Постанова
від 18.10.2023 по справі 632/2375/20
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


Постанова

Іменем України

18 жовтня 2023 року

м. Харків

Справа № 632/2375/20

Провадження № 22-ц/818/1879/23

Харківський апеляційний суд у складі:

Головуючого Пилипчук Н.П.,

суддів Маміної О.В., Тичкової О.Ю.,

за участю секретаря Носової К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фермер-Агро» про визнання договору оренди землі неукладеним, усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, скасування державної реєстрації речового права оренди, за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Фермер-Агро» на ухвалу Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 03 серпня 2023 року, постановлену суддею Библівим С.В., -

В С Т А Н О В И В :

У грудні2020року ОСОБА_1 звернулася досуду зпозовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фермер-Агро» про визнання договору оренди землі неукладеним, усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, скасування державної реєстрації речового права оренди.

Ухвалою Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 31 грудня 2020 року відкрито провадження у справі.

09 грудня 2021 року ОСОБА_1 , в особі свого представника ОСОБА_2 , звернулася до суду із клопотанням про призначення у справі судової почеркознавчої експертизи, проведення якої просила доручити експертам ХНДІСЕ ім. Бокаріуса, на вирішення якої просила поставити питання:

Чи виконано підпис від імені Орендодавця ОСОБА_1 (якщо такий міститься у документі) у договорі оренди землі б/н від 12 січня 2018 року, тією особою, від імені якої він зазначений, чи іншою особою ?

Ухвалою Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 03 серпня 2023 року призначено судово-почеркознавчу експертизу, проведення якої доручити експертам Харківського Національного науковогоцентру «Інститутсудових експертизім.Засл.проф.М.С.Бокаріуса» Міністерстваюстиції України (61177, м. Харків, вул. Золочівська, 8-А).

На вирішення експерту поставити наступне питання:

1.Чи виконано підпис від імені орендодавця ОСОБА_1 (якщо такий міститься у документі) у договорі оренди землі б/н від 12 січня 2018 року, тією особою, від імені якої він зазначений, чи іншою особою?

В розпорядження експерта надати матеріали цивільної справи № 632/2375/20 провадження 2/632/36/23 та оригінал договору оренди земельної ділянки від 12 січня 2018 року.

Про проведення експертизи повідомлено сторони.

Витрати за проведення судової почеркознавчої експертизи покладено на позивача.

Попереджено експерта про кримінальну відповідальність за ст. ст.384,385 КК України, за дачу завідомо неправдивого висновку або відмову від виконання покладених на нього обов`язків.

Зупинено провадження у справі на час проведення експертизи.

В апеляційній скарзі ТОВ «Фермер-Агро» просить ухвалу суду першої інстанції скасувати, та постановити нову ухвалу про направлення справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що вони були позбавлені можливості ознайомитися із заявленим клопотання позивача та надати свої міркування щодо його доцільності та постановлення на розгляд саме тих питань, про які клопотав позивач.

Вказує, що вказане клопотання не містить доводів та доказів, які б дійсно надавало обгрунтовані підстави припустити факт можливого підроблення підпису у договорі оренди від 12 січня 2018 року.

Сам факт подання позовної заяви не є достатньою підставою для призначення у справі вказаної експертизи.

У відповідності до статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судова колегія, заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання про призначення судової почеркознавчої експертизи та зупиняючи провадження у справі на час проведення експертизи, суд першої інстанції виходив з того, що для встановлення об`єктивної істини у справі необхідно призначити судову почеркознавчу експертизу, оскільки вирішення зазначених питань потребує спеціальних знань.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду, виходячи з наступного.

Відповідно до положень статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частина 1 статті 81 ЦПК України).

Судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду (стаття 1 Закону України «Про судову експертизу»).

Підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування, або договір з експертом чи експертною установою, якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб.

Відповідно до статті 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом, а учасники справи можуть запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта (частини 4, 5 статті 103 ЦПК України).

Судова експертиза призначається у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не може замінити інші засоби доказування.

Як вбачається з практики Європейського суду з прав людини, викладеної у справі «Дульський проти України» (заява № 61679/00), експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід`ємну частину судової процедури та призначається у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Пунктами 1.1, 1.2 Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 26 грудня 2012 року № 1950/5) передбачено, що основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (літерних та цифрових) і підпису. Такою експертизою вирішуються і деякі неідентифікаційні завдання (установлення факту виконання рукописного тексту під впливом будь-яких факторів, що заважають (природних: хворобливий стан, хронічні захворювання, вікові зміни; тимчасових зовнішніх: незвичне тримання засобу для писання, незвична поза, обмеження зорового контролю тощо; тимчасових внутрішніх: алкогольне сп`яніння, фармакологічні, наркотичні засоби тощо; штучних: викривлення письма зміненими рухами); визначення статі виконавця, а також належності його до певної групи за віком тощо).

Об`єктом почеркознавчої експертизи є почерковий матеріал, в якому відображені ознаки почерку певної особи у тому обсязі, в якому їх можна виявити для вирішення поставлених завдань.

Для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.

Орієнтовний перелік вирішуваних питань:

Чи виконано рукописний текст (рукописні записи) у документі (назва документа та його реквізити, графа, рядок) певною особою?

Чи виконані рукописні тексти (рукописні записи) у документі (документах) (назва документа та його реквізити, графа, рядок) однією особою?

Чи виконано підпис від імені особи (прізвище, ім`я, по батькові особи, від імені якої зазначено підпис) у документі (назва документа та його реквізити, графа, рядок) тією особою, від імені якої він зазначений, чи іншою особою?

Чи виконано рукописний текст у документі (назва документа та його реквізити, графа, рядок) під впливом збиваючих факторів (природних, штучних)?

Чи виконано підпис від імені особи (прізвище, ім`я, по батькові особи, від імені якої зазначено підпис) у документі (назва документа та його реквізити, графа, рядок) під впливом збиваючих факторів (природних, штучних)?

Особою якої статі виконано рукописний текст?

До якої групи за віком належить виконавець рукописного тексту?

Звертаючись з позовом ОСОБА_1 посилалась на те, що їй стало відомо, що належна їй земельна ділянка з кадастровим номером 6324584200:08:000:0019 загальною площею 1,913га, розташована на території Картамиської сільської ради Первомайського району Харківської області, перебуває в оренді ТОВ «Фермер-Агро» на підставі договору оренди землі б/н від 12 січня 2018 року, однак такий договір оренди вона не укладала.

Виходячи з наведеного, враховуючи, що факт наявності волевиявлення позивачки на укладення договору оренди землі від 12 січня 2018 року у відповідній редакції входить до предмету доказування у цій справі, та від таких обставин залежить правильне вирішення спору, для їх встановлення необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необхідності призначення сувої почеркознавчої експертизи у справі.

Оскільки судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим, ухваленим на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо необхідності призначення у справі судової технічної експертизи документа для встановлення обставин, якими обґрунтовано позовні вимоги.

Відповідно до статті 375ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги ТОВ «Фермер-Агро» щодо того, що відповідач був позбавлений можливості ознайомитись з клопотанням позивачки про призначення експертизи, оскільки воно відсутнє в системі «Електронний суд», суд апеляційної інстанції не приймає до уваги, оскільки клопотання про призначення експертизи було подано до суду ще 09 грудня 2021 року. Заходів щодо ознайомлення з матеріалами справи представник відповідача не вживав. Поважних причин, які б непереборно перешкоджали представнику ТОВ «Фермер-Агро» протягом більш ніж року прибути до суду та ознайомитись з матеріалами справи, не наведено. Клопотань про ознайомлення з матеріалами справи в електронній формі, направлення копії клопотання про призначення експертизи на електронну адресу з боку представника відповідача до суду також не надходило. При цьому, ТОВ «Фермер-Агро» не було позбавлено можливості викласти свої обґрунтовані заперечення проти призначення експертизи в апеляційній скарзі, проте не мотивував своєї незгоди з призначенням експертизи належним чином.

Посилання в апеляційній скарзі на те, що позивачкою не зазначено доводів та доказів на обґрунтування підстави припустити факт можливого підроблення підпису в договорі оренди землі від 12 січня 2018 року, суд апеляційної інстанції відхиляє, оскільки ОСОБА_1 обґрунтувала свій позов саме не укладенням спірного договору оренди землі, отже для з`ясування цих обставин і призначено судову почеркознавчу експертизу у справі.

Твердження ТОВ «Фермер-Агро» щодо того, що позивачка не виконала ухвалу суду щодо обов`язкової явки у судові засідання, жодного разу не з`явилась для підтвердження своїх вимог, що викликає у апелянта сумніви у тому, що позивачка дійсно вважає, що не укладала спірний договір оренди, стосуються розгляду справи по суті спору, висновків суду щодо необхідності призначення експертизи не спростовують та на їх правильність не впливають.

Інші доводи апеляційної скарги на висновки суду не впливають, зводяться до необхідності переоцінки доказів, яким судом першої інстанції дана належна оцінка.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (рішення у справі «Проніна проти України», № 63566/00, параграф 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Враховуючи, що справа по суті спору не розглядалась, питання щодо розподілу судових витрат за подачу апеляційної скарги не вирішується.

Керуючись ст. ст.367,368,374, 375,381-384 ЦПК України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фермер-Агро» без задоволення.

Ухвалу Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 03 серпня 2023 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови складено 19 жовтня 2023 року.

Головуючий Н.П. Пилипчук

Судді О.В. Маміна

О.Ю. Тичкова

СудХарківський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення18.10.2023
Оприлюднено23.10.2023
Номер документу114288173
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою

Судовий реєстр по справі —632/2375/20

Ухвала від 22.08.2024

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Библів С. В.

Ухвала від 30.05.2024

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Библів С. В.

Ухвала від 27.03.2024

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Библів С. В.

Ухвала від 25.01.2024

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Библів С. В.

Ухвала від 15.09.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Ухвала від 15.09.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Постанова від 18.10.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Постанова від 18.10.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Ухвала від 06.09.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Ухвала від 18.08.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні