Справа № 953/4070/23
н/п 1-кс/953/6359/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" серпня 2023 р. Слідчий суддя Київського районного суду м. Харкова розглянувши клопотання захисника підозрюваного ОСОБА_1 адвоката ОСОБА_2 про допит в якості свідка, в порядку ст. 225 КК України,-
в с т а н о в и в:
17.08.2023 року до слідчого судді звернувся захисник підозрюваного ОСОБА_1 адвоката ОСОБА_2 з клопотання в якому зазначив, що в провадженні СВ УСБУ в Харківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22022220000003257 від 29.10.2022 року.
06.06.2023 в рамках кримінального провадження ОСОБА_1 пред`явлена підозра у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України. Захисник зазначає, що одним із свідків по справі є ОСОБА_3 , яка в період окупації проживала в одному будинку із ОСОБА_1 , і була свідком вчинення протиправних дій зі сторони військових рф щодо ОСОБА_1 , вилучення у ОСОБА_1 зброї, здійснення психологічного тиску щодо нього.
Захисник зазначає, що ОСОБА_3 17.05.2022 виїхала із окупованого селища Борівське Куп`янського району Харківської області до республіки Грузія, де разом з чоловіком проживають і по теперішній час. 14 липня 2023 року ОСОБА_3 тимчасово приїхала до України, де перебуває і зараз. 24.08.2023 вона має намір виїхати знову до Грузії, що підтверджується копією електронного білету на її ім`я. Можливо до закінчення військових дій в Україні вона з Грузії не повернеться. На підставі зазначеного, захисник просить допитати ОСОБА_3 як свідка у кримінальному провадженні в порядку ст. 225 КПК України.
Дослідивши клопотання та долучені до нього документи слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Розглядаючи клопотання про допит свідка, потерпілого в порядку ст.225 КПК України, слідчий суддя, вивчаючи його зміст та матеріали, додані до нього, оцінює обґрунтованість клопотання і визначає, чи мають місце обставини, які зумовлюють допит зазначених осіб та унеможливлюють його проведення під час судового засідання.
Винятковість випадків, які можуть бути підставою для допиту свідка, потерпілого в порядку ст.225 КПК України, може бути зумовлена існуванням небезпеки для життя і здоров`я свідка або потерпілого. У значенні ст.225 КПК України небезпеку для життя та здоров`я особи можна визначити як можливість заподіяння смерті, тілесних ушкоджень, виникнення захворювання особи, заподіяння шкоди здоров`ю особи, у результаті чого буде неможливо провести допит свідка або потерпілого в судовому засіданні.
ВССУ в узагальненні «Про практику вирішення слідчими суддями питань, пов`язаних із слідчими (розшуковими) діями» від 03.06.2016 року вказав на неприпустимість, коли в ряді ухвал, постановлених за результатами розгляду клопотань про допит свідка, потерпілого у порядку ст.225 КПК, зміст обставин, які, на думку слідчого судді, становлять небезпеку для життя та здоров`я, не розкрито, оскільки вжиті формулювання «тиск», «заходи морального впливу», «протиправний вплив», «психологічний вплив» є загальними і не дають змоги встановити, чи дійсно існує небезпека для життя та здоров`я особи, і чи може наявність такої небезпеки унеможливити допит свідка, потерпілого під час судового засідання або вплинути на повноту чи достовірність їх показань.
До таких «інших» обставин може бути віднесено найближчий переїзд особи на постійне проживання до віддалених країн, повернення чи тимчасовий приїзд з яких до України, а так само проведення слідчих дій в яких на запит правоохоронних органів України в порядку надання міжнародної правової допомоги значно ускладнені, існування загрози впливу на свідка чи потерпілого з боку зацікавлених осіб з метою схилення до відмови від показань або зміни показань на користь однієї з сторін кримінального провадження тощо. В разі задоволення слідчим суддею заявленого клопотання допит свідка чи потерпілого здійснюється в судовому засіданні за місцем розташування суду до якого надійшло та задоволено клопотання або за місцем перебування хворої особи що підлягає допиту, в присутності сторін кримінального провадження з дотриманням правил встановлених ст. ст. 352, 353, 354 КПК України.
Наведені ж у клопотанні заявника доводи та обґрунтування не підтверджені жодними доказами у справі, мають суто формальні визначення без розкриття змісту та ґрунтуються виключно на припущеннях.
Згідно з ч. 1 ст. 225 КПК України у виняткових випадках, пов`язаних із необхідністю отримання показань свідка чи потерпілого під час досудового розслідування, якщо через існування небезпеки для життя і здоров`я свідка чи потерпілого, їх тяжкої хвороби, наявності інших обставин, що можуть унеможливити їх допит в суді або вплинути на повноту чи достовірність показань, сторона кримінального провадження має право звернутися до слідчого судді із клопотанням провести допит такого свідка чи потерпілого в судовому засіданні, в тому числі одночасний допит двох чи більше вже допитаних осіб.
Клопотання не містить визначення ким повинен бути проведений допит ОСОБА_4 в якості свідка, оскільки допит проводиться в судовому засіданні в присутності сторін кримінального провадження за правилами допита під час судового розгляду. Системний аналіз положень ст. 225 КПК України дозволяє зробити висновок що допит повинен проводитись сторонами (стороною що заявляє клопотання) ) кримінального провадження в присутності слідчого судді оскільки суд не обізнаний про хід досудового слідства та обставини кримінального правопорушення.
Крім того, не доведено жодним доказом, що свідок ОСОБА_3 має тимчасове місце проживання в Грузії, та має намір виїхати туди саме для проживання, наданий стороною захисту електронний квиток, підтверджує лише факт наміру поїхати до Грузії, а не факт тимчасового проживання, а отже обставина зазначена заявником не є виключною обставиною, як цього передбачає ч.1 ст.225 КПК України.
Слідчий суддя вважає, що будь-яких доказів в обґрунтування доводів клопотання, наявності обставин, що можуть унеможливити допит ОСОБА_3 в суді або вплинути на повноту чи достовірність показань, як то передбачено ст. 225 КПК України, заявником не додано.
Оскільки проведення допиту свідка, потерпілого в судовому засіданні під час досудового розслідування можливо тільки у виняткових випадках, а тому формальне посилання на норму закону та ймовірність існування певних виняткових обставин не є підставою для застосування ст. 225 КПК України, а тому клопотання не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 225, 372 КПК України
У Х В А Л И В:
Клопотання захисника підозрюваного ОСОБА_1 адвоката ОСОБА_2 про допит в якості свідка, в порядку ст. 225 КК України залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_5
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2023 |
Оприлюднено | 05.09.2023 |
Номер документу | 113191111 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про інші клопотання |
Кримінальне
Київський районний суд м.Харкова
Шаренко С. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні