Справа №760/4530/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2023 року м. Київ
Суддя Солом`янського районного суду м. Києва Козленко Г.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Наш дом», третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «ДОБУДОВА» про визнання права власності, -
ВСТАНОВИВ:
До Солом`янського районного суду м. Києва через свого представника звернулася ОСОБА_1 з позовом до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Наш дом», в якому просила суд:
- визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) майнові права на квартиру АДРЕСА_2 ;
- судові витрати по справі покласти на відповідачів солідарно.
В обґрунтування позову зазначає, що 04.09.2018 між ОСОБА_1 і Товариством з обмеженою відповідальністю «Добудова» було укладено договір відступлення майнового (речового) права на Об`єкт нерухомості і права вимоги (заміна кредитора в зобов`язанні), посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Дібровою О.С., зареєстрований в реєстрі за №1426.
Відповідно до п. 1.2 Договору ТОВ «ДОБУДОВА» передало, а Інвестор прийняв майнові права на квартиру АДРЕСА_3 .
Згідно з умовами Договору ТОВ «ДОБУДОВА» передало, а Інвестор прийняв усі права ТОВ «ДОБУДОВА» в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, що виникли, в свою чергу, внаслідок укладання договору уступки майнових прав №269 від 15.08.2018 року між ТОВ «ДОБУДОВА» і ОК «ЖБК «Наш дом».
Відповідно до п. 5 Договору відступлення прав за цим договором відбувається з компенсацією Інвестором ТОВ «ДОБУДОВА» грошової суми в розмірі 723 350 гривень, які Покупець повинен сплатити Продавцю шляхом безготівкового перерахування на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 в АТ КБ «Приватбанк» протягом 10 днів з дня підписання та нотаріального посвідчення цього Договору. Факт повного розрахунку буде підтверджуватись платіжним дорученням Покупця з відміткою АТ КБ «Приватбанк» про проведення перерахування коштів на рахунок Продавця.
На виконання умов вказаного Договору Інвестором повністю сплачено грошову суму, обумовлену Договором, що підтверджується платіжним дорученням - квитанцією АТ КБ «Приватбанк» від 10.09.2018.
12.09.2018 ТОВ «ДОБУДОВА» своїм листом повідомило ОСОБА_1 , що їй передано вимоги на об`єкт нерухомості квартира АДРЕСА_2 .
Відповідно до п. 3 Договору відступлення прав, з моменту підписання Договору відступлення ТОВ «ДОБУДОВА» зобов`язане передати Інвестору усі документи, що стосуються Об`єкта нерухомості та засвідчують права, що передаються, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення.
Однак, дане зобов`язання не було виконане ТОВ «ДОБУДОВА». З метою уникнення настання небажаних наслідків неповідомлення боржника про заміну кредитора у зобов`язанні, позивач звернулась листом від 17.12.2019 до ОК «ЖБК «Наш дом» та повідомила, що на підставі Договору відступлення прав до позивача перейшли майнові права на квартиру АДРЕСА_3 .
Листом №54 від 23.12.2019 відповідач повідомив позивача про те, що квартира АДРЕСА_2 належить членам кооперативу, яким позивач не є, договір уступки майнових прав №269 від 15.08.2018 між ОК «ЖБК «Наш дом» і ТОВ «ДОБУДОВА» не укладався, а тому позивач не має майнових прав на вказану квартиру.
30.01.2022 на адресу ОК «ЖБК «Наш дом» направлено заяву ОСОБА_1 з повідомленням про те, що ОСОБА_1 у законний спосіб набула майнових прав на квартиру АДРЕСА_3 .
Станом на момент звернення до суду Договір про відступлення майнових прав, укладений 14.09.2018 між позивачем і ТОВ «ДОБУДОВА» та попередній договір переуступки прав №269 від 15.08.2018, укладений між ТОВ «ДОБУДОВА» і ОК «ЖБК «Наш дом», в судовому порядку не визнані недійсними, а відтак є чинними і породжують певні юридичні наслідки.
За Договором від 14.09.2018 ТОВ «ДОБУДОВА» передало позивачу майнові права на квартиру АДРЕСА_3 .
Свої майнові права на вказаний об`єкт ТОВ «ДОБУДОВА» отримали від ОК «ЖБК «Наш дом» на підставі укладеного договору №269 від 15.08.2018.
Відтак, на підставі викладеного, позивач звернулась до суду за захистом порушеного права.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 22.04.2022 відкрито спрощене позовне провадження в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Наш дом», третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Добудова» про визнання права власності.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 22.09.2023 заяву позивача про забезпечення позову по цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Наш дом», третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Добудова» про визнання майнових прав на квартиру - задоволено. Заборонено ОК «ЖБК «НАШ ДОМ» відчужувати чи передавати у будь-який спосіб будь-яким особам, окрім ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), квартиру АДРЕСА_3 або права на вказану квартиру, а також здійснювати відносно квартири АДРЕСА_3 інвентаризацію або інші дії, якщо такі матимуть наслідком зміну номера вказаної квартири.
Позивачу було направлено копію ухвали про відкриття, відповідачу та третій особі - копію ухвали та копію позовної заяви з додатками.
Від відповідача відзив не надходив, третьою особою письмові пояснення до суду не скеровувалися.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, особи, які беруть участь у справі, не викликались.
Вивчивши матеріали справи, письмові докази, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин справи, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного рішення, приходить до наступного висновку.
Частиною першою статті 2 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до частини першої статті 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з частинами другою та третьою статті 12 Цивільного процесуального кодексу України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У відповідності з частинами першою та третьою статті 13 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Відповідно до частини другої статті 5 Закону України «Про інвестиційну діяльність» інвестори - суб`єкти інвестиційної діяльності, які приймають рішення про вкладення власних, позичкових і залучених майнових та інтелектуальних цінностей в об`єкти інвестування.
Згідно з частиною п`ятою статті 7 даного Закону інвестор має право володіти, користуватися і розпоряджатися об`єктами та результатами інвестицій, включаючи реінвестиції та торговельні операції на території України, відповідно до законодавчих актів України.
В частині першій статті 18 Закону зазначено, що держава гарантує стабільність умов здійснення інвестиційної діяльності, додержання прав і законних інтересів її суб`єктів.
Судом встановлено, що 04.09.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ДОБУДОВА» та ОСОБА_1 було укладено договір відступлення майнового (речового) права на Об`єкт нерухомості і права вимоги (заміна кредитора в зобов`язанні).
Пунктом 1.1 Договору визначено, що керуючись власним волевиявленням та статтями 512-517 Цивільного кодексу України, ТОВ «ДОБУДОВА» передає, а Інвестор приймає на себе всі права ТОВ «ДОБУДОВА» в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, які виникли внаслідок укладання Договору уступки майнових прав №269 від 15 серпня 2018 року, що укладений між ОК «ЖБК «Наш дом» та ТОВ «ДОБУДОВА».
Пунктом 1.2 цього ж Договору визначено, що ТОВ «ДОБУДОВА» передає, а Інвестор приймає майнові права на квартиру АДРЕСА_3 загальною площею 62,9 кв.м.
У пункті 5 Договору зазначено, що відступлення прав за даним договором відбувається з компенсацією Інвестором ТОВ «ДОБУДОВА» грошової суми в розмірі 723 350 (сімсот двадцять три тисячі триста п`ятдесят) гривень, які «Покупець» повинен сплатити «Продавцю» шляхом безготівкового перерахування на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 в АТ «КБ «Приватбанк», МФО 300711, протягом 10 днів з дня підписання та нотаріального посвідчення цього Договору. Факт повного розрахунку за цим «Договором» буде підтверджуватися Платіжним дорученням «Покупця» з відміткою АТ «КБ «Приватбанк» про проведення перерахування коштів на рахунок «Продавця». Вищезазначені грошові кошти Продавець отримає від Покупця з дотриманням вимог ст. 1087 Цивільного кодексу України та Постанови Правління НБУ №210 від 06 червня 2013 року. Така вартість квартири визначена Сторонами за взаємним погодженням, за відсутності примусу як будь-якої із Сторін, так і з боку третіх осіб, а також збігу будь-яких важких обставин.
Відповідно до квитанції №1348-4102-9399-2700 від 10.09.2018 ОСОБА_1 переказала для ТОВ «ДОБУДОВА» (р/р отрим. 26001052623796) 723 350,00 грн., в коментарі до платежу зазначено: оплата згідно договору 269 від 15.08.2018 р. уступки майнових прав.
15.08.2018 між ОК «ЖБК «Наш дом» та ТОВ «ДОБУДОВА» було укладено договір №269 відступлення майнового права на об`єкт нерухомості.
Пунктом 1.1 Договору визначено, що керуючись власним волевиявленням та Додатковою угодою №1 до Договору генерального підряду №12/07.3 від 12 липня 2018 року, ОК «ЖБК «Наш дом» передає, а ТОВ «ДОБУДОВА» приймає майнові права на квартиру АДРЕСА_3 , загальною площею 62,9 кв.м.
В матеріалах справи наявна довідка Голови правління ОК «ЖБК «Наш дом» від 15.08.2018 про повну оплату за Договром №269 відступлення майнового права, видана ТОВ «ДОБУДОВА» про те, що згідно Договору №269 відступлення майнового права на Об`єкт нерухомості від 15.08.2018 на житлове приміщення з будівельним номером АДРЕСА_4 , зобов`язання на суму 1 000 008 грн. 00 коп. виконані в повному обсязі.
Листом №54 від 23.12.2019 Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Наш дом» повідомив ОСОБА_1 , що будівництво ЖК «Три богатирі» за адресою: м. Київ, вул. Борщагівська, 182-В розпочалося в 2005 році. Замовником-Забудовником була компанія ВАТ АК «Київреконструкція», Управителем Фонду будівництва був ПАТ «Західкомбанк». В 2008 році будівництво зупинилося на 85-90% готовності. Небайдужими довірителями Фонду в 2009 році було прийнято рішення організувати кооператив та добудувати об`єкт, з можливим внесенням додаткових коштів. Не всі Довірителі фонду приєдналися до кооперативу та вносили кошти на добудову. Кошти, які сплачували Довірителі Фонду - члени кооперативу, на рахунок кооперативу перераховувалися на Фонд внаслідок чого було придбане майно (майнові права) на певну кількість об`єктів в ЖК «Три богатирі». Одним з таких об`єктів є квартира №269 на 16 поверсі. Зазначено, що правління кооперативу не має підтверджуючих документів, яким чином міг існувати Договір уступки майнових прав №269 від 15.08.2018, що укладений між ОК «ЖБК «Наш дом» та ТОВ «ДОБУДОВА», якщо жодних юридичних відносин між кооперативом ОК «ЖБК «Наш дом» та ТОВ «ДОБУДОВА» не існувало. В Договорі між ОК «ЖБК «Наш дом» та ТОВ «ДОБУДОВА» повинні міститися певні посилання на документи, на базі яких могли відбуватися будь-які юридичні відносини. Одним з яких є Протокол загальних зборів членів кооперативу, на якому члени кооперативу надали повноваження ОСОБА_2 переуступати майнові права (відчужувати) на об`єкт №269 компанії ТОВ «ДОБУДОВА», таких зборів не було, протоколу такого не існує. Відтак, кооператив просив надати копію документів новому правлінню кооперативу відносно Договору Відступлення майнового (речового) права на Об`єкт нерухомості і права вимоги (заміна кредитора в зобов`язані) від 04.09.2018.
12.09.2018 ТОВ «ДОБУДОВА», в особі Директора Єременко В.І., повідомило ОСОБА_1 , що відповідно до п. 2 Договору відступлення майнового права на Об`єкт нерухомості і права вимоги від 04.09.2018 за номером 1426 ОСОБА_1 передаються права вимоги на Об`єкт нерухомості, що будується за адресою: АДРЕСА_5 , а саме квартира №269 , площею 62,9 м2.
Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є право відношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 1ст. 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст.. 3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» майновими правами, які можуть оцінюватися, визнаються будь - які права, пов`язані з майном, відмінні від права власності, у тому числі права, які є складовими частинами права власності, а також інші специфічні права та права вимоги.
Згідно з положеннями ст.. 190ЦК України майном, як особливим об`єктом вважається, окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки.
Майнові права є не споживчою річчю, майнові права визнаються речовими правами.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 ЦК України об`єктами цивільних прав є речі, в тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
За змістом ст. 2 Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» об`єктом інвестування є квартира або приміщення в об`єкті будівництва, яке після завершення будівництва стає окремим майном.
Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону України «Про інвестиційну діяльність» інвестор має право володіти, користуватися і розпоряджатися об`єктами та результатами інвестицій, включаючи реінвестиції та торговельні операції на території України, відповідно до законодавчих актів України.
Частиною 1 ст. 18 Закону визначено, що держава гарантує стабільність умов здійснення інвестиційної діяльності, додержання прав і законних інтересів її суб`єктів.
За змістом ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Виходячи з викладеного вище, суд вважає, що права позивача, як інвестора, є порушеними, вказані порушення мають тривалий характер, а тому підлягають захисту.
Суд також вважає обґрунтованими вимоги позивача в частині визнання недійсним п. 10 Договору № 3 про уступку майнових прав від 10 листопада 2005 року з наступних підстав.
За змістом ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
За правилами ч.1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Таким чином, захисту у судовому порядку підлягає порушене, невизнане або оспорюване право.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п.11 постанови №14 Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року «Про судове рішення у цивільній справі» оскільки правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів та осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси (частини перша та друга статті 3 ЦПК України), то суд повинен встановити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, а якщо були, то вказати, чи є залучений у справі відповідач відповідальним за це.
Згідно з ч.ч.1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Частиною 5 ст. 7 Закону України «Про інвестиційну діяльність» передбачено, що інвестор має право володіти, користуватися і розпоряджатися об`єктами та результатами інвестицій, включаючи реінвестиції та торговельні операції на території України, відповідно до законодавчих актів України.
Судом встановлено, що позивачем виконано усі умови договору, проте об`єкт будівництва до цього часу в експлуатацію не введений і семе через це право власності на об`єкт інвестування позивачу не передано.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачена ним сума судового збору при зверненні до суду.
Керуючись ст. ст. 15, 16, 203,215, 177, 190, 316, 319, 321, 392, 509, 525, 526 ЦК України, Законом України «Про інвестиційну діяльність», ст. ст. 4, 5, 12, 13, 76-82, 141, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Наш дом», третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «ДОБУДОВА» про визнання права власності - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) майнові права на квартиру АДРЕСА_2 .
Стягнути з Обслуговуючого кооперативу »Житлово-будівельний кооператив « НАШ ДОМ» (01133 м. Київ, бул. Лесі Українки, буд. 26, кімн. 902, код ЄДРПОУ 36538195) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 7 233,50 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.О. Козленко
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2023 |
Оприлюднено | 09.11.2023 |
Номер документу | 114727762 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Солом'янський районний суд міста Києва
Козленко Г. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні