ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ С УД УКРАЇНИ
УХВАЛА
09 вересня 2010 р. № 21/107-09
Колегія суддів Вищого го сподарського суду України у складі:
головуючого: Першикова Є.В.,
суддів: Коробенка Г.П.,
Жаботиної Г.В.
розглянувши
касаційну скаргу ОСОБА_4
(далі - ОСОБ А_4.)
на ухвалу Київського міжобласного а пеляційного господарського суду
від 09.07.10
у справі № 21/107-09
господарського суду Київської області
за позовом Білогородської сільської ради Києво-Святошинського р айону Київської області
до товариства з обмеженою ві дповідальністю "Агрофірма "Б ілогородка",
Києво-Святошинського міжм іського бюро технічної інвен таризації,
третя особа: Києво-Святошинський відді л земельних ресурсів,
про скасування державної реєс трації права власності на не рухоме майно, усунення переш код в користуванні та звільн ення земельної ділянки,
ВСТАНОВИЛА:
Особливості процедур и розгляду господарських спр ав в касаційному порядку пер едбачені розділом ХІІ1 Госпо дарського процесуального ко дексу України.
Отже, відповідна скарга мож е бути розглянута в касаційн ому порядку за умови дотрима ння вимог, викладених у розді лі ХІІ1 Господарського проце суального кодексу України.
ОСОБА_4 звернувся до Вищог о господарського суду Україн и з касаційною скаргою б/н ві д 19.07.10 на ухвалу від 09.07.10 Київсько го міжобласного апеляційног о господарського суду, якою в порядку, визначеному ст. 93, 98, 99 Г осподарського процесуально го кодексу України, було вирі шено питання про призначення апеляційної скарги до розгл яду.
Колегія суддів Вищого госп одарського суду України врах овує, що ст. 129 Конституції Укра їни встановлює основні засад и судочинства, до яких віднес ено забезпечення апеляційно го та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, в становлених законом.
Зазначена конституційна н орма конкретизована законод авцем у ст. 12 Закону України "Пр о судоустрій України", згідно з якою учасники судового про цесу та інші особи у випадках і порядку, передбачених проц есуальним законом, мають пра во на апеляційне та касаційн е оскарження судового рішенн я.
Отже, реалізація конституц ійного права на апеляційне т а касаційне оскарження судов ого рішення названим Законом ставиться у залежність від
положень процесуального з акону.
Тобто, Господарський проце суальний кодекс України пови нен містити імперативні норм и про те, в яких випадках учасн ики судового процесу та інші особи мають право на апеляці йне та касаційне оскарження ухвал суду першої та апеляці йної інстанцій.
Відповідно до приписів ч. 1 с т. 11113 Господарського процесуа льного кодексу України (в ред акції, чинній на момент подан ня касаційних скарг Товарист вом) ухвали місцевого або апе ляційного господарського су ду можуть бути оскаржені у ка саційному порядку у випадках , передбачених цим Кодексом т а Законом України "Про віднов лення платоспроможності бор жника або визнання його банк рутом".
Таким чином, оскарженню під лягають лише ті ухвали, про мо жливість оскарження яких пря мо зазначено у відповідній с татті Господарського процес уального кодексу України або Закону України "Про відновле ння платоспроможності боржн ика або визнання його банкру том".
Приписами ст.ст. 93, 98, 99 Господа рського процесуального коде ксу України не передбачено м ожливості оскарження ухвал с уду, якими вирішено питання п ро прийняття апеляційної ска рги та призначення її до розг ляду.
Колегія суддів Вищого госп одарського суду України наго лошує, що відповідно до ст. 8 Ко нституції України в Україні визнається і діє принцип вер ховенства права. Звернення д о суду для захисту конституц ійних прав і свобод людини і г ромадянина безпосередньо на підставі Конституції Україн и гарантується.
Статтею 55 Основного Закону регламентовано, що права і св ободи людини і громадянина з ахищаються судом. Кожному га рантується право на оскаржен ня в суді рішень, дій чи бездія льності органів державної вл ади, органів місцевого самов рядування, посадових і служб ових осіб. Кожен має право буд ь-якими не забороненими зако ном засобами захищати свої п рава і свободи від порушень і протиправних посягань.
Разом з тим, за змістом ст. 22 Г осподарського процесуально го кодексу України учасники спору мають право, зокрема, ос каржувати судові рішення гос подарського суду в установле ному цим Кодексом порядку. Пр и цьому, встановлено, що учасн ики судового процесу зобов'я зані добросовісно користува тися належними їм процесуаль ними правами, виявляти взаєм ну повагу до прав і охоронюва них законом інтересів другої сторони, вживати заходів до в себічного, повного та об'єкти вного дослідження всіх обста вин справи.
Крім того, колегія суддів Ви щого господарського суду Укр аїни враховує роз'яснення, ро зміщені у п. 12 постанови Плену му Верховного Суду України "П ро незалежність судової влад и" від 13.06.07 № 8, якими передбачено , що оскарження ухвал або інши х процесуальних актів суду, я кими не завершується провадж ення у справі, крім випадків, п рямо передбачених процесуал ьним законом, не допускаєтьс я.
Також, колегія суддів Вищог о господарського суду Україн и звертає увагу на інформаці йний лист Верховного Суду Ук раїни від 10.09.08 № 3.2-2008 яким визначе но, що у разі подання касаційн ої скаргу на ухвалу місцевог о або апеляційного господарс ького суду, яку не може бути ос каржено, відповідному місцев ому або апеляційному господа рському суду, до якого надісл ано скаргу, слід відмовляти у прийнятті такої скарги з пос иланням на ч.ч. 1, 4 ст. 11113 Господар ського процесуального кодек су України.
Колегія суддів Вищого госп одарського суду України наго лошує, що згідно положень ст.с т. 6, 19 Конституції України прав овий порядок в Україні ґрунт ується на засадах, відповідн о до яких ніхто не може бути пр имушений робити те, що не пере дбачено законодавством. Орга ни державної влади та органи місцевого самоврядування, ї х посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межа х повноважень та у спосіб, що п ередбачені Конституцією та з аконами України.
Разом з тим, колегія суддів Вищого господарського суду У країни вважає за можливе роз 'яснити, що ОСОБА_5, як особа , яку не було залучено до участ і у справі проте вважає, що при йнятим рішенням суду порушен о його права та обов'язки, не п озбавлений права навівши від повідні обґрунтування зверн утись до суду апеляційної ін станції з окремою апеляційно ю скаргою.
Враховуючи викладене, керу ючись ст. 86, ч. 1 ст. 11113 Господарськ ого процесуального кодексу У країни, колегія суддів Вищог о господарського суду Україн и
у х в а л и л а :
Відмовити у прийнятті до розгляду касаційної скар ги ОСОБА_4 б/н від 19.07.10 на ухва лу від 09.07.10 Київського міжобла сного апеляційного господар ського суду у справі № 21/107-09 госп одарського суду Київської об ласті, яку повернути скаржни кові разом з доданими до неї д окументами без розгляду.
Головуючий
Є.Першиков
судді: Г.Коробенко
Г.Жаботина
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2010 |
Оприлюднено | 16.09.2010 |
Номер документу | 11165109 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Першиков Є.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні