Постанова
від 12.12.2023 по справі 583/1279/23
СУМСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2023 року м.Суми

Справа №583/1279/23

Номер провадження 22-з/816/118/23

Сумський апеляційний суд у складі колегії суддів:

головуючого - Собини О. І. (суддя-доповідач),

суддів - Криворотенка В. І. , Рунова В. Ю.

за участю секретаря судового засідання - Кияненко Н.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні заяву представника Селянського (фермерського) господарства «Відродження» - адвоката Абрамовича Олексія Володимировича про ухвалення додаткового рішення

в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Селянського (фермерського) господарства «Відродження», треті особи: Відділ № 2 Управління з надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру в Сумській області, Головне управління Держгеокадастру в Сумській області, про розірвання договору оренди,

в с т а н о в и в:

Постановою Сумського апеляційного суду від 30 листопада 2023 року апеляційну скаргу Селянського (фермерського) господарства «Відродження» задоволено.

Рішення Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 20 червня 2023 року скасовано. В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Селянського (фермерського) господарства «Відродження» сплачений судовий збір за розгляд справи в суді апеляційної інстанції в сумі 1610 грн та витрати на правничу допомогу в суді першої інстанції в розмірі 3000 грн.

04 грудня 2023 року представником Селянського (фермерського) господарства «Відродження» - адвокатом Авбрамовичем О.В. подано до апеляційного суду заяву про ухвалення додаткового рішення, в якій просить вирішити питання щодо розподілу судових витрат в частині стягнення витрат на правову допомогу в суді першої та апеляційної інстанції.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що заява представника Селянського (фермерського) господарства «Відродження» - адвоката Авбрамовича О.В. підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, зокрема, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

За змістом ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Згідно положень ч.ч. 1-4 ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частини п`ята та шоста статті 137 ЦПК України).

Як передбачено частинами 2 - 5, 8 статті 141 ЦПК України, у разі задоволення позову судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються на відповідача.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує:

1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи;

2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;

3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо;

4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.

Якщо сума судових витрат, заявлена до відшкодування, істотно перевищує суму, заявлену в попередньому (орієнтовному) розрахунку, суд може відмовити стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні судових витрат в частині такого перевищення, крім випадків, якщо сторона доведе, що не могла передбачити такі витрати на час подання попереднього (орієнтовного) розрахунку.

Якщо сума судових витрат, заявлених до відшкодування та підтверджених відповідними доказами, є неспівмірно меншою, ніж сума, заявлена в попередньому (орієнтовному) розрахунку, суд може відмовити стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні судових витрат (крім судового збору) повністю або частково, крім випадків, якщо така сторона доведе поважні причини зменшення цієї суми.

Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Підсумовуючи, можна зробити висновок, що ЦПК України передбачено такі критерії визначення та розподілу судових витрат: 1) їх дійсність; 2) необхідність; 3) розумність їх розміру, з урахуванням складності справи та фінансового стану учасників справи.

Відповідно до п.п. 1, 2, 4, 5, 6, 12 ч. 3 ст. 2 ЦПК України основними засадами (принципами) цивільного судочинства є, зокрема, верховенство права; повага до честі і гідності, рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом; змагальність сторін; диспозитивність; пропорційність; відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.

Зі змісту статей 10, 11, 12, 13 ЦПК України в узагальненому вигляді, при вирішенні цивільного спору, у тому числі і при вирішенні питання щодо розподілу судових витрат, суд керується Конституцією України, законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, застосовує інші правові акти, враховує завдання цивільного судочинства, забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами, особливості предмета спору та ціну позову, складність справи, її значення для сторін та час, необхідний для розгляду справи, покладення доведення обставин, які мають значення для справи, саме сторонами, права яких є рівними, як і покладення саме на кожну сторону ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій та з урахуванням меж заявлених вимог та заперечень та обсягу поданих доказів.

Представником Селянського (фермерського) господарства «Відродження» - адвокатом Авбрамовичем О.В., на підтвердження розміру понесених відповідачем судових витрат, було надано суду договір про надання правової (правничої) допомоги № 27 від 25 квітня 2023 року, укладений між Селянським (фермерським) господарством «Відродження» та адвокатом Абрамовичем О.В. (а.с. 88).

За умовами договору адвокат зобов`язався надати правову допомогу клієнту щодо представлення прав та інтересів при розгляді справи № 583/1279/23 в суді першої, апеляційної та касаційної інстанції.

Відповідно до п. 4 договору орієнтовний розмір гонорару адвоката становить 30 000 грн із розрахунку 100% прожиткового мінімуму для працездатних осіб за 1 год роботи адвоката, а також 2000 грн за участь адвоката в одному судовому засіданні при розгляді даної справи.

Крім того, представником відповідача - адвокатом Абрамовичем О.В. було надано акт приймання-передачі виконаних робіт за договором № 27 про надання правової (правничої) допомоги від 25 квітня 2023 року, згідно якого розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на дату складання акту становить 2684 грн. Вартість роботи адвоката за 4 год. витраченого часу становить: 4 х 2684 = 10736 грн (а.с. 105).

Згідно з квитанцією № 27 від 12 липня 2023 року СФГ «Відродження» сплатило адвокату за правову допомогу кошти в сумі 10736 грн (а.с. 104).

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. У рішенні Європейського суду з прав людини від 23 січня 2014 року(справа «East/WestAllianceLimited» проти України», заява №19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними й неминучими, а їх розмір обґрунтованим (п.268).

Тобто, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, відшкодовуються лише ті витрати, які мають розумний розмір.

Відтак, враховуючи складність справи, обсяг наданих адвокатом виконаних робіт, а також критерії реальності і розумності, колегія суддів вважає, що з ОСОБА_1 на користь Селянського (фермерського) господарства «Відродження» необхідно стягнути понесені витрати на правничу допомогу в суді апеляційної інстанції у розмірі 2500 грн.

Керуючись ст. 270 ЦПК України, апеляційний суд, -

п о с т а н о в и в :

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Селянського (фермерського) господарства «Відродження» витрати на правничу допомогу в суді апеляційної інстанції у розмірі 2500 грн.

Додаткова постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий - О. І. Собина

Судді: В. І. Криворотенко

В. Ю. Рунов

СудСумський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення12.12.2023
Оприлюднено15.12.2023
Номер документу115639569
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про ухвалення додаткового рішення

Судовий реєстр по справі —583/1279/23

Постанова від 12.12.2023

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Ухвала від 12.12.2023

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Ухвала від 05.12.2023

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Ухвала від 04.12.2023

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Постанова від 30.11.2023

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Постанова від 30.11.2023

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Ухвала від 30.11.2023

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Ухвала від 07.11.2023

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Ухвала від 27.10.2023

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Ухвала від 29.08.2023

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні