Рішення
від 20.07.2023 по справі 912/826/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,

тел. (0522) 32 05 11, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2023 рокуСправа № 912/826/23

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Поліщук Г.Б., за участю секретаря судового засідання Ліподат Я.В., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи №912/826/23

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Алєкс Трейд", 25006, м. Кропивницький, вул. Кропивницького, буд. 180-Б

до відповідача Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград", 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 19а

про зобов`язання вчинити певні дії

за участю представників:

від позивача - Глотов О.О., директор, виписка з ЄДР від 03.10.2019, паспорт № 002632848 від 30.11.2018;

від відповідача - Слюсар О.В., свідоцтво КР № 000285 від 11.02.2019, довіреність від 06.04.2023 №724/01/07-2.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Алєкс Трейд" до Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" з вимогами про:

- зобов`язання Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" погодити схему розміщення вузла комерційного обліку, запропоновану за змістом Технічної пропозиції (розробленої інженером-проектувальником Завірюхою Олександром Юрійовичем (кваліфікаційний сертифікат серії АР № 000630), яка передбачає перенесення вузла обліку води (Лічильник) ЛВК № 150010573, який змонтований у ВК-1 - у місце внутрішньобудинкових інженерних систем позивача, а саме встановлення приладу комерційного обліку в окремому приміщенні в цокольному поверсі за адресою приміщення: область Кіровоградська, місто Кропивницький, вул. Кропивницького, буд. 180-Б;

- зобов`язання Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" переукласти акт розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення й експлуатаційної відповідальності сторін з дотриманням Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", Ліцензійних умов та Правил №190, а саме визначити межею розподілу балансової належності місце встановлення вузла обліку (як похідна вимога).

Позовні вимоги мотивовано тим, що прилад комерційного обліку (лічильник) з водопостачання приміщення, що належить позивачу, розташований у люку на ділянці, яка не належить ТОВ "Алєкс Трейд" та перебуває віддалено відносно споживача, що ускладнює контроль споживача за недопущенням доступу сторонніх осіб до вузла обліку та збереження його неушкодженості.

Відповідач відмовився добровільно погодити перенесення вузла обліку у відповідності до технічної документації, розробленої на замовлення позивача, у зв`язку з чим позивач вимушений звернутись до суду з даним позовом.

Ухвалою від 29.05.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №912/826/23 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 22.06.2023, встановлено сторонам строк для подання заяв по суті справи.

06.06.2023 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. У поданому відзиві відповідач заперечує позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190 (далі - Правила №190) вказує на встановлення вузлів комерційного обліку та запірної арматури на водопровідному вводі.

При цьому відповідач зазначає, що 10.01.2013 позивач отримав від відповідача Технічні умови №5 на приєднання адміністративно-комерційного комплексу у м.Кропивницькому по вул. Кропивницького (біля мосту). Виданими технічними умовами визначено місце встановлення комерційного вузла обліку на водопровідному вводі на об`єкт позивача. Щодо наданої позивачем Технічної пропозиції, відповідач зазначає, відсутність за її змістом посилання на будівельні норми і правила, які визначають можливість здійснення оснащення вузла обліку позивача в іншому місці, ніж межа балансової належності.

19.06.2023 від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій позивач не погоджується з позицією відповідача щодо невідповідності Технічної пропозиції нормам чинного законодавства, оскільки відповідачем не наведено жодної норми матеріального права, яка б свідчила про таку невідповідність та просить суд розглядати Технічну пропозицію через призму презумпції правомірності правочину.

Заслухавши пояснення присутніх в судовому засіданні представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив наступні обставини.

23.10.2014 позивачем (Споживач) та відповідачем (Виконавець) укладено договір №5/263 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

За умовами даного договору Виконавець бере на себе зобов`язання своїми силами та засобами надавати Споживачеві вчасно та відповідної якості послуги централізованого водопостачання та водовідведення в об`ємах, визначених лімітом відпуску води та приймання стоків (Додаток №1 до договору), а Споживач зобов`язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у стоки і на умовах, визначених цим договором.

Точками відпуску води та приймання стоків є межі балансової належності мереж, на яких відбувається перехід прав власності (п. 1.3. Договору).

У відповідності до п. 3.3. Договору Споживач зобов`язується забезпечити збереження пломб, встановлених Виконавцем на водомірних вузлах та запірній арматурі, цілісність засобів обліку води, належний санітарний стан приміщень, водомірних вузлів та не допускати штучного впливу на роботу приладів обліку.

Пунктом 7.2. Договору визначено, що місце встановлення приладів обліку визначається відповідно до технічних умов, виданих Виконавцем.

Згідно Технічних умов №5 від 10.01.2013 на приєднання адміністративно-комерційного комплексу, який проектується, за адресою м.Кіровоград, вул.Кропивницького (біля мосту), визначено місце підключення водопровідної мережі - міський водопровід по вул.Кропивницького. На водопровідному вводі водомірний вузол обладнати у колодязі збудованому на тротуарній частині біля місця приєднання до міського водопроводу по вул.Кропивницького. Точка розподілу є місце приєднання водопровідного вводу до міської мережі.

Згідно Технічної пропозиції зовнішніх мереж водопроводу та каналізації адміністративно-комерційного комплексу по вул.Кропивницького (біля мосту) в м.Кропивницький, складеного сертифікованим інженером-проектувальником, та наданої до матеріалів справи позивачем, запропоновано місце встановлення приладу комерційного обліку в окремому приміщенні в цокольному поверсі.

Позивачем на адресу відповідача направлено лист від 22.06.2022 з пропозицію внесення змін у технічну документацію щодо приєднання до систем централізованого водопостачання, шляхом перенесення межі майнової належності в межах земельної ділянки за адресою: м.Кропивницький, вул. Кропивницького, буд. 180-Б.

Відповідач у листі від 09.08.2022 повідомив про прийняте рішення щодо залишення без змін місця обладнання водомірного вузла, так як воно відповідає вимогам чинного законодавства.

Згідно зі ст. 22 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" споживачі питної води зобов`язані, зокрема, не перешкоджати здійсненню контролю за технічним станом інженерного обладнання в приміщеннях; утримувати в належному технічному і санітарному стані водопровідні мережі та обладнання; забезпечувати безперешкодний доступ відповідальних представників підприємств питного водопостачання до власних водопровідних мереж та обладнання для контролю за рівнем споживання питної води, а також для виконання відключення і обмеження споживання відповідно до встановленого порядку.

Згідно з ч. 2 ст. 3 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" забороняється приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення таких будівель вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг відповідно до вимог цього Закону.

Такими вузлами обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у будівлі, крім випадків, передбачених цим Законом.

Місце встановлення вузла комерційного обліку визначається відповідно до будівельних норм і правил.

Для споживача комунальних послуг, якому комунальна послуга постачається для групи нежитлових будівель та/або споруд, що є єдиним майновим комплексом, зовнішніми інженерними мережами, що належать споживачу, вузол комерційного обліку встановлюється на межі майнової належності в кожній точці приєднання до зовнішніх інженерних мереж.

За положеннями п.п. 1.6, 1.7, 1.8 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 року №190 (Правила) за стан водопровідних мереж, які проходять у технічних підвалах і до яких приєднані внутрішньобудинкові мережі, є відповідальними підприємства та організації, у яких вони перебувають на балансі.

Водопровідні вводи до теплових пунктів (далі - ТП), котелень, окремо побудованих насосних станцій для підвищення тиску, а також розподільчі мережі від цих об`єктів експлуатують підприємства, на балансі яких перебувають ці об`єкти. Водопровідні вводи до об`єктів, що належать до комунальної власності територіальної громади, та розподільчі мережі холодного водопостачання від них до зовнішнього зрізу будівель експлуатують виробники. Експлуатацію мереж холодного водопостачання в межах ТП та котелень здійснюють організації, на балансі (в управлінні) яких вони перебувають.

Виробник відповідає за технічний стан мереж гарячого водопостачання тільки у разі перебування таких мереж у нього на балансі.

Згідно з п.1.9 Правил межею вуличної мережі водовідведення, яку обслуговує виробник, є контрольний колодязь на ній включно, а межею дворової мережі водовідведення - перший від будинку колодязь включно.

У п. 3.1 Правил визначено, що розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюються на основі показів засобів обліку.

Відповідно до пункту 5.1 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України облік відпущеної питної води та прийнятих стоків здійснюється виробником і споживачами засобами вимірювальної техніки, які занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію.

Згідно з п. 5.2 Правил вузли обліку повинні розташовуватись на мережі споживача, як правило, на межі балансової належності мереж виробника та споживача, або за згодою виробника в приміщеннях, розташованих безпосередньо за зовнішньою стіною будівлі в місці входу водопровідного вводу.

Пунктами 5.5., 5.10 Правил визначено, що проектування, монтаж та експлуатація вузлів обліку виконуються відповідно до вимог державних будівельних норм. Приймання в експлуатацію вузла обліку та реєстрація засобів обліку здійснюються за участю представника виробника. Засоби обліку в місцях їх приєднання до трубопроводів повинні бути опломбовані представником виробника і захищені від несанкціонованого втручання в їх роботу, яке може порушити достовірний облік кількості отриманої води.

У відповідності до п.п. 5.13, 5.18 Правил споживач забезпечує захист приміщень, де розташовані вузли обліку, від ґрунтових, талих і дощових вод та інших шкідливих впливів, утримує зазначені приміщення в належному стані; не допускає доступу сторонніх осіб і забезпечує доступ представників виробника за службовими посвідченнями до засобів обліку, водопровідних пристроїв та обладнання. Споживач відповідає за цілісність та збереження засобів обліку, пломб і деталей пломбування, встановлених представниками територіальних органів Держспоживстандарту та виробником в місцях з`єднань засобів обліку, запірної арматури, манометра та іншого обладнання вузла обліку незалежно від місця його розташування.

Згідно п. 7.3. ДСТУ 8994:2020 "Інженерне обладнання будинків та споруд вузли обліку холодної питної води. Технічні вимоги" під час під`єднання до системи централізованого водопостачання вузли обліку холодної питної води рекомендовано установлювати на вводах до об`єктів споживання (територій), за можливості, в місцях, найближчих до місця під`єднання.

Вузли комерційного обліку холодної питної води розташовують якнайближче до межі балансової належності на вводах в будинок (будівлю, споруду), за першою стіною, або після перетину не більше ніж однієї внутрішньої стіни у приміщенні зі штучним або природним освітленням і температурою повітря не нижче ніж плюс 5' С та не вище ніж плюс 55' С (за відносної вологості повітря 80% та температури плюс 35' С) у зручному та доступному для обслуговування місці, із забезпеченням виконання вимог санітарних норм та норм охорони праці (п. 7.4. ДСТУ).

У випадку розташування межі балансової належності на значній відстані від будинку (будівлі, споруди) вузол обліку холодної питної води дозволено встановлювати в спеціально обладнаній камері або колодязі, що влаштована в місці під`єднання до систем централізованого водопостачання. Ця камера (колодязь) повинна мати розмір, що безперешкодно і зручно дозволяє проводити роботи з обслуговування вузла комерційного обліку, мати захист від ґрунтових, талих і дощових вод, замерзання у зимовий період, інших шкідливих впливів та враховувати Правила (п. 7.5. ДСТУ).

В свою чергу, у відповідності до п.13 Порядку оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 09.08.2018 року № 206, вузлами комерційного обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у житлових та нежитлових будівлях.

Вузол комерційного обліку встановлюється на стороні споживача на межі майнової належності у точці приєднання (вводу) до зовнішніх інженерних мереж відповідних внутрішньобудинкових інженерних систем будівлі, а в разі неможливості встановлення - в іншому місці якомога ближче до точки приєднання.

Виданими позивачу Технічними умовами визначено місце обладнання водомірного вузла та визначено точку розподілу - місце приєднання до міського водопровідного вводу до міської мережі, що відповідає наведеним вище приписам.

Позивач посилається на невідповідність місця улаштування вузла комерційного обліку санітарним нормам, та на неможливість захистити таке місце від несанкціонованого доступу.

За змістом положень частини 1 статті 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Зміст конституційного права особи на звернення до суду за захистом своїх прав визначений ст. 16 Цивільного кодексу України, відповідно до якої кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається з двох елементів: предмету і підстави позову. Предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача. Предмет позову кореспондує зі способами захисту права. Під способами захисту права слід розуміти заходи, прямо передбачені законом з метою припинення оспорювання або порушення суб`єктивних цивільних прав та усунення наслідків такого порушення. Після з`ясування фактичних обставин суд може зробити висновок про відповідність заявленої матеріально-правової вимоги способам захисту права і про порушення охоронюваного законом інтересу позивача. Підставою позову є факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу.

Змагальність сторін є одним із основних принципів господарського судочинства, зміст якого полягає у тому, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, тоді як суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, зобов`язаний вирішити спір, керуючись принципом верховенства права.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (стаття 76 Господарського процесуального кодексу України).

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (частина перша статті 77 Господарського процесуального кодексу України).

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (стаття 78 Господарського процесуального кодексу України).

На підтвердження обставин, наведених у позовній заяві, позивачем подано до суду Технічну пропозицію "Зовнішні мережі водопроводу та каналізації адміністративно-комерційного комплексу по вул.Кропивницького (біля мосту) в м.Кропивницький.

З вказаної Технічної пропозиції вбачається технічна можливість встановлення приладу комерційного обліку в окремому приміщенні в цокольному поверсі. Проте такий документ не є підтвердженням того, що існуюче місце встановлення приладу комерційного обліку непридатне до експлуатації.

Будь-які інші докази на підтвердження неможливості забезпечити належні умови експлуатації встановленого обладнання, встановлення приладу обліку з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема будівельних норм, що позбавляє позивача можливості належним чином виконувати положення укладеного між сторонами договору і приписів Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, позивачем не надані.

За наведених обставин господарський суд констатує недоведеність позивачем факту порушення охоронюваного законом інтересу позивача, у зв`язку з чим відмовляє у задоволенні позову.

У відповідності до ст.129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору у справі покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати Товариству з обмеженою відповідальністю "Алєкс Трейд" (25006, м. Кропивницький, вул. Кропивницького, буд. 180-Б), Обласному комунальному виробничому підприємству "Дніпро-Кіровоград" (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 19а).

Повне рішення складено 26.07.2023.

Суддя Г.Б. Поліщук

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення20.07.2023
Оприлюднено28.07.2023
Номер документу112430914
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —912/826/23

Ухвала від 27.09.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Парусніков Юрій Борисович

Ухвала від 18.06.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Парусніков Юрій Борисович

Ухвала від 18.03.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Парусніков Юрій Борисович

Ухвала від 04.03.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Парусніков Юрій Борисович

Ухвала від 10.01.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Парусніков Юрій Борисович

Ухвала від 29.11.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Парусніков Юрій Борисович

Ухвала від 01.11.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Парусніков Юрій Борисович

Ухвала від 25.10.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Парусніков Юрій Борисович

Ухвала від 07.09.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Парусніков Юрій Борисович

Ухвала від 23.08.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Парусніков Юрій Борисович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні