УХВАЛА
18 жовтня 2023 року
м. Київ
cправа № 910/14962/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Зуєва В.А. - головуючого, Берднік І.С., Міщенка І.С.
розглянувши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "ВВ Імекс"
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 16.05.2023 (у складі колегії суддів: Скрипка І.М. (головуючий), Тищенко А.І., Михальська Ю.Б.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВВ Імекс"
до: 1. Підприємства з іноземною інвестицією "Ост-Вест Експрес",
2. MAC-GmbH
про стягнення 18 400,00 євро та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 21.09.2023 (у складі колегії суддів: Зуєв В.А. - головуючий, Берднік І.С., Міщенка І.С.) було прийнято до провадження справу № 910/14962/21 за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "ВВ Імекс" на постанову Північного апеляційного господарського суду від 16.05.2023 і призначено розгляд справи у судовому засіданні на 18.10.2023.
Згідно з частинами першою та другою статті 3 Господарського процесуального кодексу України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила судочинства ніж ті, що передбачені цим Кодексом, іншими законами України, застосовуються правила міжнародного договору.
Під час вивчення матеріалів вищезазначеної касаційної скарги та цієї справи Судом встановлено, що відповідач-2 - MAC-GmbH є іноземною юридичною особою, адресою місцезнаходження якої позивач в позовній заяві та касаційній скарзі зазначив: Альте Ландштрассе, 15, Д-88138 Зігмарсцелль, Німеччина, інформація щодо наявності на території України офіційно зареєстрованих представництв відповідача-2 у матеріалах справи також відсутня.
Згідно зі статтею 365 Господарського процесуального кодексу України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Відповідно до статті 367 Господарського процесуального кодексу України у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Порядок вручення судових та позасудових документів на території Федеративної Республіки Німеччини регулюється Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965 (далі - Конвенція).
Статтею 1 Конвенції передбачено, що ця Конвенція застосовується у цивільних або комерційних справах щодо всіх випадків, коли існує потреба в передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном.
Згідно зі статтею 3 Конвенції орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках.
За змістом статті 5 Конвенції Центральний Орган запитуваної Держави власноручно вручає документ або забезпечує його вручення відповідним органом: a) у спосіб, визначений його внутрішнім правом для вручення документів, складених в цій державі, особам, що перебувають на її території, або b) в особливий спосіб, обумовлений запитуючим органом, якщо такий спосіб не є несумісним з законами запитуваної Держави. З урахуванням положень пункту (b) частини першої цієї статті документ може завжди бути вручений шляхом безпосередньої доставки одержувачу, який приймає його добровільно. Якщо документ має бути вручений відповідно до частини першої цієї статті, то Центральний Орган може вимагати, щоб документ був складений або перекладений офіційною мовою або однією з офіційних мов запитуваної Держави. Частина прохання, яка відповідає формуляру, доданому до цієї Конвенції, що містить короткий виклад суті документу, що підлягає врученню, вручається разом з документом.
Окрім цього, згідно зі статтею 15 Конвенції кожна договірна Держава може заявити, що суддя, незалежно від положень частини першої цієї статті може постановити рішення, навіть якщо не надійшло жодного підтвердження про вручення або безпосередню доставку, у разі, якщо виконані всі наступні умови: a) документ було передано одним із способів, передбачених цією Конвенцією, b) з дати направлення документа сплинув термін, який суддя визначив як достатній для даної справи і який становить щонайменше шість місяців, c) не було отримано будь-якого підтвердження, незважаючи на всі розумні зусилля для отримання його через компетентні органи запитуваної Держави.
Пунктами 6.6, 6.7 Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України від 27.06.2008 № 1092/5/54, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.07.2008 за № 573/15264, передбачено, що у разі, якщо документ підлягає врученню в іноземній державі відповідно до частини першої статті 5 Конвенції про вручення, він має бути складений або перекладений на офіційну мову або одну з офіційних мов запитуваної держави. Суд чи інший компетентний орган України надсилає доручення на підставі Конвенції про вручення до Центрального Органу іноземної держави, визначеного запитуваною державою відповідно до статті 2 цієї Конвенції, напряму.
З анкети Федеративної Республіки Німеччини, розміщеної на офіційній сторінці Гаазької конференції з міжнародного приватного права в мережі Інтернет (https://www.hcch.net/en/states/authorities/details3/?aid=257), вбачається, що прохання про вручення надсилаються до Центрального Органу землі, де прохання необхідно виконати.
Як встановлено Судом, місцезнаходженням відповідача-2 є: Зігмарсцелль (нім. Sigmarszell) - громада в Німеччині, яка знаходиться в землі Баварія, підпорядковується адміністративному округу Швабія та входить до складу району Ліндау.
Згідно з інформацією, розміщеною на офіційній сторінці Гаазької конференції з міжнародного приватного права в мережі Інтернет (https://www.hcch.net/en/states/authorities/details3/?aid=257) у розділі: Центральні Органи Німеччини - Конвенція про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965, Центральним Органом федеративної землі Баварія (нім. Bayern) є Prasident des Oberlandesgerichts Munchen (Prielmayerstrasse 5, 80097 Munchen). При цьому, відповідно до статті 5 Конвенції, Німеччина вимагає, щоб усі документи, які будуть вручені, готувалися німецькою мовою або до них додавався переклад німецькою мовою. Витрати, пов`язані з виконанням запиту не стягуються.
З огляду на вищенаведене, з метою належного повідомлення відповідача-2 про дату, час і місце розгляду цієї справи, відповідно до статей 3, 5 Конвенції, колегія суддів дійшла висновку про необхідність звернення до Центрального Органу федеративної землі Баварія - Prasident des Oberlandesgerichts Munchen (Prielmayerstrasse 5, 80097 Munchen) з проханням про вручення судових документів (ухвала суду про відкриття касаційного провадження в цій справі, касаційної скарги з доданими до неї документами) із нотаріально засвідченими перекладами на німецьку мову відповідачу-2 - MAC-GmbH (Альте Ландштрассе, 15, Д-88138 Зігмарсцелль, Німеччина; Vat No De812748704), у зв`язку з чим Товариству з обмеженою відповідальністю "ВВ Імекс" необхідно встановити строк для подання нотаріально засвідчених перекладів на німецьку мову вищезазначених документів.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 228 Господарського процесуального кодексу України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Враховуючи необхідність належного повідомлення відповідача-2 про дату, час та місце розгляду справи, суд касаційної інстанції вважає за необхідне зупинити провадження у справі № 910/14962/21.
Керуючись статтями 12, 120, 121, 216, 234, 314, 365, 367 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
1. Відкласти розгляд касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "ВВ Імекс" на постанову Північного апеляційного господарського суду від 16.05.2023 у справі № 910/14962/21.
2. Визначити дату та час судового засідання і здійснити розгляд справи 17 квітня 2024 року о 15:00 (приміщення Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. О. Копиленка, 6, зал судових засідань № 202).
3. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ВВ Імекс" надати суду в строк до 17 листопада 2023 року у трьох примірниках нотаріально засвідчений переклад на німецьку мову ухвал Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 01.08.2023 та від 18.10.2023 у цій справі, касаційної скарги з доданими до неї документами, прохання про вручення судових та позасудових документів, підтвердження та короткий виклад документа, що підлягає врученню, згідно з формуляром, що додається до Конвенції.
4. Після надходження від Товариства з обмеженою відповідальністю "ВВ Імекс" витребуваних документів направити їх компанії MAC-GmbH за адресою: Альте Ландштрассе, 15, Д-88138 Зігмарсцелль, Німеччина; Vat No De812748704 поштою до Центрального органу федеративної землі Баварія - Prasident des Oberlandesgerichts Munchen (Prielmayerstrasse 5, 80097 Munchen) з проханням про вручення судових документів.
5. Роз`яснити Товариству з обмеженою відповідальністю "ВВ Імекс", що у випадку невиконання вимог Суду, викладених у пункті 3 резолютивної частини даної ухвали, касаційну скаргу може бути залишено без розгляду на підставі пункту 4 частини першої статті 226 Господарського процесуального кодексу України.
6. Касаційне провадження у справі № 910/14962/21 зупинити.
7. Надати компанії MAC-GmbH 15-денний строк для подання відзиву на касаційну скаргу з доказами надсилання копій відзивів та доданих до них документів іншим учасникам справи з дня отримання даної ухвали, але не пізніше 03.04.2024.
8. Участь у судовому засіданні представників учасників справи є необов`язковою.
9. Копію цієї ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий В. Зуєв
Судді І. Берднік
І. Міщенко
ДО УВАГИ УЧАСНИКІВ СУДОВОГО ПРОЦЕСУ!
Суди продовжують працювати, проте в умовах воєнного стану проведення судових засідань має особливості щодо явки до суду та необхідності забезпечення безпеки відвідувачів.
Просимо поєднати дотримання процесуальних норм з повагою до суду та інших учасників справи, у зв`язку з чим максимально реалізувати право на участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, передбачене статтею 197 Господарського процесуального кодексу України.
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2023 |
Оприлюднено | 20.10.2023 |
Номер документу | 114291882 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Зуєв В.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні