Постанова
від 17.08.2023 по справі 569/70/22
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Рівненський апеляційний суд


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 серпня 2023 року м. Рівне

Рівненський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

судді-доповідача - Шимківа С.С.,

суддів: - Боймиструка С.В., Хилевича С.В.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ,

відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Комп`ютерна академія ШАГ Рівне ПКО",

розглянувши заяву представника ТзОВ "Комп`ютерна академія ШАГ Рівне ПКО" - адвоката Єгорова Богдана Станіславовича про ухвалення додаткового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комп`ютерна академія ШАГ Рівне ПКО" про стягнення безпідставно утримуваних коштів,-

в с т а н о в и в :

У провадженні Рівненського апеляційного суду перебувала вищезазначена цивільна справа за апеляційними скаргами представника ОСОБА_1 - адвоката Твердого Миколи Кузьмовича, Товариства з обмеженою відповідальністю "Комп`ютерна академія ШАГ Рівне ПКО" на рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 16 лютого 2023 року.

Постановою Рівненського апеляційного суду від 22 червня 2023 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Твердого Миколи Кузьмовича залишено без задоволення.

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Комп`ютерна академія ШАГ Рівне ПКО" задоволено.

Рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 16 лютого 2023 року скасовано.

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комп`ютерна академія ШАГ Рівне ПКО" про стягнення безпідставно утриманих коштів - відмовлено.

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Комп`ютерна академія ШАГ Рівне ПКО" судовий збір за розгляд справи апеляційним судом у розмірі 1488,60 грн..

В апеляційній скарзі представник ТзОВ "Комп`ютерна академія ШАГ Рівне ПКО" повідомив апеляційний суд, що ним, протягом 5-ти днів після ухвалення судового рішення буде подано відповідні докази щодо розміру понесених судових витрат, орієнтовний розмір яких становить 16 000 грн..

28 червня 2023 року представник ТзОВ "Комп`ютерна академія ШАГ Рівне ПКО" подав до апеляційного суду заяву про ухвалення додаткового рішення про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТзОВ "Комп`ютерна академія ШАГ Рівне ПКО" витрат на правничу допомогу пов`язаних з розглядом справи апеляційним судом у розмірі 16 000 грн..

Однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства є відшкодування судових витрат стороні, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини 3 статті 2 ЦПК України).

Відповідно до положень п. 3 ч. 1 ст. 270 ЦПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання судових витрат.

У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви (ч. 4 ст. 270 ЦПК України).

Перевіривши доводи заяви представника ТзОВ "Комп`ютерна академія ШАГ Рівне ПКО", апеляційний суд вважає за можливе розглянути її без виклику сторін в судове засідання.

Згідно ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Частиною 2 ст. 137 ЦПК України встановлено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Згідно із частиною третьою вказаної статті ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Відповідно до ч. 4, ст. 137 ЦПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Частиною третьою ст. 141 ЦПК України встановлено, що при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Частиною 8 вищевказаної статті передбачено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Як зазначено у постанові Верховного Суду від 13.02.2019 р. у справі №756/2114/17, «при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критеріїв реальності адвокатських витрат (встановлення їх дійсності та необхідності), і розумності їх розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану сторін.

Ті самі критерії застосовує ЄСПЛ, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. У рішеннях від 12 жовтня 2006 р. у справі «Двойних проти України», від 10 грудня 2009 р. у справі «Гімайдуліна і інші проти України», від 23 січня 2014 р. у справі «East/West Alliance Limited проти України», від 26 лютого 2015 р. у справі «Баришевський проти України» зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим.

У рішенні ЄСПЛ від 28 листопада 2002 р. у справі «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Представник ТзОВ "Комп`ютерна академія ШАГ Рівне ПКО" зазначає, що витрати на професійну правничу допомогу складають 16 000 грн..

Надані представником ТзОВ "Комп`ютерна академія ШАГ Рівне ПКО" докази про понесення витрат на правничу допомогу під час розгляду справи апеляційним судом є достатніми, допустимими і достовірними.

Разом з цим, виходячи з встановлених обставин справи та норм процесуального законодавства, апеляційний суд вважає, що обґрунтованим до стягнення буде розмір витрат на правову допомогу, який складає 2 000 грн., що буде співмірним із складністю справи, тривалістю її розгляду, розміром позовних вимог, обсягом виконаних робіт (наданих послуг) і часом, витраченим на виконання цих робіт (послуг).

Керуючись ст.ст. 137, 141, 270 ЦПК України, Рівненський апеляційний суд,-

п о с т а н о в и в :

Заяву представника ТзОВ "Комп`ютерна академія ШАГ Рівне ПКО" - адвоката Єгорова Богдана Станіславовича про ухвалення додаткового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комп`ютерна академія ШАГ Рівне ПКО" про стягнення безпідставно утримуваних коштів задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь ТзОВ "Комп`ютерна академія ШАГ Рівне ПКО" 2 000 гривень витрат на професійну правничу допомогу понесених під час апеляційного провадження справи.

Додаткова постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому повне судове рішення не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.

Суддя-доповідач Шимків С.С.

Судді: Боймиструк С.В.

Хилевич С.В.

СудРівненський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення17.08.2023
Оприлюднено18.08.2023
Номер документу112874575
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про повернення безпідставно набутого майна (коштів)

Судовий реєстр по справі —569/70/22

Постанова від 17.08.2023

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Шимків С. С.

Постанова від 22.06.2023

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Шимків С. С.

Ухвала від 29.05.2023

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Шимків С. С.

Ухвала від 27.04.2023

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Шимків С. С.

Ухвала від 31.03.2023

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Шимків С. С.

Ухвала від 31.03.2023

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Шимків С. С.

Рішення від 16.02.2023

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Панас О. В.

Рішення від 16.02.2023

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Панас О. В.

Ухвала від 10.01.2022

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Панас О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні