Справа № 216/4802/23
провадження 1-кс/216/2766/23
УХВАЛА
іменем України
23 жовтня 2023 року місто Кривий Ріг
Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, у складі головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі судових засідань №4 приміщення суду у м. Кривому Розі Дніпропетровської області заяву ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про відвід судді ОСОБА_5 у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №42022041630000048 від 18.04.2023 за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 190, ч. 1 ст. 309 Кримінального кодексу України,
в с т а н о в и в:
У провадженні судді Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_5 перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №42022041630000048 від 18.04.2023 за обвинуваченням ОСОБА_3 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 190, ч. 1 ст. 309 Кримінального кодексу України.
04 жовтня 2023 року до канцелярії суду надійшла заява обвинуваченого ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про відвід судді та секретаря судового засідання.
20 жовтня 2023 року відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи та акту Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 20.10.2023 заява ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про відвід судді та секретаря судового засідання надійшла в провадження судді Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 81 КПК України у разі заявлення відводу слідчому судді або судді, який здійснює судове провадження одноособово, його розглядає інший суддя цього ж суду, визначений у порядку, встановленому частиною третьою статті 35 цього Кодексу. У разі заявлення відводу одному, кільком або всім суддям, які здійснюють судове провадження колегіально, його розглядає цей же склад суду. Усі інші відводи під час досудового розслідування розглядає слідчий суддя, а під час судового провадження - суд, який його здійснює. Питання про відвід вирішується в нарадчій кімнаті вмотивованою ухвалою слідчого судді, судді (суду). Заява про відвід, що розглядається судом колегіально, вирішується простою більшістю голосів.
Суд, вивчивши матеріали заяви дійшов висновку про відсутність підстави для відводу судді з огляду на наступне.
Подана ОСОБА_3 та ОСОБА_4 заява про відвід мотивована тим, що суддя ОСОБА_5 не допустив до участі у розгляді кримінального провадження у якості захисника обвинуваченого ОСОБА_3 - ОСОБА_4 , у зв`язку з відсутністю у останнього свідоцтва на право зайняття адвокатською діяльністю, а також у заявників маються сумніви, щодо повноважень секретаря судового засідання.
Так, обставини, що виключають участь слідчого судді, судді або присяжного в кримінальному провадженні зазначені у ст. 75 КПК України, зокрема, слідчий суддя, суддя або присяжний не може брати участь у кримінальному провадженні:
1) якщо він є заявником, потерпілим, цивільним позивачем, цивільним відповідачем, близьким родичем чи членом сім`ї слідчого, прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, заявника, потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача;
2) якщо він брав участь у цьому провадженні як свідок, експерт, спеціаліст, представник персоналу органу пробації, перекладач, слідчий, прокурор, захисник або представник;
3) якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім`ї заінтересовані в результатах провадження;
4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості;
5) у випадку порушення встановленого частиною третьою статті 35 цього Кодексу порядку визначення слідчого судді, судді для розгляду справи.
У складі суду, що здійснює судове провадження, не можуть бути особи, які є родичами між собою.
Крім того згідно з частиною 1 статті 76 КПК України суддя, який брав участь у кримінальному провадженні під час досудового розслідування, не має права брати участі у цьому ж провадженні в суді першої, апеляційної і касаційної інстанцій, при перегляді судових рішень Верховним Судом України або за нововиявленими обставинами.
Відповідно до ч. 5 ст. 80 КПК України відвід повинен бути вмотивованим.
Суд дійшов висновку, що заявлений обвинуваченим відвід складу суду є не вмотивованим, безпідставними та необґрунтованими, жодних обставини, які б виключали розгляд кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №42022041630000048 від 18.04.2023 за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 190, ч. 1 ст. 309 Кримінального кодексу України, суддею Центрально-Міський районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_5 , не встановлено.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини існування безсторонності для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції повинно визначатися на підставі суб`єктивного критерію в контексті якого слід враховувати особисті переконання та поведінку певного судді, що означає необхідність встановити, чи мав суддя у певній справі будь-яку особисту зацікавленість або упередженість, а також на підставі об`єктивного критерію, в контексті якого необхідно встановити, чи забезпечував суд і, серед інших аспектів, його склад, достатні гарантії або виключити будь-які обґрунтовані сумніви щодо його безсторонності. У кожній окремій справі слід вирішувати, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу та ступінь, що свідчать про небезсторонність суду. При вирішенні питання, чи є у справі обґрунтовані причини побоюватися, що певний суддя був небезсторонній, позиція заінтересованої особи є важливою, але не вирішальною. Вирішальним же є те, чи можна вважати такі побоювання об`єктивно обґрунтованими.
Аналіз практики розгляду справ ЄСПЛ свідчить, що не є підставами для відводу суддів заяви, які містять лише припущення про існування відповідних обставин, не підтверджених належними і допустимими доказами, а також наявність скарг, поданих на суддю (суддів) у зв`язку з розглядом даної чи іншої справи, обставин, пов`язаних з прийняттям суддями рішень по цій чи інших справах, у т.ч. подібних.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Фей проти Австрії» суд вказав, що неупередженість судді полягає у відсутності будь-яких законних сумнівів у тому, що її забезпечено та гарантовано судом, а для перевірки на об`єктивну неупередженість слід визначити, чи є факти, які не залежать від поведінки судді, що можуть бути встановлені та можуть змусити сумніватися у його неупередженості. Особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного.
Таким чином, відсутність об`єктивних та наявність лише надуманих підстав відводу свідчить про зловживання обвинуваченим ОСОБА_3 правом на захист, передбаченим КПК України та Конституцією України, направленим на затягування розгляду справи, внаслідок чого заява про відвід судді задоволенню не підлягає.
Водночас, відповідно ч. 2 ст. 81 КПК України, питання про відвід секретаря судового засідання підлягає розгляду судом, який здійснює судове провадження.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 75, 81, 369-372 КПК України суд,
п о с т а н о в и в:
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про відвід судді ОСОБА_5 у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №42022041630000048 від 18.04.2023 за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 190, ч. 1 ст. 309 Кримінального кодексу України.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту оголошення.
Суддя ОСОБА_6
Суд | Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2023 |
Оприлюднено | 25.10.2023 |
Номер документу | 114345996 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Заява про відвід судді |
Кримінальне
Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу
КУЗНЕЦОВ Р. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні