УХВАЛА
16 листопада 2023 року
м. Київ
справа № 470/53/22
провадження № 61-16001ск23
Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду Синельникова Є. В. розглянув касаційну скаргу ОСОБА_1 , від імені
якого діє адвокат Федорова Інна Валеріївна, на рішення Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 19 квітня 2023 року та постанову Кропивницького апеляційного суду від04 жовтня 2023 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Березнегуватська державна нотаріальна контора Миколаївської області, Березнегуватська селищна рада Миколаївської області, про визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки недійсним,
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2022 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Березнегуватська державна нотаріальна контора Миколаївської області, Березнегуватська селищна рада Миколаївської області, про визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки недійсним.
Рішенням Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від
19 квітня 2023 року у задоволенні позовних вимогОСОБА_1 ,
ОСОБА_2 відмовлено.
Постановою Кропивницького апеляційного суду від04 жовтня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення. Рішення Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 19 квітня
2023 року залишено без змін.
06 листопада 2023 року ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Федорова І. В., звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від
19 квітня 2023 року та постановуКропивницького апеляційного суду від
04 жовтня 2023 року, ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог.
Касаційну скаргу подано з пропуском строку на касаційне оскарження.
ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Федорова І. В., порушено клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження судових рішень з посиланням
на те, що строк пропущено з поважних причин, оскільки ані він, ані його
представник не були присутніми під час проголошення постанови Кропивницького апеляційного суду від04 жовтня 2023 року, а судове рішення надіслано через систему «Електронний суд».
У відповідності до частини першої статті 390 ЦПК України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Тобто відлік строку на касаційне оскарження процесуальний закон визначає таким чином: протягом тридцяти днів з дня його проголошення або протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Пунктом 2 частини четвертої статті 392 ЦПК України встановлено, що до касаційної скарги додаються докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції, - за наявності.
Європейський суд з прав людини, зокрема, у рішенні у справі «Пономарьов проти України» від 03 квітня 2008 року (заява № 3236/03) вказав, що вирішення питання щодо поновлення строку на оскарження перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак такі повноваження не є необмеженими. Від судів вимагається вказувати підстави. Однією із таких підстав може бути, наприклад, неповідомлення сторін органами влади про прийняті рішення у їхній справі. Проте навіть тоді можливість поновлення не буде необмеженою, оскільки сторони у розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. У кожній справі національні суди мають перевіряти, чи підстави для поновлення строків оскарження виправдовують втручання у принцип остаточності судового рішення.
За відсутності відомостей про дату отримання заявником повного тексту судового рішення, достовірних доказів на їх підтвердження, доводи, наведені заявником, не можуть бути визнані поважними причинами пропуску строку на касаційне оскарження судових рішень.
Частиною третьою статті 393 ЦПК України передбачено, що касаційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, встановлених процесуальним законом, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, наведені нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строку або навести інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або наведені підстави для поновлення строку касаційного оскарження будуть визнані неповажними, суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження на підставі пункту 4 частини другої статті 394 цього Кодексу.
Подана касаційна скарга не може бути прийнята касаційним судом до розгляду та не може бути вирішено питання про відкриття касаційного провадження, оскільки у порушення вимог пункту 3 частини другої статті 392 ЦПК України, заявникомне зазначено у касаційній скарзі усіх учасників справи, а саме: ОСОБА_2 (позивачку у цій справі) та Березнегуватську селищну раду Миколаївської області (третю особу у цій справі).
За змістом пункту 3 частини другої статті 392 ЦПК України укасаційній скарзі повинно бути зазначено повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб).
Таким чином, заявнику потрібно надіслати на адресу Верховного Суду
уточнену редакцію касаційної скарги із зазначенням місця проживання або місцезнаходження всіх учасників справи із дотриманням приписів частини сьомої статті 43 ЦПК України.
У разі подання касаційної скарги у паперовій формі або у разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету копію касаційної скарги має бути направлено на адреси чотирьом учасникам справи, проте до касаційної скарги, у порушення приписів частини четвертої статті 392 ЦПК України, не додано копій касаційної скарги.
Відповідно до вимог частин другої, третьої статті 393 ЦПК України у разі якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 392 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу, про що суддею постановляється відповідна ухвала. Не усунення недоліків касаційної скарги є підставою для її повернення.
Ураховуючи викладене, касаційну скаргу слід залишити без руху та надати заявнику строк для усунення її недоліків.
Звернути увагу адвоката Федорової І. В. на приписи частин шостої-восьмої статті 14 ЦПК України щодо необхідності подання процесуальних документів, вчинення інших процесуальних дій в електронній формі за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля).
У разі надіслання уточненої редакції касаційної скарги через систему «Електронний суд», надати до суду докази надсилання листом з описом вкладення копії касаційної скарги іншим учасникам справи (частина сьома статті 43 ЦПК України).
Керуючись статтями 185, 392, 393 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 , від імені якого
діє адвокат Федорова Інна Валеріївна, на рішення Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 19 квітня 2023 року та постанову Кропивницького апеляційного суду від04 жовтня 2023 року залишити без руху.
Надати для усунення зазначених вище недоліків касаційної скарги строк до
01 грудня 2023 року, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення цієї ухвали.
У разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали настають наслідки, передбачені процесуальним законом.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Є. В. Синельников
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 16.11.2023 |
Оприлюднено | 17.11.2023 |
Номер документу | 114962325 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів купівлі-продажу |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Синельников Євген Володимирович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Синельников Євген Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні