Справа № 145/675/23
Провадження №2/145/612/2023
У Х В А Л А
"25" жовтня 2023 р. смт Тиврів
Тиврівський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Ратушняка І. О.
при секретарі Крикливій М.С.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання представника відповідача ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі за позовом Селянського фермерського господарства "Володимир" до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки недійсним та скасування рішення про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, треті особи без самостійних вимог на стороні відповідача: ОСОБА_4 , приватний нотаріус Смоляк Людмила Станіславівна,
В С Т А Н О В И В:
Представник відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_1 подав суду клопотання про зупинення провадження у даній справі.
В обґрунтування клопотання зазначає, що позивач зазначив порушення його прав орендаря земельної ділянки, які виникли згідно договору оренди земельної ділянки №б/н від 07.04.2021, за яким ОСОБА_4 начебто передала спірну земельну ділянку в оренду СФГ «Володимир».
Однак в провадженні Тиврівського районного суду Вінницької області знаходиться справа № 145/781/22 за позовом ОСОБА_3 до СФГ «Володимир» про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою та скасування державної реєстрації права оренди землі, треті особа без самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_4 і ОСОБА_5 . Провадження у вказаній справі було відкрито ще 26.07.2022, що свідчить про її первинність. Підставою позову є те, що вказаний договір оренди № б/н від 07.04.2021 є неукладеним, оскільки ОСОБА_4 він не підписувався.
Вважає, що оскільки предметом розгляду справи № 145/781/22 є саме усунення перешкод в користуванні спірною земельною ділянкою шляхом повернення її з незаконного користування СФГ «Володимир» (внаслідок того, що договір оренди з СФГ «Володимир» є неукладеним). Відтак задоволення позовних вимог у справі № 145/781/22 повністю виключить можливість задоволення позовних вимог у справі № 145/675/23.
Провадження у справі № 145/675/23 за позовом СФГ «Володимир» про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки було відкрито лише через рік 30.06.2023 (хоча про існування даного договору СФГ «Володимир» було відомо після відкриття провадження у справі № 145/781/22).
Просить у його відсутності розглянути клопотання про зупинення провадження та задоволити його.
Представник позивача ОСОБА_6 просить у його відсутності розглянути клопотання представника відповідача ОСОБА_1 про зупинення провадження та відмовити в його задоволенні з підстав, викладених у його письмових запереченнях щодо заявленого клопотання.
Відповідно доклопотання позаяві прозупинення провадженняу справізазначає,що в заяві про зупинення провадження у справі представник відповідача ОСОБА_1 припускає, що договір оренди землі ОСОБА_4 не підписувався, тобто є неукладеним. Якщо дослідити юридичні факти та події в хронологічному порядку, то оспорюваний договір оренди землі був укладений 07.04.2021, рішення про державну реєстрацію зазначеного договору оренди землі державним реєстратором було прийняте 25.05.2021. Договір купівлі-продажу земельної ділянки був укладений 03.06.2021, тобто коли земельна ділянка, після державної реєстрації, на законних підставах перебувала в оренді СФГ «Володимир». Це є однією із підстав про визнання договору купівлі-продажу недійсним.
У заяві про зупинення провадження у справі не обґрунтована неможливість розгляду даної справи за наявними у ній доказами, безпідставне зупинення провадження у справі може порушити право СФГ «Володимир» на справедливий розгляд упродовж розумних строків.
Суд, розглянувши заявлене клопотання, вважає за доцільне відмовити в його задоволенні, виходячи з наступного.
Відповідно до п.6 ч.1 ст. 251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства - до набрання законної сили судовим рішення в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Відповідно до ч.4 ст.263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Верховного Суду України 07 жовтня 2015 року у справі № 6-1367цс15 зазначено, що «зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об`єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення. Межі зупинення провадження у справі не повинні призводити до зменшення розумного строку розгляду справи.
У Постанові ВС від 26.10.2022 у справі № 206/6366/17 містяться такі висновки: «У постанові Верховного Суду в складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 14 лютого 2022 року зроблено висновок, що метою зупинення провадження у справі згідно з пунктом 6 частини першої статті 251 ЦПК України виявлення обставин (фактів), які не можуть бути з`ясовані та встановлені в цьому провадженні, але мають значення для справи, провадження у якій зупинено. Об`єктивна неможливість розгляду справи до вирішення іншої справи полягає у тому, що рішення суду в іншій справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у справі, провадження у якій зупинено, зокрема факти, що мають преюдиційне значення.
Відповідно до висновків, викладених у Постанові ВС від 16.12.2022 у справі № 757/31164/20, для вирішення питання про зупинення провадження у справі суду необхідно у кожному конкретному випадку з`ясовувати: як пов`язана справа, яка розглядається, зі справою, що розглядається іншим судом; чим обумовлюється об`єктивна неможливість розгляду справи.
Відповідно до Постанови ВС від 22.12.2021 у справі №452/1872/20 "Зупинивши провадження у справі, суд порушив право позивача на розумні строки розгляду справи. Європейський суд з прав людини наголошує на тому, що право на доступ до суду має бути ефективним. Реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна держава-учасниця Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух. Разом із тим не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, оскільки доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним (рішення ЄСПЛ у справі Жоффр де ля Прадель проти Франції» від 16 грудня 1992 року).
У справі «Беллет проти Франції» від 04 грудня 1995 року ЄСПЛ зазначив, що «стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права».
Пунктом 1 статті 6 Конвенції визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Розумність тривалості судового розгляду має визначатися з огляду на обставини справи та наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та компетентних органів, а також важливість предмета позову для заявника у справі (рішення ЄСПЛ у справі «Фрідлендер проти Франції» від 27 червня 2000 року).
Верховний Суд у своїх висновках звертає увагу на те, що застосування формального підходу до вирішення питання про зупинення провадження у справі може мати наслідком порушення права особи на справедливий суд, що передбачене ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, елементом якого є реальний та ефективний доступ до правосуддя та розгляд справи протягом розумного строку.
Суд дослідившиматеріали справи, вчастині щостосується розглядуподаного клопотання,приходить довисновку проте,що причиннеможливості розглядуцієї справидо вирішеннясправи №145/781/22 за позовом ОСОБА_3 до СФГ «Володимир» про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою та скасування державної реєстрації права оренди землі, треті особа без самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_4 і ОСОБА_5 представником відповідача ОСОБА_1 не наведено, а зупинення провадження у справі може мати наслідком порушення права сторін на справедливий суд, елементом якого є реальний та ефективний доступ до правосуддя та розгляд справи протягом розумного строку.
Керуючись ст.ст. 43, 222, 251 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
В задоволенні клопотання представника відповідача ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі за позовом Селянського фермерського господарства "Володимир" до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки недійсним та скасування рішення про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
С Суддя І. О. Ратушняк
Суд | Тиврівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2023 |
Оприлюднено | 31.10.2023 |
Номер документу | 114504148 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів купівлі-продажу |
Цивільне
Тиврівський районний суд Вінницької області
Ратушняк І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні