печерський районний суд міста києва
Справа № 757/9341/23-ц
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2023 року Печерський районний суд м. Києва
суддя Батрин О.В.
секретар судового засідання Габрись О.М.,
учасники справи:
позивач: ОСОБА_1
відповідач: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження клопотання ОСОБА_3 про залучення ОСОБА_4 до справи в якості третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору та зупинення провадження у справі,
В С Т А Н О В И В :
До суду надійшло клопотання ОСОБА_3 про залучення ОСОБА_4 до справи в якості третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору та зупинення провадження у справі. В обґрунтування клопотання зазначає, що ОСОБА_4 звернувся до із позовом до ОСОБА_2 та ОСОБА_1 про визнання недійсним договору позики, укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на суму 400 000 доларів США 00 центів (боргової розписки), стягнення коштів по якому є предметом спору цієї цивільної справи.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі № 757/32387/23-ц та витребувано у ОСОБА_5 оригінал розписки від 01 березня 2016 року.
З урахуванням наведеного, ОСОБА_3 вважає, що провадження у справі слід зупинити до розгляду іншої справи № 757/32387/23-ц про визнання недійсним договору позики, укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на суму 400 000 доларів США 00 центів (боргової розписки) та залучити ОСОБА_4 до участі у справі в якості третьої особи, оскільки у разі задоволення позову про стягнення коштів за борговою розпискою з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 він буде позбавлений права на отримання коштів з ОСОБА_2 за договором позики, посвідченим 24 грудня 2021 року приватним нотаріусом Бучанського районного нотаріального округу Київської області Тріфоновою Т.Л. за реєстровим № 4007, відповідно до умов якого ОСОБА_4 було надано в позику ОСОБА_2 1 199 880 грн. 00 коп., що еквівалентно 44 000 доларам США.
Заслухавши думку представника позивача, яка в судовому засіданні заперечила щодо задоволення вказаних клопотань та надала відповідні письмові заперечення, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадку. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
За змістом ч. 1, 4, 5 ст. 53 ЦПК України у заявах про залучення третіх осіб і в заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Аналіз вказаних приписів процесуального закону дає підстави стверджувати, що заява про залучення до участі у справі в якості третьої особи, має бути обґрунтована з наданням суду відповідних доказів того, що рішення у справі може вплинути на права та обов`язки особи, яка звертається з відповідною заявою.
Виходячи з предмету спору та суб`єктного складу сторін, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання про залучення у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, оскільки суб`єктом звернення не доведено підстав для залучення даної особи у процесуальному статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, та яким чином ухвалене в майбутньому рішення суду безпосередньо впливає на права чи обов`язки цієї особи щодо однієї із сторін у справі.
Так, з матеріалів цивільної справи вбачається, що предметом спору у цивільній справі є стягнення коштів за договором позики (розпискою) від 1 березня 2016 року з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 .
Предметом позову у цивільній справі № 757/32387/23-ц за позовом ОСОБА_4 є визнання недійсним правочину - договору позики (розписки), виданої 1 березня 2016 року ОСОБА_2 ОСОБА_1 на суму 400 000 доларів США.
Отже, предмет позову у цивільній справі та предмет позову за клопотанням ОСОБА_3 є різним: стягнення коштів за борговою розпискою та визнання боргової розписки недійсною особою, яка не стороною цієї розписки, з підстав її фіктивності та такою, що укладена всупереч інтересам на шкоду ОСОБА_4 .
Суд бере до уваги, що можливе рішення суду про визнання боргової розписки недійсною ні яким чином не може вплинути на права та обов`язки ОСОБА_4 , оскільки ОСОБА_2 та ОСОБА_1 не набудуть жодного права відносно ОСОБА_4 та ОСОБА_4 не набуде жодного права відносно ОСОБА_2 та ОСОБА_1 . При цьому, суд враховує і відсутність будь-яких судових справ чи виконавчих проваджень, у яких з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4 стягувались би грошові кошти за договором позики, посвідченим 24 грудня 2021 року приватним нотаріусом Бучанського районного нотаріального округу Київської області Тріфоновою Т.Л. за реєстровим № 4007, що як наслідок підтверджувало б заінтересованість ОСОБА_4 в отриманні позичених ним грошових коштів з ОСОБА_2 та необхідність залучення його в якості третьої особи у справі.
З урахуванням викладеного, у задоволенні клопотання про залучення третьої особи слід відмовити, оскільки можливе рішення суду не може вплинути на права та обов`язки ОСОБА_4 .
Також суд дійшов висновку про відмову у зупиненні провадження у справі, виходячи з такого.
Відповідно до п. 6 ч.1 ст. 251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку цивільного судочинства - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об`єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення.
З огляду на зазначені вимоги закону для вирішення питання про зупинення провадження у справі суд повинен у кожному конкретному випадку з`ясувати:
- чи існує вмотивований зв`язок між предметом судового розгляду у справі, яка розглядається судом, з предметом доказування в конкретній іншій справі, що розглядається в порядку цивільного судочинства;
- чим обумовлюється об`єктивна неможливість розгляду цієї справи.
Об`єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення іншої справи полягає у тому, що рішення суду в справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у цій справі, зокрема факти, що мають преюдиційне значення.
Метою зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи є виявлення обставин, підстав, фактів тощо, які не можуть бути з`ясовані та встановлені в цьому процесі, але мають значення для справи, провадження у якій зупинено.
Подібні висновки викладено у постанові Верховного Суду від 17 червня 2021 року у справі № 357/9123/18 (провадження № 61-4806св21).
З урахуванням викладеного, суд вважає, що підстав для зупинення провадження у справі немає, оскільки позовні вимоги у даній справі не є релевантними з позовними вимогами і предметом позову у справі та надані сторонами у справі докази дозволяють встановити й оцінити обставини, які є предметом судового розгляду.
Керуючись ст. 53, 251, 260 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання ОСОБА_3 про залучення ОСОБА_4 до справи в якості третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору та зупинення провадження у справі - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Батрин
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2023 |
Оприлюднено | 14.09.2023 |
Номер документу | 113414955 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Печерський районний суд міста Києва
Батрин О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні