Постанова
від 11.10.2023 по справі 296/6077/21
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УКРАЇНА

Житомирський апеляційнийсуд

Справа №296/6077/21 Головуючий у 1-й інст. Петровська М. В.

Категорія 36 Доповідач Шевчук А. М.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2023 року Житомирський апеляційний суд у складі:

головуючої судді Шевчук А.М.,

суддів:Талько О.Б., Коломієць О.С.,

за участі секретаря судового засідання Бузган А.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі

цивільну справу №296/6077/21 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Приватного спеціалізованого підприємства «Вертикаль», третя особа: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос-1971», про визнання договору недійсним

за апеляційноюскаргою Приватного спеціалізованого підприємства «Вертикаль» та ОСОБА_2

на рішення Корольовського районного суду м.Житомира від 12 жовтня 2022 року, яке ухвалене під головуванням судді Петровської М.В. у м.Житомирі,

в с т а н о в и в:

У липні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Приватного спеціалізованого підприємства «Вертикаль» (далі ПСП «Вертикаль») та ОСОБА_2 . Просив визнати недійсним договір №6 «Про надання послуги з управління багатоквартирним будинком» по АДРЕСА_1 від 31 грудня 2020 року, укладений між Приватним спеціалізованим підприємством «Вертикаль» і співвласником житлового будинку ОСОБА_2 .

Позовна заява обґрунтована тим, що він є власником квартири АДРЕСА_2 . 13 травня 2017 року в його житловому будинку було створено Об`єднання співвласників багатоквартирногобудинку «Космос-1971» шляхом реорганізації Житлово-будівельного кооперативу«Космос». У березні 2021 року йому стало відомо про укладення 31 грудня 2020 року між ПСП «Вертикаль» та ОСОБА_2 на підставі рішення зборів будинку від 22 грудня 2020 року договору №6 «Про надання послуги з управління багатоквартирним будинком» по АДРЕСА_1 . Він не замовляв у ПСП «Вертикаль» послуги з управління будинку по АДРЕСА_1 , а сплачує внески з утримання будинку та прибудинкової території до ОСББ «Космос-1971», не має будь-яких договірних відносин із обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_1 з ПСП «Вертикаль», оскільки загальні збори ОСББ «Космос-1971» із цього приводу не проводилися, рішення щодо зміни форми управління житловим будинком не приймалося, технічна документація на будинок від ОСББ «Космос-1971» до ПСП «Вертикаль» не передавалася, всі витрати з експлуатації будинку здійснює ОСББ «Космос-1971». Вважає, що оспорюваний договір є недійсним та таким, що порушує його права, як співвласника ОСББ «Космос-1971», а саме: договір не відповідає вимогам Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», статуту ОСББ «Космос-1971», Типовому договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком.

Рішенням Корольовського районного суду м.Житомира від 12 жовтня 2022 року визнаний недійсним договір №6 «Про надання послуги з управління багатоквартирним будинком» по АДРЕСА_1 , укладений 31 грудня 2020 року між ПСП «Вертикаль» та ОСОБА_2 . Вирішено питання судових витрат.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, відповідач ПСП «Вертикаль» подав апеляційну скаргу, до якої приєднався відповідач ОСОБА_2 . Посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просять рішення скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити. Також стягнути з ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 10000 грн та судовий збір.

Доводи апеляційної скарги аргументовані тим, що суд першої інстанції, відмовивши у прийнятті доказів, а саме рішень господарських судів у справі №906/476/21, допустив грубе порушення вимог ЦПК України, чим позбавив відповідачів можливості на подання доказів безпідставності позову і ухилився від свого обов`язку врахувати встановлені судами обставини в іншій справі щодо учасників цієї справи. ПСП «Вертикаль» не несе відповідальності у формі визнання недійсним договору від 31 грудня 2020 року та у зв`язку з цим припинення його прав на управління будинком і отримання прибутку від своєї господарської діяльності через спір між співвласниками будинку АДРЕСА_1 і ОСББ «Космос-1971» щодо входження цього будинку до ОСББ чи ні. Суд першої інстанції безпідставно не врахував, що ОСОБА_1 не оскаржив рішення загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку від 22 грудня 2020 року про обрання форми управління і визначення управителя, ці рішення є дійсними та на їх підставі був укладений та продовжує діяти договір про надання ПСП «Вертикаль» послуг із управління будинком від 31 грудня 2020 року. Не визнавши рішення зборів від 22 грудня 2020 року недійсним, суд першої інстанції не мав права визнавати недійсним похідний від цих рішень договір №6 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 31 грудня 2020 року, який є повністю тотожним та аналогічним договору, що оскаржувався ОСББ «Космос-1971» у справі №906/476/21. ПСП «Вертикаль» належним чином надавало та надає послугу з управління багатоквартирним будинком по АДРЕСА_1 на підставі договору №6 від 31 грудня 2020 року, укладеному з співвласниками цього будинку згідно з дійсним і неоскарженим до цього часу рішенням загальних зборів співвласників, що виключає обґрунтованість і правомірність доводів позову ОСОБА_1 про відсутність у нього договірних зобов`язань із ПСП «Вертикаль» і свідчить про невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи. Крім того, позивач не довів належними і допустимими доказами, яким чином, укладений між співвласниками будинку АДРЕСА_1 і ПСП «Вертикаль» договір про надання послуг із управління будинком від 31 грудня 2020 року №6, порушив його права та які негативні наслідки настали для нього в результаті укладеного договору, що призвело до необхідності звернення його до суду.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач ОСОБА_1 просить у задоволенні апеляційної скарги відмовити. Посилається на те, що ПСП «Вертикаль» не пересвідчилося, чи має юридичне право на укладення договору ОСОБА_2 без рішення загальних зборів ОСББ «Космос-1971». Він та співвласники ОСББ «Космос-1971» не замовляли послуги з управління будинку по АДРЕСА_1 у ПСП «Вертикаль», а нарахування останнього є безпідставними та незаконними, що спричиняє збитки співвласникам ОСББ «Космос-1971». Рішення будинку від 22 грудня 2020 року не є рішенням загальних зборів ОСББ «Космос-1971», а тому не є обов`язковим для його виконання співвласниками ОСББ «Космос-1971» та не зобов`язує позивача оскаржувати його до суду. В апеляційній скарзі безпідставне посилання на відсутність у матеріалах справи протоколів зборів членів ЖБК про створення та реорганізацію ЖБК «Космос» в ОСББ «Космос-1971», оскільки зазначені обставини не є предметом спору. ПСП «Вертикаль» не надавало йому послуг із управління багатоквартирним будинком по АДРЕСА_1 та не несла витрат із утримання будинку. В ПСП «Вертикаль» відсутня технічна документація на експлуатацію будинку, внаслідок чого це підприємство не має юридичного права укладати договір на управління будинком АДРЕСА_1 .

Третя особа ОСББ «Космос-1971» у відзиві вважає апеляційну скаргу необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає. Наполягає на тому, що ПСП «Вертикаль» не надавало послуг із управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 та не несло витрат із утримання будинку. У ПСП «Вертикаль» відсутня технічної документації на експлуатацію цього будинку та право укладати договір на управління будинком.

У судовому засіданні представник відповідачів ПСП «Вертикаль» та ОСОБА_2 адвокат Ярош В.В. апеляційну скаргу підтримав та просить її задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити.

Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Приведьон В.М. просить у задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції - залишити без змін.

Представник ОСББ «Космос-1971» у судове засідання не з`явився. Учасник справи про дату, час і місце розгляду справи повідомлений завчасно судовою повісткою, яка вручена, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.209 т.2). Третя особа спрямувала заяву про розгляд справи без участі її представника. Одночасно просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін. За загальним правилом явка до суду апеляційної інстанції не є обов`язковою. Відповідно до частини другої ст.372 ЦПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції відповідно до положень ст.367 ЦПК України, колегія суддів апеляційного суду доходить висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.

Відповідно до ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно з п.п.2 частини другої ст.16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту судом цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання правочину недійсним.

Відповідно до частини першої ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Частиною третьою ст.215 ЦК України визначено, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна зі сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам (частина перша ст.203 ЦК України).

Відповідно до частини другої ст.382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Згідно з частиною першою ст.385 ЦК України, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов`язаних з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління врегульованіЗаконом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Відповідно до ст.1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14 травня 2015 року №417-VIII, багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири; управитель багатоквартирногобудинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб; управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.

Статтею 9Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено форми управління багатоквартирним будинком: управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками; за рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю; за рішенням співвласників частина або всі функції можуть передаватися об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).

Відповідно до частин першої та другої ст.10 «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.

До повноваженьзборів співвласниківналежить прийняттярішень ізусіх питаньуправління багатоквартирнимбудинком,у томучислі про:визначення управителята йоговідкликання,затвердження тазміну умовдоговору зуправителем; обранняуповноваженої особи(осіб)співвласників підчас укладання,внесення змінта розірваннядоговору зуправителем,здійснення контролюза йоговиконанням; визначення повноважень управителя щодо управління багатоквартирним будинком.

Статтею 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за згодою сторін та зазначається у договорі з управителем. Умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Отже, виходячи з положень Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», співвласники багатоквартирного будинку для управління будинком можуть створити об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), або співвласники можуть найняти управляючу компанію, яка буде обслуговувати будинок, або ОСББ залучає управителя для виконання всіх або частини функцій. При цьому, вирішення питання щодо управління багатоквартирним будинком у разі створення ОСББ здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29 листопада 2001 року №2866-III, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання й використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає в здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання (ст.4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).

Згідно з частиною першою ст.6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Установчі збори об`єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку. Державна реєстрація об`єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об`єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.

За таких обставин, із моменту створення та реєстрації відповідного об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, управління багатоквартирним будинком здійснюється виключно об`єднанням через свої органи управління.

Статтею 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього; обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання.

Статтею 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що якщо функції з управління багатоквартирним будинком за рішенням загальних зборів об`єднання передано управителю, відносини з управління регулюються договором, укладеним між об`єднанням і управителем, умови якого повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства.

У відповідностідо частинпершої тачетвертої ст.14Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку»,співвласник маєправо: братиучасть вуправлінні об`єднанняму порядку,визначеному цимЗаконом істатутом об`єднання; обиратита бутиобраним доскладу статутнихорганів об`єднання; знайомитисяз протоколамизагальних зборів,робити зних виписки; одержуватив установленомупорядку інформаціюпро діяльністьоб`єднання; вимагативід статутнихорганів захистусвоїх правта дотриманняспіввласниками правилдобросусідства; одержувати в установленому статутом порядку інформацію про діяльність асоціації.

Здійснення співвласником своїх прав не може порушувати права інших власників.

Відповідно до частини першої ст.15 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» від 09 листопада 2017 року №2189-VIII, договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (зміни до нього) від іменівсіх співвласниківбагатоквартирного будинкуукладається з визначеним відповідно до законодавства управителем співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників. Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов`язковим для виконання всіма співвласниками.

Згідно з ст.14 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», співвласник має право брати участь в управлінні об`єднанням у порядку, визначеному цим Законом і статутом об`єднання.

Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується копією договору дарування квартири від 21 серпня 2010 року та витягом про державну реєстрацію прав від 08 грудня 2010 року №28279403 (а.с.69-70 т.1).

Відповідно до положень п.1 розділу І Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос-1971», затвердженого установчими зборами ОСББ "Космос-1971" (протокол від 11 травня 2017 року №3), Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос-1971» створено шляхом реорганізації Житлово-будівельного кооперативу «Космос» і є його правонаступником та об`єднує власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків, зокрема будинку АДРЕСА_1 . Об`єднання діє відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», чинного законодавства та статуту (п.2 розділу І); метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів (п.1 розділу ІІ); органами управління об`єднання є загальні збори представників, правління, ревізійна комісія (ревізор) об`єднання (п.1 розділу ІІІ); вищим органом управління об`єднання є загальні збори (п.2 розділу ІІІ) (а.с.179-190 т.1).

Відповідно до акта приймання - передачі від 16 травня 2017 року №1, ЖБК «Космос» передало до правонаступника ОСББ «Космос-1971» житловий комплекс, до складу якого входить будинок АДРЕСА_1 (а.с.192-195 т.1).

Зі змісту виданих ОСББ «Космос-1971» довідок від 06 липня 2021 року №157 та від 21 вересня 2021 року вбачається, що багатоквартирний житловий будинок АДРЕСА_1 , побудований у 1973 році на грошові кошти членів Житлово - будівельного кооперативу «Космос», який 13 травня 2017 року реорганізовано в ОСББ «Космос-1971». Наразі зазначений багатоквартирний житловий будинок входить до складу ОСББ "Космос-1971", перебуває на його балансі та повному обслуговуванні (а.с.26,196 т.1).

Разом із тим, 22 грудня 2020 року були проведені збори співвласників (власників квартир та нежитлових приміщень) багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , які оформлені протоколом (а.с.109-120 т.1). Загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку становить 60 осіб, а загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень будинку - АДРЕСА_3 . У зборах взяло участь 39 осіб (площа 1 721,4 м2). На зборах вирішені наступні питання: про вихід із складу ОСББ «Космос-1971», відмову від послуг та припинення із ним усіх існуючих договірних відносин і правовідносин; визначено управителем багатоквартирного будинку - Приватне спеціалізоване підприємство «Вертикаль» код ЄДРПОУ 31739292; затверджено договір із управління багатоквартирним будинком із управителем Приватним спеціалізованим підприємством «Вертикаль»; обрано ОСОБА_2 уповноваженою особою від імені співвласників багатоквартирного будинку на укладання, внесення змін та розірвання договору з Приватним спеціалізованим підприємством «Вертикаль», здійснення контролю за його виконанням, та повідомлення про прийняті рішення з управління попереднього виконавця послуг ОСББ «Космос-1971», отримання від ОСББ «Космос-1971» технічної та іншої документації на багатоквартирний будинок згідно з переліком у термін, визначений законодавством України.

31 грудня 2020 року Приватне спеціалізоване підприємство «Вертикаль» в особі директора Петренка Валентина Володимировича та співвласники багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , в особі ОСОБА_2 , що діяв на підставі протоколу зборів співвласників від 22 грудня 2020 року, уклали договір №6 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком. Відповідно до положень пунктів 1,3,10 вказаного вище договору №6: управитель зобов`язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а співвласники зобов`язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору; послуга з управління полягає у забезпеченні управителем належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території; ціна послуги з управління становить 5,50 гривень на місяць за 1 кв.м загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку. У відповідності до умов пунктів 30,31 цього договору, він мав набирати чинності з 01 березня 2021 року та укладався строком на один рік; якщо за один місяць до закінчення строку дії договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від цього договору, він вважається продовженим на один рік (а.с.121-124 т.1).

Відповідно до частини четвертої ст.263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, Верховний Суд в складі колегії Касаційного господарського суду в постанові від 17 грудня 2020 року в справі №906/203/2 за позовом ПСП «Вертикаль» до ОСББ «Космос-1971» про зобов`язання надати документацію на житловий будинок АДРЕСА_4 , який згідно зі статутом ОСББ «Космос-1971» також входить до його складу, як і спірний багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 , виснував, що «5.9. Як встановлено судами попередніх інстанцій, відповідно до пункту 1 статуту, ОСББ «Космос-1971» було створено відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» шляхом реорганізації Житлово-будівельного кооперативу «Космос» і є його правонаступником та об`єднує власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків в кількості 36 будинків, у тому числі будинку АДРЕСА_4 , що підтверджується статутом ОСББ «Космос-1971» та випискою з ЄДРЮОФОПГФ про реєстрацію 16 травня 2017 року об`єднання. Станом на час прийняття судових рішень у даній справі, рішення про створення та реєстрацію ОСББ «Космос-1971» є чинними…» «5.10… питання обрання та відкликання управителя одного будинку, який входить до складу вже сформованого об`єднання, має вирішуватися шляхом скликання та проведення загальних зборів ОСББ «Космос-1971», до компетенції яких належить це питання відповідно до ст.10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку». Натомість, збори співвласників цього окремого будинку, у даному випадку, будинку АДРЕСА_4 , до моментувиходу співвласниківцього будинкузі складуОСББ «Космос-1971»,такими правомочностями,відповідно дочинного законодавствата положеньстатуту,не володіють. Маючина метіздійснити вихідіз ОСББ«Космос-1971»,у складіякого здійснювалосьуправління,зокрема,житловим будинком АДРЕСА_4 співвласники вказаного будинку мали здійснити такий вихід з об`єднання у встановленому порядку, шляхом скликання ініціативною групою та проведення загальних зборів ОСББ «Космос-1971», з внесенням змін до статуту об`єднання і, за потреби, в подальшому створити у своєму будинку окреме ОСББ або найняти управляючу компанію, яка буде обслуговувати будинок».

У матеріалахсправи відсутнібудь-які доказиу підтвердження того, що співвласниками житлового будинку АДРЕСА_1 здійснені остаточні дії щодо виходу зі складу ОСББ «Космос-1971» у порядку, встановленому чинним законодавством, а саме: шляхом скликання ініціативною групою та проведення загальних зборів ОСББ «Космос-1971», із внесенням змін до статуту цього об`єднання щодо виключення з нього житлового будинку АДРЕСА_1 .

Отже, житловий будинок АДРЕСА_1 наразі залишається у складі ОСББ «Космос-1971», оскільки рішення загальних зборів ОСББ «Космос-1971» про вихід співвласників житлового будинку АДРЕСА_1 з ОСББ «Космос-1971» відсутнє, тобто не прийнято. Рішення про створення та реєстрацію ОСББ «Космос-1971» є чинними.

Відповідно до частини третьої ст.15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», в одному багатоквартирному будинку договір про надання послуг з управління може укладатися одночасно не більш як з одним управителем.

Ураховуючи вищевикладене, договір від 31 грудня 2020 року №6 «Про надання послуги з управління багатоквартирним будинком» по АДРЕСА_1 , укладений між ПСП «Вертикаль» в особі директора Петренка В.В. та співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 в особі ОСОБА_2 , що діяв на підставі протоколу зборів співвласників від 22 грудня 2020 року, не відповідає положенням чинного законодавства, оскільки питання про вихід будинку АДРЕСА_1 з ОСББ «Космос 1971» у встановленому законом порядку не вирішувалося, а тому при укладенні вказаного договору ОСОБА_2 діяв всупереч положенням законодавства, чим порушив право позивача, як співвласника, на управління будинком.

Отже, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та законно визнав договір №6«Про наданняпослуги зуправління багатоквартирнимбудинком» по АДРЕСА_1 ,укладений 31грудня 2020року міжПСП «Вертикаль»та ОСОБА_2 ,недійсним.

Посилання в апеляційній скарзі на те, що суд першої інстанції ухилився від обов`язку врахувати встановлені судами обставини в іншій справі щодо учасників цієї справи, відмовивши у прийнятті в якості доказів рішення господарського суду Житомирської області від 08 вересня 2021 року та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду в справі №906/476/21 щодо багатоквартирного будинку АДРЕСА_5 , якими відмовлено у визнанні недійсним договору про надання послуг, спростовуються тим, що суд має виходити з того, що правові висновки суду і встановлені ним обставини не є тотожними поняттями. Висновки (судження) суду щодо прав і обов`язків сторін, зроблені на підставі встановлених при розгляду справи обставин, не є преюдиційними.

Доводи апеляційноїскарги проте,що безвизнання недійснимрішення зборіввласників будинкупро вихідзі складуОСББ «Космос-1971»,яке оформленопротоколом від22грудня 2020року,суд першоїінстанції вирішивпохідне питаннянедійсності договоруне змінюютьвисновків судупершої інстанціїз оглядуна туобставину,що загальні збори ОСББ «Космос-1971» не розглядали питання про вихід житлового будинку АДРЕСА_1 зі складу ОСББ «Космос-1971», а тому рішення зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 про вихід зі складу ОСББ «Космос-1971», яке оформлено протоколом від 22 грудня 2020 року, не породило юридичних наслідків та не призвело до реального виходу будинку АДРЕСА_1 із складу ОСББ «Космос-1971», а також - до відмови від його послуг та не припинило із ним існуючих правовідносин, а тому питання похідного характеру обраного позивачем способу захисту передчасне, бо не має юридичного значення.

Аргументація скаржника стосовно того, що до участі у справі, крім відповідача ОСОБА_2 , не залучені, як відповідачі, всі співвласники будинку АДРЕСА_1 , які голосувати 22 грудня 2020 року за зміну управителя, також безпідставні, враховуючи, що оспорюваний договір укладений між ПП «Вертикаль» та ОСОБА_3 , якого рішенням, що оформлене протоколом від 22 грудня 2020 року, уповноважено на укладення відповідного договору, яке недійсним не визнано.

Решта доводів апеляційної скарги висновків суду першої інстанції також не спростовує та додаткового правового обґрунтування, із огляду на вищевикладене, не потребує, а ґрунтується лише на переоцінці доказів, яким правильно надана оцінка судом першої інстанції у відповідності до положень ст.89 ЦПК України.

За положеннями ст.375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає рішення суду першої інстанції без змін, якщо рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст.259,268,367-368,374-375,381-384 ЦПК України, суд

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу Приватного спеціалізованого підприємства «Вертикаль» та ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Рішення Корольовського районного суду м.Житомира від 12 жовтня 2022 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуюча Судді:

СудЖитомирський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення11.10.2023
Оприлюднено25.10.2023
Номер документу114365517
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —296/6077/21

Постанова від 28.08.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Осіян Олексій Миколайович

Ухвала від 22.07.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Осіян Олексій Миколайович

Ухвала від 11.01.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Осіян Олексій Миколайович

Ухвала від 05.12.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Погрібний Сергій Олексійович

Постанова від 11.10.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Шевчук А. М.

Постанова від 11.10.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Шевчук А. М.

Ухвала від 27.04.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Шевчук А. М.

Ухвала від 27.04.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Шевчук А. М.

Ухвала від 14.04.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Шевчук А. М.

Ухвала від 08.02.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Шевчук А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні