КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ
Справа № 947/13796/23
Провадження № 2-о/947/291/23
УХВАЛА
25.05.2023 року
Суддя Київського районного суду м. Одеси Калініченко Л.В., оглянувши матеріали справи за заявою ОСОБА_1 та Громадської спілки «Всесвітня наукова організація», яка діє в інтересах ОСОБА_1 , за участі заінтересованих осіб: Київської державної нотаріальної контори у місті Одесі, Прокуратури міста Одеси, про встановлення факту, що має юридичне значення,
В С Т А Н О В И В:
04.05.2023 року до Київського районного суду міста Одеси надійшла заява ОСОБА_1 та Громадської спілки «Всесвітня наукова організація», яка діє в інтересах ОСОБА_1 , за участі заінтересованих осіб: Київської державної нотаріальної контори у місті Одесі, Прокуратури міста Одеси, про встановлення факту, що має юридичне значення.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу за вказаною заявою розподілено судді Калініченко Л. В.
З метою перевірки зареєстрованого місця проживання заявника у справі, судом було надано відповідний запит до відділу адресної довідкової роботи ГУДМС України в Одеській області.
З отриманої відповіді на вказаний запит, суддею встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суддею встановлено наступне.
Судом зазначається, що заява підписана ОСОБА_1 , а також Громадською спілкою «Всесвітня наукова організація», якою зазначено, що остання діє як представник та в інтересах ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 58 ЦПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Статтею 59 ЦПК України передбачено, що права, свободи та інтереси малолітніх осіб віком до чотирнадцяти років, а також недієздатних фізичних осіб захищають у суді відповідно їхні батьки, усиновлювачі, опікуни чи інші особи, визначені законом.
Права, свободи та інтереси неповнолітніх осіб віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років, а також осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, можуть захищати у суді відповідно їхні батьки, усиновлювачі, піклувальники чи інші особи, визначені законом. Суд може залучити до участі в таких справах неповнолітню особу чи особу, цивільна дієздатність якої обмежена.
Законні представники можуть доручати ведення справи в суді іншим особам.
У відповідності до положень ст. 60 ЦПК України, представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Під час розгляду спорів, що виникають з трудових відносин, а також справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених у статті 61 цього Кодексу.
Органи або інших осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, представляють у суді їх посадові особи, крім випадків, коли такі органи та особи є стороною чи третьою особою у справі.
Одна й та сама особа може бути одночасно представником декількох позивачів або декількох відповідачів або декількох третіх осіб на одній стороні, за умови відсутності конфлікту інтересів між ними.
Однак, в порушення вищевказаних приписів процесуального законодавства, Громадською спілкою «Всесвітня наукова організація» не надано до заяви жодного доказу на підтвердження прав та повноважень діяти від імені ОСОБА_1 , у відповідності до положень ст. 59, 60 ЦПК України.
Також судом приймається правовий висновок Великої Палати Верховного Суду сформульований у постанові від 23.03.2021 року у справі № 367/4695/20, згідно з яким громадська організація може захищати в суді особисті немайнові та майнові права як своїх членів, так і права та охоронювані законом інтереси інших осіб, які звернулися до неї за таким захистом, лише у випадках, якщо таке повноваження передбачено у її статутних документах та якщо відповідний закон визначає право громадської організації звертатися до суду за захистом прав та інтересів інших осіб.
Однак до суду не надано жодних доказів, у тому числі статуту, на підтвердження наявності повноважень у Громадської спілки «Всесвітня наукова організація» діяти та звертатись до суду за захистом прав та інтересів інших осіб, а також доказів на підтвердження звернення ОСОБА_1 до вказаної організації за захистом її прав та інтересів.
Відповідно до п.1 ч.4 ст. 185 ЦПК України, заява повертається у випадках, коли зокрема заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Приймаючи вищевикладене, оскільки суд позбавлений можливості пересвідчитись у наявності прав відповідної особи на підписання і подання позовної заяви від імені ОСОБА_1 , суддя вважає, що заява в частині звернення Громадської спілки «Всесвітня наукова організація» в інтересах ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, підлягає поверненню заявникові, на підставі п.1 ч.4 ст. 185 ЦПК України.
Також, судом зазначається, що вказана заява також особисто підписана заявником ОСОБА_1 , яка у відповідності до положень Конституції України та вимог ЦПК України має право на звернення до суду.
Правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи (стаття 124 Конституції України).
Судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом (стаття 125 Конституції України).
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом (частина 1 статті 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
Цивільний процесуальний Кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства (частина 1 статті 1 ЦПК України).
Так, у відповідності до положень ст. 316 ЦПК України, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Підсудність справ за заявою громадянина України, який проживає за її межами, про встановлення факту, що має юридичне значення, визначається за його клопотанням ухвалою судді Верховного Суду.
Приймаючи вищевикладене, а також зареєстроване місце проживання заявника ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , яке не відносно до Київського району міста Одеси, суддя доходить до висновку, що справа Київському районному суду міста Одеси у відповідності до положень ст. 316 ЦПК України не підсудна.
Одночасно судом зазначається, що адреса представника у справі не впливає на підсудність справи, за наслідком чого підсудність цієї справи підлягає визначенню саме за місцем проживання заявниці ОСОБА_1 .
Разом з тим, суддею з поданих до заяви документів також встановлено, що Громадська організація «Всесвітня наукова організація», код ЄДРПОУ 44289150, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , що у відповідності до адміністративного територіального поділу міста, відносно до Приморського району міста Одеси, що додатково виключає підсудність справи Київському районному суду міста Одеси.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Приймаючи вищевикладене, суддя вважає, що матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , за участі заінтересованих осіб: Київської державної нотаріальної контори у місті Одесі, Прокуратури міста Одеси, про встановлення факту, що має юридичне значення, слід передати у відповідності до вимог п.1. ч.1 ст. 31 ЦПК України на розгляд до Суворовського районного суду м. Одеси, за територіальною юрисдикцією.
Відповідно до ч.3 ст. 31 ЦПК України, передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Згідно ч.2 ст. 32 ЦПК України, справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Керуючись ст. ст. 31, 32, 59, 60, 185, 186, 187, 293, 316, 352, 353, 354 ЦПК України, суддя,
У Х В А Л И В:
Заяву в частині звернення Громадської спілки «Всесвітня наукова організація», яка діє в інтересах ОСОБА_1 , за участі заінтересованих осіб: Київської державної нотаріальної контори у місті Одесі, Прокуратури міста Одеси, про встановлення факту, що має юридичне значення - повернути заявникові.
Роз`яснити заявникові, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Матеріали цивільної справи №947/13796/23 за заявою ОСОБА_1 , за участі заінтересованих осіб: Київської державної нотаріальної контори у місті Одесі, Прокуратури міста Одеси, про встановлення факту, що має юридичне значення, передати за територіальною юрисдикцією до Суворовського районного суду міста Одеси.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу судді протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Передачу справи на розгляд іншому суду здійснити не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження.
Суддя Калініченко Л. В.
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 25.05.2023 |
Оприлюднено | 26.05.2023 |
Номер документу | 111083096 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Київський районний суд м. Одеси
Калініченко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні