Ухвала
24 травня 2023 року
м. Київ
справа № 709/1186/21
провадження № 61-4664св22
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Крата В. І.,
суддів: Антоненко Н. О., Дундар І. О., Краснощокова Є. В. (суддя-доповідач), Русинчука М. М.,
учасники справи:
позивач -Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Старий Коврай»,
відповідачі: ОСОБА_1 , Іркліївська сільська рада,
розглянув в порядку письмового провадження клопотання ОСОБА_1 про передачу на розгляд Великої Палати Верховного Суду справи за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Старий Коврай» до ОСОБА_1 , Іркліївської сільської ради про тлумачення змісту договору оренди землі, визнання речового права оренди земельної ділянки, визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2021 року Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Старий Коврай» (далі - СТОВ «Старий Коврай») звернулось до суду із позовом до ОСОБА_1 , Іркліївської сільської ради про тлумачення змісту договору оренди землі, визнання речового права оренди земельної ділянки, визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 22 лютого 2022 року, залишеним без змін постановою Черкаського апеляційного суду від 28 квітня 2022 року, позов СТОВ «Старий Коврай» задоволено частково. Визнано за СТОВ «Старий Коврай» речове право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7125188800:03:000:0410, з терміном дії - до 09 листопада 2022 року. У задоволенні позову в іншій частині відмовлено.
24 травня 2022 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просить судові рішення в частині задоволених позовних вимог скасувати і ухвалити в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні позову. В решті рішення суду першої інстанції залишити без змін.
У касаційній скарзіОСОБА_1 просить визнати необхідною передачу справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду
Зазначає, що оскільки договір оренди землі від 03 січня 2015 року укладений під час дії іншого законодавства, то висновок Верховного Суду щодо врегулювання спорів, аналогічних до цієї справи, відсутній. Оскільки справа містить виключну правову проблему, така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики, а тому є необхідність передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
У червні 2022 року до Верховного Суду надійшов відзив СТОВ «Старий Коврай» на касаційну скаргу ОСОБА_1 , в якому зазначає, що у задоволенні касаційної скарги слід відмовити, а за обставинами справи вбачається відсутність у потребі формування такої єдиної правозастосовної практики Верховного Суду по спірних правовідносинах, оскільки така практика вже існує і є усталеною.
Ухвалою Верховного Суду від 03 червня 2022 року відкрито касаційне провадження в цій справі.
Ухвалою Верховного Суду від 19 квітня 2023 року справу призначено до судового розгляду. Відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про участь у судовому засіданні.
Підстави для передачі справи на розгляд палати, об`єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду передбачені статтею 403 ЦПК України.
Тлумачення змісту частини п`ятої статті 403 ЦПК України свідчить, що клопотання має містити обґрунтування необхідності про передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Як зазначила Велика Палата Верховного Суду в ухвалі від 30 жовтня 2018 року у справі № 757/172/16-ц (провадження № 14-475цс18), виключна правова проблема має оцінюватися з урахуванням кількісного та якісного вимірів. Кількісний ілюструє той факт, що вона наявна не в одній конкретній справі, а у невизначеній кількості спорів, які або вже існують, або можуть виникнути з урахуванням правового питання, щодо якого постає проблема невизначеності. З погляду якісного критерію про виключність правової проблеми свідчать такі обставини, як відсутність сталої судової практики в питаннях, що визначаються як виключна правова проблема; невизначеність на нормативному рівні правових питань, які можуть кваліфікуватися як виключна правова проблема; необхідність застосування аналогії закону чи права; вирішення правової проблеми необхідне для забезпечення принципу пропорційності, тобто належного балансу між інтересами сторін у справі. Метою вирішення виключної правової проблеми є формування єдиної правозастосовчої практики та забезпечення розвитку права.
Аналіз змісту клопотання та матеріалів справи свідчить про відсутність виключної правової проблеми у цій справі. Заявником не наведено у чому саме полягає виключна правова проблема та яким чином передача справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду сприятиме розвитку права та формування єдиної правозастосовної практики. Тому в задоволенні клопотання про передачу справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду необхідно відмовити.
Керуючись статтями 260, 402 - 404 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про передачу справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий В. І. Крат
Судді: Н. О. Антоненко
І. О. Дундар
Є. В. Краснощоков
М. М. Русинчук
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 24.05.2023 |
Оприлюднено | 30.05.2023 |
Номер документу | 111159852 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні