Постанова
від 31.08.2023 по справі 711/622/23
ЧЕРКАСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2023 року

м. Черкаси

Справа № 711/622/23Провадження № 22-з/821/87/23Категорія: 304000000

Черкаський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючої: Карпенко О.В.

суддів: Бородійчука В.Г., Василенко Л.І.

за участю секретаря: Мунтян К.С.

учасники справи:

позивач: ОСОБА_1

представник позивача: адвокат Лежух Тетяна Іванівна

відповідач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Фаворит -187»

представник відповідача: адвокат Яцюк Максим Васильович

розглянувши заяву представника ОСББ «Фаворит-187»- адвоката Яцюка Максима Васильовича про ухвалення додаткового рішення про стягнення судових витрат у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСББ «Фаворит-187» про визнання договору недійсним,-

в с т а н о в и в :

31 січня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси з позовом до ОСББ «Фаворит-187» про визнання недійсним Договору про надання правової допомоги № 01/08-04-21, укладеного 08.04.2021 між ОСББ «Фаворит-187» та адвокатом Яцюком М.В.

Рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 28 березня 2023 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 28 березня 2023 року представник ОСОБА_1 - адвокат Лежух Т.І. оскаржила його в апеляційному порядку.

Постановою Черкаського апеляційного суду від 01 серпня 2023 року апеляційну скаргу - залишено без задоволення, рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 28 березня 2023 року - залишено без змін.

10 серпня2023 року на адресу Черкаського апеляційного суду від представника ОСББ «Фаворит-187»- адвоката Яцюка М.В. надійшла заява про ухвалення додаткового рішення про відшкодування судових витрат у вигляді витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в якій зазначив, що постановою Черкаського апеляційного суду від 01 серпня 2023 апеляційну скаргу на рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 28 березня 2023 року залишено без задоволення. У поданому відзиві на апеляційну скаргу, що був наданий суду апеляційної інстанції 19 травня 2023 року представник відповідача- адвокат Яцюк М.В. просив апеляційний суд стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСББ «Фаворит-187» всі документально підтверджені витрати повязані з оплатою правничої допомоги під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції. Крім того, у поданому відзиві представник відповідача надав суду попередній розрахунок судових витрат який складає 3000 грн.

На підтвердження понесених витрат на правничу допомогу було надано копію договору про надання правової допомоги №01/15-05-23 від 15 травня 2023 року; Додаток №1 до Договору від 15 травня 2023 року; Акт від 18.05.2023 року наданої правової допомоги до договору №01/15-05-23 від 15.05.2023 року; платіжну інструкцію №1077 від 16 травня 2023 року.

28 серпня 2023 року від представника ОСОБА_1 -адвоката Лежух Т.І. надійшло клопотання про розгляд вказаної заяви без її участі та без участі позивача. Також представник ОСОБА_1 -адвокат Лежух Т.І. вважає заяву представника ОСББ «Фаворит-187»- адвоката Яцюка М.В. такою, що не підлягає задоволенню через завищений розмір витрат на правову допомогу.

Дослідивши матеріали справи, судова колегія вважає, що заява представника ОСББ «Фаворит-187»- адвоката Яцюка М.В. підлягає до задоволення з таких підстав.

Частиною першою статті 270 ЦПК України передбачено, що суд, який ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що треба виконати; 3) судом не вирішено питання про судові витрати; 4) суд не допустив негайного виконання рішення у випадках, встановлених статтею 430 цього Кодексу.

Згідно з частинами першою, третьою статті 133 ЦПК України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних із розглядом справи.

До витрат, пов`язаних із розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до статті 59 Конституції України кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Частиною першою статті 15 ЦПК України встановлено, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою.

За положеннями пункту 4 статті 1, частин третьої та п`ятої статті 27 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору. До договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права. Зміст договору про надання правової допомоги не може суперечити Конституції України та законам України, інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, присязі адвоката України та правилам адвокатської етики.

Згідно з пунктом 9 частини першої статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.

Відповідно до статті 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

Частиною дванадцятою статті 141 ЦПК України передбачено, що судові витрати третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, стягуються на її користь із сторони, визначеної відповідно до вимог цієї статті, залежно від того, заперечувала чи підтримувала така особа заявлені позовні вимоги.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану сторін.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини третьої статті 141 ЦПК України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес.

Таким чином, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним зі: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Згідно з частиною восьмою статті 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Разом з тим, суд зауважує, що витрати на надану професійну правничу допомогу в разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини другої статті 137, частина восьма статті 141 ЦПК України).

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Об`єднаної палати Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду від 03 жовтня 2019 року у справі № 922/445/19, додатковій постанові Верховного Суду від 28 травня 2021 року у справі № 727/463/19, постановах Верховного Суду від 02 грудня 2020 року у справі № 317/1209/19, від 03 лютого 2021 року у справі № 554/2586/16-ц, від 17 лютого 2021 року у справі № 753/1203/18.

Із матеріалів справи апеляційним судом встановлено, що представництво інтересів ОСББ «Фаворит-187» в суді апеляційної інстанції здійснював адвокат Яцюк М.В., що підтверджується ордером серії СА № 1054273 від 17.05.2023 року (том 2, а.с. 77), договором про надання правової допомоги №01/15-05-23 від 15 травня 2023 року (том 2, а.с. 74-75); Додатком №1 до Договору від 15 травня 2023 року (том 2, а.с. 76); Актом від 18.05.2023 року наданої правової допомоги до договору №01/15-05-23 від 15.05.2023 року (том 2, а.с. 82); платіжною інструкцією №1077 від 16 травня 2023 року (том 2, а.с. 81)

Як вбачається з доданих документів, судові витрати, які понесло ОСББ «Фаворит-187» при розгляді апеляційної скарги в Черкаському апеляційному суді, складають 3000 грн.

Відповідно до умов Додатку №1 до Договору від 15 травня 2023 року сторони погодили, що гонорар Адвоката встановлюється в погодинній оплаті із розрахунку 2000 грн. за одну годину допомоги адвоката.

Підписуючи Акт від 18.05.2023 року наданої правової допомоги до Договору №01/15-05-23 від 15 травня 2023 року сторони погодили надання правової допомоги та визначили що ознайомлення адвоката з текстом апеляційної скарги, пошук правової позиції заперечень, написання та безпосереднє подання відзиву до Черкаського апеляційного суду та участь в судовому засіданні за тривалістю виконання становить 90 хв, вартість якої за умовами Додатку №1 до Договору складає 3000 грн.

Відповідно до положень ст. 59 Конституції України, кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав. При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі ст.41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Так у справі «Схід/Захід Альянс Лімітед» проти України» (заява №19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п.268). У рішенні ЄСПЛ від 28.11.2002 «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Зокрема, згідно з практикою ЄСПЛ заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява N 19336/04).

Схожі висновки щодо підтвердження витрат, пов`язаних з оплатою професійної правничої допомоги, зроблені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі № 826/1216/16 (провадження № 11-562ас18), додатковій постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі № 755/9215/15-ц (провадження № 14-382цс19), у додатковій постанові Верховного Суду від 05 квітня 2023 року у справі № 756/8257/15.

У постановах Верховного Суду від 02 жовтня 2019 року у справі №211/3113/16-ц (провадження № 61-299св17) та від 06 листопада 2020 року у справі № 760/11145/18 (провадження № 61-6486св19) зазначено, що суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та є неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.

Аналогічні висновки викладені й в постановах Верховного Суду від 12 жовтня 2022 року у справі № 456/456/20 (провадження № 61-2042св22), від 01 листопада 2022 року у справі № 757/24445/21-ц (провадження 19990ск21).

Згідно практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, як зазначено в п. 95 Рішення у справі Баришевський проти України від 26.02.2015р., п. 88 Рішення у справі Меріт проти України від 30.03.2004р., заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише в разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Надаючи оцінку доказам у справі, суд апеляційної інстанції враховує позицію Великої Палати ВС , висловлену у справі № 904/4507/18, де зазначено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата) підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 Закону № 5076-VІ).

При встановленні розміру гонорару відповідно до частини третьої статті 30 Закону № 5076-VІ врахуванню підлягають складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, витрачений ним час, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Також за статтею 28 Правил адвокатської етики, затверджених звітно - виборним з`їздом адвокатів України від 09 червня 2017 року гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів професійної правничої (правової) допомоги клієнту. ВП ВС наголосила, що порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата, тощо), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначити розмір гонорару, виходячи із власних міркувань. При встановленні розміру гонорару можуть враховуватися складність справи, кваліфікація, досвід і завантаженість адвоката та інші обставини. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю. В разі виникнення особливих по складності доручень клієнта або у випадку збільшення затрат часу і обсягу роботи адвоката на фактичне виконання доручення (підготовку до виконання) розмір гонорару може бути збільшено за взаємною домовленістю.

Відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, який у рішенні від 19 жовтня 2000 року у справі «Іатрідіс проти Греції» тлумачить «гонорар успіху» як домовленість, згідно з якою клієнт зобов`язується виплатити адвокату як винагороду певний відсоток від присудженої йому судом грошової суми, якщо рішення буде на користь клієнта. Якщо такі угоди є юридично дійсними, то визначені суми підлягають сплаті клієнтом (§55). Водночас відшкодування судових витрат передбачає, що встановлена їх реальність, необхідність і, крім того, умова розумності їх розміру. За наявності таких угод при вирішенні питання відшкодування судових витрат ЄСПЛ керується не ними, а іншими наведеними вище чинниками, які стосуються роботи адвоката, насамперед принципом розумності судових витрат, що відображено також у справі «Пакдемірлі проти Туреччини».

Європейський суд з прав людини вказав, що п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматися як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (пункт 23 рішення ЄСПЛ від 18 липня 2006 року у справі «Проніна проти України»).

Колегія суддів приходить до переконання, що стягнення суми коштів у заявленому представником ОСББ «Фаворит-187» розмірі за надану правничу допомогу є доведеним та обґрунтованим, враховуючи складність справи, час, затрачений на надання допомоги та підготовку процесуальних документів.

Крім того, апеляційний суд вважає, що витрачений адвокатом час тривалістю 1,5 годин, який зазначено в акті від 18.05.2023 року наданої правової допомоги до Договору №01/15-05-23 від 15 травня 2023 року є в повній мірі виправданим та обґрунтованим, а розмір винагороди є співрозмірним із складністю справи, що випливають із даних правовідносин.

За таких обставин, колегія суддів, враховуючи критерій реальності наданих доказів та обсяг виконаних робіт адвокатом на представництво інтересів ОСББ «Фаворит-187», вважає необхідним задовольнити витрати на правничу допомогу, понесені у суді апеляційної інстанції на суму 3000,00 грн. оскільки така сума відповідає принципу співмірності та розумності та узгоджується із позицією Великої Палати ВС справа № 904/4507/18 щодо визначення критеріїв розміру гонорару.

Керуючись ст.ст. 137, 141, 270, 367, 381-384 ЦПК України, апеляційний суд,-

п о с т а н о в и в :

Заяву ОСББ «Фаворит-187»- адвоката Яцюка Максима Васильовича про ухвалення додаткового рішення про стягнення судових витрат у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСББ «Фаворит-187» про визнання договору недійсним - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Фаворит-187» (код ЄДРПОУ 35221007) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 3000,00 грн.

Додаткова постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення, в порядку та за умов, визначених ЦПК України.

Головуюча О.В. Карпенко

Судді В.Г. Бородійчук

Л.І. Василенко

/ текст додаткової постанови суду виготовлено 31 серпня 2023 року/

СудЧеркаський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення31.08.2023
Оприлюднено04.09.2023
Номер документу113166305
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про ухвалення додаткового рішення

Судовий реєстр по справі —711/622/23

Ухвала від 27.09.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Білоконь Олена Валеріївна

Постанова від 31.08.2023

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Карпенко О. В.

Ухвала від 23.08.2023

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Карпенко О. В.

Постанова від 01.08.2023

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Карпенко О. В.

Постанова від 01.08.2023

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Карпенко О. В.

Ухвала від 24.05.2023

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Карпенко О. В.

Ухвала від 10.05.2023

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Карпенко О. В.

Рішення від 04.05.2023

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Казидуб О. Г.

Рішення від 02.05.2023

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Казидуб О. Г.

Рішення від 07.04.2023

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Казидуб О. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні