Роздільнянський районний суд Одеської області
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 511/762/23
Номер провадження: 2-др/511/8/23
21 серпня 2023 року Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Гринчак С. І.,
секретаря судового засідання Замковенко О.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Роздільна Одеської області заяву представника позивачів адвоката Заставного Романа Андрійовича про ухвалення додаткового рішення по цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Роздільнянський міський водоканал» про відшкодування шкоди, заподіяної смертю фізичної особи,
ВСТАНОВИВ:
І. Стислий виклад позиції позивачів.
12.07.2023 року на адресу суду надійшла заява представника позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 адвоката- Заставного Р.А. про ухвалення додаткового рішення по цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Роздільнянський міський водоканал» про відшкодування шкоди, заподіяної смертю фізичної особи.
Вказана заява мотивована тим, що рішенням Роздільнянського районного суду Одеської області від 29.06.2023 року були частково задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Роздільнянський міський водоканал» про відшкодування шкоди, заподіяної смертю фізичної особи,
Однак, судом не вирішено питання про стягнення судових витрат на користь позивачів на професійну правничу допомогу, у розмірі по 15000грн.
На підставі вищевикладеного, представник позивачів просив суд ухвалити додаткове рішення по справі та стягнути з Комунального підприємства «Роздільнянський міський водоканал» на користь ОСОБА_1 , ОСОБА_2 судові витрати, а саме витрати на професійну правничу допомогу у розмірі по 15000грн.
ІІ. Процесуальні дії у справі.
На заяву представника позивачів представник відповідача подав клопотання про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу від 13.07.2023 року, в якому просив відмовити в задоволенні заяви про ухвалення додаткового рішення, а саме в стягненні з відповідача на користь позивачів судових витрат на професійну правничу допомогу, у розмірі по 15000грн. ( а.с.127-129).
ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.
Представник позивачів адвокат Заставний Р.А., який діяв на підставі ордера серії ВС № 1191264 від 06.03.2023 року та серії ВС № 1191265 від 06.03.2023 року, в судове засідання не прибув. Просив заяву про ухвалення додаткового рішення розглянути без участі позивачів та їх представника (а.с.117)
Представник відповідача - Комунального підприємства «Роздільнянський міський водоканал»в судове засідання не з`явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав клопотання про розгляд заяви про ухвалення додаткового рішення по справі без участі їх представника (а.с.129).
У зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи, від яких надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає положенням ч. 3ст. 211 ЦПК України, судом, відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІV. Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Рішенням Роздільнянського районного суду Одеської області від 29.06.2023 року позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Роздільнянський міський водоканал», про відшкодування шкоди, заподіяної смертю фізичної особи, задоволено частково. Стягнуто з Комунального підприємства «Роздільнянський міський водоканал» (ЄДРПОУ 37958340, вул. Шевченко,81, м. Роздільна, 676400) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 - 50 000 (п`ятдесят тисяч) гривень у рахунок відшкодування моральної шкоди. Стягнути з Комунального підприємства «Роздільнянський міський водоканал» (ЄДРПОУ 37958340, вул. Шевченко,81, м. Роздільна, 676400) на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_2 - 50 000 (п`ятдесят тисяч) гривень у рахунок відшкодування моральної шкоди. Стягнуто з Комунального підприємства «Роздільнянський міський водоканал» (ЄДРПОУ 37958340, вул. Шевченко,81, м. Роздільна, 676400) в дохід держави судовий збір у розмірі 1073грн. ( а.с. 110-113)
12.07.2023 року на адресу суду надійшла заява представника позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 адвоката Заставного Романа Андрійовича, який діяв на підставі ордерів серії ВС № 1191264 від 06.03.2023 року та серії ВС № 1191265 від 06.03.2023 року, про ухвалення додаткового рішення у справі, в якій просив суд стягнути з Комунального підприємства «Роздільнянський міський водоканал» на користь ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , судові витрати на оплату професійної правничої допомоги у розмірі по 15 000 (п`ятнадцять тисяч) гривень. (116-117)
До заяви додано: договори про надання професійної правничої (правової) допомоги
від 30.03.2020 року, додатки до договору про надання професійної правничої (правової) допомоги від 06.03.2023 року та детальний опис робіт (надання послуг) від 29.06.2023 року, ( а.с. 118-124)
Представник позивачів не надав документів, що підтверджують оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлених у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордеру, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки тощо).
Представник відповідача подавав до суду клопотання про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу, в якому просив відмовити в задоволенні заяви про ухвалення додаткового рішення, а саме відмовити в стягненні з відповідача на користь позивачів судових витрат на професійну правничу допомогу, у розмірі по 15000грн. Оскільки, документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правничої допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки та ін.), які б засвідчували факт того, що позивачі дійсно понесли витрати на правничу допомогу, матеріали заяви не містять. Надані представником позивачів договір про надання правничої допомоги разом з додатком, не є належним доказом таких витрат. (а.с.127-129).
V. Норми права, які застосовує суд, мотиви їх застосування.
Відповідно до статті 270ЦПКУкраїни передбачено, що суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що треба виконати; 3) судом не вирішено питання про судові витрати; 4) суд не допустив негайного виконання рішення у випадках, встановлених статтею 430 цього Кодексу.
Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів із дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Згідно п. 20 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року №14 «Про судове рішення у цивільній справі» додаткове рішення може бути ухвалено лише у випадках і за умов, передбачених відповідною статтею ЦПК, воно не може змінити суті основного рішення або містити в собі висновки про права та обов`язки осіб, які не брали участі у справі, чи вирішувати вимоги, не досліджені в судовому засіданні. Додаткове рішення може ухвалити лише той склад суду, що ухвалив рішення в даній справі. В іншому разі особа має право звернутися до суду з тими вимогами на загальних підставах. При порушені питання про ухвалення додаткового рішення з інших підстав суд ухвалою відмовляє в задоволенні заяви.
Відповідно до ч.1 та ч.3 ст.133 та ч.1-3 ст.137 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу. Витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до ч.4 ст.137 ЦПК України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Згідно з частиною 8 статті 141 ЦПК України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
До складу витрат на правничу допомогу включаються: гонорар адвоката за представництво в суді; інша правнича допомога, пов`язана з підготовкою справи до розгляду; допомога, пов`язана зі збором доказів; вартість послуг помічника адвоката; інша правнича допомога, пов`язана зі справою.
Витрати на правничу допомогу визначаються сукупністю таких документів: договором про надання правничої допомоги та відповідними доказами щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу учасник справи має подати (окрім договору про надання правничої допомоги) детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом (для визначення розміру гонорару, що сплачений або підлягає сплаті) та опис здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат має бути співмірним зі складністю справи та виконаних адвокатом (професійна правнича допомога) робіт; часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт; обсягом наданих адвокатом послуг; ціною позову та значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи та репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог співмірності, за клопотанням іншої сторони, суд може зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Разом з цим, договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору (ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).
Суд, давши оцінку наданим доказам по справі, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що представник позивачів не надав суду документів, що свідчать про оплату витрат, пов`язаних із наданням правничої допомоги (квитанції до прибуткового касового ордера, платіжні доручення з відміткою банку або інші банківські документи), про що зазначено в клопотанні представника відповідача.
Суд зазначає, що витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартостіпідлягають розподілуза результатами розгляду справинезалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою або тільки має бути сплачено(пункт 1частини другої статті137 ЦПК Українита частина восьма статті141 ЦПК України).
Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у складі Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у постановах: від 03 жовтня 2019 року у справі № 922/445/19, від 22 січня 2021 року у справі № 925/1137/19, Верховним Судом у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постановах: від 02 грудня 2020 року у справі № 317/1209/19 (провадження № 61-21442св19), від 12 лютого 2020 року в справі № 648/1102/19 (провадження № 61-22131св19), від 03 лютого 2021 року у справі № 554/2586/16-ц (провадження № 61-21197св19), від 17 лютого 2021 року у справі № 753/1203/18 (провадження № 61-44217св18). Тобто вказана судова практика є незмінною.
Розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.
Зазначене узгоджується з правовим висновком, наведеним в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду від 02 вересня 2020 року у справі № 329/766/18 (провадження № 61-6627св20).
Як вбачається з письмових матеріалів справи, 30.03.2020 року між Адвокатським об`єднанням «АВТОПОМІЧ» та ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено договори про надання професійної правничої (правової) допомоги. ( а.с.118-119, 121-122)
Відповідно до пункту 4.1 договорів про надання професійної правничої допомоги від 30.03.2020 року вартість послуг Адвокатського об`єднання та порядок їх сплати передбачено в додатках до цього договору. ( а.с.119, 122)
Відповідно до пункту 1 додатків від 06.03.2023 року до договорів про надання професійної правничої(правової) допомоги від 30.03.2020 року, сторони погодили, плату за надання правової допомоги, пов`язану з судовим вирішенням спору щодо відшкодування шкоди, що становить 2500грн. за одну годину роботи. ( а.с. 120,123)
Згідно з пунктом 2 додатків від 06.03.2023 року до договорів про надання професійної правничої(правової) допомоги від 30.03.2020 року, сторони погодили, що строк здійснення оплати за надання професійної правничої (правової) допомоги протягом 3 (трьох) місяців з дня вступу рішення суду в законну силу. ( а.с. 120,123).
Відповідно до детального опису робіт (наданих послуг) від 29.06.2023 року, загальна кількість витраченого часу на надання правничої допомоги становить 12годин. (а.с. 124)
Таким чином, представником позивачів підтверджено обсяг наданих правничих послуг, виконаних робіт та їх вартість.
При визначенні суми відшкодування витрат на професійну правничу допомогу суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Тісамі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставістатті 41Конвенції прозахист правлюдини і основоположних свобод. Зокрема, у рішеннях від 23 січня 2014 року у справі«East/WestAlliance Limited» проти України», від 26 лютого 2015 року у справі«Баришевський проти України»зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим.
Відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Подібні висновки щодо підтвердження витрат, пов`язаних із оплатою професійної правничої допомоги, зроблені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі № 826/1216/16 (провадження № 11-562ас18)та додатковій постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі № 755/9215/15-ц (провадження № 14-382цс19).
Розмір витрат має бути співмірним зі складністю справи та виконаних адвокатом (професійна правнича допомога) робіт; часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт; обсягом наданих адвокатом послуг; ціною позову та значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи та репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог співмірності, суд може зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Пунктом 48 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних прав «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах № 10 від 17.10.2014 визначено, що витрати на правову допомогу, граничний розмір якої визначено відповідним законом, про що зазначено в пункті 47 цієї постанови, стягуються не лише за участь у судовому засіданні при розгляді справи, а й у разі вчинення інших дій поза судовим засіданням, безпосередньо пов`язаних із наданням правової допомоги у конкретній справі (наприклад, складання позовної заяви, надання консультацій, переклад документів, копіювання документів). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.
Право на професійну правничу допомогу гарантованост. 59 Конституції України, офіційне тлумачення якого надано Конституційним Судом України у рішеннях від 16.11.2000 року № 13-рп/2000, від 30.09.2009 року № 23-рп/2009.
Так, пунктом 3.2рішення Конституційного Суду від 30.09.2009 №23-рп/2009передбачено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах, тощо. Вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб`єктами права.
Відтак, враховуючи, що представник позивачів підтвердив, понесені витрати на професійну правничу (правову) допомогу, суд вважає, що з відповідача на користь позивачів слід стягнути підтверджені витрати на професійну правничу(правову) допомогу в розмірі по 15000,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 133, 137, 141, 246, 247, 270, 353 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву представника позивачів адвоката Заставного Романа Андрійовича про ухвалення додаткового рішення по цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Роздільнянський міський водоканал» про відшкодування шкоди, заподіяної смертю фізичної особи, задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Роздільнянський міський водоканал» (ЄДРПОУ 37958340, вул. Шевченко,81, м. Роздільна, 67400) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , судові витрати на оплату професійної правничої допомоги у розмірі 15 000 (п`ятнадцять тисяч) гривень.
Стягнути з Комунального підприємства «Роздільнянський міський водоканал» (ЄДРПОУ 37958340, вул. Шевченко,81, м. Роздільна, 67400) на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_2 , судові витрати на оплату професійної правничої допомоги у розмірі 15 000 (п`ятнадцять тисяч) гривень.
Додаткове рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст Додаткового Рішення виготовлений та підписаний суддею 21 серпня 2023 року.
Суддя С. І. Гринчак
Суд | Роздільнянський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2023 |
Оприлюднено | 22.08.2023 |
Номер документу | 112922182 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про ухвалення додаткового рішення |
Цивільне
Роздільнянський районний суд Одеської області
Гринчак С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні