ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Провадження № 11-кп/803/419/23 Справа № 243/4761/20 Суддя у 1-й інстанції - ОСОБА_1 Суддя у 2-й інстанції - ОСОБА_2
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2023 року м.Кривий Ріг
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Дніпровського апеляційного суду у складі:
головуючого судді ОСОБА_2
суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_5
прокурора ОСОБА_6
обвинуваченого ОСОБА_7
захисника ОСОБА_8
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції кримінальне провадження № 520180000000000675 за апеляційними скаргами захисника ОСОБА_9 , який діє в інтересах обвинуваченого ОСОБА_7 , та обвинуваченого ОСОБА_7 на вирок Слов`янського міськрайонного суду Донецької обалсті від 26 листопада 2021 року, яким
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Ярова Донецької обалсті, громадянина України, раніше не судимого, мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1
визнано винним за ч. 2 ст. 367 КК України та призначено покарання у вигляді 3 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій терміном 2 роки, -
УСТАНОВИЛА:
Короткий зміст оскарженого судового рішення та встановлені фактичні обставини
За вироком суду ОСОБА_7 визнано винним та засуджено за вчинення злочину при наступних обставинах.
Розпорядженням Слов`янського міського голови від 27.09.2016 року № 238, виданим у відповідності до ст. 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ОСОБА_7 з 28.09.2016 року призначено на посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, який є юридичною особою код ЄДРПОУ 02142922, юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок 2.
Положенням про відділ освіти Слов`янської міської ради, яке є додатком до рішення виконавчого комітету Слов`янської міської ради від 09.11.2016 року № 10-XVII-7, закріплено загальні положення, основні завдання, функції, права відділу освіти, органи управління тощо, зокрема, серед іншого визначено, що:
п. 1.2. Відділ освіти у своїй діяльності керується Конституцією України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами та іншими нормативно правовим документами Міністерства освіти і науки України, розпорядженнями обласної державної адміністрації, наказами департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації, рішеннями міської ради, міського виконавчого комітету та розпорядженнями міського голови, а також Положенням про відділ освіти Слов`янської міської ради;
п. 1.3. Відділ освіти фінансується за рахунок коштів місцевого бюджету;
п. 1.4. Відділ освіти є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням. Відділ освіти є головним розпорядником бюджетних коштів з фінансування витрат на утримання закладів та установ освіти;
-п. 3.1.2. Визначення потреби у навчальних закладах усіх типів та подання пропозиції до виконавчого комітету міської ради щодо удосконалення їх мережі відповідно до соціально економічних і культурно освітніх потреб за наявності матеріально технічної, науково методичної бази, педагогічних кадрів тощо;
- п. 3.4.2. Внесення пропозицій щодо обсягів бюджетного фінансування навчальних закладів та установ освіти, які перебувають у комунальній власності, аналіз їх використання;
-п. 3.5.2. Організація підготовки навчальних закладів до нового навчального року, зокрема до роботи в осінньо зимовий період, проведення поточного та капітального ремонту приміщень;
-п. 5.1. Відділ освіти очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади міським головою у встановленому законодавством порядку. Особа, що призначається на посаду начальника, повинна мати вищу освіту відповідного професійного спрямування за освітньо кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста. Стаж роботи за фахом на службі в органах місцевого самоврядування або державній службі на керівних посадах не менше 3 років або при необхідності (виходячи із виконання виконавчим органом основних завдань та функцій) стаж роботи за фахом на керівних посадах в інших сферах управління не менше 5 років;
-п. 5.3. Начальник відділу освіти, представляє інтереси міста в галузі освіти у відносинах з юридичними та фізичними особами;
-п. 5.3.1 Здійснює керівництво діяльністю відділу, забезпечує виконання покладених на відділ завдань, визначає посадові обов`язки і ступінь відповідальності заступників начальника та працівників відділу;
-п. 5.3.2. Планує роботу відділу і аналізує стан її виконання;
-п. 5.3.3. Видає в межах компетенції відділу накази, організовує і контролює їх виконання;
-п. 5.3.4. Призначає на посаду та звільняє з посади працівників відділу, керівників комунальних навчальних закладів і установ освіти відповідно до діючого законодавства;
-п. 5.3.6. Заохочує та накладає дисциплінарні стягнення на працівників відділу, керівників навчальних закладів та установ освіти та їх заступників;
-п. 5.3.7. Подає на затвердження міського голови проект кошторису доходів і видатків, вносить пропозиції щодо граничної чисельності та фонду оплати праці працівників відділу;
-п. 5.3.8. Розпоряджається коштами, які виділяються на утримання відділу освіти, навчальних закладів та установ освіти;
-п. 5.3.10. Розглядає клопотання та вносить пропозиції про нагородження кращих працівників освіти державними нагородами, в тому числі і президентськими відзнаками;
-п. 5.3.11. Відкриває рахунки в банках України, має право першого підпису.
Таким чином, ОСОБА_7 , будучи посадовою особою місцевого самоврядування, перебуваючи на посаді начальника відділу освіти Слов`янської міської ради з 28.09.2016 року по теперішній час, постійно обіймав посаду у вказаний період часу, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, мав відповідно до ст. 18 КК України та примітки до ст. 364 КК України, статус та повноваження службової особи.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України закріплено принцип ефективності та результативності, який передбачає, що при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Відповідно до ст. 26 Бюджетного кодексу України, контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього Кодексу та іншого законодавства, а також забезпечує:
1) оцінку управління бюджетними коштами (включаючи проведення державного фінансового аудиту);
2) правильність ведення бухгалтерського обліку та достовірність фінансової і бюджетної звітності;
3) досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень;
4) проведення аналізу та оцінки стану фінансової і господарської діяльності розпорядників бюджетних коштів;
5) запобігання порушенням бюджетного законодавства та забезпечення інтересів держави у процесі управління об`єктами державної власності;
6) обґрунтованість планування надходжень і витрат бюджету.
Пунктом 2астатті 28Закону України«Про місцевесамоврядування вУкраїні» від21.05.1997№ 280/97-ВР(далі- Закон № 280/97-ВР) передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження з встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, послуги з постачання гарячої води, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
До цього ж, відповідно до пункту 2б статті 28 Закону № 280/97-ВР до відома виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо здійснення відповідно до закону контролю з дотриманням цін і тарифів.
Відповідно до Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 р. № 2633-IV (далі Закон № 2633-IV), який регулює відносини, пов`язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії визначено, що:
-«теплова енергія товарна продукція, що виробляється на об`єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу» (абз. 32 ст. 1);
-«постачання теплової енергії (теплопостачання) - господарська діяльність, пов`язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору» (абз. 14 ст. 1);
-«тариф (ціна) на теплову енергію - грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг» (абз. 18 ст. 1);
-«суб`єкти відносин у сфері теплопостачання - фізичні та юридичні особи незалежно від організаційно-правових форм та форми власності, які здійснюють виробництво, транспортування, постачання теплової енергії, теплосервісні організації, споживачі, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування» (абз. 31 ст. 1).
Відповідно до абз. 3 ст. 20 Закону № 2633-IV, тарифи на виробництво теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством.
Згідно абз. 4 ст. 20 Закону № 2633-IV, тарифи на теплову енергію для суб`єктів господарювання, що здійснюють її виробництво на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення встановлюються на рівні 90 відсотків діючого для суб`єкта господарювання тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів. У разі відсутності для суб`єкта господарювання встановленого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення тарифи на теплову енергію встановлюються на рівні 90 відсотків середньозваженого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів.
Відповідно до абз. 6 ст. 20 Закону № 2633-IV, розрахунок середньозважених тарифів на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб населення, установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, здійснюється за адміністративно-територіальними одиницями (Автономною Республікою Крим, областями, містами Києвом чи Севастополем) центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Середньозважений тариф на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету (грн/Гкал (без ПДВ)), який затверджено Головою Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, для Донецької області складає:
-на 4 квартал 2017 1201,71 грн.;
-на 1 квартал 2018 1225,38 грн.;
-на 2 квартал 2018 1336,30 грн.;
-на 4 квартал 2018 1252,31 грн.
Згідно Закону України «Про альтернативні види палива» від 14.01.2000 р. № 1391-XIV (далі Закон № 1391-XIV), який визначає правові, соціальні, економічні, екологічні та організаційні засади виробництва (видобутку) і використання альтернативних видів палива визначено, що:
-«альтернативні види палива - тверде, рідке та газове паливо, яке є альтернативою відповідним традиційним видам палива і яке виробляється (видобувається) з нетрадиційних джерел та видів енергетичної сировини» (абз. 2 ст. 1);
-«нетрадиційні джерела та види енергетичної сировини - сировина рослинного походження, відходи, тверді горючі речовини, інші природні і штучні джерела та види енергетичної сировини, у тому числі нафтові, газові, газоконденсатні і нафтогазоконденсатні вичерпані, непромислового значення та техногенні родовища, важкі сорти нафти, природні бітуми, газонасичені води, газогідрати тощо, виробництво (видобуток) і переробка яких потребує застосування новітніх технологій і які не використовуються для виробництва (видобутку) традиційних видів палива» (абз. 4 ст. 1);
-«біологічні види палива (біопаливо) - тверде, рідке та газове паливо, виготовлене з біологічно відновлювальної сировини (біомаси), яке може використовуватися як паливо або компонент інших видів палива» (абз. 7 ст. 1);
-«біомаса - невикопна біологічно відновлювана речовина органічного походження, здатна до біологічного розкладу, у вигляді продуктів, відходів та залишків лісового та сільського господарства (рослинництва і тваринництва), рибного господарства і технологічно пов`язаних з ними галузей промисловості, а також складова промислових або побутових відходів, здатна до біологічного розкладу» (абз. 9 ст. 1).
Абзацем 2 ст. 51 Закону № 1391-XIV визначено, що продукція та відходи сільського господарства (рослинництва і тваринництва), лісового господарства та технологічно пов`язаних з ним галузей промисловості, а також гранули, брикети, деревне вугілля та вуглиста речовина, вироблені з цієї продукції та відходів, що використовуються як паливо відноситься до альтернативних видів твердого палива.
В судовому засіданні встановлено, що Протоколом тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 277 від 05.09.2017 року затверджено річний план закупівель на 2017 рік в кількості:
Лот № 1 теплова енергія; постачання теплової енергії 1772,0 Гкал;
Лот № 2 теплова енергія; постачання теплової енергії 988,0 Гкал;
Лот № 3 теплова енергія; постачання теплової енергії 1330,0 Гкал.
На підставі Протоколу тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 277 від 05.09.2017 року розміщено інформацію про публічні закупівлі через електронну систему закупівель (номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель UA-2017-09-05-001819-с).
Протоколом засідання тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 315 від 17.10.2017 року ухвалили: «…Визначити переможця з закупівлі: за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії):
Лот № 1 теплова енергія; постачання теплової енергії 1772,0 Гкал. Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорська енергетична компанія» - 3632600,00 грн. без ПДВ;
Лот № 2 теплова енергія; постачання теплової енергії 988,0 Гкал. Товариство з обмеженою відповідальністю «Слов`янські теплові мережі» 1827800,00 грн. без ПДВ;
Лот № 3 теплова енергія; постачання теплової енергії 1330,0 Гкал. Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрславтерм» 2580200 грн. без ПДВ».
У подальшому, 30.10.2017 року ОСОБА_7 будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, а також якого було призначено головою тендерного комітету, перебуваючи у службовому кабінеті Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок, 2, у період часу з 08 години до 17 години, більш точний час в ході судового розслідування встановити не виявилося можливим, неналежним чином виконуючи обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів, будучи зобов`язаним згідно ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, безвідповідально поставившись до обов`язків, передбачених ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, проігнорувавши положення абз. 4 ст. 20 Закон №2633-IV уклав Договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 325 від 30.10.2017 року (далі Договір № 325) з ТОВ «Краматорська енергетична компанія», в особі директора ОСОБА_10 , згідно умов якого:
- п. 1.1, предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії) Лот № 1 теплова енергія; постачання теплової енергії 1772 Гкал.;
- п. 3.1, ціна цього Договору становить 3632600,00 грн. (три мільйони шістсот тридцять дві тисячі шістсот грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ 2050,00 грн (дві тисячі п`ятдесят грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором;
- п. 10.1 Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2017 р.оку, але будь якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором.
Додатковою угодою № 1 від 30.10.2017 року до Договору № 325 передбачені наступні зміни:
«зменшити ціну договору на 106320 грн (сто тисяч триста двадцять грн. 00 коп.) та викласти п. 3.1 та п. 3.2 договору № 325 від 30.10.2017 р. у наступній редакції:
«3.1. Ціна цього Договору становить 3526280,00 грн (три мільйони п`ятсот двадцять шість тисяч двісті вісімдесят грн. 00 коп.), без ПДВ.
Ціна цього Договору можу бути зменшена за взаємною згодою Сторін.
3.2. Тарифи на теплову енергію на час укладання цього Договору становлять за 1 Гкал:
- для потреб бюджетних установ 1990,00 грн (одна тисяча дев`ятсот дев`яносто грн. 00 коп.), без ПДВ».
5. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 325 від 30.10.2017».
Додаткову угоду № 2 від 30.10.2017 року до Договору № 325 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Краматорська енергетична компанія» в особі ОСОБА_10 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_7 .
Додатковою угодою № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 325 передбачені наступні зміни: «продовжити строк дії договору та доповнити п.10.1 договору змістом «дію цього Договору продовжено до 28.02.2018 року»;
3. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 325 від 30.10.2017».
Додаткову угоду № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 325 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Краматорська енергетична компанія» в особі директора ОСОБА_10 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_7 .
На виконання умов Договору № 325 за період з листопада 2017 року по лютий 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Краматорська енергетична компанія» на загальну суму 4225636,70 грн., у тому числі: п/д №1172 від 08.11.2017 на суму 278560,20 грн.; п/д №1173 від 08.11.2017 на суму 779323,80 грн.; п/д №1204 від 06.12.2017 на суму 92005,66 грн.; п/д №1201 від 06.12.2017 на суму 320811,88 грн.; п/д №1235 від 22.12.2017 на суму 1482424,63 грн.; п/д №1233 від 22.12.2017 на суму - 568238,53 грн.; п/д №390 від 12.02.2018 на суму 256610,50 грн.; п/д №1035 від 26.02.2018 на суму 447661,50 грн.
Продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов`язки, 30.10.2017 року ОСОБА_7 будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, а також якого було призначено головою тендерного комітету, перебуваючи у службовому кабінеті Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок, 2, у період часу з 08 години до 17 години, більш точний час в ході судового розслідування встановити не виявилося можливим, неналежним чином виконуючи обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів, будучи зобов`язаним згідно ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, безвідповідально поставившись до обов`язків, передбачених ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, проігнорувавши положення абз. 4 ст. 20 Закон №2633-IV уклав Договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 326 від 30.10.2017 року (далі Договір № 326) з ТОВ «Слов`янські теплові мережі», в особі директора ОСОБА_11 , згідно умов якого:
- п. 1.1, предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії) Лот № 2 теплова енергія; постачання теплової енергії 988.0 Гкал.;
- п. 3.1, ціна цього Договору становить 1827800,00 грн. (один мільйон вісімсот двадцять сім тисяч вісімсот грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ 1 850,00 грн (одна тисяча вісімсот п`ятдесят грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором;
- п. 10.1 Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2017 року, але будь якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором.
Додатковою угодою № 1 від 30.10.2017 року до Договору № 326 передбачені наступні зміни:
«зменшити ціну договору на 49400,00 грн. (сорок дев`ять тисяч чотириста грн. 00 коп.) та викласти п. 3.1 та п. 3.2 договору № 326 від 30.10.2017 року у наступній редакції:
«3.1. Ціна цього Договору становить 1 778400,00 грн (один мільйон сімсот сімдесят вісім тисяч чотириста грн. 00 коп.), без ПДВ.
Ціна цього Договору можу бути зменшена за взаємною згодою Сторін.
3.2. Тарифи на теплову енергію на час укладання цього Договору становлять за 1 Гкал:
- для потреб бюджетних установ 1800,00 грн (одна тисяча вісімсот грн. 00 коп.), без ПДВ».
5. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 326 від 30.10.2017».
Додаткову угоду № 1 від 30.10.2017 року до Договору № 326 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Слов`янські теплові мережі», в особі директора ОСОБА_11 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_7 .
Додатковою угодою № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 326 передбачені наступні зміни:
«продовжити строк дії договору та доповнити п.10.1 договору змістом «дію цього Договору продовжено до 28.02.2018 року»;
3. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 326 від 30.10.2017».
Додаткову угоду № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 326 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Слов`янські теплові мережі», в особі директора ОСОБА_11 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_7 .
На виконання умов Договору № 326 за період з листопада 2017 року по лютий 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Слов`янські теплові мережі» на загальну суму 2134080,00 грн., у тому числі: п/д №1174 від 08.11.2017 на суму 533520,00 грн.; п/д №1202 від 06.12.2017 на суму 347115,60 грн.; п/д №1236 від 22.12.2017 на суму 897764,40 грн., № 912 от 12.02.2018 року на суму 355680, 00 грн.
Продовжуючи неналежно виконуючи свої службові обов`язки, 30.10.2017 року ОСОБА_7 будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, а також якого було призначено головою тендерного комітету, перебуваючи у службовому кабінеті Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок, 2, у період часу з 08 години до 17 години, більш точний час в ході судового розслідування встановити не виявилося можливим, неналежним чином виконуючи обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів, будучи зобов`язаним згідно ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, безвідповідально поставившись до обов`язків, передбачених ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, проігнорувавши положення абз. 4 ст. 20 Закон №2633-IV уклав Договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 327 від 30.10.2017 року (далі Договір № 327) з ТОВ «Укрславтерм», в особі директора ОСОБА_12 , згідно умов якого:
- п. 1.1, предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії) Лот № 3 теплова енергія; постачання теплової енергії 1 330,0 Гкал.;
- п. 3.1, ціна цього Договору становить 2580200,00 грн. (два мільйони п`ятсот вісімдесят тисяч двісті грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ 1940,00 грн (одна тисяча дев`ятсот сорок грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором;
- п. 10.1 Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2017 р., але будь якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором.
Додатковою угодою № 1 від 30.10.2017 року до Договору № 327 передбачені наступні зміни:
«зменшити ціну договору на 159 600,00 грн. (сто п`ятдесят дев`ять тисяч шістсот грн. 00 коп.) та викласти п. 3.1 та п. 3.2 договору № 327 від 30.10.2017 року у наступній редакції:
«3.1. Ціна цього Договору становить 2 420600,00 грн. (два мільйони чотириста двадцять тисяч шістсот грн. 00 коп.), без ПДВ.
Ціна цього Договору можу бути зменшена за взаємною згодою Сторін.
3.2. Тарифи на теплову енергію на час укладання цього Договору становлять за 1 Гкал:
- для потреб бюджетних установ 1820,00 грн. (одна тисяча вісімсот двадцять грн. 00 коп.), без ПДВ».
5. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 327 від 30.10.2017».
Додаткову угоду № 1 від 30.10.2017 року до Договору № 327 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Укрславтерм», в особі директора ОСОБА_12 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_7 .
Додатковою угодою № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 327 передбачені наступні зміни:
«1. Згідно п. 1.3 в додатку 1 від 30.10.2017 р. до договору № 327 від 30.10.2017р. змінити обсяг постачання теплової енергії 1330,0 Гкал на обсяг постачання теплової енергії 1191,062 Гкал.
Змінити п. 3.1, зменшивши ціну Договору на суму 252 867,16 грн. (двісті п`ятдесят дві тисячі вісімсот шістдесят сім грн. шістнадцять коп.), та викласти його у такій редакції:
3.1.Ціна цього Договору становить 2 167 732,84 грн. (два мільйони сто шістдесят сім тисяч сімсот тридцять дві грн. вісімдесят чотири коп.), без ПДВ.
Ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін.
5. Ця додаткова угода діє з моменту набрання нею чинності та є невід`ємною частиною Договору № 327 від 30.10.2017 р.
Додаткову угоду № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 327 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Укрславтерм», в особі директора ОСОБА_12 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_7 .
Додатковою угодою № 3 від 28.12.2017 року до Договору №327від 30.10.2017року передбачені наступні зміни:
«продовжити строк дії договору та доповнити п. 10.1 договору змістом «дію цього Договору продовжити до 28.02.2018 року».
2. Всі інші умови договору № 327 від 30.10.2017 року залишити без змін.
3. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 327 від 30.10.2017 р.».
Додаткову угоду № 3 від 28.12.2017 року до Договору № 327 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Укрславтерм» в особі директора ОСОБА_12 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_7 . На виконання умов Договору № 327 за період з листопада 2017 по лютий 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Укрславтерм» на загальну суму 2601278,84 грн., у тому числі: п/д №1175 від 08.11.2017 на суму 363636,00 грн.; п/д №1177 від 08.11.2017 на суму 289926,00 грн.; п/д №1176 від 08.11.2017 на суму 72618,00 грн.; п/д №1203 від 06.12.2017 на суму 130443,04 грн.; п/д №1205 від 06.12.2017 на суму 121523,22 грн.; п/д №1200 від 06.12.2017 на суму 119563,08 грн.; п/д №1232 від 22.12.2017 на суму 563178,98 грн.; п/д №1234 від 22.12.2017 на суму 38998,96 грн.; п/д №1237 від 26.12.2017 на суму 467845, 56 грн.; п/д №391 від 12.02.2018 на суму 183638,00 грн.; п/д №918 від 12.02.2018 на суму 48412,00 грн.; п/д №392 від 12.02.2018 на суму 175466,20 грн.; п/д №1623 від 27.02.2018 на суму 26029,80 грн.
Крім того, судовим розслідуванням встановлено, що Протоколом тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 438 від 22.12.2017 року затверджено річний план закупівель на 2018 рік в кількості:
-Лот № 1 теплова енергія 1931,0 Гкал;
-Лот № 2 теплова енергія 1221,0 Гкал;
-Лот № 3 теплова енергія 1587,0 Гкал.
На підставі Протоколу тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 438 від 22.12.2017 року розміщено інформацію про публічні закупівлі через електронну систему закупівель (номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель UA-2017-12-22-002034-b).
Протоколом засідання тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 42 від 30.01.2018 року ухвалили: «…Визначити переможця з закупівлі: за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія):
-Лот № 1 теплова енергія 1 931,0 Гкал. Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорська енергетична компанія» - 3784760,00 грн. без ПДВ;
-Лот № 2 теплова енергія 1 221,0 Гкал. Товариство з обмеженою відповідальністю «Слов`янські теплові мережі» - 2319900,00 грн. без ПДВ;
-Лот № 3 теплова енергія 1 587,0 Гкал. Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрславтерм» - 3078780 грн. без ПДВ».
Продовжуючи виконувати свої службові обов`язки, 16.02.2018 року ОСОБА_7 , будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, а також якого було призначено головою тендерного комітету, перебуваючи у службовому кабінеті Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок, 2, у період часу з 08 години до 17 години, більш точний час в ході судового розслідування встановити не виявилося можливим, неналежним чином виконуючи обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів, будучи зобов`язаним згідно ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, безвідповідально поставившись до обов`язків, передбачених ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, проігнорувавши положення абз. 4 ст. 20 Закон №2633-IV уклав Договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 24 від 16.02.2018 року (далі Договір № 24) з ТОВ «Краматорська енергетична компанія», в особі директора ОСОБА_10 , згідно умов якого:
- п. 1.1, предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії) Лот № 1 теплова енергія 1 931 Гкал.;
- п. 3.1, ціна цього Договору становить 3784760,00 грн. (три мільйони сімсот вісімдесят чотири тисячі сімсот шістдесят грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ 1960,00 грн (одна тисяча дев`ятсот шістдесят грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором;
- п. 10.1 Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 30.04.2018 року, але будь якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором.
Додатковою угодою № 1 від 27.04.2018 року до Договору № 24 передбачені наступні зміни:
«змінити обсяг постачання теплової енергії з 1931 Гкал на обсяг постачання теплової енергії 1619,123 Гкал та зменшити ціну договору на 611 278,92 грн. та викласти п. 3.1. договору № 24 від 16.02.2018 р. у наступній редакції:
«3.1. Ціна цьогоДоговору становить 3 173 481,08 грн. без ПДВ. Ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін».
2. Всі інші умови договору № 24 від 16.02.2018 року залишити без змін.
3. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 24 від 16.02.2018 року.
Додаткову угоду № 1 від 27.04.2018 року до Договору № 24 від 16.02.2018 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Краматорська енергетична компанія» в особі директора ОСОБА_10 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_7 .
На виконання умов Договору № 24 за період з березня 2018 року по квітень 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Краматорська енергетична компанія» на загальну суму 3173481,08 грн., у тому числі: п/д №1356 від 15.03.2018 на суму 1 238690,60 грн.; п/д №1766 від 15.03.2018 на суму 367278,52 грн.; п/д №2721 від 06.04.2018 на суму 1 062643,40 грн.; п/д №2073 від 06.04.2018 на суму 357909,72 грн.; п/д №2309 від 23.04.2018 на суму 33065,20 грн.; п/д №2982 від 23.04.2018 на суму - 113893,64 грн.
Продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов`язки, 16.02.2018 року ОСОБА_7 будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, а також якого було призначено головою тендерного комітету, перебуваючи у службовому кабінеті Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок, 2, у період часу з 08 години до 17 години, більш точний час в ході судового розслідування встановити не виявилося можливим, неналежним чином виконуючи обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів, будучи зобов`язаним згідно ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, безвідповідально поставившись до обов`язків, передбачених ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, проігнорувавши положення абз. 4 ст. 20 Закон №2633-IV уклав Договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 25 від 16.02.2018 року (далі Договір № 25) з ТОВ «Слов`янські теплові мережі», в особі директора ОСОБА_11 , згідно умов якого:
- п. 1.1, предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія) Лот № 2 теплова енергія 1221.0 Гкал.;
- п. 3.1, ціна цього Договору становить 2319900,00 грн. (два мільйони триста дев`ятнадцять тисяч дев`ятсот грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ 1900,00 грн (одна тисяча дев`ятсот грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором;
- п. 10.1 Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 30.04.2018 р., але будь якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором.
Додатковою угодою № 1 від 27.04.2018 року до Договору № 25 передбачені наступні зміни:
«зменшити ціну договору на 0,30 грн. та викласти п. 3.1. договору № 25 від 16.02.2018р. у наступній редакції:
«3.1. Ціна цьогоДоговору становить 2 319 899,70 грн. без ПДВ. Ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін».
2.Всі інші умови договору №25 від 16.02.2018 року залишити без змін.
3.Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору№25 від 16.02.2018р.
На виконання умов Договору № 25 за період з березня 2018 року по квітень 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Слов`янські теплові мережі» на загальну суму 2319899,70 грн., у тому числі: п/д №2 від 06.03.2018 на суму 1 276212,60 грн.; п/д №3 від 02.04.2018 на суму 973193,30 грн.; п/д №4 від 16.04.2018 на суму 70493,80 грн.
Продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов`язки, 16.02.2018 року ОСОБА_7 будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, а також якого було призначено головою тендерного комітету, перебуваючи у службовому кабінеті Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок, 2, у період часу з 08 години до 17 години, більш точний час в ході судового розслідування встановити не виявилося можливим, неналежним чином виконуючи обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів, будучи зобов`язаним згідно ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, безвідповідально поставившись до обов`язків, передбачених ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, проігнорувавши положення абз. 4 ст. 20 Закон №2633-IV уклав Договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 26 від 16.02.2018 року (далі Договір № 26) з ТОВ «Укрславтерм», в особі директора ОСОБА_12 , згідно умов якого:
- п. 1.1, предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія) Лот № 3 теплова енергія 1587.0 Гкал.;
-п. 3.1, ціна цього Договору становить 3078780,00 грн. (три мільйони сімдесят вісім тисяч сімсот вісімдесят грн. 00 коп.), без ПДВ;
-п. 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ 1940,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот сорок грн. 00 коп.), без ПДВ;
-п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором;
-п. 10.1 Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 30.04.2018 р., але будь якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором.
Додатковою угодою № 1 від 23.02.2018 року до Договору № 26 передбачені наступні зміни:
«зменшити ціну договору на 71415,00 грн. та викласти п. 3.1. договору № 26 від 16.02.2018р. у наступній редакції:
«3.1. Ціна цьогоДоговору становить 3 007 365,00 грн. без ПДВ. Ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін».
2.Всі інші умови договору № 26 від 16.02.2018 року залишити без змін.
3.Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 26 від 16.02.2018 р.
Додатковою угодою № 2 від 27.04.2018 року до Договору № 26 передбачені наступні зміни:
«зменшити обсяг постачання теплової енергії з 1587 Гкал на обсяг постачання теплової енергії 1 371,934 Гкал та зменшити ціну договору на 407522,07 грн та викласти п. 3.1. договору № 26 від 16.02.2018 р. у наступній редакції:
«3.1. Ціна цьогоДоговору становить 2 599 812,93 грн. без ПДВ. Ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін».
2.Всі іншіумови договору№ 26від 16.02.2018р.залишити беззмін. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 26 від 16.02.2018 р.
На виконання умов Договору № 26 за період з березня 2018 року по квітень 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Укрславтерм» на загальну суму 2599812,93 грн., у тому числі: п/д №6 від 06.03.2018 на суму 469718,34 грн.; п/д №5 від 06.03.2018 на суму 517265,84 грн.; п/д №7 від 06.03.2018 на суму 346 788,26 грн.; п/д №9 від 02.04.2018 на суму 498 914,36 грн.; п/д №10 від 02.04.2018 на суму 448 101,18 грн.; п/д №8 від 02.04.2018 на суму 177 713,10 грн.; п/д №11 від 16.04.2018 на суму 16 793,49 грн.; п/д №12 від 16.04.2018 на суму 70 954,29 грн.; п/д №13 від 16.04.2018 на суму 53 564,07 грн.
Окрім того, судовим розслідуванням встановлено, що Протоколом тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 213 від 12.09.2018 року затверджено річний план закупівель на 2018 рік (теплова енергія) в кількості 2267,0 Гкал (на жовтень - грудень 2018).
На підставі Протоколу тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 213 від 12.09.2018 року розміщено інформацію про публічні закупівлі через електронну систему закупівель (номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель UA-2018-09-12-002095-с).
Протоколом засідання тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 251 від 04.10.2018 ухвалили: «…Визначити переможця з закупівлі: за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія) Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорська енергетична компанія» - 4 239290,00 грн. без ПДВ.
Продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов`язки, 16.10.2018 року ОСОБА_7 будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, а також якого було призначено головою тендерного комітету, перебуваючи у службовому кабінеті Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок, 2, у період часу з 08 години до 17 години, більш точний час в ході судового розслідування встановити не виявилося можливим, неналежним чином виконуючи обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів, будучи зобов`язаним згідно ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, безвідповідально поставившись до обов`язків, передбачених ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, проігнорувавши положення абз. 4 ст. 20 Закон №2633-IV уклав Договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 418 від 16.10.2018 року (далі Договір № 418) з ТОВ «Краматорська енергетична компанія», в особі директора ОСОБА_10 , згідно умов якого:
п. 1.1, предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії).
п. 3.1, ціна цього Договору становить 4239290,00 грн. (чотири мільйони двісті тридцять дев`ять тисячі двісті дев`яносто грн. 00 коп.), без ПДВ;
п. 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ 1870,00 грн (одна тисяча вісімсот сімдесят грн. 00 коп.), без ПДВ;
п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором;
п. 10.1 Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2018 року, але будь якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором.
На виконанняумов Договору№ 418за періодз жовтня2018року погрудень 2018року Відділомосвіти Слов`янськоїміської радиДонецької областібуло перерахованогрошові коштиТОВ «Краматорськаенергетична компанія»на загальнусуму 4239290,00грн.,у томучислі:п/д№7791від 25.10.2018на суму 1131990,29грн.;п/д№8264від 25.10.2018на суму 139796,71грн.;п/д№9277 від04.12.2018на суму 442066,13грн.;п/д№8652від 04.12.2018на суму 161487,59грн.;п/д№9810від 20.12.2018на суму 164704,74грн.;п/д№9722від 20.12.2018на суму 2 199244,54грн.
Висновком комісійної судової економічної експертизи № 4888 від 20.03.2020 року документально підтверджено необґрунтоване перерахування відділом освіти Слов`янської міської ради грошових коштів в сумі 8469 427,90 гривень на рахунки наступних підприємств, а саме:
ТОВ «Краматорська енергетична компанія» - 4672649,46 грн.;
ТОВ «Слов`янські теплові мережі» - 1724956, 81 грн.;
ТОВ «Укрславтерм» - 2071821,63 грн.
Таким чином, внаслідок неналежного виконання службових обов`язків ОСОБА_7 через несумлінне ставлення до них, відділом освіти Слов`янської міської ради було здійснене необґрунтоване перерахування у 2017 2018 роках на рахунки постачальників теплової енергії на загальну суму 8469 427,90 грн. а саме: ТОВ «Краматорська енергетична компанія» - 4672649,46 грн.; ТОВ «Слов`янські теплові мережі» - 1724956, 81 грн.; ТОВ «Укрславтерм» - 2071821,63 грн., що спричинило тяжкі наслідки у вигляді заподіяння матеріальної шкоди на вказану суму юридичній особі Слов`янській міській раді в особі відділу освіти Слов`янської міської ради, що більше ніж у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Між неналежним виконанням своїх службових обов`язків ОСОБА_7 та настанням тяжких наслідків у вигляді спричинення матеріальних збитків Слов`янській міській раді в особі відділу освіти Слов`янської міської ради в сумі 8469 427,90 грн. є прямий причинно-наслідковий зв`язок.
Вимоги апеляційних скарг та узагальнені доводи осіб, які їх подали
В своїй апеляційній скарзі захисник ОСОБА_9 , який діє в інтересах ОСОБА_7 , вказує, що вирок незаконний та підлягає скасуванню. Зауважує, що висновок експерта № 4888 від 20.03.2020 р. є недопустимим доказом. Зазначає, що досудове росзілудвання проведено в порушення ст. 216 КПК України, а тому всі зібрані докази є недопустимими. Вказує на неправильну трактовку показів свідків ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 .. Просить вирок скасувати, провадження закрити.
В своїй апеляційній скарзі обвинувачений ОСОБА_7 вказує, що вирок безвідставний, необгрунтований та підлягає скасуванню. Зазначає, що покази свідка ОСОБА_13 підтверджують законність його дій з огляду на фактичну ситуацію на ринку тепла та неможливості укласти договори за визначеною міськрадою ціною; тендер на закупівлю тепла проводився в системі Прозорро у відповідності до Закону «Про публічні закупівлі». Зауважує на суворість призначеного покарання. Просить вирок суду скасувати, кримінальне провадження закрити.
Прокурором подано заперечення на апеляційні скарги сторони захисту, в яких він вказує, що вирок суду законний та обгрунтований, просить вирок суду залишити без змін.
Позиції учасників судового провадження
Обвинувачений та його захисник підтримали апеляційні скарги.
Прокурор заперечувала проти задоволення апеляційіних скарг сторони захисту.
Мотиви суду
Заслухавши суддю-доповідача, учасників судового розгляду, перевіривши матеріали кримінального провадження, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню виходячи із такого.
Відповідно до вимог ст. 370 КПК України вирок суду повинен бути законним, обґрунтованим та вмотивованим, тобто вирок має ґрунтуватися на зібраних доказах, повністю та всебічно досліджених та правильно оцінених судом, а висновки про подію кримінального правопорушення, про винуватість або невинуватість обвинуваченого у вчиненні злочину та інші істотні питання, які виникли у кримінальному провадженні, мають з достовірністю випливати з матеріалів провадження.
Згідно ч. 1 ст. 404 КПК України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до положень п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло п`ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини.
Санкцією ч. 2 ст. 367 КК України передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п`яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п`ятдесяти до семисот п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.
Отже, відповідно до ст. 12 КК України злочин, передбачений ч. 2 ст. 367 КК України, відноситься до нетяжких злочинів.
Як встановлено з матеріалів справи свої протиправні дії ОСОБА_7 закінчив 16.10.2018 року.
Станом на 23.11.2023 року сплинув встановлений ч. 1 ст. 49 КК України п`ятирічний строк давності притягнення ОСОБА_7 до кримінальної відповідальності за кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 367 КК України.
Разом з тим, в ході апеляційного розгляду ОСОБА_7 не погодився зі звільненням від кримінальної відповідальності у зв`язку зі спливом строків давності, у зв`язку з чим колегія суддів розглядає апеляційні скарги в повному обсязі для встановлення вини особи або встановлення її невинуватості.
Колегією суддів проаналізовано докази, покладені в основу обвинувачення ОСОБА_7 , які були досліджені судом першої інстанції. Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що вина ОСОБА_7 підтверджується наявними в матеріалах кримінального провадження доказами:
-показами свідків ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 ;
-Рішенням Слов`янської міської ради від 9.11.2016 року № 10-ХVII-7, яким затверджено Положення про відділ освіти Слов`янської міської ради, у якому закріплені загальні положення, основні завдання, функції, права відділу освіти, органи управління (т. 3, а.с. 215-222);
- Розпорядженням міського голови № 238 від 27.09.2016 року «Про переведення ОСОБА_7 », яким обвинуваченого призначено за переведенням на посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради з 28.09.2016 року та присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування, що відноситься до 5 категорії посад (т. 3, а.с. 224);
-посадовою інструкцією начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, затвердженою В.о. міського голови секретаря Слов`янської міської ради ОСОБА_16 27.07.2015 року, якою встановлений статус начальника відділу як посадової особи органу місцевого самоврядування, який має відповідні повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій, передбачені його права та обов`язки (т. 1, а.с. 200 201);
-протоколами № 117 від 13.03.2017 року, № 268 від 11.07.2017 року, № 306 від 10.10.2017 року, № 388 від 12.11.2017 року, № 54 від 22.02.2018 року № 135 від 05.07.2018 року, якими визначені функції кожного члена тендерного комітету (т. 1, а.с. 202-207);
-положенням про тендерний комітет Відділу освіти Слов`янської міської ради, яким визначений правовий статус, загальні організаційні та процедурні засади діяльності тендерного комітету, права, обов`язки та відповідальність голови та членів тендерного комітету (т. 1, а.с. 208);
- протоколом № 315 засідання тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради від 17.10.2017 року (т. 1, а.с. 210-211);
-протоколом № 42 засідання тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради від 30.01.2018 року (т. 1, а.с. 213-215);
-протоколом № 251 засідання тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради від 04.10.2018 року (т. 1, а.с. 216-217);
- актом від 07 серпня 2019 року № 04.05.03-783/05 ревізії фінансово-господарської діяльності Відділу освіти Слов`янської міської ради за період з 01.02.2013 року по 30.04.2019 року (т. 2, а.с. 1-158);
- договором № 325 від 30.10.2017 року, укладеним між Відділом Освіти Слов`янської міської ради в особі начальника Відділу освіти ОСОБА_7 з ТОВ «Краматорська енергетична компанія» в особі директора ОСОБА_10 (т. 2, а.с. 172-174);
-додатковою угодою № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 325 (т. 2, а.с. 177);
-додатковими угодами № № 1 від 30.10.2017 року та 2 від 28.12.2017 року до Договору № 325 від 30.10.2017 року, які скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Краматорська енергетична компанія» в особі директора ОСОБА_10 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_7 ;
-договором про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 326 від 30.10.2017 року, укладеним між відділом Освіти Слов`янської міської ради в особі ОСОБА_7 з ТОВ «Слов`янські теплові мережі» в особі директора ОСОБА_11 (т. 2, а.с. 196-202);
-додатковою угодою № 1 від 30.10.2017 року до Договору № 326 (т. 2, а.с. 205);
-додатковою угодою № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 326 (т. 2, а.с. 206);
- договором про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 327 від 30.10.2017 року, укладеним між Відділом освіти Слов`янської міської ради в особі ОСОБА_7 з ТОВ «Укрславтерм» в особі директора ОСОБА_12 (т. 2, а.с. 216-222);
- додатковою угодою № 1 від 30.10.2017 року до Договору № 327 (т. 2, а.с. 225);
-додатковою угодою № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 327 (т. 2, а.с. 226-227);
-додатковою угодою № 3 від 28.12.2017 року до Договору № 327від 30.10.2017 року (т. 2, а.с. 228);
-договором про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 24 від 16.02.2018 року, укладеним між Відділом освіти Слов`янської міської ради в особі ОСОБА_7 з ТОВ «Краматорська енергетична компанія» в особі директора ОСОБА_10 (т. 3, а.с. 28-35);
-додатковою угодою № 1 від 27.04.2018 року до Договору № 24 (т. 3, а.с. 38-39);
-договоромпро закупівлютеплової енергіїза державні кошти№ 25від 16.02.2018року, укладенимміж Відділомосвіти Слов`янськоїміської радив особі ОСОБА_7 з ТОВ «Слов`янськітеплові мережі»в особідиректора ОСОБА_11 (т. 3, а.с. 51-57);
-додатковою угодою № 1 від 27.04.2018 року до Договору № 25 (т. 3, а.с. 60-61);
-договором про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 26 від 16.02.2018 року, укладеним між Відділом освіти Слов`янської міської ради в особі ОСОБА_7 з ТОВ «Укрславтерм» в особі директора ОСОБА_12 (т. 3, а.с. 68-74);
-додатковою угодою № 1 від 23.02.2018 року до Договору № 26 (т. 3, а.с. 72);
-додатковою угодою № 2 від 27.04.2018 року до Договору № 26 від 16.02.2018 року (т. 3, а.с. 78-79);
- договором про закупівлю теплової енергії за державні кошти № 418 від 16.10.2018 року, укладеним між Відділом освіти Слов`янської міської ради в особі ОСОБА_7 з ТОВ «Краматорська енергетична компанія» в особі директора ОСОБА_10 (т. 3, а.с. 6-16);
- висновком експерта № 4888 від 20.03.2020 року (т. 3, а.с. 99-137);
-середньозваженими тарифами, наданими Державним Агентством енергоефективності та енергозбереження України, які розраховані Агентством починаючи з ІІІ кварталу 2017 року по І квартал 2019 року, в порядку, передбаченому постановою КМУ № 679 від 06.09.2017 року (а.с. 138-145 том 3), що підтверджують правильність висновків та розрахунків експертизи, а саме:
?1201, 71 грн/Гкал від 25.09.2017 року (а.с. 145 том 3);
?1225,38 грн./Гкал від 22.12.2017 року (а.с. 144 том 3);
?1336, 30 грн/Гкал від 26.03.2018 року (а.с. 143 том 3);
?1252, 31 грн/Гкал від 25.06.2018 року (а.с. 142 том 3);
?1252, 31 грн/ГКал від 25.09.2018 року (а.с. 141 том 3);
?1241,97 грн/Гкал від 26.12.2018 року (а.с. 140 том 3);
-протоколом огляду від 07.05.2020 року та фототаблицею до нього, проведеного на підставі заяви завідуючої КЗДНЗ № 28 «Ластівка» про добровільну згоду на огляд (а.с. 26 том 4), з якого вбачається, що об`єктом огляду є приміщення модульної котельної на території ДНЗС «Ластівка» по вул. Конєва,1 м. Слов`янська, де встановлені два твердопаливних котли, які працюють на твердому паливі (гранули та вугілля). На момент огляду котли не працювали. У приміщенні для зберігання палива знаходяться поліетиленові мішки, в яких зберігаються пелети (гранули паливні) (а.с. 27 том 4);
-паспортами котлів № 1 та № 2 та робочих проектів котельних та теплових мереж по вул. Конева м. Слов`янська, з яких вбачається, що котли є твердопаливними водонагрівними котлами з розпалювальним паливом: гранула паливна та вугілля (а.с. 30-45 том 4);
- протоколом огляду від 07.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 04.05.2020 року (а.с. 49-50 том 4), з якого слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельна Слов`янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 6 Слов`янської міської ради за адресою вул. Гагаріна, 3 м. Слов`янськ, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У загрузочному бункері виявлене тверде паливо у вигляді гранул (а.с. 51-53 том 4);
-протоколом огляду від 11.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 29.04.2020 року (а.с. 54-55 том 4), з якого слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельна Слов`янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 Слов`янської міської ради за адресою вул. Д. Галицького, 17 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У загрузочному бункері виявлено тверде паливо у вигляді гранул (а.с. 56-58 том 4);
- протоколом огляду від 11.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 07.05.2020 року (а.с. 59-60 том 4), з якого вбачається, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня філіалу Слов`янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 Слов`янської міської ради за адресою вул. О. Тихого, 2 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У загрузочному бункері виявлене тверде паливо у вигляді гранул (а.с. 61-63 том 4);
- протоколом огляду від 13.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 07.05.2020 року (а.с. 64-65 том 4), з якого слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня Слов`янської ЗОШ-інтернату І-ІІІ ступенів № 1 Слов`янської міської ради за адресою вул. Г. Батюка, 20 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У металевому бункері та на підлозі виявлені залишки твердого палива - пелетів (а.с. 66-68 том 4);
-протоколом огляду від 13.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 07.05.2020 року (а.с. 69-70 том 4), з якого слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня Слов`янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 12 Слов`янської міської ради за адресою бульвар Пушкіна, 4 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У бункері для твердого палива знаходяться пелети; поряд на підлозі складені поліетиленові мішки із твердим паливом - пелетами (а.с. 71-73 том 4);
-протоколом огляду від 13.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 07.05.2020 року (а.с. 74-75 том 4), з якого слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня Слов`янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 15 Слов`янської міської ради за адресою вул. Торгова, 8 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У бункері для твердого палива знаходяться пелети; поряд на підлозі складені поліетиленові мішки із твердим паливом - пелетами (а.с. 76-78 том 4);
-протоколом огляду від 13.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 08.05.2020 року (а.с. 79-80 том 4), з якого слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня КЗ «Дошкільний навчальний заклад (яслі-садок) комбінованого типу № 54 «Золота рибка» Слов`янської міської ради за адресою вул. Г. Батюка, 23 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У металевому бункері та на підлозі виявлені залишки твердого палива - пелетів (а.с. 81-83 том 4);
-протоколом огляду від 13.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 08.05.2020 року (а.с. 84-85 том 4), з якого слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня Слов`янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 5 Слов`янської міської ради за адресою вул. Я. Мудрого, 4 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У металевому бункері для твердого палива виявлені залишки твердого палива - пелетів (а.с. 86-88 том 4);
-протоколом огляду від 13.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 12.05.2020 року (а.с. 89-90 том 4), згідно якого об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня КЗ «Дошкільний навчальний заклад (яслі-садок) комбінованого типу № 4 «Квітонька» Слов`янської міської ради за адресою вул. Новосодівська, 23 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У бункері для твердого палива знаходяться пелети; поряд на підлозі складені поліетиленові мішки із твердим паливом - пелетами (а.с. 91-93 том 4);
-протоколом огляду від 18.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 08.05.2020 року (а.с. 94-95 том 4), з якого слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня Слов`янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 8 Слов`янської міської ради за адресою вул. Торська, 55 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У бункері для твердого палива виявлені залишки твердого палива - пелетів (а.с. 96-100 том 4);
-протоколом огляду від 18.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 08.05.2020 року (а.с. 101-102 том 4), згідно якого об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня Слов`янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 9 Слов`янської міської ради за адресою вул. Кутузова, 5 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У металевому бункері для твердого палива знаходяться пелети; поряд на підлозі складені поліетиленові мішки із твердим паливом - пелетами (а.с. 103-107 том 4);
-протоколом огляду від 18.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 08.05.2020 року (а.с. 108-109 том 4), відповідно до якого об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня КЗ «Слов`янський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів дошкільний навчальний заклад № 1» Слов`янської міської ради за адресою вул. Лисичанська, 105 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У металевому бункері для твердого палива знаходяться залишки твердого палива пелетів (а.с. 110-114 том 4);
-протоколом огляду від 18.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 12.05.2020 року (а.с. 115-116 том 4), з якого слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня КЗ «Дошкільний навчальний заклад (ясли-садок) комбінованого типу № 11 «Струмок» Слов`янської міської ради за адресою вул. Толбухіна, 1 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У металевому бункері для твердого палива знаходяться залишки твердого палива пелетів (а.с. 117-120 том 4);
- протоколом огляду від 18.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 12.05.2020 року (а.с. 121-122 том 4), згідно якого об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня Слов`янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 16 Слов`янської міської ради за адресою вул. 8-го Березня, 1 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. Поряд на підлозі виявлені залишки твердого палива пелети; у металевому бункері для твердого палива знаходяться залишки твердого палива пелетів (а.с. 123-126 том 4);
-протоколом огляду від 18.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 12.05.2020 року (а.с. 127-128 том 4), з якого слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня КЗ «Дошкільний навчальний заклад (ясли-садок) комбінованого типу № 66 «Журавлик» Слов`янської міської ради за адресою вул. Анатолія Комара, 18 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. Поряд на підлозі складені поліетиленові мішки із твердим паливом - пелетами (а.с. 130-133 том 4);
-протоколом огляду від 18.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 12.05.2020 року (а.с. 134-135 том 4), відповідно до якого об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня Слов`янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 18 Слов`янської міської ради за адресою вул. Підгірна, 242 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У металевому бункері для твердого палива знаходяться залишки твердого палива пелетів (а.с. 136-139 том 4);
- протоколом огляду від 18.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 14.05.2020 року (а.с. 140-141 том 4), з якого слідує, що об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня КЗ «Дошкільний навчальний заклад (ясли-садок) № 26 «Буратіно» Слов`янської міської ради за адресою вул. Я, Мудрого, 45 м. Слов`янська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янськ і знаходиться на балансі відділу освіти Слов`янської міської ради, де встановлені два твердопаливних котла із заводськими номерами, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У металевому бункері для твердого палива знаходяться залишки твердого палива пелетів (а.с. 142-145 том 4);
- протоколом огляду від 18.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 14.05.2020 року (а.с. 146-147 том 4), згідно якого об`єктом огляду є нежитлова споруда модульна котельня Святогірської ЗОШ І-ІІІ ступенів Слов`янської міської ради за адресою вул. Шкільна, 57 м. Святогірська, що є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов`янська, де встановлені два твердопаливних котла з відповідним маркуванням, які на момент огляду не працюють, відключені від теплопостачання. У металевому бункері для твердого палива знаходяться залишки твердого палива пелетів (а.с. 148-151 том 4);
- протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 19.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 14.05.2020 року (а.с. 152-153 том 4), що підтверджують факт надання послуг ТОВ «Слов`янські теплові мережі» Відділу освіти Слов`янської міської ради у вигляді постачання теплової енергії; придбання ТОВ «Слов`янські теплові мережі» твердого палива з 10.2017 року по 03.2018 року (а.с. 154-215 том 4);
- протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 20.05.2020 року, проведеного на підставі Ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду від 14.05.2020 року (а.с. 216-217 том 4), що підтверджують факт придбання ТОВ «Краматорська енергетична компанія» твердого палива з 10.2017 року по 12.2018 року (а.с. 218-250 том 4 а.с. 80 том 5);
- рішенням Виконавчого комітету Слов`янської міської ради № 1290 від 19.12.2018 року про затвердження для ТОВ «Краматорська енергетична компанія» тарифу на теплову енергію, що виробляється з використанням альтернативних джерел енергії, яким затверджено тариф у розмірі 1990 грн. за 1 Гкал (а.с. 83 том 5);
- рішенням Виконавчого комітету Слов`янської міської ради № 1289 від 19.12.2018 року про затвердження для ТОВ «Укрславтерм» тарифу на теплову енергію, що виробляється з використанням альтернативних джерел енергії, яким затверджено тариф у розмірі 1127 грн. за 1 Гкал (а.с. 84 том 5).
Дані докази повністю між собою узгоджуються, не викликають протирічь та доводять вину ОСОБА_7 поза розумним сумнівом.
Колегія суддів не погоджується з доводами апеляційних скарг сторони захисту щодо недопустимості висновку експерта № 4888 від 20.03.2020 року виходячи з такого.
Вказівка керівника експертної установи на проведення експертизи не надається разом з експертизою замовнику такої експертизи. КПК України передбачено, що за результатами експертизи експерт надає висновок експерта та довідку про вартість проведеного дослідження (за винятком судово-медичної експертизи). Таким чином, відсутність в матеріалах кримінального провадження вказівки керівника експертної установи експерту на проведення експертизи не впливає на допустимість висновку експерта.
Крім того, відповідно до «Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень» та «Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень» від 08.10.1995 року № 53/3, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 03.11.1998 року за № 705/3145, основним завданням економічної експертизи, в тому числі документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності є:
-визначення документальної обґрунтованості розміру нестачі або надлишків товарно-матеріальних цінностей і грошових коштів, періоду і місця їх утворення;
-визначення документальної обґрунтованості оформлення операцій з одержання, зберігання, виготовлення, реалізації товарно-матеріальних цінностей, у тому числі грошових, основних засобів, надання послуг;
-визначення документальної обґрунтованості відображення в обліку грошових коштів, цінних паперів;
-визначення документальної обґрунтованості відображення в обліку операцій з нарахування та виплати заробітної плати, інших виплат;
-установлення відповідності чинному законодавству відображення в податковому обліку доходів та витрат за фінансово-господарськими операціями, що підлягають оподаткуванню податком на прибуток;
-визначення відповідності чинному законодавству відображення в податковому обліку податкових зобов`язань та податкового кредиту з податку на додану вартість.
З висновкусудово-економічноїекспертизи вбачається,що експертамна вирішеннябуло поставленезапитання,що безперечновходило докомпетенції таспеціальних знаньекспертів (т. 3, а.с.101).При цьому, органом досудового розслідування не ставилось, слідчим суддею не погоджувалось ставлення перед експертом питання щодо розмірушкоди,про що вказує сторона захисту, оскільки дана прерогатива належить до питань трактування законодавства, а експертиза з питань права прямо заборонена Законом.
Посилання сторони захисту відносно умовності висновку експерта № 4888 від 20.03.2020 року з огляду на поверхневу оцінку з боку експертів є безпідставними, адже даний висновок не містить будь-яких сумнівів, ймовірності або умовності.
Колегія суддів не погоджується з доводами сторони захисту в частині уточнення питань, поставлених перед експертами з боку останніх, адже з огляду на процесуальну компетенцію та наявність спеціальних знань, експерт має право редагувати питання з метою надання чіткої відповіді в межах його компетенції, а тому дані доводи апеляційних скарг безпідставні.
Таким чином, дослідивши висновок експерта, колегія судів вважає, що даний доказ є допустимим та належним, а його висновки достовірні та не підлягають сумніву.
Посилання захисникана відсутністьу експертів(припроведенні експертизи)та вматеріалах кримінальногопровадження Актувід07серпня2019року№04.05.03-783/05ревізіїфінансово-господарськоїдіяльностіВідділуосвіти Слов`янськоїміськоїрадиза періодз01.02.2013 рокупо 30.04.2019року таСередньозважених тарифівна тепловуенергію звикористанням природногогазу дляпотреб населення,установ іорганізації,що фінансуютьсяз державногота місцевогобюджету заперіод зтретього кварталу2017року по1квартал 2019року невідповідає дійсності,оскільки вказанізахисником документибули наданіекспертам длядослідження,про щозазначено увисновку,а такожмістяться уматеріалах кримінальногопровадження,а саме:Акт від07.08.2019року (т. 2 а.с. 1-158), середньозважені тарифи, розраховані Агентством, починаючи з ІІІ кварталу 2017 року по І квартал 2019 року (т. 3, а.с. 140-145).
Колегія суддів звертає увагу, що для проведення експертизи стороною обвинувачення спрямовано до експертної установи всі наявні матеріали кримінального провадження з метою повного та всебічного їх аналізу при проведенні експертного дослідження, а тому дані доводи є безпідставними.
Експерт під час своєї діяльності є самостійним суб`єктом, який в силу своїх професійних знань має галузеву компетенцію з певних галузей людської діяльності, а тому до його відання належить порядок організації та проведення експертизи.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що експерти під час своєї процесуальної діяльності попереджені про кримінальну відповідальність, а тому підстави ставити під сумнів їх висновки у колегії суддів відсутні.
Колегія суддів не може погодитись з доводами апеляційної скарги захисника щодо порушення правил підсудності даного кримінального провадження з огляду на наступне. Підставою для початку досудового розслідування кримінального провадження № 52018000000000675 від 06.07.2018 року стала ухвала слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва. На виконання даної ухвали слідчого судді підрозділом Національного антикорупційного бюро внесено відомості в ЄРДР з попередньою правовою кваліфікацією ч. 2 ст. 191 КК України.
В подальшому прокурором п`ятого відділу управління процесуального керівництва з підтримання державного обвинувачення та представництва в суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України ОСОБА_17 винесено постанову про визначення підслідності у кримінальному провадженні № 52018000000000675 від 06.07.2018 року, згідно якої підслідність визначена за СУ ГУ НП України в Донецькій області, процесуальне керівництво забезпечує Донецька обласна прокуратура.
Отже, прокурором САП підслідність визначена у відповідності до вимог Закону, у зв`язку з чим проведення досудового слідства по даному провадженню належить до компетенції слідчих Національної поліції України, а процесуальне керівництво до повноважень прокурорів відповідної регіональної прокуратури.
Відповідно до ч. 5 ст. 216 КПК України визначено перелік кримінальних проваджень та суб`єктів, що їх вчинили, досудове слідство щодо яких мають право проводити детективи НАБУ, а саме: статтями 191,206-2,209,210,211,354(стосовно працівників юридичних осіб публічного права),364,366-2,366-3,368,368-5,369,369-2,410Кримінального кодексу України, якщо наявна хоча б одна з умов, визначених даною нормою.
Частиною 1 ст. 216 КПК України передбачено, що слідчі органів Національної поліції здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, крім тих, що віднесені до підслідності інших органів досудового розслідування.
В ході досудового розслідування встановлено, що кримінальне провадження № 52018000000000675 від 06.07.2018 року здійснювалося стосовно працівників відділу освіти Слов`янської міської ради, які не є суб`єктами, вказаними у п. 1 ч. 5 ст. 216 КПК України, шкода на час винесення постанови в порядку ст. 216 КПК України, тобто на 23 липня 2018 року не була визначена, тому до підслідності детективів НАБУ дане провадження не належало. Крім того, правова кваліфікація ст. 367 КК України не передбачає можливості здійснювати досудове розслідування органами НАБУ. Таким чином, при проведенні досудового розслідування порушень ст. 216 КПК України не встановлено.
Колегією суддів не встановлено неправильної трактовки показів свідків ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 з боку суду першої інстанції. Покази даних свідків вказують на фактичні обставини, які передували вчиненню ОСОБА_7 злочину та вказують на наявність в його діях події та складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Колегія суддів відхиляє посилання апеляційної скарги обвинуваченого в частині відсутності в його діях порушень Закону з огляду на таке.
Тендери на публічні закупівлі почали оголошуватися тендерним комітетом з 05.09.2017 року. 21.03.2017 року Верховною Радою України прийнято Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про теплопостачання» щодо стимулювання виробництва теплової енергії з альтернативних джерел енергії», яким внесені зміни до Закону, в тому числі і до ст. 20, яку викладено в редакції, зазначеній в обвинувальному акті. Вказаний Закон набув чинності 15.04.2017 року, тож на час проведення тендерів, тобто розміщення інформації про публічні закупівлі через електронну систему закупівель, визначення переможця та підписання обвинуваченим договорів з тепло постачальниками обвинувачений не міг діяти у відповідності до ст. 20 Закону України «Про теплопостачання».
Колегія суддів не може погодитись з доводами обвинуваченого про ігнорування судом досудової доповіді, оскільки суд при ухваленні вироку користується даною доповіддю лише як джерелом характеризуючої інформації, а тому з огляду на свої дискреційні повноваження мав право не брати її до уваги.
У відповідності зі ст.ст. 50, 65 КК України особі, що вчинала злочин, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень. Покарання має на меті не тільки кару, але й виправлення засудженого, а також попередження здійснення нових злочинів, як засудженими, так і іншими особами.
Колегія суддів вважає, що обране покарання, відповідно до санкції статті Особливої частини КК України, є обґрунтованим, необхідним і достатнім для виправлення ОСОБА_7 , і попередження вчинення ним нових злочинів, а тому відсутні обставини для призначення більш м`якого покарання.
Колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції при призначенні міри покарання враховані всі обставини - поведінка обвинуваченого в період вчинення злочину, наслідки вчинення злочину, його вік, сімейний стан, матеріали, що його характеризують.
Враховуючи наведене та вимоги ст.ст. 50, 65 КК України, колегія суддів вважає, що рішенням суду першої інстанції про призначення міри покарання дотримані загальні засади призначення кримінального покарання, зокрема принципи законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання, призначене обвинуваченому покарання відповідає ступеню тяжкості вчиненого діяння, є справедливим за своїм видом і розміром, а також необхідним і достатнім для виправлення ОСОБА_7 та попередження нових злочинів.
Отже, рішення суду першої інстанції є справедливим та достатнім для досягнення мети покарання, таким, що відповідає принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Враховуючи наведене, доводи апеляційної скарги щодо невідповідності призначеного покарання ступеню тяжкості кримінального правопорушення та особі обвинуваченого є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Оскільки в ході апеляційного розгляду встановлено, що сплили строки, передбачені ст. 49 КК України, ОСОБА_7 підлягає звільненню від призначеного покарання за ч. 2 ст. 367 КК України, в зв`язку з чим вирок суду першої інстанції щодо нього слід змінити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 405, 407, 284 КПК України, ст. 49 КК України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційні скарги захисника ОСОБА_9 , який діє в інтересах обвинуваченого ОСОБА_7 , та обвинуваченого ОСОБА_7 задовольнити частково.
Вирок Слов`янського міськрайонного суду Донецької обалсті від 26 листопада 2021 року відносно ОСОБА_7 змінити.
Звільнити ОСОБА_7 від призначеного покарння за ч. 2 ст. 367 КК України у зв`язку із закінченням строків давності.
В іншій частині вирок щодо ОСОБА_7 залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена до Верховного Суду протягом трьох місяців з дня її проголошення.
Судді:
Суд | Дніпровський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.11.2023 |
Оприлюднено | 30.11.2023 |
Номер документу | 115263765 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Службова недбалість |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Ємець Олександр Петрович
Кримінальне
Дніпровський апеляційний суд
Куракова В. В.