Рішення
від 31.10.2023 по справі 914/1278/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.10.2023 Справа № 914/1278/23

Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В. за участю секретаря Клим О. Ю., розглянувши матеріали справи за позовом: Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, м. Київ;

до відповідача: Громадської організації інвалідів «Святий Юрій», м.Львів;

за участю третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, м Львів;

за участю третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області, м Львів;

про стягнення коштів. Ціна позову 187128,67 грн.

За участю представників сторін:

від позивача: М`яготіна Олена Дмитрівна, Кирилов Олександр Володимирович представники;

від відповідача: Попельчук Сергій Олегович адвокат;

від третьої особи-1: Прокопик Ігор Андрійович представник;

від третьої особи-2: не з`явився.

Відводів складу суду та секретарю судового засідання сторонами не заявлено.

Розгляд справи судом.

На розгляд Господарського суду Львівської області поступив позов Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Громадської організації інвалідів «Святий Юрій» за участю третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, за участю третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області про повернення до Державного бюджету України коштів фінансової підтримки в сумі 187128,67 грн.

Ухвалою суду від 15.05.2023р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 06.06.2023р. Ухвалою суду від 06.06.2023р. відкладено підготовче засідання на 04.07.2023р. Ухвалою суду від 04.07.2023р. продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів та відкладено підготовче засідання на 25.07.2023р. Ухвалою суду від 25.07.2023р. відкладено підготовче засідання на 06.09.2023р.Ухвалою суду від 06.09.2023р. закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 26.09.2023р. Ухвалою суду від 26.09.2023р. відкладено судове засідання на 31.10.2023р.

Через канцелярію суду відповідач 30.05.2023р. подав відзив на позовну заяву за вх. № 13649/23. На адресу суду від позивача 15.06.2023р. надійшла відповідь на відзив за вх. № 15014/23. На адресу суду від позивача 26.06.2023р. надійшла заява свідка за вх. № 15816/23.

Через канцелярію суду відповідач 12.09.2023р. подав заяву за вх. № 22189/23 про врахування судом висновків щодо застосування норм права, викладених в постановах Верховного Суду України. На електронну адресу суду від третьої особи 1 26.09.2023р. надійшло клопотання за вх. № 23293/23 про розгляд справи без участі представника. На адресу суду від позивача 18.10.2023р. надійшли додаткові пояснення за вх. № 25157/23. Через канцелярію суду відповідач 24.10.2023р. подав пояснення за вх. № 25746/23. Представники позивача в судове засідання 31.10.2023р. з`явилися в режимі відеоконференції, надали суду усні пояснення щодо предмета спору, підтримали позовні вимоги.

Представник відповідача в судове засідання 31.10.2023р. з`явився, надав суду усні пояснення щодо предмета спору, заперечив проти позовних вимог.

Представник третьої особи 1 в судове засідання 31.10.2023р. з`явився, надав суду усні пояснення щодо предмета спору.

Третя особа 2 явки повноважного представника в судове засідання 31.10.2023р. не забезпечила, причин неявки суду не повідомила, хоча була належним чином повідомлена про дату, час та місце підготовчого засідання.

Позиції учасників справи.

Позиція позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 27 липня 2021 року між Фондом соціального захисту інвалідів в особі директора Чеглакова Євгена Валерійовича, громадською організацією інвалідів «Святий Юрій» в особі голови Гунди Романа Миколайовича та Львівським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів в особі директора Мисаковець Галини Григорівни укладений Договір № 84 про виконання (реалізацію) програми (проекту, заходу) (Договір).

Згідно з п. 1.1 договору Фонд у порядку та на умовах, визначених чинним законодавством та цим договором, забезпечує надання відповідачу фінансової підтримки для виконання програми: Всеукраїнський конкурс інклюзивного образотворчого мистецтва імені Марії Приймаченко (Програма), в тому числі на здійснення витрат на організаційне та матеріально- технічне забезпечення діяльності, організаційний розвиток громадського об`єднання (організаційні витрати).

Загальна сума Програми становить 1 412 000,00 грн. (п. 2.1 Договору).

Сума витрат з Держбюджету, затверджена договором - 1 200 000,00 грн (п. 2.2 Договору).

Співфінансування програми відповідачем становить 212 000,00 грн, але не менше 15 відсотків від загального обсягу фінансування за програмою, (п. 2.5 Договору).

Позивач стверджує, що згідно із п. 3 Фінансового звіту про обсяг використаних бюджетних коштів - звіту про використання ресурсів з позабюджетних джерел на реалізацію програми (проекту, заходу) використано ресурсів з позабюджетних джерел на реалізацію програми (проекту, заходу) в еквіваленті 178 742,00 гривень.

При такому розмірі власного внеску відповідача (178 742,00 грн) та дотриманні нормативно встановленого розміру співфінансування - 15%, максимальна сума фінансування програми становить - 1 191 613,33 грн.

Якщо від цієї суми відняти суму власного внеску відповідача то максимальна сума коштів з Державного бюджету України, яку відповідач мав право отримати, складе 1 012 871,33 грн.

Отже відповідач, у зв`язку із самостійним зменшенням розміру власного внеску та необхідністю дотримання встановленого як нормативно, так і умовами договору відсотку співфінансування у розмірі 15% має повернути до Державного бюджету України надлишково профінансовані кошти у сумі 187 128,67 грн.

Додатково позивач зазначив, що на адресу відповідача була направлена претензія від 27.07.2022р. № 3 про повернення виділених коштів фінансової підтримки у розмірі 187 128 грн 67 коп. На дату звернення із позовною заявою кошти відповідачем не повернуто, натомість направлено на адресу Фонду лист від 25.08.2022р. б/н в якому зазначено, що «... До статті розділу 3 фінансового звіту не була вказана сума витрат 33 258,00 грн за виготовлення позолоченої медалі переможцям Всеукраїнського конкурсу Марії Приймаченко та футляру до неї (рамка зі склом та велюровою підкладкою-основою) згідно договору №2108ПУ4 від 28.08.2021р., оскільки згідно договору, ми мали право сплатити кошти в 2022 році. Одразу після повної сплати, у фінансовому звіті це було відображено і надіслано уточнений звіт з поясненнями.».

Як стверджує позивач, уточнений звіт, на який посилається відповідач у листі від 25.08.2022р. б/н, до Фонду не подавався та не підписувався, а витрати у сумі 33 258,00 грн за виготовлення позолоченої медалі переможцям Всеукраїнського конкурсу Марії Приймаченко та футляру до неї (рамка зі склом та велюровою підкладкою-основою) на підтвердження яких відповідачем надано копії договору від 28.018.2021р. №2108ПУ4, рахунку від 19.11.2021р. № 19-11, видаткової накладної від 28.12.2021р. №2108ПУ4, не були передбачені кошторисом витрат який є додатком 2 до договору, тобто не погоджені сторонами договору.

З огляду на викладене, позивач просить суд зобов`язати Громадську організацію інвалідів «Святий Юрій» повернути до Державного бюджету України кошти фінансової підтримки у розмірі 187 128,67 грн.

У відповіді на відзив за вх. № 15014/23 від 15.06.2023р. позивач зазначив, що безпосередньо умовами договору, який узгоджено сторонами, передбачено право Фонду вимагати повернення виділених коштів фінансової підтримки у разі недотримання вимог щодо співфінансування програми у розмірі не менше 15 відсотків від загального обсягу фінансування програми.

Позивач вказує, що сума, яка підлягає поверненню, розрахована ним враховуючи загальний обсяг бюджетних коштів, на який відповідач мав право - 1 012 871,33 грн. при фінансуванні програми з позабюджетних джерел у сумі 178 742,00 грн.

Позивач наголошує, що виключний перелік статей витрат на реалізацію Програми «Всеукраїнський конкурс інклюзивного образотворчого мистецтва імені Марії Приймаченко», які мали здійснюватися за рахунок власного внеску відповідача, наведено у кошторисі витрат, який є додатком 2 до Договору.

Позивач зазначає, що самостійна можливість обрання способів реалізації програми, на яку посилається відповідач, не є тотожною можливості самостійно в односторонньому порядку змінювати умови договору, зокрема в частині зміни статей витрат .

Позивач вважає безпідставним посилання відповідача на висновок щодо застосування норми права у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року по справі № 902/417/18 оскільки нею вирішувалось питання співмірності заявлених до стягнення сум санкцій у вигляді штрафу, пені і процентів річних.

Додатково позивач зазначив, що відповідачем до відзиву на позовну заяву додано копію фінансового звіту уточненого про обсяг використаних бюджетних коштів. Позивач звертає увагу суду, що надання уточненого фінансового звіту умовами договору та порядком проведення конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2011 р. № 1049 (у редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин), не передбачено та стверджує, що уточнений фінансовий звіт, копію якого додано відповідачем до відзиву, до Фонду не подавався, що підтверджується як відсутністю підписів з боку Фонду у відповідних графах (рядках), так і ненаданням відповідачем доказів його направлення згідно із п. 10.7 Договору.

У зв`язку із цим, така копія уточненого фінансового звіту, на думку позивача, не є належним і достовірним доказом та не підтверджує факт належного виконання відповідачем умов договору.

На переконання позивача, наведене вище свідчить про необґрунтованість заперечень, які наведено відповідачем у відзиві, та наявність підстав для задоволення позову.

У заяві свідка за вх. № 15816/23 від 26.06.2023р. позивач надав відповіді на запитання відповідача, викладені у заяві про письмове опитування учасника справи, долученій до відзиву.

На запитання № 1 «Яка правова природа вимог позивача (вимога щодо виконання зобов`язання за договором чи вимога про притягнення відповідача до відповідальності за невиконання договірного зобов`язання)?» позивач зазначив, що ним заявлено вимогу про повернення бюджетних коштів, які відповідач отримав з умовою щодо забезпечення співфінансування програми, однак цю вимогу не виконав і самостійно зменшив розмір власного внеску, а отже відповідач має повернути до Державного бюджету України надлишково профінансовані кошти, для дотримання встановленого як нормативно, так і умовами договору відсотку співфінансування у розмірі 15 відсотків.

Щодо запитання №2 «Яким конкретно пунктом договору чи якою нормою законодавства встановлено пропорційне повернення суми фінансування (пропорційно до розміру фактичного розміру співфінансування Громадської організації інвалідів «Святий Юрій»?» позивач вказує, що відповідно до п. 4.1.3 Договору від 27 липня 2021 року № 84 про виконання (реалізацію) програми (проекту, заходу) Фонд має право вимагати повернення виділених коштів фінансової підтримки у разі, зокрема, недотримання вимог щодо співфінансування програми у розмірі не менше 15 відсотків від загального обсягу фінансування програми.

На запитання №3 «Навіть якщо припустити, що ГО взяла участь у співфінансуванні не в розмірі 15% (212000,00 грн.), а в розмірі 178742,00 грн. (13%), позивач вправі вимагати від відповідача виконання зобов`язання в розмірі недофінансування 33258,00 грн. (212000,00 грн. 178742,00 грн. = 33258,00 грн.). Чи пред`являлась позивачем вимога про виконання ГО зобов`язання щодо внесення ним недофінансованої частини в розмірі 33 258,00 грн.?» позивач відповів, що вимога про виконання ГО зобов`язання щодо внесення ним недофінансованої частини в розмірі 33 258,00 грн. Фондом не пред`являлась.

Щодо запитання № 4 «Якому конкретно положенню договору чи нормі законодавства суперечить співфінансування ГО у вигляді виготовлення позолоченої медалі для переможців конкурсу?» позивач зазначив, що виключний перелік статей витрат на реалізацію програми «Всеукраїнський конкурс інклюзивного образотворчого мистецтва імені Марії Приймаченко», які мали здійснюватися за рахунок власного внеску відповідача, наведено у кошторисі витрат, який є додатком 2 до Договору від 27 липня 2021 року № 84 про виконання (реалізацію) програми (проекту, заходу).

Запитання № 5 «Чи можливе, на думку позивача, проведення конкурсу без визначення переможців та їх нагородження ?» на переконання позивача не стосується обставин, що мають значення для справи, а також не відповідає вимогам ч. 1 ст. 87 ГПК України.

Відповідь позивача на запитання № 6 «Фінансування з боку держави не передбачало витрат на нагородження переможців конкурсу, то чи вправі було ГО за рахунок власних коштів в порядку співфінансування проекту виготовити медалі для переможців конкурсу?» аналогічна відповіді на запитання № 4.

Запитання № 7 «Позивачем не оспорюється факт використання ГО державного фінансування в розмірі 1 200 000,00 грн. на виконання програми - фінансування організації та проведення конкурсу ім. Марії Приймаченко. Кошти використані за цільовим призначенням. За таких обставин за рахунок яких коштів ГО може повернути фактично витрачені на проведення конкурсу кошти, враховуючи, що ГО є неприбутковою організацією?» на переконання позивача не стосується обставин, що мають значення для справи, а також не відповідає вимогам ч. 1 ст. 87 ГПК України.

У поясненнях за вх. № 25157/23 від 18.10.2023р. позивач зазначив, що форми конкурсної документації, які містять вимоги щодо оформлення громадськими об`єднаннями осіб з інвалідністю конкурсної пропозиції у 2021 році в т. ч. форма фінансового звіту про обсяг використаних бюджетних коштів, затверджено наказом Фонду соціального захисту інвалідів від 10.12.2020 № 111. Фінансовий звіт про обсяг використаних бюджетних коштів, який подано відповідачем 22.02.2022р. було прийнято посадовою особою Фонду - провідним економістом Тодоровим О.Б. про що свідчить його особистий підпис, а зі сторони відповідача фінансовий звіт підписано керівником громадського об`єднання - Гундою Р.М.

Повторне (додаткове) підписання фінансового звіту «Стороною 1» (директором Фонду - Чеглаковим Є.В.) та «Стороною2» (головою громадської організації Гундою Р.М.) ані затвердженою наказом Фонду від 10.12.2020 №111 формою, ані узгодженим сторонами додатком 4 до договору не передбачено.

Щодо надання відповідачу фінансової підтримки з Держбюджету у сумі 1 200 000,00 грн. позивач стверджує, що Фондом через Львівське обласне відділення Фонду забезпечено надання фінансової підтримки для виконання відповідачем програми у сумі 1 200 000,00 грн, що підтверджується як фінансовим звітом про обсяг використаних бюджетних коштів, який подано відповідачем 22.02.2022р. так і доданими копіями розподілів відкритих асигнувань.

Позиція відповідача.

У відзиві на позовну заяву за вх. № 13649/23 від 30.05.2023р. відповідач зазначив, що вважає позовні вимоги безпідставними з огляду на наступне.

Відповідач вказує, що між Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю та Громадською організацією інвалідів «Святий Юрій» та Львівським обласним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю укладено договір від 27 липня 2021р. №84.

Відповідач зазначає, що договір не містить чіткого механізму реалізації (процедури) повернення виділених коштів (повернення всіх коштів чи їх частини, якщо частини - то, в якому розмірі тощо).

Натомість, згідно з п. 23 Порядку проведення конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2011 р. № 1049 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 р. № 194) договір повинен містити зобов`язання інституту громадянського суспільства про повернення бюджетних коштів у разі невиконання (нереалізації) програми (проекту, заходу).

Як стверджує відповідач, позивач на обґрунтування підстав позову не посилається на невиконання (нереалізацію) програми конкурсу, навпаки, долучені до матеріалів справи звіти та пітведжуючі документи свідчать про виконання програми конкурсу, відповідно відсутні визначені Порядком проведення конкурсу підстави для повернення бюджетних коштів. Заходи та виставки, організовані в рамках Програми конкурсу висвітлювались телебаченням, представники Фонду отримували запрошення та були присутні.

Крім того, на переконання відповідача, ні договір ні Порядок проведення конкурсу не містять норми, яка би передбачала пропорційне до фактичного розміру співфінансування повернення суми бюджетного фінансування після виконання Програми заходу.

Відповідач вважає, що підставою повернення коштів фінансування може бути невиконання програми конкурсу або нецільове використання коштів. Тобто якщо кошти фінансування повністю використані на його проведення і Програма конкурсу є успішно виконаною, відсутні підстави для повернення коштів, виділених на фінансування конкурсу.

На думку відповідача, навіть за умови, участі Громадської організації у співфінансуванні не в розмірі 15% (212000,00 грн.), а в розмірі 178742,00 грн. (13%), позивач вправі вимагати від відповідача виконання зобов`язання в розмірі недофінансування 33258,00 грн., а не повернення фактично витрачених на проведення конкурсу коштів в розмірі 187128,67 грн.

Відповідач стверджує, що вимога про повернення частки фінансування, яка пропорційна 2% співфінансування не відповідає засадам справедливості та розумності, оскільки не спрямована на компенсацію понесених збитків (збитки позивача відсутні, оскільки Програма конкурсу виконана, а кошти бюджетного фінансування в повному обсязі використані на проведення конкурсу, що не заперечується самим позивачем).

Як зазначає відповідач, Велика палата Верховного суду в постанові від 18 березня 2020 року у справі № 902/417/18 вказала: «Зокрема, загальною ознакою цивільно-правової відповідальності є її компенсаторний характер.

Відповідач вказує, що відповідно до п.4.3.1 договору Громадська організація має право самостійно обирати способи реалізації програми в межах чинного законодавства та умов цього договору.

Відповідач зазначає, що Велика палата Верховного суду в постанові від 18 березня 2020 року у справі № 902/417/18 вказала: «Разом з тим за частиною третьою статті 509 ЦК України зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості, а частиною першою статті 627 ЦК України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Справедливість, добросовісність, розумність належать до загальних засад цивільного законодавства, передбачених статтею 3 ЦК України, які обмежують свободу договору, встановлюючи певну межу поведінки учасників цивільно-правових відносин».

Як стверджує відповідач, на виконання умов договору Громадська організація в порядку співфінансування замовила та отримала від виконавця позолочену медаль для нагородження переможців конкурсу. Вищевказані обставини підтверджуються договором від 28 серпня 2021 р. №2108ПУ4 між Громадською організацією «Святий Юрій» та Приватним підприємством «Видавничий дім журналу «Пам`ятки України», специфікацією до договору, рахунком №19-11 від 11 листопада 2021р., видатковою накладною №2108ПУ4 від 28.12.2021р., платіжними дорученнями №6 від 20.06.2022р. на суму 32000,00 грн. та № 7 від 30.06.2022р. на суму 1258,00 грн. При цьому копії вказаних документів долучені до матеріалів справи самим позивачем. Факт отримання вказаних документів позивачем підтверджується змістом позовної заяви та не підлягає доведенню в силу ч.1 ст. 75 ГПК України. Відповідач зазначає, що 25.08.2022р. Громадська організація направила на адресу позивача відповідь на претензію, до якої долучила докази понесення додаткових витрат на співфінансування Програми.

Заперечення позивача про те, що вказані витрати не передбачені кошторисом, відповідачем оцінюються критично, оскільки по-перше, згідно до п.4.3.1 договору Громадська організація має право самостійно обирати способи реалізації Програми в межах чинного законодавства та умов цього договору, по-друге, вказані витрати сплачені Громадською організацією власними коштами в порядку співфінансування, а не за рахунок бюджетного фінансування, по-третє, витрати на нагородження учасників конкурсу безпосередньо пов`язані з виконанням Програми, без нагородження переможців конкурсу втрачається сам зміст його проведення, що відповідає засадам добросовісності, розумності поведінки сторони договору, оскільки такі дії спрямовані на досягнення мети договору - виконання Програми конкурсу.

Відповідач наголошує, що Громадська організація інвалідів «Святий Юрій» є неприбутковою організацією. Кошти бюджетного фінансування в повному обсязі використані на проведення конкурсу Всеукраїнський конкурс інклюзивного образотворчого мистецтва імені Марії Приймаченко, що підтверджується звітом про проведення конкурсу та долученими до нього підтверджуючими документами та не заперечується самим позивачем. У зв`язку з вищенаведеним вимога про повернення Громадською організацією інвалідів «Святий Юрій» коштів, які у встановленому законодавством та договором порядку були витрачені на проведення конкурсу, суперечить вимогам ст. 3, 509 Цивільного кодексу України, п. 23 Порядку проведення конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2011 р. №1049 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016р. № 194).

У заяві за вх. № 22189/23 від 12.09.2023р. про врахування судом висновків щодо застосування норм права, викладених в постановах Верховного Суду України відповідач зазначив, що позовна вимога «Зобов`язати Громадську організацію інвалідів «Святий Юрій» повернути до Державного бюджету України кошти фінансової підтримки у розмірі 187128,67 грн. 67 коп.» не може бути задоволена, оскільки не відповідає вимогам щодо ефективного способу захисту прав та охоронюваних законом інтересів позивача, що безпосередньо випливає з висновків Верховного суду щодо застосування норм права, викладених в наступних постановах Верховного Суду України.

В обґрунтування наведеного позивач покликається на правові позиції, викладені в постанові Верховного Суду від 25 листопада 2019 року у справі № 910/1806/19 та в постанові Великої Палати Верховного Суду від 22 вересня 2020 року у справі № 910/3009/18 (провадження № 12- 204гс19).

Відповідач стверджує, що вимога про «зобов`язання повернути кошти фінансової підтримки» не є ефективним засобом правового захисту, оскільки вона не може бути виконана примусово, відтак задоволенню не підлягає незалежно від підставності позовних вимог. Належним способом захисту може бути вимога «про стягнення коштів», проте позивачем така вимога не заявлялась.

Враховуючи вищевикладене, відповідач просить суд в задоволенні позову відмовити.

Позиція третьої особи 1.

Третя особа 1 у клопотанні за вх. № 23293/23 від 26.09.2023р. про розгляд справи без участі представника зазначила, що позовні вимоги Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю підтримує та просить позов задоволити в повному обсязі.

Третя особа 2 пояснень щодо предмета спору не надала.

Обставини, встановлені судом.

Відповідно до ч. 1 Положення про Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України № 129 від 14.04.2011 року (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 27.03.2017р. № 477) Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю (далі - Фонд) є неприбутковою бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Міністерством соціальної політики України (далі - Мінсоцполітики).

Згідно із ч. 4 Положення Фонд у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами з питань соціального захисту осіб з інвалідністю та цим Положенням.

За приписами п. 1 ч. 5 Положення про Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю одним із основних завдань Фонду є фінансове забезпечення заходів щодо соціальної захищеності осіб з інвалідністю і дітей з інвалідністю в Україні.

Пунктом 2 ч. 6 Положення визначено, що Фонд відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує та проводить конкурс з визначення програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка.

За умовами абзацу 5 п. 10 ч. 6 Положення Фонд відповідно до покладених на нього завдань проводить моніторинг щодо забезпечення виконання (реалізації) всіх програм (проектів, заходів) громадських об`єднань осіб з інвалідністю, які отримують фінансову підтримку за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Фінансова підтримка громадських об`єднань осіб з інвалідністю», аналізу звітів таких громадських об`єднань тощо.

Рішенням №2 конкурсної комісії для розгляду конкурсних пропозицій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, для надання фінансової підтримки за рахунок коштів державного бюджету у 2021 році, а також результатів моніторингу стану виконання (реалізації) програм (проектів, заходів) від 08.06.2021р. Громадська організація інвалідів «Святий Юрій» (Відповідач) визнана переможцем конкурсу, програма: Всеукраїнський конкурс інклюзивного образотворчого мистецтва імені Марії Приймаченко.

Наказом Міністерства соціальної політики України № 395 від 08.07.2021 року «Про затвердження Розподілу коштів, передбачених у Державному бюджеті України на 2021 рік за програмою 2507020 „Фінансова підтримка громадських об`єднань осіб з інвалідністю для виконання (реалізації) програм (проектів, заходів), розроблених громадськими об`єднаннями осіб з інвалідністю» затверджено видатки обсягом 1 200 000,00 грн. Громадській організації інвалідів «Святий Юрій», програма «Всеукраїнський конкурс інклюзивного образотворчого мистецтва імені Марії Приймаченко».

27.07.2021 року Фондом соціального захисту інвалідів з однієї сторони (Сторона 1), Громадською організацією інвалідів «Святий Юрій» з другої сторони (Сторона 2) та Львівським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів з третьої сторони (Сторона 3) було укладено договір № 84 про виконання програми, відповідно до п. 1.1 якого сторона 1 у порядку та на умовах, визначених чинним законодавством та цим договором, забезпечує надання стороні 2 фінансової підтримки для виконання програми: Всеукраїнський конкурс інклюзивного образотворчого мистецтва імені Марії Приймаченко (далі - Програма), в тому числі на здійснення витрат на організаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності, організаційний розвиток громадського об`єднання (далі - організаційні витрати).

Згідно із п. 1.2 договору фінансова підтримка надається за рахунок коштів Державного бюджету за бюджетною програмою 2507020 «Фінансова підтримка громадських об`єднань осіб з інвалідністю у безготівковій формі шляхом спрямування стороною 3 відкритих асигнувань державного бюджету на рахунок сторони 2, відкритий в територіальному органі Державної казначейської служби України.

За приписами пункту 1.3 договору № 84 сторона 2 зобов`язується забезпечити виконання програми, використати фінансову підтримку на визначені програмою цілі у порядку та на умовах, встановлених цим договором та чинним законодавством України.

За умовами п. 1.4 договору опис та план виконання програми із зазначенням строків та відповідальних виконавців на кожному етапі визначаються в описі програми, розробленої громадським об`єднанням осіб з інвалідністю для реалізації якої надається фінансова підтримка за рахунок коштів державного бюджету, складеному за формою, затвердженою Наказом від 10.12.2020р. №111 (Додаток 1).

Відповідно до п. 1.5 договору у рамках своїх зобов`язань за цим договором сторона 2 здійснює виконання програми у відповідності до затвердженого кошторису витрат, складеного за формою, затвердженою Наказом 10.12.2020р. №111 (Додаток 2).

Згідно із пунктами 2.1 2.5 договору загальна сума програми та організаційних витрат визначається у відповідності до затвердженого кошторису витрат та становить 1 412 000,00 грн. Фінансова підтримка програми та організаційних витрат із загального фонду Державного бюджету за бюджетною програмою КПКВК 2507020 «Фінансова підтримка громадських об`єднань осіб з інвалідністю» становить 1 200 000,00грн. Фінансування програми із загального фонду Державного бюджету за бюджетною програмою КПКВК 2507020 становить 1 066 835,00грн. Фінансування організаційних витрат із загального фонду Державного бюджету за бюджетною програмою КПКВК 2507020 становить 133 165,00 грн. Співфінансування програми стороною 2 становить 212 000,00 грн., але не менше ніж 15 відсотків від загального обсягу фінансування за даним проектом.

За приписами п. 3.1 договору фінансування програми проводиться відповідно до графіка надання фінансової підтримки (Додаток 3).

За умовами пункту 4.1.2 договору № 84 сторона 1 має право з метою перевірки використання коштів фінансової підтримки на цілі, передбачені програмою, отримувати від сторони 2 документи, що підтверджують напрямки використання фінансової підтримки.

Відповідно до п. 4.1.3 договору сторона 1 має право вимагати повернення виділених коштів фінансової підтримки, зокрема, у разі недотримання вимог щодо співфінансування програми у розмірі не менше 15 відсотків від загального обсягу фінансування програми.

Згідно із пунктами 4.3.1, 4.3.2, 4.3.4 договору сторона 2 має право самостійно обирати способи реалізації програми в межах чинного законодавства та умов цього договору; залучати до реалізації програми спеціалістів на підставі укладених договорів, які призначаються для реалізації проекту; реалізовувати інші права, що випливають з вимог чинного законодавства та умов цього договору.

За приписами пунктів 4.4.1 4.4.5 договору сторона 2 зобов`язана: належним чином та в повному обсязі виконати свої зобов`язання за цим договором та реалізувати програму відповідно до опису програми (проекту, заходу); забезпечити співфінансування програми у розмірі не менше 15 відсотків від загального обсягу фінансування програми з документальним підтвердженням зазначених витрат (внесків); копії підтверджувальних документів щодо здійснення співфінансування програми надавати стороні 1 разом з фінансовим звітом про обсяг використаних бюджетних коштів; вчасно та у повному обсязі подавати стороні 1 звіти про виконання програми; після виконання програми, не пізніше п`ятнадцятого числа місяця, наступного за тим, в якому відбувався захід, а у разі проведення заходу наприкінці року - не пізніше 30 січня року, наступного за звітним, надати стороні 1 фінансовий звіт про обсяг використаних бюджетних коштів, за формою, затвердженою Наказом від 10.12.2020р. №111 (Додаток 4) та підсумковий звіт про виконання договору за формою, затвердженою Наказом від 10.12.2020р. №111 (Додаток 5).

Пунктом 4.4.19 договору № 84 встановлено обов`язок сторони 2 у разі надходження рішення про повернення бюджетних коштів, прийнятого у відповідності до абзацу першого пункту 31 Порядку проведення конкурсу, у бюджетному періоді, в якому надавалася фінансова підтримка, у тижневий строк забезпечити наявність визначеного до повернення обсягу асигнувань на рахунку, відкритому в органах Державної казначейської служби України, для подальшого коригування відкритих асигнувань та бюджетних призначень. У разі надходження рішення про повернення бюджетних коштів, прийнятого у відповідності до абзацу першого пункту 31 Порядку проведення конкурсу, після завершення бюджетного періоду, в якому надавалася фінансова підтримка, сторона 2 зобов`язана у тижневий строк перерахувати кошти в дохід державного бюджету та протягом трьох робочих днів поінформувати про це сторону 1 та сторону 3 з наданням завірених копій підтвердних документів.

Згідно із п.5.2-5.5 договору у випадку дострокового розірвання цього Договору Сторона 2 зобов`язана у тижневий строк з моменту отримання відповідного повідомлення забезпечити наявність визначеного до повернення обсягу асигнувань на рахунку, відкритому в органах Державної казначейської служби України, та протягом трьох робочих днів поінформувати про це Сторону 1 та Сторону 3. Сторона 1, Сторона 3 звільняється від відповідальності у випадку відсутності бюджетного фінансування за бюджетною програмою 2507020 «Фінансова підтримка громадських об`єднань осіб з інвалідністю» та затримки фінансування або відкриття асигнувань Мінсоцполітики та органами Державної казначейської служби України. За прострочення строків, зазначених у пунктах 4.4.18, 4.4.19 та 5.2 цього Договору, Сторона 2 сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України за кожен день прострочення від суми неповернутих коштів. Сторона 1 та Сторона 3 не несуть відповідальності за завдані Стороною2 збитки, а також збитки, спричинені третім особам.

Згідно із п. 7.1 договору цей договір набуває чинності з дати його підписання та діє до 31 грудня 2021 року, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за цим договором.

За приписами п. 7.2 договору договір вважається виконаним у разі коли стороною 1 вивчено і позитивно оцінено результати виконання договору стороною 2.

Пунктом 10.1 договору встановлено, що усі додатки до договору є невід`ємними частинами цього договору.

Відповідно до пунктів 10.5, 10.6 договору № 84 усі зміни та доповнення до цього договору вносяться за взаємною згодою сторін шляхом укладання письмової угоди про внесення змін до цього договору. У випадках, не передбачених цим договором, сторони керуються чинним законодавством України.

Згідно із п. 10.7 договору будь-які повідомлення, які направляються сторонами одна одній в рамках цього договору, повинні бути здійснені в письмовій формі та будуть вважатись поданими належним чином, якщо вони надіслані рекомендованим листом або доставлені особисто на адресу сторін.

Відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України від 19.07.2021р. № 411 «Про внесення змін до наказу Міністерства соціальної політики України від 14 квітня 2011 року № 129» найменування позивача змінено на Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю.

Додатком № 1 до договору про виконання програми № 84 від 27.07.2021р. затверджено опис програми «Всеукраїнський конкурс інклюзивного образотворчого мистецтва імені Марії Приймаченко», розробленої громадським об`єднанням осіб з інвалідністю «Святий Юрій», для виконання (реалізації) якої надається фінансова підтримка за рахунок коштів державного бюджету.

Відповідно до опису програми пріоритетним завданням, на розв`язання якого спрямовано програму (проект, захід), визначеним Міністерством соціальної політики України є сприяння забезпеченню реалізації права на освіту осіб з інвалідністю шляхом підтримки впровадження інклюзивного навчання на всіх рівнях освіти; сприяння забезпеченню для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення дос тупу до фізичного оточення, транспорту, інформаційно-комунікаційних систем і технологій, послуг; інформування суспільства щодо розв`я зання проблем осіб з інвалідністю у державі та формування позитивного ставлення суспільства до осіб з інвалідністю; сприяння розвитку творчих здібностей митців з інвалідністю.

Описом програми передбачено, що цільовою аудиторією програми є широкий загал громадськості, який переймається проблемами інклюзії і становить 50-200 тисяч осіб, та люди з обмеженими фізичними можливостями, вродженими і набутими вадами здоров`я. Орієнтовна кількість залучених представників з інвалідністю - 5-10 тисяч. Лауреатами Першого Всеукраїнського конкурсу інклюзивного образотворчого мистецтва імені Марії Приймаченко стане 50-70 осіб з інвалідністю, а переможцями конкурсу 15-20.

Також описом програми встановлено загальну суму витрат на реалізацію програми (проекту, заходу) - 1 412 000,00 грн.; очікуване від Мінсоцполітики фінансування програми в розмірі 1 200 000,00 грн., залучення до виконання (реалізації) програми (проекту, заходу) власних коштів (інших джерел) в сумі 212 000,00 грн. (кошти меценатів за попередніми домовленостями і власні).

Пунктом 5 розділу ІІІ «Завдання та заходи для реалізації програми (проекту, заходу), очікувані результати та їх використання» опису програми передбачено «Оголошення і вшанування переможців конкурсу, популяризація проекту».

Додаток № 1 до договору про виконання програми № 84 від 27.07.2021р., підписано та скріплено печатками трьох сторін, копія додатку долучена до матеріалів справи.

Додатком № 2 до договору про виконання програми № 84 від 27.07.2021р. затверджено кошторис витрат необхідних для виконання (реалізації) програм (проектів, заходів), на які надається фінансова підтримка за рахунок коштів державного бюджету.

Відповідно до кошторису, загальна сума коштів необхідних для реалізації програми встановлена в розмірі 1 412 000,00грн., з яких сума коштів державного бюджету 1 200 000,00 грн., власний внесок організації 212 000,00 грн.

Кошторисом передбачено, що за рахунок коштів власного внеску організації фінансуються витрати на послуги дизайнера з графічного оформлення в сумі 41000,00 грн. та оплата поліграфічних та інформаційних послуг, банери на суму 30 000,00 грн.; спецвипуск журналу Пам`ятки України та розмальовки за творами Приймаченко А4 Ч. 1 на загальну суму 70000,00 грн. а також розміщення ПіаР-публікацій та реклами конкурсу на суму 71000,00 грн.

Додаток № 2 до договору про виконання програми № 84 від 27.07.2021р., підписано та скріплено печатками трьох сторін, копія додатку долучена до матеріалів справи.

Графіком надання фінансової підтримки Громадського об`єднання інвалідів «Святий Юрій» за бюджетною програмою 2507020 «Фінансова підтримка громадських об`єднань осіб з інвалідністю» на 2021 рік, який є додатком № 3 до договору про виконання програми № 84 від 27.07.2021р. передбачено надання фінансової підтримки у серпні в розмірі 999280,00 грн., у вересні 80720,00грн., у жовтні 100000,00грн. та у листопаді 20000,00грн, всього на суму 1 200 000,00грн.

Доказів в підтвердження перерахування даних коштів та дати їх перерахування не представлено.

Додатками № 4-6 до договору про виконання програми № 84 від 27.07.2021р. затверджено форми фінансового звіту про обсяг використаних бюджетних коштів, підсумкового звіту про виконання договору та проміжного звіту про виконання договору відповідно.

На виконання програми «Всеукраїнський конкурс інклюзивного образотворчого мистецтва імені Марії Приймаченко» відповідачем представлено та позивачем перевірено та прийнято фінансовий звіт від 22 лютого 2022 року про обсяг використаних бюджетних коштів Громадською організацією інвалідів «Святий Юрій», наданих на підставі Наказу Фонду соціального захисту інвалідів від 08 липня 2021 року № 395 за договором про виконання (реалізацію) програми (проекту, заходу) від 26 липня 2021 року № 84, відповідно до якого відповідачем ( п. 3 фінансового звіту) передбачено залучити ресурси з позабюджетних джерел на реалізацію програми (проекту, заходу) - 180000,00 гривень; використано ресурсів з позабюджетних джерел на реалізацію програми (проекту, заходу) , зокрема за статтею витрат «банери, дизайн, спецвипуск «Пам`ятки України» сума витрат складає 178742,00грн., з них ПП ВДЖ «Пам`ятки України» - 80000,00 грн.; ФОП Степаник І.М., дизайн 50000,00 грн., ФОП Ощіпок М.М., банери 48742,00грн.

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю звернувся до Громадського об`єднання інвалідів «Святий Юрій» листом за вих. № 06-01/15-997/08-02 від 21.06.2022р., у якому зазначив, що за результатом перевірки отриманих від громадських об`єднань осіб з інвалідністю (далі - ГООІ) фінансових звітів про обсяг використаних бюджетних коштів в межах виконання (реалізації) відповідних програм (проектів, заходів) за бюджетною програмою 2507020 «Фінансова підтримка громадських об`єднань осіб з інвалідністю» у 2021 році сформував відповідні зауваження щодо наявних неточностей у вищезазначених фінансових звітах та просив надати свої пояснення та/або копії документів, яких не вистачає, відповідно до наведених нижче зауважень.

У листі вказано, що сума витрат з держбюджету, затверджена договором від 27.07.2021р. № 84 становить 1 200 000,00 грн., співфінансування згідно кошторису - 212 000,00 грн, відсоток співфінансування згідно кошторису - 15,0%. Однак, відповідно до фінансового звіту фактичні видатки (використання коштів з держбюджету) склали 1 200 000,00 грн., використання ресурсів з позабюджетних джерел, фактично 178742,00грн., що складає - 13,0%, що є менше, ніж встановлено пунктом 24 Порядку проведення конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка, затверджений постановою КМУ від 12.10.2011 № 1049.

Відповідач, листом від 25.08.2022р. надав зокрема пояснення, що до статті розділу 3 фінансового звіту не була включена сума витрат 33 258,00 грн за виготовлення позолоченої медалі переможцям Всеукраїнського конкурсу Марії Приймаченко та футляру до неї (рамка зі склом та велюровою підкладкою-основою) згідно договору №2108ПУ4 від 28.08.2021 року, оскільки за договором, відповідач мав право сплатити кошти в 2022році. Одразу після повної сплати, у фінансовому звіті це було відображено і надіслано Фонду уточнений звіт з поясненнями. Також повідомлено що керівник громадської організації інвалідів «Святий Юрій» прийняв військову присягу та в складі військової бригади сил територіальної оборони Збройних Сил України очікує на подальше відправлення до лінії фронту. У зв`язку із цим просить прийняти пояснення, оскільки умови конкурсу були виконані, в тому числі кошти сплачені в повному обсязі.

До матеріалів справи позивачем додано копію договору № 2108ПУ4 від 28.08.2021р. укладеного Громадською організацією інвалідів «Святий Юрій» (покупець) та Приватним підприємством «Видавничий дім журналу «Пам`ятки України» (продавець) відповідно до п. 1.1 1.2 якого продавець зобов`язується передати належний йому товар у власність покупцеві, а покупець зобов`язується прийняти товар та сплатити за нього на умовах договору; найменування виготовлення позолоченої медалі переможця Всеукраїнського конкурсу Марії Приймаченко та футляру до неї (рамки зі склом та велюровою підкладкою-основою) згідно із Специфікацією (додаток 1).

Згідно із п. 2.1 договору продавець зобов`язаний передати товар покупцю у повному обсязі протягом 5 місяців з моменту укладання договору, оплата на підставі видаткової накладної здійснюється до 30 червня 2022 року.

За приписами пунктів 3.1-3.2 договору загальна вартість товару становить 33 258,00грн без ПДВ; оплата товару проводиться в національній грошовій одиниці на розрахунковий рахунок продавця на підставі видаткової накладної 30 червня 2022 року.

Додатком № 1 до договору № 2108ПУ4 від 28.08.2021р. «Специфікація» визначено номенклатуру продукції, а саме: назва - позолочені медалі переможця Всеукраїнського конкурсу Марії Приймаченко та футляру до неї (рамка зі склом та велюровою підкладкою-основою), кількість 100 прим., ціна за одиницю товару 333,58 грн., загальна вартість 33258,00грн.

Продавцем було виставлено покупцеві рахунок № 19-11 від 19.11.2021р. за виготовлення позолоченої медалі переможця Всеукраїнського конкурсу Марії Приймаченко та футляру до неї (рамки зі склом та велюровою підкладкою-основою) у кількості 100 штук на суму 33258,00грн.

Видатковою накладною № 2108ПУ4 від 28.12.2021р., підписаною обома сторонами та скріпленою їх печатками підтверджується факт отримання Громадською організацією інвалідів «Святий Юрій» позолочених медалей переможця Всеукраїнського конкурсу Марії Приймаченко та футляру до неї (рамки зі склом та велюровою підкладкою-основою) у кількості 100 штук на суму 33258,00грн.

Відповідачем додано копії платіжних доручень №6 від 20.06.22р та від 30.06.22р. на загальну суму 33258,00грн.згідно рахунку № 19-11 від 19.11.2021р.

Позивач надіслав відповідачу претензію № 3 (вих. № 06-01/15-1237/08-02 від 27.07.2022р.) про повернення виділених коштів фінансової підтримки, якою просив звернутись до відповідного територіального органу Державної казначейської служби України щодо вирішення питання повернення коштів фінансової підтримки у розмірі 187 128,67 грн. до Державного бюджету України та про результати вжитих заходів повідомити протягом одного місяця з дня отримання цієї претензії Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю відповідним листом, додавши до листа документальне підтвердження повернутих коштів. Докази надіслання вказаної претензії, а саме копія опису вкладення у цінний лист від 27.07.2022р. та поштової накладної № 0407141576642 від 27.07.2022р. долучені до матеріалів справи.

У поясненнях на претензію відповідачем було зазначено,щ до статті розділу 3 фінансового звіту не була включена сума витрат 33 258,00 грн за виготовлення позолоченої медалі переможцям Всеукраїнського конкурсу Марії Приймаченко та футляру до неї (рамка зі склом та велюровою підкладкою-основою) згідно договору №2108ПУ4 від 28.08.2021 року.

Відповідачем до відзиву на позовну заяву долучено копію фінансового звіту уточненого про обсяг використання бюджетних коштів Громадською організацією інвалідів «Святий Юрій», наданих на підставі Наказу Фонду соціального захисту інвалідів від 08 липня 2021 року № 395 за договором про виконання (реалізацію) програми (проекту, заходу) від 26 липня 2021 року № 84.

Відповідно до п. 3 фінансового звіту передбачено залучити ресурси з позабюджетних джерел на реалізацію програми (проекту, заходу) - 212000,00 гривень; використано ресурсів з позабюджетних джерел на реалізацію програми (проекту, заходу) в еквіваленті - 212000,00 гривень. За статтею витрат піар публікації в журналах, соцмережах, дизайнерські послуги ПП ВДЖ «Пам`ятки України» сума витрат складає 80000,00 грн. дог. №№ 27-09, 28-09, 29-09; дизайнерські послуги ФОП Степаник І.М. 50000,00 грн. дог. № 11/03; банери, спецвипуск журналу «Пам`ятки України» ФОП Ощіпок М.М. - 48742,00грн. дог. № 10/25; виготовлення позолочених медалей переможців ПП ВДЖ «Пам`ятки України» - 33258,00 грн дог. № 2108ПУ4. Всього витрат на суму 212 000,00 грн.

Фінансовий звіт уточнений підписано керівником Громадського об`єднання інвалідів «Святий Юрій» та скріплено печаткою.

Доказів надіслання відповідачем позивачу уточненого фінансового звіту та пояснень до претензії № 3 від 27.07.2022 року до матеріалів справи не подано.

До відзиву відповідачем додатково долучено копію договору № 2108ПУ4 від 28.08.2021р., додатку № 1 до договору № 2108ПУ4 від 28.08.2021р. «Специфікація», рахунку № 19-11 від 19.11.2021р. на суму 33258,00грн., видаткової накладної № 2108ПУ4 від28.12.2021р. на суму 33258,00грн., платіжного доручення № 6 від 20.06.2022р. на суму 32000,00грн з призначенням платежу «Оплата зг. рах. № 19-11 від 19.11.2021р. Без ПДВ» та платіжного доручення від 30.06.2022р. на суму 1258,00грн з призначенням платежу «Оплата зг. рах. № 19-11 від 19.11.2021р. Без ПДВ»

Позиція суду.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно з п. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.

Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України встановлено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За приписами п. 1 Порядку проведення конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка затвердженого постановою Кабінету Міністрів України

від 12 жовтня 2011 р. № 1049 (в редакції чинній на момент укладення договору) цей Порядок установлює процедуру організації та проведення конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка (далі - конкурс) за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів (далі - бюджетні кошти), та проведення моніторингу стану виконання (реалізації) програм (проектів, заходів), визнаних переможцями конкурсу.

Дія цього Порядку поширюється на передбачені законом та рішеннями органів місцевого самоврядування випадки надання фінансової підтримки інститутам громадянського суспільства за рахунок бюджетних коштів.

Згідно із п. 23 Порядку проведення конкурсу на підставі переліку програм (проектів, заходів), для виконання (реалізації) яких надаватиметься фінансова підтримка, договір повинен містити опис та план виконання (реалізації) програми (проекту, заходу) із зазначенням строків та відповідальних виконавців на кожному етапі; обов`язки організатора конкурсу щодо фінансування програми (проекту, заходу) із зазначенням строків такого фінансування; обов`язки інституту громадянського суспільства щодо оприлюднення та подання організаторові конкурсу інформації про час і місце проведення заходів, передбачених у рамках виконання (реалізації) програми (проекту, заходу), матеріалів, підготовлених у рамках виконання (реалізації) програми (проекту, заходу), проміжних та підсумкових звітів; права, обов`язки і відповідальність сторін у разі дострокового припинення виконання (реалізації) програми (проекту, заходу) чи їх фінансування; умови, передбачені законодавством, та умови, щодо яких досягнуто взаємної згоди.

Договір повинен містити зобов`язання інституту громадянського суспільства про повернення бюджетних коштів у разі невиконання (нереалізації) програми (проекту, заходу).

Забороняється надання фінансової підтримки на виконання (реалізацію) програми (проекту, заходу), якщо її фінансування передбачається за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів, розпорядником яких є інший організатор конкурсу.

Під час укладання договорів з переможцями конкурсу рекомендований конкурсною комісією обсяг бюджетних коштів для надання фінансової підтримки для виконання (реалізації) ними відповідної програми (проекту, заходу) може бути змінений з метою приведення кошторису програми (проекту, заходу) у відповідність з вимогами бюджетного законодавства та принципами економного та ефективного використання бюджетних коштів.

Переможець конкурсу під час укладення договору та затвердження кошторису витрат в межах затвердженого обсягу видатків на програму (проект, захід) може надавати уточнені розрахунки витрат, пов`язані із зміною діючих норм та нормативів, цін та тарифів на товари та послуги. Збільшення загального обсягу витрат за однією статтею або включення статей, які не були передбачені проектом, але які безпосередньо пов`язані з цілями програми (проекту, заходу), можливі лише за поданням переможцем конкурсу відповідного обґрунтування.

За приписами п. 24 Порядку інститут громадянського суспільства, який визнаний переможцем конкурсу та отримав фінансову підтримку за рахунок бюджетних коштів, бере участь у співфінансуванні програми (проекту, заходу) в розмірі не менш як 15 відсотків необхідного обсягу фінансування.

Внесок для виконання (реалізації) програми (проекту, заходу) може здійснюватися інститутом громадянського суспільства, який визнаний переможцем конкурсу та отримав фінансову підтримку за рахунок бюджетних коштів, як матеріальні чи нематеріальні ресурси, у тому числі як разові, періодичні, цільові внески та відрахування засновників і членів, оплата вартості приміщення, техніки, обладнання, проїзду.

Пунктом 27 Порядку встановлено, що інститут громадянського суспільства, який визнаний переможцем конкурсу та отримав фінансову підтримку за рахунок бюджетних коштів, подає після виконання (реалізації) програми (проекту, заходу) організаторові конкурсу фінансовий та підсумковий звіти про виконання договору та обсяг використаних бюджетних коштів за формою та у строк, що визначені організатором конкурсу.

Підсумковий звіт повинен містити опис та перелік завдань, виконаних у рамках програми (проекту, заходу); результативні показники виконання (реалізації) програми (проекту, заходу); у разі невиконання умов договору повністю або частково - причини такого невиконання; оцінку рівня заінтересованості та задоволення потреб цільової аудиторії, на яку спрямовувалася програма (проект, захід).

За умовами пункту 28 Порядку організатор конкурсу із залученням інститутів громадянського суспільства проводить моніторинг виконання (реалізації) програм (проектів, заходів), які отримують фінансову підтримку за рахунок бюджетних коштів, у визначеному ним порядку.

Відповідно до п. 29 Порядку організатор конкурсу готує у місячний строк після надходження всіх фінансових та підсумкових звітів інститутів громадянського суспільства, які визнані переможцями конкурсу та отримали фінансову підтримку за рахунок бюджетних коштів, підсумковий висновок щодо виконання (реалізації) кожної програми (проекту, заходу), в якому зазначається інформація про: обсяг бюджетних коштів, наданих для виконання (реалізації) програми (проекту, заходу); відповідність результативних показників виконання (реалізації) програми (проекту, заходу) запланованим результативним показникам та обсягу витрачених бюджетних коштів.

Організатор конкурсу оприлюднює підсумковий висновок за результатами моніторингу разом із підсумковими звітами інститутів громадянського суспільства, які визнані переможцями конкурсу та отримали фінансову підтримку за рахунок бюджетних коштів, на власному офіційному веб-сайті та подає їх конкурсній комісії.

Згідно із п. 30 Порядку конкурсна комісія на підставі підсумкового висновку за результатами моніторингу і підсумкового звіту інституту громадянського суспільства, який визнаний переможцем конкурсу та отримав фінансову підтримку за рахунок бюджетних коштів, може прийняти рішення про невиконання (нереалізацію) програми (проекту, заходу), яке у триденний строк оприлюднюється на офіційному веб-сайті організатора конкурсу.

За приписами п. 31 Порядку організатор конкурсу на підставі рішення конкурсної комісії щодо невиконання (нереалізації) програми (проекту, заходу) інститутом громадянського суспільства, який визнаний переможцем конкурсу та отримав фінансову підтримку за рахунок бюджетних коштів, або на підставі встановлення факту фінансування статей витрат кошторису за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів двома та більше організаторами конкурсу, може прийняти рішення про повернення бюджетних коштів, яке у триденний строк надсилається відповідному інституту громадянського суспільства.

Після надходження рішення організатора конкурсу про повернення бюджетних коштів інститут громадянського суспільства у тижневий строк повертає кошти до відповідного бюджету та протягом трьох робочих днів інформує про це організатора конкурсу.

Як встановлено судом 27.07.2021 року Фондом соціального захисту інвалідів з однієї сторони (Сторона 1), Громадською організацією інвалідів «Святий Юрій» з другої сторони (Сторона 2) та Львівським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів з третьої сторони (Сторона 3) було укладено договір № 84 про виконання програми, у зв`язку із чим сторони набули взаємних прав та обов`язків.

За умовами пунктів 2.1 2.5 договору загальна сума програми та організаційних витрат визначається у відповідності до затвердженого кошторису витрат та становить 1412000,00 грн. Фінансова підтримка програми та організаційних витрат із загального фонду Державного бюджету за бюджетною програмою КПКВК 2507020 «Фінансова підтримка громадських об`єднань осіб з інвалідністю» становить 1200 000,00грн. Фінансування програми із загального фонду Державного бюджету за бюджетною програмою КПКВК 2507020 становить 1066 835,00грн. Фінансування організаційних витрат із загального фонду Державного бюджету за бюджетною програмою КПКВК 2507020 становить 133 165,00 грн. Співфінансування програми стороною 2 становить 212 000,00 грн., але не менше ніж 15 відсотків від загального обсягу фінансування за даним проектом.

За приписами п. 3.1 договору фінансування програми проводиться відповідно до графіка надання фінансової підтримки (Додаток 3).

Графіком надання фінансової підтримки Громадського об`єднання інвалідів «Святий Юрій» за бюджетною програмою 2507020 «Фінансова підтримка громадських об`єднань осіб з інвалідністю» на 2021 рік, який є додатком № 3 до договору про виконання програми № 84 від 27.07.2021р. передбачено надання фінансової підтримки у серпні в розмірі 999280,00 грн., у вересні 80720,00грн., у жовтні 100000,00грн. та у листопаді 20000,00грн, всього на суму 1 200 000,00грн.

Доказів перерахування коштів фінансової підтримки суду не надано.

18.10.23р. до додаткових пояснень за вх. № 25157/23 від 11.10.2023р. додано копії розподілів відкритих асигнувань від 27.08.2021р. № 35 на суму 999 280,00 грн; від 09.09.2021р. № 37 на суму 80 720,00 грн; від 07.10.2021р. № 43 на суму 100 000,00 грн; від 11.11.2021р. № 52 на суму 20 000,00 грн.

Відповідно до частин 2, 4, 8 статті 80 ГПК України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.

Враховуючи вимоги ст. 80 ГПК України, та ту обставину, що ухвалою суду від 06.09.2023р. було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті, подання позивачем доказів на підтвердження здійснення фінансування відповідно до договору разом з поясненнями 18.10.2023р., тобто на стадії розгляду справи по суті, без обґрунтування позивачем причин неможливості подання таких доказів у встановлений законом строк, без заявлення клопотань про долучення таких доказів до справи та про поновлення строків на подання доказів, додані до пояснення за вх. № 25157/23 документи не приймаються судом до уваги.

За приписами пункту 1.3 договору № 84 сторона 2 зобов`язується забезпечити виконання програми, використати фінансову підтримку на визначені програмою цілі у порядку та на умовах, встановлених цим договором та чинним законодавством України.

За приписами пунктів 4.4.2 4.4.5 договору сторона 2 зобов`язана: забезпечити співфінансування програми у розмірі не менше 15 відсотків від загального обсягу фінансування програми з документальним підтвердженням зазначених витрат (внесків); копії підтверджувальних документів щодо здійснення співфінансування програми надавати стороні 1 разом з фінансовим звітом про обсяг використаних бюджетних коштів; вчасно та у повному обсязі подавати стороні 1 звіти про виконання програми; після виконання програми, не пізніше п`ятнадцятого числа місяця, наступного за тим, в якому відбувався захід, а у разі проведення заходу наприкінці року - не пізніше 30 січня року, наступного за звітним, надати стороні 1 фінансовий звіт про обсяг використаних бюджетних коштів, за формою, затвердженою Наказом від 10.12.2020р. №111 (Додаток 4) та підсумковий звіт про виконання договору за формою, затвердженою Наказом від 10.12.2020р. №111 (Додаток 5).

На виконання програми «Всеукраїнський конкурс інклюзивного образотворчого мистецтва імені Марії Приймаченко» відповідачем представлено та позивачем перевірено та прийнято фінансовий звіт від 22 лютого 2022 року про обсяг використаних бюджетних коштів Громадською організацією інвалідів «Святий Юрій», наданих на підставі Наказу Фонду соціального захисту інвалідів від 08 липня 2021 року № 395 за договором про виконання (реалізацію) програми (проекту, заходу) від 26 липня 2021 року № 84.

Відповідно до інформації фінансового звіту, виділено бюджетних асигнувань 1 200 000грн. ; використано ресурсів з позабюджетних джерел на реалізацію програми -180 000грн. ( п. 3 фінансового звіту) з яких, зокрема за статтею витрат «банери, дизайн, спецвипуск «Пам`ятки України» сума витрат складає 178742,00грн., з них ПП ВДЖ «Пам`ятки України» - 80000,00 грн.; ФОП Степаник І.М., дизайн 50000,00 грн., ФОП Ощіпок М.М., банери 48742,00грн.

Відтак, із перевіреного та прийнятого позивачем звіту вбачається реалізація проекту на загальну суму 1378742,0грн., з яких 1200 000грн. бюджетних асигнувань та 178742,0грн. із позабюджетних джерел, що складає 12,66 % (від загальної суми програми).

Згідно із п.4.4.6, 10.7 договору №84 у разі тривалості Програми більше одного календарного місяця подавати Стороні 1 до 1 числа місяця, наступного за звітнім, проміжні звіти про виконання договору за формою, затвердженою Наказом 10.12.2020 №111 (Додаток 6).

Будь-які повідомлення, які направляються Сторонами одна одній в рамках цього Договору, повинні бути здійснені в письмовій формі та будуть вважатись поданими належним чином, якщо вони надіслані рекомендованим листом або доставлені особисто на адресу сторін.

Як вбачається із матеріалів справи відповідачем листом від 25.08.22р. у відповідь на лист позивача від 21.06.22р. №06-01/15-997/08 надано роз`яснення щодо заданих питань та зокрема зазначено що до статті розділу 3 фінансового звіту не була включена сума витрат 33 258,00 грн. за виготовлення позолоченої медалі переможцям Всеукраїнського конкурсу Марії Приймаченко та футляру до неї (рамка зі склом та велюровою підкладкою-основою) згідно договору №2108ПУ4 від 28.08.2021 року, оскільки за договором, відповідач мав право сплатити кошти в 2022році. Одразу після повної сплати, у фінансовому звіті це було відображено і надіслано Фонду уточнений звіт з поясненнями. У зв`язку із цим відповідач просить прийняти пояснення, оскільки умови конкурсу були виконані, в тому числі кошти сплачені в повному обсязі.

Позивачем до позовної заяви додано, зокрема копію договору № 2108ПУ4 від 28.08.2021р. укладеного Громадською організацією інвалідів «Святий Юрій» (покупець) та Приватним підприємством «Видавничий дім журналу «Пам`ятки України» (продавець) , копії додатку № 1 до договору № 2108ПУ4 від 28.08.2021р. «Специфікація», рахунку № 19-11 від 19.11.2021р., видаткової накладної № 2108ПУ4 від 28.12.2021р.

Згідно п. 1.1 1.2 умов договору продавець зобов`язується передати належний йому товар у власність покупцеві, а покупець зобов`язується прийняти товар та сплатити за нього на умовах договору; найменування виготовлення позолоченої медалі переможця Всеукраїнського конкурсу Марії Приймаченко та футляру до неї (рамки зі склом та велюровою підкладкою-основою) згідно із Специфікацією (додаток 1). Згідно із п. 2.1 договору продавець зобов`язаний передати товар покупцю у повному обсязі протягом 5 місяців з моменту укладання договору, оплата на підставі видаткової накладної здійснюється до 30 червня 2022 року. За приписами пунктів 3.1-3.2 договору загальна вартість товару становить 33258,00грн без ПДВ; оплата товару проводиться в національній грошовій одиниці на розрахунковий рахунок продавця на підставі видаткової накладної 30 червня 2022 року.

Додатком № 1 до договору № 2108ПУ4 від 28.08.2021р. «Специфікація» визначено номенклатуру продукції, а саме: назва - позолочені медалі переможця Всеукраїнського конкурсу Марії Приймаченко та футляру до неї (рамка зі склом та велюровою підкладкою-основою), кількість 100 прим., ціна за одиницю товару 333,58 грн., загальна вартість 33258,00грн.

Продавцем було виставлено покупцеві рахунок № 19-11 від 19.11.2021р. за виготовлення позолоченої медалі переможця Всеукраїнського конкурсу Марії Приймаченко та футляру до неї (рамки зі склом та велюровою підкладкою-основою) у кількості 100 штук на суму 33258,00грн.

Видатковою накладною № 2108ПУ4 від 28.12.2021р., підписаною обома сторонами та скріпленою їх печатками підтверджується факт отримання Громадською організацією інвалідів «Святий Юрій» позолочених медалей переможця Всеукраїнського конкурсу Марії Приймаченко та футляру до неї (рамки зі склом та велюровою підкладкою-основою) у кількості 100 штук на суму 33258,00грн.

Відтак, відповідачем в рамках цього договору письмово повідомлено позивача, про здійснення фінансування на виконання умов програми з позабюджетних асигнувань в розмірі 33258грн, про що складено та надіслано уточнений фінансовий звіт. Отримання позивачем даних доказів підтверджується додаванням до позовної заяви вказаних вище документів на виконання програми в розмірі 33 258,00 грн., що складає 2,36 % (від загальної суми програми).

Відповідачем додано до відзиву копії платіжних доручень №6 від 20.06.22р та від 30.06.22р. на загальну суму 33258,00грн. згідно рахунку № 19-11 від 19.11.2021р.

Дані докази підтверджують фактичне виконання програми з позабюджетних асигнувань в загальному розмірі 212000грн. (178742+33258), що є не менше 15 %, та відповідає умовам договору №84.

Як вбачається із представлених доказів на суму 33258,00грн., останні підтверджують безпосереднє призначення медалей із футляром (рамка зі склом та велюровою підкладною-основою), саме для нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу Марії Приймаченко.

Щодо аргументів позивача про те, що витрати у сумі 33 258,00 грн за виготовлення позолоченої медалі переможцям Всеукраїнського конкурсу Марії Приймаченко та футляру до неї (рачка зі склом та велюровою підкладкою-основою) на підтвердження яких Відповідачем надано копії договору від 28.08.2021 року №2108ПУ4, рахунку від 19.11.2021 № 19-11, видаткової накладної від 28.12.2021 №2108ПУ4, не були передбачені кошторисом витрат який є додатком 2 до договору, належить зазначити наступне.

Як вбачається із поданого та прийнятого позивачем фінансового звіту включено «банери, дизайн, спецвипуск «Пам`ятки України» сума витрат складає 178742,00грн., з них ПП ВДЖ «Пам`ятки України» - 80000,00 грн.; ФОП Степаник І.М., дизайн 50000,00 грн., ФОП Ощіпок М.М., банери 48742,00грн. та зокрема не включено витрат із власного внеску організації на розміщення ПіаР-публікацій та реклами конкурсу, що передбачено у кошторисі витрат (додаток 2 до договору).

Відповідно до п.4.3.1, 4.3.2, 4.3.4 договору №84 сторона 2-Громадська організація інвалідів «Святий Юрій» вправі самостійно обирати способи реалізації Програми в межах чинного законодавства та умов цього Договору; залучати до реалізації програми спеціалістів на підставі укладених договорів, які призначаються для реалізації проекту; реалізовувати інші права, що випливають з вимог чинного законодавства та умов цього договору.

Пунктом 5 розділу ІІІ «Завдання та заходи для реалізації програми (проекту, заходу), очікувані результати та їх використання» опису програми передбачено «Оголошення і вшанування переможців конкурсу, популяризація проекту».

За даних обставин вбачається, що представлені докази, зокрема на загальну суму 33258,00грн., підтверджують використання власних коштів відповідно до умов договору та на виконання безпосередньо програми та договору №84 від 27.07.21р.

Відповідно до п. 4.1.3 договору сторона 1 має право вимагати повернення виділених коштів фінансової підтримки, зокрема, у разі недотримання вимог щодо співфінансування програми у розмірі не менше 15 відсотків від загального обсягу фінансування програми.

Враховуючи підтвердження доказами виконання договору №84 відповідачем в частині співфінасування, що складає не менше 15%, відсутні правові підстави для повернення реалізованих коштів на виконання програми, яка є предметом договору.

Позивач просить зобов`язати відповідача повернути кошти фінансової підтримки у розмірі 187128,67грн,покликаючись на п.4.1.3 договору у зв`язку із недотриманням вимог щодо співфінансування програми у розмірі менше 15 відсотків від загального обсягу співфінансування програми .

Відповідно до п. 4.4.19 договору у разі надходження рішення про повернення бюджетних коштів, прийнятого у відповідності до абзацу першого пункту 31 Порядку проведення конкурсу, у бюджетному періоді, в якому надавалася фінансова підтримка, Сторона 2 зобов`язана у тижневий строк забезпечити наявність визначеного до повернення обсягу асигнувань на рахунку, відкритому в органах Державної казначейської служби України, для подальшого коригування відкритих асигнувань та бюджетних призначень. У разі надходження рішення про повернення бюджетних коштів, прийнятого у відповідності до абзацу першого пункту 31 Порядку проведення конкурсу, після завершення бюджетного періоду, в якому надавалася фінансова підтримка, Сторона 2 зобов`язана у тижневий строк перерахувати кошти в дохід державного бюджету та протягом трьох робочих днів поінформувати про це Сторону 1 та Сторону 3 з наданням завірених копій підтвердних документів.

Відповідно до п.п. 28, 30, 31 Порядку проведення конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2011 р. № 1049 (в редакції чинній на момент укладення договору), організатор конкурсу із залученням інститутів громадянського суспільства проводить моніторинг виконання (реалізації) програм (проектів, заходів), які отримують фінансову підтримку за рахунок бюджетних коштів, у визначеному ним порядку. Конкурсна комісія на підставі підсумкового висновку за результатами моніторингу і підсумкового звіту інституту громадянського суспільства, який визнаний переможцем конкурсу та отримав фінансову підтримку за рахунок бюджетних коштів, може прийняти рішення про невиконання (нереалізацію) програми (проекту, заходу), яке у триденний строк оприлюднюється на офіційному веб-сайті організатора конкурсу.

Організатор конкурсу на підставі рішення конкурсної комісії щодо невиконання (нереалізації) програми (проекту, заходу) інститутом громадянського суспільства, який визнаний переможцем конкурсу та отримав фінансову підтримку за рахунок бюджетних коштів, може прийняти рішення про повернення бюджетних коштів, яке у триденний строк надсилається відповідному інституту громадянського суспільства.

Після надходження рішення організатора конкурсу про повернення бюджетних коштів інститут громадянського суспільства у тижневий строк повертає кошти до відповідного бюджету та протягом трьох робочих днів інформує про це організатора конкурсу.

Доказів прийняття рішення конкурсною комісією про невиконання (нереалізацію) програми (проекту, заходу) та прийняття організатором конкурсу рішення про повернення бюджетних коштів, суду не представлено.

За приписами п. 29 Порядку проведення конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка (в редакції, чинній на момент укладення договору) організатор конкурсу оприлюднює підсумковий висновок за результатами моніторингу разом із підсумковими звітами інститутів громадянського суспільства, які визнані переможцями конкурсу та отримали фінансову підтримку за рахунок бюджетних коштів, на власному офіційному веб-сайті та подає їх конкурсній комісії.

Відповідно до інформації моніторингового звіту- додаток до Порядку проведення моніторингу виконання (реалізації) програм (проектів, заходів) громадськими об`єднаннями осіб з інвалідністю, які отримують фінансову підтримку за рахунок бюджетних коштів(пункт 6) наказу Мінсоцполітики № 579 від 18.08.2020 про виконання програми Всеукраїнський конкурс інклюзивного образотворчого мистецтва імені Марії Приймаченко, розміщеного в мережі Інтернет на офіційному вебсайті Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (за вебадресою https://www.ispf.gov.ua/storage/app/sites/1/uploaded-files/%D0%9C%D0%BE%D0%BD%D1%96%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B3%20%D0%93%D0%9E%20%D0%A1%D0%B2%D1%8F%D1%82%D0%B8%D0%B9%20%D1%8E%D1%80%D1%96%D0%B9.doc) Громадською організацією інвалідів «Святий Юрій» під час реалізації програми «Всеукраїнський конкурс інклюзивного образотворчого мистецтва імені Марії Приймаченко» було досягнуто всі очікувані заплановані результати. Всі етапи виконано. Відповідно до виконання програми ГО був проведений перший Всеукраїнський конкурс інклюзивного образотворчого мистецтва імені Марії Приймаченко, визначені переможці конкурсу, підготовлені пропозиції допомоги їм в т.ч. у здобуті освіти, відкриття нових талантів серед українців з інвалідністю. Проект виконано в повному обсязі. Показники відповідають запланованим. Проведений конкурс виявив сотні талантів серед українців з інвалідністю. Фіналістами стали понад 150 осіб з інвалідністю, з них 135 осіб відзначені званням Лауреатів конкурсу, переможцями конкурсу в трьох номінаціях стали 12 осіб з інвалідністю. Планові показники в ході проведення заходу були досягнені і виконані в повному обсязі.

Відповідно до п.7.2 договору №84 договір вважається виконаним у разі коли Стороною 1 вивчено і позитивно оцінено результати виконання Договору Стороною 2.

Враховуючи зазначені обставини, стороною 1- Фондом соціального захисту інвалідів позитивно оцінено результати виконання стороною 2 - Громадською організацією інвалідів «Святий Юрій» програми передбаченої договором №84, відтак відповідно до п.7.2 договору, договір вважається виконаним.

Відтак, враховуючи представлення доказів співфінансування на виконання програми не менше 15%, відсутність доказів прийняття рішення конкурсною комісією та організатором конкурсу про невиконання програми та про повернення коштів, позитивна оцінка результатів виконання програми конкурсу, що також підтверджує виконання договору, відсутні правові підстави для задоволення заявлених позивачем позовних вимог.

Відповідно до вимог частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно із частиною 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Відповідно до ч. 3 ст. 75 ГПК України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування. За приписами статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Зі змісту статті 77 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Згідно із статтею 78 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Відповідно до статті 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, подані докази в їх сукупності, надані пояснення, суд дійшов висновку, що обставини які підлягають доказуванню, позивачем не доведені, позовні вимоги необґрунтовані та не підтверджені належними доказами, тому задоволенню не підлягають.

Судовий збір та судові витрати покладаються на позивача, відповідно до вимог ст.129 ГПК України.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 86, 126, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили у строки передбачені ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reestr.court.gov.ua/.

Повний текст рішення складено 07.11.2023р.

Суддя Іванчук С.В.

Дата ухвалення рішення31.10.2023
Оприлюднено09.11.2023
Номер документу114722565
СудочинствоГосподарське