Центральний районний суд м. Миколаєва
54020, м. Миколаїв, вул. Декабристів, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua
490/1833/22
н\п 1-кс/490/2414/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2023 року слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , розглянувши клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах СВ УСБУ в Миколаївській області ОСОБА_7 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022150000000145 від 11.04.2022 року щодо
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Миколаїва, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, уроженки с. Снігурівка Миколаївської області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 ,
ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Снігурівка, офіційно не працюючого, одруженого, раніше не судимого, зареєстрованого та проживаючого за адерсою: АДРЕСА_3 , -
ВСТАНОВИВ:
11.04.2022 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстроване кримінальне провадження №22022150000000145 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1, ч.3 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
13.03.2023 року у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_8 в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 278 КПК України повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
13.03.2023 року у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_9 в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 278 КПК України повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Відповідно до рішення I сесії Баштанської районної ради Баштанського району Миколаївської області VIII скликання від 04 грудня 2020 року ОСОБА_9 визнано депутатом Баштанської районної ради Баштанського району Миколаївської області VIII скликання, обраною в територіальному виборчому окрузі № 5 від Миколаївської регіональної організації політичної партії «Європейська Солідарність», яка набула депутатських повноважень.
Крім того, рішенням рішення I сесії Баштанської районної ради Баштанського району Миколаївської області VIII скликання від 04 грудня 2020 року ОСОБА_9 обрано заступником голови Баштанської районної ради Баштанського району Миколаївської області та присвоєно 5 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування» депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов`язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення.
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11 липня 2002 року № 93-IV (далі - Закон) депутат місцевої ради, здійснюючи депутатські повноваження, повинен: керуватися загальнодержавними інтересами та інтересами територіальної громади чи виборців свого виборчого округу, від яких його обрано.
Пунктами 2 та 3 ч. 1 ст. 8 цього Закону передбачено, що депутат не повинен використовувати депутатський мандат в особистих інтересах чи в корисливих цілях, а має керуватися у своїй діяльності та поведінці загальновизнаними принципами порядності, честі і гідності.
Як депутат Баштанської районної ради Баштанського району Миколаївської області VIII скликання ОСОБА_9 має повноваження і обов`язки та несе відповідальність за дотримання вказаних нормативних актів, зміст яких останній достовірно відомий.
Однак ОСОБА_9 , будучи громадянкою України, нехтуючи зазначеними вимогами законодавства, умисно, переслідуючи мету заподіяння шкоди національній безпеці та інтересам України, вчинила дії, направлені на встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, публічно закликала до підтримки рішень і дій держави-агресора, співпраці з державою-агресором та її збройними формуваннями, до невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окупованій території України.
Так, ОСОБА_9 знає, що згідно Конституції України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Діючи в порушення норм міжнародного гуманітарного права президент російської федерації володимир путін, а також інші невстановлені досудовим розслідуванням представники влади російської федерації, всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05 грудня 1994 року, принципів Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01 серпня 1975 року та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї ООН від 09 грудня 1981 року № 36/103, від 16 грудня 1970 року № 2734 (ХХV) від 21 грудня 1965 року № 2131 (ХХ), від 14 грудня 1974 року № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували та розв`язали агресивну війну та військовий конфлікт підрозділів збройних сил російської федерації проти України на її території, внаслідок чого віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
22 лютого 2022 року президент російської федерації володимир путін направив до ради федерації звернення про використання збройних сил російської федерації за межами російської федерації, яке було задоволено, 24 лютого 2022 року приблизно о 05 год. 00 хв. оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних сил російської федерації про вторгнення на територію суверенної України.
24 лютого 2022 року військовослужбовці збройних сил російської федерації, діючи на виконання наказів президента російської федерації володимира путіна та інших невстановлених досудовим розслідуванням представників влади російської федерації, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі України, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Запорізькій, Житомирській, Київській, Сумській, Харківській, Херсонській, Миколаївській та Чернігівській областях та здійснили збройний напад на органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області та іншої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області, тобто вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжувалось до 11 листопада 2022 року та призвело до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено воєнний стан на всій території України, який наразі триває.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 19 березня 2022 року збройні формування російської федерації вторглися на територію м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області та іншої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області, де силовим способом з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно захопили та фактично здійснили окупацію вказаної території, встановили контроль над нею шляхом зосередження навколо даної території України збройних підрозділів російської федерації та встановлення контрольно-пропускного режиму в`їзду та виїзду з неї, у зв`язку з чим у вказаний період часу територія м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області та іншої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області вважалась окупованою, оскільки фактично перебувала під владою збройних сил російської федерації аж до звільнення вказаної території підрозділами Збройних Сил України, а саме до 11 листопада 2022 року, в т.ч. з залученням місцевого населення, представників правоохоронних органів, органів місцевого самоврядування, для підтримки своїх дій і рішень, здійснення пропаганди своєї діяльності щодо невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території, отримання від них матеріальних ресурсів для відновлення і забезпечення своїх потреб, організації та проведення заходів політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності, спрямованої на підтримку держави-агресора, її збройних формувань та на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України.
Як встановлено, ОСОБА_9 , не раніше 19 березня 2022 року, більш точний час досудовим розслідуванням встановити не представилось можливим, будучи депутатом Баштанської районної ради Баштанського району Миколаївської області VIII скликання, обраною в територіальному виборчому окрузі № 5 від Миколаївської регіональної організації політичної партії «Європейська Солідарність», діючи умисно, достовірно розуміючи, що на території м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області, у зв`язку із захопленням території та державної влади військовослужбовцями та представникам збройних сил російської федерації, діє окупаційний режим, перебуваючи на території вказаного тимчасово окупованого населеного пункту України, вирішила співпрацювати з представниками держави-агресора у їх інтересах та з метою створення у населення позитивної думки про всі рішення і дії окупаційної адміністрації, на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України.
Зокрема, ОСОБА_9 , у період з 19 березня 2022 року та щонайменше по 17 квітня 2022 року, більш точний час досудовим розслідуванням встановити не представилось можливим, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на надання російській федерації допомоги в забезпеченні діяльності окупаційної адміністрації на території м. Снігурівка Миколаївської області, передбачаючи, що її дії можуть завдати шкоди національній безпеці України та бажаючи настання таких суспільно небезпечних наслідків, тобто діючи умисно, усвідомлюючи відсутність в такому тимчасово окупованому місті керівників органів місцевого самоврядування, фактично виконувала функції управління містом від імені та в інтересах збройних сил російської федерації, направлених на підтримання окупаційного режиму країни-агресора на території м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області, а саме: надала допомогу в розміщенні та організації забезпечення військовослужбовців збройних сил російської федерації в місті; здійснювала організацію розподілу гуманітарної допомоги від імені російської федерації, в т.ч. отриманої від українських волонтерів, з висвітленням таких заходів в засобах масової інформації російської федерації; контролювала та організовувала переміщення мешканців до тимчасово окупованого збройними силами російської федерації м. Херсона, тощо.
17 квітня 2022 року, ОСОБА_9 , на виконання свого злочинного умислу, направленого на створення у місцевих мешканців позитивної думки про всі рішення і дії окупаційної адміністрації, діючи умисно, на шкоду основам національної безпеки України, будучи достовірно обізнаною про перебування систем забезпечення міста комунальними послугами під повним контролем збройних сил російської федерації та їх тимчасової окупаційної адміністрації, організувала зібрання місцевих мешканців в АДРЕСА_4 , на якому, в присутності представників збройних формувань збройних сил російської федерації, закликала населення налагоджувати взаємодію з приводу організації останніми відновлення газо-, водо-, електрозабезпечення, яке неодноразово висвітлювалось в проросійськи налаштованих «Telegram» каналах.
13.03.2023 року у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_10 в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 278 КПК України повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Відповідно до ст. 5 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
Відповідно до ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Відповідно до ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Згідно з вимогами ст.ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією України, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Організація і порядок проведення референдумів та територіальний устрій України, згідно з положеннями ст. 92 Конституції України, визначаються виключно законами України.
Відповідно до ст.ст. 132, 133, 134 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. Систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села. До складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь. Міста Київ та Севастополь мають спеціальний статус, який визначається законами України. Автономна Республіка Крим є невід`ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання.
24 жовтня 1945 року набув чинності Статут Організації Об`єднаних Націй, підписаний 26 червня 1945 року, яким фактично створено Організацію Об`єднаних Націй (далі - ООН).
До складу ООН увійшли Українська Радянська Соціалістична Республіка (з 24 серпня 1991 року змінено назву на Україна), Союз Радянських Соціалістичних Республік (з 24 грудня 1991 року змінено назву на російська федерація) та ще 49 країн-засновниць, а в подальшому до вказаної міжнародної організації прийняті інші країни світу.
Відповідно до ч. 4 ст. 2 Статуту ООН всі Члени ООН утримуються в їх міжнародних відносинах від загрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним з Цілями Об`єднаних Націй.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 9 грудня 1981 року № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями від 16 грудня 1970 року № 2734 (XXV), що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; від 21 грудня 1965 року № 2131 (XX), що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та обмеження їх суверенітету та від 14 грудня 1974 року № 3314 (XXIX), що містить визначення агресії, установлено, що ні одна з держав не має право здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Закріплено обов`язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації; здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
Крім того, у статтях 1-5 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року № 3314 (XXIX), серед іншого, визначено, що ознаками агресії є:
- застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної недоторканності та політичної незалежності іншої держави;
- застосування збройної сили державою в порушення Статуту ООН.
Будь-яке з наступних діянь, незалежно від оголошення війни, кваліфікується як акт агресії:
- вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, який би тимчасовий характер вона не мала, яка є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або частини її;
- бомбардування збройними силами держави території іншої держави або застосування будь-якої зброї державою проти території іншої держави;
- блокада портів або берегів держави збройними силами іншої держави:
- напад збройними силами держави на сухопутні, морські або повітряні сили, або морські та повітряні флоти іншої держави;
- застосування збройних сил однієї держави, що знаходяться на території іншої держави за угодою з приймаючою державою, у порушення умов, передбачених в угоді, або будь-яке продовження їх перебування на такій території після припинення дії угоди;
- дія держави, яка дозволяє, щоб її територія, яку вона надала в розпорядження іншої держави, використовувалася цією іншою державою для здійснення акту агресії проти третьої держави;
- засилання державою або від імені держави збройних банд, груп, іррегулярних сил або найманців, які здійснюють акти застосування збройної сили проти іншої держави, які мають настільки серйозний характер, що це є рівносильним наведеним вище актам, або її значна участь у них.
Жодні міркування будь-якого характеру, чи то політичного, економічного, військового чи іншого характеру, не можуть слугувати виправданням агресії.
Крім того, принципи суверенної рівності, поваги прав, притаманних суверенітету, незастосування сили чи погрози силою, непорушності кордонів, територіальної цілісності держав, мирного врегулювання спорів та невтручання у внутрішні справи держав закріплені у Заключному акті Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01 серпня 1975 року, який визнається російською федерацією та Україною.
У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 року (далі Декларація) вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.
Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
Статтями 1 та 2 III Конвенції про відкриття воєнних дій (Гаага, 18 жовтня 1907 року), яка вступила в дію 26 січня 1910 року, яку 7 березня 1955 року визнано Союзом Радянських Соціалістичних Республік, правонаступником якого є російська федерація, передбачено, що військові дії між державами не повинні починатися без попереднього і недвозначного попередження, яке буде мати форму мотивованого оголошення війни або форму ультиматуму з умовним оголошенням війни. Стан війни повинен бути без уповільнення оповіщений нейтральним державам і буде мати для них дійсну силу лише після одержання оповіщення.
24 серпня 1991 року Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави України. Згідно з указаним документом, територія України є неподільною та недоторканною.
Незалежність України визнали держави світу, серед яких і російська федерація.
Згідно з п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року російська федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні їх зобов`язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01 серпня 1975 року поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов`язались утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.
31 травня 1997 року відповідно до положень Статуту ООН і зобов`язань за Заключним актом Наради з безпеки і співробітництва в Європі Україна та російська федерація уклали Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (ратифікований Законом України від 14 січня 1998 року ШЗ/98-ВР та федеральним законом російської федерації від 2 березня 1999 року № 42 ФЗ). Відповідно до ст.ст. 2-3 зазначеного Договору російська федерація зобов`язалась поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих між ними кордонів та будівництво відносин на основі принципів взаємної поваги суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або загрози силою, включаючи економічні та інші способи тиску, права народів вільно розпоряджатися своєю долею, невтручання у внутрішні справи, додержання прав людини та основних свобод, співробітництва між державами, сумлінного виконання взятих міжнародних зобов`язань, а також інших загальновизнаних норм міжнародного права.
Відповідно до опису і карти державного кордону, які є додатками до Договору між Україною та російською федерацією про українсько-російський державний кордон від 28 січня 2003 року (ратифікований російською федерацією 22 квітня 2004 року), територія Автономної Республіки Крим, м. Севастополя, Донецької та Луганської областей відноситься до території України.
Таким чином, із зазначених міжнародних нормативно-правових актів, а також актів національного законодавства, яке визначає основні засади державної політики, спрямованої на захист національних інтересів і гарантування в Україні безпеки особи, суспільства і держави від зовнішніх і внутрішніх загроз в усіх сферах життєдіяльності, випливає, що дії російської федерації на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України створюють реальні загрози національній безпеці та є проведенням підривної діяльності проти України. Її результатом стала в 2014 році анексія Криму, окупація частини території Донецької та Луганської областей, масштабні руйнування провідних промислових бюджетоутворюючих підприємств на сході держави, що призвело до загострення суспільно-політичної обстановки в Україні, падіння економіки держави та інших вкрай негативних для України наслідків.
Постановою ради федерації федеральних зборів російської федерації «Про використання збройних сил російської федерації на території України» від 01 березня 2014 року № 48-СФ за результатами звернення президента російської федерації, виходячи з інтересів безпеки життя громадян російської федерації, особового складу військового контингенту збройних сил російської федерації, що дислокується на території України (Автономна Республіка Крим), надано згоду президенту російської федерації на використання збройних сил російської федерації на території України.
Наведені вище факти розв`язання та ведення російською федерацією агресивної війни проти України, здійснення підривної діяльності, в тому числі, і шляхом вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації на територію півострова Крим, захоплення державних установ, організацій та військових частин із 27 лютого 2014 року широко висвітлювалися більшістю засобів масової інформації України та іноземних держав, у зв`язку з чим були достовірно відомі громадянам України ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та іншим не встановленим в ході досудового розслідування особам.
Як наслідок, перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Діючи в порушення норм міжнародного гуманітарного права президент російської федерації володимир путін, а також інші невстановлені досудовим розслідуванням представники влади російської федерації, всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05 грудня 1994 року, принципів Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01 серпня 1975 року та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї ООН від 09 грудня 1981 року № 36/103, від 16 грудня 1970 року № 2734 (ХХV) від 21 грудня 1965 року № 2131 (ХХ), від 14 грудня 1974 року № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували та розв`язали агресивну війну та військовий конфлікт підрозділів збройних сил російської федерації проти України на її території, внаслідок чого віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
22 лютого 2022 року президент російської федерації володимир путін направив до ради федерації звернення про використання збройних сил російської федерації за межами російської федерації, яке було задоволено, а 24 лютого 2022 року приблизно о 05 год. 00 хв. оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних сил російської федерації про вторгнення на територію суверенної України.
Відповідно до статті 1 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року № 3314 (ХХІХ) «Використання збройної сили державою першою в порушення Устава є prima facie свідченням акту агресії».
Таким чином, з 24 лютого 2022 року і по цей день дії російської федерації проти України підпадають під пункти, передбачені ст. 3 Резолюції 3314, а тому такі дії слід кваліфікувати саме як акт агресії російської федерації проти України.
Збройна агресія російської федерації розпочалася з неоголошених і прихованих вторгнень на територію України підрозділів збройних сил та інших силових відомств російської федерації, а також шляхом організації та підтримки терористичної діяльності, а 24 лютого 2022 року переросла в повномасштабне збройне вторгнення на територію суверенної України. Зокрема, російська федерація чинить злочин агресії проти України та здійснює тимчасову окупацію частини її території за допомогою збройних формувань російської федерації, що складаються з регулярних з`єднань і підрозділів, підпорядкованих міністерству оборони російської федерації, підрозділів та спеціальних формувань, підпорядкованих іншим силовим відомствам російської федерації, їхніх радників, інструкторів та регулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих російською федерацією, а також за допомогою окупаційної адміністрації російської федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні російській федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України.
24 лютого 2022 року військовослужбовці збройних сил російської федерації, діючи на виконання наказів президента російської федерації володимира путіна та інших невстановлених досудовим розслідуванням представників влади російської федерації, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі України, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Запорізькій, Житомирській, Київській, Сумській, Харківській, Херсонській, Миколаївській та Чернігівській областях та здійснили збройний напад на органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області та іншої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області, тобто вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжувалось до 11 листопада 2022 року та призвело до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено воєнний стан на всій території України, який наразі триває.
Починаючи з 19 березня 2022 року збройні формування російської федерації вторглися на територію м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області та іншої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області, де встановили контроль над нею, у тому числі через створену окупаційну адміністрацію, у зв`язку з чим у вказаний період часу територія м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області та іншої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області вважалась окупованою, оскільки фактично перебувала під владою збройних сил російської федерації.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року (в редакції від 07 травня 2022 року, далі за текстом Закон № 1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб`єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.
Відповідно до п. 6 ст.1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», окупаційна адміністрація російської федерації сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб`єктів адміністративних послуг.
Згідно з п. 7 ст.1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Починаючи з 19 березня 2022 року територія м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області та іншої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області була тимчасово окупована невстановленими особами із числа військовослужбовців збройних сил російської федерації, в подальшому Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25 квітня 2022 року «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27 травня 2022 року» (в редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 27 липня 2022 року № 169) Снігурівську об`єднану територіальну громаду Баштанського району Миколаївської області, у тому числі м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області, віднесено до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 19 березня 2022 року військовослужбовці збройних сил російської федерації силовим способом з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно захопили та фактично здійснили окупацію території м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області та іншої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області шляхом зосередження навколо вказаних населених пунктів України збройних підрозділів російської федерації та встановлення контрольно-пропускного режиму в`їзду та виїзду з них, яка тривала до звільнення вказаної території підрозділами Збройних Сил України, а саме до 11 листопада 2022 року.
Влітку 2022 року, однак не раніше 25 липня 2022 року, більш точний час досудовим розслідуванням встановити не представилось можливим, з метою встановлення контролю та утвердження тимчасової окупації частини території України, тобто Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області, у тому числі м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області, наказом воєнного коменданта Херсонської області від 25.07.2022 № 55, який є представником окупаційної влади держави-агресора російської федерації, створено незаконний орган влади так звану «Військово-цивільну адміністрацію Снігурівського району Херсонської області» (далі ВЦА Снігурівського району Херсонської області).
У цей же час, тобто не пізніше 27 липня 2022 року, більш точні дату та час досудовим розслідуванням встановити не представилось можливим, громадянин України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , будучи проросійськи налаштованою особою, який у період з квітня 2014 року по 24 лютого 2022 року, тобто до повномасштабного вторгнення військ країни-агресора на територію України, приймав активну участь у діяльності так званих терористичних організацій «Д/ЛНР» на окупованих вказаними терористичними організаціями територіях Донецької та Луганської областей, перебуваючи на тимчасово окупованій військовослужбовцями збройних сил російської федерації території України, зокрема у м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області, з мотивів непогодження політикою чинної влади в Україні та підтримки входження тимчасово окупованих територій України до складу російської федерації, будучи обізнаним про факт ведення вказаною державою агресивної війни проти України, невизнання російською федерацією поширення державного суверенітету України на тимчасово окупованій її території, вирішив співпрацювати з представниками держави-агресора.
Достовірно усвідомлюючи злочинний характер своїх дій та передбачаючи невідворотнє настання суспільно небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, ОСОБА_8 , діючи з прямим умислом, не пізніше 27 липня 2022 року, більш точні дату та час досудовим розслідуванням встановити не представилось можливим, перебуваючи на тимчасово окупованій російською федерацією території України, зокрема у м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області, умисно, з метою допомоги окупаційній адміністрації держави-агресора щодо встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, а саме так званій «Військово-цивільній адміністрації Херсонської області» (далі ВЦА Херсонської області), шляхом підтримки та реалізації рішень та дій держави-агресора, її збройних формувань та окупаційної адміністрації держави-агресора, співпраці з державою-агресором, її збройними формуваннями та окупаційною адміністрацією, спрямованій на сприяння здійсненню збройної агресії проти України, встановив контакт з невстановленими особами з числа представників окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації так званої «ВЦА Херсонської області», які у свою чергу створили незаконний орган влади так звану «ВЦА Снігурівського району Херсонської області».
Реалізуючи свій злочинний умисел, з метою допомоги державі-агресору, її збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора щодо встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, ОСОБА_8 , не пізніше 27 липня 2022 року, більш точні дату та час досудовим розслідуванням встановити не представилось можливим, перебуваючи на тимчасово окупованій російською федерацією території України, зокрема у м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області, діючи умисно, добровільно прийняв пропозицію від невстановлених під час досудового розслідування осіб з числа представників окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації так званої «ВЦА Херсонської області» та добровільно почав обіймати посаду голови так званої «ВЦА Снігурівського району Херсонської області», створеної наказом воєнного коменданта Херсонської області від 25.07.2022 № 55, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій у вказаному незаконному органі влади окупаційної адміністрації держави-агресора, на яку був призначений відповідно до указу так званого «Голови ВЦА Херсонської області».
Добровільно погоджуючись на зайняття вказаної посади ОСОБА_8 усвідомлював, що його подальша діяльність буде спрямована на шкоду Україні та на утвердження тимчасової окупації її території країною-агресором російською федерацією.
Згідно з «Тимчасовим положенням про ВЦА Снігурівського району Херсонської області», затвердженим Указом «Голови ВЦА Херсонської області» від 09.08.2022 № 333-р, вказаний незаконний орган влади є тимчасовим державним органом, створеним наказом воєнного коменданта Херсонської області від 25.07.2022 № 55, який здійснює управління на території Снігурівського району Херсонської області, що знаходиться під контролем збройних сил російської федерації під час проведення спеціальної воєнної операції на Україні, функціями якого є забезпечення безпеки та нормалізації життєдіяльності населення територіальної громади, правопорядку, участь у протидії диверсійним проявам і терористичним актам, недопущенні гуманітарної катастрофи.
«ВЦА Снігурівського району Херсонської області» здійснює на території Снігурівського району Херсонської області повноваження виконавчих органів влади і інші повноваження, визначені вказаним «Тимчасовим положенням», знаходиться у прямому підпорядкуванні «ВЦА Херсонської області», а також здійснює свою діяльність при взаємодії з підрозділами збройних сил російської федерації і росгвардії.
У своїй діяльності «ВЦА Снігурівського району Херсонської області» керується нормативними правовими актами «ВЦА Херсонської області», законами і нормативними правовими актами російської федерації.
Відповідно до вище вказаного «Тимчасового положення», «ВЦА Снігурівського району Херсонської області, здійснює наступні повноваження:
- організація безпеки життєдіяльності на території, що знаходиться в зоні відповідальності; встановлення охорони важливих об`єктів економіки, які забезпечують життєдіяльність населення;
- організація військового супроводу гуманітарних конвоїв та комерційних поставок на території, яка знаходиться в зоні відповідальності;
- протидія диверсійним проявам та терористичним атакам на території, яка знаходиться в зоні відповідальності;
- формування та надання на затвердження «ВЦА Херсонської області» місцевого бюджету, внесення до «ВЦА Херсонської області» пропозицій щодо змін місцевого бюджету, забезпечення його виконання;
- організація пенсійного забезпечення і соціального захисту населення;
- управління закладами освіти, охорони здоров`я, культури, фізичної культури та спорту, оздоровчими закладами, що належать територіальним громадам або переданих ним, молодіжними підлітковими закладами за місцем мешкання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення;
- управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового, торгівельного обслуговування, транспорту та зв`язку, які знаходяться в комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, які надаються населенню;
- забезпечення роботи комунальної аварійно-рятувальної служби, здійснення заходів з матеріально-технічного забезпечення діяльності комунальних аварійно-рятувальних служб;
- організація протидії пропаганді супротивника, проведення роз`яснювальної роботи серед населення;
- формування підрозділів народної міліції;
- забезпечення роботи підприємств на території, яка знаходиться в зоні відповідальності, організація поставок сировини та реалізації готової продукції;
- інші повноваження з питань, що віднесені до ведення органів місцевого самоврядування.
«ВЦА Снігурівського району Херсонської області» є юридичною особою, має відповідні печатку та бланк, над будівлями, у яких вона розміщується, встановлюється Російський прапор.
Далі, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_8 , не пізніше 27 липня 2022 року, більш точні дату та час досудовим розслідуванням встановити не представилось можливим, перебуваючи на тимчасово окупованій російською федерацією території України, зокрема у м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області, діючи умисно, у тому числі в інтересах невстановлених під час досудового розслідування осіб з числа представників окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації так званої «ВЦА Херсонської області», в умовах Російського терору, направленого на геноцид та фактичне знищення Українського народу, у порушення вимог ст.ст. 1, 2, 17 Конституції України, добровільно вирішив створити організовану злочинну групу з метою допомоги державі-агресору, її збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора щодо встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України за наступних обставин.
Так, реалізовуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи, що реалізація розробленого ним та невстановленими під час досудового розслідування особами з числа представників окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації так званої «ВЦА Херсонської області», злочинного плану щодо допомоги державі-агресору, її збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора задля встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України можлива лише за умови створення внутрішньо стійкого об`єднання осіб, об`єднання та спрямування їх зусиль на систематичне вчинення злочинів, детальному розподілу між ними обов`язків при їх вчиненні, забезпеченні взаємозв`язку між діями усіх учасників злочинів, а також при координації їх поведінки, ОСОБА_8 , розуміючи, що одноособово не зможе реалізувати свій вище вказаний злочинний план, перебуваючи на тимчасово окупованій російською федерацією території України, зокрема у м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області, не пізніше 27 липня 2022 року, більш точні дату та час досудовим розслідуванням встановити не представилось можливим, діючи умисно, вирішив створити та очолити організовану злочинну групу, до складу якої, як виконавці, повинні увійти особи з числа мешканців м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області, які підтримують його погляди, спрямовані на шкоду Україні, з якими останній перебуває у довірчих стосунках і які б вчиняли умисні протиправні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору, її збройним формуванням, та окупаційній адміністрації держави-агресора російської федерації так званої «ВЦА Херсонської області», а також на утвердження тимчасової окупації частини території України країною-агресором російською федерацією.
Не пізніше 27 липня 2022 року, більш точні дату та час досудовим розслідуванням встановити не представилось можливим, ОСОБА_8 , перебуваючи на тимчасово окупованій російською федерацією території України, зокрема у м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області, створив та очолив організовану злочинну групу, до складу якої на добровільній основі та єдності злочинних намірів увійшли мешканці м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області, а саме громадяни України ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка на той час була депутатом Баштанської районної ради Баштанського району Миколаївської області VIII скликання і обіймала посаду заступника голови Баштанської районної ради Баштанського району Миколаївської області VIII скликання, та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який був колишнім міським головою Снігурівської міської ради Миколаївської області VI скликання (2010-2015 років), і які, відповідно до наказу голови так званої «ВЦА Снігурівського району Херсонської області» ОСОБА_8 від 27.07.2022 № 1, добровільно зайняли посади заступників голови так званої «ВЦА Снігурівського району Херсонської області», та почали виконувати обов`язки, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій у вказаному незаконному органі влади окупаційної адміністрації держави-агресора Російської Федерації.
Організована злочинна група створена і очолена ОСОБА_8 з метою здійснення колабораційної діяльності, спрямованої на співпрацю та допомогу державі-агресору, її збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора російської федерації задля встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, з єдиним планом, з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення плану скоєння злочинів, відомих всім учасникам групи.
Відповідно до злочинного плану учасники організованої групи повинні були як службові особи так званої «ВЦА Снігурівського району Херсонської області» вчиняти дії, спрямовані на співпрацю та допомогу державі-агресору, її збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора російської федерації так званій «ВЦА Херсонської області» задля встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, висвітлювати свою діяльність в засобах масової інформації, проводити бесіди, наради, зібрання, приймати участь у інших публічних заходах з мешканцями м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області, агітувати мешканців на приєднання до російської федерації та на підтримку країни-агресора російської федерації та її окупаційної влади.
Відповідно до розподілених ролей, а також відповідно до «Тимчасового положення про ВЦА Снігурівського району Херсонської області», затвердженого указом «Голови ВЦА Херсонської області» від 09.08.2022 № 333-р, ОСОБА_8 , володіючи організаторськими здібностями, особистими лідерськими якостями, будучи організатором злочинного угруповання, а також головою незаконно створеного органу так званої «ВЦА Снігурівського району Херсонської області», чітко розподілив ролі учасників організованої групи, згідно яких він особисто здійснював наступні функції:
- із взаємодією з підрозділами збройних сил російської федерації і росгвардії організовував роботу ВЦА Снігурівського району Херсонської області та здійснював керівництво її діяльністю, ніс персональну відповідальність за виконання ВЦА покладених на неї функцій та повноважень;
- призначав на посади та звільняв з посад посадових та службових осіб, інших працівників ВЦА Снігурівського району Херсонської області;
- розпоряджався бюджетними коштами Снігурівського району Херсонської області в межах наданих повноважень;
- видавав укази, накази та розпорядження в межах наданих повноважень, відповідно до нормативно-правових актів ВЦА Херсонської області;
- створював державні та муніципальні установи та підприємства, призначав на посади і звільняв з посад їх керівників;
- здійснював інші повноваження з питань, що відносяться до ведення відповідних органів влади.
Члени організованої злочинної групи ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , будучи заступниками голови так званої «ВЦА Снігурівського району Херсонської області», діючи як виконавці у складі організованої групи, згідно з єдиним планом вчинення злочинів та розподілом ролей, умисно, на виконання вказівок ОСОБА_8 , здійснювали діяльність, направлену на виконання наступних покладених на них повноважень, направлених на співпрацю та допомогу державі-агресору, її збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора російської федерації так званій «ВЦА Херсонської області» задля встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, а саме:
- виконували вказівки, накази та розпорядження керівника організованої злочинної групи голови так званої «ВЦА Снігурівського району Херсонської області» ОСОБА_8 ;
- підбирали працівників до «ВЦА Снігурівського району Херсонської області»;
- здійснювали керівництво відповідними секторами діяльності «ВЦА Снігурівського району Херсонської області»;
- формували та передавали документацію щодо діяльності «ВЦА Снігурівського району Херсонської області»;
- отримували грошові кошти у «ВЦА Херсонської області» та передавали такі кошти до фінансового підрозділу «ВЦА Снігурівського району Херсонської області» з метою видачі заробітної плати, пенсійних виплат та соціального забезпечення;
- із взаємодією з підрозділами збройних сил російської федерації і росгвардії організовували протидію пропаганді ворога, проводили роз`яснювальну роботу серед населення, зокрема організацію та участь у зібраннях, нарадах та інших публічних заходах щодо підтримки окупаційної влади та російської федерації, а також сприяли здійсненню збройної агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України;
- висвітлювали діяльність так званої «ВЦА Снігурівського району Херсонської області» та забезпечували її ефективну взаємодію з громадськістю;
- із взаємодією з підрозділами збройних сил російської федерації і росгвардії організовували військове супроводження гуманітарних конвоїв з території тимчасово окупованого м. Херсона до тимчасово окупованого м. Снігурівка та іншої тимчасово окупованої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області;
- із взаємодією з підрозділами збройних сил російської федерації і росгвардії організовували видачу гуманітарної допомоги місцевим мешканцям м. Снігурівка та іншої тимчасово окупованої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області.
Також, ОСОБА_8 , як керівник організованої групи, з метою співпраці та допомоги державі-агресору, її збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора російської федерації так званій «ВЦА Херсонської області» задля встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, відвів собі та поклав на членів організованої злочинної групи ОСОБА_9 та ОСОБА_10 обов`язки спільно з підрозділами збройних сил російської федерації та росгвардії організовувати та провести завідомо незаконний референдум з питань приєднання тимчасово окупованого м. Снігурівка та іншої тимчасово окупованої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області до російської федерації, зокрема: проведення оповіщення населення про факт проведення незаконного референдуму; надання вказівок на створення територіальних дільниць для голосування; надання вказівок на формування територіальних та дільничних виборчих комісій; забезпечення інформування мешканців громади, як можливих учасників референдуму, про підготовку та проведення референдуму; надання вказівок на складання попередніх списків учасників референдуму; організація доставки бюлетенів для проведення референдуму шляхом голосування на дільницях.
За таких обставин зазначена організована група з початку своєї діяльності являлась стабільною та згуртованою, мала постійний міцний внутрішній зв`язок між учасниками групи, правила поведінки, організатора, чітке визначення функцій кожного учасника, високий рівень узгодженості дій учасників, єдиний план, в якому передбачено розподіл функцій учасників групи і який доведено до їх відома, наявні для функціонування групи фінансові та інші матеріальні засоби.
Отже, не пізніше 27 липня 2022 року, більш точні дату та час досудовим розслідуванням встановити не представилось можливим, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , перебуваючи на тимчасово окупованій російською федерацією території України, зокрема у м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області, усвідомлюючи незаконність своїх дій, умисно, діючи у складі організованої злочинної групи, з метою співпраці та допомоги державі-агресору, її збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора російської федерації так званої «ВЦА Херсонської області» щодо встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, добровільно займаючи у незаконно створених окупаційних органах влади посади голови та відповідно заступників голови так званої «ВЦА Снігурівського району Херсонської області», пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, достовірно розуміючи, що на території м. Снігурівка Миколаївської області та іншій тимчасово окупованій частині Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області діє окупаційний режим, введений у зв`язку із захопленням військовослужбовцями та представникам збройних сил російської федерації території та державної влади у м. Снігурівка Миколаївської області та іншої тимчасово окупованої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області, всупереч передбаченого Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядку, проголосили себе головою та відповідно заступниками голови так званої «ВЦА Снігурівського району Херсонської області» та приступили до виконання покладених на них невстановленими представниками російської федерації організаційно-розпорядчих функцій, а саме: організація роботи окупаційної адміністрації держави-агресора та здійснення керівництво її діяльністю; призначення осіб на посади в окупаційній адміністрації держави-агресора; здійснення управління захопленими об`єктами та майном житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності місцевої ради м. Снігурівка, в тому числі на користь представників держави-агресора російської федерації.
Крім цього, не пізніше 27 липня 2022 року, більш точні дату та час досудовим розслідуванням встановити не представилось можливим, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , перебуваючи на тимчасово окупованій російською федерацією території України, зокрема у м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області, усвідомлюючи незаконність своїх дій, умисно, діючи у складі організованої злочинної групи, з метою співпраці та допомоги державі-агресору, її збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора російської федерації так званої «ВЦА Херсонської області» щодо встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, добровільно займаючи у незаконно створених окупаційних органах влади посади голови та відповідно заступників голови так званої «ВЦА Снігурівського району Херсонської області», шляхом підтримки та реалізації рішень окупаційної адміністрації держави-агресора, взяли на себе функції загального життєзабезпечення м. Снігурівка, а саме забезпеченням тепло та водопостачання, продуктами харчування та іншим. Реалізуючи покладені на них невстановленими представниками країни-агресора обов`язки, ОСОБА_8 , разом з ОСОБА_9 та ОСОБА_10 формували суспільну думку місцевих мешканців м. Снігурівка та іншої тимчасово окупованої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області щодо необхідності співпрацювати з окупаційною адміністрацією держави-агресора. Для вирішення проблем жителів тимчасово окупованого м. Снігурівка та іншої тимчасово окупованої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , як голова та відповідно як заступники голови так званої «ВЦА Снігурівського району Херсонської області» взяли на себе відповідальність щодо видачі соціальних виплат місцевим мешканцям, а також управління захопленими об`єктами житлово-комунального господарства, яке перебуває у комунальній власності місцевої ради тимчасово окупованого м. Снігурівка та іншої тимчасово окупованої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області, в тому числі на користь представників держави-агресора російської федерації.
Крім того, переслідуючи кінцеву мету окупації м. Снігурівка та іншої тимчасово окупованої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області приєднанням частини території України до російської федерації, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , перебуваючи на тимчасово окупованій російською федерацією території України, зокрема у м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області, на виконання вимог військово-політичного керівництва російської федерації та окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації так званої «ВЦА Херсонської області», усвідомлюючи незаконність своїх дій, умисно, діючи у складі організованої злочинної групи, з метою співпраці та допомоги державі-агресору, її збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора російської федерації так званої «ВЦА Херсонської області» щодо встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, у вересні 2022 року, але не раніше 23 вересня 2022 року, більш точні дату та час досудовим розслідуванням встановити не представилось можливим, як посадові особи окупаційного органу влади держави-агресора російської федерації так званої «ВЦА Снігурівського району Херсонської області» публічно розпочали підготовку до проведення незаконного референдуму з питань незаконного входження тимчасово окупованого м. Снігурівка та іншої тимчасово окупованої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області до складу російської федерації.
І з цією метою, в умовах ведення бойових дій та окупації частини території України, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , діючи у складі організованої групи умисно і добровільно як представники окупаційної влади російської федерації, а саме як голова та відповідно заступники голови так званої «ВЦА Снігурівського району Херсонської області» на території тимчасово окупованого м. Снігурівка та іншої тимчасово окупованої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області, з метою підготовки до організації та проведення незаконного референдуму з питань незаконного входження тимчасово окупованого м. Снігурівка та іншої тимчасово окупованої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області до складу російської федерації, розподілили між собою повноваження щодо організації та проведення вказаного незаконного референдуму, відповідно до яких ОСОБА_8 за узгодженням з військовими російської федерації здійснював загальне керівництво спільними діями усіх членів організованої групи, спрямованими на проведення незаконного референдуму в тимчасово окупованому м. Снігурівка та іншій тимчасово окупованій частині Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області.
Так, ОСОБА_8 взяв на себе загальну організацію дій інших учасників організованої групи, тобто ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , спрямованих на підготовку та проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території м. Снігурівка та іншій тимчасово окупованій частині Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області, визначав їх функції та узгоджував порядок проведення незаконного референдуму з військовослужбовцями збройних формувань держави-агресора та представниками окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації так званої «ВЦА Херсонської області», вирішував питання фінансового та матеріально-технічного забезпечення його проведення, узгодив і довів всім учасникам організованої групи спільний план злочинних дій, розподілив завдання і повноваження між ними.
Відповідно до заздалегідь розробленого плану та відведених функцій, узгоджених між усіма членами організованої групи, ОСОБА_8 , як керівник організованої групи і відповідно голова незаконної окупаційної адміністрації держави-агресора так званої «ВЦА Снігурівського району Херсонської області», поклав на ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , які були заступниками голови вище вказаної незаконної окупаційної адміністрації наступні обов`язки щодо підготовки та проведення незаконного референдуму, а саме:
- висвітлення процесу підготовки до проведення та безпосереднього проведення незаконного референдуму в засобах масової інформації, поширення публічних закликів до проведення такого незаконного референдуму на тимчасово окупованій території;
- загальне планування та проведення незаконного референдуму;
- забезпечення фінансового та матеріально-технічного проведення референдуму;
- пошук та облаштування приміщення виборчої комісії та дільниць для голосування;
- здійснення керівництва створенням та роботою виборчої комісії та дільниць для голосування;
- формування та узагальнення списків виборців;
- організація доставки бюлетенів для проведення референдуму шляхом голосування на дільницях, тощо.
Також до участі у процесі підготовки та проведення вказаного незаконного референдуму, в порушення порядку, передбаченого Конституцією України, цією організованою злочинною групою залучені й інші не встановлені досудовим розслідуванням особи з числа військовослужбовців збройних сил російської федерації та росгвардії, а також цивільні громадяни російської федерації і України.
Задля підготовки до проведення вказаного незаконного референдуму ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , діючи умисно, у складі організованої групи, вчинили дії щодо організації формування реєстру виборців з числа місцевих мешканців, які залишилися на тимчасово окупованій території, з урахуванням тих, які виїхали з місць постійного проживання через військове вторгнення російської федерації в Україну; проведення на тимчасово окупованих територіях агітації у порядку і спосіб, що порушує норми, встановлені Виборчим кодексом України до здійснення такої діяльності; визначенні дат проведення незаконного референдуму з 23 по 25 вересня 2022 року.
Разом з цим, на обґрунтування необхідності проведення даного незаконного референдуму, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , діючи умисно у складі організованої групи, у засобах масової інформації та під час інших публічних заходів у період з липня-вересня 2022 року, більш точні дати досудовим розслідуванням встановити не представилось можливим, систематично заявляли про необхідність співпраці та допомоги державі-агресору, її збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора щодо встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, зокрема тимчасово окупованої території м. Снігурівка та іншої тимчасово окупованої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області.
Після виконання вищевказаних дій, спрямованих на організацію підготовки до участі в проведенні незаконного референдуму, у період з 23 25 вересня 2022 року, більш точний час досудовим розслідуванням встановити не представилось можливим, на тимчасово окупованій території м. Снігурівка та іншої тимчасово окупованої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області, під керівництвом ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , а також за участі інших не встановлених досудовим розслідуванням осіб, розпочалася та діяла незаконна, тобто з порушенням всіх положень Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26 січня 2021 року № 1135-IX, процедура проведення голосування серед жителів тимчасово окупованого м. Снігурівка та іншої тимчасово окупованої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області, яких озброєні військовослужбовці збройних сил російської федерації та росгвардії спільно з іншими особами, задіяними до проведення вказаного незаконного референдуму так званими членами незаконних виборчих комісій та дільниць, примушували до участі у незаконному референдумі шляхом здійснення побудинкового та поквартирного обходу, без дотримання основних його принципів вільної участі та добровільного таємного голосування, публічності та відкритості волевиявлення виборців, вживали заходів примусу відносно тих, хто відмовлявся від голосування чи чинив спротив.
27 вересня 2022 року так звана «ЦВК Херсонської області» за результатами підрахунку ста процентів бюлетенів визнала незаконний референдум таким, що відбувся. Відповідно до його результатів 87.05 відсотків виборців виявили бажання за входження Херсонської області, у тому числі м. Снігурівка та іншої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області, у склад російської федерації.
Злочинна діяльність вище вказаної організованої групи у складі громадян України ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 була припинена 11 листопада 2022 року у зв`язку із звільненням Збройними Силами України частини Миколаївської області, а саме м. Снігурівка та іншої частини Снігурівської об`єднаної територіальної громади Баштанського району Миколаївської області.
Слідчий звернувся до слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва з погодженим із прокурором відділу Миколаївської обласної прокуратури ОСОБА_3 клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022150000000145 від 11.04.2022 року стосовно оголошених у розшук підозрюваних ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 .
В обґрунтування клопотання вказав, в період травня 2022 року, лютого - березня 2023 року ОСОБА_9 неодноразово викликалась до слідчого відділу Управління СБ України в Миколаївській області шляхом публікації повісток про виклик в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, а також шляхом вручення таких повісток її рідному синові ОСОБА_11 та керівнику за місцем роботи ОСОБА_9 Голові Баштанської районної ради ОСОБА_12 , але за викликами ОСОБА_9 так жодного разу до органу досудового розслідування не з`явилась та про поважні причини своєї неявки не повідомила.
В період серпня 2022 року, січня та березня 2023 року ОСОБА_8 неодноразово викликався до слідчого відділу Управління СБ України в Миколаївській області шляхом публікації повісток про виклик в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, але за викликами ОСОБА_8 так жодного разу до органу досудового розслідування не з`явився та про поважні причини своєї неявки не повідомив.
В період грудня 2022 року, січня та березня 2023 року ОСОБА_10 неодноразово викликався до слідчого відділу Управління СБ України в Миколаївській області шляхом публікації повісток про виклик в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, але за викликами ОСОБА_10 так жодного разу до органу досудового розслідування не з`явився та про поважні причини своєї неявки не повідомив.
Згідно інформації оперативного підрозділу, з допиту свідків та інших матеріалів кримінального провадження, органом досудового розслідування встановлено, що на даний час ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 продовжують перебувати на тимчасово окупованій збройними силами рф території України, у зв`язку з чим забезпечити явку останніх для участі у слідчих діях не виявляється за можливе. Дотепер ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 не з`явилась за викликами та жодним чином не повідомили про причини неявки, у зв`язку з чим у органу досудового розслідування наявні підстави вважати, що підозрювані навмисно переховується від органу досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності.
10.05.2022 року винесено постанову про оголошення підозрюваної ОСОБА_9 у розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам 1-го відділу ГВ ЗНД відділу УСБУ в Миколаївській області.
26.01.2023 року винесено постанову про оголошення підозрюваного ОСОБА_10 у розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам 1-го відділу ГВ ЗНД відділу УСБУ в Миколаївській області.
05.09.2022 року винесено постанову про оголошення підозрюваного ОСОБА_8 у розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам 3-го відділу ГВ ЗНД відділу УСБУ в Миколаївській області.
На даний час підозрювані ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 згідно отриманої інформації переховується від органів слідства та перебувають на тимчасово-окупованій збройними силами рф території Херсонської області.
В судовому засіданні прокурор та слідчий клопотання підтримали.
Захисник заперечував проти задоволення клопотання.
Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та додані до нього матеріали, вважаю необхідним клопотання задовольнити, виходячи з наступного.
ОСОБА_8 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень,передбачених ч.3ст.28,ч.5ст.111-1,ч.3ст.28,ч.1ст.111-2 ККУкраїни,які відносяться до категорії особливо тяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
ОСОБА_13 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень,передбачених ч.6ст.111-1,ч.3ст.28,ч.5ст.111-1,ч.3ст.28,ч.1ст.111-2 ККУкраїни,які відносяться до категорії особливо тяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
ОСОБА_10 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень,передбачених ч.3ст.28,ч.5ст.111-1,ч.3ст.28,ч.1ст.111-2 ККУкраїни,які відносяться до категорії особливо тяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Підозри є обґрунтованими, підтверджується наступними зібраними матеріалами кримінального провадження: протоколом огляду Інтернет-сайту «Преступности НЕТ» під заголовком « ІНФОРМАЦІЯ_7 » від 14.04.2022; протоколами оглядів Інтернет-ресурсів, розміщених в мессенджері «Telegram», а саме телеграм-каналів, які виключно висвітлюють активну проросійську позицію щодо подій, які пов`язані збройним нападом Російської Федерації на Україну, та глорифікують збройний напад ЗС Російської Федерації на територію України, а саме наступних телеграм-каналів: « ІНФОРМАЦІЯ_8 », «Позывной Журналист»,«Лохматый Z Николаев» від 26.04.2022; Протоколом огляду Інтернет мережі від 15.08.2022, згідно якого встановлено, що ОСОБА_8 призначено т.зв. «головою ВЦА Снігурівського району»; Протоколом огляду Інтернет мережі від 15.08.2022, згідно якого встановлено, що ОСОБА_8 приступив до виконання покладених як на т.зв. «голову ВЦА Снігурівського району» обов`язків; Протоколом огляду Інтернет мережі від 15.08.2022, в ході якого встановлено, що ОСОБА_8 як т.зв. «голова ВЦА Снігурівського району» повідомляє місцевих мешканців на зібранні про його майбутню діяльність на займаній ним посаді в незаконному органі влади; Протоколом огляду Інтернет мережі від 15.08.2022, в ході проведення якого встановлено, що ОСОБА_8 зі зброєю в руках від імені окупаційної влади проводить збори місцевих мешканців м. Снігурівка та дає коментарі щодо діяльності окупаційної влади на території вказаного населеного пункту; Протоколом огляду Інтернет мережі від 25.08.2022, згідно якого встановлено, що 22.08.2022 ОСОБА_8 перебуваючи в окупованому зс рф м. Снігурівка в день «Российского флага» надає вказівку невстановленій особі, вдягненій у військову форму зразка рф на підняття стягу країни-агресора рф; Прокол огляду Інтернет мережі від 08.02.2023, згідно якого встановлено, що ОСОБА_8 надає інтерв`ю, в ході якого підозрюваний повідомляє журналісту про наміри повернутись до м. Снігурівка у супроводі військовослужбовців рф для здійснення повторної окупації вказаного населеного пункту, а також повідомляє про його обізнаність та обізнаність осіб з числа працівників незаконного органу владу т.зв. «ВЦА Снігурівського району» щодо притягнення останніх до кримінальної відповідальності за інкриміновані їм злочини; Прокол огляду Інтернет мережі від 08.02.2023, згідно якого встановлено, що ОСОБА_8 підтверджує його обізнаність про оголошені йому підозри а також щодо оголошення підозр іншим особам, які добровільно надали згоду на співпрацю в незаконному органі влади т.зв. «ВЦА Снігурівського району», та відповідно зайняли посади пов`язані із здійсненням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій; Протокол огляду Інтернет мережі від 09.03.2023, в ході якого підтверджено проведення незаконного «референдуму» представниками окупаційної адміністрації; Протокол огляду телеграм-канату « ІНФОРМАЦІЯ_9 », в ході проведення якого виявлено відомості щодо діяльності т.зв. «ВЦА Снігурівського району» під керуванням ОСОБА_8 , відомості щодо проведення представниками окупаційної адміністрації незаконного «референдуму» на території окупованого м. Снігурівка; Протоколом огляду документів від 09.02.2023, в ході проведення огляду якого встановлено, що в період серпня 2022 року на території м. Снігурівка діяла окупаційна адміністрація т.зв. «ВЦА Снігурівського району», головою якої є ОСОБА_8 , а його заступниками є ОСОБА_14 (псевдонім ОСОБА_9 ) та ОСОБА_10 ; Протоколом огляду документів від 25.11.2022, згідно якого встановлено, що ОСОБА_8 обійняв посаду т.зв. «голови ВЦА Снігурівського району», та призначив своїм заступником ОСОБА_10 , якому доручив здійснення керування сектором надання послуг місцевому населення (водо-, газовідведення, електромережі, комунальні служби міста та інше); протоколом огляду документів, вилучених під час проведення обшуку в ЗОШ № 2 (м. Снігурівка, пров. Шкільний, буд. 14). В ході огляду виявлено документ «Временное положение о Военно-гражданской администрации Снигиревского района Херсонской области от 09.08.2022 № 333-р», яким визначено структуру «Военно-гражданской администрации Снигиревскго района Херсонской области», її повноваження та напрями діяльності, зокрема, щодо управління об`єктами житлово-комунального господарства, а також виявлено документи щодо проведення т.зв. «референдуму» (списки місцевих мешканців, статистичні документи щодо прихильності місцевих мешканців до рф); протоколом огляду мобільного телефону керівника апарату Голови т.зв. «ВЦА Снігурівського району» ОСОБА_15 , марки «Nokia G20», в якому серед іншого виявлено фотокопію документу «Список работников ВГА Снигиревского района Херсонской области по состоянию на 27 октября 2022 г.», в якому зазначено перелік робітників т.зв. «ВЦА Снігурівського району», зокрема голову незаконного органу ОСОБА_8 , ОСОБА_14 (псевдонім ОСОБА_9 ) та ОСОБА_10 ; Протоколом допиту ОСОБА_15 (обвинувальний акт відносно останньої скеровано до суду), яка в ході допиту повідомила, що в період з 01.08.2022 по 19.10.2022 вона добровільна обіймала посаду т.зв. «керівника апарату Голови ВЦА Снігурівського району» та виконувала покладені на неї функції. Крім того в ході допиту остання повідомила відомості щодо інших осіб, які обіймали відповідні посади в т.зв. «ВЦА Снігурівського району», зокрема щодо ОСОБА_9 (використовувала псевдонім ОСОБА_14 ), ОСОБА_10 та ОСОБА_8 ; Протоколом допиту ОСОБА_16 (обвинувальний акт відносно останньої скеровано до суду), яка в ході допиту повідомила, що в період з 01.08.2022 по 19.10.2022 вона добровільна обіймала посаду т.зв. «начальника відділу соціальних виплат ВЦА Снігурівського району» та виконувала покладені на неї функції. Крім того в ході допиту остання повідомила відомості щодо інших осіб, які обіймали відповідні посади в т.зв. «ВЦА Снігурівського району», зокрема щодо ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 ; протоколом допитів свідків ОСОБА_17 , ОСОБА_18 ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 ОСОБА_24 ОСОБА_25 . Вказані свідки в ході проведення допитів повідомили відомості діяльності ОСОБА_9 щодо зібрання місцевих мешканців в м. Снігурівка, поблизу житлового будинку по вул. Суворова, на якому, в присутності представників збройних формувань збройних сил російської федерації, остання закликала населення налагоджувати взаємодію з приводу організації останніми відновлення газо-, водо-, електрозабезпечення; Протоколом допиту свідка ОСОБА_26 , який в ході проведення допиту повідомив, що керування містом Снігурівка від імені окупаційних військ здійснювалось т.зв. «ВЦА Снігурівського району», яку очолював ОСОБА_8 та його заступниками ОСОБА_9 та ОСОБА_10 ; Протоколом допиту свідка ОСОБА_27 , який в ході допиту повідомив відомості щодо організації, проведення та участі підозрюваних у кримінальному провадженні осіб у т.зв. «референдумі»; Протоколом допиту свідка ОСОБА_14 , яка в ході проведення допиту, повідомила, що ОСОБА_9 останній невідома, особисті документи ОСОБА_14 передавала представникові окупаційної влади для отримання гуманітарної допомоги. Крім того свідок в ході допиту повідомив про те, що вона не займала будь-яких посад в незаконно створених окупаційних адміністраціях; Протоколом допиту свідка ОСОБА_28 , яка в ході проведення допиту повідомила, що в період 22-23.03.2022 року ОСОБА_9 перебувала на території виконкому м. Снігурівка та проводила бесіди з представниками окупаційних військ рф, а також повідомила, що у вказаний період часу представники окупаційних військ пропонували їй обійняти посаду міського голови. Як повідомила свідок таку пропозицію їй зробили військовослужбовець рф, ім`я якого свідкові невідоме та ОСОБА_8
10.05.2022 року винесено постанову про оголошення підозрюваної ОСОБА_9 у розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам 1-го відділу ГВ ЗНД відділу УСБУ в Миколаївській області.
26.01.2023 року винесено постанову про оголошення підозрюваного ОСОБА_10 у розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам 1-го відділу ГВ ЗНД відділу УСБУ в Миколаївській області.
05.09.2022 року винесено постанову про оголошення підозрюваного ОСОБА_8 у розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам 3-го відділу ГВ ЗНД відділу УСБУ в Миколаївській області.
23.01.2023, 24.01.2023 та 25.01.2023 року ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 викликалися шляхом розміщення повідомлення про виклик на сайті видання «Урядовий кур`єр» та офісу Генерального прокурора України, але за викликами останні не з`явилися.
Зібрані у кримінальному провадженні докази беззаперечно вказують на те, що підозрювані ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 належним чином повідомлені про проведення стосовно них досудового розслідування, набуття ними статусу підозрюваних у цьому кримінальному провадженні відповідно до повідомлення про підозру від 13.03.2023, про необхідність їх явки до слідчого для проведення процесуальних дій, а також на те, що підозрювані переховуються від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, існують достатні підстави вважати, що підозрювані ухиляються від явки на виклик слідчого, прокурора (не прибули на виклик без поважної причини більше ніж два рази), перебувають на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до ч. 5 ст. 139, п. 20-1 розділу ХІ КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваними, та оголошення їх у міждержавний та/або міжнародний розшук, або які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Згідно з ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченим цим Кодексом, з урахуванням положень глави «Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень».
Ч. 2 ст. 297-1, п. 20-1 розділу ХІ КПК України, передбачають, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого зокрема статтею 258 - 3 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, або який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності або оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у ч. 2 ст. 297 - 1 КПК України, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Вимогами ст. 5 «Здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження стосовно осіб, які перебувають в районі проведення антитерористичної операції» Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції» № 1632-VІІ від 12.08.2014р., передбачено, що ухилення від явки на виклик до слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш ніж два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває в районі проведення антитерористичної операції, та оголошення його в розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження, передбаченому КПК України, з особливостями, встановленими цим Законом.
Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги обґрунтованість підозри ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1, ч.3 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, на виклики слідчого не з`являються, оголошені у розшук та перебувають на тимчасово окупованій території України, вважаю необхідним клопотання задовольнити.
Керуючись ст.ст. 297-1, 297-2, 297-4, п. 20-1 розділу ХІ "Перехідні положення", 309 КПК України, -
УХВАЛИВ:
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні №22022150000000145 від 11.04.2022 року спеціального досудового розслідування стосовно оголошених у розшук ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які підозрюються у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1, ч.3 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Зобов`язати прокурора у кримінальному провадженні внести відомості про здійснення спеціального досудового розслідування до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголошено 17 березня 2023 року о 16 год. 20 хв.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_29
Суд | Центральний районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 15.03.2023 |
Оприлюднено | 10.08.2023 |
Номер документу | 112712271 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про здійснення спеціального досудового розслідування |
Кримінальне
Центральний районний суд м. Миколаєва
Подзігун Г. В.