Ухвала
від 23.06.2023 по справі 2-1787/11
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


Ухвала

Іменем України

23 червня 2023 року

м. Харків

справа № 2-1787/11

провадження № 22-ц/818/34/23

Харківський апеляційний суд у складі:

Головуючого Пилипчук Н.П.,

суддів Тичкової О.Ю., Маміної О.В.

розглянувши заяву ОСОБА_1 про винесення додаткової ухвали у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , треті особи: Харківська міська рада, ОСОБА_3 , Адміністрація Жовтневого району Харківської міської ради про визнання незаконним самовільного будівництва житлового будинку, відновлення порушених прав, усунення перешкод у користуванні, знесення незаконної будівлі, з апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 07 грудня 2020 року, ухвалене в складі судді Єрмоленко В.Б., в залі суду в місті Харків,

В С Т А Н О В И В :

Рішенням Жовтневого районного суду м. Харкова від 07 грудня 2020 року позовні вимоги - задоволено частково. Усунуто перешкоди у користуванні ОСОБА_2 земельною ділянкою та надвірними будівлями по АДРЕСА_1 , шляхом зобов`язання ОСОБА_1 , за власний рахунок, перенести зовнішні стіни самовільної двоповерхової прибудови «А2-2» до житлового будинку АДРЕСА_1 з боку буд. АДРЕСА_1 , а саме приміщень літ.2-12 першого поверху та прим. 2-14 другого поверху, на відстань 1,1 м. в глибину прибудови «А2-2». У іншій частині позову ОСОБА_2 відмовлено.

Додатковим рішенням Жовтневого районного суду м. Харкова від 23.02.2021 року доповнено рішення Жовтневого районного суду м.Харкова від 07 грудня 2020 абзацом наступного змісту: «Стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 понесені витрати по сплаті судового збору-16 грн. Судові витрати у розмірі 551 грн. 20 коп. компенсувати за рахунок держави».

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Харківського апеляційного суду від 02.02.2022 року призначена судова земельно-технічна та будівельно-технічна експертизи.

22 червня 2023 року ОСОБА_4 надала до суду клопотання про винесення додаткової ухвали, в якому зазначила, що під час винесення ухвали за клопотанням відповідача не було вирішене питання про зобов`язання позивача надати вільний доступ експертам до належної позивачу на праві особистої власності земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Вказує, що в судовому засіданні судом було наголошено про те, що сторони мають самостійно погодити з експертом дату та час проведення експертизи. Також судом було зобов`язано позивача надати вільний доступ до об`єктів експертних досліджень, але ці питання не знайшли відображення в тексті ухвали від 26.04.2023 року. У зв`язку з чим просить постановити додаткову ухвалу, якою зобов`язати позивача ОСОБА_2 надати вільний доступ до об`єктів експертних досліджень, які знаходяться на території домоволодіння АДРЕСА_1 .

Обговоривши доводи заявленого клопотання, колегія суддів не вбачає підстав для його задоволення, виходячи з наступного.

Згідност. 2 ЦПК Українизавданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Не дивлячись на те, що завдання правильного і своєчасного розгляду і вирішення цивільної справи ставиться не перед сторонами процесу, а перед органом судової влади, вказана обставина жодною мірою не виправдовує поведінку осіб, що беруть участь в справі, направлене на те, що умисне перешкодило досягнення органом судової влади вказаних завдань.

Особи, що беруть участь в справі, не мають прямого юридичного обов`язку сприяти суду в правильному і своєчасному розгляді і вирішенні цивільної справи, проте зобов`язані утримуватися від дій, здатних перешкоджати досягненню названих завдань.

Ефективність судового захисту залежить не тільки від досконалості процедури розгляду судами справ, а й від поведінки осіб, які беруть участь у справі, сумлінного здійснення ними своїх процесуальних прав і обов`язків.

Відповідно до п.11 ч.3ст.2 ЦПК Українинеприпустимість зловживання процесуальними правами визнана однією з засад (принципів) цивільного судочинства. Роль суду у реалізації принципу змагальності сторін полягає, зокрема, у запобіганні зловживанню учасниками судового процесу їх правами.

Добросовісне здійснення цивільних процесуальних прав потребує від осіб, котрі беруть участь у справі, такої реалізації прав, яка відповідала б їхньому призначенню та здійснювалась у спосіб, визначений цивільним процесуальним законом, не завдавала б шкоди правам інших учасників цивільного процесу.

Критеріями добросовісної поведінки учасників процесуальних правовідносин є здійснення прав і обов`язків у відповідності до норм процесуального законодавства; усвідомлення сутності процесуальних правовідносин як відносин, що виникли з метою здійснення правосуддя у цивільній справі; відмова від реалізації своїх процесуальних прав та обов`язків з метою зловживання ними.

Відповідно до ч. 1 ст. 109 ЦПК України у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.

В судовому засіданні суду апеляційної інстанції учасникам справи було роз`яснено наслідки ст.109 ЦПК України.

Закон не передбачає можливості, в межах питання, яке вирішується, покласти на сторону зобов`язання надати доступ до житлового приміщення, яке належить цій особі на праві власності.

Між тим, у разі ненадання доступу до об`єктів експертних досліджень, при розгляді вказаної цивільної справи буде мати наслідком застосування положень ст. 109 ЦПК України.

Керуючись ст.ст.109,260 ЦПК України, суд -

у х в а л и в:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про винесення додаткової ухвали - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий Н.П. Пилипчук

Судді О.Ю. Тичкова

О.В. Маміна

СудХарківський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення23.06.2023
Оприлюднено26.06.2023
Номер документу111741682
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-1787/11

Ухвала від 27.05.2024

Цивільне

Баглійський районний суд м.Дніпродзержинська

Подобєд О. К.

Ухвала від 17.01.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Грушицький Андрій Ігорович

Постанова від 13.12.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Постанова від 13.12.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Ухвала від 11.10.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Ухвала від 31.08.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Коротун Вадим Михайлович

Ухвала від 27.07.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Коротун Вадим Михайлович

Ухвала від 22.06.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Ратнікова Валентина Миколаївна

Ухвала від 23.06.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Ухвала від 08.06.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Ратнікова Валентина Миколаївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні