Ухвала
від 25.10.2023 по справі 376/1312/22
СКВИРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Сквирський районний суд Київської області

Справа № 376/1312/22

Провадження № 2/376/171/2023

У Х В А Л А

"25" жовтня 2023 р. Сквирський районний суд Київської області

у складі: Головуючого судді - Коваленка О.М.,

за участі секретаря - Щур Л.А.,

представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 ,

представник ОСОБА_3 - ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Сквира Київської області об`єднану цивільну справу № 376/1312/22

за позовом ОСОБА_1 до Сквирської міськоїради,треті особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , про визнання незаконними та скасування будівельних паспортів та прав на початок виконання будівельних робіт,

за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа: Сквирська міська рада про усунення перешкод у користуванні нерухомим майном,

установив:

У провадженні Сквирського районного суду Київської області перебуває вказана об`єднана цивільна справв № 376/1312/22.

13.06.2023року досуду відпредставника відповідача ОСОБА_3 адвоката Овчаренка Дмитра Костянтиновича надійшло клопотання про поновлення процесуального строку для подання відзиву на позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа: Сквирська міська рада про усунення перешкод у користуванні нерухомим майном. Крім того, представник відповідача, просить суд відкласти підготовче засідання для надання можливості підготувати відзив та зобов`язати позивача ОСОБА_1 виконати вимоги ч. 5 ст. 95 ЦПК України шляхом направлення відповідачу або його представнику належним чином завірених додатків до позовної заяви.

В обґрунтування клопотання про поновлення строку для подання відзиву представник відповідача ОСОБА_3 - адвокат Овчаренко Д.К. вказує, що 08 червня 2023 року отримавши рекомендоване поштове відправлення зі Сквирського районного суду, ОСОБА_3 стало відомо з ухвали суду в справі №376/1063/23, що містилася в рекомендованому поштовому відправленні про судове провадження за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа без самостійних вимог на предмет спору Сквирська міська рада, про усунення перешкод у користуванні нерухомим майном.

Відповідач повністю заперечує позовну вимогу Позивача та зазначає про своє право на подання відзиву на позовну заяву, яким він неодмінно скористається, але в зв`язку з датою направлення рекомендованого поштового відправлення з Сквирського районного суду (поштове відправлення здано на пошту тільки 07.06.2023 року), в якому міститься як ухвала суду про відкриття провадження так і копія позовної заяви разом з не завіреними в передбачений законодавством спосіб паперами, та дату отримання Відповідачем поштового відправлення з Сквирського районного суду, враховуючи складність підготовки правової позиції та її письмового викладення з доповненням її належними доказами, Відповідач потребує більше часу ніж 5 (п`ять) календарних днів з моменту отримання рекомендованого поштового відправлення з Сквирського районного суду.

Законодавцем в частина 7 статті 178 Цивільно процесуального кодексу України встановлено, що відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Частиною 3 статті 83 Цивільно процесуального кодексу України встановлено відповідач повинні подати суду докази разом з поданням відзиву.

Беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини при застосуванні положень пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, який гарантує кожному право на звернення до суду, акцентує увагу на тому, що право на доступ до суду має бути ефективним. Не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Жоффр де ля Прадель проти Франції" від 16.12.1992).

Завданням суду при здійсненні правосуддя в силу положень статті 2 Закону України "Про судоустрій" є, зокрема, захист гарантованих Конституціє та законами України прав і законних інтересів юридичних осіб, у тому числі забезпечення права реалізації учасникам справи процесуальних прав. Рівні можливості щодо здійснення своїх процесуальних прав і обов`язків є ключовим елементом змагальності сторін як одного із принципів цивільного судочинства.

Враховуючи зазначене вважає наведені об`єктивні обставини для продовження процесуального строку для подачі відзиву на позовну заяву.

Після ознайомлення з отриманою позовною заявою та доданими до неї паперами, враховуючи неодноразові попередні судові провадження за участю Позивача, представник акцентує увагу суду на процесуальних недоліках допущених представником Позивача які унеможливлюють як об`єктивний судовий розгляд так і своєчасну підготовку відзиву на позовну заяву Відповідачем.

Так, частиною 5 статті 95 Цивільно процесуального кодексу України зазначається, що учасник справи, який подає письмові докази в копіях, підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Отримане ОСОБА_3 рекомендоване поштове відправлення з Сквирського районного суду, а сааме: копія позовної заяви разом з не завіреними в передбачений законодавством спосіб паперами, є порушенням вимог частиною 5 статті 95 Цивільно процесуального кодексу України, яке впливає на строк підготовки відзиву на позовну заяву.

У підготовчому засіданні представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Супрун І.І. заперечував щодо задоволення даного клопотання, вважає, що у даному випадку сторона відповідача зловживає своїм правом і лише затягує розгляд справи. Вимогами ст. 177 ЦПК України не передбачено засвідчення копій наданих іншим учасникам.

У підготовчому засіданні представник відповідача ОСОБА_3 - адвокат Овчаренко Д.К. клопотання підтримав, зазначивши, що подання відзиву на позов має важливе значення для об`єктивного розгляду справи, тому просили поновити строк на його подання та долучити його до справи. Зобов`язати позивача виконати вимоги ч. 5 ст. 95 ЦПК України шляхом направлення відповідачу або його представнику належним чином завірених додатків до позовної заяви.

Розглянувши клопотання представника відповідача, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність поновити процесуальний строк для подання відзиву на позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа: Сквирська міська рада про усунення перешкод у користуванні нерухомим майном, з огляду на таке.

Ухвалою Сквирського районного суду Київської області від 26.07.2022 відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Сквирської міськоїради,треті особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , про визнання незаконними та скасування будівельних паспортів та прав на початок виконання будівельних робіт. Підготовче провадження ще триває.

Ухвалою судді Сквирського районного суду Київської області Батовріної І.Г. від 30.05.2023 відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа: Сквирська міська рада про усунення перешкод у користуванні нерухомим майном. Відповідачу на зареєстровану адресу місця проживання направлено копію ухвали про відкриття провадження у справі, копію позовної заяви з додатками, та повідомлено про дату та час підготовчого засідання об 11:00 год 13.06.2023. Поштове відправлення отримано відповідачем 08.06.2023, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення.

Ухвалою Сквирського районного суду Київської області від 24.07.2023 об`єднано цивільну справу № 376/1063/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа: Сквирська міська рада про усунення перешкод у користуванні нерухомим майном, із цивільною справою № 376/1312/22 за позовом ОСОБА_1 до Сквирської міськоїради,треті особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 про визнання незаконними та скасування будівельних паспортів та прав на початок виконання будівельних робіт.

Об`єднаній цивільній справі присвоєно номер № 376/1312/22.

Статтею 12 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом

Відповідно до п. 6 ч. 2ст. 43 ЦПК Україниучасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.

Частинами 1, 2, 3, 4ст. 174 ЦПК Українивизначено, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення, пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Підстави, час та черговість подання заяв по суті справи визначаються цим Кодексом або судом у передбачених цим Кодексом випадках. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Відповідно до ч. 7ст. 178 ЦПК Українивідзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.

Відповідно дост. 120 ЦПК Українистроки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.

Згідно з ч. 1, 4, 6ст. 127 ЦПК Українисуд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення; одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подана заява, скарга, документи тощо), щодо якої пропущено строк; про поновлення або продовження процесуального строку суд постановляє ухвалу.

Отже, суд вважає поважними причини пропуску строку для подання відповідачем відзиву, а тому пропущений ним строк підлягає поновленню.

Відповідно дост. 240 ЦПК Українисуд відкладає розгляд справи у випадках встановлених частиною другоюстатті 223 цього кодексу.

Згідно з ч. 2 п. 4ст. 223 ЦПК Українипередбачено, що суд відкладає розгляд справи в зв`язку необхідністю витребування нових доказів.

Враховуючи, що судом вирішується питання про поновлення строку відповідачу для подання відзиву на позовну заяву, а тому з метою дотримання прав та обов`язків сторін, а саме: надання можливості позивачу часу для подачі до суду відповіді на відзив, розгляд справи слід відкласти.

Щодо заявленої у клопотанні вимоги про зобов`язання позивача ОСОБА_1 виконати вимоги ч. 5 ст. 95 ЦПК України шляхом направлення відповідачу або його представнику належним чином завірених додатків до позовної заяви, суд зазначає наступне.

Відповідно довимог ст.83ЦПК Українисторони таінші учасникисправи подаютьдокази усправі безпосередньодо суду. Позивач,особи,яким закономнадано правозвертатися досуду вінтересах іншихосіб,повинні податидокази разомз поданнямпозовної заяви. Відповідач,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмета спору,повинні податисуду доказиразом зподанням відзивуабо письмовихпояснень третьоїособи. Якщодоказ неможе бутиподаний увстановлений закономстрок зоб`єктивних причин,учасник справиповинен проце письмовоповідомити судта зазначити:доказ,який неможе бутиподано;причини,з якихдоказ неможе бутиподано узазначений строк;докази,які підтверджують,що особаздійснила всізалежні віднеї дії,спрямовані наотримання вказаногодоказу. Увипадку визнанняповажними причиннеподання учасникомсправи доказіву встановленийзаконом строксуд можевстановити додатковийстрок дляподання вказанихдоказів. Увипадку прийняттясудом відмовисторони відвизнання обставинсуд можевстановити строкдля поданнядоказів щодотаких обставин. Якщозі зміноюпредмета абопідстав позовуабо поданнямзустрічного позовузмінилися обставини,що підлягаютьдоказуванню,суд залежновід такихобставин встановлюєстрок поданнядодаткових доказів. Докази,не поданіу встановленийзаконом абосудом строк,до розглядусудом неприймаються,крім випадку,коли особа,яка їхподає,обґрунтувала неможливістьїх поданняу вказанийстрок зпричин,що незалежали віднеї. Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними. 0.Докази,які недодані допозовної заявичи довідзиву нанеї,якщо іншене передбаченоцим Кодексом,подаються черезканцелярію суду,з використаннямЄдиної судовоїінформаційно-телекомунікаційноїсистеми абов судовомузасіданні зклопотанням проїх приєднаннядо матеріалівсправи. У разі подання заяви про те, що доданий до справи або поданий до суду учасником справи для ознайомлення документ викликає сумнів з приводу його достовірності або є підробленим, особа, яка подала цей документ, може просити суд до закінчення підготовчого засідання виключити його з числа доказів і розглядати справу на підставі інших доказів.

Статтею 95 ЦПК Українивстановлено,що письмовимидоказами єдокументи (крімелектронних документів),які містятьдані прообставини,що маютьзначення дляправильного вирішенняспору. Письмовідокази подаютьсяв оригіналіабо вналежним чиномзасвідченій копії,якщо іншене передбаченоцим Кодексом.Якщо длявирішення спорумає значеннялише частинадокумента,подається засвідченийвитяг знього. Учасникисправи маютьправо подаватиписьмові доказив електроннихкопіях,посвідчених електроннимпідписом,прирівняним довласноручного підписувідповідно дозакону.Електронна копіяписьмового доказуне вважаєтьсяелектронним доказом. Копіїдокументів вважаютьсязасвідченими належнимчином,якщо їхзасвідчено впорядку,встановленому чиннимзаконодавством. Учасниксправи,який подаєписьмові доказив копіях(електроннихкопіях),повинен зазначитипро наявністьу ньогоабо іншоїособи оригіналуписьмового доказу. Учасниксправи підтверджуєвідповідність копіїписьмового доказуоригіналу,який знаходитьсяу нього,своїм підписоміз зазначеннямдати такогозасвідчення. Якщоподано копію(електроннукопію)письмового доказу,суд заклопотанням учасникасправи абоз власноїініціативи можевитребувати увідповідної особиоригінал письмовогодоказу.Якщо оригіналписьмового доказуне подано,а учасниксправи абосуд ставитьпід сумніввідповідність поданоїкопії (електронноїкопії)оригіналу,такий доказне беретьсясудом доуваги. Документи, отримані за допомогою факсимільного чи інших аналогічних засобів зв`язку, приймаються судом до розгляду як письмові докази у випадках і в порядку, які встановлені законом або договором.

Згідно ч.1,2,5 ст.177ЦПК Українипозивач повинендодати допозовної заявиїї копіїта копіївсіх документів,що додаютьсядо неї,відповідно докількості відповідачіві третіхосіб. У разі подання до суду позовної заяви та документів, що додаються до неї, в електронній формі через електронний кабінет позивач зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надсилання іншим учасникам справи копій поданих до суду документів з урахуванням положеньстатті 43цього Кодексу. Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

З аналізу зазначених норм процесуального законодавства не вбачається чіткої вимоги щодо засвідчення копій документів доданих до позовної заяви іншим учасникам справи.

Суд, враховуючи викладене, з метою уникнення формалізму та затягування розгляду справи, вважає відмовити у задоволенні клопотання в частині зобов`язання позивача виконати вимоги ч. 5 ст. 95 ЦПК України.

Крім того суд звертає увагу учасників справи, що відповідно до ч. 1 ст. 27 ЦПК України, особи, які беруть участь у справі, мають право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, знімати копії з документів, долучених до справи, одержувати копії рішень,ухвал, брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь у дослідженнідоказів та інш.

На підставі викладеного та керуючись ст. 83, 95, 127, 177, 189, 197, 198, 240, 258 - 260 ЦПК України, суд

Постановив:

Клопотання представника відповідача ОСОБА_3 адвоката Овчаренка Дмитра Костянтиновича про поновлення процесуального строку для подання відзиву задовольнити частково.

Поновити відповідачу ОСОБА_3 строк для подачі відзиву на позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа: Сквирська міська рада про усунення перешкод у користуванні нерухомим майном.

Визначити відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогамст. 178 ЦПК України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Відповідно до вимог ч. 4ст. 178 ЦПК України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів відповідач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 8ст. 178 ЦПК України).

Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, яка має відповідати вимогам ч.ч. 3-5ст. 178 ЦПК України, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Встановити відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, яке має відповідати вимогам ч. 3-5ст. 178 ЦПК України, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

У решті клопотання відмовити.

Наступне підготовче судове засідання відбудеться 27 листопада 2023 року на 12:00 год.

Копію ухвали направити учасникам справи до відома.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя О.М. Коваленко

СудСквирський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення25.10.2023
Оприлюднено04.12.2023
Номер документу115323830
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: щодо реєстрації або обліку прав на майно

Судовий реєстр по справі —376/1312/22

Ухвала від 19.07.2024

Цивільне

Сквирський районний суд Київської області

Коваленко О. М.

Ухвала від 26.01.2024

Цивільне

Сквирський районний суд Київської області

Коваленко О. М.

Ухвала від 23.01.2024

Цивільне

Сквирський районний суд Київської області

Коваленко О. М.

Ухвала від 28.11.2023

Цивільне

Сквирський районний суд Київської області

Коваленко О. М.

Ухвала від 28.11.2023

Цивільне

Сквирський районний суд Київської області

Коваленко О. М.

Ухвала від 25.10.2023

Цивільне

Сквирський районний суд Київської області

Коваленко О. М.

Ухвала від 23.08.2023

Цивільне

Сквирський районний суд Київської області

Коваленко О. М.

Ухвала від 24.07.2023

Цивільне

Сквирський районний суд Київської області

Коваленко О. М.

Ухвала від 25.10.2023

Цивільне

Сквирський районний суд Київської області

Коваленко О. М.

Ухвала від 24.07.2023

Цивільне

Сквирський районний суд Київської області

Коваленко О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні