ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2023 року
м. Київ
cправа № 918/756/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Студенець В.І. - головуючий, судді: Баранець О.М., Кролевець О.А.,
за участю секретаря судового засідання: Натаріної О.О.,
та представників
Позивача: Янкевич Л.Д.
Відповідача : Балаєв Ф.Д.
розглянувши відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Поліська енергосервісна компанія»
на рішення Господарського суду Рівненської області від 24.01.2023
(суддя - Марач В.В.)
та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 01.06.2023
(головуючий суддя - Філіпова Т.Л., судді: Бучинська Г.Б., Василишин А.Р.)
у справі № 918/756/22
за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Рівнегаз» (далі - АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз»)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Поліська енергосервісна компанія» (далі - ТОВ «Поліська енергосервісна компанія»)
про стягнення 85 775, 28 грн,
за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Поліська енергосервісна компанія»
до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Рівнегаз»
про визнання протиправними дій суб`єкта господарювання, зобов`язання вчинити дії та стягнення недоотриманого природного газу,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
1. Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Рівнегаз» (далі - АТ«Оператор ГРС «Рівнегаз», позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Поліська енергосервісна компанія» ( далі - ТОВ «Поліська енергосервісна компанія», відповідач), про стягнення 85.775,28 грн заборгованості за послуги з розподілу природного газу.
2. Позов обґрунтовано тим, що на підставі типового договору розподілу природного газу між сторонами підписано заяву-приєднання, відповідно до якої позивачем надано відповідачу послугу з розподілу природного газу у січні-серпні 2022 року на загальну суму 99 318, 74 грн. Однак відповідач частково розрахувався за послуги розподілу природного газу, внаслідок чого утворилась заборгованість у розмірі 85 775, 28 грн.
3. ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» пред`явило до АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз» зустрічний позов, про:
- визнання незаконними дії АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз» щодо визначення об`єму розподіленого (спожитого) природного газу за період з 09.12.2021 - 14.01.2022 на об`єкті ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» за адресою: АДРЕСА_1 (в/ч НОМЕР_1 ), згідно з даними коректора газу ВЕГА 1.01 №06305;
- зобов`язання АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз» визначити об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за період з 09.12.2021 - 14.01.2022, на об`єкті ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» за адресою: АДРЕСА_1 (в/ч НОМЕР_1 ), відповідно до абзацу 3 пункту 8 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем,
- стягнення з АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз» на користь ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» вартість недоотриманого природного газу за період з 15.01.2022 по 31.03.2022 в сумі 943 193,12 грн.
4. Вимоги за зустрічним позовом обґрунтовано тим, що дії АТ «Рівнегаз», які полягають у визначенні об`ємів розподіленого (спожитого) природного газу для ТОВ «Поліська енергосервісна компанія», за період з 09.12.2021 - 14.01.2022, виходячи із даних коректора ВЕГА 1.01 №06305, є незаконними, оскільки не відповідають нормам Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС), а внаслідок безпідставного припинення постачання природного газу АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз» повинен відшкодувати ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» вартість недоотриманого природного газу за період з 15.01.2022 по 31.03.2022.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
5. Рішенням Господарського суду Рівненської області від 24.01.2023, залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 29.06.2023 первісний позов задоволено. Стягнуто з ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» на користь АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз» 85.775,28 грн заборгованості. У задоволенні зустрічного позову відмовлено.
6. Судові рішення мотивовано тим, що:
- обставина демонтажу приладів обліку, а саме лічильника газу та коректора газу шляхом пломбування газоспоживаючого обладнання, жодним чином не впливають на наявність у об`єктів відповідача цілодобового доступу до ГРС, оскільки дані об`єкти зберегли фізичне з`єднання з газорозподільною системою;
- право на користування потужністю об`єкта газової інфраструктури, в обсязі та на умовах встановлених в договорі розподілу природного газу, наявна у відповідача, оскільки його об`єкти забезпечені цілодобовим доступом до газорозподільчої системи та відповідно можливістю для подальшого споживання природного газу, що підтверджується наявним фізичним з`єднанням цих об`єктів з газорозподільною системою та діючими між сторонами умовами укладеного договору розподілу природного газу;
- ураховуючи наявність між позивачем та відповідачем договору розподілу природного газу, відсутність заяв відповідача на остаточне припинення користування природним газом, первісний позов є обгрунтованим;
- щодо зустрічного позову суди зазначили, що АТ «Рівнегаз» направлялись ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» звіти за спожитий природний газ за спірні місяці, однак будь-яких зауважень чи заперечень в частині визначення об`єму чи обсягу природного газу зі сторони споживача не надходило;
- випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, без наявності акта про порушення, визначені в розділах ІХ-Х цього Кодексу. При порушеннях, пов`язаних з пошкодженням ЗВТ та/або пломб на ЗВТ, за наявності по об`єкту споживача даних дублюючого ВОГ, а також в ситуації, коли наявні дані в обчислювачі/коректорі об`єму газу є достатніми для визначення об`єму природного газу по об`єкту споживача, процедура, передбачена цим розділом, не застосовується. Відтак, за наявності, в коректорі об`єму газу, достатніх даних для визначення об`єму газу по об`єкту споживача, процедура перерахунку об`ємів до споживача не застосовувалась;
- припинення газопостачання відбулось відповідно до вимог положень Кодексу ГРМ за згодою споживача та не з вини Оператора ГРМ, а тому відсутні підстави для стягнення з АТ «Рівнегаз» вартості недоотриманого природного газу.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів
7. Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просило скасувати рішення Господарського суду Рівненської області від 24.01.2023 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 01.06.2023, та прийняти нове рішення суду, яким у задоволенні позовних вимог за первісним позовом відмовити, а зустрічний позов задовольнити.
8. У касаційній скарзі скаржник посилється на пункт 3 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) зазначає, що на даний час відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, щодо:
- абзацу 4 пункту 5 Глави 4 Розділу XI Кодексу ГРС щодо питання: чи вважаються дані коректора газу, працюючого у позаштатному режимі у спірний період, достатніми для визначення оператором ГРМ обсягу спожитого природнього газу?
- підпункту 1, 2 пункту 3 Глави 2 Розділу XI Кодексу ГРС щодо питання: чи має бути складений акт про порушення з відміткою «не з вини споживача» для здійснення перерахунку об`єму спожитого природного газу у разі підтвердження, що коректор газу працює в позаштатному режимі (через вихід з ладу датчика тиску), а лічильник газу несправний (через відмову програмного забезпечення)?
- абзацу 2 пункту 4 Глави 7 Розділу VI Кодексу ГРС щодо питання: чи є підставою припинення постачання природного газу акт про контрольний огляд комерційного ВОГ, чи має бути складений акт про припинення постачання природного газу з дотриманням вимог наказу Міністерства палива та енергетики від 03.07.2009 №338, яким затверджено форми повідомлення про припинення газопостачання та акт про припинення?
Узагальнений виклад позиції інших учасників справи
9. АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз» подало відзив на касаційну скаргу, в якому, посилаючись на безпідставність доводів і вимог касаційної скарги, просить касаційну скару залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.
Фактичні обставини справи, встановлені судами першої та апеляційної інстанцій
10. Як встановлено судами попередніх інстанцій, АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз» на підставі типового договору розподілу природного газу, який є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів Споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи, надається послуга з розподілу природного газу ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» про що останнім підписана заява-приєднання від 01.01.2016 № 0942138С7YІТ016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) (далі - Договір).
11. Відповідно до пункту 1.3. договору, цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
12. За цим Договором (пункт 2.1 розділу II) Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
13. Відповідно до пункту 2.3 розділу II Типового договору, при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
14. Порядок обліку природного газу, що передається Споживачу, встановлено розділом V Типового договору, зокрема:
- пунктом 5.1 передбачено, що облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем;
- пунктом 5.2 встановлено, що визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором. Якщо комерційний вузол обліку встановлений не на межі балансової належності сторін (точка вимірювання не збігається з точкою комерційного обліку), фактичний об`єм природного газу визначається з урахуванням втрат та витрат природного газу між точкою вимірювання і межею балансової належності сторін шляхом їх додавання/віднімання до/від об`єму природного газу, визначеного комерційним вузлом обліку в точці вимірювання, відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Для визначення об`єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача;
- пунктом 5.3 передбачено, що за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (куб. м) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем;
- пунктом 5.4 встановлений порядок визначення об`єму розподіленого Споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об`ємів газу за розрахунковий період, що визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього Договору.
15. Розділом VI Типового договору, зокрема пунктами 6.1, 6.2, 6.3, 6.4, 6.5, 6.6 передбачено, що:
- 6.1. Оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється Споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем;
- 6.2. Тариф, встановлений згідно з пунктом 6.1 цього розділу, є обов`язковим для Сторін з дати набрання чинності постановою Регулятора щодо його встановлення;
До встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу, виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта споживача відповідно до Кодексу газорозподільних систем, оплата послуг здійснюється за тарифами, встановленими Регулятором для Оператора ГРМ, за фізичний обсяг розподілу природного газу;
- 6.3. Величина річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) Споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ. Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності;
- 6.4. Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць;
- 6.5. У випадку, якщо Споживач, що не є побутовим, в установленому Кодексом ГРМ порядку самостійно здійснив замовлення величини річної потужності по всіх його об`єктах (об`єкту) в газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік та фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену споживачем річну потужність, Споживач, що не є побутовим, зобов`язаний з моменту перевищення фактичного обсягу над заявленим здійснювати оплату вартості перевищення річної замовленої потужності, велична якої визначається за формулою. За підсумками місяця, за умови перевищення фактичного обсягу використання потужності над обсягом замовленої Споживачем річної потужності, Оператор ГРМ до 12 числа місяця наступного за місяцем надання послуг розподілу, здійснює нарахування вартості перевищення та разом із рахунком про сплату вартості перевищення (або в рахунку) надає Споживачеві, що не є побутовим, звіт про фактичне використання потужностей та розрахунок вартості перевищення річної замовленої потужності;
- 6.6. Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється Споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка Оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством Споживач має сплачувати Оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання Споживача на поточний рахунок Оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим Регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.
16. У січні - серпні 2022 року відповідачу за первісним позовом надано послугу з розподілу природного газу, що підтверджується актами наданих послуг з розподілу природного газу на загальну суму 99 318, 74 грн.
17. АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз» 12.05.2022 направлено на адресу ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» лист (вих. №330-Сл-3539-0522), з долученням актів приймання-передачі природного газу, в яких об`єми спожитого газу за спірний період, складені виходячи із даних, які містяться у звітах коректора газу. Дані акти підписані лише позивачем за первісним позовом. Акти наданих послуг позивачем направлялись відповідачу неодноразово, що підтверджується копіями листів позивача, рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень, фіскальними чеками. Відповідач за первісним позовом відмовився від їх підписання.
18. ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» надані послуги з розподілу природного газу оплачено частково в сумі 13 543, 46 грн, що підтверджується платіжним доручення від 30.12.2021 №213.
19. ТОВ «Поліська енергосервісна компанія», 10.01.2022, на адресу АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз», направлено лист вих.№1001/22-3, з проханням направити фахівців для перевірки і усунення несправності коректора газу на газовій котельні, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (в/ч НОМЕР_1 ).
20. Представниками АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз», 14.01.2022, здійснено демонтаж приладів обліку, а саме: лічильника газу та коректора на вузлі обліку за адресою: АДРЕСА_1, у зв`язку із необхідністю проведення повірки та ремонту, про що складено відповідний акт, який підписаний представниками АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз» та працівником ТОВ «Поліська енергосервісна компанія». При цьому постачання газу було припинено, вхідна засувка закрита і забліндована.
21. Державним підприємством «Рівненський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» проведено повірку лічильника газу Курс G40, заводський №10152, 2018 рік виготовлення, виробник ООО ПКФ «Курс», за результатами якої встановлено, що зазначений засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам ДСТУ 9036:2020. Підставою для визнання ЗВТ непридатним вказано: «Відмова програмного забезпечення ЗВТ. Не функціонує», що підтверджується довідкою про непридатність законодавчо регульованого ЗВТ від 19.01.2022 №56779/5л/343.
22. На адресу АТ «Оператор ГРС Рівнегаз», 21.01.2022, ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» направлено лист за вих. №2101/22-3, з проханням зробити відповідний перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, за період з 09.12.2021 - 14.01.2022, з долученням довідки про непридатність законодавчо регульованого ЗВТ від 19.01.2022 №56779/5Л/343.
23. АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз», 04.02.2022, направило на адресу ТОВ «Поліська енергосервісна компанія», лист від 03.02.2022 за вих. №330-Сл-1225-0222, яким підтвердило, що коректор газу ВЕГА 1.01 №06305 за адресою: АДРЕСА_1, демонтовано 14.01.2022 для проведення ремонту на заводі-виробника, у зв`язку із відмовою датчика тиску коректора та переходом з вимірювання тиску на константу. На звернення про перерахунок обсягів газу повідомило про те, що підстав для проведення перерахунку немає.
24. 11.02.2022 ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» направило на адресу ГК «Нафтогаз Трейдинг» і АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз» лист від 10.02.2022 за вих. №1002/22, в якому зазначило, що Акти приймання-передачі природного газу від 31 грудня за період «грудень 2021 року» на обсяг II природного газу, в кількості 0,06511 тис.куб.м та акти приймання-передачі природного газу від 31.12.2021 за період «грудень 2021 року» на обсяги III природного газу, в кількості 30,00000 тис. куб.м, не можуть бути підписані споживачем через відсутність даних комерційного вузла обліку, на підставі пункту 3.5.1 договору від 10.09.2021 №1420- НГТ-28.
Позиція Верховного Суду
25. Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників позивача і відповідача, дослідивши доводи, наведені у касаційній скарзі, та заперечення викладені у відзиві на касаційну скаргу, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, зважаючи на таке.
26. Відповідно до статті 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права (1). Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (2). У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається (3). Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 3, 4, 8 частини першої статті 310, частиною другою статті 313 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги (4).
27. Верховний Суд, забезпечуючи реалізацію основних засад господарського судочинства закріплених у частині 3 ст. 2 ГПК України, зокрема, ураховуючи принцип рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальності сторін, та дотримуючись принципу верховенства права, на підставі встановлених фактичних обставин здійснює перевірку застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження.
28. Так самим скаржником у касаційній скарзі з огляду на принцип диспозитивності визначаються підстава, вимоги та межі касаційного оскарження, а тому тягар доказування наявності підстав для касаційного оскарження, передбачених, зокрема, п. 3 ч. 2 ст. 287 ГПК України, покладається на скаржника.
29. Скаржник посилається на п. 3 частини 2 ст. 287 ГПК України, зазначає, що на даний час відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у спірних правовідносинах, а саме:
- абзацу 4 пункту 5 Глави 4 Розділу XI Кодексу ГРС щодо питання: чи вважаються дані коректора газу, працюючого у позаштатному режимі у спірний період, достатніми для визначення оператором ГРМ обсягу спожитого природнього газу?
- підпункту 1, 2 пункту 3 Глави 2 Розділу XI Кодексу ГРС щодо питання: чи має бути складений акт про порушення з відміткою «не з вини споживача» для здійснення перерахунку об`єму спожитого природного газу у разі підтвердження, що коректор газу працює в позаштатному режимі (через вихід з ладу датчика тиску), а лічильник газу несправний (через відмову програмного забезпечення)?
- абзацу 2 пункту 4 Глави 7 Розділу VI Кодексу ГРС щодо питання: чи є підставою припинення постачання природного газу акт про контрольний огляд комерційного ВОГ, чи має бути складений акт про припинення постачання природного газу з дотриманням вимог наказу Міністерства палива та енергетики від 03.07.2009 №338, яким затверджено форми повідомлення про припинення газопостачання та акт про припинення?
30. Відповідно до приписів пункту 3 частини 2 статті 287 ГПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 1, 4 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права у випадку якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
31. За змістом пункту 3 частини 2 вказаної статті, наведені положення спрямовані на формування єдиної правозастосовчої практики шляхом висловлення Верховним Судом висновків щодо питань застосування тих чи інших норм права, які регулюють певну категорію правовідносин та підлягають застосуванню господарськими судами під час вирішення спору.
32. У разі подання касаційної скарги на підставі пункту 3 частини 2 статті 287 ГПК України, крім встановлення відсутності висновку Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, обов`язковому дослідженню підлягає також питання неправильного застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
33. Проаналізувавши доводи касаційної скарги, з урахуванням вищезазначеного, касаційний суд зазначає наступне.
34. Відповідно до статті 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
35. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, також регулюються Цивільним кодексом України.
36. Відповідно до статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Так, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
37. Згідно з положеннями статей 626-629 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
38. Спір у справі виник у правовідносинах з розподілу природного газу на основі типового договору, передбаченого додатком Кодексу ГРС. Як встановлено судами між сторонами укладено договір розподілу природного газу, у порядку приєднання ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» до типового договору встановленого у додатку до Кодексу ГРС.
39. Відповідно до пункту 2.3 розділу II Типового договору, при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем.
40. Відповідно до п. 2 Глави 1 Розділу І Кодексу ГРС цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб`єктів ринку природного газу.
41. Згідно із п.п.1, 2 Глави 1 Розділу VI Кодексу ГРС передбачено, що суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу. Доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2498 (далі - типовий договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.
42. Відповідно до п.п.1, 3-5, 7 Глави 3 Розділу VI Кодексу ГРС договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об`єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ. Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається. Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу. Оператор ГРМ зобов`язаний на головній сторінці свого веб-сайту, а також в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору розподілу природного газу та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору розподілу природного газу. Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору. На письмову вимогу споживача Оператор ГРМ зобов`язаний протягом десяти робочих днів.
43. Договір виконувався сторонами. На підтвердження надання послуг з розподілу природного газу АТ «Оператор «ГРС Рівнегаз» надало на акти наданих послуг, за період з січня 2022 р. по серпень 2022 р., на загальну суму 99 318,74 грн. Акти наданих послуг позивачем направлялись ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» неодноразово, однак відповідач відмовився від їх підписання, а відтак сума до оплати установлюється за даними Оператора ГРМ.
44.ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» надані послуги оплачено частково у розмірі 13 543,46 грн, що підтверджується платіжним доручення №213 від 30.12.2021, оскільки, як вважає відповідач за первісним позовом, АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз» необхідно було здійснити перерахунок обсягів спожитого природного газу, зважаючи, що представниками АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз» здійснено демонтаж приладів обліку, а саме: лічильника газу та коректора на вузлі обліку (на об?єкті споживача), у зв?язку із необхідністю проведення повірки та ремонту (за попередньою письмовою заявою споживача), про що складено відповідний акт. При цьому, як зазначає відповідач за первісним позовом, постачання газу споживачу за вказаною адресою було припинено (вхідна засувка закрита і забліндована).
45. Судами встановлено, що договором укладеним сторонами передбачено, що облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем(пункт 5.1.) Пунктом 5.2. передбачено, що визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором. Якщо комерційний вузол обліку встановлений не на межі балансової належності сторін (точка вимірювання не збігається з точкою комерційного обліку), фактичний об`єм природного газу визначається з урахуванням втрат та витрат природного газу між точкою вимірювання і межею балансової належності сторін шляхом їх додавання/віднімання до/від об`єму природного газу, визначеного комерційним вузлом обліку в точці вимірювання, відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Для визначення об`єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача.
46. Відповідно до пунктів 5.3., 5.4. договору за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем. Порядок визначення об`єму розподіленого Споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об`ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього Договору.
47. Разом з тим, колегія суддів зазначає, що відповідно до положень Глави 6 Розділу VІ кодексу ГРС, розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об?єкта (об?єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року. Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об?єкта (об?єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
48. Річна замовлена потужність (за замовчуванням) об?єкта (об?єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об?єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу, крім випадків, передбачених цією главою (пункт 2 Глави 6 Розділу VI Кодексу ГРС).
49. 3 01 січня 2021 року річна замовлена потужність об?єкта (об?єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об?єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу (абзац 4 пункту 2 Глави 6 Розділу VI Кодексу ГРС).
50. Водночас, пунктом 3 Глави 3 Розділу І Кодексу ГРС передбачено, що для забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи та можливості розподілу (переміщення) належного споживачу (суміжному суб`єкту ринку природного газу) природного газу ГРМ обов`язковою умовою є наявність фізичного підключення об`єкта споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) до ГРМ.
51. Пунктом 2 Глави 5 Розділу VI Кодексу ГРС визначено, що фактичний розподіл природного газу для потреб споживача здійснюється Оператором ГРМ у загальному потоці природного газу від точок його надходження в ГРМ до пунктів призначення споживача.
52. Відповідно до абзацу 1 пункту 9 Глави 6 Розділу VI Кодексу ГРС припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадків, передбачених цим пунктом, у тому числі розірвання цього договору або внесення змін до заяви-приєднання, що є додатком до договору розподілу природного газу, та вилучення об`єкта споживача.
53. Колегія суддів зазначає, що послуга з розподілу природного газу не складається лише з фактичного переміщення природного газу розподільчою системою трубопроводів, а включає також цілодобове надання фактичного доступу замовленої потужності об?єктів споживача до газорозподільної системи, буквально означає наявність технічної можливості у будь-який необхідний споживачу час скористатись можливістю розпочати газоспоживання.
54. Щодо комплексного застосування норм абзацу 1 пункту 9 Глави 6 та абзаців 1, 2 пункту 4, абзацу 1 пункту 5 Глави 7 Розділу VI Кодексу ГРС Верховним Судом у постанові Nє 914/3254/21 від 27.09.2022 сформульовано такий правовий висновок: «Припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу за наявності фізичного підключення об?єкта споживача до газорозподільної мережі, тобто в період, коли не відбувалося механічного від?єднання об?єкта споживача від цієї мережі та вилучення такого об?єкта, а заява про остаточне припинення користування природним газом і розірвання договору споживачем не подавалася, не звільняє споживача від договірного зобов?язання оплати вартості послуг з розподілу природного газу за вказаний період, оскільки саме механічне від?єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи виключає можливість цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи і розподілу (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об?єкта споживача»
55. З урахуванням зазначеного суди зробили висновок, що обставина демонтажу приладів обліку, а саме лічильника газу та коректора газу шляхом пломбування газоспоживаючого обладнання, жодним чином не впливає на наявність у об?єктів відповідача цілодобового доступу до ГРС, оскільки дані об?єкти зберегли фізичне з?єднання з газорозподільною системою. Припинення газопостачання ТОВ «Поліська енергосервісна компанія», яке було здійснено АТ «Оператор «ГРС Рівнегаз», не звільняє відповідача за первісним позовом від зобов?язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу та не є підставою для нездійснення відповідачем оплати послуги розподілу природного газу.
56. При цьому, суди зауважили, що АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз» дотримано порядок, передбачений Кодексом ГРС, розрахунків за послугу розподілу природного газу (з урахуванням обсягів споживання природного газу за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року), водночас, суди вказали на наявність укладеного між сторонами договору розподілу природного газу, який не припинено, а також на те, що споживачем ні заява про остаточне припинення користування природним газом, ні уточнені заявки на величину річної замовленої потужності не подавалась.
57. З огляду на нормативно-правове регулювання спірних правовідносин, колегія суддів зазначає, що, оскільки остаточного припинення користування природним газом (фізичного від?єднання об?єкта споживача від мережі позивача за первісним позовом та вилучення такого об?єкта) і розірвання спірного договору не відбулося, тобто договір на час виникнення спірних правовідносин був чинним, відтак зобов?язання ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» за таким договором не припинились. Тому суди попередніх інстанцій зробили вірний висновок про обґрунтованість заявленої вимоги за первісним позовом про стягнення заборгованості.
58. Щодо вимог за зустрічним позовом.
59. Як встановлено судами попередніх інстанцій, ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» у зустрічному позові посилалось незаконні дії АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз» щодо визначення об`єму розподіленого (спожитого) природного газу, за період з 09.12.2021 - 14.01.2022, з зобов`язанням останнього визначити об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за період з 09.12.2021 - 14.01.2022, та просило стягнути з АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз» вартість недоотриманого природного газу.
60. За змістом абзаців 1, 2 пункту 4, абзацу 1 пункту 5 та пункту 6 Глави 7 Розділу VI Кодексу ГРС пломбування та розпломбування газового обладнання на об?єктах споживачів, що пов?язані з припиненням/обмеженням або відновленням газопостачання (розподілу природного газу), виконуються Оператором ГРМ відповідно до вимог розділу Х цього Кодексу. При припиненні (відновленні) розподілу природного газу на об?єкт споживача складається акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача. При складанні акта про припинення розподілу природного газу Оператор ГРМ зазначає в ньому про наслідки несанкціонованого відновлення газоспоживання, передбачені цим Кодексом, а також обов?язково фіксує фактичні показання лічильника газу на дату припинення газопостачання (розподілу природного газу), за винятком випадків відмови в доступі до об?єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ). Припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування. Відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п?яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування Оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу).
61. Як вказувалось судами було встановлено, що за заявою ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» працівниками АТ «Оператор «ГРС Рівнегаз», 14.01.2022, було знято лічильник газу та коректор на повірку. Демонтаж приладів обліку та визначення об`ємів розподіленого (спожитого) газу, в період з 09.12.2021 -14.01.2022, проведено з врахуванням вимог Кодексу ГРС, у зв?язку з чим складено відповідний акт, підписаний сторонами.
62. Відповідно до положень п. 4 Глави 1 Розділу 1 Кодексу ГРС комерційний вузол обліку/комерційний ВОГ - вузол обліку природного газу, організований відповідно до вимог цього Кодексу для комерційного обліку природного газу при визначенні об`єму (обсягу) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точці комерційного обліку.
63. Розділом IХ Кодексу ГРС визначено правила комерційного обліку природного газу в газорозподільній системі.
64. Так, п. 1 Глави 3 вказаного Розділу Кодексу ГРС передбачено, що визначення об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і Споживачем на підставі даних комерційних ВОГ, визначених договором розподілу природного газу між Оператором ГРМ і Споживачем, та з урахуванням вимог цього Кодексу та договору.
65. Пунктом 2 Глави 3 вказаного Розділу Кодексу ГРС передбачено, що для визначення об`єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ приймаються дані комерційного вузла обліку Споживача.
66. Абзацами 1, 2, 3, 4 пункту 3 Глави 3 вказаного Розділу Кодексу ГРС регламентовано, що періодом, за який по об`єкту споживача визначається загальний фактичний об`єм (обсяг) споживання (розподілу) природного газу, є календарний місяць. При цьому відповідно до вимог Кодексу ГТС Оператор ГРМ на щоденній основі забезпечує передачу Оператору ГТС через його інформаційну платформу інформації про прогноз відборів/споживання природного газу по споживачу на кожну наступну газову добу протягом газової доби (оновлені прогнози), а також надає дані про фактичний (попередній) обсяг природного газу, спожитий за кожну попередню газову добу.
Прогноз добового відбору/споживання природного газу по споживачу визначається Оператором ГРМ виходячи із розрахункових (прогнозних) даних, що ґрунтуються на статистиці його фактичних добових (за їх наявності) та/або місячних обсягів споживання природного газу за попередні три роки, та враховує зміни температури навколишнього середовища, профілі споживання, дні тижня, сезон відпусток та інші параметри, що впливають на добовий відбір/споживання природного газу. При цьому якщо комерційний вузол обліку природного газу по споживачу в установленому порядку обладнаний засобами дистанційної передачі даних, прогноз відбору/споживання природного газу, що надається Оператором ГРМ протягом газової доби, визначається Оператором ГРМ виходячи із фактичних даних, зчитаних з комерційних вузлів обліку природного газу.
Обсяг природного газу, спожитий споживачем за попередню газову добу, визначається Оператором ГРМ на рівні останнього оновленого прогнозу на цю добу, здійсненого Оператором ГРМ у попередній добі. Такі дані корегуються Оператором ГТС відповідно до вимог Кодексу ГТС виходячи з даних про фактичне споживання природного газу споживачем за підсумками газового місяця, у тому числі які ґрунтуються на даних обчислювача/корекгора (за його наявності), що надають можливість встановити за результатами місяця фактичне щодобове споживання природного газу. Якщо комерційний вузол обліку природного газу по споживачу в установленому порядку обладнаний засобами дистанційної передачі даних, обсяг природного газу, спожитий споживачем за попередню газову добу, визначається виходячи із фактичних даних, зчитаних з комерційного вузла обліку природного газу.
По споживачах, комерційні вузли обліку природного газу яких не обладнані засобами дистанційної передачі даних, з метою забезпечення меншого відхилення прогнозу відбору/споживання природного газу від даних фактичного споживання за газову добу (що дозволить зменшити обсяги небалансу діючого постачальника споживача) за домовленістю сторін (Оператора ГРМ та споживача) може бути погоджена процедура передачі споживачем даних про фактичне споживання природного газу за попередню газову добу.
67. Абзацами 1, 2, 3 пункту 4 Глави 3 вказаного Розділу Кодексу ГРС визначено, що споживач, який є власником комерційного ВОГ, зобов`язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового газового місяця надати Оператору ГРМ у спосіб та за формою, визначеними договором розподілу природного газу, звіт про дані комерційного вузла обліку за розрахунковий період. При цьому якщо комерційний ВОГ обладнаний обчислювачем чи коректором об`єму природного газу, до звіту додаються роздруковані звіти з обчислювача чи коректора об`єму природного газу про добові та/або погодинні дані споживання природного газу, протокол про втручання в роботу комерційного ВОГ та протокол аварійних/діагностичних повідомлень.
При обладнанні комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних за домовленістю Оператора ГРМ та споживача інформація для визначення об`єму (обсягу) приймання-передачі природного газу формується через канали дистанційного зв`язку. У такому разі перевірка достовірності даних комерційних вузлів обліку безпосередньо на місці їх встановлення забезпечується сторонами за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців (з урахуванням строку для контрольного огляду вузла обліку), про що складається відповідний акт контрольного зняття показань ЗВТ.
У разі ненадання споживачем звіту про дані комерційного ВОГ протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця та за відсутності переданої (зчитаної) з нього інформації засобами дистанційної передачі даних, а також за відсутності контрольного зняття показань ЗВТ (у тому числі через відмову в доступі до об`єкта споживача) протягом розрахункового періоду об`єм спожитого (розподіленого) природного газу за розрахунковий період визначається за сумою обсягів добового споживання, переданих Оператором ГРМ за процедурою Кодексу ГТС до Оператора ГТС протягом газового місяця. У такому разі Оператор ГРМ не пізніше десятого числа місяця, наступного за розрахунковим, направляє споживачу письмові пояснення про зміну режиму нарахування разом з актом приймання-передачі природного газу за попередній розрахунковий місяць.
68. Пунктом 6 Глави 3 вказаного Розділу Кодексу ГРС встановлено, що визначені Оператором ГРМ в акті приймання-передачі природного газу фактичні об`єм та обсяг розподілу та споживання природного газу по об`єкту споживача за підсумками розрахункового періоду (календарного місяця) передаються Оператору ГТС у встановленому Кодексом ГТС порядку для проведення ним остаточної алокації по постачальнику споживача і є підставою для їх використання у взаємовідносинах між суб`єктами ринку природного газу, у тому числі для взаєморозрахунків між споживачем та його постачальником.
69. При цьому, судами встановлено, що АТ «Оператор «ГРС Рівнегаз» направлялись ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» звіти за спожитий природний газ, за спірні місяці, однак ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» будь - яких зауважень чи заперечень в частині визначення об?єму чи обсягу природного АТ «Оператор ГРС «Рівнегаз» надано небуло.
70. Водночас, пунктом 8 Глави 4 Розділу XI Кодексу ГРС передбачено, що у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) та за умови відсутності пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого ЗВТ/лічильника газу, що був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку). При порушеннях, пов`язаних з пошкодженням ЗВТ та/або пломб на ЗВТ, за наявності по об`єкту споживача даних дублюючого ВОГ, а також в ситуації, коли наявні дані в обчислювачі/коректорі об`єму газу є достатніми для визначення об`єму природного газу по об`єкту споживача, процедура, передбачена цією главою, не застосовується.
71. У постанові Верховного Суду від 18.11.2022 у cправі № 914/993/21, щодо застосування положень абз.9 п.6 Глави 6 Розділу X, п.4 та абз.2 п. 8 Глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС викладено такий правовий висновок: «За умови відсутності пошкодження лічильника, пропущення строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та за наявності справного обчислювача (коректора) об`єму газу, який не містить зареєстрованих та зафіксованих у звітах повідомлень про роботу лічильника газу в позаштатному режимі, несправність лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановлена за результатами позачергової або експертної повірки, не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об`єму розподіленого (спожитого) природного газу відповідно до п.4 гл.4 розд. ХІ Кодексу ГРМ.
Якщо у разі несправності лічильника газу, що сталася внаслідок його позаштатного режиму роботи (що, зокрема включає витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів), буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, то розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності здійснюється відповідно до вимог абз.9 п.6 гл.6 Розд.X, пп.1 п.4 гл.4 Розд.XІ Кодексу ГРМ. Підпункт 2 п.4 гл.4 Розд.ХІ Кодексу у такому разі не застосовується і обставини справності коректора значення не мають».
72. З урахуванням вищезазначених положень Кодексу ГРС та обставин встановлених судами, зважаючи, що в коректорі об`єму газу було достатньо даних для визначення об`єму газу по об`єкту споживача, процедура перерахунку об`ємів до ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» правомірно не застосовувалась АТ «Оператор «ГРС Рівнегаз».
73. Таким чином, суди встановивши, що акт зняття приладів обліку природного газу від 14.01.2022, складений за участю ТОВ «Поліська енергосервісна компанія», при цьому, припинення (обмеження) газопостачання споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування, відбулось відповідно до положень Кодексу ГРС за згодою ТОВ «Поліська енергосервісна компанія», та не з вини АТ «Оператор «ГРС Рівнегаз». Отже, демонтаж приладів обліку та визначення об`ємів розподіленого (спожитого) природного газу в період з 09.12.2021 - 14.01.2022 проведено АТ «Оператор «ГРС Рівнегаз», з урахуванням вимог Кодексу ГРС, та з відома та згоди ТОВ «Поліська енергосервісна компанія».
74. Зважаючи на зазначене касаційний суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення зустрічного позову про незаконне визначення АТ «Оператор «ГРС Рівнегаз» об`єму розподіленого природного газу, з зобов`язанням визначити перерахунок об`ємів природного газу, та стягнення вартості недоотриманого природного газу.
75. Таким чином, Верховний Суд констатує, що суди попередніх інстанцій у межах наданих їм повноважень та вимог чинного ГПК України обґрунтовано зазначили про наявність підстав для задоволення первісного позову, та необґрунтованість зустрічних позовних вимог, при цьому судами правильно застосовано положення Кодексу ГРС, які регулюють спірні правовідносини.
76. При цьому, Верховний Суд не вбачає підстав для викладення правового висновку щодо застосування положень абзацу 4 пункту 5 Глави 4 Розділу XI Кодексу ГРС, - підпункту 1, 2 пункту 3 Глави 2 Розділу XI Кодексу ГРС, оскільки, як вбачається з п. 1 Глави 1 Розділу ХІ Кодексу ГРС, положення цього розділу щодо порядку перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу, застосовуються у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу на підставі складеного акту про порушення по ГДП, ВБМ чи суміжному Оператору ГРМ, об`єкт якого підключений до ГРМ, тоді як, встановлено судами, акт саме про порушення, в даному випадку, не складався.
77. Щодо доводів скарги про відсутність висновку абзацу 2 пункту 4 Глави 7 Розділу VI Кодексу ГРС, такі доводи також відхиляються Верховним Судом, оскільки положення зазначеної норми є чіткими і зрозумілими, так, у абзаці 1пункту 4 Глави 7 розділу VІ Кодексу ГРС визначено, що пломбування та розпломбування газового обладнання на об?єктах споживачів, що пов?язані з припиненням/обмеженням або відновленням газопостачання (розподілу природного газу), виконуються Оператором ГРМ відповідно до вимог розділу Х цього Кодексу. При припиненні (відновленні) розподілу природного газу на об?єкт споживача складається акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача. Обставину складання такого акту встановлено судами.
78. З огляду на викладене доводи касаційної скарги не знайшли свого підтвердження щодо підстави, передбаченої пунктом 3 частини 2 статті 287 ГПК України, відтак відсутні підстави для скасування оскаржуваних судових рішень та відповідно викладення правового висновку.
79. Враховуючи наведені положення законодавства та обставини, встановлені судами попередніх інстанцій, зважаючи на межі перегляду справи судом касаційної інстанції, передбачені статтею 300 ГПК України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга є необґрунтованою, отже, рішення суду першої інстанції та постанова апеляційного суду підлягають залишенню без змін.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
80. Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 308 ГПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити рішення судів першої та апеляційної інстанції без змін, а скаргу - без задоволення.
81. Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права (частина 1 статті 309 ГПК України).
82. Враховуючи викладене, касаційну скаргу ТОВ «Поліська енергосервісна компанія» залишити без задоволення, постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 01.06.2023 та рішення Господарського суду Рівненської області від 24.01.2023, необхідно залишити без змін.
Розподіл судових витрат
83. Судовий збір за подання касаційної скарги в порядку ст. 129 ГПК України покладається на скаржника.
Керуючись статтями 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Поліська енергосервісна компанія» залишити без задоволення.
2. Постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 01.06.2023 та рішення Господарського суду Рівненської області від 24.01.2023 у справі № 918/756/22 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.І. Студенець
Судді О.М. Баранець
О.А. Кролевець
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2023 |
Оприлюднено | 23.11.2023 |
Номер документу | 115102703 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Студенець В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні