Ухвала
від 26.09.2023 по справі 915/989/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

======================================================================

УХВАЛА

26 вересня 2023 року Справа № 915/989/21

м.Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Семенчук Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання №54-4830ВИХ-23 від 19.09.2023 Первомайської окружної прокуратури Миколаївської області у справі

за позовом: Керівника Первомайської окружної прокуратури Миколаївської області, 55213, вул. Івана Виговського, м. Первомайськ, Миколаївська область, код ЄДРПОУ 02910048, електронна пошта: pervom@myk.gp.gov.ua;

в інтересах держави в особі Головного Управління Держгеокадастру у Миколаївській області, 54034, м.Миколаїв, пр.Миру, 34, електронна пошта: mykolaiv@land.gov.ua

до відповідачів:

1)Кривоозерського професійного аграрного ліцею, 55104, вул. Калантирська, 7, смт. Криве Озеро, Миколаївська область, код ЄДРПОУ 02546080, електронна пошта: sva5555@ukr.net;

2) Фізичної особи-підприємця Біцана Олега Івановича, АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

про: визнання недійсним договору підряду та повернення земельних ділянок.

Керівник Первомайської окружної прокуратури Миколаївської області в інтересах держави в особі Кривоозерської селищної ради звернувся до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою №54/3-1769вих-21 від 17.06.2021, в якій просить суд:

1. Визнати недійсним договір підряду від 02.07.2012, зі змінами, внесеними додатковою угодою №2 від 18.07.2014, укладений між Кривоозерським професійним аграрним ліцеєм та фізичною особою-підприємцем Біцаном Олегом Івановичем.

2. Зобов`язати фізичну особу-підприємця Біцана Олега Івановича (РНОКПП НОМЕР_2 ) повернути постійному землекористувачу - Кривоозерському професійному аграрному ліцею - земельну ділянку площею 117,3240 га, вартістю 3172206,30 грн., розташовану в межах території Кривоозерської селищної ради (колишньої Мазурівської сільської ради) Первомайського району Миколаївської області.

3. Зобов`язати фізичну особу-підприємця Біцана Олега Івановича (РНОКПП НОМЕР_2 ) повернути постійному землекористувачу - Кривоозерському професійному аграрному ліцею - земельну ділянку площею 96,6617 га, вартістю 2613539,04 грн., розташовану в межах території Кривоозерської селищної ради (колишньої Бурилівської сільської ради) Первомайського району Миколаївської області.

4. Зобов`язати фізичну особу-підприємця Біцана Олега Івановича (РНОКПП НОМЕР_2 ) повернути постійному землекористувачу - Кривоозерському професійному аграрному ліцею - земельну ділянку площею 109,0782 га, вартістю 2949256,36 грн., розташовану в межах території Кривоозерської селищної ради (колишньої Гойдаївської (Ленінської) сільської ради) Первомайського району Миколаївської області.

5. Стягнути з відповідача на користь Миколаївської обласної прокуратури (ЄДРПОУ 02910048, Банк ДКСУ м. Києва, р/р UA748201720343150001000000340) судовий збір, сплачений за подачу даного позову.

25 вересня прокурор надав до суду клопотання в якому на підставі ст.52 ГПК України просить суд залучити Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 39825404) до участі у справі № 915/989/21, як правонаступника позивача Кривоозерської селищної ради.

В обґрунтування клопотання зазначає, що на час звернення прокурором до суду земельні ділянки з кадастровими номерами 4823982000:01:000:0865,4823980700:02:000:1044 та 4823982600:02:000:0453 за наказом Головного управління Держгеокадастру в області від 10.12.2020 № 31-ОТГ були передані у комунальну власність Кривоозерської об`єднаної територіальної громади та 05.03.2021, 09.03.2021 та 10.03.2021 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено записи за №№ 40986003, 41011465 та 41044302 про право власності на вказані землі територіальної громади Кривоозерської селищної ради. За такого Кривоозерська селищна рада, в силу положень ст. 83, ч.1 ст. 122 Земельного кодексу України, ст. ст. 10, 16, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», набула статусу позивача у даній справі. У подальшому право комунальної власності на такі землі припинено, 09.11.2021 та 19.11.2021 зареєстровано право державної власності на них Головним управлінням Держгеокадастру у Миколаївській області, про що у Державному реєстрі прав вчинено відповідні записи: 09.11.2021 за № 45504976 стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 4823982000:01:000:0865 та за № 4550533 стосовно землі з кадастровим номером 4823980700:02:000:1044; 19.11.2021 за № 45504292 стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 4823982600:02:000:0453. Перехід права власності відбувся на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 № 1423-ІХ, яким з 27.05.2021 змінено п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України в частині визначення державними земель, розташованих за межами населених пунктів, що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування. Відповідно до ст.15-1 ЗК України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом. Отже, органом, який на даний час розпоряджається земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності на території Миколаївської області, є ГУ Держгеокадастру в області. З огляду на обставину переходу права власні на спірні земельні ділянки, які за оскаржуваними правочинами були передані у фактичну оренду ФОП Біцану О.І., такі землі підлягають поверненню у розпорядження ГУ Держгеокадастру в області, що на даний час в силу закону є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Вказує, що в силу закону, земельні ділянки, які виступають предметом спору, у випадку задоволення позову, повинні бути повернуті ФОН Біцаном О.І. у розпорядження ГУ Держгеокадастру в області з правом постійного користування Кривоозерського ПАЛ, що свідчить про необхідність залучення Головного управління до участі у справі, як правонаступника прав Кривоозерської селищної ради на спірні земельні ділянки.

Дослідивши клопотання прокурора, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.

Процесуальне правонаступництво це перехід процесуальних прав та обов`язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов`язане з переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб`єкта права або обов`язку у правовідношенні, коли новий суб`єкт права (позивач, відповідач або третя особа) повністю або частково приймає на себе права чи обов`язки попередника.

Процесуальне правонаступництво є похідним від матеріального та випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони у матеріальному правовідношенні її правонаступником).

У зв`язку з цим для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідна наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов`язків до іншої особи-правонаступника.

Отже, процесуальне правонаступництво, передбачене ст.52 Господарського процесуального кодексу України, це перехід процесуальних прав та обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні (аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 10.08.2020 у справі № 917/1339/16, від 20.09.2021 року у справі № 909/51/17).

Як зазначив Верховний Суд у постанові від 27.05.2021 року у справі № 2а/1215/98/2012 підставою для переходу компетенції від одного суб`єкта владних повноважень до іншого (набуття такої компетенції) є події, що відбулися із суб`єктом владних повноважень. Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 11.10.2019 року у справі № 812/1408/16. Відтак, під час процесу публічного правонаступництва, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб`єкта владних повноважень як юридичної особи.

Таким чином, законодавством визначені умови та обставини заміни сторони при процесуальному або публічному правонаступництві.

Матеріально-правові правовідносини виникають на основі норм матеріального права, їх змістом є права і обов`язки сторін. Наприклад, матеріальні правовідносини виникають з приводу права на освіту, на охорону здоров`я, на особисту безпеку.

Процесуально-правові правовідносини реалізують норми процесуального права і виникають на основі організаційних відносин. Вони є похідними, вторинними від норм матеріального права і встановлюють процедуру реалізації прав і обов`язків суб`єктів права, порядок вирішення юридичних справ. До них належать цивільно-процесуальні, кримінально-процесуальні, адміністративно-процесуальні, господарсько-процесуальні та інші процесуальні відносини.

Як вбачається з матеріалів справи, на час звернення прокурора до суду з даним позовом: - земельна ділянка з кадастровим номером 4823982000:01:000:0865 була передана у комунальну власність Кривоозерської об`єднаної територіальної громади на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області №31-ОТГ від 10.12.2020, про що до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис № 40986003; - земельна ділянка з кадастровим номером 4823980700:02:000:1044 була передана у комунальну власність Кривоозерської об`єднаної територіальної громади на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області №31-ОТГ від 10.12.2020, про що до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис № 41011465; - земельна ділянка з кадастровим номером 4823982600:02:000:0453 була передана у комунальну власність Кривоозерської об`єднаної територіальної громади на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області №31-ОТГ від 10.12.2020, про що до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис № 41044302. У зв`язку з цим Кривоозерська селищна рада була зазначена прокурором у даній справі в якості позивача та під час подання позовної заяви до суду попередньо повідомлена про пред`явлення позову відповідно до вимог ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».

У подальшому, 27.05.2021 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 р. № 1423-ІХ, яким змінено положення Земельного кодексу України щодо повноважень відповідних уповноважених органів на розпорядження земельними ділянками.

Зокрема, відповідно до п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України, з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності; д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 08.09.2023 за №345788294, №345787793, №345788669, право власності на спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 4823982000:01:000:0865, 4823980700:02:000:1044, 4823982600:02:000:0453 зареєстровано за Головним Управлінням Держгеокадастру у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 39825404).

Таким чином, перехід права власності відбувся на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 № 1423-ІХ, яким з 27.05.2021 змінено п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України в частині визначення державними земель, розташованих за межами населених пунктів, що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування.

Відповідно до ст.15-1 Земельного Кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене, органом, який на даний час розпоряджається спірними земельними ділянками є Головне Управління Держгеокадастру у Миколаївській області.

Питання про заміну сторони її правонаступником вирішується виключно судом у порядку, передбаченому ст. 52 Господарського процесуального кодексу України.

Так, як було зазначено судом раніше, процесуальне правонаступництво, передбачене ст. 52 Господарського процесуального кодексу України, це перехід процесуальних прав та обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.

Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

При цьому, Верховний Суд у постанові від 20.01.2021 у справі № 908/2168/19 зазначив, що вирішуючи питання процесуального правонаступництва, суд зобов`язаний керуватися доказами, які беззаперечно підтверджують факт настання матеріального правонаступництва за конкретним предметом спору та відносно конкретного учасника у відносинах, щодо яких виник спір.

Як зазначає прокурор та встановлено судом, наразі згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 08.09.2023 за №345788294, №345787793, №345788669, право власності на спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 4823982000:01:000:0865, 4823980700:02:000:1044, 4823982600:02:000:0453 зареєстровано за Головним Управлінням Держгеокадастру у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 39825404).

Отже, як вбачається з матеріалів справи, Головне Управління Держгеокадастру у Миколаївській області є власником земельних ділянок з кадастровими номерами: 4823982000:01:000:0865, 4823980700:02:000:1044, 4823982600:02:000:0453

Відповідно до ч. 3 ст.52 Господарського процесуального кодексу України, про заміну або про відмову в заміні учасника справи його процесуальним правонаступником суд постановляє ухвалу.

Враховуючи викладене, з метою недопущення порушення прав учасників справи, вимоги прокурора щодо залучення до участі у справі Головного Управління Держгеокадастру у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 39825404), як правонаступника позивача - Кривоозерської селищної ради, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.52 232, 233, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Клопотання №54-4830ВИХ-23 від 19.09.2023 Первомайської окружної прокуратури Миколаївської області - задовольнити.

2. Залучити Головне Управління Держгеокадастру у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 39825404) до участі у справі №915/989/21, як правонаступника позивача Кривоозерської селищної ради.

3. Прокурору у строк до 10 жовтня 2023 року надати до суду докази направлення на

адресу Головного Управління Держгеокадастру у Миколаївській області позовної заяви №54/3-1769вих-21 від 17.06.2021 з додатками.

4. Головному Управлінню Держгеокадастру у Миколаївській області у строк до

16.10.2023 надати до суду та на адресу інших учасників письмові пояснення по суті позовних вимог .

Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.235 ГПК України.

Ухвала може бути оскаржена у відповідності до п.26 ч.1 ст. 255 ГПК України.

Ухвала господарського суду може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 256-259 ГПК України.

Повний текст ухвали складено та підписано 02.10.2023.

Суддя Н.О. Семенчук

Дата ухвалення рішення26.09.2023
Оприлюднено09.10.2023
Номер документу113923898
СудочинствоГосподарське
Сутьнеобхідність залучення Головного управління до участі у справі, як правонаступника прав Кривоозерської селищної ради на спірні земельні ділянки. Дослідивши клопотання прокурора