Справа № 953/1841/23
н/п 1-кс/953/3248/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" липня 2023 р. м.Харків
Київський районний суд м. Харкова у складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні Київського районного суду м. Харкова клопотання представника GREENENERGO COMMERCIAL LIMITED - адвоката ОСОБА_3 про проведення процесуальної дії у більш короткі строки,
за участю сторін кримінального провадження :
представника заявника - адвоката ОСОБА_4 ,
прокурора - ОСОБА_5 ,
ВСТАНОВИВ:
14 березня 2023 року до Київського районного суду м. Харкова надійшло клопотання представника GREENENERGO COMMERCIAL LIMITED - адвоката ОСОБА_3 про проведення процесуальної дії у більш короткі строки, в якому просив встановити слідчим Управління Служби Безпеки України в Харківській області та прокурорам Офісу Генерального прокурора, Харківської та Полтавської обласних прокуратур строк в три місяці з моменту постановлення ухвали для прийняття в кримінальному провадженні № 22019000000000022 від 30.01.2019 рішення передбаченого ст. 283 КПК України.
В обґрунтування клопотання посилається на те, що слідчими Управління СБУ в Харківській області за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора, Харківської та Полтавської обласних прокуратур здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22019000000000022 від 30.01.2019. Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні триває 4 роки, проте вже більше року досудове розслідування фактично не здійснюється, останні слідчі дії проведено весною 2021 року, при цьому жодного рішення, яке б свідчило про досягнення завдань у кримінальному провадженні не прийнято. Окрім того, кримінальне провадження здійснюється з порушенням правил підслідності, оскільки відповідно до положень ст.ст. 216, 218 КПК України та п. 2 розділу VI Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» з 25 листопада 2021 року у слідчих слідчого відділу УСБ України виник обов`язок передати матеріали кримінального провадження процесуальному керівнику, який в подальшому повинен прийняти постанову про визначення підслідності.
Станом на день звернення до суду з відповідним клопотанням матеріали кримінального провадження так і не передані прокурору та відповідно прокурором не прийнята постанова про визначення підслідності у вказаному кримінальному провадженні за детективами БЕБ України, у зв`язку з чим наразі виникла необхідність у зверненні із клопотанням до суду про встановленню слідчим Управління Служби Безпеки України в Харківській області та прокурорам Офісу Генерального прокурора, Харківської та Полтавської обласних прокуратур строк в три місяці з моменту постановлення ухвали для прийняття в кримінальному провадженні № 22019000000000022 від 30.01.2019 рішення передбаченого ст. 283 КПК України. Вважає, що досудове розслідування затягується, що суперечить положенням ст. 28 КПК України.
Представник СВ УСБ України в Харківській області у судове засідання не з`явився, 13 липня 2023 року на адресу суду від начальника 2 відділення СВ УСБ України в Харківській області ОСОБА_6 надійшов лист, в якому повідомляється про те, що у провадженні СВ УСБ України в Харківській області перебувають матеріали досудового розслідування по кримінальному провадженню за № 22019000000000022 від 30.01.2019. Постановою заступника Генерального прокурора від 24 листопада 2021 року змінено орган досудового розслідування з СУ ДФС в Харківській області та проведення подальшого досудового розслідування доручено СВ УСБ України в Харківській області. Процесуальне керівництво у справі здійснюється групою прокурорів Харківської обласної прокуратури та Офісу Генерального прокурора. Постановою керівників органів досудового розслідування СВ УСБ України в Харківській області та Територіального управління БЕБ у м. Києві та Київській області від 26 січня 2023 року створена міжвідомча слідча група, до складу якої включено детективів ТУ БЕБ у м. Києві та Київській області. Зазначає, що норми КПК України не визначають порядок та повноваження слідчого щодо ініціювання передачі матеріалів кримінального провадження за підслідністю в інший орган, оскільки відповідно до вимог ст. 36 КПК України такими повноваженнями наділений виключно прокурор. З огляду на вищевикладене, у органу досудового розслідування відсутні підстави для передачі матеріалів кримінального провадження іншому органу досудового розслідування. На теперішній час матеріали кримінального провадження перебувають в Офісі Генерального прокурора. Триває досудове розслідування, заперечують щодо задоволення клопотання.
В судовому засіданні представник заявник адвокат ОСОБА_4 , клопотання підтримала з підстав, наведених у ньому.
Прокурор ОСОБА_5 просить відмовити у задоволенні вказаного клопотання з підстав того, що наразі триває досудове розслідування, яке здійснюється уповноваженими органами, проводиться ряд слідчих та процесуальних дій, на підтвердження чого долучив постанови про створення слідчої групи, постанови про об`єднання кримінальних проваджень, постанову про призначення комплексної судової експертизи нафтопродуктів, постанову про залучення спеціаліста з метою дослідження господарської діяльності до кримінального провадження. Також зазначив що відповідно до указу Президента України від 12.05.2023 року № 279/2023 щодо GREENENERGO COMMERCIAL LIMITED застосовано економічні та інші обмежувальні заходи, на підставі рішення РНБО.
Слідчий суддя, вислухавши думку представника заявника, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, оцінивши докази, якими заявник обґрунтовує клопотання, дійшов до такого висновку.
Слідчим суддею встановлено, що відповідно до витягу з ЄРДР у кримінальному провадженні № 22019000000000022 від 30.01.2019 внесені відомості про кримінальні правопорушення, передбачені ч.ч.1, 2 ст. 204, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364 КПК України.
У провадженні СВ УСБ України в Харківській області перебувають матеріали досудового розслідування по кримінальному провадженню за № 22019000000000022 від 30.01.2019.
Постановою заступника Генерального прокурора від 24 листопада 2021 року змінено орган досудового розслідування з СУ ДФС в Харківській області та проведення подальшого досудового розслідування доручено СВ УСБ України в Харківській області.
Процесуальне керівництво у справі здійснюється групою прокурорів Харківської обласної прокуратури та Офісу Генерального прокурора. Постановою керівників органів досудового розслідування СВ УСБ України в Харківській області та Територіального управління БЕБ у м. Києві та Київській області від 26 січня 2023 року створена міжвідомча слідча група, до складу якої включено детективів ТУ БЕБ у м. Києві та Київській області.
Вимогами ч. 3 ст. 216 КПК України встановлено, що Бюро економічної безпеки України здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених, зокрема: статтями 204, 212 КК України та 364 КК України, за умови що розмір предмета такого кримінального правопорушення або завданої ним шкоди становить від п`ятисот до двох тисяч розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на час вчинення кримінального правопорушення, та його вчинено службовою особою державного органу, органу місцевого самоврядування, суб`єкта господарювання, у статутному капіталі якого частка державної або комунальної власності перевищує 50 відсотків, та досудове розслідування такого кримінального правопорушення не віднесено до підслідності Державного бюро розслідувань чи Національного антикорупційного бюро України.
Зі змісту листа начальника 2 відділення СВ УСБ України в Харківській області ОСОБА_6 , яке надійшло на адресу, вбачається, що постановою заступника Генерального прокурора ОСОБА_7 від 24 листопада 2021 року змінено орган досудового розслідування зі СУ ДФС в Харківській області та проведення подальшого досудового розслідування доручено СВ УСБ України в Харківській області. Зазначена постанов не скасована.
З наданих прокурором даних вбачається що триває досудове розслідування, проводяться слідчі та процесуальні дії.
Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 7 КПК України, зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відносяться: розумність строків.
Згідно ч. 1 та 2 ст. 28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень. Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.
Ч. 3 ст. 28 КПК України визначено, що критеріями для визначення розумності строків кримінального провадження є: 1) складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо; 2) поведінка учасників кримінального провадження; 3) спосіб здійснення слідчим, прокурором і судом своїх повноважень.
Ч. 6 ст. 28 КПК України передбачено, що підозрюваний, обвинувачений, потерпілий, інші особи, права чи інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, мають право на звернення до прокурора, слідчого судді або суду з клопотанням, в якому викладаються обставини, що обумовлюють необхідність здійснення кримінального провадження (або окремих процесуальних дій) у більш короткі строки, ніж ті, що передбачені цим Кодексом.
За положеннями ст.113 КПК України, процесуальні строки - це встановлені законом або відповідно до нього прокурором, слідчим суддею або судом проміжки часу, у межах яких учасники кримінального провадження зобов`язані (мають право) приймати процесуальні рішення чи вчиняти процесуальні дії. Будь-яка процесуальна дія або сукупність дій під час кримінального провадження мають бути виконані без невиправданої затримки і в будь-якому разі не пізніше граничного строку, визначеного відповідним положенням цього Кодексу.
Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 114 КПК України, для забезпечення виконання сторонами кримінального провадження вимог розумного строку слідчий суддя, суд має право встановлювати процесуальні строки у межах граничного строку, передбаченого цим Кодексом, з урахуванням обставин, встановлених під час відповідного кримінального провадження. Будь-які строки, що встановлюються прокурором, слідчим суддею або судом, не можуть перевищувати меж граничного строку, передбаченого цим Кодексом, та мають бути такими, що дають достатньо часу для вчинення відповідних процесуальних дій або прийняття процесуальних рішень та не перешкоджають реалізації права на захист.
Однак, ст. 114 КПК України не є тією нормою, яка регламентує порядок подання та розгляду даної категорії клопотань, оскільки вказана норма передбачає лише право, а не обов`язок слідчого судді, суду встановлювати процесуальні строки у межах граничного строку, передбаченого цим Кодексом, для забезпечення виконання сторонами кримінального провадження розумного строку прийняття процесуального рішення чи вчинення процесуальної дії.
Системний аналіз ст. ст. 28,113,114 КПК України в сукупності з положеннями пунктів 10, 18 ч. 1 ст. 3, ст. ст. 9, 131,132,303,306,307 КПК України дає підстави для висновку, що слідчий суддя може встановити процесуальний строк лише для конкретних процесуальних дій, які підозрюваний, потерпілий або інші особи, права та інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, вважають за необхідне здійснити у більш короткі строки, ніж ті, що передбачені КПК України.
Окрім того, як прямо передбачено ч. 2 ст. 28 КПК України та раніше зазначалось, проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, а слідчий суддя лише в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції.
Таким чином, у даному випадку слідчий суддя не наділений повноваженнями для встановлення відповідних граничних строків досудового розслідування.
При цьому, при вирішенні клопотання необхідно виходити із недопустимості порушення процесуальної самостійності слідчого, прокурора, що передбачені ч. 1 ст. 36, ч. 5 ст.40 КПК України. Реалізуючи повноваження щодо забезпечення розумних строків, суб`єкти, зазначені у ч. 6 ст. 28 КПК України, у тому числі і слідчий суддя не можуть втручатися у законну діяльність та компетенцію один одного.
Отже предметом розгляду клопотання, поданого у порядку ч. 6 ст. 28 КПК України можуть стати лише ті процесуальні дії, необхідність вчинення яких у певний строк прямо випливає із норм кримінального процесуального закону або рішення про їх проведення раніше було прийняте стороною обвинувачення.
Наведене також узгоджується із висновком Касаційного кримінального суду у складі Верховного суду в постанові від 16.05.2019 р. за № 761/20985/18, де зазначено, що жодною з норм кримінального процесуального закону, не передбачене повноваження слідчого судді про встановлення слідчому процесуального строку для закінчення досудового розслідування. Беззаперечно, ухвалюючи таке рішення слідчий суддя виходить за межі КПК України, адже таке рішення кримінальним процесуальним законом не передбачено.
Враховуючи вищенаведене, слідчий суддя вважає, що питання щодо встановлення строків досудового розслідування не належить до компетенції розгляду слідчим суддею, а тому дане клопотання задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 28, 113, 114, 308, 392, 393 КПК України,
П О С Т А Н О В И В:
У задоволені клопотання представника GREENENERGO COMMERCIAL LIMITED - адвоката ОСОБА_3 про встановлення слідчим Управління Служби Безпеки України в Харківській області та прокурорам Офісу Генерального прокурора, Харківської та Полтавської обласних прокуратур строк в три місяці з моменту постановлення ухвали для прийняття в кримінальному провадженні № 22019000000000022 від 30.01.2019 рішення передбаченого ст. 283 КПК України, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення та оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_8
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 14.07.2023 |
Оприлюднено | 18.07.2023 |
Номер документу | 112219400 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про інші клопотання |
Кримінальне
Київський районний суд м.Харкова
Юрлагіна Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні