Справа № 202/527/16-к
Провадження № 1-кп/202/102/2023
ІНДУСТРІАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2023 року м. Дніпро
у складі: головуючого судді ОСОБА_1
секретаря судового засідання ОСОБА_2
за участю учасників судового процесу:
прокурора ОСОБА_3
адвоката ОСОБА_4
розглянувши у залі суду в м. Дніпро, у судовому засіданні клопотання адвоката ОСОБА_4 про повернення грошових коштів внесених у якості застави у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 185 КК України, внесене до ЄРДР за № 12015040660001364,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська перебуває кримінальне провадження, відкрите за фактом вчинення ОСОБА_6 та ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 185 КК України.
23 травня 2023 року від прокурора Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської області ОСОБА_3 надійшло клопотання про закриття кримінального провадження в частині обвинуваченого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв`язку із його смертю ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть №65.
Ухвалою судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська, зазначене клопотання прокурора ОСОБА_3 було задоволено, провадження у справі в частині ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , закрито у зв`язку із його смертю.
22.06.2023 року, через канцелярію суду, надійшло клопотання від адвоката ОСОБА_7 , згідно якого, остання просить повернути заставу, внесену нею у розмірі 97500,00 грн. визначену слідчим суддею ОСОБА_8 при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою від 13.08.2015 року відносно ОСОБА_6 ..
У судовому засіданні заставодавець просила повернути заставу мотивуючи тим, що заставу нею у 2015 році було внесено з метою забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_6 покладених на нього обов`язків, зазначених в ухвалі слідчого судді при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Наразі провадження відносно обвинуваченого ОСОБА_6 закрито у зв`язку із його смертю, а тому, на думку, адвоката ОСОБА_7 вказана застава підлягає поверненню заставодавцеві.
Прокурор ОСОБА_3 заперечувала проти задоволення клопотання про повернення застави, пояснила, що обвинувачений ОСОБА_9 загинув у 2023 році під час воєнного стану, будучи військовозобов`язаною особою, при вчиненні спроби перетнути державний кордон України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 185 КК України та своїх військових обов`язків, чим порушив покладені на нього ухвалою про застосування запобіжного заходу обов`язки.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши клопотання про повернення застави доходжу до наступного висновку.
Судом встановлено, що в провадженні судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська перебуває кримінальне провадження, відкрите за фактом вчинення ОСОБА_6 та ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 185 КК України.
Ухвалою слідчого судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_8 від 13.08.2015 року, відносно ОСОБА_6 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 05.10.2015 року із визначенням застави у розмірі 97500, 00 грн., у разі внесення якої, на ОСОБА_6 покладалися наступні обов`язки: 1. не відлучатися із населеного пункту в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває без дозволу слідчого, прокурора або суду; 2. повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця проживання та роботи; 3. утримуватися від спілкування зі свідками та представником потерпілого по справі.
14.08.2015 року визначена слідчим суддею застава у розмірі 97500, 00 грн. була внесена на рахунок ТУ ДСА України в Дніпропетровській області адвокатом ОСОБА_7 .
Проте, ОСОБА_6 будучи звільненим з-під варти під заставу, не виконав покладених на нього вищезазначених обов`язків, а саме чинив тиск на свідка ОСОБА_10 , про що йдеться у заяві останнього від 20.08.2015 року.
В результаті зазначених порушень ОСОБА_6 покладених на нього обов`язків при обранні запобіжного заходу, слідчим суддею Індустріального районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_11 від 21.08.2015 року ОСОБА_6 було змінено запобіжний захід із застави на тримання під вартою. При цьому, питання, щодо звернення застави в дохід держави у зв`язку із порушенням підозрюваним ОСОБА_6 покладених на нього ухвалою слідчого судді обов`язків, при постановленні ухвали про зміну відносно нього запобіжного заходу, тобто на підставі ч. 8 ст. 182 КПК України вирішено не було.
Крім того, необхідно зауважити, що ухвалою Апеляційного суду Дніпропетровської області від 02.04.2018 року, в межах кримінального провадження № 12015040660001364 було задоволено частково клопотання захисника ОСОБА_6 та змінено запобіжний захід з тримання під вартою на більш м`який - внесення застави у розмірі 528600, 00 грн., у разі внесення якої останній звільняється з-під варти.
Однак, умови внесення застави, визначені ухвалою Апеляційного суду Дніпропетровської області від 02.04.2018 року ОСОБА_6 також були проігноровані, застава внесена не була. Проте не дивлячись на зазначену обставину, Апеляційний суд Дніпропетровської області звільнив обвинуваченого ОСОБА_6 з-під варти у зв`язку із закінченням строку дії запобіжного заходу.
Також, ухвалою судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 26.05.2023 року, провадження у справі в частині ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , закрито у зв`язку із його смертю.
Відповідно до ч. 1ст. 176 КПК, застава віднесена до запобіжних заходів, які, в свою чергу, є складовою частиною заходів забезпечення кримінального провадження. Частинами 1-3ст. 182 КПКпередбачено, що застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків, під умовою звернення внесених коштів у дохід держави в разі невиконання цих обов`язків. Можливість застосування застави щодо особи, стосовно якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, може бути визначена в ухвалі слідчого судді, суду у випадках, передбачених частинами третьою або четвертоюстатті 183 КПК. Застава може бути внесена як самим підозрюваним, обвинуваченим, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем).
Частина 7ст. 42 КПКвизначає загальні обов`язки, які покладаються на підозрюваного. Зазначені обов`язки підозрюваного (окрім обов`язків, визначених в п. 2 цієї частини) покладаються на нього згідно з процесуальним законом і діють з часу набуття статусу підозрюваного, незалежно від застосування до підозрюваного запобіжного заходу.
У свою чергуст. 194 КПКвизначає перелік обов`язків, які можуть покладатися на підозрюваного рішенням про застосування заходів забезпечення кримінального провадження. Так, ч. 5ст. 194 КПКвизначає умовами покладення таких додаткових обов`язків, по-перше, - обрання стосовно підозрюваного запобіжного заходу, не пов`язаного з триманням під вартою, і, по-друге, - доведеність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті. Ці обов`язки не є окремим запобіжним заходом, а застосовуються додатково до обраного підозрюваному запобіжного заходу при наявності визначених в ч. 5ст. 194 КПКумов.
Частиною 7ст. 194КПКвстановлено, що обов`язки, передбачені частинами п`ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності, цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченомустаттею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються. У зазначеній нормі йдеться про припинення дії ухвали про застосування запобіжного заходу виключно в частині покладення на підозрюваного, обвинуваченого відповідних обов`язків згідно ізст. 194 КПК.
Отже, вказана уст. 182 КПКмета забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків не пов`язана лише з тими обов`язками, які визначені уст. 194 КПКі застосовуються додатково до запобіжного заходу, а охоплює більш широке їх поняття, яке поглинається ч. 7ст. 42 КПК.
Відповідно до ч. 11ст. 182 КПК, встановлено підстави і умови повернення застави. Вона повертається заставодавцю після припинення дії цього запобіжного заходу, якщо не була звернена в дохід держави. Крім того, аналіз положень статей182,194,196,197,199,181,203 КПКв їх системному взаємозв`язку, дає підстави для висновку, що лише запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою і домашнього арешту, а також перелічені у ч. 5ст. 194 цього Кодексуобмеження, діють певний, визначений ухвалою суду (слідчого судді), строк, а інші запобіжні заходи, в тому числі і застава, визначеного строку дії не мають і діють до їх скасування, зміни, ухвалення виправдувального вироку чи закриття кримінального провадження.
Окремо, суд звертає увагу на зміст ч. 8ст. 182 КПК, відповідно до якої, застава звертається у дохід держави у випадках: 1) невиконання обов`язків заставодавцем; 2) якщо підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомленим, не з`явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки; 3) якщо підозрюваний, обвинувачений порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов`язки.
Таким чином, застава забезпечує добросовісну процесуальну поведінку та виконання обов`язків: 1) заставодавця; 2) підозрюваного, обвинуваченого в частині явки до суду (віднесено до обов`язків визначених ч. 7ст. 42 КПК, тобто покладених на нього нормамиКПК); 3) підозрюваного, обвинуваченого в частині виконання обов`язків, покладених на нього ухвалою суду при застосуванні запобіжного заходу (за їх наявності).
Тобо, після внесення грошових коштів у якості застави за ОСОБА_6 , строк дії ухвали про обрання запобіжного заходу у виді застави відповідно дост. 203 КПК Українидіє до моменту прийняття остаточного рішення, а саме - ухвалення вироку чи закриття кримінального провадження, відповідно дост. 182 КПК України, цей запобіжний захід не має граничного строку дії.
Отже, оскільки ОСОБА_6 ще в серпні 2015 року були порушені обов`язки покладені на нього при визначенні застави у розмірі 97500, 00 грн., та повністю проігнорований обов`язок внесення застави у розмірі 528600, 00 грн. покладений на нього Апеляційним судом Дніпропетровської області в квітні 2018 року, також зважаючи на те, що ОСОБА_6 під час дії воєнного стану, будучи військовозобовязаною особою, в супереч чинному законодавству, будучи достеменно обізнаним про перебування на розгляді в Індустріальному районному суді м. Дніпропетровська відносно нього кримінального провадження передбаченого ч. 5 ст. 185 КК України, намагався нелегально, перетнути державний кордон України. Тобто ОСОБА_6 умисно порушив обов`язки покладені на нього ухвалою суду про застосування запобіжного заходу у вигляді застави, у зв`язку із чим, вважаю за необхідно відмовити в задоволенні клопотання адвоката ОСОБА_7 у поверненні внесених нею грошових коштів у якості застави.
Крім того, з урахуванням положень ч. 8 ст. 182 КПК України, вважаю за необхідне, заставу внесену адвокатом ОСОБА_7 в інтересах ОСОБА_6 в кримінальному провадженні на рахунок ТУ ДСА України в Дніпропетровській області у розмірі 97500,00 грн. № 12015040660001364 звернути в дохід держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.27; 176-178; 182; 201; 203; 331; 371; 372КПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні клопотання адвоката ОСОБА_7 про повернення грошових коштів, внесених у якості застави відмовити.
Звернути у дохід держави заставу, внесену ОСОБА_7 , в інтересах ОСОБА_6 на підставі ухвали Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 13 серпня 2015 року в межах кримінального провадження № 12015040660001364 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 185 КК України у розмірі 97 500,00 (дев`яноста сім тисяч п`ятсот) гривень 00 копійок, 14 серпня 2015 року згідно квитанції №0.0.421448303.1 та зарахувати кошти у дохід держави до спеціального фонду Державного бюджету України.
Копію ухвали направити на виконання до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області.
Кримінальне провадження відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 185 КК України, яке внесене до ЄРДР за № 12015040660001364 зупинити до його розшуку.
Повний текст ухвали виготовлено 17.07.2023 року о 17 год.30 хв.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2023 |
Оприлюднено | 20.07.2023 |
Номер документу | 112271671 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Кухтін Г. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні