Ухвала
від 27.10.2023 по справі 308/12355/23
УЖГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 308/12355/23

1-кс/308/5010/23

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 жовтня 2023 року м. Ужгород

Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді клопотання старшого слідчого в ОВС 2 відділення слідчого відділу Управління СБ України в Закарпатській області підполковника юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні № 22022070000000124, від 08.08.2022 року, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, про арешт майна, -

В С Т А Н О В И В :

Як вбачається з матеріалів клопотання, що у період з повномасштабної військової агресії російської федерації щодо України, тобто з 24.02.2022 по теперішній час, в супереч забороні щодо ведення господарської діяльності з країною-агресором, переслідуючи корисливі мотиви, усвідомлюючи злочинність своїх дій, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , організував та налагодив схему перевезення вантажів з країн Євросоюзу, через пункти пропуску Польщі та Литви з Республікою Білоруссю, а в подальшому до російської федерації та на тимчасово окуповані території України, в тому числі в АР Крим.

Так, ОСОБА_5 маючи в своєму розпорядженні та володінні вантажні транспортні засоби та причепи, усвідомлюючи, що кінцевим отримувачем вантажу, є підприємства та товариства російської федерації, з якою в Україні наявна заборона на ведення торгівлі, в період повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України, продовжив здійснювати організацію та доставку різного роду вантажів з Європи, здебільшого з Італії, Словенії та Сербії в Республіку Білорусь, до так званих «транспортно-логістичних центрів», де маючи договори з російськими фірмами-перевізниками, такими як ТОВ «РУСлайн» та ТОВ «Грузавтоекспрес», здійснював перечеплення тягачів за російськими перевізниками, які безперешкодно доставляли його до місця призначення на підприємства російської федерації та в тимчасово окуповану АР Крим.

Діючи на виконання свого злочинного задуму та переслідуючи при цьому корисливі мотиви, ОСОБА_5 уклав договори з логістичними компаніями російської федерації ТОВ «Юнайтед Кэрріерс Компані РУС» та ТОВ «ТЕО Логістік», які здійснювали пошук для останнього вантажів для перевезення з Європи до російської федерації та на тимчасово окуповані території України, зокрема в АР Крим, а також в зворотному напрямку. Діючи на виконання умов вище вказаних договорів, ОСОБА_5 отримував відповідні замовлення на вантажні перевезення, після чого, визначав водіїв, з числа громадян України, яких він влаштував на роботу в належне йому товариства «MAGURA s.r.o., 072 01, Slovenska republika, Pozdisovce, c.189», та транспортні засоби з причепами для здійснення перевезення вантажів.

Таким чином ОСОБА_5 , діючи умисно, реалізуючи свій протиправний умисел, з корисливих мотивів, з метою усунення перешкод провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, будучи обізнаним про факт ведення російською федерацією агресивної війни проти України, в період з 03.03.2022 по теперішній час продовжив здійснювати перевезення вантажів до російської федерації та в тимчасово окуповану АР Крим, в обхід території України, а тому обґрунтовано підозрюється у колабораційній діяльності, а саме у проваджені господарської діяльності з державою-агресором, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

У ході досудового розслідування встановлено, зокрема у відповідності з наданою інформацією з РСЦ ГСЦ МВС в Закарпатській області від 19.10.2023 № 31/7-4098, що згідно Єдиного державного реєстру ТЗ, станом на 01.08.2023, за громадянином ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , серед інших, зареєстровані (перебувають у власності) наступні транспортні засоби:

1) KOGEL SNCC 24, 2007 року випуску, VIN № НОМЕР_2 , д. н. з. НОМЕР_3 ;

2) VOLVO FH, 2010 року випуску, VIN № НОМЕР_4 , д. н. з. НОМЕР_5 ,

вказані транспортні засоби, у подальшому, перереєстровані на нового власника. Факт перереєстрації також підтверджується згідно наданої інформації з РСЦ ГСЦ МВС в Закарпатській області від 19.10.2023 № 31/7-4100 та з ТСЦ МВС № 2146 від 05.10.2023 за № 31/7/6-1022.

Новим власником вказаних транспортних засобів, згідно наданої інформації з РСЦ ГСЦ МВС в Закарпатській області від 19.10.2023 № 31/7-4100, спочатку значиться громадянин ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_6 , у подальшому (кінцевим власником) громадянин ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_7 .

Поряд з цим, згідно повідомлення 2 відділу ГВ ЗНД Управління СБ України в Закарпатській області від 18.10.2023 № 5/2-1743, ОСОБА_5 , усвідомлюючи свою протиправну діяльність, що полягає у співпраці з державою-агресором та її представниками, з метою уникнення відповідальності та унеможливлення настання наслідків у вигляді конфіскації майна, зокрема дороговартісних вантажних автомобілів (сідлових тягачів та напівпричепів), організував протиправний механізм їх продажу третім особам, з використанням посередника.

Встановлено, що від імені ОСОБА_5 з ТОВ «Томтранс» (код ЄДРПОУ 44952269) невстановленими на даний час особами укладено фіктивні договори комісії, відповідно до яких зазначена фірма отримала можливість здійснити продаж та перереєстрацію транспортних засобів ОСОБА_5 на нового власника громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_6 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , зокрема: 09.09.2023 відбулася перереєстрація: сідлового тягача VOLVO FH (VIN НОМЕР_4 ), 2010 року впуску, д. н. з. НОМЕР_8 на д. н. з. НОМЕР_9 ; напівпричепа KOGEL SNCC 24 (VIN НОМЕР_2 ), 2007 року випуску, д. н. з. НОМЕР_3 на новий д. н. з. НОМЕР_10 .

У вказаний період, згідно інформації, отриманої з Центру обробки спеціальної інформації ДПС України, ОСОБА_5 перебував за кордоном та не міг фізично укладати будь-які договори та бути присутнім при перереєстрації вказаних транспортних засобів.

У подальшому, вказані транспортні засоби 06.10.2023 перереєстровані на нового власника ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_7 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , із залишенням попередніх д. н. з.

Так, у разі, якщо вина ОСОБА_5 буде доведена за вчинення ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, то йому загрожує покарання у вигляді штрафу до десяти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк від трьох до п`яти років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна.

Враховуючи викладене, з метою забезпечення спеціальної конфіскації та конфіскації майна як виду покарання, запобігання можливості їх подальшого приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження, орган досудового розслідування просить задовольнити клопотання і винести ухвалу про арешт майна, а саме транспортних засобів: KOGEL SNCC 24, 2007 року випуску, VIN № НОМЕР_2 ; VOLVO FH, 2010 року випуску, VIN № НОМЕР_4 , які значаться зареєстрованими (перебувають у власності) за громадянином України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_7 , якими розпоряджається та попередньо значилися (перебували у власності до 09.09.2023 відповідно) за підозрюваним ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

У судове засідання слідчий та прокурор не з`явився хоча про час та місце судового розгляду були належним чином повідомлені. Подали клопотання в якому просять розгляд справи провести без їхньої участі.

Враховуючи приписи ч. 2 ст. 172 КПК України, слідчий суддя вважає за необхідне провести розгляд даного клопотання без виклику особи, у володінні якої воно знаходяться..

Дослідивши матеріали справи, слідчий суддя доходить наступного висновку.

За ст. 131 КПК України арешт майна є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно до ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

У випадку, накладення арешту з метою спеціальної конфіскації, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або третьої особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно підлягатиме спеціальній конфіскації у випадках, передбаченихКримінальним кодексом України.

Арешт накладається на майно третьої особи, якщо вона набула його безоплатно або за ціною, вищою чи нижчою за ринкову вартість, і знала або повинна була знати, що таке майно відповідає будь-якій з ознак, передбаченихпунктами 1-4частини першої статті 96-2Кримінального кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 96-1 КК України спеціальна конфіскація полягає у примусовому безоплатному вилученні за рішенням суду у власність держави грошей, цінностей та іншого майна у випадках, визначених цим Кодексом, за умови вчинення умисного кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченогоОсобливою частиноюцього Кодексу, за які передбачено основне покарання у виді позбавлення волі або штрафу понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а так само передбаченого частиною першою статті 150, статтею 154, частинами другою і третьою статті 159-1, частиною першою статті 190, статтею 192, частиною першою статей 204, 209-1, 210, частинами першою і другою статей 212, 212-1, частиною першою статей 222, 229, 239-1, 239-2, частиною другою статті 244, частиною першою статей 248, 249, частинами першою і другоюстатті 300, частиною першою статей 301, 302, 310, 311, 313, 318, 319, 362, статтею 363, частиною першою статей 363-1, 364-1, 365-2 цього Кодексу.

При цьому, спеціальна конфіскація застосовується у разі, якщо гроші, цінності та інше майно: 1) одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від такого майна; 2) призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення або винагороди за його вчинення; 3) були предметом кримінального правопорушення, крім тих, що повертаються власнику (законному володільцю), а у разі, коли його не встановлено, - переходять у власність держави; 4) були підшукані, виготовлені, пристосовані або використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення, крім тих, що повертаються власнику (законному володільцю), який не знав і не міг знати про їх незаконне використання. У разі якщо гроші, цінності та інше майно, зазначені у частині першій цієї статті, були повністю або частково перетворені в інше майно, спеціальній конфіскації підлягає повністю або частково перетворене майно. Якщо конфіскація грошей, цінностей та іншого майна, зазначених у частині першій цієї статті, на момент прийняття судом рішення про спеціальну конфіскацію неможлива внаслідок їх використання або неможливості виділення з набутого законним шляхом майна, або відчуження, або з інших причин, суд виносить рішення про конфіскацію грошової суми, що відповідає вартості такого майна (ч.ч. 1, 2 ст. 96-2 КК).

Згідно ст. 173 КПК України слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 цього Кодексу.

При вирішенніпитання проарешт майнаслідчий суддя,суд повиненвраховувати:правову підставудля арештумайна;можливість використаннямайна якдоказу укримінальному провадженні(якщоарешт майнанакладається увипадку,передбаченому пунктом1частини другоїстатті 170цього Кодексу); розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.

Слідчим суддею при розгляді клопотання встановлено, що слідчим відділом УСБУ в Закарпатській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні відомості про яке внесено 08.08.2022 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 22022070000000124, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 111-1 та ч. 2 ст. 111 КК України.

17.10.2023 року ОСОБА_5 було вручено підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, а саме: у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором.

У відповідності до інформації з РСЦ ГСЦ МВС в Закарпатській області від 19.10.2023 № 31/7-4098, вбачається, що згідно Єдиного державного реєстру ТЗ, станом на 01.08.2023, за громадянином ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , серед інших, зареєстровані (перебували у власності) наступні транспортні засоби: KOGEL SNCC 24, 2007 року випуску, VIN № НОМЕР_2 , д. н. з. НОМЕР_3 ; VOLVO FH, 2010 року випуску, VIN № НОМЕР_4 , д. н. з. НОМЕР_5 , вказані транспортні засоби, у подальшому, перереєстровані на нового власника.

Факт перереєстрації також підтверджується інформацією наданою з РСЦ ГСЦ МВС в Закарпатській області від 19.10.2023 № 31/7-4100 та з ТСЦ МВС № 2146 від 05.10.2023 за № 31/7/6-1022.

Новим власником вказаних транспортних засобів, згідно інформації з РСЦ ГСЦ МВС в Закарпатській області від 19.10.2023 № 31/7-4100, спочатку значився громадянин ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_6 , у подальшому (кінцевим власником) значиться громадянин ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_7 .

Разом з тим, як вбачається з документів доданих до клопотання, а саме заяви №1654770024 від 09.09.2023 року, акту технічного стану транспортного засобу або його складової частини, що має ідентифікаційний номер № 8544/23/1/000468 від 08.09.2023 року, договору комісії від 08.09.2023 року, заяви №1654805810 від 09.09.2023 року, акту технічного стану транспортного засобу або його складової частини, що має ідентифікаційний номер № 8544/23/1/000458 від 08.09.2023 року, заяви №1744946805 від 06.10.2023 року, договору купівлі продажу транспортного засобу №009030 від 06.10.2023, договору комісії 05.10.2023 року, заяви №1744953212 від 06.10.2023 року, договору купівлі продажу №009029 від 06.10.2023 року, договору комісії від 05.10.2023 року, акту технічного стану транспортного засобу або його складової частини, що має ідентифікаційний номер № 3/1/009029 від 05.10.2023 року транспортні засоби були відчуженні на користь третіх осіб, а саме на користь ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а пізніше на користь ОСОБА_7 , за ціною, що нижча за ринкову вартість.

Так, згідно з положеннями ч. 1 та ч. 2 ст.64-2 КПК третьою особою, щодо майна якої вирішується питання про арешт, може бути будь-яка фізична або юридична особи. Третьою особою, щодо майна якої вирішується питання про арешт, виникають з моменту звернення прокурора до суду із клопотанням про арешт майна. Отже, положення статті 64-2 КПК визначають момент набуття статусу третьої особи, щодо майна якої вирішується питання про арешт.

У даному випадку, відповідно до п.п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або третьої особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно підлягатиме спеціальній конфіскації у випадках, передбаченихКримінальним кодексом України.

Арешт накладається на майно третьої особи, якщо вона набула його безоплатно або за ціною, вищою чи нижчою за ринкову вартість, і знала або повинна була знати, що таке майно відповідає будь-якій з ознак, передбаченихпунктами 1-4частини першої статті 96-2Кримінального кодексу України.

На цьому етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси третьої особи - власника (володільця) майна з метою забезпечення кримінального провадження. Слідчий суддя на даній стадії не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у фізичної або юридичної особи за вчинення кримінального правопорушення, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити достатність підстав для застосування заходів забезпечення кримінального провадження, одним із яких і є накладення арешту на майно.

За таких обставин, слідчий суддя при розгляді даного клопотання вбачає потенційну загрозу та шкоду для кримінального провадження в разі відмови у накладенні арешту.

Відтак, в клопотанні наведено достатньо підстав для застосування такого виду заходу забезпечення кримінального провадження, як арешт майна з метою спеціальної конфіскації,оскільки належнимита допустимимидоказами підтверджено,що ОСОБА_5 є підозрюваниму цьомукримінальному провадженні, відчужив на користь третіх осіб, а саме на користь ОСОБА_6 , а пізніше на користь ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , майно, за ціною, яка є нижчою за ринкову вартість, з метою спеціальної конфіскації, слідчий суддя доходить висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає до задоволення.

Керуючись ст. ст. 98, 167, 169, 170-173, 175, 309, 372, 392, 532 КПК України, слідчий суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

Клопотання слідчого задовольнити.

Накласти арешт на майно, шляхом заборони відчуження,розпорядження такористування ним, яке значаться зареєстрованими (перебуває у власності) за громадянином України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_7 , якими розпоряджається та попередньо значилося (перебувало у власності до 09.09.2023 відповідно) за підозрюваним ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , а саме:

1) KOGEL SNCC 24, 2007 року випуску, VIN № НОМЕР_2 ;

2) VOLVO FH, 2010 року випуску, VIN № НОМЕР_4 ,

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення. Якщо ухвалу суду або слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Слідчий суддя Ужгородського

міськрайонного суду ОСОБА_1

СудУжгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення27.10.2023
Оприлюднено30.04.2024
Номер документу114481156
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —308/12355/23

Ухвала від 23.04.2024

Кримінальне

Закарпатський апеляційний суд

Стан І. В.

Ухвала від 02.02.2024

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дергачова Н. В.

Ухвала від 02.02.2024

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дергачова Н. В.

Ухвала від 01.02.2024

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дергачова Н. В.

Ухвала від 01.02.2024

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дергачова Н. В.

Ухвала від 30.11.2023

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дергачова Н. В.

Ухвала від 30.11.2023

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дергачова Н. В.

Ухвала від 27.10.2023

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дергачова Н. В.

Ухвала від 23.10.2023

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дергачова Н. В.

Ухвала від 23.10.2023

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дергачова Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні