Рішення
від 13.11.2023 по справі 320/28535/23
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 листопада 2023 року Cправа №320/28535/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтович І.І., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової служби України третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -Головне управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування наказу,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовом до Державної податкової служби України (далі- відповідач, ДПС України), у якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ Державної податкової служби України від 04.08.2023 року № 16-дс про накладення дисциплінарного стягнення, яким до ОСОБА_1 застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення із займаної посади державної служби за вчинення ним дисциплінарного проступку, передбаченого п. 1 ч. 2 ст. 65 ЗУ «Про державну службу».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірний наказ є протиправним, зроблені висновки про несумлінне та недобросовісне виконання ним посадових обов`язків державного службовця під час організації роботи ГУ ДПС у Чернігівській області в частині аналізу господарської діяльності суб`єктів господарювання на відповідність критеріям ризиковості є необґрунтованими та безпідставними, вважає, що в силу положень діючого законодавства, нормативно правових актів, дисциплінарний проступок позивача відсутній, як і вина. Посилаючись на положення п.п. 2, 25, 27, 30, 34, 35 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165) зауважив, що обов`язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або про відмову в такій реєстрації покладено на Комісію регіонального рівня, такі рішення приймаються колегіально, обов`язки Голови Комісії обмежуються організаційними питаннями роботи комісії, Голова Комісії не має повноважень щодо скасування рішення Комісії, надавати вказівки членам Комісії чи самостійного прийняття рішення замість Комісії. Також, позивач зазначив, що ані вказаним Порядком №1165, ані Положенням про Головне управління ДПС в Чернігівській області, ані Регламентом останнього не перебачено повноваження Голови Комісії на порушення дисциплінарного провадження стосовно членів Комісії, члени Комісії не підпорядковуються Голові Комісії. ОСОБА_1 відмітив, що під час прийняття колегіального рішення членами Комісії про реєстрацію податкових накладних до ЄРПН, у Комісії не було сумнівів у наявності підтверджуючих документів останніх щодо правомірності такої реєстрації наслідків їх господарської діяльності.

ОСОБА_1 вважає незаконним звільнення його із займаної посади державного службовця, а саме заступника начальника ГУ ДПС у Чернігівській області через те, що вчинене діяння не сумісне із займаною посадою, вважає, що вина, проступок мають бути доведені, та спірний наказ не має достатніх мотивувань чому саме ймовірне порушення позивачем норм законодавства кваліфіковано як порушення Присяги, яким чином дії, вчинені позивачем є такими, що підривають довіру до нього як до носія влади та дискредитують систему органів державної виконавчої служби.

Позивач просить суд позов задовольнити, визнати протиправним та скасувати спірний наказ Державної податкової служби України від 04.08.2023 року № 16-дс, зазначив про орієнтовний розрахунок суми судових витрат, які поніс та очікує понести у зв`язку із розглядом даної справи у суді першої інстанції, із вказівкою на норму ст.ст. 139, 134 КАС України, наявність Договору №2350 від 09.08.2023 укладеного із АО «А.С.А. ГРУП», Додаткової угоди №1 від 09.08.2023, витрати на правову допомогу у розмірі 74 000,00 грн. та подання належних та достатніх доказів згідно ч. 7 ст. 139 КАС України.

25.08.2023, ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі, визначено здійснювати розгляд справи одноособово суддею за правилами загального позовного провадження; розпочато підготовку справи до судового розгляду; призначено підготовче засідання на 25 вересня 2023 року о 14:00 год.

Також, вказаною ухвалою суду від 25.08.2023 судом залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління ДПС у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 44094124) (далі - третя особа); витребувано від відповідача Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ: 43005393) належним чином завірені копії дисциплінарної справи щодо ОСОБА_1 ; витребувано від третьої особи Головного управління ДПС у Чернігівській області (код ЄДРПОУ: 44094124) належним чином завірені копії: дисциплінарної справи щодо ОСОБА_1 та матеріалів засідань Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Чернігівській області стосовно: ПП «Чернігівнафтопродукт» (код ЄДРПОУ 43940577), ПП «Торговий дім «ФОНТЕКС-Агро» (код ЄДРПОУ 38510009), ПП «Сівер-нафта» (код ЄДРПОУ 44710471), ТОВ «МС-2018 (код ЄДРПОУ 42104769), ПП «АРС сервіс 22 (код ЄДРПОУ 44658312), ПП «Транслогістична компанія» (код ЄДРПОУ 44786357), ПП «Атек-Еко» (код ЄДРПОУ 40062591), ПП «Агроспецтранс» (код ЄДРПОУ 41342194), ТОВ «Клінкаст» (код ЄДРПОУ 44448887), ТОВ «Лашер текстиль (код ЄДРПОУ 43552627), ТОВ «Зед-світ» (код ЄДРПОУ 44191062), ТОВ «Дан Девелопмент» (клд ЄДРПОУ 41490941), ТОВ «Мінерал агротрейд» (код ЄДРПОУ 44547864), ТОВ «Імек» (код ЄДРПОУ 39583078), Приватне автотранспортне підприємство «Компанія «Спринт» (код ЄДРПОУ 30505064), ПП «Лев логістик» (код ЄДРПОУ 43905092), ТОВ «Сівертекс» (код ЄДРПОУ 39076229), ТОВ «Єлецький посад» (код ЄДРПОУ 43279182), ТОВ «ТД «Кратас плюс» (код ЄДРПОУ 43611399), ДП «Деолик-трейд» (код ЄДРПОУ 34853903), ТОВ «Еко комфорт групп» (код ЄДРПОУ 41609367), ТОВ «Північпостачбуд» (код ЄДРПОУ 44065224), ТОВ «БВФ «Кратос плюс» (код ЄДРПОУ 42830058), ТОВ «Полісся інвест» (код ЄДРПОУ 35534509), ТОВ «ЖК «Парковий» (код ЄДРПОУ 43029122), ТОВ «Чернігів Масани» (код ЄДРПОУ 40839724), ТОВ «Київський двір (код ЄДРПОУ 40459146), ПП «Ротранс» (код ЄДРПОУ 37787802).

Ухвала суду надіслана сторонам по справі належним чином, що підтверджується відповідними доказами, які містяться в матеріалах справи.

04.09.2023 представником позивача долучено до справи додаткові докази: копії матеріалів дисциплінарної справи.

25 вересня 2023 року до суду прибули представники позивача Письменна Н.В. та відповідача Шкробот К.С.. Представник третьої особи до суду не прибув, причина неявки суду не відома.

В підготовчому судовому засіданні, за участю представників позивача та відповідача, задля надання часу представнику позивача щодо підготовки відповіді на відзив відповідача, у зв`язку із не одержанням від третьої особи витребуваних доказів, відзиву від відповідача, судом на місці оголошено перерву.

Наступне судове засіданні призначено на 12.10.2023 о 09:15 год., про що сторони по справі повідомлені належним чином.

12.10.2023 до суду надійшов відзив від відповідача. ДПС України вважає, що доводи позивача є необґрунтованими виходячи з положень ст.ст.1, 4 , 8, 36, 64, 65 Закону України «Про державну службу» вказує, що дисциплінарним проступком є зокрема, порушення державним службовцем Присяги державного службовця. Відповідно до Порядку здійснення дисциплінарного провадження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 №1039, з метою збору інформації про обставини, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження, для визначення дисциплінарного проступку комісією ступеня вини, характеру та тяжкості цього дисциплінарного проступку Комісією, на підставі наказу ДПС від 19.06.2023 №485 «Про порушення дисциплінарного провадження», доручення в.о. Голови ДПС від 19.06.2023 №106-д(02), доповідної записки Департаменту забезпечення відомчого контролю від 19.06.2023 №641/99-00-02-03-01-13 дисциплінарною комісією сформовано дисциплінарну справу, проведено дисциплінарне провадження стосовно заступника начальника ГУ ДПС у Чернігівській області Погрібного Р.В.

Позивач був Головою Комісії згідно наказу ГУ ДПС у Чернігівській області від 15.08.2022 №194, відповідно до службової записки від Департаменту управління ризиками від 09.06.2023 ;4662/99-00-18-02-02-08 та за інформацією наданою Департаментом, відповідно до п. 3.2 розділу 3 Порядку організації та проведення заходів відомчого контролю структурних підрозділів ДПС та територіальних органів ДПС щодо оформлення і реалізації їх результатів, затвердженого наказом ДПС від 06.06.2023 №429, Департаментом здійснено заходи моніторингу та аналізу стану відпрацювання податкових ризиків у Головному управлінні ДПС у Чернігівській області та встановлено недоліки і порушення в роботі ГУ ДПС при відпрацюванні наявних матеріалів та узагальненої інформації, а також певні розбіжності у роботі Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Чернігівській області у межах виконання Порядку №1165 та Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520) у частині здійснення заходів моніторингу та аналізу стану відпрацювання податкових ризиків.

Відповідно до п. 30 Порядку №1165 визначено обов`язки та повноваження Голови Комісії, зокрема, Голова Комісії організовує роботу Комісії та відповідає за виконання покладених на неї завдань та функцій, головує на ї засіданнях та визначає перелік питань, що підлягають розгляду. Дисциплінарною комісією встановлено неналежну роботу Комісії, яка полягає у відсутності прийняття рішень про відповідність критеріям ризиковості операцій ПП «Чернігівнафтопродукт» (код ЄДРПОУ 43940577), ПП «Торговий дім «ФОНТЕКС-Агро» (код ЄДРПОУ 38510009), ПП «Сівер-нафта» (код ЄДРПОУ 44710471), ТОВ «МС-2018 (код ЄДРПОУ 42104769), ПП «АРС сервіс 22 (код ЄДРПОУ 44658312), ПП «Транслогістична компанія» (код ЄДРПОУ 44786357), ПП «Атек-Еко» (код ЄДРПОУ 40062591), ПП «Агроспецтранс» (код ЄДРПОУ 41342194), ТОВ «Клінкаст» (код ЄДРПОУ 44448887), ТОВ «Лашер текстиль (код ЄДРПОУ 43552627), ТОВ «Зед-світ» (код ЄДРПОУ 44191062), ТОВ «Дан Девелопмент» (клд ЄДРПОУ 41490941), ТОВ «Мінерал агротрейд» (код ЄДРПОУ 44547864), ТОВ «Імек» (код ЄДРПОУ 39583078), Приватне автотранспортне підприємство «Компанія «Спринт» (код ЄДРПОУ 30505064), ПП «Лев логістик» (код ЄДРПОУ 43905092), ТОВ «Сівертекс» (код ЄДРПОУ 39076229) за наявності на те підстав. Також встановлено реєстрацію податкових накладних за рішенням Комісії щодо зупинених податкових накладних/розрахунків за відсутністю вичерпного переліку документів, передбачених п. 5 Наказу №520 та відповідності таких платників податків критеріям ризиковості згідно Порядку №1165. ОСОБА_1 будучи Головою Комісії регіонального рівня приймав рішення про відповідність критеріям ризиковості ТОВ «ЄЛЕЦЬКИЙ ПОСАД» (код ЄДРПОУ 43279182), ТОВ «ЕКО КОМФОРТ ГРУПП» (код ЄДРПОУ 41609367), ТОВ «ПІВНІЧПОСТАЧБУД» код ЄДРПОУ 44065224), ТОВ «ЖК «Парковий» (код ЄДРПОУ 43029122). Відповідач вказує, що Комісією, яку очолював позивач було прийнято рішення про реєстрацію податкових накладних, виписаних на адресу ТОВ «Сівертекс» (код ЄДРПОУ 39076229). Також, Дисциплінарною комісією встановлено реєстрацію податкових накладних за рішенням Комісії за відсутності вичерпного переліку документів та за відповідністю платників податку на додану вартість критеріям ризиковості платника ТОВ «Єлецький посад» (код ЄДРПОУ 43279182), ТОВ «ТД «Кратас плюс» (код ЄДРПОУ 43611399), ДП «Деолик-трейд» (код ЄДРПОУ 34853903), ТОВ «Еко комфорт групп» (код ЄДРПОУ 41609367), ТОВ «Північпостачбуд» (код ЄДРПОУ 44065224), ТОВ «БВФ «Кратос плюс» (код ЄДРПОУ 42830058), ТОВ «Полісся інвест» (код ЄДРПОУ 35534509), ТОВ «ЖК «Парковий» (код ЄДРПОУ 43029122), ТОВ «Чернігів Масани» (код ЄДРПОУ 40839724).

Враховуючи займану посаду ОСОБА_1 , заступника начальника ГУ ДПС, Голова Комісії ГУ ДПС, положення про Головну управління ДПС у Чернігівській області, затвердженого наказом ДПС від 12.11.2020 №643, п.п. 1, 2, 6, 7 та 9 посадової інструкції заступника начальника ГУ ДПС у Чернігівській області, затвердженої начальником ГУ ДПС у Чернігівській області 25.06.2021, позивачем не дотримано вказане положення та пункти інструкції, ОСОБА_1 не забезпечено належну організацію роботи та здійснення керівництва ГУ ДПС у Чернігівській області, зауважує, що згідно п. 33 Порядку №1165 голова комісії контролюючого органу організовує роботу комісії і відповідає за виконання покладених на неї завдань та функції, головує на її засіданнях та визначає перелік питань, що підлягають розгляду, пункти 6 та 26 Порядку №1165 визначають повноваження комісії, та виходячи з аналізу нормативно-правових актів слідує обов`язок комплексного підходу голови комісії до організації роботи комісії та виконання повноважень голови.

Дисциплінарною комісією встановлено не забезпечення заступником начальника ГУ ДПС Погрібним Р.В. належної роботи Комісії та порушення вимог податкового законодавства та внутрішніх розпорядчих документів ДПС при здійсненні заходів відомчого контролю, у зв`язку з чим, на підставі подання дисциплінарної комісії, спірним наказом Державної податкової служби України від 04.08.2023 року № 16-дс про накладення дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1 застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення із займаної посади державної служби за вчинення ним дисциплінарного проступку, передбаченого п. 1 ч. 2 ст. 65 ЗУ «Про державну службу».

Відповідач наполягає на наявності в діях позивача складу дисциплінарного проступку у вигляді порушення Присяги державного службовця та підстав для притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення із займаної посади. ОСОБА_1 не сумлінно виконував свої обов`язки, що нерозривно пов`язано та має наслідком порушення Присяги. Враховуючи також обставини наявності в країні воєнного стану, ОСОБА_1 мав сумлінно виконувати свої обов`язки на посаді та в органі, який забезпечує більшу дохідну частину бюджету, діяльність ДПС нерозривно пов`язана із інтересами держави та народу, скоєння проступку проти інтересів служби, підриває довіру до нього як до носія влади, призводить до приниження авторитету державного органу та унеможливлює подальше виконання обов`язків таким державним службовцем.

ДПС України просить суд відмовити в задоволені позову повністю.

До суду надійшла відповідь на відзив від позивача ОСОБА_1 (04.10.2023) та клопотання про долучення до справи копії витягів засідань Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Чернігівській області стосовно спірних підприємств.

Зокрема, у своїй відповіді позивач зазначив про те, що підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності відповідачем вказано не забезпечення належної роботи Комісії та всі нормативно-правові та відомчі акти, що стосуються повноважень та обов`язків, на які посилається відповідач можуть бути застосовані лише як до заступника Голови ГУ ДПС у Чернігівській області, ДПС України не надано доказів невиконання, неналежного виконання чи не сумлінного виконання своїх обов`язків позивачем як заступника Голови ГУ ДПС у Чернігівській області. Також, позивач вказуючи на положення Порядку № 1165 наполягає на том, що обов`язки Голови Комісії обмежуються виключно організаційними питаннями роботи Комісії, діючим законодавством не передбачено повноважень Голови Комісії скасовувати рішення Комісії, надавати вказівки членам регіональної Комісії чи самостійно приймати рішення замість Комісії. Члени Комісії не підпорядковуються Голові Комісії, останній не має повноважень на порушення дисциплінарних проваджень щодо членів Комісії. Щодо перевірки наданих суб`єктами господарювання документів на підтвердження правомірності реєстрації податкових накладних/розрахунків в ЄРПН, такі дії є повноваженням комісії, перелік документів, які мають бути надані суб`єктом є примірним та в кожному випадку є різним, та лише Комісія приймає рішення про повноту чи не повноту таких документів.

ОСОБА_1 вважає відсутніми докази вчинення ним дисциплінарного проступку, наявності в його діях вини, вказуючи обґрунтування аналогічні зазначеним в позові.

Також, позивач додав, що відповідачем порушено вимоги щодо повідомлення державного службовця про порушення дисциплінарного провадження, враховуючи положення ст. ст. 9-1, 77 Закону України «Про державну службу», лист було надіслано не з офіційної електронної адреси ДПС України. В порушення п.п. 4, 25, 32, 34, 39, 73 Порядку здійснення дисциплінарного провадження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1039 (далі - Порядок №1039) позивача не було належним чином повідомлено про чергове засідання дисциплінарної комісії 24.07.2023, комісією в порушення порядку продовження строків тривалості формування дисциплінарної справи не було винесено наказ про продовження строків, останній день формування дисциплінарної справи є 11 липня 2023 року та комісія дисциплінарна продовжувала вчиняти дії по витребуванню додаткової інформації та документів; пропозиція дисциплінарної комісії або подання, яке має бути складено за наслідками дисциплінарного провадження є такою, що не містить в собі зазначення обставин, що призвели до вчинення державним службовцем дисциплінарного проступку, належний ступінь вини, характер проступку, ступінь його тяжкості та настання тяжких наслідків; матеріали дисциплінарного провадження не містять документів та матеріалів, що підтверджують або спростовують факт вчинення дисциплінарного проступку; позивача був притягнений до дисциплінарної відповідальності під час перебування останнього у відпустці. Позивач просить врахувати подану відповідь та задовольнити позов.

Судом отримано від відповідача заперечення на відповідь на відзив (від 12.10.2023), ДПС України вважає, що в дисциплінарній справі наявні усі підстави для притягнення позивача як Голову Комісії до дисциплінарної відповідальності за неналежну організацію роботи Комісії регіонального рівня, притягнення до відповідальності членів Комісії регіонального рівня належить до повноважень керівника, відповідно начальника ГУ ДПС у Чернігівській області. Також, ДПС України зауважив про наявність доказів належного повідомлення позивача про порушення дисциплінарного провадження, останнє надіслано за допомогою месенджеру, що підтверджено складеним протоколом від 20.06.2023. Строки тривалості формування дисциплінарної справи визначені п. 25 Порядку №1039 та продовження строків не вимагає від комісії прийняття відповідного рішення окремим документом. Пропозиція дисциплінарної комісії та подання відповідають положенням чинного законодавства, матеріали дисциплінарної справи містять усі необхідні документи на підтвердження чи спростування факту та обставин вчинення позивачем дисциплінарного проступку, наполягає на законності спірного наказ, просить відмовити в задоволенні позову.

12.10.2023 до суду прибули представники позивача Письменна Н.В. та відповідача Борисевич Д.В.

Від третьої особи Головного управління ДПС у Чернігівській області пояснень по справі не надійшло.

Ухвалою суду від 12.10.2023, за погодженням з учасниками справи, судом закрито підготовче провадження у порядку письмового провадження, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 02 листопада 2023 року о 10:00год. та повторно витребувано від третьої особи Головного управління ДПС у Чернігівській області (код ЄДРПОУ: 44094124) належним чином завірені копії матеріалів засідань Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Чернігівській області у вигляді повних протоколів засідань Комісії стосовно: ПП «Чернігівнафтопродукт» (код ЄДРПОУ 43940577), ПП «Торговий дім «ФОНТЕКС-Агро» (код ЄДРПОУ 38510009), ПП «Сівер-нафта» (код ЄДРПОУ 44710471), ТОВ «МС-2018 (код ЄДРПОУ 42104769), ПП «АРС сервіс 22 (код ЄДРПОУ 44658312), ПП «Транслогістична компанія» (код ЄДРПОУ 44786357), ПП «Атек-Еко» (код ЄДРПОУ 40062591), ПП «Агроспецтранс» (код ЄДРПОУ 41342194), ТОВ «Клінкаст» (код ЄДРПОУ 44448887), ТОВ «Лашер текстиль (код ЄДРПОУ 43552627), ТОВ «Зед-світ» (код ЄДРПОУ 44191062), ТОВ «Дан Девелопмент» (клд ЄДРПОУ 41490941), ТОВ «Мінерал агротрейд» (код ЄДРПОУ 44547864), ТОВ «Імек» (код ЄДРПОУ 39583078), Приватне автотранспортне підприємство «Компанія «Спринт» (код ЄДРПОУ 30505064), ПП «Лев логістик» (код ЄДРПОУ 43905092), ТОВ «Сівертекс» (код ЄДРПОУ 39076229), ТОВ «Єлецький посад» (код ЄДРПОУ 43279182), ТОВ «ТД «Кратас плюс» (код ЄДРПОУ 43611399), ДП «Деолик-трейд» (код ЄДРПОУ 34853903), ТОВ «Еко комфорт групп» (код ЄДРПОУ 41609367), ТОВ «Північпостачбуд» (код ЄДРПОУ 44065224), ТОВ «БВФ «Кратос плюс» (код ЄДРПОУ 42830058), ТОВ «Полісся інвест» (код ЄДРПОУ 35534509), ТОВ «ЖК «Парковий» (код ЄДРПОУ 43029122), ТОВ «Чернігів Масани» (код ЄДРПОУ 40839724), ТОВ «Київський двір (код ЄДРПОУ 40459146), ПП «Ротранс» (код ЄДРПОУ 37787802).

18.10.2023 до суду надійшли витребувані від третьої особи Головного управління ДПС у Чернігівській області додаткові докази ухвалою суду від 12.10.2023.

02.11.2023 в судове засідання прибули представник позивача Письменна Н.В. та представник відповідача Борисович Д.В.

Представник позивача Письменна Н.В. повністю підтримала заявлені позовні вимоги та просила суд позов задовольнити.

Представник відповідача Борисович Д.В. проти позову заперечував, просив суд відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог.

Додаткових пояснень сторонами до суду не подано.

Учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів (ч. 3 ст. 194 КАС України).

За погодженням представників позивача та відповідача, судом на місці ухвалено здійснювати подальший розгляд справи у порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Заслухавши сторін по справі, розглянувши подані ними докази, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, встановивши правову позицію відповідача, викладену у відзиві та запереченні на відповідь, позицію позивача щодо відзиву відповідача, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 наказом Державної податкової служби України від 24.06.2021 за № 1306-о був призначений на посаду заступника начальника Головного управління ДПС у Чернігівській області.

Наказом Державної податкової служби України від 25.06.2021 №403-о оголошено наказ Державної податкової служби України від 24.06.2021 за № 1306-о «Про призначення ОСОБА_1 ».

Відповідно до наказів ГУ ДПС у Чернігівській області ДПС України від 02.06.2022 №52 Про внесення змін до наказу ГУ ДПС у Чернігівській області від 16.02.2021 №152, Додатку №1 до наказу Склад першої Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, Додатку №2 до наказу про склад другої Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, №64 від 13.06.2022 Про внесення змін до наказу ГУ ДПС у Чернігівській області від 02.06.2022 №52, Додатку №1 Склад першої Комісії та Додатку 2 Склад другої Комісії, №130 від 11.07.2022 Про внесення змін до наказу ГУ ДПС у Чернігівській області від 16.02.2021 №152, Додатку №1 до наказу Склад першої Комісії та Додатку №2 Склад другої Комісії, від 02.08.2022 №163 Про внесення змін до наказу ГУ ДПС у Чернігівській області від 16.02.2021 №152, Додатку №1 Склад першої Комісії, Додатку №2 Склад другої Комісії, від 15.08.2022 №194 Про створення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, Додатку №1 Склад першої Комісії, Додатку №2 Склад другої Комісії, від 05.09.2022 № 219 Про внесення змін до наказу ГУ ДПС у Чернігівській області від 15.08.2022 №194, Додатку №1 Склад першої Комісії, Додатку №2 Склад другої Комісії, від 26.10.2022 №301 Про внесення змін до наказу ГУ ДПС у Чернігівській області від 15.08.2022 №194, Додатку №2 Склад другої Комісії, від 29.03.2023 №65 Про внесення змін до наказу ГУ ДПС у Чернігівській області від 15.08.2022 №194, Додатку №1 Склад першої Комісії, Додатку №2 Склад другої Комісії, від 18.04.2023 №80 Про внесення змін до наказу ГУ ДПС у Чернігівській області від 15.08.2022 №194, від 12.06.2023 №150 Про внесення змін до наказу ГУ ДПС у Чернігівській області від 15.08.2022 №194, Додатку №2 Склад другої Комісії, від 15.06.2023 №151 Про внесення змін до наказу ГУ ДПС у Чернігівській області від 15.08.2022 №194, Додатку №1 Склад першої Комісії, Додатку №2 Склад другої Комісії, від 22.06.2023 №164 Про внесення змін до наказу ГУ ДПС у Чернігівській області від 15.08.2022 №194, Додатку №1 Склад першої Комісії, від 11.07.2023 №183 Про внесення змін до наказу ГУ ДПС у Чернігівській області від 15.08.2022 №194, Додатку №1 Склад першої Комісії, Додатку №2 Склад другої Комісії - Головою Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН виступав ОСОБА_1 , заступник начальника Головного управління ДПС у Чернігівській області.

Відтак, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, у складі якої Головою Комісії виступав позивач ОСОБА_1 , було здійснено реєстрацію податкових накладних в ЄРПН суб`єктів господарювання за поданими останніми документами, зокрема:

ПП «Чернігівнафтопродукт» (код ЄДРПОУ 43940577), ПП «Торговий дім «ФОНТЕКС-Агро» (код ЄДРПОУ 38510009), ПП «Сівер-нафта» (код ЄДРПОУ 44710471), ТОВ «МС-2018 (код ЄДРПОУ 42104769), ПП «АРС сервіс 22 (код ЄДРПОУ 44658312), ПП «Транслогістична компанія» (код ЄДРПОУ 44786357), ПП «Атек-Еко» (код ЄДРПОУ 40062591), ПП «Агроспецтранс» (код ЄДРПОУ 41342194), ТОВ «Клінкаст» (код ЄДРПОУ 44448887), ТОВ «Лашер текстиль (код ЄДРПОУ 43552627), ТОВ «Зед-світ» (код ЄДРПОУ 44191062), ТОВ «Дан Девелопмент» (клд ЄДРПОУ 41490941), ТОВ «Мінерал агротрейд» (код ЄДРПОУ 44547864), ТОВ «Імек» (код ЄДРПОУ 39583078), Приватне автотранспортне підприємство «Компанія «Спринт» (код ЄДРПОУ 30505064), ПП «Лев логістик» (код ЄДРПОУ 43905092), ТОВ «Сівертекс» (код ЄДРПОУ 39076229), ТОВ «Єлецький посад» (код ЄДРПОУ 43279182), ТОВ «ТД «Кратас плюс» (код ЄДРПОУ 43611399), ДП «Деолик-трейд» (код ЄДРПОУ 34853903), ТОВ «Еко комфорт групп» (код ЄДРПОУ 41609367), ТОВ «Північпостачбуд» (код ЄДРПОУ 44065224), ТОВ «БВФ «Кратос плюс» (код ЄДРПОУ 42830058), ТОВ «Полісся інвест» (код ЄДРПОУ 35534509), ТОВ «ЖК «Парковий» (код ЄДРПОУ 43029122), ТОВ «Чернігів Масани» (код ЄДРПОУ 40839724), ТОВ «Київський двір (код ЄДРПОУ 40459146), ПП «Ротранс» (код ЄДРПОУ 37787802).

Департаментом забезпечення відомчого контролю відповідно до п. 3.2 розділу 3 Порядку організації та проведення заходів відомчого контролю структурних підрозділів ДПС та територіальних органів ДПС, оформлення і реалізації їх результатів, затвердженого наказом ДПС від 06.06.2023 № 429, було здійснено моніторинг роботи Комісії за надходженням службової записки Департаменту управління ризиками від 09.06.2023 №4662/99-00-18-02-02-08 щодо аналізу стану відпрацювання податкових ризиків, складено також вказаним Департаментом від 19.06.2023 №641/99-00-02-03-01-13 доповідну записку.

Як наслідок, враховуючи доповідну записку від 19.06.2023 №641/99-00-02-03-01-13, згідно наказу ДПС України від 19.06.2023 №485, порушено дисциплінарне провадження відносно заступника начальника ГУ ДПС у Чернігівській області Погрібного Р.В., Дисциплінарною комісією прийнято рішення, зафіксованого протоколом № 32 від 28.07.2023 та винесено подання від 28.07.2023 щодо наявності в діях державного службовця дисциплінарного проступку у вигляді порушення Присяги та рекомендовано застосувати до ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення із займаною посади.

Відтак, спірні правовідносини виникли між сторонами внаслідок прийняття Державною податковою службою наказу №16-дс від 04.08.2023 «Про накладення дисциплінарного стягнення», яким застосовано до заступника начальника ГУ ДПС у Чернігівській області ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення з займаної посади державної служби за вчинення ним дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 1 частини 2 статті 65 Закону №899-VІІІ, у перший день після виходу на роботу.

Підстава прийняття спірного наказу вказана: подання Дисциплінарної комісії від 28.07.2023 №865/99-00-02-ДК, пояснення ОСОБА_2 від 01.08.2023 (вх. ДРС №25500/6 від 02.08.2023).

У даному спірному наказі відмічено, що згідно з Положенням про Головне управління ДПС у Чернігівській області, затвердженим наказом ДПС від 12.11.2020 № 643 (зі змінами) (далі Положення про ГУ ДПС у Чернігівській області), заступники начальника ГУ ДПС у Чернігівській області забезпечують виконання повноважень відповідно до затвердженого начальником ГУ ДПС у Чернігівській області розподілу обов`язків, який у встановленому порядку погоджено Головою ДПС (абзац другий пункту 12 Положення про ГУ ДПС у Чернігівській області).

Відповідно до пунктів 1, 2, 6, 7 та 9 розділу 3 посадової інструкції заступника начальника ГУ ДПС у Чернігівській області, затвердженої начальником ГУ ДПС у Чернігівській області 25.06.2021, з якою ознайомлений 25.06.2021 ОСОБА_3 , до основних посадових обов`язків заступника начальника ГУ ДПС у Чернігівській області належать: організація роботи та здійснення керівництва діяльністю ГУ ДПС у Чернігівській області у межах повноважень відповідно до розподілу обов`язків між керівним складом ГУ ДПС у Чернігівській області, Положення про ГУ ДПС у Чернігівській області, персональна відповідальність за організацію та результати його діяльності; організація та забезпечення у межах компетенції виконання в ГУ ДПС у Чернігівській області Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства фінансів України та інших міністерств з питань, що належать до компетенції ДПС та ГУ ДПС у Чернігівській області, доручень Голови ДПС, судових рішень; організація внутрішнього контролю та забезпечення його здійснення в ГУ ДПС У Чернігівській області; забезпечення взаємодії з державними органами та органами місцевого самоврядування; здійснення інших повноважень визначених чинним законодавством, Положенням про ГУ ДПС у Чернігівській області та відповідно до розподілу обов`язків між керівним складом ГУ ДПС Чернігівській області.

Та, за результатами проведеного аналізу встановлено недоліки і порушення у роботі ГУ ДПС у Чернігівській області при відпрацюванні наявних матеріалів та узагальненої інформації, а також певні розбіжності у роботі Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Чернігівській області (далі - Комісія) у межах виконання Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (зі змінами) (далі - Порядок № 1165), та Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216 (далі - Наказ № 520), у частині здійснення заходів моніторингу та аналізу стану відпрацювання податкових ризиків.

Згідно з наказом ГУ ДПС у Чернігівській області від 15.08.2022 № 194 «Про внесення змін до наказу ГУ ДПС у Чернігівській області від 16.02.2021 № 152 «Про створення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» головою Комісії був Погрібний Руслан.

Зокрема, встановлено неналежну роботу Комісії, яка полягає у відсутності прийняття рішень про відповідність критеріям ризиковості стосовно платників податків, які здійснюють ризикові операції, а саме: ПП «Чернігівнафтопродукт» (код ЄДРПОУ 43940577), ПП «Торговий дім «Фонтекс-Агро» (код ЄДРПОУ 38510009), ПП «Сівер-нафта» (код ЄДРПОУ 44710471), ТОВ «МС-2018» (код ЄДРПОУ 42104769), ПП «АРС сервіс 22» (код ЄДРПОУ 44658312), ПП «Транслогістична компанія» (код ЄДРПОУ 44786357), ПП «Атек-Еко» (код ЄДРПОУ 40062591), ПП «Агроспецтранс» (код ЄДРПОУ 41342194), TOB «Клінкаст» (код ЄДРПОУ 44448887), ТОВ «Лашер текстиль» (код ЄДРПОУ 43552627), ТОВ «Зед-світ» (код ЄДРПОУ 44191062), ТОВ «Дан Девелопмент» (код ЄДРПОУ 41490941), ТОВ «Мінерал агротрейд» (код ЄДРПОУ 44547864), ТОВ «Імек» (код ЄДРПОУ 39583078), Приватне автотранспортне підприємство «Компанія «Спринт» (код ЄДРПОУ 30505064), ПП «Лев логістик» (код ЄДРПОУ 43905092), ТОВ «Сівертекс» (код ЄДРПОУ 39076229) за наявності на те підстав.

Водночас встановлено реєстрацію податкових накладних за рішенням Комісії щодо зупинених податкових накладних/розрахунків коригування за відсутності вичерпного переліку документів, передбачених пунктом 5 Наказу № 520 за відповідності платників податку на додану вартість критеріям ризиковості платника згідно з Порядком № 1165, а саме: ТОВ «Єлецький посад» (код ЄДРПОУ 43279182), ТОВ «ТД «Кратас плюс» (код ЄДРПОУ 43611399), ДП «Деолик-трейд» (код ЄДРПОУ 34853903), ТОВ, групп» (код ЄДРПОУ 41609367), TOB Еко комфорт «Північпостачбуд» (код ЄДРПОУ 44065224), ТОВ «БВФ «Кратос плюс» (код ЄДРПОУ 42830058), ТОВ «Полісся інвест» (код ЄДРПОУ 35534509), ТОВ «ЖК «Парковий» (код ЄДРПОУ 43029122), ТОВ «Чернігів Масани» (код ЄДРПОУ 40839724).

За результатами проведеного моніторингу та аналізу наявної інформації, викладеної у доповідній записці Департаменту забезпечення відомчого контролю від 19.06.2023 № 641/99-00-02-03-01-13, виявлено, що причинами й умовами, які призвели до незабезпечення належного контролю, координації та спрямування діяльності територіального органу, є незабезпечення заступником начальника ГУ ДПС у Чернігівській області ОСОБА_4 належної роботи Комісії та порушення вимог податкового законодавства та внутрішніх розпорядчих документів ДПС при здійсненні відповідних заходів.

Дисциплінарною комісією встановлено недотримання ОСОБА_4 пунктів 1, 2, 6, 7 та 9 розділу 3 посадової інструкції в частині виконання основних посадових обов`язків, а саме: організація роботи та здійснення керівництва діяльністю ГУ ДПС у Чернігівській області у межах повноважень відповідно до розподілу обов`язків між керівним складом ГУ ДПС у Чернігівській області, Положення про ГУ ДПС у Чернігівській області, персональна відповідальність за організацію та результати його діяльності; організація та забезпечення у межах компетенції виконання в ГУ ДПС У Чернігівській області Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства фінансів України та інших міністерств з питань, що належать до компетенції ДПС та ГУ ДПС У Чернігівській області, доручень Голови ДПС, судових рішень; організація внутрішнього контролю та забезпечення його здійснення в ГУ ДПС у Чернігівській області; забезпечення взаємодії з державними органами та органами місцевого самоврядування; здійснення інших повноважень, визначених чинним законодавством, Положенням про ГУ ДПС у Чернігівській області та відповідно до розподілу обов`язків між керівним складом ГУ ДПС у Чернігівській області.

Також вказано, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (зі змінами та доповненнями) в Україні введено воєнний стан із 24 лютого 2022 року, який триває дотепер та в період дії воєнного стану кожен громадянин має особливо сумлінно виконувати свої обов`язки, тим більше на посаді в державному органі, який забезпечує більшу дохідну частину бюджету.

Оскільки відповідно до статті 36 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ «Про державну службу» (зі змінами) (далі - Закон № 889-VI) особа, призначена на посаду державної служби вперше, публічно складає Присягу державного службовця такого змісту: «Усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права, свободи і законні інтереси людини громадянина, честь держави, з гідністю нести високе звання державного службовця та сумлінно виконувати свої обов`язки», то несумлінне виконання державним службовцем його посадових обов`язків та інших законних вимог нерозривно пов`язане та об`єктивно має наслідком порушення Присяги таким державним службовцем.

Підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов`язків та інших вимог, встановлених Законом № 889-VIII та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 65 Закону № 889-VIII дисциплінарним проступком, зокрема, є порушення Присяги державного службовця. З тексту Присяги вбачається, що в основі поведінки державного службовця закладені етичні, правові та службово-дисциплінарні норми поведінки, недодержання яких утворює факт порушення Присяги. Тому, складаючи Присягу, державний службовець покладає на себе не тільки певні службові зобов`язання, а й моральну відповідальність за їх виконання.

Присяга державного службовця має правову природу одностороннього, індивідуального, публічно-правового характеру, конституційного зобов`язання державного службовця. Отже, враховуючи вищезазначене, інтереси служби нерозривно пов`язані з інтересами держави та народу України (оскільки сплачені платниками податки, доходи та збори спрямовуються, зокрема, і на соціальні виплати), а неналежне виконання своїх обов`язків посадовими особами територіальних органів ДПС (які несуть персональну відповідальність за роботу такого територіального органу, як було зазначено вище) є тим самим порушенням Присяги державного службовця.

За наявних обставин, а також враховуючи, що несумлінне, недобросовісне виконання обов`язків державного службовця в умовах дії воєнного стану, що вчинено проти інтересів служби та суперечить покладеним на нього обов`язкам, підриває довіру до нього як до носія влади, що призводить до приниження авторитету державного органу та унеможливлює виконання ним своїх обов`язків надалі, утворює факт порушення Присяги державного службовця, прийнято спірний наказ про звільнення із займаної посади.

Позивач не погоджуючись із спірним наказом про звільнення його із посади заступника начальника ГУД ДПС у Чернігівській області звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Відповідно, позивач та його представник вважають, що у ДПС України відсутні належні та достатні докази наявності дисциплінарного проступку у ОСОБА_1 , який перебував на посаді заступника начальника ГУ ДПС у Чернігівській області, Голови Комісії. Вказують, що під час перевірки Комісією документів поданих суб`єктами господарювання на реєстрацію до ЄРПН було достатньо підстав для погодження реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Дисциплінарною комісією перевірялась робота Комісії регіонального рівня, а притягнутий до відповідальності Голова Комісії за нормами, які стосуються повноважень та обов`язків ОСОБА_1 як заступника керівника ГУ ДПС. Наполягали на тому, що рішення Комісії регіонального рівня приймаються колегіально, Голові Комісії члени Комісії не підзвітні, на них впливу позивач як Голова Комісії не має, порядок притягнення до відповідальності членів Комісії нормами діючого законодавства не передбачений та зауважили про порушення порядку формування дисциплінарної справи щодо повідомлення позивача про чергове засідання дисциплінарної комісії, висновки та подання комісії не містять обґрунтованості доведення вини позивача, наявності в його діях дисциплінарного проступку, наслідків такого проступку, до дисциплінарної відповідальності позивач притягнутий під час перебування у відпустці, просять скасувати спірний наказ Державної податкової служби України від 04.08.2023 року № 16-дс, як незаконний.

В свою чергу, відповідач наполягає на законності та обґрунтованості спірного наказу Державної податкової служби України від 04.08.2023 року № 16-дс, позивач не належним чином виконував своїх обов`язків як Голова Комісії регіонального рівня, що призвело до реєстрації податкових накладних підприємств які віднесені до ризикових, своїми діями порушив Присягу державного службовця, що має наслідком притягнення такого до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення із посади заступника начальника ГУ ДПС.

Таким чином, предметом спору є наказ Державної податкової служби України від 04.08.2023 року № 16-дс про накладення дисциплінарного стягнення, яким до ОСОБА_1 застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення із займаної посади державної служби за вчинення ним дисциплінарного проступку, передбаченого п. 1 ч. 2 ст. 65 ЗУ «Про державну службу», у зв`язку з чим, суду підлягає перевірка на відповідність спірного наказу вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України із з дотриманням судом принципів адміністративного судочинства визначених частиною третьою вказаної статті.

Суд зазначає, що згідно п. 2 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч. 2 ст. 5 КАС України).

Статтею 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

За ч. 3 ст. 2 КАС України основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є: 1) верховенство права; 2) рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; 3) гласність і відкритість судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; 4) змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі; 5) обов`язковість судового рішення; 6) забезпечення права на апеляційний перегляд справи; 7) забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом; 8) розумність строків розгляду справи судом; 9) неприпустимість зловживання процесуальними правами; 10) відшкодування судових витрат фізичних та юридичних осіб, на користь яких ухвалене судове рішення.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог (ч. 2 ст. 9 КАС України).

Порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (ч. 1, ч. 3 ст. 3 КАС України).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Приписами статей 6 та 19 Конституції України визначено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889) визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.

Згідно ст. 1 Закону №889 державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо:

1) аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів;

2) забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів;

3) забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг;

4) здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства;

5) управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням;

6) управління персоналом державних органів;

7) реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством.

За ч. 2 ст. 1 Закону №889 державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Серед визначених Законом №889 понять в статті 2 вказано, що посада державної служби - визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу з установленими відповідно до законодавства посадовими обов`язками у межах повноважень, визначених частиною першою статті 1 цього Закону; 5) професійна компетентність - здатність особи в межах визначених за посадою повноважень застосовувати спеціальні знання, уміння та навички, виявляти відповідні моральні та ділові якості для належного виконання встановлених завдань і обов`язків, навчання, професійного та особистісного розвитку; службова дисципліна - неухильне додержання Присяги державного службовця, сумлінне виконання службових обов`язків та правил внутрішнього службового розпорядку.

Принципи державної служби визначені статтею 4 Закону № 889, серед яких: верховенство права - забезпечення пріоритету прав і свобод людини і громадянина відповідно до Конституції України, що визначають зміст та спрямованість діяльності державного службовця під час виконання завдань і функцій держави; професіоналізм - компетентне, об`єктивне і неупереджене виконання посадових обов`язків, постійне підвищення державним службовцем рівня своєї професійної компетентності, вільне володіння державною мовою і, за потреби, регіональною мовою або мовою національних меншин, визначеною відповідно до закону; законність - обов`язок державного службовця діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; доброчесність - спрямованість дій державного службовця на захист публічних інтересів та відмова державного службовця від превалювання приватного інтересу під час здійснення наданих йому повноважень.

Відповідно до ст. 7 Закону №889 державний службовець, серед визначеного, має право на: повагу до своєї особистості, честі та гідності, справедливе і шанобливе ставлення з боку керівників, колег та інших осіб; чітке визначення посадових обов`язків; належні для роботи умови служби та їх матеріально-технічне забезпечення; просування по службі з урахуванням професійної компетентності та сумлінного виконання своїх посадових обов`язків; оскарження в установленому законом порядку рішень про накладення дисциплінарного стягнення, звільнення з посади державної служби, а також висновку, що містить негативну оцінку за результатами оцінювання його службової діяльності; захист від незаконного переслідування з боку державних органів та їх посадових осіб у разі повідомлення про факти порушення вимог цього Закону.

Державні службовці також реалізують інші права, визначені у положеннях про структурні підрозділи державних органів та посадових інструкціях, затверджених керівниками державної служби в цих органах (ч. 2 ст. 7 Закону №889).

Основні обов`язки державного службовця закріплені статтею 8 Закону № 889, зокрема:

- дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

- дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки;

- забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів;

- сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов`язки та умови контракту про проходження державної служби (у разі укладення);

- додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Державні службовці виконують також інші обов`язки, визначені у положеннях про структурні підрозділи державних органів та посадових інструкціях, затверджених керівниками державної служби в цих органах та контракті про проходження державної служби (у разі укладення).

Згідно ст. 9-1 Закону №889 доведення інформації або документів до відома державного службовця відповідно до вимог цього Закону здійснюється шляхом її вручення або надсилання поштою, в тому числі з використанням інших засобів телекомунікаційного зв`язку. У разі доведення інформації або документів шляхом використання інших засобів телекомунікаційного зв`язку такий спосіб фіксується протоколом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Інформація або документи надсилаються державному службовцеві за адресою місця проживання/перебування або на його адресу електронної пошти чи з використанням інших засобів телекомунікаційного зв`язку за наявними в особовій справі контактними даними.

Державний службовець при вступі чи проходженні державної служби зобов`язаний повідомити службу управління персоналом про його засоби електронної пошти чи інші засоби телекомунікаційного зв`язку з ним з метою їх використання для доведення до відома державного службовця інформації або документів.

Інформація або документи, надіслані поштою, в тому числі електронною, чи шляхом передачі з використанням інших засобів зв`язку вважаються такими, що доведені до відома державного службовця на п`ятий календарний день з моменту їх відправлення.

Відповідно до статті 36 Закону № 889 особа, призначена на посаду державної служби вперше, публічно складає присягу державного службовця такого змісту: «Усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права, свободи і законні інтереси людини і громадянина, честь держави, з гідністю нести високе звання державного службовця та сумлінно виконувати свої обов`язки», та з чого слідує, несумлінне виконання державним службовцем його посадових обов`язків та інших законних вимог, що нерозривно пов`язано, та об`єктивно має наслідком порушення Присяги таким державним службовцем.

Відповідно до статті 64 Закону № 889 за невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.

Підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов`язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення (ст. 65 Закону № 889).

Згідно з ч.2 ст. 65 Закону № 889, дисциплінарним проступком серед перелічених, є 1) порушення Присяги державного службовця; 2) порушення правил етичної поведінки державних службовців; 3) вияв неповаги до держави, державних символів України, Українського народу; 4) дії, що шкодять авторитету державної служби; 5) невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень; 6) недотримання правил внутрішнього службового розпорядку; 7) перевищення службових повноважень, якщо воно не містить складу кримінального або адміністративного правопорушення; 8) невиконання вимог щодо політичної неупередженості державного службовця; 9) використання повноважень в особистих (приватних) інтересах або в неправомірних особистих інтересах інших осіб; 12) прогул державного службовця (у тому числі відсутність на службі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин; 13) поява державного службовця на службі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння; 14) прийняття державним службовцем необґрунтованого рішення, що спричинило порушення цілісності державного або комунального майна, незаконне їх використання або інше заподіяння шкоди державному чи комунальному майну, якщо такі дії не містять складу кримінального або адміністративного правопорушення; 15) прийняття державним службовцем рішення, що суперечить закону або висновкам щодо застосування відповідної норми права, викладеним у постановах Верховного Суду, щодо якого судом винесено окрему ухвалу.

Згідно ч 3 ст. 65 Закону №889 державний службовець не може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності, якщо минуло шість місяців з дня, коли керівник державної служби дізнався або мав дізнатися про вчинення дисциплінарного проступку, не враховуючи час тимчасової непрацездатності державного службовця чи перебування його у відпустці, або якщо минув один рік після його вчинення або постановлення відповідної окремої ухвали суду.

Дисциплінарне провадження порушено 19.06.2023 наказом № 485, відкрито, сформовано 21.06.2023, подання Дисциплінарної комісії складено 28.07.2023.

Також, суд враховує, що відповідно до наказу ГУ ДПС у Чернігівській області від 19.06.2023 № 144-в ОСОБА_1 було надано частину основної щорічної відпустки 14 календарних днів з 20.06.2022 по 03.07.2023; наказом від 10.07.2023 № 157-в надано частину основної щорічної відпустки тривалістю 19 календарних днів з 10.07.2023 по 28.07.2023; наказом від 31.07.2023 № 175-в надано частину щорічної додаткової оплачуваної відпустки 5 календарних днів з 31.07.2023 по 04.08.2023; наказом від 14.08.2023 № 189-в надано частину щорічної основної відпустки о1 календарний день - 16.08.2023; 4 календарні дні з 17.08.2023 по 20.08.2023, 3 календарних дні з 21.08.2023 по 23.08.2023; додаткову щорічну оплачувану відпустку 15 календарних днів з 24.08.2023 по 07.09.2023. Наказом від 14.08.2023 № 188-в надано частину додаткової щорічної оплачуваної відпустки 2 календарні дні з 14.08.2023 по 15.08.2023 з підстав перенесення такої у зв`язку із тимчасовою непрацездатністю ОСОБА_1 03.08.2023, 08.08.2023.

На момент винесення відповідачем спірного наказу від 04.08.2023 №16-дс, з вказаних вище доказів, позивач ОСОБА_1 перебував на посаді заступника начальника ГУ ДПС у Чернігівській області та відповідними переліченими вище наказами ГУ ДПС у Чернігівській області призначений Головою Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Згідно Положення про ГУ ДПС у Чернігівській області, затвердженого Наказом Державної податкової служби України 12.11.2020 № 643, зі змінами внесеними наказами ДПС від 04.03.2021 № 264, від 26.03.2022 № 172, від 15.06.2023 №469 Головне управління ДПС у Чернігівській області (далі - ГУ ДПС) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Чернігівської області та є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Чернігівській області (ЄДРПОУ 43143966).

ГУ ДПС у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінфіну, що належать до компетенції ДПС, наказами ДПС, дорученнями керівництва ДПС, іншими актами законодавства (п. 2 Положення).

За п. 3 Положення Основними завданнями ГУ ДПС (крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій (далі - ДПІ)) є: забезпечення реалізації державної податкової політики, здійснення у межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків, зборів, платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотриманням порядку проведення розрахункових операцій, у тому числі готівкових розрахунків за товари (послуги), а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.

Відповідно до п. 4 Положення ГУ ДПС відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, 1) здійснює контроль за дотриманням вимог податкового законодавства, законодавства щодо адміністрування єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС; 2) здійснює контроль за правомірністю бюджетного відшкодування податку на додану вартість; 3) здійснює податковий контроль за встановленням відповідності умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки»; 34) вживає заходів для виявлення, аналізування та перевірки фінансових операцій, які можуть бути пов`язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму у випадках та в межах повноважень, передбачених законом; 35) підтверджує статус податкового резидента України; 61) здійснює інші повноваження, визначені законом.

ГУ ДПС очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Головою ДПС, відповідно до законодавства про державну службу за погодженням з Міністром фінансів, у тому числі у разі покладання обов`язків за вакантною посадою (п. 10 Положення).

В пункті 11 Положення, зокрема, зазначено, що начальник ГУ ДПС: 1) очолює ГУ ДПС, здійснює загальне керівництво його діяльністю, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності; 2) у межах компетенції організовує та забезпечує виконання в ГУ ДПС Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів Мінфіну та інших міністерств з питань, що належать до компетенції ДПС, наказів ДПС та ГУ ДПС, доручень Голови ДПС, судових рішень; 6) розподіляє обов`язки між своїми заступниками за погодженням із Головою ДПС; 7) затверджує положення про самостійні структурні підрозділи, ДПІ, структурні підрозділи у складі самостійних та ДПІ, посадові інструкції працівників ГУ ДПС; 8) у встановленому порядку призначає та звільняє державних службовців та працівників ГУ ДПС, відповідно до чинного законодавства про державну службу та законодавства про працю, укладає та розриває з державними службовцями ГУ ДПС контракти про проходження державної служби; 14) утворює комісії, робочі та експертні групи; 16) підписує накази ГУ ДПС.

Начальник ГУ ДПС має заступників, яких призначає на посади та звільняє з посад Голова ДПС відповідно до законодавства про державну службу. Заступники начальника ГУ ДПС забезпечують виконання повноважень відповідно до затвердженого начальником ГУ ДПС розподілу обов`язків, який у встановленому порядку погоджено з Головою ДПС (п. 12 Положення).

Відповідно до посадової Інструкції заступника начальника ГУ ДПС у Чернігівській області затвердженої начальником ГУ ДПС у Чернігівській області 25.06.2021 (далі - Інструкція), з якою ознайомлений належним чином позивач, вбачається, що метою вказаної займаної посади є забезпечення реалізації Головним управлінням ДПС у Чернігівській області (далі ГУ ДПС) державної податкової політики, у межах повноважень, відповідно до розподілу обов`язків між керівним складом ГУ ДПС, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків, зборів, платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотримання порядку проведення розрахункових операцій, у тому числі готівкових розрахунків за товари (послуги), а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону (п. 2 Інструкції).

Серед основних посадових обов`язків в п. 3 Інструкції зазначено:

1 Організовує роботу та здійснює керівництво діяльністю ГУ ДПС у межах повноважень, відповідно до розподілу обов`язків між керівним складом ГУ ДПС, Положення про ГУ ДПС, затвердженого наказом ДПС від 12.11.2020 № 643 «Про затвердження положень про територіальні органи» (далі - наказ), несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності;

2 Організовує та забезпечує у межах компетенції виконання в ГУ ДПС Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства фінансів України та інших міністерств з питань, що належать до компетенції ДПС, наказів ДПС та ГУ ДПС, доручень Голови ДПСУ судових рішень;

3 Забезпечує:

- в межах своїх повноважень реалізацію державної програми з виконання Антикорупційної стратегії та реалізацію положень Антикорупційної програми ДПС;

- реєстрацію та ведення обліку платників податків, платників єдиного внеску, об`єктів оподаткування та об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням, проведення диференціації платників податків;

- організацію у межах повноважень, передбачених законом, формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, інших реєстрів, банків і баз даних, ведення яких покладено законодавством на ДПС, а також реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов`язкового соціального страхування;

- організацію ведення обліку податків і зборів, платежів та адміністрування податків і зборів, платежів, єдиного внеску, у тому числі проведення відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків (платників єдиного внеску);

- застосування до платників податків (платників єдиного внеску) передбачені законом фінансові (штрафні санкції (штрафи) за порушення вимог податкового законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС;

- проведення аналізу нормативно-правових актів, закріплених функцій і процедур щодо виявлення дискримінаційних повноважень і норм (корупційних ризиків), що сприяють вчиненню корупційного правопорушення чи правопорушення, пов`язаного з корупцією

Здійснює контроль:

- за дотриманням вимог податкового законодавства, законодавства щодо адміністрування єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС;

- своєчасності подання платниками податків (платниками єдиного внеску) передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків, зборів, платежів, єдиного внеску;

У разі тимчасової відсутності з поважних причин начальника ГУ ДПС здійснює контроль за станом забезпечення організації роботи з питань охорони державної таємниці відповідно до вимог режиму секретності, кіберзахисту, технічного та криптографічного захисту інформації, є головою експертної комісії з питань таємниць;

Організовує внутрішній контроль та забезпечує його здійснення в ГУ ДПС у межах компетенції;

Забезпечує взаємодію з державними органами та органами місцевого самоврядування;

Виконує обов`язки за вакантною посадою, у разі тимчасової відсутності з поважних причин начальника ГУ ДПС, заступників начальника ГУ ДПС відповідно до розподілу обов`язків між керівним складом ГУ ДПС за окремим наказом Голови ДПС;

Здійснює інші повноваження, визначені чинним законодавством, Положенням про ГУ ДПС, затвердженого наказом та відповідно до розподілу обов`язків між керівним складом ГУ ДПС.

Відповідно до п. 4 Інструкції має права підписувати документи відповідно до чинного законодавства, розпорядчих документів та реалізовувати під час виконання посадових обов`язків інші права, визначені Положенням ДПС та ГУ ДПС та чинним законодавством.

Умови проходження служби, режим роботи визначаються законодавством про державну службу, законодавством про працю, розпорядчими документами ДПС та ГУ ДПС.

Відповідно до наказу ГУ ДПС у Чернігівській області від 23.06.2021 №301 Про розподіл обов`язків між керівним складом ГУ ДПС у Чернігівській області, на період відсутності керівництва п. 2 установлено взаємозаміну на період відсутності керівництва, зокрема ОСОБА_5 .

Така взаємозаміна відповідає також наказу ГУ ДПС у Чернігівській області № 35 від 08.02.2022 про внесення змін до наказу № 301 від 23.06.2021, наказу від 23.05.2022 № 47, наказу від 02.08.2022 № 165. Згідно останнього наказу № 165 втратили чинність накази №№301,425, 35, 47.

Згідно Розподілу обов`язків між керівним складом ГУ ДПС у Чернігівській області, затвердженого наказом наказу ГУ ДПС у Чернігівській області від 23.06.2021 №301 вбачається, що начальник ГУ ДПС у Чернігівській області, серед визначеного, очолює ГУ ДПС, здійснює загальне керівництво його діяльністю, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності; у межах компетенції організовує та забезпечує виконання в ГУ ДПС Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства фінансів України та інших міністерств з питань, що належать до компетенції ДПС, наказів ДПС та ГУ ДПС, доручень Голови ДПС, судових рішень; подає Голові ДПС для затвердження плани роботи ГУ ДПС; подає Голові ДПС для затвердження організаційну структуру, штатний розпис та кошторис ГУ ДПС; звітує перед Головою ДПС про виконання планів роботи ГУ ДПС та покладених на нього завдань, про усунення порушень і недоліків, виявлених під час проведення перевірок діяльності ГУ ДПС, а також про притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у допущених порушеннях; 6) розподіляє обов`язки між своїми заступниками за погодженням із Головою ДПС; організовує внутрішній контроль та забезпечує його здійснення в ГУ ДПС у межах повноважень; здійснює інші повноваження, визначені законом; координує та організовує роботу, відповідно щодо організації роботи ГУ ДПС; забезпечення взаємодії з державними органами та органами місцевого самоврядування; здійснення комплексу заходів для забезпечення дотримання законності та ефективності в межах повноважень, передбачених законом, ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, досягнення результатів відповідно до встановленої мети, завдань, планів і вимог щодо діяльності ГУ ДПС; здійснення планово-фінансової роботи в ГУ ДПС, контролю за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, організації, ведення, вдосконалення бухгалтерського обліку, складання фінансової та іншої звітності, ведення обліку трудових ресурсів та заробітної плати (у тому числі сплати податку з доходів фізичних осіб) в установленому законодавством порядку (розділ І).

Заступник начальника Головного управління ДПС у Чернігівській області (далі - заступник начальника ГУ ДПС) Погрібний Р. (розділ ІІ) координує, організовує роботу та несе відповідальність, серед іншого, щодо: здійснення адміністрування податків і зборів, платежів, єдиного внеску, у тому числі проведення відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків (платників єдиного внеску); контролю за своєчасністю подання платниками податків (платниками єдиного внеску) передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів, єдиного внеску (закріплюється у межах компетенції підрозділу за податками, зборами, платежами, які ним адмініструються); застосування до платників податків (платників єдиного внеску) передбачених законом фінансових (штрафних) санкцій (штрафів) за порушення вимог податкового законодавства чи законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС; підтвердження статусу податкового резидента України; проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів податкового контролю; здійснення сервісного обслуговування платників податків (платників єдиного внеску), зокрема надання адміністративних послуг; здійснення моніторингу та аналізу виконання показників розрахунків з бюджетом та державними цільовими фондами, затверджених фінансовими планами державних підприємств, господарських організацій, у статутному капіталі яких є корпоративні права, що належать державі, їхніми дочірніми підприємствами та підготовки пропозицій керівництву ДПС. Виконує інші обов`язки визначені начальником ГУ ДПС.

Заступник начальника ГУ ДПС підзвітний і підконтрольний Начальнику ГУ ДПС.

Заступник начальника ГУ ДПС спрямовує та координує діяльність наступних структурних підрозділів ГУ ДПС: Управління податкового адміністрування юридичних осіб; Управління податкового адміністрування фізичних осіб; Управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків; Відділу координації та моніторингу доходів бюджету.

Наказом ГУ ДПС у Чернігівській області № 425 від 21.10.2021 внесено зміни до наказу №301 від 23.06.2021, а саме розділі ІІ. Заступник начальника Головного управління ДПС У Чернігівській області - Погрібний Руслан після абзацу 14 доповнити новими абзацами 15 та 16 такого змісту: «Організовує та здійснює внутрішній контроль за закріпленими напрямами роботи, в тому числі у підпорядкованих структурних підрозділах ГУ ДПС. Здійснює координацію управління ризиками за закріпленими напрямами роботи.». У зв`язку з цим абзаци 15-19 вважати абзацами 17-21.

Визначені вище Розподіл обов`язків між керівним складом ГУ ДПС у Чернігівській області, розділи І та ІІ щодо обов`язків керівника та заступника, відповідно, ОСОБА_1 , відповідають також Розподілу, затвердженого наказом ГУ ДПС у Чернігівській області від 08.02.2022 № 35 з урахуванням наказу № 425 від 21.10.2021; Розподілу, затвердженого наказом від 23.05.2022 № 47; Розподілу, затвердженого наказом від 02.08.2022 № 165.

Управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків, як структурний підрозділ відповідає організаційній структурі ГУ ДПС у Чернігівській області, затвердженої головою ДПС України 15.12.2020; переліку змін №1 до організаційної структури, затвердженої відповідно 19.03.2021; організаційній структурі, затвердженої 29.04.2022.

Відповідно до Регламенту ГУ ДПС у Чернігівській області із змінами 10.02.2021 №141, від 05.07.2021 №311, від 15.06.2022 №68, від 02.08.2022 №164, від 03.04.2023 №68, від 04.07.2023 №173, Регламент встановлює порядок організації діяльності ГУ ДПС у Чернігівській області, пов`язаної з виконанням покладених на них завдань та здійснення повноважень, та є неухильним для виконання усіма працівника ГУ ДПС у Чернігівській області.

Вказаний Регламент відповідає визначеним повноваженням та функціям згідно діючого законодавства, містить опис організації роботи Головного управління, серед якого є планування роботи, управління персоналом та проходження державної служби, засади дисциплінарної відповідальності, дострокове зняття дисциплінарного стягнення, організації внутрішнього контролю, роботи з документами, пропозиції, погодження проектів розпорядчих та інших документів з основних питань діяльності , взаємодії з іншими територіальними органами тощо. Суперечність даного Регламенту іншим внутрішнім розпорядчим документам між сторонами не встановлена, у зв`язку з чим не підлягає детального дослідження судом в даній справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 68 Закону № 889 дисциплінарне провадження порушується шляхом видання відповідного наказу (розпорядження), зокрема, суб`єктом призначення - стосовно інших державних службовців.

Для здійснення дисциплінарного провадження з метою визначення ступеня вини, характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку утворюється дисциплінарна комісія з розгляду дисциплінарних справ (далі - дисциплінарна комісія) (ч. 1 ст. 69 Закону №889).

Дисциплінарну комісію стосовно державних службовців, які займають посади державної служби категорії "Б" та здійснюють повноваження керівників державної служби в державних органах, а також їх заступників, утворює суб`єкт призначення (ч. 2 ст. 69 Закону №889).

Дисциплінарна комісія діє у складі не менше трьох членів (ч. 3 ст. 69 Закону №889).

Члени дисциплінарної комісії здійснюють свої повноваження на громадських засадах (ч. 5 ст. 69 Закону №889).

Відповідно до ч. 10 ст. 69 Закону №889 результатом розгляду дисциплінарної справи є пропозиція Комісії або подання дисциплінарної комісії, які мають рекомендаційний характер для суб`єкта призначення.

Суб`єкт призначення протягом 10 календарних днів зобов`язаний прийняти рішення на підставі пропозиції Комісії або подання дисциплінарної комісії або надати вмотивовану відмову протягом цього строку (ч. 11 ст. 69 Закону № 889).

Згідно ст. 71 Закону №889 порядок здійснення дисциплінарного провадження затверджується Кабінетом Міністрів України. Порядок здійснення дисциплінарного провадження визначає, зокрема: 1) повноваження та порядок роботи дисциплінарної комісії; 2) порядок формування дисциплінарної комісії; 3) порядок здійснення дисциплінарного провадження у разі неможливості утворення або функціонування дисциплінарної комісії у державному органі.

Державний службовець може бути відсторонений від виконання посадових обов`язків у разі виявлення порушень, встановлених пунктами 1, 7-10 та 14 частини другої статті 65 цього Закону, за які до нього може бути застосовано дисциплінарне стягнення (ч. 1 ст. 72 Закону №889).

Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 73 Закону №889 з метою збору інформації про обставини, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження, для визначення дисциплінарною комісією ступеня вини, характеру і тяжкості цього дисциплінарного проступку Комісією, дисциплінарною комісією формується дисциплінарна справа.

Дисциплінарна справа повинна містити: 1) дату і місце її формування; 2) підстави для відкриття дисциплінарного провадження; 3) характеристику державного службовця, складену його безпосереднім керівником, та інші відомості, що характеризують державного службовця; 4) відомості щодо наявності чи відсутності дисциплінарних стягнень; 6) пояснення державного службовця щодо обставин, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження та/або акт про відмову від надання таких пояснень; 7) пояснення безпосереднього керівника державного службовця з приводу обставин, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження; 8) пояснення інших осіб, яким відомі обставини, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження (за наявності); 9) належним чином завірені копії документів і матеріалів, що підтверджують та/або спростовують факт вчинення дисциплінарного проступку; 12) пропозиції Комісії або подання дисциплінарної комісії у державному органі з висновком про наявність чи відсутність у діях державного службовця дисциплінарного проступку та підстав для його притягнення до дисциплінарної відповідальності; 13) опис матеріалів, які містяться в дисциплінарній справі.

Порядок обліку та роботи з дисциплінарними справами встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби (ч. 4 ст. 73 Закону №889).

Відповідно до ст. 75 Закону № 889 дисциплінарне стягнення має відповідати ступеню тяжкості вчиненого проступку та вини державного службовця. Під час визначення виду стягнення необхідно враховувати характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, обставини, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, результати оцінювання службової діяльності державного службовця, наявність заохочень, стягнень та його ставлення до служби.

Дисциплінарне стягнення може бути накладено тільки у разі встановлення факту вчинення дисциплінарного проступку та вини державного службовця. Вчинення державним службовцем діянь у стані крайньої потреби або необхідної оборони виключають можливість застосування дисциплінарного стягнення.

За кожне порушення службової дисципліни накладається лише одне дисциплінарне стягнення.

Дисциплінарне стягнення не може бути застосовано під час відсутності державного службовця на службі у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, під час перебування його у відпустці або у відрядженні.

Дисциплінарне стягнення до державного службовця застосовується не пізніше шести місяців з дня виявлення дисциплінарного проступку, без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування у відпустці, а також не застосовується, якщо минув один рік після його вчинення.

Державний службовець має право на ознайомлення з матеріалами дисциплінарної справи та на оскарження застосованого до нього дисциплінарного стягнення у визначеному цим Законом порядку.

Державний службовець може користуватися правовою допомогою адвоката або іншого уповноваженого ним представника.

Відповідно до ст. 75 Закону № 889 перед накладенням дисциплінарного стягнення суб`єкт призначення повинен отримати від державного службовця, який притягається до дисциплінарної відповідальності, письмове пояснення.

Пояснення державного службовця має відображати час, місце, обставини та причини вчинення ним дисциплінарного проступку, його усвідомлення чи заперечення провини, а також інші питання, які мають значення у справі.

Відмова надати пояснення оформляється відповідним актом і підтверджується двома державними службовцями. Відмова надати пояснення не перешкоджає здійсненню дисциплінарного провадження та накладенню на державного службовця дисциплінарного стягнення.

За ст. 76 Закону № 889 державний службовець має право на ознайомлення з усіма матеріалами дисциплінарної справи перед прийняттям рішення про накладення на нього дисциплінарного стягнення.

За результатами ознайомлення державний службовець має право вносити зауваження до висновку, клопотання про вжиття додаткових заходів для встановлення обставин, які мають значення для справи, надавати додаткові пояснення та додаткові документи і матеріали, що стосуються зазначених обставин, які долучаються до справи.

За ст. 77 Закону № 889 слідує, що рішення про накладення на державного службовця дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження приймає суб`єкт призначення протягом 10 календарних днів з дня отримання пропозицій Комісії, подання дисциплінарної комісії у державному органі. Рішення оформляється відповідним актом суб`єкта призначення.

У рішенні, яке оформляється наказом (розпорядженням), зазначаються найменування державного органу, дата його прийняття, відомості про державного службовця, стислий виклад обставин справи, вид дисциплінарного проступку і його юридична кваліфікація, вид застосованого дисциплінарного стягнення.

Якщо під час розгляду дисциплінарної справи у діях державного службовця не виявлено дисциплінарного проступку, суб`єкт призначення приймає рішення про закриття дисциплінарного провадження стосовно державного службовця, яке оформляється наказом (розпорядженням).

У разі виявлення за результатами розгляду ознак кримінального чи адміністративного правопорушення суб`єкт призначення зобов`язаний протягом трьох календарних днів передати відповідну заяву та копію матеріалів справи до відповідного правоохоронного органу.

Пропозиція Комісії, подання дисциплінарної комісії є обов`язковими для розгляду суб`єктами призначення та враховуються ними під час вирішення питань щодо застосування дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження.

Державному службовцю видається під розписку належним чином завірена копія наказу (розпорядження) про накладення на нього дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження не пізніше наступного робочого дня після прийняття відповідного рішення.

У разі відмови державного службовця від одержання копії наказу (розпорядження) про накладення на нього дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження такий документ не пізніш як у триденний строк з дня прийняття рішення надсилається державному службовцеві за місцем його проживання рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Право на оскарження наказу визначено ст. 78 Закону № 889.

Процедуру здійснення дисциплінарними комісіями з розгляду дисциплінарних справ (далі - дисциплінарна комісія) дисциплінарних проваджень стосовно державних службовців визначає Порядок здійснення дисциплінарного провадження, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1039 (далі - Порядок № 1039).

Згідно із пунктом 2 Порядку № 1039 процедура здійснення дисциплінарного провадження передбачає: прийняття рішення про порушення дисциплінарного провадження; формування дисциплінарної комісії та її склад; визначення повноважень дисциплінарної комісії; визначення основних засад роботи дисциплінарної комісії; формування дисциплінарної справи; прийняття рішення за результатами розгляду дисциплінарної справи.

Вказана процедура є обов`язковою, а вказаний у ній перелік є обов`язковим та не підлягає розширеному тлумаченню.

Пунктом 4 Порядку № 1039 встановлено, що дисциплінарне провадження розпочинається з моменту прийняття рішення про порушення дисциплінарного провадження та завершується прийняттям рішення про накладення на державного службовця, стосовно якого здійснюється дисциплінарне провадження (далі державний службовець). дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження.

Зокрема, п. 25 Порядку 1039 встановлено, що тривалість формування дисциплінарної справи не може перевищувати 20 календарних днів. За потреби зазначений строк може бути продовжений міністром або суб`єктом призначення, але не більш як до 30 календарних днів.

Дисциплінарна справа повинна містити: дату і місце її формування; підстави для відкриття дисциплінарного провадження; характеристику державного службовця, складену його безпосереднім керівником, та інші відомості, що характеризують державного службовця; відомості щодо наявності чи відсутності дисциплінарних стягнень; пояснення державного службовця щодо обставин, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження, та/або акт про відмову від надання таких пояснень: пояснення безпосереднього керівника державного службовця з приводу обставин, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження; пояснення інших осіб, яким відомі обставини, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження (за наявності); належним чином завірені копії документів і матеріалів, що підтверджують та/або спростовують факт вчинення дисциплінарного проступку; пропозиції Комісії або подання дисциплінарної комісії у державному органі з висновком про наявність чи відсутність у діях державного службовця дисциплінарного проступку та підстав для його притягнення до дисциплінарної відповідальності; опис матеріалів, які містяться в дисциплінарній справі.

Відповідно до п. 31 Порядку №1039 комісія, дисциплінарна комісія запрошує державного службовця на своє засідання для надання пояснення щодо обставин, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження, та пропонує надати таке пояснення у письмовому вигляді.

Державний службовець має право: бути присутнім на засіданні Комісії, дисциплінарної комісії для надання пояснення щодо обставин, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження; знайомитися з матеріалами дисциплінарної справи відповідно до статті 76 Закону, у тому числі в установленому законом порядку запитувати та отримувати відповідні документи, їх копії; надавати пояснення, а також відповідні документи та матеріали щодо обставин, які досліджуються; заявляти клопотання про необхідність одержання і долучення до матеріалів дисциплінарної справи нових документів, одержання додаткових пояснень осіб, яким можуть бути відомі обставини справи; користуватися правовою допомогою адвоката або іншого уповноваженого ним представника.

Державний службовець користується іншими правами, встановленими Конституцією та законами України.

Положеннями п.32 Порядку №1039 встановлено, що про дату, час і місце засідання Комісії, дисциплінарної комісії державному службовцю повідомляється шляхом вручення інформації чи документів або надсилання Пx поштою за адресою місця проживання/перебування чи на його адресу електронної пошти, або з використанням інших засобів телекомунікаційного зв`язку за наявними в особовій справі контактними даними.

Таке повідомлення здійснюється не менш як за п`ять календарних днів до дня проведення засідання Комісії, дисциплінарної комісії.

Комісія, дисциплінарна комісія може прийняти рішення про перенесення засідання для надання пояснення державним службовцем з урахуванням строків здійснення дисциплінарного провадження (п. 32 Постанови 1039).

Рішення про перенесення засідання може бути прийнято в разі, коли державний службовець вперше не прибув на засідання або не підключився до засідання дистанційно у випадках, передбачених абзацами першим і другим пункту 19 цього Порядку, повідомивши про поважні причини своєї відсутності, зокрема з підстав виникнення технічних проблем. що унеможливили його участь у засіданні в режимі відеоконференції.

У разі перенесення засідання Комісія, дисциплінарна комісія повідомляє про це державному службовцю відповідно до абзаців першого і другого цього пункту.

Згідно пункту 34 Порядку 1039, результатом розгляду дисциплінарної справи є пропозиція Комісії або подання дисциплінарної комісії.

Пропозиція (подання) готується Комісією, дисциплінарною комісією після прийняття рішення за результатами розгляду дисциплінарної справи та підписується усіма її членами. які брали участь у голосуванні.

Пропозиція (подання) складається із вступної, мотивувальної та резолютивної частини.

У вступній частині зазначаються: - дата складення; - відомості щодо підстав для порушення дисциплінарного провадження; - прізвище, ім`я, по батькові державного службовця, його посада, інші відомості, що мають значення для здійснення дисциплінарного провадження.

У мотивувальній частині зазначаються:

у разі відсутності у діях державного службовця дисциплінарного проступку: - факти, що підтверджують відсутність вчинення державним службовцем дисциплінарного проступку із відповідним обґрунтуванням; - заяви, клопотання, пояснення державного службовця та рішення, прийняті Комісією, дисциплінарною комісією за результатами їх розгляду;

у разі наявності у діях державного службовця дисциплінарного проступку: - факти, що підтверджують вчинення державним службовцем дисциплінарного проступку, з посиланням на положення відповідних нормативно-правових актів; - обставини, що призвели до вчинення державним службовцем дисциплінарного проступку; - ступінь вини державного службовця; - характер дисциплінарного проступку, ступінь його тяжкості, настання тяжких наслідків; - відомості, що характеризують державного службовця, обставини, що пом`якшують чи обтяжують дисциплінарну відповідальність державного службовця, результати оцінювання службової діяльності державного службовця, наявність заохочень, стягнень та ставлення державного службовця до державної служби; заяви, клопотання, пояснення державного службовця та рішення, прийняті Комісією, дисциплінарною комісією за результатами їх розгляду.

У резолютивній частині зазначаються:

у разі відсутності у діях державного службовця дисциплінарного проступку: - прізвище, ім`я, по батькові державного службовця, висновок про відсутність у діях державного службовця дисциплінарного проступку; - пропозиція про закриття дисциплінарного провадження;

у разі наявності у діях державного службовця дисциплінарного проступку:

- висновок про наявність у діях державного службовця дисциплінарного проступку. передбаченого відповідним пунктом частини другої статті 65 Закону, та підстав для його притягнення до дисциплінарної відповідальності; - вид дисциплінарного стягнення, рекомендованого до застосування, передбачений відповідною частиною статті 66 Закону, або обставини, що виключають можливість накладення дисциплінарного стягнення.

Враховуючи вищезазначене слідує, що дисциплінарне провадження порушується відносно державного службовця в разі виявлення та перевірки вчинення останнім порушень положень Закону № 889, вчинення ним діяння, прирівняного до дисциплінарного проступку, встановлення вини, ступеню та характеру вчиненого проступку, обставин проступку, характеризуючи відомостей державного службовця, зібрання усіх документів та інформації, яка може підтвердити чи спростувати відношення державного службовця до проступку.

Відповідно, дисциплінарною комісією формується дисциплінарна справа із дотриманням положень Закону № 889 та Порядку № 1039, яка має містити у собі повний виклад та зібрання усіх достатніх та належних доказів та інформації з метою та на виконання повноважень дисциплінарної комісії за наслідками проведення такого дисциплінарного провадження, з дотриманням прав державного службовця, відносно якого порушено дисциплінарне провадження, що закінчується пропозицією комісії або подання дисциплінарної комісії, які мають рекомендаційний характер для суб`єкта призначення.

В свою чергу, суб`єкти призначення протягом 10 календарних днів зобов`язаний прийняти рішення на підставі пропозиції Комісії або подання дисциплінарної комісії, які є обов`язковими для розгляду суб`єктами призначення та враховуються під час вирішення питань щодо застосування дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження, у зв`язку з чим у суб`єкта призначення має виключні повноваження на прийняття одного з двох рішень, врахувати пропозицію комісії застосувати до державного службовця дисциплінарне стягнення чи відхилити, закрити дисциплінарне провадження.

Законодавство також передбачає, що дисциплінарне стягнення не може бути застосовано до державного службовця на час перебування на лікарняному та/або у відпустці, у відрядженні та відповідно, державний службовець не обмежений в праві на наданні до комісії своїх пояснень та доказів, користуватися правовою допомогою адвоката.

В даній справі дисциплінарне провадження було порушено загаданим вище наказом № 485 від 19.06.2023 за дорученням в.о. Голови ДПС від 19.06.2023 №106-д (02) та доповідної записки Департаменту забезпечення відомчого контролю від 19.06.2023 №641/99-00-02-03-01-13 для визначення ступеня вини, характеру і тяжкості вчинення дисциплінарних проступків стосовно заступника начальника Головного управління ДПС у Чернігівській області ОСОБА_1 з відстороненням заступника начальника Головного управління ДПС у Чернігівській області Погрібного Руслана від виконання посадових обов`язків на час проведення дисциплінарного провадження.

З досліджених судом матеріалів дисциплінарної справи ОСОБА_1 №116 (дата відкриття 21.06.2023) слідує, що за результатами проведеного аналізу встановлено недоліки і порушення у роботі Комісії щодо

зупинених податкових накладних/розрахунків коригування з ГУ ДПС у Чернігівській області при відпрацюванні наявних матеріалів та узагальненої інформації, а також певні розбіжності у роботі Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Чернігівській області (далі-Комісія) у межах виконання Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165 та Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216 у частині здійснення заходів моніторингу та аналізу стану відпрацювання податкових ризиків.

Зокрема встановлено неналежну роботу Комісії, яка полягає у відсутності прийняття рішень про відповідність критеріям ризиковості стосовно платників податків, які здійснюють ризикові операції, а саме: ПП «Чернігівнафтопродукт» (код ЄДРПОУ 43940577), ПП «Торговий дім «ФОНТЕКС-Агро» (код ЄДРПОУ 38510009), ПП «Сівер-нафта» (код ЄДРПОУ 44710471), ТОВ «МС-2018 (код ЄДРПОУ 42104769), ПП «АРС сервіс 22 (код ЄДРПОУ 44658312), ПП «Транслогістична компанія» (код ЄДРПОУ 44786357), ПП «Атек-Еко» (код ЄДРПОУ 40062591), ПП «Агроспецтранс» (код ЄДРПОУ 41342194), ТОВ «Клінкаст» (код ЄДРПОУ 44448887), ТОВ «Лашер текстиль» (код ЄДРПОУ 43552627), ТОВ «Зед-світ» (код ЄДРПОУ 44191062), ТОВ «Дан Девелопмент» (клд ЄДРПОУ 41490941), ТОВ «Мінерал агротрейд» (код ЄДРПОУ 44547864), ТОВ «Імек» (код ЄДРПОУ 39583078), Приватне автотранспортне підприємство «Компанія «Спринт» (код ЄДРПОУ 30505064), ПП «Лев логістик» (код ЄДРПОУ 43905092), ТОВ «Сівертекс» (код ЄДРПОУ 39076229).

Водночас встановлено реєстрацію податкових накладних за рішенням Комісії щодо зупинених податкових накладних/розрахунків коригування за відсутності вичерпного переліку документів, передбачених пунктом 5 Наказу № 520, за відповідності платників податку на додану вартість критеріям ризиковості платника згідно з Порядком № 1165, а саме: ТОВ «Єлецький посад» (код ЄДРПОУ 43279182), ТОВ «ТД «Кратас плюс» (код ЄДРПОУ 43611399), ДП «Деолик-трейд» (код ЄДРПОУ 34853903), ТОВ «Еко комфорт групп» (код ЄДРПОУ 41609367), ТОВ «Північпостачбуд» (код ЄДРПОУ 44065224), ТОВ «БВФ «Кратос плюс» (код ЄДРПОУ 42830058), ТОВ «Полісся інвест» (код ЄДРПОУ 35534509), ТОВ «ЖК «Парковий» (код ЄДРПОУ 43029122), ТОВ «Чернігів Масани» (код ЄДРПОУ 40839724).

ОСОБА_1 будучи Головою Комісії регіонального рівня приймав рішення про відповідність критеріям ризиковості ТОВ «ЄЛЕЦЬКИЙ ПОСАД» (код ЄДРПОУ 43279182), ТОВ «ЕКО КОМФОРТ ГРУПП» (код ЄДРПОУ 41609367), ТОВ «ПІВНІЧПОСТАЧБУД» код ЄДРПОУ 44065224), ТОВ «ЖК «Парковий» (код ЄДРПОУ 43029122) та Комісією, яку очолював позивач, було прийнято рішення про реєстрацію податкових накладних згаданих суб`єктів господарювання, виписаних на адресу ТОВ «Сівертекс» (код ЄДРПОУ 39076229).

За результатами проведеного моніторингу та аналізу наявної інформації причинами й умовами, що призвели до незабезпечення належного контролю, координації та спрямування діяльності територіального органу, є незабезпечення заступником начальника ГУ ДПС у Чернігівській області Погрібним Русланом належної організації роботи Комісії та порушення вимог податкового законодавства та внутрішніх розпорядчих документів ДПС при здійсненні відповідних заходів, несумлінне та недобросовісне виконання обов`язків державного службовця під час організації роботи ГУ ДПС у Чернігівській області в частині здійснення аналізу господарської діяльності зазначених вище суб`єктів господарювання на відповідність критеріям ризиковості.

Дисциплінарною комісією зазначено про те, що ОСОБА_1 , заступником начальника ГУ ДПС, Головою Комісії ГУ ДПС, враховуючи положення про Головну управління ДПС у Чернігівській області, затвердженого наказом ДПС від 12.11.2020 №643, п.п. 1, 2, 6, 7 та 9 посадової інструкції заступника начальника ГУ ДПС у Чернігівській області, затвердженої начальником ГУ ДПС у Чернігівській області 25.06.2021, не дотримано вказане положення та пункти інструкції, не забезпечено належну організацію роботи та здійснення керівництва ГУ ДПС у Чернігівській області, що кваліфіковано як порушення державним службовцем Присяги та запропоновано застосувати спірний вид дисциплінарного стягнення.

За матеріалами справи вбачається, що згідно наказу ГУ ДПС у Чернігівській області від 16.02.2021 № 152 Про створення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН:

- у складі першої Комісії Головою Комісії є Погрібний Р., заступник Голови Комісії Ліновицька Р., члени Комісії - ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , секретарі - Аніщенко І., Потоцька Л.;

- у складі другої Комісії Головою Комісії є Погрібний Р., заступник Голови Комісії Лось В., члени Комісії - Камінська Н., ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , секретарі - Лєвдікова І., Блудша Т.

За наказом від 15.08.2022 № 194 Про створення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН:

- у складі першої Комісії Головою Комісії є Погрібний Р., заступник Голови Комісії Ліновицька Р., члени Комісії - Шульга Є., ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_17 , ОСОБА_13 , ОСОБА_21 , ОСОБА_23 , секретарі -Потоцька Л., ОСОБА_24 ;

- у складі другої Комісії Головою Комісії є Погрібний Р., заступник Голови Комісії Лось В., члени Комісії - Ліновицька Р.,, ОСОБА_25 , ОСОБА_16 , ОСОБА_26 , ОСОБА_19 , ОСОБА_27 , ОСОБА_21 , ОСОБА_28 , секретарі - Потоцька Л., Авдієкно Т..

Відповідно суд враховує та зазначає, що питання діяльності Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних визначено постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за № 1165 (далі - Порядок № 1165).

Згідно п. 25 Порядку № 1165 обов`язок, щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку покладено на Комісію регіонального рівня.

Відповідно, Рішення приймається Комісією в цілому, а не окремо Голою Комісії.

Комісією регіонального рівня, у відповідності до п. 2 Порядку № 1165, є комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь ДПС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

У відповідності до п. 30 Порядку № 1165, Комісія контролюючого органу складається з голови, заступника голови, секретаря та не менше семи членів.

Голова комісії регіонального рівня та її персональний склад, згідно п. 31 Порядку №1165, затверджуються наказом головного управління ДПС в області, м. Києва та Офісу великих платників податків ДПС. Головою комісії регіонального рівня призначається перший заступник або заступник керівника головного управління ДПС в області, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Рішення комісії контролюючого органу, згідно п. 39 Порядку №1165, приймається більшістю голосів присутніх на засіданні членів такої комісії.

Згідно п. 40 Порядку 1165, рішення комісії контролюючого органу приймається шляхом відкритого голосування.

Рішення комісії контролюючого органу приймається більшістю голосів присутніх на засіданні членів такої комісії.

У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні.

Присутній на засіданні комісії контролюючого органу член комісії, який не згоден з рішенням комісії або утримався від голосування, повинен викласти у письмовій формі свою окрему думку, яка додається до матеріалів засідання такої комісії.

Витяги із протоків Комісії з питань реєстрації податкових накладних підтверджують. що рішення приймались майже одноголосно.

Як встановлено, жоден із членів Комісії не викладав окремої думку.

Пункт 34 Порядку 1165 визначає конкретний та вичерпний перелік повноважень Голови Комісії.

Так, Голова комісії контролюючого органу: організовує роботу комісії та координує роботу її членів; головує на засіданнях комісії та визначає перелік питань, що підлягають розгляду; визначає функціональні обов`язки кожного члена комісії; відповідає за виконання покладених на комісію завдань та функцій; організовує підготовку документів щодо діяльності комісії; забезпечує надання аналітичної інформації; ініціює питання щодо зміни персонального складу комісії; забезпечує формування рішень за встановленою формою та надсилання їх платнику податку; забезпечує вирішення інших питань, що стосуються здійснення повноважень комісії.

Таким чином, обов`язки Голови комісії обмежуються виключно організаційними питаннями роботи Комісії, координаційними діями, відповідальність за виконання покладених на Комісію завдань та функцій, забезпечення інформацією та забезпечення формування рішень Комісії, що виключає вплив на Комісію, підпорядкування членів безпосередньо Голові. Діючим законодавством України не передбачено повноваження Голови Комісії скасовувати рішення Комісії, надавати обов`язкові вказівки членам Комісій регіонального рівня, також і щодо голосування, самостійно приймати рішення замість Комісії регіонального рівня.

Також, ані Порядком № 1165, ані Положенням Про Головне управління ДПС в Чернігівській області, ані Регламентом Головного управління ДПС в Чернігівській області не передбачено повноваження Голови Комісії на порушення дисциплінарних проваджень стосовно членів комісії.

Члени комісії не підпорядковуються Голові Комісії.

Суд зазначає, що згідно Порядку № 1165, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, приймаються колегіально, відповідною Комісією регіонального рівня, що виключає одноособові рішення прийняття Головою Комісії. Чинний Порядок № 1165 надає можливість викладення окремої думки, ат в даній справі за вказаних обставин окремі думки Голови Комісії чи інших її членів відсутні.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 №1245/34216 зі змінами та доповненнями (далі - Порядок №520).

Пунктом 4 Порядку №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 даного Порядку №520 визначено рекомендований, але не вичерпний, перелік документів, які платник податку може подати разом з повідомленням до зупиненої податкової накладної для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Вказаний Порядок №520 відповідно регулює саме питання перевірки поданих суб`єктами господарювання податкових накладних до реєстрації в ЄРПН на предмет відповідності перевірку документів, підстав для такої реєстрації. В разі наявності обставин та факту відсутності необхідних документів, Комісією приймається рішення про відмову в такій реєстрації податкових накладних/розрахунків в ЄРПН.

Суд зазначає, що п. 5 Порядку № 520 та норми Податкового кодексу України, враховуючи внесені зміни у зв`язку із воєнним станом в країні, передбачає також можливість обґрунтувати суб`єктами господарювання обставини неможливості подання необхідних документів

Зокрема, перевірялись та встановлено:

ТОВ «ЄЛЕЦЬКИЙ ПОСАД» (43279182). Загальна аналітична інформація по платнику: працівники (4ДФ/ЄСВ) - (0/0); Ліміт (08.06.2023) - 126,5 тис гривень. Розрахунки з бюджетом (станом на 01.06.2023): ДБ +МБ - відсутнє, ПДВ - відсутнє, ПП - відсутнє, ПДФО - відсутнє, ЄСВ - відсутнє. Директор є особою, яка займає аналогічну посаду на 10 суб`єктах господарювання. У платника відсутні необхідні складові для здійснення господарської діяльності.

Рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 29.06.2022 № 60801 підприємство включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.

Комісією регіонального рівня 29.05.2023 прийнято рішення № 8892001/43279182 про реєстрацію податкової накладної № 1 від 18.05.2023 на TOB «СІВЕРТЕКС» (39076229) на суму обсягу постачання (без урахування ПДВ) 15 283 677,89 гривень;

TOB «ТД «КРАТАС ПЛЮС» (43611399). Загальна аналітична інформація по платнику: працівники (4ДФ/ЄСВ) - (0/0). Ліміт (08.06.2023) -3,5 тис гривень. Розрахунки з бюджетом (станом на 01.06.2023): ДБ+МБ - 140,4 тис гривень, ПДВ - відсутнє, ПП - відсутнє, ПДФО - відсутнє, ЄСВ - відсутнє. Директор є особою, яка займає аналогічну посаду на 6 суб`єктах господарювання. У платника відсутні необхідні складові для здійснення господарської діяльності.

Рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 28.01.2021 № 8006 підприємство включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.

Комісією регіонального рівня 29.05.23 прийнято рішення № 8891984/43611399 про реєстрацію податкової накладної № 1 від 17.05.2023 на TOB «СІВЕРТЕКС» (39076229) на суму обсягу постачання (без урахування ПДВ) 14 500 067,32 гривень;

ДП «ДЕОЛИК-ТРЕЙД» (34853903). Загальна аналітична інформація по платнику: працівники (4ДФ/ЄСВ) - (0/0). Ліміт (08.06.2023)-0. Розрахунки з бюджетом (станом на 01.06.2023): ДБ+МБ - відсутнє, ПДВ - відсутнє, ПП - відсутнє, ПДФО - відсутнє, ЄСВ - відсутнє. Директор є особою, яка займає аналогічну посаду на 6 суб`єктах господарювання. У платника відсутні необхідні складові для здійснення господарської діяльності.

Рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 04.02.2021 № 10936 підприємство включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.

Комісією регіонального рівня 17.05.2023 прийнято рішення № 8827034/34853903 про реєстрацію податкової накладної № 1 від 28.04.2023 на ТОВ «СІВЕРТЕКС» (39076229) на суму обсягу постачання (без урахування ПДВ) 7 628 094,19 гривень;

TOB «ЕКО КОМФОРТ ГРУПП» (41609367). Загальна аналітична інформація по платнику: працівники (4ДФ/ЄСВ) - (0/0), Ліміт (08.06.2023) - 273,1 тис гривень. Розрахунки з бюджетом (станом на 01.06.2023): ДБ+МБ - 285,9 тис гривень, ПДВ - відсутнє, ПП - відсутнє, ПДФО - відсутнє, ЄСВ - відсутнє. Директор є особою, яка займає аналогічну посаду на 10 СГ. У платника відсутні необхідні складові для здійснення господарської діяльності.

Рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 25.01.2022 № 4126 підприємство включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.

Комісією регіонального рівня 17.05.2023 прийнято рішення № 8827087/41609367 про реєстрацію податкової накладної № 2 від 28.04.2023 на ТОВ «СІВЕРТЕКС» (39076229) на суму обсягу постачання (без урахування ПДВ) 7 372 729,52 гривень;

ТОВ «ПІВНІЧПОСТАЧБУД» (44065224). Загальна аналітична інформація по платнику: працівники (4ДФ/ЄСВ) - (0/0). Ліміт (08.06.2023) - 114,4 тис гривень. Розрахунки з бюджетом (станом на 01.06.2023): ДБ+Б - відсутнє, ПДВ - відсутнє, ПП - відсутнє, ПДФО - відсутнє, ЄСВ - відсутнє. Директор є особою, яка займає аналогічну посаду на 6 СГ. У платника відсутні необхідні складові для здійснення господарської діяльності.

Рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 06.01.2023 № 1387 підприємство включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.

Комісією регіонального рівня 31.05.2023 прийнято рішення № 8910784/44065224 про реєстрацію податкової накладної № 1 від 24.05.2023 на ТОВ «СІВЕРТЕКС» (39076229) на суму обсягу постачання (без урахування ПДВ) 4 981 333,95 гривень;

ТОВ «БВФ «КРАТОС ПЛЮС» (42830058). Загальна аналітична інформація по платнику: працівники (4ДФ/ЄСВ) - (0/0). Ліміт (08.06.2023) - 137,7 тис гривень. Розрахунки з бюджетом (станом на 01.06.2023): ДБ- МБ - 0,9 тис гривень, ПДВ - відсутнє, ПП - відсутнє, ПДФО - відсутнє, ЄСВ - відсутнє. Директор є особою, яка займає аналогічну посаду на 14 СГ. У платника відсутні необхідні складові для здійснення господарської діяльності.

Рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 31.01.2022 № 5169 підприємство включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.

Комісією регіонального рівня 17.05.2023 прийнято рішення № 8827069/42830058 про реєстрацію податкової накладної №17 від 28.04.2023 на TOB «СІВЕРТЕКС» (39076229) на суму обсягу постачання (без урахування ПДВ) 2 997 500,55 гривень;

ТОВ «ПОЛІССЯ ІНВЕСТ» (35534509). Загальна аналітична інформація по платнику: Працівники (4ДФ/ЄСВ) - (0/0)Ліміт (08.06.2023) - 0,2 тис гривень. Розрахунки з бюджетом (станом на 01.06.2023): ДБ+МБ - відсутнє, ПДВ - відсутнє, ПП - відсутнє, ПДФО - відсутнє, ЄСВ - відсутнє. Директор є особою, яка займає аналогічну посаду на 11 СГ. У платника відсутні необхідні складові для здійснення господарської діяльності.

Рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 09.02.2021 № 13043 підприємство включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.

Комісією регіонального рівня 31.05.2023 прийнято рішення № 8910813/35534509 про реєстрацію податкової накладної № 3 від 18.05.2023 на ТОВ «СІВЕРТЕКС» (39076229) на суму обсягу постачання (без урахування ПДВ) 1 712 019,44 гривень;

ТОВ «ЖК «Парковий» (43029122). Загальна аналітична інформація по платнику: працівники (4ДФ/ЄСВ) - (0/0). Ліміт (08.06.2023) - 19,1 тис гривень. Розрахунки з бюджетом (станом на 01.06.2023): ДБ+МБ - відсутнє, ПДВ - відсутнє, ПП - відсутнє, ПДФО - відсутнє, ЄСВ - відсутнє. Директор є особою, яка займає аналогічну посаду на 2 СГ. У платника відсутні необхідні складові для здійснення господарської діяльності.

Рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 03.08.2022 №69774 підприємство включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.

Комісією регіонального рівня 31.05.2023 прийнято рішення №8910817/43029122 про реєстрацію податкової накладної № 1 від 17.05.2023 на ТОВ «СІВЕРТЕКС» (39076229) на суму обсягу постачання (без урахування ПДВ) 1 534 060,82 гривень;

ТОВ «ЧЕРНІГІВ МАСАНИ» (40839724). Загальна аналітична інформація по платнику: працівники (4ДФ/ЄСВ) - (0/0). Ліміт (08.06.2023) - 17,6 тис гривень. Розрахунки з бюджетом (станом на 01.06.2023): ДБ+МБ - відсутнє, ПДВ - відсутнє, ПП - відсутнє, ПДФО - відсутнє, ЄСВ - відсутнє. Директор є особою, яка займає аналогічну посаду на 10 СГ. У платника відсутні необхідні складові для здійснення господарської діяльності.

Рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 04.02.2020 № 16572 підприємство включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.

Комісією регіонального рівня 31.05.2023 прийнято рішення № 8910783/40839724 про реєстрацію податкової накладної № 1 від 25.05.2023 на ТОВ «СІВЕРТЕКС» (39076229) на суму обсягу постачання (без урахування ПДВ) 1 025 239,44 гривень.

Таким чином, вищезазначені платники були включені до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, зокрема, ОСОБА_1 , як Голова Комісії, приймав рішення про відповідність критеріям ризиковості таких платників податку: ТОВ «ЄЛЕЦЬКИЙ ПОСАД» (43279182), TOB «ЕКО КОМФОРТ ГРУПП» (41609367), ТОВ «ПІВНІЧПОСТАЧБУД» (44065224), ТОВ «ЖК «Парковий» (43029122) та Комісією прийнято рішення про реєстрацію податкових накладних, виписаних на адресу ТОВ «СІВЕРТЕКС» (39076229).

Таким чином, в ході проведення дисциплінарного провадження, перевірялась саме робота Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Чернігівській області у межах виконання Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165 та Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216 у частині здійснення заходів моніторингу та аналізу стану відпрацювання податкових ризиків, Головою якої був заступник начальника ГУ ДПС у Чернігівській області Погрібний Р.В. та в діях і бездіяльності якого комісією встановлено дисциплінарний проступок та відносно якого застосовано дисциплінарне стягнення.

Матеріали дисциплінарної справи місять відповідний опис матеріалів справи, серед яких міститься: Наказ ДПС «Про порушення дисциплінарного провадження» від 19.06.2023 №485; Доручення в. о. Голови ДПС до доповідної записки Департаменту забезпечення відомчого контролю від 19.06.2023 № 641/99-00-02-03-01-13 № 106-д(02); Доповідна записка відомчого контролю № 641/99-00-02-03-01-13 від 19.06.2023; лист Департаменту забезпечення відомчого контролю (з додатками) від 20.06.2023 №644/99-00-02-03-01-08; Лист Департаменту персоналу (з додатками) від 20.06.2023 №776/99-00-11-02-01-08; Лист Голови Дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ ДПС до ГУ ДПС У Чернігівській області від 21.06.2023 №14443/7/99-00-02-ДК; Лист ГУ ДПС у Чернігівській області (з додатками) від 23.06.2023 №3018/8/25-01-02-13; Лист ГУ ДПС у Чернігівській області від 27.06.2023 № 3057/8/25-01-11-01-10; Лист Голови Дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ ДПС до ОСОБА_1 щодо надання пояснень від 29.06.2023 №17376/6/99-00-02-ДК; Лист ГУ ДПС у Чернігівській області (з додатками) від 04.07.2023 №3233/8/25-01-02-13; Пояснення ОСОБА_1 від 04.07.2023; Лист Голови Дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ ДПС ГУ ДПС У до Чернігівській області щодо запрошення ОСОБА_1 на засідання ДК від 06.07.2023 №16001/7/99-00-02-ДК; Лист Голови Дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ ДПС до ОСОБА_1 щодо запрошення на засідання ДК від 06.07.2023 №18120/6/99-00-02-ДК; Клопотання ОСОБА_1 від 10.07.2023; Aкт про неприбуття та/або відмову від ознайомлення з матеріалами дисциплінарної справи та ненадання пояснень ОСОБА_29 від 11.07.2023 №762/99-00-02-ДК; Лист Голови Дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ ДПС до Департаменту забезпечення відомчого контролю від 13.07.2023 №778/99-00-02-ДК; Лист Департаменту забезпечення відомчого контролю (з додатками) від 14.07.2023 №785/99-00-02-03-01-08; Лист Голови Дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ ДПС до ОСОБА_1 щодо запрошення на засідання ДК від 18.07.2023 №19532/6/99-00-02-ДК; Клопотання ОСОБА_1 від 10.07.2023; Акт про неприбуття та/або відмову від ознайомлення з матеріалами дисциплінарної справи та ненадання пояснень ОСОБА_29 від 24.07.2023 №825/99-00-02-ДК; Наказ ДПС «Про продовження дисциплінарного провадження» від 27.07.2023 № 601; Подання про результатів розгляду дисциплінарної справи заступника начальника ГУ ДПС Чернігівській області Погрібного Р. від 28.07.2023 №865/99-00-02-ДК; Лист Голови Дисциплінарної Комісії з розгляду дисциплінарних справ ДПС до ОСОБА_1 про надання пояснень від 28.07.2023 №18345/7/99-00-02-ДК; пояснення ОСОБА_1 від 01.08.2023; наказ ДПС «Про притягнення до дисциплінарного стягнення» від 04.08.2023 №16-дс.

На вимогу суду від третьої особи отримано матеріали у вигляді протоколів Комісії регіонального рівня відносно суб`єктів господарювання, документи яких перевірялись комісією на предмет реєстрації чи відмови у реєстрації поданих податкових накладних до ЄРПН у спірному періоді.

Вказані протоколи і прийняті рішення Комісії позивач не спростовує та погоджується із такими, що виключає підстави та обставини для більш детального дослідження судом останніх.

У своїх поясненнях, наданих до дисциплінарної комісії, ОСОБА_1 виклав обставини перевірки документів та проведеного аналізу діяльності згаданих вище суб`єктів господарювання, які здійснювали поставку товарів ТОВ «СІВЕТРЕКС», за результатами аналізу діяльності кожного платника прослідковувлсь зниження активності ведення господарської діяльності протягом 2022-2023 р.р., що пов`язано з агресією російської федерації, відсутністю отримання прибутку та прийняттям рішення про ненарахування заробітної плати посадовим особам (директору підприємства), що підтверджується поданими поясненнями. Згідно з поданими звітами про трудові відносини за формою 4-ДФ трудові відносини з працівниками не розірвано. Придбання будівельних матеріалів зазначеними суб`єктами господарювання, які були в подальшому реалізовані на ТОВ «Сівертекс» згідно з наданими повідомлення документами було здійснено протягом 2023 року, із переліком ФОП. На Комісії була розглянута інформація ТОВ "СІВЕРТЕКС", що надійшла до ГУ ДПС у Чернігівській області листом від 01.07.2022 №1/1-127, щодо значних пошкоджень на підприємстві від бойових дій, які тривали в м. Чернігові у лютому-березні 2022 року. Як зазначено в листі, протягом всього періоду з 24.02.2022 по 31.03.2022 по території підприємства ТОВ «Сівертекс» за адресою вул. Малиновського, 55А, м. Чернігів, злочинними російськими окупаційними військами здійснювались численні обстріли важким озброєнням та наносились авіаційні бомбові удари. Внаслідок прямих влучань снарядів та авіаційних бомб по будівлям ТОВ «Сівертекс» за адресою вул. Малиновського, 55А, м. Чернігів були пошкоджені, а деякі повністю зруйновані, офісні приміщення, виробничі приміщення та складські приміщення підприємства. Загальний розмір завданої підприємству шкоди попередньо оцінюється в розмірі майже 40 мільйонів гривень, в тому числі 15 187 213, 80 грн. вартість сировини (тканина, текстильні вироби), що була знищена в наслідок пожежі на складі, а також 631 915, 98 грн. вартість виробничого обладнання, пошкоджене в зруйнованому цеху. До листа платником додано копію листа Чернігівської окружної прокуратури від 29.04.2022, копію витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, копія довідки про пожежу № 13-06/1046 від 21 04 20228. Копія акту про пожежу від 21.04.2022. Поступово діяльність підприємства відновлюється, у 2022 році сплачено до бюджету 8984,1 тис. грн.. в т. ч. ПДВ 7230,7 тис. грн, до місцевого бюджету 3111,2 тис. грн, ЄСВ 4273,2 тис.грн. У 2023 році надійшло до Державного бюджету 8815,7 тис.грн, до місцевого бюджету - 2162,8 тис. гри. ЄСВ 1831,3 тис.грн, забезпечено робочими місцями 329 осіб, середня заробітна плата 8,1 тис.грн. Також, при розгляді повідомлень до зупинених податкових накладних Комісією було враховано, інформацію щодо проведення позапланової документальної перевірки ТОВ «Сівертекс» відповідно до п.п. 78.1.4 п. 78.1 4.78 Податкового кодексу України (за нереальними операціями придбання будівельних матеріалів у ДП «Деолік-Трейд»). Складено акт від 28.08.2021 року № 5160/07/39076229. За результатами перевірки донараховано ПДВ 1348,3 тис.грн, штрафні санкції 337,07 тис.грн. На даний час результати перевірки скасовано в судовому порядку. Разом з тим при здійсненні моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, Комісією враховується позиція Верховного Суду, з даних питань який в своїх постановах наголошує, що дані заходи є превентивними, а здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу. Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Таким чином, відповідно до усталеної судової практики оцінка господарських операцій на предмет їх предмет їх реальності може надаватись контролюючим органом виключно у межах проведення відповідної документальної перевірки платника податків. Вся інформація була передана до управління податкового аудиту для врахування при проведенні документальних перевірок.

Відтак, позивач, не заперечував обставин вказаних в дисциплінарній справі але вважає, що не може бути притягнений до дисциплінарної відповідальності як Голова Комісії за нормами та положеннями, що регулюють обов`язки та повноваження його як державного службовця заступника керівника.

Відповідач вважає, що причинами й умовами, які призвели до незабезпечення належного контролю, координації та спрямування діяльності територіального органу, є незабезпечення заступником начальника ГУ ДПС у Чернігівській області ОСОБА_4 належної роботи Комісії та порушення вимог податкового законодавства та внутрішніх розпорядчих документів ДПС при здійсненні відповідних заходів.

Враховуючи вищезазначене та встановлене, суд приходить до наступних висновків та зазначає, що порушення дисциплінарної справи згідно Закону № 889 та Порядку №1039 можливо лише по відношенню до державного службовця в разі наявності дисциплінарного проступку задля встановлення наявності, підтвердження чи відсутності вини, вчиненого проступку, характеру проступку, наслідки такого проступку із можливим відсторонення від займаної посади на період проведення дисциплінарного провадження, у разі виявлення порушень, встановлених пунктами 1, 7-10 та 14 частини другої статті 65 цього Закону, за які до нього може бути застосовано дисциплінарне стягнення. Дисциплінарне стягнення може бути накладено тільки у разі встановлення факту вчинення дисциплінарного проступку та вини державного службовця.

Відповідно матеріали дисциплінарного провадження мають містити усі необхідні докази та інформацію, зібрану в ході дисциплінарного провадження із викладенням пропозиції чи поданого до суб`єкта призначення подання.

Суд наголошує, що для встановлення наявності чи відсутності в діях/бездіяльності державного службовця дисциплінарного проступку, визначення ступеня вини, характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку, призначається дисциплінарне провадження, метою якого є визначення ступеня вини, характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку. В межах дисциплінарного провадження державний службовець має права, як гарантія об`єктивного та неупередженого розгляду відносного нього справи, зокрема, право на ознайомлення з усіма матеріалами дисциплінарної справи, право вносити зауваження до висновку, клопотання про вжиття додаткових заходів для встановлення обставин, які мають значення для справи, надавати додаткові пояснення та додаткові документи і матеріали, що стосуються зазначених обставин, які долучаються до справи та лише в межах дисциплінарного провадження дисциплінарні комісії можуть зробити висновок про наявність вини державного службовця, ступеня такої вини з урахуванням тяжкості вчиненого проступку, обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, тощо.

Вказана позиція суду підтверджується зазначеними вище нормами діючого законодавства та узгоджується із висновками Верховного Суду викладеними в постанові від 08.02.2023у справі № 160/19669/21.

Суб`єкт призначення як наслідок, врахувавши пропозицію чи подання Дисциплінарної Комісії приймає рішення про застосування дисциплінарного стягнення чи відсутності вини та закриття дисциплінарного провадження. Та, таке рішення має бути викладено належним чином, з дотриманням норм діючого законодавства, із викладенням фактів та обставин вчиненої вини, її доведення чи спростування, відомості про службовця, юридичну кваліфікацію проступку та вид застосованого дисциплінарного стягнення.

В даній справі дисциплінарне провадження було здійснено за наслідками проведеного аналізу роботи Комісії регіонального рівня під час опрацювання поданих суб`єктами господарювання накладних/розрахунків коригування для реєстрації таких в ЄРПН на предмет дотримання Порядку №1165 та Порядку №520, по певним підприємства було прийнято рішення про віднесення до критеріїв ризиковості, але податкові накладні таких були зареєстровані в ЄРПН.

Питання стосувалось саме того, що Комісією регіонального рівня прийнято було рішення про реєстрацію податкових накладних, та відповідачем виокремлено дії Голови Комісії ОСОБА_1 та вказано про те, що ним не належним чином було виконано своїх обов`язків як Голови Комісії щодо коригування, контролю роботи складу Комісії. Такі дії, ОСОБА_1 відповідачем кваліфіковано як порушення Присяги заступником начальника ГУ ДПС у Чернігівській області, визнано дисциплінарним проступком.

Та, суд з такими діями та рішеннями відповідача не погоджується, дисциплінарне провадження порушено не з підстав порушення заступником начальника ГУ ДПС у Чернігівській області Присяги як державного службовця, а як Голови Комісії, враховуючи роботу та аналіз такої Комісії, що на думку суду є порушенням порядку та підстав проведення дисциплінарного провадження, суб`єкт призначення має належним чином розмежовувати повноваження, обов`язки державного службовця від повноважень функції контролюючого органу, вказаної Комісії регіонального рівня у складі якої виступають призначені члени Комісії, які мають відповідний статус державного службовця, але в статусі члена Комісії на них покладено права та обов`язки визначені, зокрема, Порядком № 1165 та Порядок № 520. Всі норми, на які посилається відповідач, як на підставу притягнення до дисциплінарної відповідальності позивача, а саме ЗУ «Про державну службу», а також Положення про Головне управління ДПС у Чернігівській області. Посадову інструкцію заступника начальника ГУ ДПС у Чернігівській області можуть бути застосовані до позивача виключно як до заступника Голови ГУ ДПС у Чернігівській області.

Суд зауважує, що жодним законом, нормативно-правовим або локально-правовим актом не визначено повноважень та обов`язків Голови Комісії щодо контролю за роботою Комісії у вигляді впливу на таку її роботу, самостійного прийняття рішень чи вчинення дій Головою Комісії під час опрацювання господарської діяльності суб`єктів господарювання членами Комісії, прийняття самостійного рішення, обмежуючи повноваження Комісії, щодо реєстрації чи відмови у реєстрації поданих суб`єктами господарювання до ЄРПН податкових накладних/розрахунків, віднесення до критерії ризиковості. Комісія регіонального рівня є колегіальним органом та приймає відповідно рішення колегіально, окрему свою позицію викладає член Комісії в належній формі.

Враховуючи положення з ч.1 ст. 65 № 889-VIII , пунктом 1 частини другої цієї ж статті встановлено серед переліку дисциплінарних проступків порушення Присяги державного службовця.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону № 889-VIII до державних службовців застосовується один із таких видів дисциплінарного стягнення: 1) зауваження; 2) догана; 3) попередження про неповну службову відповідність; 4) звільнення з посади державної служби.

Звільнення з посади державної служби є винятковим видом дисциплінарного стягнення і може бути застосоване лише у разі вчинення дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 1, 3, 7, 9-11, 13, 14 частини другої статті 65 цього Закону, а також вчинення систематично (повторно протягом року) дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 12 частини другої статті 65 цього Закону (ч. 5 ст. 66 Закону № 889).

З правового врегулювання порушення Присяги слід розуміти як скоєння державним службовцем проступку (вчинку) проти інтересів служби, який суперечить покладеним на нього обов`язкам, підриває довіру до нього як до носія влади, що призводить до приниження авторитету державного органу та унеможливлює подальше виконання ним своїх обов`язків. Присяга державного службовця передбачає зобов`язання виконувати обов`язки сумлінно. Тобто, порушення Присяги - це несумлінне, недобросовісне виконання обов`язків державного службовця. Про несумлінність дій (бездіяльності) державного службовця свідчить невиконання обов`язків умисно або внаслідок недбалого ставлення до них. За таких обставин, звільнення за порушення Присяги може мати місце лише тоді, коли державний службовець скоїв проступок проти інтересів служби, який суперечить покладеним на нього обов`язкам, підриває довіру до нього як до носія влади, що призводить до приниження державного органу та унеможливлює подальше виконання ним своїх обов`язків. Отже, звільнення за порушення присяги має застосовуватися за конкретні надзвичайно тяжкі проступки, як за фактом їх вчинення, так і за наслідками, до яких вони призводять.

Та, передумовою звільнення державного службовця за вчинення дисциплінарного правопорушення, пов`язаного зі здійсненням службової діяльності, з підстави припинення державної служби за порушення Присяги мають бути порушення, встановлені внаслідок ретельного службового розслідування.

Припинення державної служби за порушення Присяги є найсуворішою санкцією відповідальності державного службовця, який вчинив діяння, несумісне з посадою. Тому рівень юридичних гарантій захисту прав зазначеної особи в процедурах вирішення питань застосування такої відповідальності має бути не меншим, ніж під час звільнення з державної служби за вчинення дисциплінарного правопорушення, з дотриманням порядку та строків притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Верховний Суд неодноразово, аналізуючи текст Присяги державних службовців, зазначав, що в основі поведінки державного службовця закладені етичні, правові та службово-дисциплінарні норми поведінки, недодержання яких утворює факт порушення Присяги. Тобто, як порушення Присяги, так і дисциплінарне правопорушення, можуть бути наслідком недодержання, порушення державним службовцем як правових, так і етичних (моральних) засад проходження публічної служби.

Таким чином, припинення державної служби у зв`язку з порушенням Присяги та дисциплінарна відповідальність можуть бути наслідком існування схожих фактичних підстав у разі вчинення достатньо близьких за характером одне до одного дисциплінарного або іншого правопорушень. Однак, вони не є ідентичними, а є заходами різних видів відповідальності.

Звільнення за порушення Присяги може мати місце лише тоді, коли державний службовець скоїв проступок проти інтересів служби, який суперечить покладеним на нього обов`язкам, підриває довіру до нього як до носія влади, що призводить до приниження державного органу та унеможливлює подальше виконання ним своїх обов`язків. Державний службовець, який вчинив дисциплінарний проступок, не може бути звільнений за порушення Присяги, якщо цей проступок не можна кваліфікувати як порушення Присяги.

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 803/1303/16, від 05.06.2019 у справі № 826/13803/16, у постанові від 14.04.2020 у справі №815/6549/16.

Відповідачем в даній справі не доведено, який саме позивачем вчинено проступок, яким підірвано довіру та авторитет державних органів України, що не є сумісним із подальшим проходженням останнім державної служби на займаній ним посаді. Відповідач не визначив обставини, які вказують на вчинення позивачем проступку, який порочить його як державного службовця та дискредитує контролюючий орган, що є порушенням Присяги державного службовця.

Відповідачем в даній справі не надано доказів невиконання, неналежного виконання чи не сумлінного виконання позивачем обов`язків як заступника голови ГУ ДПС у Чернігівській області, що призвело до порушення Присяги. Протилежного, відповідачем у справі не доведено.

Додатково суд зазначає, що за згаданою вище нормою ст. 9-1 Закону №889 позивач мав бути належним чином повідомлений про дату та час проведення засідання та в дисциплінарній справі міститься протокол про доведення інформації або документів до відома державного службовця від 20.06.2023 ОСОБА_1 з адреси електронної пошти ch.kadri @tax.gov.ua на адресу електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначену в його особовій справі, та за допомогою месенджеру Telegram за номером телефону: НОМЕР_1 на номер телефону НОМЕР_2 . Як вбачається із скріншоту відправлення за допомогою месенджеру Telegram повідомлення не доставлено позивачу. Також в матеріалах справи наявний скріншот електронної пошти, на підтвердження направлення наказу про порушення дисциплінарного провадження позивачу, але, як вбачається, із самого скріншоту, який наявний в матеріалах дисциплінарної справи, це скріншот не відправленого листа, а лише створеного для відправки. Крім того лист, відправлено з електронної адреси, яка не є офіційною електронною адресою відповідача.

Але, суд враховує, що на свою електронну скриньку він отримував листи ДПС, незважаючи на викладені обставини.

Враховуючи вищевказані накази про надання позивачу відпусток, суд зазначає, що такі були надані в періоді коли проводилось дисциплінарне провадження, зокрема, позивач повідомляв про перебування у відпустці, що унеможливлювало його участі у засіданнях. Суд враховує, що позивачем були надані відповідні пояснення, враховані дисциплінарною комісією.

Суд вказує про необґрунтоване зауваження позивача та його представника на відсутність рішення Комісії про продовження проведення дисциплінарного провадження, оскільки таке рішення наявне, спростовується встановленими та дослідженими доказами в матеріалах дисциплінарної справи № 113.

Відповідно до ст. 77 ЗУ «Про державну службу» державному службовцю видається під розписку належним чином завірена копія наказу (розпорядження) про накладення на нього дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження не пізніше наступного робочого дня після прийняття відповідного рішення. У разі відмови державного службовця від одержання копії наказу (розпорядження) про накладення на нього дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження такий документ не пізніш як у триденний строк з дня прийняття рішення надсилається державному службовцеві за місцем його проживання рекомендованим листом з повідомленням про вручення, а не за допомогою месенджеру та електронної пошти.

Враховуючи загадане вище положення ст. 65, ст. 74 Закону № 889, п. 34 Порядку № 1039 підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов`язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення; пропозиція чи подання дисциплінарної Комісії мають містити належним чином викладені обставини, що призвели до вчинення державним службовцем дисциплінарного проступку, ступінь вини державного службовця та характер дисциплінарного проступку, ступінь його тяжкості, настання тяжких наслідків, але суд наголошує та встановлює, що Подання дисциплінарної Комісії не містить обставини, що призвели до вчинення державним службовцем ОСОБА_1 як заступником начальника ГУ ДПС у Чернігівській області дисциплінарного проступку, не викладено та не доведено ступінь вини державного службовця та характер дисциплінарного проступку, ступінь його тяжкості, настання тяжких наслідків.

Відповідно, суд зазначає, що спірний наказ від 04.08.2023 № 16-дс не містить обставини, що призвели до вчинення державним службовцем ОСОБА_1 як заступником начальника ГУ ДПС у Чернігівській області дисциплінарного проступку, наказ складений без викладення та доведення ступеня вини державного службовця ОСОБА_1 та характер дисциплінарного проступку, ступінь його тяжкості, настання тяжких наслідків.

Також, суд враховує, що спірний наказ було винесено відповідачем 04.08.2023 під час перебування позивача у щорічній додатковій оплачуваній відпустці тривалістю 5 календарних днів з 31.07.2023 по 04.08.2023 відповідно до наказу ГУ ДПС у Чернігівській області від 31.07.2023 № 175-в, що є порушенням положень п. 4 ст. 74 Закону №889. Вмотивованих пояснень за вказаних встановлених обставин, відповідач суду не надав.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України).

За вказаною справою позивачем та його представником наведено належні та достатні обґрунтування та доводи, надано достатньо доказів щодо протиправності наказу відповідача від 04.08.2023 №16-дс, відповідачем в свою чергу не доведено правомірність та законність спірного наказу.

Відтак, суд приходить до висновку про протиправність спірного наказу від 04.08.2023 №16-дс, не відповідність останнього вимогам ч. 2 ст.2 КАС України, винесений з порушенням законодавства, у зв`язку з чим такий наказ підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч. 3 ст. 242 КАС України).

Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані.

Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «RuizTorija v. Spain» від 9 грудня 1994 р., статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов`язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

Згідно з вимогами пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Решта доводів сторін не впливають та не спростовують висновки суду.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, положень проаналізованого законодавства, наявних у матеріалах справи доказів та аргументів, наведених учасниками справи, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч. 1 ст. 143 КАС України).

Згідно ч.ч. 1 та 2 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Позивачем сплачено за подання даного позову до суду судовий збір у розмірі 1073,60 грн., що підтверджується квитанцією 32528798800007526248 від 14.08.2023.

Суд зазначає, що за ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за наслідками вирішення даного спору, суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені позивачем витрати по сплаті судового збору у розмірі 1073,60 грн.

Суд зазначає, що на час прийняття рішення у справі, позивачем та/або представником не подано окремої заяви в порядку ч. 7 ст. 139 КАС України на відшкодування понесених витрат на правову допомогу адвоката. Та, суд враховує наявну у справі таку заяву щодо орієнтовного розрахунку понесених витрат на правову допомогу та докази у вигляді Договору № 2350 від 09.08.2023 та Додаткової угоди №1 від 09.08.2023 до Договору, ордеру та свідоцтва адвоката та право на подання належної заяви протягом п`яти днів після винесення рішення.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 194, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати наказ Державної податкової служби України від 04.08.2023 року № 16-дс «Про накладення дисциплінарного стягнення», яким застосовано до заступника начальника ГУ ДПС у Чернігівській області ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення з займаної посади державної служби за вчинення ним дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 1 частини 2 статті 65 Закону №899-VІІІ, у перший день після виходу на роботу.

3. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, вул. Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ:43005393) витрати по сплаті судового збору у сумі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Войтович І.І.

СудКиївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення13.11.2023
Оприлюднено15.11.2023
Номер документу114867147
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо звільнення з публічної служби, з них