Рішення
від 08.11.2023 по справі 521/8291/23
МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ____ ____

Справа №521/8291/23

Пр. №2/521/2743/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2023 року м. Одеса

Малиновський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого судді Сегеди О.М.,

при секретарі Замниборщ А.С., за участю:

представника позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Грабовської М.В.,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за позовом заступника керівника Малиновської окружної прокуратури міста Одеси, який діє в інтересах Одеської міської ради до ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Дерево-плюс», Товариства з обмеженою відповідальністю «ТІМ-А» про визнання незаконним та скасування рішень державного реєстратора про реєстрацію права власності та змін, визнання правочинів недійсними,

встановив:

У березні 2023 року заступник керівника Малиновської окружної прокуратури м. Одеси, діючий на підставі наказу Одеської обласної прокуратури від 18 жовтня 2021 року за №2294к та в інтересах Одеської міської ради звернувся до суду з зазначеним позовом до ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Дерево-плюс» (далі - ТОВ «Дерево-плюс»), Товариства з обмеженою відповідальністю «ТІМ-А» (далі - ТОВ «ТІМ-А»), посилаючись на те, що Малиновською окружною п рокуратурою м. Одеси за результатами вивчення питання додержання законодавства під час реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна та додержання вимог земельного законодавства було встановлено, що 10 жовтня 2018 року державним реєстратором комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» (далі - КП Новоселівської сільської ради «РБДР») Корсуном О.В. було прийнято рішення від 10 жовтня 2018 року за №43431263 про проведення державної реєстрації (з відкриттям розділу) за ОСОБА_2 права власності на житловий будинок, загальною площею 54,6 кв.м., житловою площею 30,2 кв.м, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна: 1664194551101).

11 жовтня 2018 року державним реєстратором КП Новоселівської сільської ради «РБДР» Корсуном О.В. було прийнято рішення від 11 жовтня 2018 року за №43460036 про реєстрацію змін до розділу щодо об`єкта нерухомого майна та його площі, а саме змінено: «житловий будинок, об`єкт житлової нерухомості загальною площею 54,6 кв.м., житловою площею 30,2 кв.м» на «нежитлову будівлю, об`єкт житлової нерухомості, загальною площею 54,6 кв.м».

Зазначив, що відповідно до акту приймання-передачі нерухомого майна від 19 жовтня 2018 року ОСОБА_2 внесла вказану нежитлову будівлю в якості вкладу до статутного капіталу ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС» (код ЄДРПОУ - 42561063), про що 25 жовтня 2018 року державним реєстратором було прийнято рішення за №43676969.

20 листопада 2018 року ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС» на підставі договорів купівлі-продажу №2214, №2215 продало ТОВ «ТІМ-А» (код ЄДРПОУ 40194143) по частці нерухомого майна по АДРЕСА_1 .

Вказував, що реєстрація права власності ОСОБА_2 на житловий будинок по АДРЕСА_1 та реєстрація про зміни до розділу об`єкта нерухомого майна були проведені незаконно, оскільки вищезазначений житловий будинок не був прийнятий в експлуатацію в установленому законодавством порядку.

Особливості процедури державної реєстрації прав власності на нерухоме майно визначені Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою КМУ № 1127 від 25 грудня 2015 року (далі Порядок).

Отже, відповідно до п. 41 Порядку (в редакції чинній на час здійснення спірних реєстраційних дій) обов`язковою умовою для реєстрації права власності на будинок, право на який реєструється вперше з відкриттям розділу у реєстрі, на час прийняття оскаржуваного рішення, було наявність у правонабувача документа про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкту.

Зі змісту листа комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» Одеської міської ради (далі - КП «БТІ» ОМР) від 01 грудня 2022 року за № 2733/03/01-09 вбачається, що станом на 31 грудня 2012 року право власності на об`єкт нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 не зареєстровано, інвентаризаційно-реєстраційна справа на вказаний об`єкт нерухомого майна відсутня.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 39 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції чинній на час здійснення спірних реєстраційних дій) (далі - Закон №1952-IV) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та об`єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об`єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, здійснюється на підставі акту готовності об`єкта до експлуатації шляхом видачі органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

В листі управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (далі Управління) від 20 грудня 2022 року №01-6/350-ПР зазначено, що в Реєстрі будівельної діяльності відсутня інформація щодо видачі документів дозвільного/декларативного характеру на об`єкт будівництва за адресою: АДРЕСА_1 . Також до Управління не надходили та не реєструвались документи дозвільного/декларативного характеру прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкту за вказаною вище адресою.

Отже у реєстрі дозвільних документів ДАБІ України, який на час прийняття державним реєстратором спірного рішення був відкритим для усіх фізичних та юридичних осіб (https://dabi.gov.ua/declarate/list.php), документів, які б надавали право на проведення робіт з будівництва або щодо прийняття до експлуатації об`єкта розташованого за адресою: Одеська область, мі. Одеса, вул. Хімічна, 35-Б органами ДАБІ України та їх територіальними підрозділами не реєструвалось.

Зазначив, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 10 жовтня 2018 року №140846743, підставою для прийняття державним реєстратором КП Новоселівської сільської ради «РБДР» Корсуном О.В. рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (індексний номер рішення: 43431263 від 10 жовтня 2018 року) на житловий будинок по АДРЕСА_1 стала довідка дирекції АТ «Укрпошта» про резервування адреси від 05 жовтня 2018 року, серія та номер: 07/65001-605 та технічний паспорт від 26 вересня 2018 року виданий ПП «УКРЕЛТРАНС», в якому не зазначено, коли саме побудовано вказаний житловий будинок під літ. А (рік побудови), а є лише посилання на схематичному плані земельної ділянки та плану поверхів будинку, що житловий будинок побудовано до 05 серпня 1992 року.

Стверджував, що в межах кримінального провадження №42021163020000095 від 16 листопада 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України було встановлено, що ОСОБА_2 побудувала вищевказаний житловий будинок в період з 20 вересня 2018 року по 09 жовтня 2018 року, а не до 05 серпня 1992 року.

Наведені фактичні обставини підтверджуються протоколом огляду від 20 листопада 2021 року, яким зафіксовано відомості супутникових знімків території за адресою: АДРЕСА_1 , які містяться в програмі «Google Earth Pro», версії 7.3.4.8248 (64-bit), датою випуску 16 липня 2021 року.

Зазначив, що за допомогою функції перегляду супутникових знімків у різних часових діапазонах (за період з травня 2011 року по листопад 2020 року) можна пересвідчитись у тому, що житловий будинок, розташований на земельній ділянці по АДРЕСА_1 збудовано в період між 20 серпня 2018 року по 09 жовтня 2018 року, а не до 05 серпня 1992 року.

Отже вказані факти свідчить про недобросовісність та незаконність дій ОСОБА_2 під час оформлення права власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 , що стало підгрунтям для використання незаконної схеми оформлення права власності на нерухомість у спрощеному порядку.

Крім того, в якості підстави для реєстрації права власності ОСОБА_2 на нерухоме майно по АДРЕСА_1 , вказано довідку про резервування адреси, серія та номер: 07/65001-605, що видана 05 жовтня 2018 року Одеською дирекцією Акціонерного товариства «Укрпошта» (далі - Одеська дирекція АТ «Укрпошта»), хоча відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, в тому числі щодо присвоєння адрес об`єктам нерухомого майна на місцевому рівні, місцевими радами, законодавцем розглядаються в рамках повноважень місцевих рад щодо вирішення питань адміністративно -територіального устрою.

Порядок присвоєння адрес, в тому числі резервування на 2 дні адреси в м. Одесі регламентовано Положенням «Про адресний реєстр м. Одеси», затверджений рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 28 липня 2009 року №809.

Отже, належним документом, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси, є відповідний документ органу місцевого самоврядування (в м. Одесі уповноваженим Одеською міською радою адміністратором Адресного реєстру, яким є КП «ПРАВО»), а не довідка про резервування адреси Одеською дирекцією АТ «Укрпошта».

Крім того, право на будівництво нерухомого майна (забудову) мають власники земельних ділянок (ч.1 ст. 90 ЗК України), землекористувачі (ч.1 ст. 95 ЗК України), особи, які набули права користування чужою земельною ділянкою (суперфіцій) за договором із власником земельної ділянки (ч. 1 ст. 102-1 ЗК України) або з інших передбачених законом підстав.

Відповідно до ч.4 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Зазначав, що за пошуковим запитом Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, за РНОКПП НОМЕР_1 , що належить фізичній особі, ОСОБА_2 , право власності, право користування, інше речове право на земельні ділянки в межах м. Одеси, в тому числі, за вищевказаною адресою розташування спірного нерухомого майна, не зареєстровані.

Відповідно до листа департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради від 02 грудня 2022 № 01-19/1540 рішення щодо передачі ОСОБА_2 чи іншим особам у власність чи користування, поділу, зміни цільового призначення або будь-яких інших дій стосовно земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 Одеською міською радою не приймались.

Також, відсутня інформація щодо реєстрації прав власності чи користування на земельну ділянку за вказаною адресою у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Позивач вважає, що за результатами розгляду поданих ОСОБА_2 документів, державний реєстратор повинен був відмовити у реєстрації права власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 , оскільки дані документи не підтверджували заявлених на нього прав ОСОБА_2 .

Стверджував що, рішення державного реєстратора КП Новоселівської сільської ради «РБДР» Корсуном О.В. від 10 жовтня 2018 року, індексний номер: 43431263 щодо реєстрації за ОСОБА_2 права власності на житловий будинок, загальною площею 54,6 кв.м., житловою площею 30,2 кв.м, розташований за адресою: АДРЕСА_1 було прийняте без документу, який відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта та на земельній ділянці, яка нікому не передавалась у власність/користування, що є порушенням ст. ст. 5, 18, 24, 27 Закону №1952 та п.п. 18, 40, 41 Порядку, тому, таке рішення є незаконним та підлягає скасуванню у судовому порядку.

Крім того, оскільки первинна реєстрація права власності за ОСОБА_2 проводилась за відсутності документів, які б підтверджували прийняття об`єкта до експлуатації, то фактично реєстрація була проведена щодо самочинно збудованого об`єкта, без відповідного дозволу на будівництво, належним чином затвердженого проекту та за відсутності права власності чи користування земельною ділянкою, яка забудовувалась.

11 жовтня 2018 року державним реєстратором Корсуном О.В. було прийнято рішення № 43460036, яким внесено зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо вищевказаного об`єкта, зокрема змінено: «житловий будинок, об`єкт житлової нерухомості загальною площею 54,6 кв.м, житловою площею 30,2 кв.м» на «нежитлову будівлю, об`єкт житлової нерухомості загальною площею 54,6 кв.м», видалено технічний паспорт від 26 вересня 2018 року, виданий ПП «УКРЕЛТРАНС» та додано технічний паспорт, серія та номер: б/н, виданий 11 жовтня 2018 року, ПП «УКРЕЛТРАНС», висновок щодо технічного стану ОНМ, серія та номер: 11-10-01с/2018, виданий 11 жовтня 2018 ПП «УКРЕЛТРАНС».

Вважає, що оскільки вказане рішення державного реєстратора Корсуна О.В. (індексний номер рішення: 43460036) від 11 жовтня 2018 року є похідним від рішення про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_2 від 10 жовтня 2018 року (індексний номер рішення: 43431263), оскарження якого є предметом даного позову, то останнє підлягає скасуванню в судовому порядку.

Відповідно до пункту 3.21 ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», реконструкція це перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об`єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, в наслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг.

Таким чином, переведення об`єкта нерухомого майна із житлового у нежитлове є зміною функціонального призначення об`єкта нерухомого майна, що фактично здійснено за рахунок проведення його реконструкції.

Окрім зазначеного, державним реєстратором КП Новоселівської сільської ради «РБДР» Корсуном О.В., на підставі акту приймання-передачі нерухомого майна від 19 жовтня 2018 року ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС» та ОСОБА_2 ; рішення єдиного засновника ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС», серія та номер: 1, виданого ОСОБА_2 , прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 43676969 від 25 жовтня 2018 року про реєстрацію права власності за ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС» на нежитлову будівлю площею 54,6 кв.м., зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до п. 48 Порядку для державної реєстрації права власності у зв`язку з передачею майна у власність юридичної особи як внесок (внесення майна до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду), вступні, членські та цільові внески членів кооперативу тощо) подаються: документ, що посвідчує право власності особи на майно, що передається у власність юридичної особи (крім випадку, коли право власності на таке майно вже зареєстровано в Державному реєстрі прав); акт приймання-передачі майна або інший документ, що підтверджує факт передачі такого майна. Справжність підписів на акті приймання-передачі майна або іншому документі, що підтверджує факт передачі такого майна, засвідчується відповідно до Закону України «Про нотаріат»; рішення органу або особи, уповноважених установчими документами юридичної особи або законом (у разі, коли передача майна здійснюється іншою юридичною особою); письмова згода всіх співвласників (у разі, коли передача здійснюється щодо майна, що перебуває у спільній власності).

Вважає, що Акт приймання-передачі, як вольова дія, безпосередньо спрямована на досягнення правового результату, а саме на набуття, зміну та припинення цивільних прав та обов`язків, є правочином в розумінні ст. 202 ЦПК України.

Верховний суд у постанові від 12 червня 2019 року у справі № 927/352/18 прийшов до висновку, що акт приймання-передачі майна до складу статутного фонду є правочином, який підтверджує волевиявлення сторін, має юридичні наслідки - набуття та припинення права власності на нерухоме майно. Отже, такий двосторонній акт у цих правовідносинах свідчить про погоджену дію шляхом волевиявлення обох сторін цього двостороннього правочину на набуття певних цивільних прав та обов`язків. Оскарження правочину, оформленого актом (у розумінні ст. 202 ЦК України) в цьому випадку є належним способом захисту цивільних прав та обов`язків в розумінні ст. 16 ЦК України, ст. 20 ГК України.

Наведене узгоджується також з правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 11 вересня 2018 року у справі № 918/1377/16.

Оскільки вимога про визнання акту приймання-передачі нерухомого майна, серія та номер: б/н, виданого 19 жовтня 2018 року недійсним є похідною від вимоги про скасування державної реєстрації права власності, а тому, первісне скасування державної реєстрації права власності є підставою для визнання усіх подальших правочинів, які були укладені після скасування державної реєстрації права власності, недійсними.

З огляду на те, що право власності на спірну нежитлову будівлю набуто в порушення вимог діючого законодавства, на підставі незаконного рішення державного реєстратора, яке підлягає скасуванню в судовому порядку та є предметом розгляду у вказаній справі, вищевказаний акт приймання-передачі нерухомого майна від 19 жовтня 2018 року, укладений щодо зазначеної нежитлової будівлі підлягає визнанню недійсним в судовому порядку.

Вказував, що у подальшому, на підставі нотаріально посвідчених договорів купівлі продажу від 20 листопада 2018 року, зареєстрованих в реєстрі за №2214, №2215, ТОВ «ДЕРЕВО- ПЛЮС» продало за кожним правочином ТОВ «ТІМ-А» по частці нежитлової будівлі, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 54,6 кв.м.

Відчуження майна особою, яка незаконно набула право власності на нерухоме майно є підставою для визнання відповідної угоди недійсною.

Посилаючись на порушення прав держави, позивач просив суд визнати незаконним та скасувати рішення державного реєстратора КП Новоселівської сільської ради «РБДР» Корсуна О.В. від 10 жовтня 2018 року, індексний номер рішення: 43431263 щодо реєстрації за ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) права власності на житловий будинок, загальною площею 54,6 кв.м., житловою площею 30,2 кв.м, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна: 1664194551101); визнати незаконним та скасувати рішення державного реєстратора КП Новоселівської сільської ради «РБДР» Корсуна О.В. від 11 жовтня 2018 року індексний номер рішення: 43460036 щодо реєстрації змін в об`єкті нерухомого майна розташованого у АДРЕСА_1 ; визнати недійсним акт прийому-передачі нерухомого майна серія та номер: б/н від 19 жовтня 2018 року, видавник ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) та ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 42561063), щодо передачі до статутного капіталу ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС» нежитлової будівлі загальною площею 56,4 кв.м, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ; визнати недійсним договір купівлі-продажу нежитлових приміщень від 20 листопада 2018 року, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Левчук О.С. та зареєстрованого в реєстрі за №2214, на підставі якого, ТОВ «ДЕРЕВО- ПЛЮС» продало, а ТОВ «ТІМ-А» (код ЄДРПОУ 40194143) придбало частку у праві власності на нежитлову будівлю по АДРЕСА_1 ; визнати недійсним договір купівлі-продажу нежитлових приміщень від 20 листопада 2018 року, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Левчук О.С. та зареєстрованого в реєстрі за №2215, на підставі якого, ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС» продало, а ТОВ «ТІМ-А» (код ЄДРПОУ 40194143) придбало частку у праві власності на нежитлову будівлю по АДРЕСА_1 ; зобов`язати ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) привести земельну ділянку комунальної власності із кадастровим номером 5110137300:15:019:0001, площею 0,302 га по АДРЕСА_1 у попередній стан, шляхом знесення нежитлової будівлі під літ. А загальною площею 54,6 кв. по АДРЕСА_1 ; судові витрати покласти на відповідачів, стягнувши їх на користь Одеської обласної прокуратури за наступними реквізитами: отримувач коштів Одеська обласна прокуратура (адреса: 65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3); код отримувача (код за ЄДРПОУ): 03528552; рахунок отримувача: UA808201720343100002000000564; банк отримувача: ДКСУ у м. Києві; код банку отримувача: 820172; код класифікації доходів бюджету 22030101.

Ухвалою суду від 31 березня 2023 року за заявою позивача було накладено арешт на нежитлову будівлю по АДРЕСА_1 реєстраційний номер об`єкту неруомого майна: 1664194551101) (т. 1 а.с. 144-146).

Ухвалою суду від 31 березня 2023 року по справі було відкрито провадження, призначено підготовче судове засідання, витребувано з Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради належним чином завірену копію реєстраційної справи №1664194551101 на об`єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 (т. 1 а.с. 149-150).

Ухвалою суду від 01 червня 2023 року було залишено без задоволення заяву представника відповідача про закриття провадження у справі (т. 2 а.с. 55-59).

Ухвалою суду від 03 липня 2023 року підготовче провадження по справі закрито та справа призначена до судового розгляду (т .2 а.с. 95).

Ухвалою суду від 12 вересня 2023 року провадження в частині позовних вимог до ОСОБА_2 про проведення земельної ділянки у попередній стан, шляхом знесення об`єкта нерухомості було закрито (т.2 а.с. 107-108).

Представник Малиновської окружної прокуратури м. Одеси в судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити. Раніше надала відповідь на відзив (т. 1 а.с. 154, т. 2 а.с. 18-28, 228).

Представник Одеської міської ради, діюча на підставі довіреності від 29 грудня 2022 року, в судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити (т. 2 а.с. 62).

Відповідачка ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, про дату, час і місце судового засідання повідомлялися судом відповідно до вимог ст. 128 ЦПК України (т. 2 а.с. 45, 46, 47, 48, 67, 101, 102, 104, 105, 112, 119, 120).

Представник ТОВ «ДЕРЕВО- ПЛЮС» в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся судом відповідно до вимог ст. 128 ЦПК України (т. 1 а.с. 221, 222, т. 2 а.с. 65, 100, 103, 113, 121).

Представник ТОВ «ТІМ-А», діючий за ордером від 20 квітня 2023 року в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся судом відповідно до вимог ст. 128 ЦПК України. Раніше надав відзив на позов в якому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, а також заперечення проти відповіді на відзив (т. 2 а.с. 8-12, 13, 34-35, 66, 111).

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 3 ч. 1 ст. 1311 Конституції України визначено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо відсутній орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що заступник керівника Малиновської окружної прокуратури м. Одеси, діючий на підставі наказу Одеської обласної прокуратури від 18 жовтня 2021 року за №2294к звернувся до суду з зазначеним позовом в інтересах Одеської міської ради у зв`язку з порушенням інтересів держави, яке полягає у незаконній реєстрації за відповідачкою права власності на об`єкт нерухомого майна, внаслідок якої з власності територіальної громади міста Одеси фактично незаконно вибула земельна ділянка з кадастровим номером 5110137300:15:019:0001 площею 0,302 га по АДРЕСА_1 , на якій розташований спірний об`єкт будівництва.

Таким чином, порушено право власності територіальної громади на вільне володіння своїм майном, оскільки територіальна громада міста Одеси втрачає можливість належним чином реалізовувати правомочності власника земельної ділянки шляхом володіння, користування та розпорядження нею.

Суд вважає, що правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються розділом першим книгою третьою Цивільного кодексу України, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», тому при ухваленні рішення суд застосовує норми матеріального права, якими регулюються правовідносини, які виникли між сторонами.

Судом встановлено, що Одеська міська рада є юридичною особою та діє на підставі Статуту, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т. 1 а.с. 34).

ТОВ «ДЕРЕВО- ПЛЮС» є юридичною особою та діє на підставі Статуту, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т. 1 а.с. 35, т. 2 а.с. 125-126).

ТОВ «ТІМ-А» є юридичною особою та діє на підставі Статуту, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т. 1 а.с. 36, т. 2 а.с. 127-128).

Встановлено, що 10 жовтня 2018 року державним реєстратором КП Новоселівської сільської ради «РБДР» Корсуном О.В. на підставі довідки ОД ПАТ «Укрпошта» № 07/65001-605 від 05 жовтня 2018 року та технічного паспорта, виданого ПП «Укрелтранс» 26 вересня 2018 року було прийнято рішення від 10 жовтня 2018 року за №43431263 про проведення за ОСОБА_2 державної реєстрації (з відкриттям розділу) права власності на житловий будинок, загальною площею 54,6 кв.м., житловою площею 30,2 кв.м, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна: 1664194551101), що підтверджується рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 10 жовтня 2018 року №43431263 та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (т. 1 а.с. 60, 61, 161, 191).

З матеріалів справи вбачається, що 26 вересня 2018 року ПП «Укрелтранс» на ім`я ОСОБА_2 було виготовлено технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , в якому зазначено, що у зв`язку з тим, що житловий будинок під літ. «А» побудований до 05 серпня 1992 року, відповідно до п.3.2 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 червня 2001 року №127, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 10 липня 2001 року №582/5773 (із змінами та доповненнями) не є самочинним та не підлягає здачі в експлуатацію , але при цьому рік забудови нерухомого об`єкта не зазначений (т. 1 а.с. 62-66).

Зі змісту довідки про резервування у Реєстрі поштового обслуговування Одеської дирекції ПАТ «Укрпошта» поштової адреси об`єкту, як самостійної поштової одиниці від 05 жовтня 2018 року № 07/65001-605 вбачається, що на підставі заяви ОСОБА_2 та відповідно до Закону України «Про поштовий зв`язок» Одеською дирекцією ПАТ «Укрпошта» з метою надання поштових послуг та інших послуг, відповідно до Статуту ПАТ «Укрпошта» було зарезервовано у Поштовому реєстрі Одеської дирекції ПАТ «Укрпошта» строком до 04 квітня 2019 року адресу: АДРЕСА_1 (т. 1 а.с. 68).

11 жовтня 2018 року державним реєстратором КП Новоселівської сільської ради «РБДР» Корсуном О.В. на підставі довідки ОД ПАТ «Укрпошта» № 07/65001-605 від 05 жовтня 2018 року, висновку щодо технічного стану ОНМ, серія та номер:11-10-01с/2018, виданого 11 жовтня 2018 року ПП «Укрелтранс», технічного паспорту, виданого ПП «Укрелтранс» 11 жовтня 2018 року, було прийнято рішення від 11 жовтня 2018 року за №43460036 про реєстрацію змін до розділу щодо об`єкта нерухомого майна та його площі, а саме змінено: «житловий будинок, об`єкт житлової нерухомості, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 54,6 кв.м., житловою площею 30,2 кв.м» на «нежитлову будівлю, об`єкт житлової нерухомості яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 54,6 кв.м» (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна: 1664194551101), що підтверджується рішенням про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 11 жовтня 2018 року №43460036 та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (т. 1 а.с. 71, 72-73, 193).

Встановлено, що ОСОБА_2 є засновником ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС», що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т. 1 а.с. 35).

Рішенням єдиного засновника ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС» №1 від 18 жовтня 2018 року ОСОБА_2 було створено ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС» та сформований статутний капітал ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС», шляхом внесення в якості вкладу до статутного капіталу нежитлової будівлі, загальною площею 54,6 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна: 1664194551101), що належить їй на праві власності (т. 1 а.с. 80-81).

Відповідно до акту приймання-передачі нерухомого майна від 19 жовтня 2018 року ОСОБА_2 внесла нежитлову будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 54,6 кв.м (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна: 1664194551101) в якості вкладу до статутного капіталу ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС» (код ЄДРПОУ - 42561063) (а.с. 78-79).

25 жовтня 2018 року державним реєстратором КП Новоселівської сільської ради «РБДР» Корсуном О.В. на підставі рішення єдиного засновника ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС» ОСОБА_2 виданого 18 жовтня 2018 року та акту приймання-передачі нерухомого майна від 19 жовтня 2018 року виданого ОСОБА_2 було прийнято рішення за №43676969 про проведення державної реєстрацію права власності ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС» на нежитлову будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 54,6 кв.м (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна: 1664194551101), що підтверджується рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 25 жовтня 2018 року за №43676969 та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (т. 1 а.с. 76, 77, 80-81, 194, 195, 196).

Судом встановлено, що 20 листопада 2018 року між ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС» та ТОВ «ТІМ-А» було укладено договір купівлі-продажу частини нежитлової будівлі, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 54,6 кв.м (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна: 1664194551101, який зареєстрований в реєстрі за №2214 (т. 1 а.с. 93-95).

20 листопада 2018 року між ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС» та ТОВ «ТІМ-А» було укладено договір купівлі-продажу частини нежитлової будівлі, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 54,6 кв.м (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна: 1664194551101, який зареєстрований в реєстрі за №2215 (т. 1 а.с. 90-92).

20 листопада 2018 року державним реєстратором КП Новоселівської сільської ради «РБДР» Корсуном О.В. було прийнято рішення за №44149524 про проведення державної реєстрацію права власності ТОВ «ТІМ-А» на частину нежитлової будівлі, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 54,6 кв.м (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна: 1664194551101), який зареєстрований в реєстрі за №2215 (т. 1 а.с. 86, 89).

20 листопада 2018 року державним реєстратором КП Новоселівської сільської ради «РБДР» Корсуном О.В. було прийнято рішення за №44150026 про проведення державної реєстрацію права власності ТОВ «ТІМ-А» на частину нежитлової будівлі, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 54,6 кв.м (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна: 1664194551101), який зареєстрований в реєстрі за №2214 (т. 1 а.с. 87, 88).

20 листопада 2018 року на підставі договорів купівлі-продажу 20 листопада 2018 року за №2214, №2215 було зареєстровано право власності ТОВ «ТІМ-А» на нежитлову будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 54,6 кв.м (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна: 1664194551101) в Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (т. 1 а.с. 38-42, 197, 213, 214).

Встановлено, що рішенням Одеської міської ради від 30 січня 2019 року №4320-М11 за заявою ТОВ «ТІМ-А» від 22 листопада 2018 року, було надано ТОВ «ТІМ-А» дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтованою площею 0,3100 га , за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості, вид використання для експлуатації деревообробного підприємства (т. 1 а.с. 55, 56-57, т. 2 а.с. 40).

Згідно листа КП «БТІ» ОМР від 01 грудня 2022 року за № 2733/03/01-09, станом на 31 грудня 2012 року право власності на об`єкт нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 не зареєстровано, інвентаризаційно - реєстраційна справа на вказаний об`єкт нерухомого майна відсутня (т. 1 а.с. 52).

Зі змісту листа Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (далі - Управління ДАБК ОМР) від 20 грудня 2022 року №01-6/350-ПР вбачається, що в Реєстрі будівельної діяльності відсутня інформація щодо видачі документів дозвільного /декларативного характеру на об`єкт будівництва за адресою: АДРЕСА_1 . Крім того, до Управління не надходили та Управлінням не реєструвались документи дозвільного/декларативного характеру прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкту за вказаною вище адресою (т. 1 а.с. 53-54).

Дані обставини свідчать про те, що у реєстрі дозвільних документів ДАБІ України, який на час прийняття державним реєстратором спірного рішення був відкритим для усіх фізичних та юридичних осіб (https://dabi.gov.ua/declarate/list.php), документів, які б надавали право на проведення робіт з будівництва або щодо прийняття до експлуатації об`єкта розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Хімічна, 35-Б органами ДАБІ України та їх територіальними підрозділами не реєструвалось.

З матеріалів справи вбачається, що в межах кримінального провадження №42021163020000095 від 16 листопада 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України було встановлено, що ОСОБА_2 побудувала житловий будинок по АДРЕСА_1 , в період з 20 вересня 2018 року по 09 жовтня 2018 року (т. 1 а.с. 96-97).

Встановлено, що в межах кримінального провадження №42021163020000095 від 16 листопада 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України було проведено огляд відомостей спутнікових знімків територій за адресою: АДРЕСА_1 , які містяться в програмі «Google Earth Pro», версії 7.3.4.8248 (64-bit), датою випуску 16 липня 2021 року, за результатами якого було встановлено, що житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 було збудовано в період між 20 серпня 2018 року по 09 жовтня 2018 року (т. 1 а.с. 96-97, 98-105).

З матеріалів справи вбачається, що в результаті огляду земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 5110137300:15:019:0001 було встановлено, що станом на 05 травня 2023 року на земельній ділянці відсутні будь-які будівлі та споруди, зокрема й нежитлова будівля, площею 54,6 кв.м., земельна ділянка не має ознак використання, повністю заросла рослинністю, що підтверджується актом огляду земельної ділянки від 05 травня 2023 року та фотофіксацією (т. 1 а.с. 242, 244, 245).

Встановлено, що 12 червня 2023 року між ТОВ «ТІМ-А» та ФОП ОСОБА_3 було укладено договір про надання інженерних послуг №17/06/23, за умовами якого виконавець зобов`язувався за завданням замовника надати послуги з технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна відповідно до Переліку об`єктів (об`єкта), який вказаний в п.1.2 Договору, з видачою замовнику довідки про знищення/знесення майна, а саме нежитлової будівлі за адресою: АДРЕСА_1 (т. 2 а.с. 71-73, 74-75, 76, 77, 83, 84, 85).

Зі змісту листа КП «Право» ОМР від 19 травня 2023 року вбачається, що ведення Адресного реєстру м. Одеси здійснюється відповідно до Положення про Адресний реєстр міста Одеси, затвердженого рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 28 липня 2009 року №809. Згідно з п.1.1 Положення Адресний реєстр м. Одеси це електронна база даних, яка містить відомості про адреси об`єктів нерухомого майна, розташованих на території м. Одеси.

Згідно відомостей Адресного реєстру м. Одеси гр. ОСОБА_2 або уповноваженій нею особі довідка з Адресного реєстру м. Одеси про резервування адреси житлового будинку : АДРЕСА_1 не видавалась та зазначені особи до КП «Право» ОМР не звертались (т. 2 а.с. 30, 31).

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

У статті 16 ЦК України визначені загальні способи захисту цивільних прав та інтересів. Ці способи захисту є універсальними для всіх правовідносин та можуть бути застосовані особою для врегулювання спірних правовідносин. Застосовувані способи захисту цивільних прав мають відповідати характеру спірних правовідносин та природі спору, що існує між сторонами.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, регулюються Законом № 1952-IV.

Пунктом першим ч.1 ст.2 Закону № 1952-IV визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ч.2 ст.3 Закону № 1952-IV речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

У практиці Великої Палати закріпився принцип реєстраційного підтвердження речових прав на нерухоме майно (такий висновок сформульований у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04 липня 2018 року у справі № 653/1096/16-ц і в подальшому повторювався у практиці Верховного Суду).

Відомості державного реєстру прав на нерухомість презумуються правильними, доки не доведено протилежне, тобто державна реєстрація права за певною особою не є безспірним підтвердженням наявності в цієї особи права, але створює спростовувану презумпцію права такої особи (постанови Великої Палати Верховного Суду від 02 липня 2019 року у справі № 48/340 (пункт 6.30), від 12 березня 2019 року у справі № 911/3594/17 (пункт 4.17), від 19 січня 2021 року у справі № 916/1415/19 (пункт 6.13) та інші).

Відповідно до ст. 5 Закону № 1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію об`єкта нерухомого майна, державна реєстрація прав на такий об`єкт проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку.

Згідно із ст. 13 Закону №1952-IV, у Державному реєстрі прав на кожен об`єкт нерухомого майна, право власності на який заявлено вперше, за рішенням державного реєстратора відкривається новий розділ та формується реєстраційна справа, присвоюється реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна.

Відповідно до ч. 2 ст. 18 Закону № 1952-IV, перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою КМУ № 1127 від 25 грудня 2015 року.

Частиною 4 ст. 18 Закону №1952-IV встановлено, що державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі правовстановлюючих документів, які перераховані в ч. 1 ст. 27 Закону №1952-IV

Відповідно до п.п. 40,41 Порядку (в редакції чинній на час здійснення спірних реєстраційний дій), державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених ст. 27 Закону № 1952-IV та цим Порядком.

Для державної реєстрації права власності на новозбудований об`єкт нерухомого майна подаються: 1) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта; 2) технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна; 3) документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси; 4) письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на новозбудований об`єкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність); 5) договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, будівництво якого здійснювалось у результаті спільної діяльності).

Отже, обов`язковою умовою для реєстрації права власності на будинок, право на який реєструється вперше з відкриттям розділу у реєстрі, на час прийняття оскаржуваного рішення, це наявність у правонабувача документа про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкту.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 39 Закону №1952-IV прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та об`єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об`єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, здійснюється на підставі акту готовності об`єкта до експлуатації шляхом видачі органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

З змісту листа КП «БТІ» ОМР від 01 грудня 2022 року за № 2733/03/01-09 вбачається, що станом на 31 грудня 2012 року право власності на об`єкт нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 не зареєстровано, інвентаризаційно - реєстраційна справа на вказаний об`єкт нерухомого майна відсутня (т. 1 а.с. 52).

Листом Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради від 20 грудня 2022 року №01-6/350-ПР встановлено, що в Реєстрі будівельної діяльності відсутня інформація щодо видачі документів дозвільного/декларативного характеру на об`єкт будівництва за адресою: АДРЕСА_1 , а також зазначено, що до Управління не надходили та не реєструвались документи дозвільного/ декларативного характеру прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкту за адресою: АДРЕСА_1 (т. 1 а.с. 53).

Отже у реєстрі дозвільних документів ДАБІ України, який на час прийняття державним реєстратором спірного рішення був відкритим для усіх фізичних та юридичних осіб (https://dabi.gov.ua/declarate/list.php), документів, які б надавали право на проведення робіт з будівництва або щодо прийняття до експлуатації об`єкта розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , 35-Б органами ДАБІ України та їх територіальними підрозділами не реєструвалось.

Відповідно до п.42 Порядку для державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що закінчені будівництвом до 05 серпня 1992 року, подаються:1) технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна; 2) документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси.

Як було встановлено судом, підставою для прийняття державним реєстратором КП Новоселівської сільської ради «РБДР» Корсуном О.В. рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (індексний номер рішення: 43431263 від 10 жовтня 2018 року) на житловий будинок, загальною площею 54,6 кв.м, житловою площею 30,2 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 , стала довідка АТ «Укрпошта» про резервування адреси №07/65001-605 від 05 жовтня 2018 року та технічний паспорт від 26 вересня 2018 року, виданий ПП «УКРЕЛТРАНС».

При цьому, документ про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, а саме житлового будинку, загальною площею 54,6 кв.м, житловою площею 30,2 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 в матеріалах реєстраційної справи щодо реєстрації права власності ОСОБА_2 на вказаний будинок відсутній.

Суд звертає увагу на те, що оскільки у технічному паспорті, який виданий 26 вересня 2018 року ПП «УКРЕЛТРАНС» не зазначено рік побудови житлового будинку під літ. А за адресою: АДРЕСА_1 , то підстави вважати, що даний будинок побудований до 05 серпня 1992 року відсутні.

Висновок суду підтверджується протоколом огляду від 20 листопада 2021 року, проведеного в межах кримінального провадження №42021163020000095 від 16 листопада 2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК, яким зафіксовано відомості супутникових знімків території за адресою: АДРЕСА_1 , які містяться в програмі «Google Earth Pro», версії 7.3.4.8248 (64-bit), датою випуску 16 липня 2021 року та встановлено, що вищевказаний житловий будинок побудовано ОСОБА_2 не до 05 серпня 1992 року, а в період з 20 вересня 2018 року по 09 жовтня 2018 року.

Крім іншого, в якості підстави для реєстрації права власності на нерухоме майно за ОСОБА_2 вказано довідку про резервування адреси, серія та номер: 07/65001-605, видана 05 жовтня 2018 Одеською дирекцією АТ «Укрпошта».

Відповідно до п. 41 ч. 1 ст. 26 та п. 26 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної рад відносить, зокрема, прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами.

Отже, питання щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, в тому числі щодо присвоєння адрес об`єктам нерухомого майна на місцевому рівні, місцевими радами, законодавцем розглядаються в рамках повноважень місцевих рад щодо вирішення питань адміністративно-територіального устрою.

Відповідно до висновку ВАСУ, викладеного у постанові від 18 лютого 2016 року №К/800/24520/15, документом, який підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси, може бути як рішення органу місцевого самоврядування, так і інший документ, незалежно від форми, виданий відповідним органом, який дає змогу встановити факт присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси, зокрема довідки, виписки.

Порядок присвоєння адрес, в тому числі резервування на 2 дні адреси в м. Одесі регламентовано Положенням «Про адресний реєстр м. Одеси», затверджений рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 28 липня 2009 року №809.

Отже, належним документом, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси, є відповідний документ органу місцевого самоврядування (в м. Одесі уповноваженим Одеською міською радою адміністратором Адресного реєстру, яким є КП «ПРАВО»), а не довідка про резервування адреси Одеською дирекцією АТ «Укрпошта».

Відповідно до абзацу 4 пункту 41 Порядку документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси, не вимагається у разі, коли державна реєстрація права власності проводиться на індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок, збудований на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі прав. У такому разі заявник в поданій заяві обов`язково зазначає відомості про кадастровий номер відповідної земельної ділянки.

Згідно ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», забудова територій здійснюється шляхом розміщення об`єктів будівництва. Суб`єкти містобудування зобов`язані дотримуватися містобудівним умовам і обмеженням під час проектування і будівництва об`єктів.

Право на будівництво нерухомого майна (забудову) мають власники земельних ділянок (ч. 1 ст. 90 ЗК України), землекористувачі (ч. 1 ст. 95 ЗК України), особи, які набули права користування чужою земельною ділянкою (суперфіцій) за договором із власником земельної ділянки (ч. 1 ст. 102-1 ЗК України) або з інших передбачених законом підстав.

Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

З матеріалів справи вбачається, що право власності, право користування, інше речове право на земельні ділянки в межах м. Одеси, в тому числі, за розташуванням нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 , не зареєстровані.

При цьому, відповідно до листа департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради від 02 грудня 2022 року № 01-19/1540 рішення щодо передачі ОСОБА_2 чи іншим особам у власність чи користування, поділу, зміни цільового призначення або будь-яких інших дій стосовно земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 Одеською міською радою не приймались (т. 1 а.с. 55).

Також відсутня інформація щодо реєстрації прав власності чи користування на земельну ділянку за вказаною адресою у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ст. 10 Закону №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державний реєстратор перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; під час проведення реєстраційних дій обов`язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень.

Відповідно до ст. 24 Закону №1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно та їх обтяження.

Оскільки подані ОСОБА_2 документи на реєстрацію права власності на вищезазначений житловий будинок, не відповідали вимогам діючого законодавству, то в силу ст. 24 Закону державний реєстратор за результатами розгляду поданих документів, повинен був відмовити ОСОБА_2 у державній реєстрації права власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно ч. 1 ст. 393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

За таких обставин, суд вважає, що рішення державного реєстратора КП Новоселівської сільської ради «РБДР» Корсуном О.В. від 10 жовтня 2018 року, індексний номер: 43431263 щодо реєстрації за ОСОБА_2 права власності на житловий будинок, загальною площею 54,6 кв.м., житловою площею 30,2 кв.м, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , було прийняте без документу, який відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта та на земельній ділянці, яка нікому не передавалась у власність/користування, було прийнято з порушенням ст.ст. 5, 18, 24, 27 Закону та п.п. 18, 40, 41 Порядку, тому є незаконним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

Відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України; видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля".

Таким чином, оскільки первинна реєстрація права власності ОСОБА_2 на житловий будинок проводилась за відсутності документів, які б підтверджували прийняття об`єкта до експлуатації, то дана реєстрація проведена щодо самочинно збудованого об`єкта, без відповідного дозволу на будівництво, належним чином затвердженого проекту та за відсутності права власності чи користування земельною ділянкою, яка забудовувалась.

Як було раніше встановлено, 11 жовтня 2018 року державним реєстратором КП Новоселівської сільської ради «РБДР» Корсуном О.В. було прийнято рішення № 43460036, яким було внесено зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо вищевказаного об`єкта, зокрема змінено: «житловий будинок, об`єкт житлової нерухомості» загальною площею 54,6 кв.м, житловою площею 30,2 кв.м на «нежитлову будівлю, об`єкт житлової нерухомості загальною площею 54,6 кв.м», видалено технічний паспорт від 26 вересня 2018, виданий ПП «УКРЕЛТРАНС» та додано технічний паспорт, серія та номер: б/н, виданий 11 жовтня 2018 року, ПП «УКРЕЛТРАНС», висновок щодо технічного стану ОНМ, серія та номер: 11-10-01с/2018, виданий 11 жовтня 2018 року ПП «УКРЕЛТРАНС».

Оскільки, вказане рішення державного реєстратора КП Новоселівської сільської ради «РБДР» Корсуна О.В. (індексний номер рішення: 43460036) від 11 жовтня 2018 року є похідним від рішення про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_2 від 10 жовтня 2018 року (індексний номер рішення: 43431263), то рішення державного реєстратора КП Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» Корсуна О.В. (індексний номер рішення: 43460036) від 11 жовтня 2018 року підлягає скасуванню.

Відповідно до п. 3.21 ДБН А.2.2-3-2014 реконструкція це перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об`єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, в наслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг.

Отже переведення об`єкта нерухомого майна із житлового у нежитлове є зміною функціонального призначення об`єкта нерухомого майна, що фактично здійснено за рахунок проведення його реконструкції.

Відповідно до п. 45 Порядку для державної реєстрації права власності у зв`язку зі зміною суб`єкта такого права в результаті реконструкції об`єкта нерухомого майна, у тому числі в результаті переведення об`єкта нерухомого майна із житлового у нежитловий або навпаки подаються, крім іншого:1) документ, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна до його реконструкції (крім випадків, коли право власності на такий об`єкт вже зареєстровано в Державному реєстрі речових прав); 2) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта; 3) технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна.

Документ, який засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкту не вимагається у разі, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиному реєстрі документів.

Як було встановлено судом до Управління ДАБК ОМР не надходили та не реєструвались документи дозвільного/декларативного характеру щодо прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкту за адресою: АДРЕСА_1 .

Отже, рішення державного реєстратора від 11 жовтня 2018 року за індексним номером 43460036 щодо реєстрації змін в об`єкті нерухомого майна розташованого у АДРЕСА_1 було прийнято в порушення п. п. 18, 40, 45 Порядку, ст. ст. 18, 24, 27 Закону №1952-IV за відсутності документу, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, а також за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування ОСОБА_2 на земельну ділянку.

Крім того, 25 жовтня 2018 року державним реєстратором КП Новоселівської сільської ради «РБДР» Корсуном О.В. на підставі акту приймання-передачі нерухомого майна, виданого 19 жовтня 2018 року ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС» та ОСОБА_2 ; рішення єдиного засновника ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС», ОСОБА_2 було прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 43676969 про реєстрацію права власності за ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС» на нежитлову будівлю площею 54,6 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до вимог п. 48 Порядку для державної реєстрації права власності у зв`язку з передачею майна у власність юридичної особи як внесок (внесення майна до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду), вступні, членські та цільові внески членів кооперативу тощо) подаються: документ, що посвідчує право власності особи на майно, що передається у власність юридичної особи (крім випадку, коли право власності на таке майно вже зареєстровано в Державному реєстрі прав); акт приймання-передачі майна або інший документ, що підтверджує факт передачі такого майна. Справжність підписів на акті приймання-передачі майна або іншому документі, що підтверджує факт передачі такого майна, засвідчується відповідно до Закону України «Про нотаріат»; рішення органу або особи, уповноважених установчими документами юридичної особи або законом (у разі, коли передача майна здійснюється іншою юридичною особою); письмова згода всіх співвласників (у разі, коли передача здійснюється щодо майна, що перебуває у спільній власності).

Акт приймання-передачі, як вольова дія, безпосередньо спрямована на досягнення правового результату, а саме на набуття, зміну та припинення цивільних прав та обов`язків, є правочином в розумінні ст. 202 ЦПК України.

Відповідно до висновку Верховного суду, викладеного у постанові від 12 червня 2019 року у справі № 927/352/18 акт приймання-передачі майна до складу статутного фонду є правочином, який підтверджує волевиявлення сторін, має юридичні наслідки - набуття та припинення права власності на нерухоме майно. Отже, такий двосторонній акт у цих правовідносинах свідчить про погоджену дію шляхом волевиявлення обох сторін цього двостороннього правочину на набуття певних цивільних прав та обов`язків. Оскарження правочину, оформленого актом (у розумінні ст. 202 ЦК України) в цьому випадку є належним способом захисту цивільних прав та обов`язків в розумінні ст. 16 ЦК України, ст. 20 ГК України.

Аналогічний правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 11 вересня 2018 року у справі № 918/1377/16.

Таким чином, оскільки право власності на спірну нежитлову будівлю набуто в порушення вимог діючого законодавства, на підставі незаконного рішення державного реєстратора, яке підлягає скасуванню, то акт приймання-передачі нерухомого майна від 19 жовтня 2018 року, укладений щодо нежитлової будівлі за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 54,6 кв.м. є недійсним.

В процесі судового розгляду встановлено, що 20 листопада 2018 року ТОВ «ДЕРЕВО- ПЛЮС» на підставі нотаріально посвідчених договорів купівлі продажу від 20 листопада 2018 року, зареєстрованих в реєстрі за №2214, №2215, продало ТОВ «ТІМ-А» за кожним договором купівлі-продажу по частці нежитлової будівлі за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 54,6 кв.м.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Частинами 1,2 ст. 319 ЦК України визначено, що виключно власник вправі володіти, користуватися та розпоряджається своїм майном на власний розсуд, вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Статтею 215 ЦК України встановлено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 ЦК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Згідно з ч. 3 ст. 215 ЦК України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша зацікавлена особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійним (оспорюваний правочин).

Відчуження майна особою, яка незаконно набула право власності на нерухоме майно є підставою для визнання відповідної угоди недійсною.

Оскільки право власності на нежитлову будівлю за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 54,6 кв.м. набуто ОСОБА_2 в порушення вимог діючого законодавства, на підставі незаконного рішення державного реєстратора, тому договори купівлі-продажу від 20 листопада 2018 року, які укладені між ТОВ «ДЕРЕВО-ПЛЮС» та ТОВ «ТІМ-А» щодо купівлі-продажу по частці нежитлової будівлі, розташованою по АДРЕСА_1 , загальною площею 54,6 кв.м. є недійсними.

Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону №1952-IV відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються. У разі якщо в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід`ємній архівній складовій частині, наявні відомості про речові права, обтяження речових прав, припинені у зв`язку з проведенням відповідної державної реєстрації, або якщо відповідним судовим рішенням також визнаються речові права, обтяження речових прав, одночасно з державною реєстрацією припинення речових прав чи обтяжень речових прав проводиться державна реєстрація набуття відповідних прав чи обтяжень. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв`язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід`ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.

У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію зміни, припинення речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження повертаються у стан, що існував до відповідної державної реєстрації, шляхом державної реєстрації змін чи набуття таких речових прав, обтяжень речових прав. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв`язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід`ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.

Статтею 79-1 ЗК України встановлено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч. 1 ст. 153 ЗК України власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.

Частиною 2 статті 212 ЗК України передбачено, що приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.

Пунктом 5 постанови пленуму ВССУ від 30 березня 2012 року за № 6 «Про практику застосування судами ст. 376 ЦК України про правовий режим самочинного будівництва» визначено, що, відповідно до вимог статті 376 ЦК України, право на звернення до суду з позовом про знесення або перебудову самочинно збудованого об`єкта нерухомості мають як органи державної влади, так і органи місцевого самоврядування.

Згідно ст. 83 ЗК України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об`єкти комунальної власності.

Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих державою органам місцевого самоврядування повноважень належить здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.

Згідно із п.5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Листом Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради від 02 грудня 2022 року № 01-19/1540 встановлено, що рішення щодо передачі ОСОБА_2 чи іншим особам у власність чи користування, поділу, зміни цільового призначення або будь-яких інших дій стосовно земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 Одеською міською радою не приймались.

Встановлено, що на даний час земельна ділянка по АДРЕСА_1 , на якій знаходився самочинно побудований ОСОБА_2 нерухомий об`єкт з 11 січня 2020 року є сформованою та зареєстрованою, відповідно до вимог ст. 79-1 ЗК України, останній присвоєно кадастровий номер 5110137300:15:019:0001, площа земельної ділянки 0,302 га.

Реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі проведено на підставі проєкту землеустрою, виготовленого на підставі рішення Одеської міської ради №4320-VII від 30.01.2019 «Про надання дозволу ТОВ «ТІМ-А» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,3100 га за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробки машинобудівної та іншої промисловості, вид користування для експлуатації деревообробного підприємства».

Рішення про затвердження проекту землеустрою та передачу даної земельної ділянки із кадастровим номером 5110137300:15:019:0001 в оренду ТОВ «ТІМ-А» не приймалось, відповідно договір оренди не укладався.

Встановлено, що земельна ділянка із кадастровим номером 5110137300:15:019:0001 площею 0,302 га по АДРЕСА_1 знаходиться у комунальній власності територіальної громади міста Одеси в особі Одеської міської ради, яка відповідно до ч. 1 ст. 142 Конституції України, п. «б» ч. 1 ст. 80, ст. 83 ЗК України, ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» наділена повноваженнями власника цієї земельної ділянки, в тому числі щодо захисту прав територіальної громади на неї.

Судом встановлено, що станом на 05 травня 2023 року на земельній ділянці по АДРЕСА_1 відсутні будь-які будівлі та споруди, зокрема й нежитлова будівля, площею 54,6 кв.м., земельна ділянка не має ознак використання, повністю заросла рослинністю, що підтверджується актом огляду земельної ділянки від 05 травня 2023 року та фотофіксацією (т. 1 а.с. 242, 244, 245).

Оскільки, ухвалою суду від 12 вересня 2023 року провадження в частині позовних вимог до ОСОБА_2 про проведення земельної ділянки у попередній стан, шляхом знесення об`єкта нерухомості було закрито то суд не розглядає позовні вимоги в цій частині.

Відповідачкою ОСОБА_2 не було надано до суду жодних заперечень проти позову та доказів у підтвердження цих заперечень.

За таких обставин, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Згідно ст. 263 ЦПК України, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

На підставі ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності.

Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.

На підставі ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладається у разі задоволення позову - на відповідача.

Судовий збір по справі становить 13420,00 грн., який повністю сплачено позивачем при зверненні до суду (а.с. 122, 143).

Керуючись ст. ст. 15,16, 203, 215, 328, 655 ЦК України, ст. 116, 152, 153, 212 ЗК України, ст.ст.1, 5, 13, 18, 26, 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст. ст. 4, 12, 13, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд

вирішив:

Позов заступника керівника Малиновської окружної прокуратури міста Одеси, який діє в інтересах Одеської міської ради до ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Дерево-плюс», Товариства з обмеженою відповідальністю «ТІМ-А» про визнання незаконним та скасування рішень державного реєстратора про реєстрацію права власності та змін, визнання правочинів недійсними задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення державного реєстратора комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» Корсуна Олега Валерійовича від 10 жовтня 2018 року, індексний номер рішення: 43431263 щодо реєстрації за ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) права власності на житловий будинок, загальною площею 54,65 кв.м., житловою площею 30,2 кв.м., який розташований за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна: 1664194551101).

Визнати незаконним та скасувати рішення державного реєстратора комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» Корсуна Олега Валерійовича від 11 жовтня 2018 року, індексний номер рішення:43460036 щодо реєстрації змін в об`єкті нерухомого майна розташованого у АДРЕСА_1 .

Визнати недійсним акт прийому-передачі нерухомого майна серія та номер: б/н від 19 жовтня 2018 року, видавник ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Дерево-плюс» (код ЄДРПОУ 42561063), щодо передачі до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «Дерево-плюс» нежитлової будівлі загальною площею 56,4 кв.м., зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 .

Визнати недійсним договір купівлі-продажу нежитлових приміщень від 20 листопада 2018 року, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Левчук Ольгою Сергіївною та зареєстрованого в реєстрі за №2214, на підставі якого, Товариство з обмеженою відповідальністю «Дерево-плюс» продало, а Товариство з обмеженою відповідальністю «ТІМ-А» (код ЄДРПОУ 40194143) придбало частку у праві власності на нежитлову будівлю по АДРЕСА_1 .

Визнати недійсним договір купівлі-продажу нежитлових приміщень від 20 листопада 2018 року, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Левчук Ольгою Сергіївною та зареєстрованого в реєстрі за №2215, на підставі якого, Товариство з обмеженою відповідальністю «Дерево-плюс» продало, а Товариство з обмеженою відповідальністю «ТІМ-А» (код ЄДРПОУ 40194143) придбало частку у праві власності на нежитлову будівлю по АДРЕСА_1 .

Стягнути в рівних частках з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Голосіївським РВ ГУДМС України в мсті Києві 01 жовтня 2013 року, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ), Товариства з обмеженою відповідальністю «Дерево-плюс» (код ЄДРПОУ 42561063, місцезнаходження: вул. Хімічна, 35 Б, м. Одеса, 65031), Товариства з обмеженою відповідальністю «ТІМ-А» (код ЄДПОУ 42561063, місцезнаходження: вул. Хімічна, 35 Б, м. Одеса, 65031) на користь держави судовий збір в розмірі 13420 (тринадцять тисяч чотириста двадцять ) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подачі протягом 30 днів апеляційної скарги з дня проголошення судового рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено 17 листопада 2023 року.

Суддя: О.М. Сегеда

Дата ухвалення рішення08.11.2023
Оприлюднено24.11.2023
Номер документу115111432
СудочинствоЦивільне
Сутьреєстрацію права власності та змін, визнання правочинів недійсними