Справа № 395/218/22 Провадження № 2/395/7/2023
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 серпня 2023 року м. Новомиргород
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Забуранного Р.А.
при секретарі Таран С. М.,
за участі представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Головатюка С. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новомиргороді в режимі відеоконференцзв`язку цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оситнянське» про визнання неукладеним та скасування державної реєстрації договору оренди земельної ділянки,-
ВСТАНОВИВ:
До суду із позовом звернувся ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оситнянське» про визнання неукладеним та скасування державної реєстрації договору оренди земельної ділянки.
В обґрунтування позову, позивач зазначає, що 04 жовтня 2017 р., ним видано довіреність на ім`я ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , та ОСОБА_5 , які мали оформити на його ім`я земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею до 2.0000 га та здійснити пошук особи, що візьме вказану земельну ділянку в оренду зі сплатою орендної плати в розмірі не менше 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. В результаті вчинення відповідних дій зазначеними представниками, він став власником земельної ділянки кадастровий номер 3523885600:02:000:5396, площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства. В подальшому, він припинив дію довіреності з 08.11.2019 року, однак, довідався, що належна йому земельна ділянка відповідно до договору оренди від 13.11.2019 року знаходиться в оренді у відповідача. Зазначає, що договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3523885600:02:000:5396 не укладав та не підписував, а тому даний договір має бути визнаний судом неукладеним, а державна реєстрація договору - скасована.
У зв`язку з цим, він просить суд: визнати договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 3523885600:02:000:5396 загальною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства б/н від 13.11.2019 року, зареєстрований в реєстрі №49769551 - неукладеним, внаслідок не підписання його власником земельної ділянки - ОСОБА_2 ; зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Оситнянське» (код ЄДРПОУ 31934319) усунути перешкоди ОСОБА_2 у користуванні належним йому майном - земельна ділянка кадастровий номер 3523885600:02:000:5396 загальною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, шляхом повернення її ОСОБА_2 , як безпідставно набутим Товариством з обмеженою відповідальністю «Оситнянське»; зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Оситнянське» (код ЄДРПОУ 31934319), в особі його керівника, усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою кадастровий номер 3523885600:02:000:5396 загальною площею 2,0 га, отриманою ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства; зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Оситнянське» (ЄДРПОУ 31934319) негайно звільнити земельну ділянку кадастровий номер 3523885600:02:000:5396 загальною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства.
17 червня 2022 року до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому сторона відповідача позовні вимоги не визнає повністю, вважає їх безпідставними, надуманими та такими, що не підлягають задоволенню виходячи з того, що спірний договір оренди дійсно підписував представник позивача за довіреністю оскільки йому були надані такі повноваження за довіреністю і він їх виконав належним чином.
23 серпня 2022 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву у якій позивач заперечує проти аргументів та доводів представника відповідача та просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
Ухвалою Новомиргородського районного суду Кіровоградської області 27 вересня 2022 року задоволено клопотання представника позивача про забезпечення доказів та витребувано з архіву Новомиргородського районного суду Кіровоградської області матеріали справи № 395/115/20 (суддя Орендовський В.А.), для дослідження у судовому засіданні.
Представник позивачау беручи участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська, підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача беручи участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою системи Easуcon, заперечив проти аргументів представника позивача, позовні вимоги не визнає повністю, вважає їх безпідставними, надуманими та просив суд відмовити у позові повністю.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку про задоволення позову з наступних наведених підстав.
Згідно ст. 2 ЗК України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розрядження землею.
Відповідно до ст. 41 Конституції України та ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Водночас відповідно до ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.
Частинами 1 та 2 статті 319 ЦК України встановлено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
В силу ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про оренду землі» орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи.
За положенням ст.13 ЗУ «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку уволодіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Таким чином, лише власник земельної ділянки або уповноважена ним на те особа може виступати орендодавцем за договором.
Відповідно до статті 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 14 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди земельної ділянки укладається в письмовій формі.
Згідно з ч.5 ст.6 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Частиною третьою статті 203 ЦК України передбачено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Згідно ч.1 ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Порушення вимог законодавства щодо волевиявлення учасника правочину є підставою для визнання його недійсним у силу припису частини першої статті 215 ЦК України, а також із застосуванням спеціальних правил про правочини, вчинені з дефектом волевиявлення - під впливом помилки, обману, насильства, зловмисної домовленості, тяжкої обставини.
Як у частині першій статті 215 ЦК України, так і у статтях 229-233 ЦК України, йдеться про недійсність вчинених правочинів, тобто у випадках, коли існує зовнішній прояв волевиявлення учасника правочину, вчинений ним у належній формі (зокрема, шляхом вчинення підпису на паперовому носії), що, однак, не відповідає фактичній внутрішній волі цього учасника правочину.
У тому ж випадку, коли сторона не виявляла свою волю до вчинення правочину, до набуття обумовлених ним цивільних прав та обов`язків правочин є таким, що не вчинений, права та обов`язки за таким правочином особою не набуті, а правовідносини за ним - не виникли.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди (частина перша статті 638 ЦК України).
У разі ж якщо сторони такої згоди не досягли, такий договір є неукладеним, тобто таким, що не відбувся, а наведені в ньому умови не є такими, що регулюють спірні відносини.
Правочин, який не вчинено (договір, який не укладено), не може бути визнаний недійсним. Наслідки недійсності правочину також не застосовуються до правочину, який не вчинено.
Згідно правових позицій Великої Палати Верховного Суду, висловленої у справі № 145/2047/16-ц, підпис є невід`ємним елементом, реквізитом письмової форми договору, а наявність підписів має підтверджувати наміри та волевиявлення учасників правочину, а також забезпечувати їх ідентифікацію. Якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов, такий договір є неукладеним, тобто таким, що не відбувся, а наведені в ньому умови не є такими, що регулюють спірні відносини. Правочин, який не вчинено (договір, який не укладено), не може бути визнаний недійсним. Наслідки недійсності правочину також не застосовуються до правочину, який не вчинено. У випадку, коли сторона не виявляла свою волю до вчинення правочину, до набуття обумовлених ним цивільних прав та обов`язків правочин є таким, що не вчинений, права та обов`язки за таким правочином особою не набуті, а правовідносини за ним не виникли.
Відповідно до вимог статей 76-79 ЦПК України доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких в учасників справи, виникає спір. Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 виданого Головним Управлінням Національної гвардії України 14 квітня 2016 року та яке видане безстроково.(Т. 1 а.с. 12)
Відповідно до вимог діючого законодавства України позивач вирішив реалізувати своє право на землю, з метою подальшого ведення сільського господарства. Оскільки, він на той момент знаходився на дійсній військовій службі в зоні АТО і не мав фактичної можливості здійснити оформлення необхідних документів, він звернувся до осіб, які на той час виконували ці послуги для його співслужбовців.
На виконання зазначеної мети, позивач 04.10.2017 року видав нотаріальну довіреність на наступних осіб: ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_3 , що проживає за адресою: АДРЕСА_2 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується копією довіреності від 04.10.2017 року виданої у місті Кривий Ріг, Дніпропетровської області та посвідченої приватним нотаріусом Криворізької міського нотаріального округу Рукавіциною Н. В.( Т. 1 а.с. 13-14)
Відповідно до положень ст.ст.116,118 Земельного кодексу України, вищевказані особи, на підставі виданої довіреності повинні були оформити документи на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га на ОСОБА_2 та здійснити пошук осіб - потенційних орендарів зазначеної земельної ділянки, на випадок передання вказаної земельної ділянки в оренду, з вартістю орендної плати в розмірі, що не є меншою ніж 3% від нормативної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки, та сповістити про це довірителя - позивача.
15.06.2018 року, відповідно до Наказу Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградської області №11-3617/14-18-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» позивач став власником земельної ділянки кадастровий номер: 3523885600:02:000:5396 загальною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, що підтверджується копією наказу Головного Управління Держгеокадастру в Кіровоградської області №11-3617/14-18-СГ від 15.06.2018 року. (Т. 1 а.с. 21)
Згідно з копією витягу з Єдиного реєстру довіреностей, за заявою ОСОБА_2 , видана ним довіреність була скасована 08.11.2019 року.(а.с.15)
Земельна ділянка, кадастровий номер 3523885600:02:000:5396 загальною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, знаходиться в оренді у Товариства з обмеженою відповідальністю «Оситнянське» (код ЄДРПОУ 31934319) на підставі договору оренди земельної ділянки № б/н від 13.11.2019 року, що підтверджується копією договору оренди земельної ділянки № б/н від 13.11.2019 року. (Т. 1 а.с.16-20)
У відповідності до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 321474311 від 31.01.2023 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Оситнянське» (код ЄДРПОУ 31934319) та ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_5 ) укладено договір оренди № б/н від 13.11.2019 року щодо земельної ділянки з кадастровим номером: 3523885600:02:000:5396, загальною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, номер запису про інше речове право - 34231311 від 13.11.2019 року.(Т. 1 а.с.222)
Згідно з висновком експерта № 2206-21 від 03.08.2021 року, який знаходиться у матеріалах справи № 395/115/20 і був витребуваний та досліджений у судовому засіданні, за результатами проведення судової почеркознавчої експертизи підписи від імені ОСОБА_2 у договорі оренди земельної ділянки № б/н від 13.11.2019 року, в графі "ОРЕНДОДАВЕЦЬ" та підпис в графі "Орендодавець" акту приймання-передачі земельної ділянки (об`єкта оренди) в оренду від 11.11.2019, що є додатком №1 до Договору оренди землі №б/н від 11.11.2019 - виконані не ОСОБА_2 , а іншою особою з наслідуванням його справжнього підпису.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання (частина 1 статті 15 ЦК України).
Способами захисту цивільних прав та інтересів визначені положеннями статті 16 ЦК України.
Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 16 ЦК України суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Згідно із частиною 2 статті 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до частини 3 статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню.
У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.
Отже, суд дійшов до висновку, що спірний договір оренди земельної ділянки № б/н від 13.11.2019 року є неукладеним, що має наслідком усунення перешкод у користуванні землею шляхом скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки кадастровий номер 3523885600:02:000:5396 площею 2,0000 га, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з Товариства з обмеженою відповідальністю «Оситнянське» на користь держави підлягають стягненню судові витрати, що складаються з судового збору в розмірі 4292 гривні 00 копійок.
Керуючись ст.ст. 258-259, 263-265, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оситнянське» про визнання неукладеним та скасування державної реєстрації договору оренди земельної ділянки- задовольнити.
Визнати договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 3523885600:02:000:5396 загальною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства б/н від 13.11.2019 року, зареєстрований в реєстрі №49769551 - неукладеним, внаслідок не підписання його власником земельної ділянки - ОСОБА_2 .
Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Оситнянське» (код ЄДРПОУ 31934319) усунути перешкоди ОСОБА_2 у користуванні належним йому майном - земельна ділянка кадастровий номер 3523885600:02:000:5396 загальною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, шляхом повернення її ОСОБА_2 , як безпідставно набутим Товариством з обмеженою відповідальністю «Оситнянське».
Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Оситнянське» (код ЄДРПОУ 31934319), в особі його керівника, усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою кадастровий номер 3523885600:02:000:5396 загальною площею 2,0 га, отриманою ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства.
Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Оситнянське» (ЄДРПОУ 31934319) негайно звільнити земельну ділянку кадастровий номер 3523885600:02:000:5396 загальною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства.
Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «Оситнянське» (ЄДРПОУ 31934319) на користь держави судовий збір у розмірі 4292 (чотири тисячі двісті дев`яносто дві) гривні 00 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: Р. А. Забуранний
Повний текст судового рішення виготовлений 15 серпня 2023 року.
Суд | Новомиргородський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 10.08.2023 |
Оприлюднено | 17.08.2023 |
Номер документу | 112829877 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Забуранний Р. А.
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Забуранний Р. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні