Постанова
від 03.10.2023 по справі 296/9596/21
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УКРАЇНА

Житомирський апеляційнийсуд

Справа №296/9596/21 Головуючий у 1-й інст. Адамович О.Й.

Категорія 36 Доповідач Талько О. Б.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2023 року Житомирський апеляційний суд у складі:

головуючої судді: Талько О.Б.,

суддів: Шевчук А.М., Коломієць О.С.,

за участю секретаря Бузган А. Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі цивільну справу № 296/9596/21 за позовом Приватного спеціалізованого підприємства "Вертикаль" до ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку « «Космос-1971», Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку « Вітрука-47», про стягнення заборгованості за надані послуги, за апеляційноюскаргою Приватного спеціалізованого підприємства "Вертикаль" на рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 9 грудня 2022 року, ухвалене під головуванням судді Адамовича О.Й.,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2021 року Приватне спеціалізоване підприємство «Вертикаль» звернулося до суду з позовом, в якому зазначено, що протягом періоду з 1 травня 2020 року по 31 жовтня 2020 року підприємство надавало послуги з управління багатоквартирним житловим будинком АДРЕСА_1 . Вказані послуги надавалися на підставі договору, укладеного між ПСП « Вертикаль» та ОСОБА_2 , який діяв від імені співвласників цього житлового будинку. У подальшому співвласники будинку створили ОСББ « Вітрука 47» та повідомили ПСП «Вертикаль» про зміну форми управління будинком й припинення дії договору про надання послуг з управління цим будинком.

Вказує, що ОСОБА_1 є співвласником квартири АДРЕСА_2 , та протягом вказаного періоду отримувала послуги з управління будинком, які надавалися ПСП « Вертикаль». Однак, будучи споживачем цих послуг, вона не сплачувала кошти управителю, внаслідок чого виникла заборгованість у розмірі 1840 грн.

Враховуючи вищезазначене, позивач просив стягнути із ОСОБА_1 заборгованість за послуги з управління багатоквартирним будинком за період з 1 травня 2020 року по 31 жовтня 2020 року.

Рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 9 грудня 2022 року у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позов.

Зокрема, зазначає, що суд з власної ініціативи, поза межами передбачених процесуальним законодавством строків, залучив до участі у справі в якості третьої особи ОСББ « Космос-1971». Обгрунтовуючи необхідність залучення третьої особи, суд зазначив про те, що рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки даного об`єднання співвласників. При цьому, у письмовому відзиві на позов ОСОБА_1 вказала, що житловий будинок АДРЕСА_1 протягом певного періоду перебував на балансі ОСББ «Космос-1971». Однак, на даний час чинне законодавство не містить юридичного терміну « житловий будинок знаходиться на балансі». Спірні правовідносини виникли виключно між позивачем та ОСОБА_1 , відтак рішення у справі жодним чином не порушує права ОСББ « Космос-1971».

Вважає помилковим висновок суду про те, що збори співвласників будинку АДРЕСА_1 не мали повноважень на зміну управителя.

Письмовими доказами у справі підтверджується та обставина, що протягом періоду з 1 травня 2020 року по 31 жовтня 2020 року позивач надавав ОСОБА_1 послуги з управління вказаним житловим будинком. Акти виконаних робіт та наряди- замовлення беззаперечно доводять факт надання позивачем послуг з утримання будинку та прибудинкової території. Жодних доказів на спростування цієї обставини суду не надано.

Суд залишив поза увагою ту обставину, що 20 березня 2020 року були проведені збори співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , на яких прийнято рішення про обрання управителя будинку ПСП «Вертикаль», та укладення уповноваженою особою відповідного договору з даним підприємством.

Заперечення відповідачки та представника третьої особи про те, що рішення є недійсним у зв`язку з недотриманням порядку скликання та проведення зборів, є безпідставним, оскільки це рішення є чинним та не визнане недійсним у встановленому законом порядку. Примірник вказаного рішення переданий на зберігання до виконавчого комітету міськради.

Звертає увагу на ту обставину, що ПСП « Вертикаль» не несе відповідальності за організацію та проведення загальних зборів співвласників будинку.

Рішення зборів співвласників будинку стало законною підставою для укладення договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Вказаний договір укладений відповідно до приписів статті 15 Закону України « Про житлово-комунальні послуги» та статті 10 Закону України « Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» й на умовах, затверджених рішенням зборів співвласників будинку АДРЕСА_1 .

Стверджує, що ОСББ « Космос-1971» протягом спірного періоду не мало жодного відношення до надання послуг з управління цим багатоквартирним будинком.

У відзиві на апеляційну скаргу ОСББ « Космос-1971» зазначено, що суд дійшов вірного висновку про те, що співвласниками будинку АДРЕСА_1 не здійснено дій щодо виходу зі складу ОСББ «Космос-1971», відтак були відсутні підстави для зміни форми управління й укладення з позивачем договору про надання послуг з управління будинком.

В судовому засіданні представники позивача підтримали апеляційну скаргу.

ОСОБА_1 та представник ОСББ « Космос-1971» в судовому засіданні не визнали доводи, викладені в апеляційній скарзі.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення осіб, які з`явились в судове засідання, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 на праві приватної власності належить частина квартири АДРЕСА_2 .

У цьому багатоквартирному будинку створено житлово-будівельний кооператив «Космос», який у подальшому реорганізований в ОСББ «Космос-1971».

Досліджений судом першої інстанції Статут Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку « Космос-1971» свідчить про те, що вказане об`єднання співвласників багатоквартирного будинку є правонаступником ЖБК « Космос» та об`єднує, зокрема, власників квартир й нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .

Згідно з актом приймання-передачі від 16 травня 2017 року ЖБК «Космос» передав на баланс ОСББ « Космос-1971» житловий будинок АДРЕСА_1 .

Долучена доматеріалів справидовідка,видана ОСББ« Космос-1971»16серпня 2022року за№68,містить інформаціюпро те,що казаний житловийбудинок перебувавна балансі ОСББ« Космос»до 30жовтня 2020року. Всі витрати, щодо обслуговування житлового будинку: сплати витраченої електроенергії на поетажне освітлення, електропостачання ліфтів, технічне обслуговування ліфтів, прибирання під`їздів та прибудинкової території житлового будинку, здійснював виключно ОСББ «Космос-1971» до 1 листопада 2020 року. Земельний податок, податок на нерухомість сплачувало ОСББ «Космос-1971» до 1 листопада 2020 року.

Обгрунтовуючи вимоги, позивач надав протокол зборів співвласників (власників) квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 , які були проведені 20 березня 2020 року. За наслідками проведених зборів прийнято, зокрема, наступні рішення: про визначення ПСП « Вертикаль» управителем вказаного житлового будинку; про затвердження умов договору з управителем будинку; про обрання ОСОБА_2 уповноваженою особою співвласників для укладення договору з управителем.

На підставі вказаного рішення 10 квітня 2020 року між ПСП « Вертикаль» та ОСОБА_2 , який діяв від імені співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , укладено договір про надання послуги з управління вказаним багатоквартирним будинком.

Пунктами 1,3 та 10 цього договору передбачено, що управитель зобов`язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком, а співвласники зобов`язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору; послуга з управління полягає у забезпеченні управителем належних умов проживання і задоволення господарсько - побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території; ціна послуги з управління становить 4,60 гривень на місяць за 1 кв.м. загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку.

Договором передбачено, що він набирає чинності з 1 травня 2020 року та укладається строком на один рік; якщо за один місяць до закінчення строку дії договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від цього договору, він вважається продовженим на один рік.

На обгрунтування вимог позивачем також надано акти про надання ПСП « Вертикаль» послуг ( виконаних робіт) щодо обслуговування та утримання вказаного будинку та прибудинкової території, складені протягом періоду з 1 травня 2020 року по 30 вересня 2020 року, а також наряди-завдання за червень, липень, серпень, вересень 2020 року.

Окрім того, до позовної заяви долучено довідку-розрахунок, у якій вказано про те, що заборгованість ОСОБА_1 перед позивачем за послуги з управління багатоквартирним будинком за період з 1 травня 2020 року по 31 жовтня 2020 року становить 1840 грн.

Судом першої інстанції також встановлено, що 27 липня 2020 року проведено установчі збори співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , на яких прийнято рішення про створення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вітрука 47».

Також 8 вересня 2020 року відбулись загальні збори співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , на яких прийнято рішення про передачу цього житлового будинку на обслуговування до ОСББ « Вітрука 47».

Листом від 28 вересня 2020 року голова правління ОСББ « Вітрука 47» Дідківська О.В. повідомила позивача про зміну форми управління будинком та дострокове розірвання з 1 жовтня 2020 року договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що протягом спірного періоду сплачувала кошти за послуги з управління будинком на рахунок ОСББ «Космос-1971».

Згідно з довідкою ОСББ «Космос - 1971» заборгованість ОСОБА_1 за надані ОСББ « Космос-1971» послуги з управління вказаним житловим будинком станом на 1 червня 2021 року відсутня.

Відсутність заборгованості ОСОБА_1 за надані послуги з управління будинком станом на 1 грудня 2021 року підтверджується й довідкою, яка видана ОСББ « Вітрука 47».

Статтею 1 Закону України « Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири; спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія; управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб; управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.

Частиною першою статті 5 цього Закону передбачено, що спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.

Відповідно до частин п`ятої та шостої статті 5 вказаного Закону замовник будівництва або попередній власник будинку зобов`язаний передати паспорт об`єкта будівництва та один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об`єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цимЗакономпорядку. У разі якщо об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено та уповноважену особу не визначено, паспорт об`єкта будівництва та примірник технічної документації на будинок передаються управителю, якщо його обрано відповідно до закону. У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку. У разі зміни управителя попередній управитель повинен передати наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок новому управителю.

У статті 9 цього Закону визначені форми управління багатоквартирним будинком, а саме: управління багатоквартирним будинком співвласниками; управління багатоквартирним будинком управителем; управління багатоквартирним будинком об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку ( асоціацією співвласників).

Згідно з частиною першою статті 10 Закону України « Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленомузакономпорядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно іззаконом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Частинами першою-третьою статті 11 цього Закону також передбачено, що управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за згодою сторін та зазначається у договорі з управителем. Умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень частин першої та чотирнадцятої статті 6 Закону України « Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Установчі збори об`єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку.

Державна реєстрація об`єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленомузакономдля державної реєстрації юридичних осіб. Об`єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.

Отже, з моменту створення та реєстрації відповідного об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, управління багатоквартирним будинком здійснюється виключно об`єднанням через свої органи управління.

Статтею 10 Закону України « Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» також визначено, що органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цимЗакономдля установчих зборів, правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього; обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації.

Відповідно до статті 12 цього Закону управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом і статутом об`єднання.

При вирішенні даного спору суд першої інстанції, врахувавши правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 17 грудня 2020 року у справі №906/203/20, дійшов вірного висновку про те, що відповідно до Статуту ОСББ « Космос-1971» вказане об`єднання співвласників створене шляхом реорганізації ЖБК « Космос» і є його правонаступником та об`єднує власників квартир й нежитлових приміщень багатоквартирних будинків, у тому числі й будинку АДРЕСА_1 .

Отже, станом на час проведення зборів співвласників будинку й прийняття рішення, оформленого протоколом від 20 березня 2020 року, будинок АДРЕСА_1 входив до складу ОСББ « Космос-1971». Відтак, питання обрання управителя будинку повинно було вирішуватися шляхом скликання та проведення загальних зборів ОСББ «Космос-1971». Без вирішення питання щодо виходу зі складу цього об`єднання збори співвласників будинку не мали повноважень вирішувати питання щодо визначення управителя багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .

Як вірно зазначив суд, співвласники будинку АДРЕСА_1 не вчинили дій щодо виходу зі складу ОСББ « Космос-1971». Отже, відсутні підстави стверджувати про те, що протягом спірного періоду позивач був уповноважений у встановленому законом порядку надавати послуги з управління вказаним багатоквартирним будинком.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про відмову у задоволенні позову.

Доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду.

Керуючись ст. ст.259,268,367,374,375,381-384 ЦПК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргуПриватного спеціалізованогопідприємства "Вертикаль"залишити беззадоволення,а рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 9 грудня 2022 року,- без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку.

Головуюча Судді:

СудЖитомирський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення03.10.2023
Оприлюднено09.10.2023
Номер документу113962150
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —296/9596/21

Ухвала від 29.01.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Коротенко Євген Васильович

Постанова від 03.10.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Талько О. Б.

Постанова від 03.10.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Талько О. Б.

Ухвала від 10.04.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Талько О. Б.

Ухвала від 03.04.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Талько О. Б.

Ухвала від 03.04.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Талько О. Б.

Рішення від 09.12.2022

Цивільне

Корольовський районний суд м. Житомира

Адамович О. Й.

Рішення від 09.12.2022

Цивільне

Корольовський районний суд м. Житомира

Адамович О. Й.

Ухвала від 20.07.2022

Цивільне

Корольовський районний суд м. Житомира

Адамович О. Й.

Ухвала від 22.11.2021

Цивільне

Корольовський районний суд м. Житомира

Адамович О. Й.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні