Справа № 242/1207/23
Провадження № 2/242/578/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2023 року Селидівський міський суд Донецької області у складі головуючого судді Хацько Н.О., за участю секретаря судового засідання Клименко А. В., представника ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції клопотання представника ОСОБА_2 ОСОБА_1 про залучення правонаступника у цивільній справі за позовом ОСОБА_3 , в інтересах якої діє адвокат Статіва Олена Володимирівна, до Ворошиловської районної у місті Донецьку ради про визнання права власності в порядку спадкування, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_3 , в інтересах якої діє адвокат Статіва О. В., звернулась до Селидівського міського суду Донецької області з позовом до Ворошиловської районної у місті Донецьку ради про визнання права власності в порядку спадкування.
Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 24 серпня 2023 року провадження по справі відкрито і справа призначена до розгляду, вирішено розгляд справи здійснювати в порядку загального (позовного) провадження.
18.09.2023 року на адресу суду надійшла заява від представника позивача адвоката Статіва О. В., в якій вона повідомила, що позивач ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та просить залучити до участі у справі правонаступника позивача ОСОБА_3 , її сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки спірні правовідносини допускають правонаступництво. В обґрунтування заяви надала копію свідоцтва про смерть та копію свідоцтва про народження
Представник ОСОБА_2 ОСОБА_1 в підготовчому судовому засіданні клопотання про залучення правонаступника підтримала.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Суд , розглянувши заяву представника заявника, дійшов до наступних висновків.
Частиною 1ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з ч. 4 ст. 25 Цивільного кодексу Україницивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Відповідно дост. 55 ЦПК Україниу разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.
Процесуальне правонаступництво це перехід процесуальних прав та обов`язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов`язане з переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб`єкта або обов`язку у правовідношенні, коли новий суб`єкт права (позивач, відповідач або третя особа) повністю або частково приймає на себе права чи обов`язки попередника. Процесуальне правонаступництво є похідним від матеріального та випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони у матеріальному правовідношенні її правонаступником). До такого правового висновку дійшов Верховний Суд у складі судової палати Касаційного господарського суду в постанові від 13.04.2021 року у справі №910/11702/18.
Отже, процесуальне правонаступництво, передбачене статтею 55 ЦПК України, це перехід процесуальних прав та обов`яків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.
Процесуальне правонаступництво за померлою особою може мати місце у випадку спадкування іншою особою майнових прав померлого у відносинах, щодо яких виник спір.
З наданої копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого 01.09.2023 року Ірпінським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) вбачається , що позивач ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у віці 73 років.
Відповідно до ст. 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Статтею 1270 ЦК Українипередбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк 6 місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 2ст. 1220 ЦК України).
Отже, визначений чинним законодавством строк прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 закінчується 27 лютого 2024 року, тобто до цього часу спадкоємці останньої мають право прийняти спадщину або відмовитись від спадщини. Крім того, суду не надано доказів того, що ОСОБА_2 звертався до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті матері.
Таким чином, оскільки строк, передбачений ст. 1268 1270 ЦК України ще не сплив, клопотання представника ОСОБА_2 ОСОБА_1 , про залучення в якості правонаступника є передчасним, оскільки неможливо встановити коло спадкоємців ОСОБА_3 .
В свою чергу згідно п. 1 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 253 ЦПК України визначено, що провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктами 1, 3 частини першої статті 251 цього Кодексу, - до залучення до участі у справі правонаступника чи законного представника.
З урахуванням викладеного, враховуючи, що спірні правовідносини допускають правонаступництво, провадження у справі підлягає зупиненню до залучення до участі у справі правонаступника позивача.
На підставі викладеного вище, керуючись ст. 55, п. 1 ч. 1 ст. 251 ЦПК України, суддя, -
п о с т а н о в и в:
В задоволенні клопотання представника ОСОБА_2 ОСОБА_1 про залучення у справі правонаступника відмовити.
Зупинити провадження в цивільній справі № 242/1207/23 за позовом ОСОБА_3 , в інтересах якої діє адвокат Статіва Олена Володимирівна, до Ворошиловської районної у місті Донецьку ради про визнання права власності в порядку спадкування, до залучення до участі у справі правонаступника ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Ухвала в частині зупинення провадження може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом пятнадцяти днів із дня проголошення ухвали. Особи, які беруть участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення ухвали, можуть подати апеляційну скаргу протягом пятнадцяти днів зі дня отримання копії ухвали.
Повний текст ухали складено 22 вересня 2023 року
Суддя Н.О. Хацько
Суд | Селидівський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2023 |
Оприлюднено | 25.09.2023 |
Номер документу | 113656113 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Селидівський міський суд Донецької області
Хацько Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні