Справа №613/1883/21 Провадження № 1-кп/613/37/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2023 року Богодухівський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Богодухові режимі відеоконференції справу за обвинувальним актом по кримінальному провадженню № 42020220000000267 від 22 травня 2020 року по обвинуваченню ОСОБА_5 за ч. 1 ст. 366 КК України та ОСОБА_6 за ч.2 ст. 367 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Богодухівського районного суду Харківської області перебуває кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_5 за ч. 1 ст. 366 КК України та ОСОБА_6 за ч.2 ст. 367 КК України.
Захисник обвинуваченої ОСОБА_6 адвокат ОСОБА_7 у підготовче судове засідання в черговий раз не з`явилась, про день та час розгляду справи повідомлена належним чином, будь яких відомостей щодо поважності своєї неявки суду не надала.
Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснила, що процесуальна поведінка захисника обвинуваченої свідчить про свідоме спрямування дій сторони захисту на затягування судового провадження та порушення прав інших обвинувачених, зокрема , права на розгляд кримінального провадження щодо них протягом розумного строку. На даний час обвинуваченою іншого захисника залучено не було, з урахуванням того, що за таких обставин, суд позбавлений можливості провести підготовче судове засідання, що порушує розумні строки судового провадження та порушує права іншого обвинуваченого по справі ОСОБА_5 , який з`являється в кожне судове засідання. Вважає за необхідне, залучити до участі у справі іншого захисника, який буде здійснювати захист ОСОБА_6 , за призначенням.
Обвинувачена ОСОБА_6 в судовому засіданні просила відкласти підготовче судове засідання, оскільки їй обов`язково потрібен захисник та наполягала, щоб це була саме ОСОБА_7 . Крім того, вказала, що на даний час ОСОБА_7 знаходиться на лікуванні в Нідерландах, будь яких документів надати не може.
Захисник обвинуваченого ОСОБА_5 адвокат ОСОБА_4 в судовому засідання , клопотання прокурора щодо залучення до участі у справі іншого захисника для ОСОБА_6 , підтримав в повному обсязі.
Обвинувачений ОСОБА_5 в судовому засіданні, підтримав свого захисника.
Суд, з`ясувавши думку учасників, дійшов до наступного.
З матеріалів даного кримінального провадження,випливає, що захист обвинуваченої ОСОБА_6 здійснюють адвокат ОСОБА_7 .
ОСОБА_6 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України. Кримінальний закон класифікує інкримінований ОСОБА_6 злочин як нетяжкий тяжкий (ч. 4 ст. 12 КК України), проте обвинувачена ОСОБА_6 наполягає на участі захисника у даному кримінальному провадженні.
Захисник ОСОБА_7 у призначені підготовчі засідання у цьому кримінальному провадженні, не з`являється, у зв`язку з чим суд неодноразово визнавав неповажними причини її неявки і вживав відповідні заходи реагування, що передбачені нормами КПК України.
Ухвалами Богодухівського районного суду Харківської області від 05 жовтня 2023 року та 23 листопада 2023 року, визнано причини неприбуття захисника ОСОБА_7 в судові засідання неповажними.
23 листопада 2023 року в підготовчому судовому засіданні ОСОБА_6 було роз`яснено про можливість залучення до участі у справі іншого захисника в порядку ст. 48 КПК України. Проте в підгтовчому судовому засіданні 12 грудня 2023 року , обвинувачена ОСОБА_6 знову наполягала на захисті її інтересів саме ОСОБА_7 , яка в судові засідання не з`являється.
Положення ст.59Конституції України предбачають, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав. Цьому положенню кореспондує ст. 20 КПК України, відповідно до якої обвинувачений, має право на захист, яке полягає у наданні йому можливості надати усні або письмові пояснення з приводу обвинувачення, право збирати і подавати докази, брати особисту участь у кримінальному провадженні, користуватися правовою допомогою захисника, а також реалізовувати інші процесуальні права, передбачені КПК України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 47 КПК України, захисник зобов`язаний використовувати засоби захисту, передбачені КПК України та іншими законами України, з метою забезпечення дотримання прав, свобод і законних інтересів обвинуваченого та з`ясування обставин, які спростовують обвинувачення, пом`якшують чи виключають кримінальну відповідальність обвинуваченого. Також, захисник зобов`язаний прибувати для участі у виконанні процесуальних дій за участю обвинуваченого. У разі неможливості прибути в призначений строк захисник зобов`язаний завчасно повідомити суд про таку неможливість та її причини (ч. 2 ст. 47 КПК України). Більше того, вказані причини мають бути поважними (ч. 1 ст. 138 КПК України).
Так, право кожного обвинуваченого в кримінальному провадженні на ефективний захист за допомогою адвоката, який за необхідності може бути призначений в офіційному порядку, є одним з основоположних елементів справедливого розгляду, на що неодноразово наголошував і наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини.
Підпункт «с» п. 3 ст. 6 Конвенції з прав людини і основоположних свобод вимагає не просто «призначення» захисника, який би виступав від імені обвинуваченого, а того, щоб право на юридичну допомогу здійснювалось практично та ефективно, щоб забезпечити достатній захист. Оскільки саме суд керує провадженням і має змогу безпосередньо спостерігати за діяльністю адвоката, тому може швидко реагувати в разі надання неефективної допомоги.
Відповідно до ч. 2 ст.48КПК України захисник залучається судом для здійснення захисту за призначенням у випадках та в порядку, визначених статтями 49 та 53 цього Кодексу.
Відповідно до ст.49КПК України суд зобов`язаний забезпечити участь захисника у кримінальному провадженні у випадках, якщо: 1) відповідно до вимог статті 52цього Кодексу участь захисника є обов`язковою, а підозрюваний, обвинувачений не залучив захисника; 2) підозрюваний, обвинувачений заявив клопотання про залучення захисника, але за відсутністю коштів чи з інших об`єктивних причин не може його залучити самостійно; 3) слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд вирішить, що обставини кримінального провадження вимагають участі захисника, а підозрюваний, обвинувачений не залучив його.
Зловживання захисту з боку обвинуваченої ОСОБА_6 та перешкоджання суду забезпечити підготовче судове засідання у розумні строки не повинно залишитись поза увагою суду. Отже, не дивлячись на те, що у обвинуваченої ОСОБА_6 є захисник, з якою у неї укладено договір про правову допомогу, враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне забезпечити безперервну участь призначеного захисника незалежно від подальшої участі у судовому засіданні захисника, обраного обвинуваченим.
Відповідно до рішення ЄСПЛ «Карпюк та інші проти України» право обирати власного захисника не є абсолютним. Уникнення перерв або перенесення судових засідань відповідає інтересам правосуддя, що виправдовує призначення безоплатного захисника всупереч бажанню обвинуваченого. Незважаючи на важливість довірчих стосунків між адвокатом і його клієнтом, право обирати власного захисника не може вважатися абсолютним. Надання правової допомоги неминуче стає об`єктом певних обмежень за умов, коли вона є безоплатною, а також коли саме суди визначають, чи вимагають інтереси правосуддя призначення обвинуваченому захисника.
Враховуючи наведені обставини, з метою недопущення порушення права обвинуваченого ОСОБА_6 на захист, а також права на розгляд кримінального провадження в розумні строки, суд вважає за необхідне вирішити питання про залучення захисника з Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Відповідно до вимог ч. 1 та ч. 2 ст. 28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені КПК України строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень. Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.
Відповідно до вимог ч. 3 ст.20КПК України у випадках, передбачених цим Кодексом та/або законом, що регулює надання безоплатної правової допомоги, підозрюваному, обвинуваченому правова допомога надається безоплатно за рахунок держави.
Відповідно до вимог п. 7 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», право на безоплатну вторинну правову допомогу згідно з цим Законом та іншими законами України мають особи, у кримінальних провадженнях стосовно яких відповідно до положень Кримінального процесуальногокодексу України захисник залучається слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 19 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», у разі отримання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді, суду про залучення захисника для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги зобов`язаний негайно призначити захисника.
Відповідно до вимог п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», надання безоплатної вторинної правової допомоги припиняється за рішенням Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у разі, якщо особа користується захистом іншого захисника або залучила іншого представника у справі, за якою їй призначено захисника чи представника відповідно до цього Закону.
Прийняття рішення про надання та припинення безоплатної вторинної правової допомоги належить до дискреційних повноважень Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Обвинувачена ОСОБА_6 хоча і має захисника за договором адвоката ОСОБА_7 , але суд вважає таку наявність захисника формальною, оскільки вона не прибуває до суду і не приймає участі у підготовчих судових засіданнях у цьому кримінальному провадженні, що свідчить про те, що обвинувачена фактично не користується захистом цього захисника, що призводить до порушення її права на захист.
Враховуючи систематичну неявку захисника обвинуваченої ОСОБА_6 у судові засідання, що призводить до порушення її основоположного права на захист, порушення гарантованого права її та іншого обвинуваченого на справедливий розгляд і вирішення справи у розумні строки, з метою недопущення порушення прав обвинувачених і забезпеченням обвинуваченої ОСОБА_6 захисником, суд дійшов висновку про необхідність доручити Регіональному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях призначити для здійснення захисту за призначенням обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України ОСОБА_6 , адвоката (безоплатну правову допомогу) по кримінальному провадженню № 42020220000000267 від 22 травня 2020 року по обвинуваченню ОСОБА_5 за ч. 1 ст. 366 КК України та ОСОБА_6 за ч.2 ст. 367 КК України , незалежно від наявності у неї інших захисників (в тому числі залучених на підставі договору).
На підставівикладеного такеруючись ст.ст.48,49,372,375КПК України, суд,
УХВАЛИВ
Доручити Регіональному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях призначити захисника обвинуваченій ОСОБА_6 .
Забезпечити прибуття захисника для участі у підготовчому судовому засіданні 18 грудня 2023 року об 15 год. 00 хв. у приміщення Богодухівського районного суду Харківської області за адресою: площа Незалежності, 17 місто Богодухів Харківської області.
Керівнику Регіональному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях забезпечити безперервну участь призначеного захисника незалежно від подальшої участі у судовому засіданні захисника, обраного обвинуваченою.
Копію ухвали направити Регіональному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях .
Про дату підготовчого судового засідання повідомити учасників судового провадження.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Суд | Богодухівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2023 |
Оприлюднено | 14.12.2023 |
Номер документу | 115594764 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Службова недбалість |
Кримінальне
Богодухівський районний суд Харківської області
Шалімов Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні