Справа № 275/1212/23
2/275/265/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2023 року смт. Брусилів
Суддя Брусилівського районного суду Житомирської області Миколайчук П.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Житомирській області, Головного управління Казначейської служби України в Житомирській області про відшкодування шкоди, заподіяної незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Національної поліції України в Житомирській області, Головного управління казначейської служби України в Житомирській області та просить стягнути 7000000, 00 грн. як шкоду, завдану незаконними діями органів, що здійснюють досудове розслідування, прокуратури.
При вирішенні питання про відкриття провадження по справі суддею встановлено наступне.
Цивільний процесуальний кодекс Українивизначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства (ст. 1 ЦПК України).
Як визначено ч. 1ст. 23 ЦПК України, усі справи, що підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, розглядаються місцевими загальними судами як судами першої інстанції, крім справ, визначених ч. ч. 2, 3ст. 23 ЦПК України.
Відповідно до визначеногост. 8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів»права на повноважний суд, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом. Вказана норма кореспондується з положеннями ст. 6 Конвенції, відповідно до якої в поняття «суд, встановлений законом», входить лише той суд, до підсудності якого віднесений розгляд тієї чи іншої справи.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов`язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ч. 1 ст. 378 ЦПК України).
Позивачем в позові не обгрунтовано звернення саме до Брусилівського районного суду Житомирської області, факт ухвалення цим судом вироку у кримінальному провадженні № 12016060190000819 щодо позивачки не створює підстав для підсудності цивільного спору даному суду.
Згідно відповіді № 238971 від 25.09.2023 з Єдиного державного демографічного реєстру, позивачка ОСОБА_1 зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , тобто в межах колишнього Коростишівського району Житомирської області.
Згідно відповіді № 238830 від 25.09.2023 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходження відповідача Головного управління Національної поліції в Житомирській області зареєстровано в м.Житомирі по вул..Старий Бульвар, 5/37, тобто в Корольовському районі м. Житомира.
Згідно відповіді № 238950 від 25.09.2023 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходження відповідача Головного управліннядержавної казначейськоїслужби Українив Житомирськійобласті зареєстровано в м.Житомирі по вул..Святослава Ріхтера, 24, тобто в Богунському районі м. Житомира.
Згідно ч. 2 ст. 27 ЦПК України позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхніммісцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до ч. 4 ст. 28 ЦПК України, позови, пов`язані з відшкодуванням шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду, можуть пред`являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.
Отже, Брусилівський районний суд Житомирської області не є належним судом для вирішення вказаного спору, оскільки зареєстровані місцезнаходження юридичних осіб - відповідачів та позивачки не перебувають в межах юрисдикції суду.
Згідно ч. 9ст. 187 ЦПК Україниякщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 31 ЦПК Українисуд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За таких обставин, належним судом для звернення з вказаним позовом є Корольовський та Богунський районні суди м. Житомира (за місцезнаходженням відповідачів) або Коростишівський районний суд Житомирської області (за місцем реєстрації позивачки).
Відтак, з метою дотримання правил підсудності при вирішення даного спору, суддя вважає за необхідне направити матеріали цивільної справи за підсудністю до Корольовського районного суду м. Житомира за місцем реєстрації одного з відповідачів.
Відповідно до ч. 3ст. 31 ЦПК Українипередача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Згідно ч. 1ст. 32 ЦПК Україниспори між судами про підсудність не допускаються.
Керуючись ст. ст. 27,28,31,32,187 ЦПК України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Матеріали цивільної справи № 275/1212/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції України в Житомирській області, Головного управління казначейської служби України в Житомирській області про відшкодування шкоди, заподіяної незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду - направити за підсудністю до Корольовськогорайонного судуміста Житомира (Соборна площа, 1, Житомир, Житомирська область, 10002).
Передачу справи здійснити не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала складена та підписана 25.09.2023.
Суддя П. В. Миколайчук
Суд | Брусилівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2023 |
Оприлюднено | 26.09.2023 |
Номер документу | 113672083 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду |
Цивільне
Брусилівський районний суд Житомирської області
Миколайчук П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні