Справа № 345/3136/22
Провадження № 2-р/345/1/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.06.2023 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі: головуючого судовим засіданням судді Юрчак Л.Б., за участю секретаря судових засідань Пилипів Н.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Калуш заяву відповідача Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського про роз`яснення судового рішення (в порядку статті 271 ЦПК України) від 15.06.2023 р. №09/06-411 по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського, треті особи на стороні позивача, які не заявляють вимог щодо предмету спору: Національне агентство з питань запобігання корупції, Первинна профспілка Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського; третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_2 , про визнання протиправним та скасування наказу №14-к від 18.01.2022, поновлення на роботі, -
В С Т А Н О В И В:
15.02.2023 року Калуським міськрайонним судом Івано-Франківської області позовні вимоги ОСОБА_1 до Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського, треті особи на стороні позивача, які не заявляють вимог щодо предмету спору: Національне агентство з питань запобігання корупції, Первинна профспілка Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського; третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_2 , про визнання протиправним та скасування наказу №14-к від 18.01.2022, поновлення на роботі задоволено; визнано протиправним та скасованои наказ №14-к від 18.01.2022 «Про звільнення ОСОБА_1 », виданий Таврійським національним університетом імені В.І. Вернадського; поновлено ОСОБА_1 на рівнозначній посаді проректора з науково-педагогічної діяльності та інноваційного розвитку Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського з 18.01.2022; допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення на роботі (справа №345/3136/2022).
14.06.2023 року постановою Івано-Франківського апеляційного суду апеляційну скаргу Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського залишено без задоволення, а рішення Калуського міськрайонного суду від 15 лютого 2023 року - без змін.
21.06.2023 року позивач звернувся до суду з заявою про роз`яснення судового рішення (в порядку статті 271 ЦПК України) від 15.06.2023 р. №09/06-411 рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 15.02.2023 р. у контексті визначення критеріїв, за якими необхідно розуміти правовий статус рівнозначної посади директора з науково-педагогічної діяльності та інноваційного розвитку Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського та подальших дій щодо поновлення ОСОБА_1 проректора з науково-педагогічної діяльності та міжнародних зв`язків на рівнозначній посаді проректора з науково-педагогічної діяльності та інноваційного розвитку Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського; чи потрібні в даному випадку зміни у штатному розписі Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського, яке підлягає затвердженню Міністерством освіти і науки України, маючи на увазі, що Міністерство освіти і науки України, маючи на увазі, що Міністерство освіти і науки України не було залучено в якості учасника судового провадження у справі.
Відповідно до ч. 3ст. 271 ЦПК України, суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може викликати учасників справи, державного чи приватного виконавця в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розглядові заяви про роз`яснення рішення.
Відповідно дост. 271 ЦПК України, за заявою учасників справи, державного виконавця, приватного виконавця суд роз`яснює судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення. Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо судове рішення ще не виконане або не закінчився строк, протягом якого рішення може бути пред`явлене до примусового виконання. Про роз`яснення або відмову у роз`ясненні судового рішення суд постановляє ухвалу, яку може бути оскаржено.
У п. 21постанови Пленуму Верховного суду України "Про судове рішення в цивільній справі" N 14 від 18.12.2009 р. зазначено, що відповідно дост. 221 ЦПК України(2001 р.) слідує, що роз`яснення рішення суду можливе тоді, коли воно не містить недоліків, що можуть бути усунені лише ухваленням додаткового рішення, а є незрозумілим, що ускладнює його реалізацію. Зазначене питання розглядається судом, що ухвалив рішення, і в ухвалі суд викладає більш повно та ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. Роз`яснення рішення не допускається, якщо воно виконане або закінчився установлений законом строк, протягом якого рішення може бути пред`явлене до виконання. Якщо фактично порушено питання про зміну рішення або внесення в нього нових даних, у тому числі й роз`яснення мотивів ухваленого рішення, суд ухвалою відмовляє в роз`ясненні рішення.
За своєю правовою суттю роз`яснення судового рішення зумовлене його нечіткістю, якщо рішення є неясним та незрозумілим для осіб, щодо яких воно постановлене, так і тих, що будуть здійснювати його виконання. Тобто, роз`яснення полягає в тому, що суд не в праві давати відповідь на нові та невирішені ним вимоги, а лише має роз`яснити положення постановленого рішення, які нечітко сформульовані, що позбавляє можливості його реалізації.
Стаття 271 ЦПК Українипередбачає можливість роз`яснення судом ухваленого ним рішення з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.
Також, виходячи із системного тлумачення положеньстатті 271 ЦПК України, механізм, визначений цією статтею, не може використовуватися, якщо хтось із осіб, які беруть участь у справі, не розуміє, наприклад, мотивації судового рішення. У разі незгоди з мотивацією судового рішення особи, які беруть участь у справі, можуть оскаржити це судове рішення, якщо таке право надане цим Кодексом.
Суд вивчивши заяву відповідача і матеріали справи зазначає наступне.
Відповідно до положеньст. 217 ЦПК Українивизначено, що роз`яснення рішення судом можливо тоді коли учасники процесу подають відповідну заяву.
Рішення суду незалежно від його форми містить такі частини: вступну, описову, мотивувальну та резолютивну.
15.02.2023 року, судом виготовлено повний текст Рішення по даній цивільній справі.
14.06.2023 року Івано-Франківський апеляційний суд апеляційну скаргу Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського залишив без задоволення, а рішення Калуського міськрайонного суду від 15 лютого 2023 року - без змін.
Дане рішення відповідає зазначеним вимогам процесуального закону.
Так, воно містить вступну, описову, мотивувальну та резолютивну частини.
Зокрема, у мотивувальній частині вказаного рішення зазначено, які норми законів України було порушено відповідчем (на момент спірних правовідносин), а також вказані норми права, якими регулюються дані правовідносини на момент постановлення рішення судом). При цьому вказано, що саме порушення п. 4 ст. 40 КЗпП Україниє підставою для задоволення позову в частині, що призвело до порушення трудового права позивача, а також відновлення становища, яке існувало до такого порушення, шляхом поновлення позивача на рівнозначній посаді проректора з науково-педагогічної діяльності та інноваційного розвитку Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського з 18.01.2022.
Резолютивна частина викладена чітко та зрозуміло.
Роз`яснення мотивувальної частини рішення, на підставі якої судом було зроблено висновки при складенні резолютивної частини рішення є підставою для відмови в наданні роз`яснення рішення.
Таку позицію, зокрема викладено в п. 21Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 N 14 "Про судове рішення у цивільній справі", п. 18Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 N 6 "Про судове рішення"та п. 19 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 N 7 "Про судове рішення в адміністративній справі".
Однак слід звернути увагу, що у процесуальному законодавстві (Цивільному,Господарському процесуальному кодексах України,Кодексі адміністративного судочинства УкраїнитаКримінальному процесуальному кодексі України) відсутня чітка вказівка щодо роз`яснення саме резолютивної частини рішення та щодо вирішення проблемних питань, що виникають у зв`язку із виконанням судового рішення.
Діюче процесуальне законодавство зазначає, що рішення суду повинно бути зрозумілим.
Зрозумілість судового рішення полягає в тому, що його частини не припускають кілька варіантів тлумачення.
Фактично роз`ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз`яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальна процедура роз`яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
В заяві від 15.06.2023 року, заявник фактично просить роз`яснити: мотиви чи підстави ухвалення судового рішення у контексті визначення критеріїв, за якими необхідно розуміти правовий статус рівнозначної посади директора з науково-педагогічної діяльності та інноваційного розвитку Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського та подальших дій щодо поновлення ОСОБА_1 проректора з науково-педагогічної діяльності та міжнародних зв`язків на рівнозначній посаді проректора з науково-педагогічної діяльності та інноваційного розвитку Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського; чи потрібні в даному випадку зміни у штатному розписі Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського, яке підлягає затвердженню Міністерством освіти і науки України, маючи на увазі, що Міністерство освіти і науки України, маючи на увазі, що Міністерство освіти і науки України не було залучено в якості учасника судового провадження у справі, шляхом тлумачення норм законодавста, що виходить за межі повноважень суду щодо роз`яснення судового рішення, передбаченого ч. 1ст. 271 ЦПК України.
Заява про роз`яснення судового рішення не містить посилань на те, що певні частини постанови суду викликають труднощі в їх розумінні, суд не вбачає підстав для роз`яснення судового рішення, оскільки воно викладено зрозуміло і не потребує додаткових роз`яснень, а тому у задоволенні клопотання про роз`яснення судового рішення необхідно відмовити.
Механізм визначений цією статтею, не може використовуватись, якщо хтось з осіб, які беруть участь у справі, не розуміє мотивації судового рішення. У разі незгоди з мотивацією судового рішення особи, які беруть участь у справі, можуть оскаржити це судове рішення.
В ухвалі Верховного Суду України від 19.10.2016 у справі N 800/211/16 встановлено таке: "необхідність роз`яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання.
Не підлягають роз`ясненню судові рішення, прийняті з процесуальних питань, які не стосуються предмета спору, що виник між сторонами у справі, а лише вказує на ту чи іншу процесуальну дію, прийняту судом у межах наданих йому повноважень.
Суд може відмовити у роз`ясненні рішення, якщо воно не припускає різного тлумачення, незрозумілість рішення зумовлена неуважністю прочитання тексту рішення, правовою безграмотністю, або у випадку, коли судове рішення не підлягає роз`ясненню. Крім того, відповідно дост. 221 ЦПК Українироз`ясненню підлягають лише ті судові рішення, які мають виконуватись як у добровільному порядку, так і примусово.
Враховуючи викладене вбачається, що чинне законодавство України не передбачає роз`яснення саме механізму виконання постанови суду, тому суд не вбачає підстав для такого роз`яснення".
Із врахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що судове рішення є зрозумілим і таким, що не припускає різного тлумачення, судом не встановлено обставин, що утруднюють виконання судового рішення, судове рішення є цілком зрозумілим та роз`ясненню не підлягає, у зв`язку з чим в даному випадку відсутні достатні та необхідні правові підстави для задоволення клопотання про роз`яснення судового рішення по справі 345/3136/22.
Враховуючи вищевикладене та керуючисьст. 271 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні заяви Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського про роз`яснення рішення суду від 15.02.2023 року по цивільній справі № 345/3136/22 за позовом за позовом ОСОБА_1 до Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського, треті особи на стороні позивача, які не заявляють вимог щодо предмету спору: Національне агентство з питань запобігання корупції, Первинна профспілка Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського; третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_2 , про визнання протиправним та скасування наказу №14-к від 18.01.2022, поновлення на роботі, -відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду та з інших поважних причин.
Суддя
Суд | Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2023 |
Оприлюднено | 29.06.2023 |
Номер документу | 111830530 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про роз’яснення судового рішення |
Цивільне
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Юрчак Л. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні