Рішення
від 09.09.2010 по справі 2-1611-2010
ЯСИНУВАТСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

   Код суду 0555         Справа №2-1611/2010  

РІШЕННЯ

Іменем України

09 вересня 2010 року Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області у складі:      

         головуючого – судді               Циктіча В.М.,

                    при секретарі                             Осадчій А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Ясинувата (далі УПФУ) про визнання дій неправомірними та зобов’язання  провести перерахунок пенсії,  -

В С Т А Н О В И В :

Позивач у червні 2010 року звернувся до суду із вказаним вище позовом, посилаючись на те, що  він перебуває на обліку в УПФУ, отримує пенсію за віком та продовжує працювати. У  лютому 2010 року відповідачем  здійснено перерахунок призначеної йому пенсії за віком, при цьому відповідач не дотримався вимог ч. 4 ст. 42 Закону України «Про  загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Разом з тим,  відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії, застосував показник середньої заробітної плати не за 2009 рік, який передує перерахунку, а за 2007 рік. Після зміни позовних вимог просив зобов’язати УПФУ здійснити йому перерахунок і виплату пенсії за віком відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік, починаючи з 01 лютого 2010 р.

До суду позивач не з'явився, звернувся з заявою про розгляд справи за його відсутністю.

Відповідач надав суду письмові заперечення, в яких просив суд розглянути справу за відсутністю його представника та зазначив, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що пенсія позивачу нараховувалась відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Ч. 4 ст. 42 вказаного закону (зі змінами, встановленими Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України») було передбачено проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення  із застосуванням показника заробітної плані в середньому на одну особу в цілому по Україні, і якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 вказаного Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії визнані неконституційними, рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. Тому перерахунок пенсії проводився на підставі підпункту 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» з урахуванням показника заробітної плати по Україні за 2007 рік в розмірі 1197,91  грн.

Суд, дослідивши матеріали справи дійшов наступного.

Позивач отримує пенсію за віком та знаходиться на обліку в УПФУ, у лютому 2010 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про  загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідачем перерахунок було  проведено, однак при цьому застосовано середню заробітну плату на одну особу в цілому по Укаїні, з якої сплачені страхові внески та яка згідно Закону враховується для розрахунку пенсії за 2007 рік, а саме, в розмірі 1197, 91 грн.

Відповідно до п.2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2, основним завданням органів пенсійного фонду є забезпечення своєчасного та у повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які відповідно до законодавства здійснюються за рахунок коштів фонду й інших джерел, визначених законодавством.  

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсійне забезпечення відповідно до цього закону здійснюється органами Пенсійного фонду України. Частиною 2 статті 8 цього Закону передбачено, що Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами й організаціями,   а також коштів державного бюджету України.  

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на пенсійне забезпечення  визначені   Законом  України «Про  загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»  (надалі - Закон  № 1058-IV).

Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, яка згідно з частиною 1 статті 28 Закону № 1058-ІV встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Враховуючи, що внесені зміни до ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визнано рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 неконституційним, ч. 4 ст. 42 вказаного Закону діє у редакції, яка була чинна до змін, внесених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а саме:  

«У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.»  

Проте рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).  

У своїй первинній редакції Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не містив положення щодо застосування при перерахунку пенсії у зв’язку зі зміною страхового стажу показника середньої заробітної плати по Україні за рік, який передував даті перерахунку пенсії. Вказана норма закону закріплює право пенсіонера, який продовжує працювати, на перерахунок призначеної пенсії, з урахуванням зміни страхового стажу пенсіонера.

З 22 травня 2008 року і станом на 01 лютого 2010 року, тобто на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, діяла редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про  загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто фактично в постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» відтворена редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в п.п. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, не відповідають умовам, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону України «Про  загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.  

Відповідно до ч. 4 ст. 8 ЦПК України у разі невідповідності правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.  

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якими є наведена вище постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст. 40 та частина 4 ст. 42 Закону України «Про  загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, які регулюють умови перерахунку пенсії.  

Відповідно до ст.8 Конституції України в державі визнається і діє принцип верховенства права, Конституція має вищу юридичну силу, а її норми є нормами  прямої дії. Стаття 22 Конституції України встановлює, що конституційні права та свободи гарантуються та не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесенні змін в діючі закони, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу  відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік є незаконними.

Таким чином, враховуючи викладене, позивачу з урахуванням вищезазначених норм повинен  бути проведений перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік, починаючи з 01 лютого 2010 року відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік.  

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.5-11, 60, 215 ЦПК України, суд, -  

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління  Пенсійного фонду України в м.Ясинувата  Донецької області задовольнити.

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в  м. Ясинувата Донецької області щодо незастосування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік.  

      Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в  м. Ясинувата Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії за віком з 01 лютого 2010 року відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік з урахуванням фактично проведених виплат.  

   

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Ясинуватський міськрайонний суд.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя:

СудЯсинуватський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення09.09.2010
Оприлюднено21.09.2010
Номер документу11226958
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-1611-2010

Рішення від 01.10.2010

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Вілюк Микола Павлович

Рішення від 08.09.2010

Цивільне

Дебальцевський міський суд Донецької області

Кардашенко Олексій Анатолійович

Рішення від 09.09.2010

Цивільне

Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області

Циктіч Віталій Михайлович

Рішення від 30.03.2010

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Хаустова Тетяна Анатоліївна

Рішення від 30.04.2010

Цивільне

Іллічівський районний суд м.Маріуполя

Гімон Микола Михайлович

Ухвала від 03.02.2010

Цивільне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

Варенко Олена Павлівна

Рішення від 03.02.2010

Цивільне

Комунарський районний суд м.Запоріжжя

Ярошенко Андрій Григорович

Рішення від 09.02.2010

Цивільне

Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Грубіян Любов Іванівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні