Рішення
від 05.06.2023 по справі 182/6094/19
ЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКА 

справа № 182/6094/19

№ провадження 2/208/124/23

РІШЕННЯ

Іменем України

05 червня 2023 р. м. Кам`янське

Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, у складі:

Головуючого, судді Івченко Т.П.,

Секретар судового засідання Паталаха І.О.,

За участю:

Представник позивача ОСББ «Класична-26», адвокат Вакуленко Д.О.,

Представника відповідача № 1- ОСОБА_1 Полянського Ю.М.,

Відповідача № 2 ОСОБА_2 ,

розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Кам`янське Дніпропетровської області, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КЛАСИЧНА-26» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 «про стягнення заборгованості», -

встановив:

1.Позиція позивача.

05 вересня 2019 року позивач ОСББ «КЛАСИЧНА-26» звернулося до суду із позовом, про стягнення з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як співвласників квартири АДРЕСА_1 , заборгованості з оплати внесків на утримання багатоквартирного житлового будинку та прибудинкової території, за період з 01 січня 2017 року.

Станом на 05 червня 2023 року, стороною позивача, з врахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог, та позиції представника позивача під час судового розгляду, підтримані наступні позовні вимоги:

1. Стягнути на користь ОБ`ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ «КЛАСИЧНА-26» (код ЄДРПОУ 40841932) (адреса місцезнаходження: 53200, Дніпропетровська область, міста Нікополь вулиця Класична, буд. 26):

- з фізичної особи - громадянина України ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса місце проживання: АДРЕСА_2 :

- суму заборгованості зі сплати внесків на утримання багатоповерхового житлового будинку за АДРЕСА_3 і прибудинкової території за період з 01 лютого 2018р. по 01 вересня 2022р. в розмірі 6 567 (шість тисяч п`ятсот шістдесят сім) гривень 34 копійки:

-3% річних - у сумі 307 (триста сім гривень) 69 копійок:

- інфляційні витрати - в розмірі 866 (вісімсот шістдесят шість гривень)

34 копійки:

-витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 3 000,00 (три

тисячі гривень):

- а також витрати щодо сплати судового збору;

- з Фізичної особи - громадянина України ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , адреса місце проживання: АДРЕСА_2 :

- суму заборгованості зі сплати внесків на утримання багатоповерхового житлового будинку за АДРЕСА_3 і прибудинкової території за період з 01 січня 2017р. по 01 вересня 2022р. в розмірі 7 522 (сім тисяч п`ятсот двадцять дві гривні) 65 копійок;

-3% річних - у сумі 436 (чотириста тридцять шість гривень) 21 копійок;

- інфляційні витрати - в розмірі 1 239 (одна тисяча двісті тридцять

дев`ять гривень) 33 копійки:

-витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 3000 (три тисячі гривень);

- а також витрати щодо сплати судового збору.

В обґрунтування своєї позиції, стороною позивача зазначено, що відповідачі ОСОБА_1 і ОСОБА_2 є співвласниками житлової квартири АДРЕСА_1 , частки який у праві спільної часткової власності становлять по 1/2 за кожним.

Управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_3 , на підставі рішення установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КЛАСИЧНА-26» від 11 вересня 2016 року здійснюється Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «КЛАСИЧНА-26», код ЄРДПОУ 40143282, яке відповідно до запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зареєстровано 19 вересня 2016 року.

Метою об`єднання згідно п. 1. Розділу II Статуту ОСББ «КЛАСИЧНА-26» та ч. 1 ст. 4 Закону України за № 2866-ІІІ від 29.11.2001р. «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» є забезпечення і захист прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Рішенням міського голови м. Нікополя за № 45-13/VII від 28 жовтня 2016 року багатоквартирний будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_3 було передано з балансу КП «МЖТІ» НМР в повне господарське відання (баланс) ОБ`ЄДНАННЮ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ із назвою «КЛАСИЧНА-26».

Згідно з вимогами статті 1 Закону України за № 2866-ІІІ від 29.11.2001р. «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що співвласниками багатоквартирного будинку (далі - співвласники) являються власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирному будинку.

Відповідно до приписів положень статті 10 Закону України за № 2866-ІІІ від 29.11.2001р. «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» закріплено, що Органами управління об`єднання є загальні збори співвласників. правління, ревізійна комісія об`єднання.

Вищим органом управління об`єднання є загальні збори.

Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників.

Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Відповідно до п. 11 Розділу III Статуту ОСББ «КЛАСИЧНА-26» передбачено, що рішення загальних зборів, прийняте відповідно до Статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Згідно з п. 2 Розділу IV Статуту ОСББ «КЛАСИЧНА-26» закріплено, що сплата встановлених загальними зборами об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами об`єднання, є обов`язковою для всіх співвласників.

Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

В даному випадку позивачем було враховано, що площа квартири АДРЕСА_4 , у зазначеному будинку, яка спільною частковою власністю відповідачів ОСОБА_1 і ОСОБА_2 , частки яких у праві власності становлять по 1/2 частині квартири за кожним, дорівнює 68,7 кв.м загальної площі, з який 47,2 кв.м житлової площі, є з огляду на вище викладене вище зазначені особи є співвласниками вказаного багатоквартирного житлового будинку із повним обсягом прав і обов`язків, визначених Статутом ОСББ «КЛАСИЧНА-26» та Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 2866-ІІІ від 29.11.2001р. .

Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного, ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та Статуту.

22 жовтня 2016 року на Загальних зборах ОСББ «КЛАСИЧНА-26» було прийнято у встановленому порядку рішення щодо визначення щомісячних обов`язкових внесків на утримання житлового будинку та прибудинкової території, які повинні сплачувати всі співвласники, які входять до складу ОСББ, розмір яких становить з 01 січня 2017р. 2,00 грн. за 1 кв. м.

А, з 31 березня 2018р. на Загальних зборах ОСББ «КЛАСИЧНА-26» було прийнято у встановленому порядку рішення щодо визначення щомісячних обов`язкових внесків на утримання житлового будинку та прибудинкової території, які повинні сплачувати всі співвласники, які входять до складу ОСББ, розмір яких становить 3,00грн. за 1 кв. м..

Проте, за період з 2017-2022 рік, відповідачі, ОСОБА_1 частково, та ОСОБА_2 , у повному обсязі, не здійснювали проведення оплати обов`язкових внесків на утримання багатоквартирного житлового будинку за АДРЕСА_3 та прибудинкової території, у зв`язку з чим станом на 01 вересня 2022 року, мають заборгованість зі сплати внесків на утримання багатоквартирного житлового будинку та прибудинкової території, яка заявлена за змістом позовних вимог, в редакції що підтримується на час розгляду справи по суті.

Також, ОСББ «КЛАСИЧНА-26» відповідно до вимог ч. 2 статті 625 ЦК України про стягнення з відповідачів заявленої суми боргу, з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.

Крім того, відповідно з вимогами статті 59 Конституції України передбачено, що кожен має право на професійну правничу допомогу.

У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Враховуючи, що позивач з метою захисту своїх порушених прав з боку відповідачів, вимушений був звернутися за правовою допомогою до Адвокатського бюро «ВАКУЛЕНКО», за наслідком чого між адвокатом Вакулено Д.О. та ОСББ «КЛАСИЧНА-26» було укладено Договір про надання правової допомоги від 01 вересня 2019р., і що представництво інтересів Позивача здійснюється адвокатом Вакуленком Дмитром Олександровичем на підставі ордеру АР № 1092691 та свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, що узгоджується із приписами ст.. 58, 60, 61, ч. 3 ст. 133, ст. 137 ЦПК України, та є підставою для заявлення вимог про стягнення з відповідачів на користь позивача понесених витрат на професійну правничу допомогу, в розмірі визначеним договором як 6000 гривень, а саме по 3000 гривень з кожного з відповідачів.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Послуги з надання АБ «Вакуленко» професійної правничої допомоги згідно до Договору про надання правової допомоги від 01.09.2019р. на адресу ОСББ «КЛАСИЧНА-26» згідно Акту прийому-передачі виконаних робіт від 01.09.2022р. включають: аналіз та вивчення змісту наданих Клієнтом Виконавцю документів, які стосуються підготовки захисту, правової позиції по справі та надання рекомендацій та правових консультацій стосовно особливостей проведення процедури стягнення з співвласників на адресу ОСББ в судовому порядку заборгованості зі сплати обов`язкових внесків на утримання багатоквартирного житлового будинку та узгодження правової позиції з Клієнтом, підготовку вимог на адресу співвласників щодо проведення оплати на адресу ОСББ обов`язкових внесків, підготовка позовної заяви до суду про стягнення в судовому порядку зі співвласників сум заборгованості по сплаті обов`язкових внесків, інших процесуальних документів, необхідність складання та оформлення яких передбачена положеннями Цивільного процесуального кодексу України (заяви про збільшення розміру позовних вимог, заяви про розгляд справи в режимі відеоконференції), а також прийняття участі в судовому засіданні під час здійснення судового розгляду справи за № 182/6094/19 в Заводському районному суді міста Дніпродзержинська.

Вищенаведена правова допомога обчислюється з врахуванням погодинної оплати роботи Виконавця у розмірі 1000,00 гривень за 1 (одну) годину його роботи та становить 6 000,00 (шість тисяч) гривень (т.т. шість годин роботи адвоката) відповідно до Додатку №1 до Договору про надання правової допомоги від 01.09.2019р.

Щодо позиції сторони відповідача про те, що ніби то відповідачі укладали договори оренди квартири АДРЕСА_1 , з певними громадянами, які на думку відповідача та представника відповідача ОСОБА_2 необхідним є для визначення відповідачами по справі, то така позиція не може бути прийнята, так як співвласниками зазначеної квартири є відповідачі, а тому саме співвласники, зобов`язані нести тягар утримання належного їм майна.

Крім того, жодним належним чином до розгляду справи по суті, правові підстави відповідальності відповідачів не змінилися.

У разі наявності договірних відносин у співвласників житла з іншими особами, відповідачі не обмежені у праві захисту своїх прав шляхом звернення до зазначених осіб із вимогами, в передбаченому законом порядку.

На адресу ОСББ «КЛАСИЧНА-26» за період з 01 січня 2017 року і по час розгляду справи по суті, з боку відповідачів не подано жодного договору чи доказу того, що зобов`язання відповідачів зі сплати внесків на утримання багатоквартирного житлового будинку та прибудинкової території, що пов`язано з їх власністю на квартиру АДРЕСА_4 , перейшло до інших осіб, в передбаченому діючим законодавством порядком, що також підтверджено відповідачем та представником співвідповідача ОСОБА_2 під час судового розгляду.

Відповідно до приписів положень ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

А тому враховуючи, що станом на час розгляду справи по суті, відповідачі будучи належним чином повідомлені та обізнані про предмет спору, підстави позовних вимог та їх обґрунтування, заборгованість заявлену за позовними вимогами не погасили, просять позовні вимог задовольнити вцілому.

2.Позиція відповідачів.

ОСОБА_1 будучи обізнаний про спір, підстави та його обґрунтування, про дату, час та місце судового розгляду в межах даної справи, будучи ознайомлений з матеріалами справами за його особистим зверненням до суду, участі у судовому розгляду особисто не брав, взяв участь під час судового розгляду, в порядку ст.ст. 58,60 ЦПК України, - через представника ОСОБА_2 , на підставі нотаріально посвідченої довіреності від 13 червня 2020 року, зареєстрованої в реєстрі за № 1-728 (т. 1 а.с. 84).

ОСОБА_2 , беручи участь у справі як відповідач № 2, та представник відповідача № 1, зазначив, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Стороною відповідача не оспорюється факт того, що він, ОСОБА_2 , та його син ОСОБА_1 , є співвласниками житлової квартири АДРЕСА_1 , та що частка кожного з них у праві спільної часткової власності дорівнює по 1/2 частці за кожним.

Проте, в заявлений період позивачем, як то з 01 січня 2017 року і по час розгляду справи судом, ні він, ні відповідач № 1 не проживають у зазначеній квартирі, так як квартира перебуває в оренді.

Так, 27 грудня 2016 року між ОСОБА_2 і ОСОБА_1 , як орендодавцем, і ОСОБА_3 , як орендарем, було укладено Договір оренди нерухомого майна (квартири), за яким орендарю було передано квартиру АДРЕСА_1 у тимчасове володіння (користування).

03 січня 2020 року між ОСОБА_2 і ОСОБА_1 , як позичкодавцями» та ОСОБА_4 , як користувачем, було укладено договір позички, за яким позичкодавці безоплатно передали користувачу квартиру АДРЕСА_1 , для користування протягом строку визначеного за договором.

А тому, на думку ОСОБА_2 , ні він, як відповідач № 2, так і ОСОБА_1 , як відповідач № 1, не є належними відповідачами, так як належними відповідачами у справі є ОСОБА_3 і ОСОБА_4 , які і були зобов`язані сплачувати заявлені позивачем внески.

Повідомляти ОСББ «КЛАСИЧНА-26» про укладання договорів оренди житла, або інших договорів, власники житла не зобов`язані, а тому ні відповідач № 1, ні відповідач № 2 не повідомляли позивача про зазначені обставини.

Факт того, що особисто ОСОБА_2 і ОСОБА_1 не вносилася оплати зі сплати внесків на утримання багатоквартирного житлового будинку та прибудинкової території, за заявлений період, відповідачами не оспорюється.

Проте, сторона відповідача просила врахувати про відсутність підстав на звернення із позовом саме до власників житла, з врахуванням того, що за вказаний період квартира фактично не була у користуванні останніх, а перебувала у користування осіб за договорами оренди, які і були зобов`язані щодо внесення заявлених платежів.

3.Заяви, клопотання, процесуальні питання.

05 вересня 2019 року ОСББ «Класична-26» подано позовну заяву до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області, заявив позовні вимоги до ОСОБА_1 і ОСОБА_2 , як співвласників квартири АДРЕСА_1 .

25 вересня 2019 року суддею Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.

12 грудня 2019 року Нікопольським міськрайонним судом Дніпропетровської області ухвалено Заочне рішення (т. 1 а.с 56-58), яким: позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Класична-26» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованостізадоволено. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Класична-26» заборгованість за оплату житлово-комунальних послуг у сумі 2679 (дві тисячі шістсот сімдесят дев`ять) грн. 30 коп. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Класична-26» заборгованість за оплату житлово-комунальних послуг у сумі 2679 (дві тисячі шістсот сімдесят дев`ять) грн. 30 коп. Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Класична-26» судовий збір у розмірі 960 (дев`ятсот шістдесят) грн. 50 коп. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Класична-26» судовий збір у розмірі 960 (дев`ятсот шістдесят) грн. 50 коп.

28 квітня 2020 року відповідачами подано заяву про отримання Заочного рішення Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 12 грудня 2019 року (т.1 а.с. 63), після чого відповідачами було подано заяву про перегляд та скасування ухваленого заочного рішення.

Ухвалою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 19 червня 2020 року (т. 1 а.с. 88-89), з врахуванням ухвали від 19 червня 2020 року «про виправлення описки (т. 1 а.с.91), заява ОСОБА_2 , ОСОБА_1 про поновлення строку для подання заяви про перегляд заочного рішення була задоволена, поновлено відповідачам пропущений строк подання заяви про перегляд заочного рішення, заява ОСОБА_2 , ОСОБА_1 про скасування заочного рішення задоволена. Скасовано заочне рішення від 12.12.2019 року по справі № 182/6094/19 за позовом ОСББ „Класична-26до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості. Та передано цивільну справу за позовом ОСББ „Класична-26до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за територіальною підсудністю на розгляд до Заводського районного суду міста Дніпродзержинська.

14 липня 2020 року цивільна справа № 182/6094/19 надійшла до провадження Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, та згідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями (т. 1 а.с. 98), цивільна справа передана у провадження судді Нельги Д.В. .

26 жовтня 2020 року позивачем ОСББ «КЛАСИЧНА-26» подано заяву про збільшення позовних вимог (т. 1 а.с. 106-107).

05 листопада 2020 року згідно до протоколу повторного розподілу судової справи, справа передана у провадженні судді Івченко Т.П..

08 липня 2020 року ОСББ «КЛАСИЧНА-26» на адресу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 направило досудову вимогу в порядку ст.. 530 ЦПК України (т. 1 а.с. 110-135).

02 лютого 2021 року ОСББ «КЛАСИЧНА-26» подано заяву про збільшення позовних вимог (т. 1 а.с. 146-149).

01 березня 2021 року, 20 квітня 2021 року, 07 червня 2021 року, 21 вересня 2021 року, 24 вересня 2021 року, 07 грудня 2021 року. представником позивача ОСББ «КЛАСИЧНА-26» подано клопотання про проведення розгляду справи за відсутності представника позивача (т. 1 а.с. 164, 177-178, 181, 188-189, 194, 198-199).

02 березня 2021 року відповідачем ОСОБА_2 подано заяву про надання йому на ознайомлення матеріали цивільної справи та зняття фотокопій з неї (т. 1 а.с. 154). Згідно до зазначеної заяви адресою мешкання відповідач зазначив квартиру АДРЕСА_5 .

В той же день, тобто 02 березня 2021 року відповідач ОСОБА_2 ознайомлений з матеріалами справи, зробив фотокопії, що підтверджено внесенням відповідного особистого запису до заяви (т. 1 а.с. 154).

До зазначеної заяви від 02 березня 2021 року ОСОБА_2 долучено копію паспорту громадянина України, згідно до відомостей щодо зареєстрованого місця проживання особи зазначено АДРЕСА_6 (т. 1 а.с. 155-157).

02 березня 2021 року з боку ОСОБА_1 , подана заява про надання матеріалів цивільної справи для ознайомлення та зняття фотокопій з неї (т. 1 а.с. 158).

Згідно до зазначеної заяви, адресою свого мешкання ОСОБА_1 зазначено квартиру АДРЕСА_5 .

В той же день, тобто 02.03.2021 року ОСОБА_1 ознайомлений з матеріалами цивільної справи та зробив фотокопії з неї, що підтверджено особистим записом та підписом від імені відповідача .

Згідно до копії паспорту громадянина України, на ім`я ОСОБА_1 , долученої до заяви, адресою реєстрації останнього є АДРЕСА_7 (т.1 а.с. 161-163).

20 квітня 2021 року ОСОБА_2 подано заяву про відкладення розгляду справи (т. 1 а.с. 180), з підстав хвороби ОСОБА_1 ..

16 червня 2021 року ОСОБА_2 подано клопотання про відкладення розгляду справи (т. 1 а.с. 183), з підстав власного стану здоров`я.

23 вересня 2021 року ОСОБА_1 подано клопотання про відкладення розгляду справи з підстав перебування відповідача на амбулаторному лікуванні (т. 1 а.с. 190).

03 грудня 2021 року ОСОБА_2 подано заява про відкладення розгляду справи з підстав участі відповідача в іншій справі (т. 1 а.с. 196).

20 липня 2022 року адвокатом Вакуленко Д.О. подано клопотання про взяття участі у судовому розгляді, як представником позивача, в режимі відео конференції (т. 1 а.с. 209-211).

08 вересня 2022 року ОСББ «КЛАСИЧНА-26» подано заяву на електронну пошту суду, про збільшення позовних вимог (т. 1 а.с. 225-231).

13 вересня 2022 року ОСББ «КЛАСИЧНА-26» подано заяву шляхом поштового відправлення про збільшення позовних вимог (т. 2 а.с. 1-7)

28 жовтня 2022 року від представника позивача подано клопотання про участь у судовому розгляду в режимі відеоконференції.

09 березня 2023 року від представника позивача, адвоката Вакуленко Д.О. подано клопотання про проведення розгляду справи за відсутності представника позивача (т. 2 а.с. 45).

28 березня 2023 року від ОСОБА_2 подана заява про те, що йому несподівано стало відомо про те, що цивільна справа за позовом ОСББ до ОСОБА_2 і ОСОБА_1 перебуває у провадження суду, головуючий суддя Івченко Т.П., а тому заявлено про ознайомлення з матеріалами справи (т. 2 а.с. 47).

09 травня 2023 року відповідачем ОСОБА_2 заявлено про можливість проведення судового розгляду, та подання для долучення до справи додаткових доказів копій договорів (т. 2 а.с. 55-68).

4.Фактичні обставини.

ОСОБА_1 і ОСОБА_2 є співвласниками житлової квартири АДРЕСА_1 , частки який у праві спільної часткової власності становлять по 1/2 за кожним, на підставі свідоцтва про право власності без номеру від 22 травня 1997 року Нікопольське ЖЕО, що підтверджено витягом (т. 1 а.с.19-20, 51-52).

Управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_3 , на підставі рішення установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КЛАСИЧНА-26» від 11 вересня 2016 року (т. 1 а.с. 11-17, 31) здійснюється Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «КЛАСИЧНА-26», код ЄРДПОУ 40143282, яке відповідно до запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зареєстровано 19 вересня 2016 року (т. 1 а.с. 30)

Рішенням міського голови м. Нікополя за № 45-13/VII від 28 жовтня 2016 року багатоквартирний будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_3 було передано з балансу КП «МЖТІ» НМР в повне господарське відання (баланс) ОБ`ЄДНАННЮ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ із назвою «КЛАСИЧНА-26» (т. 1 а.с. 18).

11 вересня 2016 року установчими зборами ОСББ «КЛАСИЧНА-26» затверджено Статут Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КЛАСИЧНА-26» (т. 1 а.с. 32-37), згідно до якого:

п. 1 Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КЛАСИЧНА-26» (далі об`єднання) створено власниками квартир та нежитлових приміщень (далі співвласники) багатоквартирного будинку (багатоквартирних будинків (далі - будинок), що розташований за місцезнаходження АДРЕСА_3 , відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

п. 11 Статуту Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до Статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

п. 12 Статуту Виконавчим органом об`єднання є правління, яке обирається і підзвітне загальним зборам.

П. 2 р. IV Статуту сплата встановлених загальними зборами об`єднання внесків, в тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів у розмірах, і строках які встановлені загальними зборами об`єднання, є обов`язковою для всіх співвласників.

Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонту технічного переоснащення спільного майна встановлюється пропорційно до загальної площі квартири(квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебуває у його власності.

Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, в тому числі відрахувань до резервного, ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та Статуту.

П. 2 р. V Статуту Співвласник зобов`язаний:

виконувати обов`язки, передбачені Статутом об`єднання;

виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень;

використовувати приміщення за призначенням, дотримуватися правил користування приміщеннями;

забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення;

не допускати порушення законних прав та інтересів інших співвласників;

дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм;

своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі;

відшкодовувати збитки, заподіяні майну інших співвласників;

виконувати передбачені Статутом об`єднання обов`язки перед об`єднанням;

та інше.

22 жовтня 2016 року на Загальних зборах ОСББ «КЛАСИЧНА-26» було прийнято у встановленому порядку рішення щодо визначення щомісячних обов`язкових внесків на утримання житлового будинку та прибудинкової території, які повинні сплачувати всі співвласники, які входять до складу ОСББ, розмір яких становить з 01 січня 2017р. 2,00 грн. за 1 кв. м. (т. 1 а.с. 9, 21-25).

А, з 31 березня 2018р. на Загальних зборах ОСББ «КЛАСИЧНА-26» було прийнято у встановленому порядку рішення щодо визначення щомісячних обов`язкових внесків на утримання житлового будинку та прибудинкової території, які повинні сплачувати всі співвласники, які входять до складу ОСББ, розмір яких становить 3,00грн. за 1 кв. м. (т. 1 а.с. 10, 26-29).

08 липня 2020 року ОСББ «КЛАСИЧНА-26» на адресу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 направило досудову вимогу в порядку ст.. 530 ЦПК України (т. 1 а.с. 110-135).

Таким чином,судом занаслідком дослідженнядоказів наданих сторонами,розрахунків суминарахувань позивачемОСББ «КЛАСИЧНА-26»за наданніпослуги з утримання багатоквартирного житлового будинку квартири АДРЕСА_3 , та прибудинкової території, розрахунку заборгованості за наданні послуги (т. 1 а.с. 8, 109, 238-247, т. 2 а.с. 8-17, встановлено, що станом начас розглядусправи посуті увідповідачів передпозивачем наявназаборгованість зісплати внесків на утримання багатоквартирного житлового будинку та прибудинкової території, а саме:

* у відповідача ОСОБА_1 , з врахуванням сплаченим ним внесків за період з січня 2017 року по лютий 2018 року на суму 955,31 гривні, останній має зобов`язання зі сплати:

- 6567 (шість тисяч п`ятсот шістдесят сім) гривень 34 копійки в рахунок погашення заборгованості зі сплати внесків на утримання багатоповерхового житлового будинку АДРЕСА_3 і прибудинкової території, за період з 01 лютого 2018 року по 01 вересня 2022 рік;

- 307 (триста сім) гривень 69 копійок 3 % річних;

- 866 (вісімсот шістдесят шість) гривень 34 копійки інфляційні витрати;

* у відповідача ОСОБА_2 , з врахуванням не внесення жодного платежу починаючи з січня 2017 року по 01 вересня 2022 року:

- 7522 (сім тисяч п`ятсот двадцять дві) гривні 65 копійки в рахунок погашення заборгованості зі сплати внесків на утримання багатоповерхового житлового будинку АДРЕСА_3 і прибудинкової території, за період з 01 січня 2017 року по 01 вересня 2022 рік;

- 436 (чотириста тридцять шість) гривень 21 копійок 3 % річних;

- 1239 (одну тисячу двісті тридцять дев`ять) гривень 33 копійки інфляційні витрати.

Згідно до договорів долучених стороною відповідача, встановлено наступне.

27 грудня 2016 року між ОСОБА_2 і ОСОБА_1 , як орендодавцем, і ОСОБА_3 , як орендарем, було укладено Договір оренди нерухомого майна (квартири) (т. 2 а.с. 64-66), за яким орендарю було передано квартиру АДРЕСА_1 у тимчасове володіння (користування).

Згідно до умов Договору оренди:

п. 3.2. Передача Майна в оренду не тягне за собою виникнення в Орендаря прав власності на це Майно. Майно залишається приватною власності, а Орендар користується ним протягом строку оренди.

п. 4.1. Орендна плата визначається за згодою сторін у сумі одного неоподаткованого мінімуму доходів громадян у місяць.

п. 4.3. Орендар зобов`язується укласти договори по житлово-комунальним послугам, які надаються відповідними організаціями, з моменту передачі квартири Орендодавцями, на протязі одного тижня.

п. 5.1. Орендар зобов`язується, серед зазначеного: своєчасно здійснювати орендні платежі; нести всі витрати з експлуатації майна, що орендується;

п. 5.3. Орендар зобов`язаний самостійно від власного імені укласти договори щодо наданих житлово-комунальних та експлуатаційних послуг у повному обсязі із спеціалізованими організаціями, та нести відповідальність перед спеціалізованими організаціями у разі несплати наданих житлово-комунальних послуг.

Таким чином, в ході судового розгляду відповідачем не підтверджено виконання орендарем ОСОБА_3 умов договору передбачених п.п. 4.3., 5.3. Договору оренди, як то укладання договорів з наданих житлово-комунальних та експлуатаційних послуг, на підставі чого б у останнього виникли зобов`язання зі сплати отриманих послуг, як споживачем.

Також, з боку відповідачів не підтверджено факт того, що сторонами виконувався зазначений Договір оренди, і фактично ОСОБА_3 проживав та користувався квартирою у зазначений період, а саме з 27 грудня 2016 року.

03 січня 2020 року між ОСОБА_2 і ОСОБА_1 , як позичкодавцями та ОСОБА_4 , як користувачем, було укладено договір позички (т. 2 а.с. 55-57), за яким позичкодавці безоплатно передали користувачу квартиру АДРЕСА_1 , для користування протягом строку визначеного за договором.

У відповідності до Договору позички:

п. 7. Користувач за власний рахунок сплачує податки, збори, інші обов`язкові платежі, пов`язані з користуванням вищевказаною квартирою, платежі за користування електроенергією, телекомунікаційні послуги, послуги теплопостачання тощо.

до п. 7.1., користувач на протязі одного тижня зобов`язується укласти договори з відповідними організаціями, щодо житлово-комунальних, експлуатаційних та інших послуг.

Як встановлено під час судового розгляду, стороною відповідача не надано доказів на виконання користувачем ОСОБА_4 п. 7.1. Договору позики, як то доказу того, що між ОСББ «КЛАСИЧНА-26» та ОСОБА_4 , укладено договір зі сплати внесків на утримання багатоквартирного житлового будинку та прибудинкової території.

Також, зі змісту п. 7 Договору, сторонами визначені платежі які бере на себе користувач з комунальних послуг як то за користування користувачем електроенергією, телекомунікаційними послугами, послугами теплопостачання, проте за змістом даного пункту не зазначено послуг з утримання багатоквартирного житлового будинку та прибудинкової території.

В той же час, згідно до 14. Договору позички Сторона, яка порушила зобов`язання відповідно до даного договору, повинна усунути ці порушення та відшкодувати іншій стороні завдану такими порушеннями шкоду.

Щодо позиції відповідачів по забороні стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, встановлено наступне.

Позовні вимоги заявлені позивачем ОСББ «КЛАСИЧНА-26» до відповідачів за період який визначений по 01 вересня 2022 року, пов`язані із наданими послугами з утримання багатоквартирного житлового будинку та прибудинкової території, розташованого за АДРЕСА_3 .

Так, згідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 року за № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану», з врахуванням змін внесених Постановою КМ№ 390від 21.04.2023 року передбачено, що:

1. Установити, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється:

нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;

припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі;

стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, утвореної після 24 лютого 2022 р. з дати початку по дату завершення бойових дій або тимчасової окупації територій, включених допереліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, споживачів та/або членів їх сімей, які покинули своє місце проживання та надали виконавцю комунальних послуг, управителю багатоквартирного будинку, іншій уповноваженій співвласниками особі у паперовій або електронній формі довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи згідно здодатком 2до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312), або інші документи, що підтверджують їх відсутність у житловому та/або нежитловому приміщенні, будинку, в яких вони є споживачами на підставі укладених договорів (з місця тимчасового проживання в іноземній державі, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби тощо).

1-1. Діяабзаців першоготатретьогопункту 1 цієї постанови поширюється на юридичних осіб, яким належить на праві власності або іншому речовому праві житлове та/або нежитлове приміщення, будинок, в яких розміщуються та є кінцевими споживачами комунальних послуг внутрішньо переміщені особи, у разі, коли такі юридичні особи не мають права на отримання компенсації за спожиті комунальні послуги під час розміщення внутрішньо переміщених осіб у будівлях (приміщеннях) об`єктів державної, комунальної та приватної власності у період воєнного стану.

2. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 24 лютого 2022 року.

Згідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004, територія на які розташований будинок АДРЕСА_3 не віднесена до зазначеного переліку, станом на 22 грудня 2022 року, як прийняття і затвердження такого переліку.

А тому, підстав для застосування п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 року за № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану», як то заборони стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, утвореної після 24 лютого 2022 р. з дати початку по дату завершення бойових дій або тимчасової окупації територій, відсутні, так як частина позовних заявлено про стягнення заборгованості відповідачів виникла у період до 24 лютого 2022 року, а частина позовних вимог заявлена за період з 24 лютого 2022 року по 01 вересня 2022 року, пов`язана із наданими послугами позивача з надання житлово-комунальних послуг за об`єктом нерухомості, який розташований на території, яка у вказаний період не віднесена до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Щодо позовних вимог позивача про стягнення з відповідачів 3 % річних та інфляційних витрат, то зазначені вимоги охоплені періодом до 24 лютого 2022 року, а саме січнем 2022 року, що підтверджено розрахунками (т. 2 а.с. 14-15, 16-17).

5.Норми права.

Відповідно до ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Ст. 4 ЦПК України визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребування судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Ст. 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами:

1) письмовими, речовими і електронними доказами;

2) висновками експертів;

3) показаннями свідків.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності.

З урахуванням вимогст. 263 ЦПК Українисудове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно зі ст. 264ЦПК Українипід час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; як розподілити між сторонами судові витрати; чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову. При ухваленні рішення суд не може виходити за межі позовних вимог.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно зі ст.ст. 8, 55 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Правову позицію щодо дотримання справедливості Конституційний Суд України висловив у рішенні від 30.01.2003 № 3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого і прокурора: "Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13)".

Відповідно до ч.4 ст.12 ЦПК України Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з п.3 ч.2 ст.11 ЦК України серед підстав виникнення цивільних прав та обов`язків зазначено: завдання майнової (матеріальної) таморальної шкодиіншій особі. Відповідно до п.8 ч.2 ст.16 ЦК України Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: …відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Відповідно до ч. 1ст. 626 ЦК Українидоговором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно зіст. 629 ЦК Українидоговір є обов`язковим для виконання сторонами.

Частиною 1статті 526 ЦК Українивстановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Змістом ч. 1ст. 901 ЦК Українипередбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ч. 1ст. 903 ЦК Україниякщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Згідно з п. 5 ч. 2ст. 7 Закону України «Про житлово - комунальні послуги»індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово - комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Частиною 2ст. 625 ЦК Українивстановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних від простроченої суми.

Статтею 385 ЦК Українивстановлено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартиному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.

Згідност. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»об`єднання співвласників багатоквартирного будинкуюридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використання їхнього власника майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Статтею 4 вказаного вище закону передбачено, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України.

Частинами 1, 2ст. 7 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»встановлено, що статут об`єднання складається відповідно до типового статуту.

Статут може містити також інші положення, що є істотними для діяльності об`єднання та не суперечать вимогам законодавства. Включення до статуту відомостей про склад співвласників не є обов`язковим.

Згідност. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання.

Вищим органом управління об`єднання є загальні збори.

Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх учасників.

До компетенції правління відноситься: підготовка кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством; розпорядження коштами об`єднання відповідно до затвердженого загальними зборами об`єднання кошторису; укладення договорів про виконання робіт, надання послуг та здійснення контролю за їх виконанням; ведення діловодства, бухгалтерського обліку та звітності про діяльність об`єднання; скликання та організація проведення загальних зборів співвласників або зборів представників; призначення письмового опитування співвласників та утворення відповідної комісії для його проведення.

Згідно ч. 1ст. 2 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку»предметом регулювання цьогозакону є відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов`язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку.

Права співвласників багатоквартирного будинку визначеніст. 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку».

Відповідно дост. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку»співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Рішення зборів співвласників є обов`язковими для всіх співвласників, включаючи тих, які набули право власності на квартиру чи нежитлове приміщення після прийняття рішення.

Статтею 3 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»визначено, що предметом регулювання цьогоЗаконує правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг. Суб`єктами цьогоЗаконує органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, власники, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг.

Згідност.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо; 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо) ; 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд(заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо). Примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Статтями20,21вказаногоЗаконувизначені права та обов`язки споживача і виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, правом споживача є одержання вчасно та відповідної якості житлово-комунальних послуг згідно з законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, а обов`язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом. Обов`язком виконавця є надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення із споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Статтею 29 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку на підставі договору, що укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою особою.

6.Висновки і мотиви.

Судом встановлено що між позивачем ОСББ «КЛАСИЧНА-26»тавідповідачами ОСОБА_1 і ОСОБА_2 ,як співвласникамижитлової квартири АДРЕСА_1 ,яка знаходитьсяу спільнійчастковій власностівідповідачів,частка управі власностіяких єрівними тастановлять по1/2часті закожним,виникспір,щодо сплатипослуг наданихОб`єднаннямспіввласників багатоквартирногобудинку «КЛАСИЧНА-26», зутримання багатоквартирногобудинку таприбудинкової території,а самебудинку будинку АДРЕСА_3 , за період з січня 2017 року по 01 вересня 2022 року.

Судом враховується,що правоспільної частковоївласності,відповідачі набули на підставі свідоцтва про право власності без номеру від 22 травня 1997 року Нікопольське ЖЕО, що підтверджено витягом (т. 1 а.с.19-20, 51-52), та не оспорювалося відповідачами.

А, Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «КЛАСИЧНА-26», код ЄРДПОУ 40143282, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зареєстровано 19 вересня 2016 року (т. 1 а.с. 30), та здійснює управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_3 , на підставі рішення установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КЛАСИЧНА-26» від 11 вересня 2016 року (т. 1 а.с. 11-17, 31), яким також затверджено і Статут ОСББ.

Таким чином, судом встановлено і сторонами не спростовано той факт, що права та обов`язки у ОСОБА_1 і ОСОБА_2 як членів ОСББ, виникли з дати утворення ОСББ «КЛАСИЧНА-26», 19 вересня 2016 року, у відповідності до затвердженого 11 вересня 2016 року установчими зборами ОСББ «КЛАСИЧНА-26» Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КЛАСИЧНА-26» (т. 1 а.с. 32-37), згідно до якого, серед іншого передбачено, що:

П. 2 р. IV Статуту сплата встановлених загальними зборами об`єднання внесків, в тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів у розмірах, і строках які встановлені загальними зборами об`єднання, є обов`язковою для всіх співвласників.

П. 2 р. V Статуту Співвласник зобов`язаний:

виконувати обов`язки, передбачені Статутом об`єднання;

виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень;

своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Судом досліджено за участі сторін надані докази, на підставі яких встановлено, що з права спільної часткової власності ОСОБА_1 і ОСОБА_2 в період з 01 січня 2017 року і по 01 вересня 2022 року, зазначена квартира АДРЕСА_1 не вибувала, а тому в розумінні ч. 1 ст. 322 ЦК України, - Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Посилання сторони відповідача на відсутність будь-яких зобов`язань у ОСОБА_1 і ОСОБА_2 перед позивачем з наданих послуг з утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 , та прибудинкової території, за період 01 січня 2017 року по 01 вересня 2022 рік, з посиланням на укладені відповідачами договори, а саме:

27 грудня 2016 року між ОСОБА_2 і ОСОБА_1 , як орендодавцем, і ОСОБА_3 , як орендарем, було укладено Договір оренди нерухомого майна (квартири) (т. 2 а.с. 64-66), за яким орендарю було передано квартиру АДРЕСА_1 у тимчасове володіння (користування).

03 січня 2020 року між ОСОБА_2 і ОСОБА_1 , як позичкодавцями» та ОСОБА_4 , як користувачем, було укладено договір позички (т. 2 а.с. 55-57), за яким позичкодавці безоплатно передали користувачу квартиру АДРЕСА_1 , для користування протягом строку визначеного за договором;

не може бути прийнято судом як доказ відсутності зобов`язань відповідачів як співвласників зазначеної квартири, так як жодного належного, допустимого, достатнього доказу про те, що зазначені договори виконувалися сторонами і що або громадянином ОСОБА_3 , або громадянином ОСОБА_4 на виконання досягнутих домовленостей були укладені договори щодо житлово-комунальних послуг, не надано.

Також, з боку відповідачів не спростовано жодним належним, допустимим, достатнім доказом, що зазначені громадяни фактично проживали у зазначеній квартирі АДРЕСА_1 , у вказаний період, а саме з 01 січня 2017 року по 01 вересня 2022 року, та отримували заявлені послуги з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, за вказаною адресою.

Крім того, у разі порушення прав відповідачів зазначеними особами як орендарями спірної квартири, відповідачі не обмежені у передбачений спосіб та порядок, на звернення із позовними вимогами до останніх.

А тому враховуючи що обов`язок надання доказів на підтвердження своєї позиції та спростування позиції протилежної сторони покладений саме на сторони, суд не може самостійно збирати докази та приймати рішення на припущеннях, позиція відповідачів не знайшла своє підтвердження в ході судового розгляду, так як не обґрунтована стороною відповідача в розумінні ст. 76-82 ЦПК України, а підстав для звільнення відповідачів від подання доказів під час розгляду не встановлено.

Таким чином, на підставі наданих стороною позивача доказів, які в розумінні ст.ст. 76-81 ЦПК України є належними, допустимими, достатніми, та встановлених фактичних обставин під час розгляду справи, суд приходить до висновку про наявність у відповідачів, як членів ОСББ «КЛАСИЧНА-26» обов`язку з оплати отриманих послуг з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.

Щодо розміру заявлених позовних вимог, то зазначені розрахунки проведені позивачем з урахуванням Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КЛАСИЧНА-26» затвердженого 11 вересня 2016 року установчими зборами ОСББ «КЛАСИЧНА-26», пропорційності розміру нарахувань до площі квартири відповідачів, та визначених рішеннями ОСББ «КЛАСИЧНА-26» розмірів щомісячних обов`язкових внесків на утримання житлового будинку та прибудинкової території, які повинні сплачувати всі співвласники, які входять до складу ОСББ, як то від 22 жовтня 2016 року на Загальних зборах ОСББ «КЛАСИЧНА-26» розмір яких визначено з 01 січня 2017р. 2,00 грн. за 1 кв. м. (т. 1 а.с. 9, 21-25), так і від 31 березня 2018р. розмір яких становить 3,00грн. за 1 кв. м. (т. 1 а.с. 10, 26-29).

Судом також враховується, що будучи обізнані про спір в межах даної справи, починаючи з періоду звернення відповідачів 28 квітня 2020 року із заявою про отримання Заочного рішення Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 12 грудня 2019 року (т.1 а.с. 63), та заявою про перегляд та скасування ухваленого заочного рішення, за наслідком якого Ухвалою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 19 червня 2020 року (т. 1 а.с. 88-89), заочне рішення скасоване, ні відповідачем ОСОБА_2 ні відповідачем ОСОБА_1 не подано заперечень щодо розміру заявлених позовних вимог з наведенням власного розрахунку наданих послуг.

А тому, така процесуальна позиція сторони відповідачів, розцінюється як не оспорювання розміру заявлених вимог в частині правильності їх нарахувань за вказаний період.

Виходячи з приписів ст.ст. 322, 385 ЦК України, ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», суд приходить до висновку що позивач в спосіб передбачених законом здійснюючи управління багатоквартирним будинком, в межах своїх повноважень прийняв рішення загальними зборами співвласників багатоквартирного будинку, якими визначив і затвердив розмір внесків на утримання будинку та прибудинкової території.

Враховуючи приписи ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»,Рішення зборів співвласників є обов`язковими для всіх співвласників, включаючи тих, які набули право власності на квартиру чи нежитлове приміщення після прийняття рішення.

Щодо відсутності письмового договору між сторонами з приводу надання та отримання послуг заявлених у позові, то суд виходить з того, що аналізуючи наведені судом норми закону, можна дійти висновку, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність укладеного між сторонами у письмовій формі договору про надання послуг не є підставою виконавцю житлово-комунальних послуг не проводити нарахування оплати за послуги та не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг.

Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду у справі №206/1148/16-ц від 14.01.2019 року, у справі №712/8916/17 від 13.06.2019 року.

А томуу відповідачів,як співвласниківзазначеного житла,наявний обов`язокщодо сплатиотриманих відОб`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку «КЛАСИЧНА-26»послуг з утримання багатоквартирногобудинку таприбудинкової території,а самебудинку АДРЕСА_3 .

Вимоги позивача про стягнення з відповідачів суми заборгованості 3% річних, та інфляційних витрат, заявлені з врахуванням Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004, територія на які розташований будинок АДРЕСА_3 не віднесена до зазначеного переліку, станом на 22 грудня 2022 року, як прийняття і затвердження такого переліку, так і Постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 року за № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану», з врахуванням змін внесених Постановою КМ№ 390від 21.04.2023 року.

Атому заявленіОб`єднаннямспіввласників багатоквартирногобудинку «КЛАСИЧНА-26»позовні вимогидо ОСОБА_1 і ОСОБА_2 ,як співвласниківжитлової квартири АДРЕСА_1 ,яка знаходитьсяу їхспільній частковійвласності,частки якиху правівласності єрівними тастановлять по1/2часті закожним,у розумінніст.ст.322,385ЦК України,Закону України«Прооб`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» знайшлисвоє підтвердженняв ходісудового розглядуна підставіналежних,допустимих,достатніх доказах,та єобґрунтованими,які підлягаютьзадоволенню.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року). Оскаржені судові рішення відповідають критерію обґрунтованості судового рішення.

7.Судові витрати.

Позивачем при зверненні із позовом сплачений судовий збір у розмірі 1921,00 гривні, що підтверджено платіжним дорученням № 126 від 20.09.2019 року (т. 1 а.с. 38).

23 жовтня 2020 року платіжним дорученням № 211 (т. 1 а.с. 136), позивачем сплачено судовий збір у розмірі 181,00 гривень, за подання заяви про збільшення позовних вимог.

01 лютого позивачем ОСББ «КЛАСИЧНА-26» сплачено судовий збір за платіжним дорученням № 231 у розмірі 168,00 гривень (т. 1 а.с. 150), за подання заяви про збільшення позовних вимог.

02 вересня 2022 року позивачем ОСББ «КЛСИЧНА-26» сплачений судовий збір у розмірі 560,00 гривень, що підтверджено платіжним дорученням № 332 від 02 вересня 2022 року за подання заяви про збільшення позовних вимог (т. 2 а.с. 18).

А тому, враховуючи що згідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, то з ОСОБА_1 , підлягає стягненню на користь позивача у 1325 (одна тисяча триста двадцять п`ять) гривень 01 копійок у відшкодування витрат з оплати судового збору; а з ОСОБА_2 , підлягає стягненню на користь позивача 1504 (одна тисяча п`ятсот чотири) гривні 99 копійок у відшкодування витрат з оплати судового збору.

Щодо вимог позивача про стягнення з відповідачів на користь позивача витрат з оплати послуг на надання правової допомоги, то суд виходить з наступного.

Як встановлено, 01 вересня 2019 року між Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «КЛАСИЧНА-26» та адвокатським бюро «Вакуленко» укладено договір про надання правової допомоги (т. 1 а.с. 233-234, т. 2 а.с. 20-21, 22).

Адвокатом Вакуленко Дмитром Олександровичем, видано Ордер серії АР № 1032691 (т. 1 а.с. 212).

Актом про прийом-передачу виконаних робіт за договором про надання правової допомоги від 01 вересня 2019 року, від 01 вересня 2022 року підтверджено факт надання виконавцем послуг замовнику, який зазначені послуги прийняв (т. 1 а.с. 232, т. 2 а.с. 23), на загальну суму 6000 гривень.

Згідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України визначено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

У відповідності до п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України, до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу.

Ч. 2 ст. 137 ЦПК України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Заявлені витрати стороною позивача обґрунтовані договором, актом про прийом-передачу виконаних робіт, із детальним зазначенням складових таких витрат, а тому є такими що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.10,76, 141, 259, 260,263-268, 274, 279 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позовні вимоги об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КЛАСИЧНА-26» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 «про стягнення заборгованості», - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_3 виданий Заводським РВ Дніпродзержинського МУ УМВС України в Дніпропетровській області 26 листопада 2010 року, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_7 , місце проживання АДРЕСА_8 , на користьОб`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку «КЛАСИЧНА-26», код ЄДРПОУ 40841932, юридична адреса 53200, Дніпропетровська область, місто Нікополь, вулиця Класична, будинок № 26:

- 6567 (шість тисяч п`ятсот шістдесят сім) гривень 34 копійки в рахунок погашення заборгованості зі сплати внесків на утримання багатоповерхового житлового будинку АДРЕСА_3 і прибудинкової території, за період з 01 лютого 2018 року по 01 вересня 2022 рік;

- 307 (триста сім) гривень 69 копійок 3 % річних;

- 866 (вісімсот шістдесят шість) гривень 34 копійки інфляційні витрати;

- 3000 (три тисячі) гривень 00 копійок у відшкодування витрат на професійну правничу допомогу;

- 1325 (одну тисячу триста двадцять п`ять) гривень 01 копійок у відшкодування витрат з оплати судового збору;

Всього на загальну суму: 12066 (дванадцять тисяч шістдесят шість) гривень 38 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 виданий Заводським РВ Дніпродзержинського МУ УМВС України в Дніпропетровській області 30 листопада 2007 року, зареєстрованого АДРЕСА_6 , адреса проживання АДРЕСА_8 , на користьОб`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку «КЛАСИЧНА-26», код ЄДРПОУ 40841932, юридична адреса 53200, Дніпропетровська область, місто Нікополь, вулиця Класична, будинок № 26:

- 7522 (сім тисяч п`ятсот двадцять дві) гривні 65 копійки в рахунок погашення заборгованості зі сплати внесків на утримання багатоповерхового житлового будинку АДРЕСА_3 і прибудинкової території, за період з 01 січня 2017 року по 01 вересня 2022 рік;

- 436 (чотириста тридцять шість) гривень 21 копійок 3 % річних;

- 1239 (одну тисячу двісті тридцять дев`ять) гривень 33 копійки інфляційні витрати;

- 3000 (три тисячі) гривень 00 копійок у відшкодування витрат на професійну правничу допомогу;

- 1504(одну тисячу п`ятсот чотири) гривні 99 копійок у відшкодування витрат з оплати судового збору;

Всього на загальну суму: 13703 (тринадцять тисяч сімсот три) гривні 18 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення, безпосередньо до суду апеляційної інстанції Дніпровського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://zv.dp.court.gov.ua.

Сторони:

Позивач - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КЛАСИЧНА-26», код ЄДРПОУ 40841932, юридична адреса 53200, Дніпропетровська область, місто Нікополь, вулиця Класична, будинок № 26;

Відповідач № 1 - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_3 виданий Заводським РВ Дніпродзержинського МУ УМВС України в Дніпропетровській області 26 листопада 2010 року, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_7 , місце проживання АДРЕСА_8 ;

Відповідач № 2 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 виданий Заводським РВ Дніпродзержинського МУ УМВС України в Дніпропетровській області 30 листопада 2007 року, зареєстрованого АДРЕСА_6 , адреса проживання АДРЕСА_8 .

Повний текст судового рішення складений 06 червня 2023 року.

Суддя Івченко Т. П.

СудЗаводський районний суд м.Дніпродзержинська 
Дата ухвалення рішення05.06.2023
Оприлюднено09.06.2023
Номер документу111368958
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них

Судовий реєстр по справі —182/6094/19

Ухвала від 21.11.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Краснощоков Євгеній Віталійович

Постанова від 09.10.2023

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Демченко Е. Л.

Ухвала від 01.08.2023

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Демченко Е. Л.

Ухвала від 01.08.2023

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Демченко Е. Л.

Рішення від 05.06.2023

Цивільне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Івченко Т. П.

Рішення від 05.06.2023

Цивільне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Івченко Т. П.

Ухвала від 18.05.2023

Цивільне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Івченко Т. П.

Ухвала від 19.06.2020

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Багрова А. Г.

Ухвала від 19.06.2020

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Багрова А. Г.

Ухвала від 12.12.2019

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Багрова А. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні