Ухвала
від 21.11.2023 по справі 521/16281/21
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Номер провадження: 22-ц/813/4598/23

Справа № 521/16281/21

Головуючий у першій інстанції Сегеда О. М.

Доповідач Погорєлова С. О.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

21.11.2023 року м. Одеса

Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Одеського апеляційного суду у складі:

головуючого судді: Погорєлової С.О.

суддів: Заїкіна А.П., Таварткіладзе О.М.

за участю секретаря: Зєйналової А.Ф.к.,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 прозахист честі,гідності,ділової репутаціїта стягненняморальної шкоди, -

встановила:

У жовтні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом до ОСОБА_2 , посилаючись на те, що 06 вересня 2021 року останній особисто надав до приймальної голови Одеської обласної державної адміністрації Гриневецького С.Р. лист, в якому поширив відносно нього недостовірну інформацію, яка порочить його честь, гідність та ділову репутацію, як громадянина, та директора Департаменту систем життєзабезпечення та енергоефективності Одеської обласної державної адміністрації.

Рішенням Малиновського районного суду м. Одеси від 22 листопада 2022 року позов ОСОБА_1 було залишено без задоволення.

Вказане судове рішення було оскаржене у апеляційному порядку представником ОСОБА_1 .

При розгляді даної справи, судом апеляційної інстанції було ухвалено витребувати відомості, а саме: станом на 14 вересня 2021 року хто був власником вебсайту monitor-odessa.com, на кого станом на 14 вересня 2021 року було зареєстроване доменне ім`я monitor-odessa, хто станом на 14 вересня 2021 року був реєстрант доменного імені monitor-odessa.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно п. 4 ч. 5 ст. 12 ЦПК України, суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

Частиною 1 статті 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Предметом позову у справі, що розглядається, є визнання недостовірною та такою, що порушує особисті немайнові права позивача, інформації, поширеної відповідачем у мережі Інтернет на вебсайті monitor-odessa.com та зобов`язання відповідача спростувати цю інформацію шляхом публікації на вебсайті monitor-odessa.com.

Пунктом 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 27.02.2009 року № 1 «Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи» визначено, що належним відповідачем у разі поширення оспорюваної інформації в мережі Інтернет є автор відповідного інформаційного матеріалу та власник вебсайту, особи яких позивач повинен установити та зазначити в позовній заяві.

Згідно п. 15 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про авторське право і суміжні права», власник вебсайту - особа, яка є володільцем облікового запису та встановлює порядок і умови використання вебсайту. За відсутності доказів іншого, власником вебсайту вважається реєстрант відповідного доменного імені, за яким здійснюється доступ до вебсайту, та/або отримувач послуг хостингу.

За приписами ч. 11 ст. 56 цього Закону, власники вебсайтів та постачальники послуг хостингу, крім фізичних осіб, які не є суб`єктами господарювання, зобов`язані розміщувати у вільному доступі на власних вебсайтах та/або в публічних базах даних записів про доменні імена (WHOIS) таку достовірну інформацію про себе: 1) повне ім`я або найменування власника вебсайту та постачальника послуг хостингу; 2) повна адреса місця проживання або місцезнаходження власника вебсайту та постачальника послуг хостингу; 3) контактна інформація власника вебсайту та постачальника послуг хостингу, у тому числі адреса електронної пошти, номер телефону, за якими з ними можливо оперативно зв`язатися. Фізичні особи, які не є суб`єктами господарювання, розміщують у вільному доступі на вебсайтах, власниками яких вони є, або в публічних базах даних записів про доменні імена (WHOIS) контактну інформацію власника вебсайту, передбачену п. 3 цієї частини.

Оскільки реєстрант доменного імені має можливість здійснювати налаштування/зміну адресації доменного імені, отримувач послуг хостингу має можливість здійснювати налаштування/зміну адресації вебсайту таким доменним іменем, вони є відповідальними за створення технологічної можливості функціонування (працездатності) вебсайту та доступу до нього інших осіб через мережу Інтернет. А володілець облікового запису встановлює порядок та умови використання вебсайту та є особою, відповідальною за зміст вебсайту.

При цьому, першочерговою умовою для можливості адресації вебсайту відповідним доменним іменем є реєстрація такого доменного імені.

Отже, власником вебсайту є особа, яка є володільцем облікового запису та встановлює порядок і умови використання вебсайту. За відсутності доказів іншого, власником вебсайту вважається реєстрант доменного імені, яким адресується вебсайт, та/або отримувач послуг хостингу.

Визначення відповідачів, предмета спору та підстав позову є правом позивача. Разом з тим установлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи.

Такий правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2018 року у справі № 523/9076/16-ц, від 20.06.2018 року у справі № 308/3162/15-ц, від 21.11.2018 року у справі № 127/93/17-ц, від 12.12.2018 року у справі № 570/3439/16-ц, від 12.12.2018 року у справі № 372/51/16-ц, від 05.05.2019 року у справі № 554/10058/17.

У ч. 3 ст. 2 ЦПК України визначено, що однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства визначено принцип змагальності сторін, сутність якого розкрита у ст. 12 цього Кодексу.

Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За приписами ч. 2 ст. 43 ЦПК України, учасники справи, крім іншого, зобов`язані сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи та подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.

Аналізуючи викладене, беручи до уваги предмет позову, обґрунтованість позивачем неможливості самостійного одержання доказів, що витребовуються, колегія суддів доходить висновку про наявність підстав витребування доказів у Об`єднання підприємств в галузі телекомунікацій, інформатизації та інтернет «УКРАЇНСЬКИЙ МЕРЕЖЕВИЙ ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЦЕНТР» з метою повноти та всебічності розгляду справи.

Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.

Роз`яснити, що у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.

У разі неподання доказу з неповажних причин або неповідомлення про неможливість подання доказів, судом можуть бути застосовані наслідки, передбачені ч. 10 ст. 84 ЦПК України.

Керуючись ст.ст.76, 84, 367, 368 ЦПК України, колегія суддів, -

ухвалила:

Витребувати у Об`єднання підприємств в галузі телекомунікацій, інформатизації та інтернет «УКРАЇНСЬКИЙ МЕРЕЖЕВИЙ ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЦЕНТР» (код ЄДРПОУ 32735063; адреса: Україна, 01025, місто Київ, вулиця Володимирська, будинок 10) відомості, а саме: станом на 14 вересня 2021 року хто був власником вебсайту monitor-odessa.com, на кого станом на 14 вересня 2021 року було зареєстроване доменне ім`я monitor-odessa, хто станом на 14 вересня 2021 року був реєстрантом доменного імені monitor-odessa.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий С.О. Погорєлова

Судді А.П. Заїкін

О.М. Таварткіладзе

СудОдеський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення21.11.2023
Оприлюднено27.11.2023
Номер документу115152402
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах про захист немайнових прав фізичних осіб, з них про захист честі, гідності та ділової репутації, з них:

Судовий реєстр по справі —521/16281/21

Постанова від 12.11.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Погорєлова С. О.

Ухвала від 02.07.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Погорєлова С. О.

Ухвала від 21.11.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Погорєлова С. О.

Ухвала від 13.06.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Погорєлова С. О.

Ухвала від 04.04.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Базіль Л. В.

Ухвала від 25.01.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Чорна Т. Г.

Ухвала від 09.01.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Чорна Т. Г.

Рішення від 22.11.2022

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Сегеда О. М.

Рішення від 22.11.2022

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Сегеда О. М.

Ухвала від 30.05.2022

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Сегеда О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні