Рішення
від 24.05.2023 по справі 509/6674/21
ОВІДІОПОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 509/6674/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2023 року смт. Овідіополь

Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді: Панасенка Є.М.

за участю секретаря судового засідання Степанової Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду цивільнусправу №509/6674/21за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення пені за прострочення аліментів,-

ВСТАНОВИВ:

Представник в інтересах позивача ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення пені за прострочення сплати аліментів в сумі 40450, 00 грн. Позов обґрунтований тим, що 21.03.2019 року Овідіопольським районним судом Одеської області було ухвалено рішення по справі № 509/4763/18 про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліментів на утримання дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 у твердій грошовій сумі з розрахунку 2000 грн. щомісяця на кожну дитину, до досягнення дітьми повноліття. Відповідно до розрахунку заборгованості у виконавчому провадженні № 59683023 заборгованість ОСОБА_2 зі сплати аліментів за період з 01.03.2021 року по 01.11.2021 року становить 40450,00 грн. Оскільки неустойка (пеня) не може перевищувати суми заборгованості зі сплати аліментів, тому представник просить стягнути саме пеню у розмірі 40450, 00 грн.

Ухвалою судді Овідіопольського районного суду Одеської області від 14.04.2022 року ОСОБА_5 відкрито провадження по справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою судді Овідіопольського районного суду Одеської області Панасенко Є.М. від 17.02.2023 року прийнято до свого провадження цивільну справу та призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження.

В судове засідання сторони будучи повідомленими належним чином не з`явилися.

Позивач звернулася з заявою якою повідомила що разом з дітьми перебуває за кордоном в зв`язку з чим не може прибути до суду, крім того зазначила, що адвокат Нестеренко О.М. не представляє її інтереси в суді в рамках даної справи. Просила розглядати справу без її участі та задовольнити позовні вимоги.

Відповідач в судове засідання не прибув, його представник до суду неодноразово надсилав заяви про відкладення розгляду справи. Відзиву до суду не подавали.

Дослідивши докази в сукупності, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішенням Овідіопольського районного суду Одеської області від 21.03.2019 року у справі № 509/4763/18 стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 у твердій грошовій сумі з розрахунку 2000 грн. щомісяця на кожну дитину, до досягнення дітьми повноліття.

На підставі виконавчого листа, виданого Овідіопольським районним судом Одеської області, старшим державним виконавцем Шепетівського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції С. Адамовим, відкрито виконавче провадження № 59683023 про стягнення аліментів на утримання дітей з ОСОБА_2 .

Як слідує з розрахунку старшого державного виконавця Шепетівського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції АдамоваС., за період з 01 березня 2021 року по 01 листопада 2021 року за ОСОБА_2 рахується заборгованість по аліментним платежам за виконавчим листом №2-4763/18 у сумі 30 800,00 грн.

Відповідно до ст. 51 Конституції України сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Згідно з ч. 6 - ч. 9 ст.7СК України жінка та чоловік мають рівні права і обов`язки у сімейних відносинах, шлюбі та сім`ї. Дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною радою України. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.

Статтею 141СК України закріплено, що мати та батько мають рівні права та обов`язки по відношенню до дитини. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їх прав по відношенню до дитини.

Відповідно до частини другої статті 27 Конвенції Організації Об`єднаних Націй про права дитини від 20 листопада 1989 року батько (-ки) або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Відповідно до ст.8Закону України«Про охоронудитинства» батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

На підставі ст.180Сімейного кодексуУкраїни батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі (частина третя статті 182СК України у редакції, чинній на час ухвалення рішення про стягнення аліментів).

У будь-якому випадку, чи то у разі стягнення аліментів у частці від доходу, чи у твердій грошовій, цей платіж є періодичним і повинен сплачуватися платником аліментів кожного місяця.

Тобто, у разі несплати аліментів у поточному місяці, з 01 числа наступного місяця виникає заборгованість, яка тягне відповідальність у вигляді неустойки.

На підставі ч.1 ст.196Сімейного кодексуУкраїни при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов`язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.

Відповідно до п. 22 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» передбачена ст.196Сімейногокодексу України відповідальність платника аліментів за прострочення їх сплати у виді неустойки (пені) настає лише за наявності вини цієї особи. На платника аліментів не можна покладати таку відповідальність, якщо заборгованість утворилася з незалежних від нього причин. Відповідачем не надано до суду жодних доказів, які б підтверджували поважність причин, які б йому перешкоджали своєчасно сплачувати аліменти.

Розмір пені за місячним платежем розраховується так: заборгованість зі сплати аліментів за конкретний місяць (місячний платіж) необхідно помножити на кількість днів заборгованості, які відраховуються з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому мали бути сплачені, але не сплачувалися аліменти, до дня їх фактичної виплати (при цьому день виконання зобов`язання не включається до строку заборгованості) та помножити на 1 відсоток. Тобто, заборгованість за місяць х кількість днів заборгованості х 1 %.

Якщо місячний платіж сплачено не у повному розмірі, то пеня буде нараховуватися з першого дня місяця, наступного за місяцем сплати чергового платежу, на різницю між розміром, який мав бути сплачений на утримання дитини, та розміром фактично сплачених аліментів з урахуванням строку прострочення та ставки пені - 1 %.

Перебіг строку прострочення починається з першого дня місяця, наступного за місяцем внесення періодичного платежу, до дня, який передує дню сплати заборгованості.

У разі якщо заборгованість зі сплати аліментів погашено частково в іншому місяці, то визначення пені на заборгованість зі сплати аліментів розраховується з урахуванням розміру несплаченої частки аліментів за певний місяць з дня сплати частки місячного платежу і до дня, який передує дню погашення заборгованості за відповідним місячним платежем, помножену на 1 %.

За цим правилом обраховується пеня за кожним простроченим місячним платежем.

Загальний розмір пені становить суму розмірів пені, обрахованої за кожним місячним (періодичним) платежем.

Вказана позиція закріплена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 квітня 2019 року у справі № 333/6020/16-ц .

Таким чином, факт наявності заборгованості зі сплати аліментів підтверджується належними доказами - розрахунками заборгованості, і відповідачем не спростовано вини у виникненні заборгованості зі сплати аліментів позивачу, тому суд приходить до висновку, що вказана заборгованість виникла з вини відповідача і вимоги позивача про стягнення пені є обґрунтованими, доведеними, підтверджуються належними та допустимими доказами.

Однак, суд не погоджується з обчисленням розміру пені, відповідно до наданого позивачем розрахунку (а.с. 6), оскільки у ньому зазначено лише суму неустойки (пені) за весь період 40 450,00 грн., з урахуванням правової позиції Великої Палати Верховного суду, висловлену у постанові від 3 квітня 2019 р. по справі № 333/6020/16, згідно з якою кількість днів заборгованості відраховується з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому мали бути сплачені, але не сплачувалися аліменти, до дня їх фактичної виплати (при цьому день виконання зобов`язання не включається до строку заборгованості). Повний розрахунок суми пені представником позивача не надано.

При обчисленні суми пені суд виходить з власного розрахунку, а саме:

У березні 2021 року ОСОБА_2 повинен був сплатити аліменти в сумі 6000,00 грн., сплачено ним у березні 2350,00 грн. Таким чином пеня за березень 2021 року становить 1095 грн. (різниця між розміром, який мав бути сплачений на утримання дітей, та розміром фактично сплачених аліментів становить 3650,00 грн., строк прострочення 30 днів, ставка пені 1%).

У квітні 2021 року відповідач мав сплатити аліменти в сумі 6000,00 грн., сплачено ним у квітні 1150,00 грн. Таким чином пеня за квітень 2021 року становить 1503,5 грн. (різниця між розміром, який мав бути сплачений на утримання дітей, та розміром фактично сплачених аліментів становить 4850,00 грн., строк прострочення 31 день, ставка пені 1%).

У травні 2021 року відповідач мав сплатити аліменти в сумі 6000,00 грн., сплачено ним у травні 5350,00 грн. Таким чином пеня за травень 2021 року становить 195 грн. (різниця між розміром, який мав бути сплачений на утримання дітей, та розміром фактично сплачених аліментів становить 650,00 грн., строк прострочення 30 днів, ставка пені 1%).

У червні 2021 року відповідач мав сплатити аліменти в сумі 6000,00 грн., сплачено ним у червні 2350,00 грн. Таким чином пеня за червень 2021 року становить 1131,5 грн. (різниця між розміром, який мав бути сплачений на утримання дітей, та розміром фактично сплачених аліментів становить 3650,00 грн., строк прострочення 31 день, ставка пені 1%).

У липні 2021 року відповідач мав сплатити аліменти в сумі 6000,00 грн., сплачено ним у липні 2350,00 грн. Таким чином пеня за липень 2021 року становить 1131,5 грн. (різниця між розміром, який мав бути сплачений на утримання дітей, та розміром фактично сплачених аліментів становить 3650,00 грн., строк прострочення 31 день, ставка пені 1%).

В період з липня 2021 року по листопад 2021 року ОСОБА_2 аліменти не сплачувались.

Таким чином, пеня за серпень 2021 року становить 5460,00 грн. (6000,00 грн. сума аліментів, яка підлягає стягненню х 91 день прострочки х 1%);

за вересень 2021 року 3660,00 грн.(6000,00 грн. сума аліментів, яка підлягає стягненню х 61 х 1%);

за жовтень 2021 року 1800,00 грн. (6000,00 грн. сума аліментів, яка підлягає стягненню х 30 х 1%);

Загальна сума пені, яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача становить 15976,50 грн.

За правилами ч. 1ст. 141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки при зверненні до суду позивач була звільнена від сплати судового збору, за вказану вимогу, тому з відповідача на користь держави підлягає стягнення сума судового збору у розмірі 908, 00 грн.

Керуючись ст.ст.12,81,141,263,264,265 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , пеню за прострочення сплати аліментів на утримання дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за період прострочення з 01 березня 2021 року по 01 листопада 2021 року у розмірі 15976 (п`ятнадцять тисяч дев`ятсот сімдесят шість) гривень 50 копійок.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , в дохід держави судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду безпосередньо або через Овідіопольський районний суд Одеської області протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 29.05.2023 року.

Головуючий: Є.М. Панасенко

СудОвідіопольський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення24.05.2023
Оприлюднено31.05.2023
Номер документу111150592
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —509/6674/21

Ухвала від 29.05.2023

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Панасенко Є. М.

Рішення від 24.05.2023

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Панасенко Є. М.

Рішення від 24.05.2023

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Панасенко Є. М.

Ухвала від 17.02.2023

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Панасенко Є. М.

Ухвала від 16.11.2022

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Жижка О. В.

Ухвала від 13.04.2022

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Жижка О. В.

Постанова від 21.03.2022

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Вадовська Л. М.

Ухвала від 21.03.2022

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Вадовська Л. М.

Ухвала від 24.12.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Вадовська Л. М.

Ухвала від 13.12.2021

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Жижка О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні