Справа № 466/6984/20
Провадження № 2/466/500/21
У Х В А Л А
16 травня 2023 року м. Львів
Шевченківський районний суд м. Львова
у складі: головуючого судді Ковальчука О.І.
за участю секретаря Коновал Х.В.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Львові цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Жовківського районного суду Львівської області, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_2 про відшкодування моральної шкоди за приниження честі, гідності та ділової репутації
в с т а н о в и в:
В провадженні Шевченківського районного суду м. Львова знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Жовківського районного суду Львівської області, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_2 про відшкодування моральної шкоди в розмірі 1 (однієї) грн. за приниження честі, гідності та ділової репутації.
На адресу суду надійшло клопотання представника позивача ОСОБА_1 адвоката Острик С.О. про призначення по справі комплексної психологічно-лінгвістичної експертизи.
Позивач та представник позивача у судове засідання не з`явилися, представник позивача надіслав заяву, в якій підтримує клопотання про призначення по справі комплексної психологічно-лінгвістичної експертизи та просить розглядати клопотання у його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надіслав письмові заперечення на клопотання та розгляд у їх відсутності.
Третя особа ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, однак адвокат Огородник І.І. надіслала письмові заперечення на клопотання про призначення по справі комплексної психологічно-лінгвістичної експертизи.
У відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З`ясувавши обставини по справі та дослідивши наявні матеріали, суд приходить до висновку, що у задоволенні клопотання адвоката Острик С.О. про призначення по справі комплексної психологічно-лінгвістичної експертизи слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ст. ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно п.1 ч. 1 ст. 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Відповідно до п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову експертизу в кримінальних та цивільних справах» № 8 від 30.05.1997 року, призначення експертизи в цивільних справах допускається як під час судового розгляду, так і в процесі підготовки до нього. У разі коли необхідність експертного висновку обумовлена обставинами, викладеними у позовній заяві, чи поданими доказами, суддя має призначити експертизу, як правило, при підготовці справи до судового розгляду, враховуючи при цьому думку осіб, які беруть участь у справі.
Згідно з п. п. 1, 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.1997 року № 8 «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах» звернута увага судів на необхідність суворого додержання вимог закону при призначенні судових експертиз та використанні їх висновків. Вказано на неприпустимість призначення експертизи у випадках, коли з`ясування певних обставин не потребує спеціальних знань, а також порушення перед експертом правових питань, вирішення яких віднесено законом до компетенції суду.
Таким чином, судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Згідно п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" від 31 березня 1995 року № 4, розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров`я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.
Так, враховуючи викладені норми закону, а також позовні вимоги позивача, які стосуються відшкодування моральної шкоди в розмірі 1 (однієї) грн. за приниження честі, гідності та ділової репутації, суд приходить до переконання, що вирішення питання щодо відшкодування моральної шкоди віднесено законом до компетенції суду, а позивачем не надано суду доказів того, що призначення комплексної психологічно-лінгвістичної експертизи має значення для вирішення справи по суті.
Зважаючи на вище викладене, суд не вбачає підстав для призначення експертизи у справі через недоведеність позивачем дійсної необхідності її проведення, а тому приходить до висновку, що клопотання безпідставне та в його задоволенні слід відмовити.
З урахуванням наведеного та керуючись ст. ст. 103, 113, 260, 353 ЦПК України, суд
постановив:
у задоволенні клопотання представника позивача ОСОБА_1 адвоката Острик С.О. про призначення по справі комплексної психологічно-лінгвістичної експертизи відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: О. І. Ковальчук
Суд | Шевченківський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2023 |
Оприлюднено | 22.05.2023 |
Номер документу | 110942754 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах про захист немайнових прав фізичних осіб, з них про захист честі, гідності та ділової репутації, з них: |
Цивільне
Шевченківський районний суд м.Львова
Ковальчук О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні