Дата документу 16.05.2023
Справа № 334/270/23
Провадження № 2/334/1699/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2023 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Філіпова І .М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 до Комунального некомерційного підприємства «Пологовий будинок №4» Запорізької міської ради, Запорізької міської ради, Департаменту охорони здоров`я Запорізької міської ради, Фонду соціального страхування України в особі представника: Запорізького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області, Пенсійного Фонду України в особі представника: Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області, Державної казначейської служби України про стягнення матеріальної та моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
11.01.2023 року ОСОБА_1 звернулася до Ленінського районного суду м. Запоріжжя з позовом до Комунального некомерційного підприємства «Пологовий будинок №4» Запорізької міської ради, Запорізької міської ради, Департаменту охорони здоров`я Запорізької міської ради, Фонду соціального страхування України в особі представника: Запорізького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області, Пенсійного Фонду України в особі представника: Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області, Державної казначейської служби України про стягнення матеріальної та моральної шкоди у розмірі 4000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян помножених на 1342 грн, що складає загальну суму у розмірі 5368000 грн за рахунок коштів Державного бюджету України з відповідачів.
Суддя, дослідивши позовну заяву та додані до неї документи дійшов такого висновку.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.
У позовній заяві п`ять відповідачів, проте прохальна частина позовної заяви не містить позовної вимоги до жодного з відповідачів, оскільки позивач просить стягнути за рахунок коштів Державного бюджету України суму матеріальної та моральної шкоди. Позивачу слід зазначити зміст позовних до кожного з відповідачів та викласти належним чином у прохальній частині позовної заяви. Крім того, сума матеріальної та моральної шкода також вказана позивачем однією суму, тому є не зрозумілим яка є сума матеріальної шкоди, завданої позивачу та у яку суму позивач оцінив свою моральну шкоду, ким з відповідачів вона була завдана.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У позовній заяві позивач, як на підставу звільнення її від сплати судового збору посилається на положення п. 13 та 14 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір».
Предметом позову є недоотримання виплат допомоги по вагітності та пологах ОСОБА_1 право на отримання яких має безпосередньо позивач, при цьому вказані виплати жодним чином на зачіпають інтересів малолітньої дитини ОСОБА_3 , оскільки є очевидним, що дитина права на отримання таких виплат немає та не може мати, тому є очевидним, що звертаючись з вказаним позов ОСОБА_1 діє виключно у власних інтересах, оскільки вона єдина, хто має право на отримання таких виплат.
Тому посилання позивачем на п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» є безпідставним.
Також,як напідставу звільненнявід сплатисудового збору,позивач посилаєтьсяна положенняп.13ч.2ст.3Закону України«Про судовийзбір» -судовий збірне справляєтьсяза подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.
Виходячи зі змісту вказаного пункту Закону України «Про судовий збір» судовий збір не справляється подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю, тобто заподіяна шкоду позивачу є наслідком незаконного рішення, дії чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.
Зі зміступозову вбачається,що позивачвважає,що вонанедоотримала допомогу по вагітності та пологах у зв`язку з чим просить стягнути матеріальну та моральну шкоду, при цьому жодних позовних вимог щодо визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності відповідачів не заявлено, а кримінальне провадження перебуває на стадії досудового розслідування.
Тому, застосування положень п. 13 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» є також безпідставним та необґрунтованим.
Таким чином позивачу слід сплатити судовий збір на загальних підставах або зазначити інші підстави для звільнення від сплати судового збору.
Згідно частини 4 статті 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Разом з цим, позовна заява містить дві вимоги майнового характеру, а саме: відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
За змістом частини третьої статті 23 ЦК України позовна вимога про відшкодування моральної шкоди стає майновою вимогою, якщо вона визначена у грошовому або іншому майновому вимірі, правовим наслідком відшкодування якої є грошове або інше майнове стягнення на користь позивача (стягнення грошових коштів, витребування майна, визнання права на майно тощо).
Згідно з ч. 3 ст. 23 ЦК України, моральна шкода відшкодовується грошима, іншим майном або в інший спосіб.
Отже, характер такої вимоги (майновий чи немайновий) є похідним від обраного позивачем (потерпілою особою) способу відшкодування моральної шкоди. Якщо позивач просить відшкодувати моральну шкоду грошима або майном, то така позовна вимога набуває майнового характеру. Якщо ж позивач вибрав інший спосіб відшкодування моральної шкоди, який не має грошового вираження (спростування неправдивих відомостей, прилюдне вибачення тощо), то така вимога є немайновою.
Відповідно ст.ст. 1, 2ЗаконуУкраїни«Про судовийзбір» (далі Закон), судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Відповідно до п.п. 2) п. 1 ч. 2 ст.4ЗаконуУкраїни«Про судовийзбір» (далі - Закон) ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою встановлюється у розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Враховуючи ціну позову позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 13420,00 грн.
Таким чином позивачу необхідно сплатити судовий збір, надати суду докази його сплати або зазначити інші підстави для звільнення від сплати судового збору.
У відповідності з ч. 1ст. 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.175,177,185,259,260 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 до Комунального некомерційного підприємства «Пологовий будинок №4» Запорізької міської ради, Запорізької міської ради, Департаменту охорони здоров`я Запорізької міської ради, Фонду соціального страхування України в особі представника: Запорізького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області, Пенсійного Фонду України в особі представника: Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області, Державної казначейської служби України про стягнення матеріальної та моральної шкоди - залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків терміном 10 (десять) днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною і повернута позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Філіпова І. М.
Суд | Ленінський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2023 |
Оприлюднено | 22.05.2023 |
Номер документу | 110957848 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення |
Цивільне
Ленінський районний суд м. Запоріжжя
Філіпова І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні