ "ВФС Україна" на адресу ТОВ "БГ "СТАНДАРТБУД" з пропозицією/вимогою щодо надання згоди на притягнення до адміністративної відповідальності, як і не містять доказів звернення позивача до Державної служби України з безпеки на транспорті з повідомленням про вчинення правопорушень іншою особою. Понесення витрат ТОВ "ВФС Україна" стало наслідком не винних дій відповідача, а виключно наслідком нехтування процесуальними можливостями щодо оскарження незаконних постанов. Крім того, за твердження відповідача 35 постанов про адміністративне правопорушення з 39 є такими, що не підлягали виконанню з огляду на вимоги ст. 303 КУпАП, оскільки їх не було звернуто до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. При цьому, на думку скаржника, строки пред`явлення до виконання постанов про накладення адміністративного стягнення встановлені не Законом України "Про виконавче провадження", а саме ст.303 КУпАП. Відсутність вини відповідача відповідно до ч.1 ст. 614 ЦК України є підставою для звільнення його від відповідальності за понесені витрати позивачем. Також судом першої інстанції було порушено вимоги ст. 80 ГПК України щодо прийняття як доказів платіжних доручень вже на стадії розгляду справи по суті - 27.12.2022 разом з письмовими поясненнями.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 20.03.2023 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна група "СТАНДАРТБУД" (вх. № 309 Х/2) на рішення Господарського суду Харківської області від 11.01.2023 у справі №922/1181/22; повідомлено учасників справи, що розгляд апеляційної скарги відбудеться 16 травня 2023 р. об 11:00 годині у приміщенні Східного апеляційного господарського суду за адресою: 61058, місто Харків, проспект Незалежності, 13, 1-й поверх, в залі засідань № 104; встановлено учасникам справи строк для подання відзиву на апеляційну скаргу, заяв, клопотань, тощо.
27.04.2023 до суду апеляційної інстанції засобами поштового зв`язку від представника позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу (вх. № 4708), в якому позивач просить залишити рішення Господарського суду Харківської області від 11.01.2023 у справі №922/1181/22 без змін, а апеляційну скаргу відповідача без задоволення.
27.04.2023 до суду апеляційної інстанції від представника Товариства з обмеженою відповідальністю "ВФС Україна" адвоката Шворак О.М. надійшла заява про участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою системи відеоконференцзв`язку (вх. № 4715), яку задоволено ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 01.05.2023.
Судове засідання Східного апеляційного господарського суду 16.05.2023 розпочалось в режимі відеоконференції за участю представників сторін. Присутній в судовому засіданні представник апелянта надав пояснення щодо обставин справи з урахуванням доводів та вимог апеляційної скарги; представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги з підстав, зазначених у відзиві, зазначивши про законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції.
Відповідно до частини 2 статті 216 ГПК України, якщо спір, розгляд якого по суті розпочато, не може бути вирішено в даному судовому засіданні, судом може бути оголошено перерву в межах встановлених цим Кодексом строків розгляду справи, тривалість якої визначається відповідно до обставин, що її викликали, з наступною вказівкою про це в рішенні або ухвалі.
Судова колегія зазначає, що при здійсненні правосуддя суд має виходити з необхідності дотримання основних засад господарського судочинства, зазначених у статтях 2, 4 Господарського процесуального кодексу України стосовно забезпечення права сторін на розгляд справ у господарському суді після їх звернення до нього у встановленому порядку, гарантованому чинним законодавством, та всебічно забезпечити дотримання справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом спорів з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Враховуючи наведені приписи процесуального законодавства з метою забезпечення принципів рівності всіх учасників перед законом та судом, а також створення сторонам необхідних умов для встановлення фактичних обставин справи та необхідності забезпечення всебічного, повного та об`єктивного дослідження усіх матеріалів справи та доказів на їх підтвердження, зокрема, щодо необхідності з`ясування питань, які обговорювались у судовому засіданні, колегія суддів дійшла висновку про неможливість закінчення розгляду справи в даному судовому засіданні та вирішила оголосити перерву в судовому засіданні.
При цьому, враховуючи пункт 10 частини третьої статті 2 та частину другої статті 114 ГПК України, з огляду на конкретні обставини цієї справи, з урахуванням її складності, комплексності правової кваліфікації відносин, з яких виник спір (без чого неможливо правильно розглянути апеляційну скаргу), а також продовження строку дії воєнного стану в Україні, з метою надання можливості учасникам справи на ефективну реалізацію своїх процесуальних прав, суд застосовує принцип розумного строку тривалості провадження.
Також, в судовому засіданні суду апеляційної інстанції 16.05.2023 представником позивача заявлено усне клопотання про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою системи відеоконференцзв`язку.
Згідно з частиною 1 статті 197 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою.
Відповідно до частини 4 статті 197 ГПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" або Державною судовою адміністрацією України.
У відповідності до частини 5 статті 197 Господарського процесуального кодексу України, ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
Враховуючи наявну технічну можливість проведення відеоконференції, судова колегія вважає можливим задовольнити заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю "ВФС Україна" адвоката Шворак О.М. про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Керуючись ст.ст. 197, 216, 234, 235, 270 ГПК України, Східний апеляційний господарський суд,-
УХВАЛИВ:
1. Оголосити перерву в судовому засіданні до "30" травня 2023 р. о 09:00 год.
2. Повідомити учасників справи, що судове засідання відбудеться у приміщенні Східного апеляційного господарського суду за адресою: 61058, м. Харків, пр. Незалежності, 13, 1-й поверх, зал №104.
3. Заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю "ВФС Україна" адвоката Шворак О.М. про участь у судовому засіданні, призначеному на 30.05.2023 о 09:00 годині, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду задовольнити.
4. Судове засідання у справі №922/1181/22, призначене на 30.05.2023 о 09:00 годині, провести за участю представника Товариства з обмеженою відповідальністю "ВФС Україна" адвоката Шворак О.М. в режимі відеоконференції за допомогою системи відеоконференцзв`язку.
5. Роз`яснити, що для участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції представник зобов`язаний зайти до системі відеоконференцзв`язку та авторизуватися в ній за 10 хвилин до початку судового засідання; активувати технічні засоби (мікрофон, навушники, камеру) та перевірити їх працездатність шляхом тестування за допомогою системи; очікувати запрошення секретаря судового засідання до участі в судовому засіданні.
Для участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції надіслати на електронну адресу суду документи, що посвідчують особу та її повноваження, скріплені електронним цифровим підписом, а в разі відсутності такого підпису - скановані копії документів і пред`явити їх оригінали під час судового засідання.
6. Попередити учасників справи, що відповідно до частини п`ятої статті 197 ГПК України, пункту 46 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, зокрема підсистеми відеоконференцзв`язку, ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя В.О. Фоміна
Суддя О.О. Крестьянінов
Суддя О.В. Шевель
Суд | Східний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2023 |
Оприлюднено | 18.05.2023 |
Номер документу | 110906669 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань лізингу |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Фоміна Віра Олексіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні