Ухвала
від 29.05.2023 по справі 511/1892/21
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Номер провадження: 22-ц/813/4773/23

Справа № 511/1892/21

Головуючий у першій інстанції Гринчак С. І.

Доповідач Склярська І. В.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

про призначення посмертної судово-психіатричої експертизи

29.05.2023 року м. Одеса

Одеський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: головуючого судді Склярської І.В.,

суддів: Базіль Л.В., Ігнатенко П.Я.,

секретар Виходець А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одеса клопотання адвоката Долженчук Надії Миколаївни, яка діє від імені ОСОБА_1 , про призначення посмертної судово-психіатричної експертизи, у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: державний нотаріус Ворсуляк Ася Миколаївна Приморської державної нотаріальної контори у місті Одеса, Степанівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області про визнання заповіту недійсним,

встановив:

В проваджені апеляційного суду знаходиться апеляційна скарга ОСОБА_3 , яка діє від імені ОСОБА_1 , на заочне рішення Роздільнянського районного суду Одеської області від 14 грудня 2022 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: державний нотаріус Ворсуляк Ася Миколаївна Приморської державної нотаріальної контори у місті Одеса, Степанівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області про визнання заповіту недійсним.

Під час розгляду справи судом першої інстанції, представник позивач зверталася до суду з клопотанням про призначення у справі посмертну судово-психіатричну експертизу.

Ухвалою Роздільнянського районного суду Одеської області від 25 серпня 2022 року у задоволенні вказаного клопотання представника позивача відмовлено. Відмовляючи в задоволенні клопотання, суд першої інстанції виходив з того, що в матеріалах справи відсутні документи на підтвердження неналежного стану психічного здоров`я заповідача або її перебування на обліку у лікаря психіатра.

Відповідно до ст. 5 ЦПК України,здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно з положеннями ст.12ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 1ст.84ЦПК України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 цього Кодексу.

При цьому одним з способів забезпечення доказів є експертиза, яка згідно вимог частини першоїстатті 103 ЦПК Українипризначається у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Порядок та підстави призначення експертизи за ухвалою суду наведені у Параграфі 6Глави 5 ЦПК України.

Відповідно до ч. 3ст. 103 ЦПК Українипри призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом (ч. 4ст. 103 ЦПК України).

Згідно з ч. 5ст. 103 ЦПК Україниучасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта.

Відповідно до ч. 1ст. 104 ЦПК Українипро призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

За змістом ч. 1ст. 105 ЦПК Українипризначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами.

Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити: характер і ступінь ушкодження здоров`я; психічний стан особи; вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати (ч. 2ст. 105 ЦПК України).

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в пункті 16постанови від 06 листопада 2009 року № 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними», правиластатті 225 ЦК Українипоширюються на ті випадки, коли фізичну особу не визнано недієздатною, однак у момент вчинення правочину особа перебувала в такому стані, коли вона не могла усвідомлювати значення своїх дій та (або) не могла керувати ними (тимчасовий психічний розлад, нервове потрясіння тощо). Для визначення наявності такого стану на момент укладення правочину суд відповідно достатті 145 Цивільного процесуального кодексу України від 18 березня 2004 рокув редакції, чинній на час ухвалення місцевим судом оскаржуваного судового рішення (далі -ЦПК України 2004 року),зобов`язаний призначити судово-психіатричну експертизу за клопотанням хоча б однієї із сторін. Справи про визнання правочину недійсним із цих підстав вирішуються з урахуванням як висновку судово-психіатричної експертизи, так і інших доказів відповідно достатті 212 ЦПК України 2004 року. При розгляді справ за позовами про визнання недійсними заповітів на підставі статті225, частини другої статті1257 ЦК Українисуд відповідно достатті 145 ЦПК України2004 року за клопотанням хоча б однієї зі сторін зобов`язаний призначити посмертну судово-психіатричну експертизу. Висновок такої експертизи має стосуватися стану особи саме на момент вчинення правочину. Наведений висновок міститься у постанові суду касаційної інстанції від 06.06.2019 по справі № 342/139/16-ц.

Звертаючись до суду з позовом, ОСОБА_3 , яка діє від імені ОСОБА_1 , просила визнати недійсним заповіт ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , посилаючись на те, що заповідач перебувала у надзвичайно тяжкому стані, страждала на фізичні захворювання, так і на психологічний розлад, тому не могла усвідомлювати правильність та наслідки своїх дій.

Оскільки справи про визнання правочину недійсним із підстав психічного розладу вирішуються з урахуванням як висновку судово-психіатричної експертизи, так і інших доказів, та з метою забезпечення права позивача на отримання належної можливості забезпечити виконання обов`язку доведення обставин, покладених в основу позиції в суді, для забезпечення можливості повного та об`єктивного дослідження усіх фактичних обставин справи, які стосуються предмету спору у цій справі, враховуючи, що для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини справи неможливо, а також з метою усунення суперечностей та неповноти розгляду справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання про призначення посмертної судово-психіатричної експертизи.

Пунктом 5 ч. 1ст. 252 ЦПК Українивизначено, що суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.

Провадження у справі в цьому випадку зупиняється на час проведення експертизи (п. 9 ч. 1ст. 253 ЦПК України).

З огляду на викладене, на час проведення судової експертизи провадження у справі необхідно зупинити.

Роз`яснити ОСОБА_1 вимоги статті 109 ЦПК України, відповідно до якої, у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.

Керуючись ст.103,104,111,113,252 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Клопотання ОСОБА_3 , яка діє від імені ОСОБА_1 про призначення посмертної судово-психіатричної експертизи задовольнити.

Призначити у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: державний нотаріус Ворсуляк Ася Миколаївна Приморської державної нотаріальної контори у місті Одеса, Степанівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області про визнання заповіту недійсним - посмертну судово-психіатричну експертизу.

На вирішення експертизи поставити наступні питання:

- Чи страждала за життя ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на тимчасовий психічний розлад або психічне захворювання?

- Чи страждала ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на тимчасовий психічний розлад або психічне захворювання на момент складання нею заповіту 14.09.2020 року?

- Чи усвідомлювала ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за своїм психічним станом, значення своїх дій по складанню заповіту на момент його складання 14.09.2020 року та (або) могла керувати ними на момент складання нею заповіту 14.09.2020 року?

- Чи була абсолютна неспроможність у ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 розуміти свої дії та керувати ними в момент складання заповіту 14.09.2020 року

Проведення експертизи доручити експертам Комунального некомерційному підприємству Одеський обласний медичний центр психічного здоров`я Одеської міської ради, що знаходиться за адресою: вул. Ак. Воробйова, 9, м. Одеса, 65006.

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків (ст. ст. 384,385 КК України).

У розпорядження експертів направити:

- матеріали цивільної справи № 511/1892/21, провадження № 22-ц/813/4773/23 в 2-х томах: 1 том на 252 арк., 2 том на 139 арк.; з диском судового засідання суду першої інстанції на якому зафіксовані покази свідків;

- оригіналмедичної картки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , не пронумерований та не прошнурований, у вигляді зошита у клітину та лінійку з початком запису 28.11.2011 року, закінченням запису: 27-29.05.2020 року, - яка міститься в окремому файлі;

- оригінал карти хворого стаціонару вдома ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 20.05.2020 по 29.05.2020 року на двох аркушах бланку медичної документації форми №0032/о, - яка міститься в окремому файлі.

Оплату за проведення експертизи покласти на ОСОБА_1 , роз`яснивши наслідки ухилення від участі в експертизі, визначені ст.109 ЦПК України.

На час проведення експертизи провадження у справі - зупинити.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду в частині зупинення провадження у справі протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий І.В. Склярська

Судді: Л.В. Базіль

П.Я. Ігнатенко

СудОдеський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення29.05.2023
Оприлюднено01.06.2023
Номер документу111190653
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —511/1892/21

Ухвала від 07.07.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Вадовська Л. М.

Ухвала від 29.05.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Склярська І. В.

Ухвала від 02.03.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Склярська І. В.

Ухвала від 17.02.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Склярська І. В.

Ухвала від 02.02.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Склярська І. В.

Ухвала від 20.01.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Склярська І. В.

Рішення від 14.12.2022

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Гринчак С. І.

Рішення від 14.12.2022

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Гринчак С. І.

Ухвала від 24.08.2022

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Гринчак С. І.

Ухвала від 02.12.2021

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Гринчак С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні